آمریکا قصد دارد صادرات نفت ایران را به زیر 1 میلیون بشکه برساند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

آمریکا قصد دارد صادرات نفت ایران را به زیر 1 میلیون بشکه برساند

تشدید تحریم فروش نفت ایران در راستای تقویت کمپین فشار اقتصادی است

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
تشدید تحریم فروش نفت ایران در راستای تقویت کمپین فشار اقتصادی است
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعتقاد دارد اقدامات مسئولان کاخ سفید برای کاهش و به صفر رساندن فروش نفت کشورمان در راستای تقویت کمپین فشار علیه ایران است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خانه ملت، شهروز برزگر کلشانی در خصوص اقدامات مسئولان کاخ سفید برای کاهش و به صفر رساندن فروش نفت کشورمان، گفت: آمریکایی‌ها طی چند وقت گذشته با اقدامات مختلفی تلاش کرده‌اند تا نظر کشورهای همپیمان خود را برای تقویت کمپین فشار علیه ایران جلب کنند.

نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در واقع ترامپ و مقامات کاخ سفید اعتقاد دارند با جلوگیری از فروش نفت ایران در بازارهای جهانی و همچنین جلوگیری از ورود درآمدهای نفتی به داخل کشور می‌توانند فشار اقتصادی را بر دولت و مردم بیش از پیش کنند.

وی با اشاره به اینکه چند ماه پیش نیز رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا پس از تحریم بانک‌ها و شرکت‌های ایرانی رایزنی‌های جدی را با خریداران نفت کشورمان داشت، ادامه داد: باید یادآور شد که آمریکایی‌ها در اجرای نقشه هایشان موفق نبودند و بر این اساس مشاهده می‌شود که چندین کشور را برای خرید نفت ایران استثناء قرار دادند.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: در واقع به وضوح می‌توان مشاهده کرد که آمریکایی‌ها در یافته‌اند که جلوگیری از فروش نفت ایران صرفا بی ثباتی در بازارهای جهانی را ایجاد می‌کند زیرا هیچ جایگزینی برای نفت کشورمان وجود ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اتاق جنگ اقتصادی آمریکایی درصدد اعمال فشار بیشتر بر ایران است اما روش انتخابیش صحیح نیست، خاطرنشان کرد: به عبارتی می‌توان اذعان کرد که ایالات متحده همه سیاست هایش را اجرایی کرده اما به نتیجه مطلوبی دست نیافته است لذا دیگر نمی‌تواند تحریم جدیدی را وضع کند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس انرژی سی‌ای‌آرای در اظهاراتی گفت: "ما کاملا قصد داریم تا صادرات نفت ایران را هر چه سریع‌تر به صفر برسانیم".

همچنین سه شخص مطلع به خبرگزاری رویترز خبر داده‌اند که وزیر امور خارجه آمریکا پیش از کنفرانس مطبوعاتی مذکور، با برخی از مدیران ارشد شرکت‌های نفتی دیدار می‌کند تا صادرات نفت خام آمریکا به آسیا را بیشتر کند و سیاست دولتش مبنی بر منزوی کردن ایران را پیش ببرد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

ارمغان توئیت‌های ترامپ برای بازار نفت

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
ارمغان توئیت‌های ترامپ برای بازار نفت
دبیرکل اوپک در اظهاراتی در حاشیه کنفرانس هفته جاری سراویک در هیوستون، پیام‌های توئیت رئیس جمهور آمریکا را یکی از عوامل جدیدی برشمرد که به فهرست ابهامات پیش روی کشورهای تولیدکننده و بازار نفت اضافه شده است.

محمد بارکیندو در حاشیه کنفرانسسراویک در هیوستون آمریکا به خبرنگاران گفت: رئیس جمهور آمریکا پیش از توئیت کردن، هیچ اطلاعی نمی‌دهد.

طی یک سال گذشته دونالد ترامپ اوپک را آماج انتقادهای توئیتری خود قرار داده و از این گروه تولیدکننده خواسته است اجازه دهد نفت بیشتری وارد بازار شود تا از بالا رفتن بیش از حد قیمت‌ها جلوگیری شود.

وی ماه گذشته در توئیتی نوشت: قیمت‌ها بالاتر می‌رود. اوپک لطفا راحت باش و راحت بگیر.

