پرونده‌های حقوق‌بشری عربستان روی میز سنای آمریکا
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

پرونده‌های حقوق‌بشری عربستان روی میز سنای آمریکا

آغاز محاکمه فعالان حقوق زنان در عربستان سعودی

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
آغاز محاکمه فعالان حقوق زنان در عربستان سعودی
روزنامه‌های تحت لوای دولت عربستان نیز این افراد را "خائن" و "عوامل سفارت‌خانه‌‌ ها" توصیف کردند.

محاکمه ۱۰ فعال حقوق زنان در عربستان سعودی برای اولین بار پس از بازداشت در ۹ ماه گذشته آغاز شد.

به گزارش عصر ایران به نقل از "رویترز«،» عزیزه الیوسف «،» لجین الهذلول «،» ایمان النفجان «و» هاتون الفاسی" از چهره‌هایی هستند که برای محاکمه در دادگاه جنایی ریاض حاضر شدند.

خبرنگاران و دیپلمات‌هایی اجازه حضور در این دادگاه را نداشتند. معترضان می‌گویند این متهمان به وکیل دسترسی نداشته‌اند.

شرح عکس: «لجین الهذلول» فعال سعودی حقوق زنان

آغاز محاکمه فعالان حقوق زنان در عربستان سعودی - 5

این زنان به دلیل انجام فعالیت‌های حقوق بشری و حقوقی در دفاع از حقوق زنان در ماه می‌گذشته و درست چند هفته قبل از لغو ممنوعیت زنان در این کشور بازداشت شدند.

دادستان کل عربستان سعودی در زمان