تولیدکنندگان اوپک با شمار رو به رشدی از چالش‌ها در بازار نفت دست و پنجه نرم می‌کنند که از ناآرامی در لیبی تا تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا و تسریع رشد تولید نفت آمریکا را دربر می‌گیرد.

با اقدام اوپک برای محدود کردن عرضه و تقویت قیمت‌ها، عرضه نفت آمریکا جهش پیدا کرده و این کشور اکنون بیش از ۱۲ میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کند که بالاتر از تولید عربستان سعودی و روسیه است.

پس از ریزش شدید قیمت‌های نفت در اواخر سال گذشته، اوپک و متحدانش از جمله روسیه، با کاهش عرضه به میزان ۱٫۲ میلیون بشکه در روز به مدت شش ماه موافقت کردند و قرار است در آوریل برای گفت‌وگو درباره سیاست تولید خود دیدار کنند.

نفت برنت هفته جاری به مرز ۶۷ دلار در هر بشکه رسید که نزدیک به بالاترین رکورد امسال است.

دبیرکل اوپک گفت: قابل درک است که رئیس جمهور بزرگترین تولیدکننده نفت جهان بیش از منافع موقت را در بازارهای انرژی و نفت مد نظر قرار دهد. ما از پیوستن این رئیس جمهور به گفت‌وگو استقبال می‌کنیم.

مقامات اوپک در حاشیه کنفرانس سراویک در هیوستون، با تولیدکنندگان شیل آمریکا و اعضای جامعه مالی این کشور دیدار می‌کنند تا روابط بهتری با آمریکا بنا کنند.

اوپک با تهدید جدیدی از سوی لایحه‌ای روبروست که در کنگره آمریکا معرفی شده و شکایت و مجازات اعضای این گروه برای دستکاری در قیمت‌های نفت را برای دولت آمریکا امکان پذیر می‌کند.

بر اساس گزارش فایننشیال تایمز، بارکیندو ابراز امیدواری کرد که منطق برای متوقف کردن تصویب چنین قانونی که به ضرر اوپک و صنعت نفت خواهد بود، چیره شود.

وی گفت: ثبات بازار تنها برای اوپک و غیراوپک خوب نیست بلکه به نفع تولیدکنندگان شیل آمریکا نیز خواهد بود که از اقدامات هماهنگ این گروه برای تثبیت بازار بهره‌مند شده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

آمریکا به شرط کاهش خرید، معافیت تحریمی واردکنندگان نفت ایران را تمدید می‌کند

فارسخبرگزاری فارس
آمریکا به شرط کاهش خرید، معافیت تحریمی واردکنندگان نفت ایران را تمدید می‌کند
برخی منابع دیپلماتیک آمریکایی گفته‌اند، واشنگتن احتمالا به شرط کاهش خرید، معافیت تحریمی واردکنندگان نفت ایران را تمدید خواهد کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در پی ناکامی واشنگتن در «به صفر رساندن صادرات نفت ایران» دو منبع مطلع امروز (پنجشنبه) اعلام کردند، آمریکا در نظر دارد از ماه می‌ (اردیبهشت ماه) صادرات نفت ایران را حدود ۲۰ درصد کاهش داده و به زیر یک میلیون بشکه در روز برساند.

بنا بر گزارش خبرگزاری «رویترز»، این منابع مطلع همچنین تأکید کردند که واشنگتن قصد دارد این هدف را با درخواست از کشورهایی که از ایران نفت خریداری می‌کنند، برای کاهش واردات نفت از ایران محقق سازد و به آنها نیز وعده خواهد داد که با اجرای این درخواست از تحریم‌های آمریکا معاف خواهند بود.

بر اساس این گزارش، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در نظر دارد تا در نهایت صادرات نفت ایران را متوقف کند و با این کار منابع اصلی درآمدی ایران را هدف گرفته است.

بنا بر این گزارش، آمریکا احتمالا معافیت‌های تحریمی برای اکثر کشورهایی که از ایران نفت خریداری می‌کنند از جمله چین و هند را در ازای پایبندی به کاهش واردات به زیر یک میلیون بشکه در روز تمدید خواهد کرد. و این در شرایط فعلی به معنای کاهش ۲۵۰ هزار بشکه در روز کمتر از میزان فعلی خواهد بود. در حال حاضر صادرات نفت ایران روزانه یک میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه در روز است.

یکی از منابع رویترز تأکید کرد، «هدف در حال حاضر کاهش صادرات نفت ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز است»، ضمن اینکه دولت ترامپ نگران فشار برای قطع کامل صادرات نفت ایران در کوتاه مدت است و این نگرانی از این بابت است که مبادا این کار منجر به افزایش قیمت جهانی نفت شود.

این منابع تصریح کردند، واشنگتن ممکن است معافیت‌های تحریمی برخی کشورهایی که در این مدت اخیر از ایران نفت خریداری نکرده‌اند را نیز لغو کند.

بنا بر این گزارش، آمریکا در ماه نوامبر تحریم‌ها علیه ایران را اجرایی کرد و این تحریم‌ها ظاهرا در این مدت میزان صادرات نفت ایران را نصف کرده است. در همان زمان معافیت‌هایی برای برخی کشورها در نظر گرفته شد تا ظرف مدت زمان ۶ ماه میزان واردات نفت خود از ایران را کاهش دهند. این معافیت‌ها قرار است هر ۶ ماه تمدید شود.

یکی از منابع رویترز تأکید کرده، «به صفر رساندن صادرات نفت ایران بسیار دشوار است. قیمت حدودا ۶۵ دلار برای هر بشکه نفت برنت، حد نهایی قیمتی است که دولت ترامپ در نظر گرفته است».

البته قیمت نفت در روز چهارشنبه به بشکه‌ای ۶۷ دلار و ۵۵ سنت رسید.

هر دو منفع رویترز گفته‌اند که در جلسه توجیهی دولت ترامپ در خصوص این موضوع حضور داشته‌اند اما اجازه ندارند تا علنی درباره آن صحبت کنند و به همین دلیل خواسته‌اند تا نامشان فاش نشود.

بنا به گفته آنها، در شرایطی که صحبت‌های اخیر درباره معافیت‌ها روی کاهش صادرات نفت ایران متمرکز بوده اما دولت آمریکا به این موضوع نیز پایبند است که در برهه‌ای از زمان در آینده، به هر حال این صادرات را به صورت کامل متوقف کند.

«برایان هوک» نماینده وزیر وزارت خارجه آمریکا در امور ایران نیز روز گذشته در کنفرانسی در هیوستون آمریکا گفته بود که واشنگتن طرح‌های خود برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران را دنبال می‌کند.

وی تأکید کرد: «ترامپ به صورت کاملا شفاف اعلام کرده که ما باید کمپینی برای اعمال حدنهایت فشار اقتصادی بر ایران داشته باشیم اما در عین حال نیز نمی‌خواهد تا این مسئله به بازار نفت شوک وارد کند».

یک سخنگوی اداره انرژی وزارت خارجه آمریکا از اظهارنظر درباره حجم جدیدی که برای وارد کنندگان نفت ایران در نظر گرفته شده خودداری کرد، اما مقامات آمریکایی به طور مداوم در حال ارزیابی واکنش بازارهای جهانی نفت برای مشخص کردن شیوه‌هایی که باید در قبال معافیت‌های تحریمی‌ ایران در نظر بگیرند، هستند.

چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تاینوان، ترکیه، ایتالیا و یونان، کشورهایی بودند که در ماه نوامبر همزمان با اعلام تحریم‌های جدید علیه ایران، از معافیت تحریمی برای وارد کردن نفت از این کشور برخوردار شده بودند.

منابع رویترز گفته‌اند که این هشت کشور به صورت جداگانه در حال انجام گفت‌وگوهایی دوجانبه درباره معافیت‌های تحریمی هستند و دولت آمریکا در نظر دارد احتمالا درخواست‌های ایتالیا، یونان و تایوان را به دلیل اینکه در این چند ماه گذشته از معافیت‌های خود استفاده نکرده‌اند، رد کند.

پیش از این «بیژن زنگنه» وزیر نفت ایران گفته بود که یونان و ایتالیا در این مدت از ایران نفت خریداری نکرده‌اند.

منابع رویترز همچنین گفته‌اند که هند، چین و ترکیه در حال حاضر به گفت‌وگوهای خود با دولت آمریکا برای تمدید معافیت‌های تحریمی ادامه می‌دهند و احتمالا واشنگتن معافیت‌های آنها را تمدید خواهد کرد، با این حال، آمریکا سخت در تلاش است تا متحدان خود نظیر ژاپن و کره جنوبی را متقاعد کند که واردات نفت از ایران را کاهش دهند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با توئیت‌های ترامپ، بازار نفت، نفت، ترامپ و مجلس شورای اسلامی از تلگرام

نماینده مجلس شورای اسلامی؛

درخواست معافیت از سوی مشتریان نفت ایران، عاملی برای فشار به آمریکاست

هدایت الله خادمی خریداران سنتی نفت ایران را متضررین اصلی تحریم‌های نفتی ایران خواند و گفت: احتمال دارد این کشورها تحت تأثیر تحریم‌ها، ‌ در خریدهای خود با افزایش قیمت مواجه شوند‌ از این رو درخواست معافیت از سوی آنها، عاملی برای فشار بر کشور آمریکاست که در نهایت به نفع کشورمان است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: افزایش روابط با اروپا و اجرایی شدن سازوکار تبادلات مالی ایران و اروپا امری حیاتی برای مبادلات نفتی کشورمان است که قطعا می‌توان به این سازوکار برای بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور امید داشت.

وی خاطرنشان کرد: در مجموع افزایش قیمت نفت به کاهش صادرات می‌انجامد، اما در شرایط فعلی افزایش قیمت نفت، کاهش صادرات را پوشش می‌دهد.


اثر ۲۰ دلاری ایران بر آینده نفت

🛢 در حالی که حدود ۴۰ روز تا زمان برگزاری نشست اوپک زمان باقی است، گمانه‌زنی‌ها درخصوص چگونگی تصمیم این سازمان در نشست پیش‌رو آغاز شده است.

🛢 با این حال به نظر می‌رسد پاسخ به این پرسش پیچیدگی‌های بسیاری دارد، چراکه در لایه‌ای پایین‌تر این پرسش مطرح است که سیاست‌های آمریکا در مقابل تحریم نفت ایران چه خواهد بود؛ در واقع روابط ایران و آمریکا ممکن است به کاهش بیشتر فروش نفت ایران منجر شود یا اینکه شرایط تغییر نکند و میزان صادرات نفت ایران در سطح کنونی باقی بماند.

🛢 کارشناسان حتی این گزینه را در نظر دارند که تحریم‌ها کاهش یابد و میزان صادرات در مسیر افزایشی قرار گیرد. تحت تاثیر سناریوهای مختلف وال‌استریت ژورنال اعلام می‌کند که روابط ایران و آمریکا می‌تواند تا ۲۰ دلار قیمت‌ها را در بازار نفت جا‌به‎جا کند.

اقتصادنیوز👇


🌀آیا ایران مجبور به مذاکره مجدد با آمریکا خواهد شد؟

✍️نیک باتلر

دستاورد اجلاس فردا در اوپک در وین معلوم نیست. سقوط بهای نفت برنت به زیر ۶۰ دلار برای کشورهایی که درآمدشان متکی به فروش نفت است، نامطلوب بود. اما هنوز معلوم نیست کدام کشور و به چه میزان باید از تولید خود بکاهد. عامل کلیدی ناشناخته در بین تمام عوامل تاثیرگذار بر بازار نفت، شدت یافتن تحریم‌های آمریکا علیه ایران است. آیا این تحریم‌ها در نهایت موفق می‌شوند فروش نفت ایران را به صفر برسانند و این کشور را مجبور به مذاکره مجدد با آمریکا کنند؟

عامل اصلی در پس پرده‌ی رشد بهای نفت در اوایل اکتبر تا سقف ۸۵ دلار، این بود که در بازار تصور می‌شد برنامه ترامپ برای قطع صادرات نفت ایران عملی می‌شود. این اتفاق می‌توانست به میزان ۲٫۵ میلیون بشکه از عرضه روزانه در بازار بکاهد و برای نخستین بار در طول دهه گذشته، یک کمبود واقعی در بازار به وجود بیاورد. از آن موقع تاکنون از شدت پیش بینی‌های نگران کننده کاسته شده است. نخستین دلیلش اعطای معافیت شش ماهه توسط آمریکا به هشت کشور خریدار عمده نفت ایران بود. به این ترتیب، دست کم نیمی از صادرات نفت ایران دست نخورده باقی ماند.

دلیل دوم این است که دونالد ترامپ با زیرکی، دست و پای ولیعهد سعودی بن سلمان را بسته است. پرونده قتل خاشقجی، این فرصت را برای کاخ سفید فراهم کرد تا به عنوان مدافع ولیعهد سعودی وارد میدان شود. بهای این دفاع نیز افزایش عرضه سعودی‌ها در بازار نفت بود که باعث سقوط بهای آن شد که البته با توییت تشکرآمیز ترامپ همراه بود.

اما این اقدام موجب نگرانی از افزایش عرضه در بازار شد و به همین دلیل اوپک تصمیم به برگزاری این جلسه گرفت. اما اکنون باقی ماندن این شرایط در بازار به اقدامات ایران بستگی دارد. آیا آنها همچنان به مقاومت در برابر تحریم‌های آمریکا ادامه می‌دهند؟

پاسخ این پرسش به ارزیابی مطلوبی از توازن قدرت نیاز دارد. با نزدیک شدن به انتخابات سال ۲۰۲۰ ترامپ تمایل دارد شاهد کوتاه آمدن ایرانی‌ها باشد اما کشاندن آمریکا به یک منازعه غیرقابل پیش بینی در خاورمیانه، بهای بالایی خواهد بود که ممکن است بر واشنگتن تحمیل شود. دولت ایران نیز می‌خواهد تسلط خود را بر اوضاع داخلی حفظ کند.

اگر ایران همچنان با خواست اصلاح توافق هسته‌ای مخالفت کند، این آمریکاست که باید نشان دهد برای تشدید فشارهای اقتصادی و لغو معافیت‌های خرید نفت تا کجا مایل است که پیش برود. اما پیش بینی من این است که تهران با برخورداری از حمایت فعالانه اروپا که از استراتژی تعامل پشتیبانی می‌کند، رویکردی محتاطانه‌تری در پیش گیرد. اروپایی در این راستا امتیازات کوچکی به امریکا می‌دهند تا واشنگتن را پای میز مذاکره بکشانند تا ترامپ را مجبور به توقف تحریم‌های بیشتر کند. اتحادیه اروپا ممکن است در این میان نقشی میانجی گرانه براساس تصوراتی ازجمله آسیب پذیری و احتمال شکست ترامپ در ۲۰۲۰، بکند تا از این طریق تهران بتواند فعلا «بازی» کند.

اگر این فرضیه درست باشد، معنایش بازگشت بخش قابل توجهی از صادرات ایران به بازار در چند ماه آتی خواهد بود. طبق آخرین اطلاعات صادرات نفت ایران در ماه نوامبر به ۸۰۰۰۰۰ بشکه در روز رسید که ۱٫۵ میلیون بشکه کمتر از میانگین شش ماه گذشته بوده است. بازگشت این میزان نفت به بازار باعث عرضه مازاد بر نیاز در بازار شده و قیمت را پایین‌تر خواهد برد. بخشی از این صنعت که نگاه بلندمدت‌تری نسبت به دلالان بازار نفت دارد، این شرایط را به خوبی درک کرده است. آنها با هشدار درباره نوسانات قیمتی، برنامه ریزی خود را براساس بهای ۵۰ تا ۶۵ دلار در آینده ترتیب داده‌اند. با کاهش هزینه‌ها، شرایط بقای این صنعت فراهم خواهد شد.

با این حال نوسانات قیمتی ناشی از تصمیمات سیاسی در بازار اجتناب ناپذیر خواهد بود. پیش بینی‌های دیگری نیز مطرح است مانند تشدید فشار تحریم‌ها که باعث حذف نفت ایران از بازار برای مدت طولانی‌تری خواهد شد. نوسان صادرات ایران بین کف ۵۰۰۰۰۰ بشکه در روز تا سقف ۲٫۵ میلیون بشکه طی ماه‌های پیش رو، نیازمند اعصاب قوی دست اندرکاران این صنعت در این بازه زمانی است! /فایننشال تایمز


🔴 اعتراف صریح معاون دستیار ترامپ درباره دلیل فشار اقتصادی به ایران

🗣ویکتوریا کوتس:

🔹می‌خواهیم فشار اقتصادی به ایران به سطحی غیرقابل تحمل برسد.

🔹فشاری بی‌سابقه به اقتصاد ایران وارد کرده‌ایم تا این کشور ناچار شود تصمیماتی دشوار اتخاذ کند.


♨️ارمغان توئیت‌های ترامپ برای بازار نفت

🔹دبیرکل اوپک در اظهاراتی در حاشیه کنفرانس هفته جاری سراویک در هیوستون، پیام‌های توئیت رئیس جمهور آمریکا را یکی از عوامل جدیدی برشمرد که به فهرست ابهامات پیش روی کشورهای تولیدکننده و بازار نفت اضافه شده است.

====


آمریکا: هدف ما به صفر رساندن صادرات نفت ایران است

برایان هوک نماینده رئیس‌جمهور آمریکا در امور ایران:

🔹به صفر رساندن صادرات نفت ایران هدف واشنگتن است، اما آمریکا می‌خواهد بین تحقق این هدف و حفظ ثبات بازار نفت توازن ایجاد کند.

🔹با توجه به عرضه مازادی که در بازار نفت وجود دارد، ایالات متحده می‌تواند طرح‌های خود برای «به صفر رساندن» صادرات نفت ایران را تسریع کند.

🔹تحریم‌هایی که از سال ۲۰۱۷ علیه ایران وضع شده، تاکنون حدود ۱۰ میلیارد دلار از درآمدهای ایران کاسته و توانسته میزان صادرات نفت ایران را روزانه ۱٫۵ میلیون بشکه کاهش دهد. /فارس


نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از پایگاه شبکه عراقی سومریه نیوز؛ رئیس جریان حکمت ملی عراق در دیدار با دیوید شینکر معاون وزیر خارجه آمریکا در دفتر خود در بغداد، درباره آثار منفی جنگ بر همگان هشدار داد و از همه طرف‌ها در منطقه و جهان خواست «برای مخالفت با جنگ و درگیری را اقدامات ملموسی انجام دهند که منطقه و ملت‌های آن از ثمره آن بهره مند شوند». وی با اشاره به «حوادث خاورمیانه که اثر آن به منطقه محدود نمی‌شود» با «منطق تحریم و محاصره ملت‌ها و گرسنه نگه داشتن آنها» مخالفت کرد.
کرد آنلاینکرد آنلاین10 ساعت قبل
عصر کرد - سنندج - معاون فنی، امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: در ۲ سال گذشته هشت میلیارد دلار برای در حوزه شبکه‌های آبی کشور طرح آبیاری و زهکشی رودخانه‌های غرب و شمال غرب هزینه شده است. حمیدرضا عدل شامگاه چهارشنبه در جمع بندی بازدید از طرح‌های عمرانی کردستان در سدگاران مریوان اظهار داشت: در ۲ سال گذشته هشت میلیارد دلار سرمایه گذاری در حوزه شبکه‌های آبی کشور طرح آبیاری و زهکشی رودخانه‌های غرب و شمال غرب هزینه شده و لازم است سرمایه گذاری صورت گرفته سریعا به نتیجه برسد و جوامع محلی از آن بهره مند شوند. عدل با اشاره به وجود سدهای فراوان و منابع آبی سطحی انباشت شده در پشت این سدها اضافه کرد: منطق حکم می‌کند که این منابع آبی سریعا برای توسعه منطقه، رونق تولید و ایجاد اشتغال بکار گرفته شود و نباید تعلل و کم کاری سبب تبخیر این منابع آبی پشت سدها شود. وی با اشاره به تخصیص منابع اعتباری به طرح‌های توسعه اراضی آبی استان از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی اظهار داشت: سازمان برنامه و بودجه کشور هم در پیگیری تخصیص منابع آبی و هم در تخصیص منابع اعتباری، نگاه ویژه‌ای به استان کردستان دارد. نصرالهی زاده افزود: رشد ۳۸ درصدی اعتبارات عمرانی کردستان در سال ۹۸ را بیانگر نگاه ویژه سازمان برنامه و بودجه کشور به این استان بوده چراکه میانگین رشد اعتبارات عمرانی در کشور ۶ درصد بوده است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، روز سه شنبه «خدیجه چنگیز» نامزد خاشقجی، روزنامه نگار مقتول سعودی در مقر سازمان ملل درشهر ژنو حضور یافت و درخواست خود مبنی بر تحقیق درباره قتل وی را اعلام کرد. خدیجه چنگیز این تحریم‌ها را تنها وسیله‌ای برای پنهان کردن عامل اصلی این قتل دانست. هرچند گزارش کالامارد در شورای حقوق بشر سازمان ملل مطرح شده است ولی این گزارش سند رسمی سازمان ملل به حساب نمی‌آید و تنها گزارشی از یافته‌هایی است که تا کنون به دست آمده‌اند. کالامارد از گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواسته است بر اساس این گزارش تحقیق جنایی همه جانبه‌ای در خصوص این واقعه انجام شود. روز ۲۶ ژوئن (۵ تیر) کالامارد گزارش کامل خود را در شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه می‌کند.
موجموج1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، مسعود امامی یگانه که در جلسه جا به جایی تاسیسات، در جهت تعریض جاده‌ها سخن می‌گفت، ادامه داد: ارائه راه حل مناسب، با هماهنگی نمایندگان دستگاه‌های ذیربط، اعم از دفتر فنی استانداری، اداره کل راه و شهرسازی، راهداری و آب و فاضلاب روستایی، انجام خواهد شد. وی ضمن اشاره به اهمیت زمان در عملیاتی کردن این پروژه افزود: با توجه به تاکیدات استاندار محترم و مطالبه مردم منطقه، نشست کارشناس تا پایان هفته جاری، برگزار شود. معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اردبیل ادامه داد: اداره کل راه و شهرسازی، اطلاعات لازم در مورد این مسیر ۲۷/۵ کیلومتری را، در قالب نقشه، در اختیار دستگاه‌های مربوطه قرار دهد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
در این گزارش امده است که در طول ماه‌های گذشته همواره مقام‌های ایران تحریم‌های آمریکا علیه مردم ایران را به عنوان جنگ اقتصادی توصیف کرده‌اند. به گزارش این روزنامه اما واکنش ایرانی‌ها به آخرین مورد این تحریم‌ها که شب گذشته از سوی ترامپ اعلام شد متفاوت بوده است. در مقابل کمپین فشار حداکثری دولت ترامپ بر خورد ایرانی‌ها با تحریم‌های جدید خیلی خونسردانه بوده است. بر اساس گزارش نیویورک تایمز جناح‌های سیاسی ایران از طیف‌های مختلف هم اعلام کرده‌اند که اعلام تحریم‌های جدید کاملا در تضاد با درخواست مکرر ترامپ برای مذاکره قرار دارد. او نوشته است: ما می‌گوییم، نه جنگ طلبیم نه مستحق تحریم، اما جنگ و تحریم را دو روی سکه می‌دانیم.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز18 ساعت قبل
قیمت طلا و سکه امروز با توجه به کاهش بهای جهانی طلا و نرخ ارز تعیین شد و بر این اساس قیمت سکه تمام طرح قدیم به چهار میلیون و ۴۵۰ هزار تومان رسید. همچنین، بانک مرکزی قیمت دلار رسمی را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرده است. صرافی ملی امروز قیمت دلار را برای خرید و فروش به ترتیب ۱۲۸۵۰ تومان و ۱۲۹۵۰ تومان اعلام کرده است. طبق نرخ‌های اعلامی اتحادیه طلا و جواهر تهران سکه و ارز تا ساعت ۲۰، قیمت سکه تمام طرح قدیم چهار میلیون و ۴۵۰ هزار تومان و قیمت سکه تمام طرح جدید چهار میلیون و ۶۳۵ هزار تومان در بازار طلا و سکه است که قیمت انواع سکه تمام نسبت به دیروز کاهش یافته است. نیم‌سکه، ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان در بازار معامله می‌شود، قیمت ربع سکه و قیمت سکه یک گرمی نیز به ترتیب یک میلیون و ۵۵۰ هزار تومان و ۹۸۰ هزار تومان است.

اخبار بیشتر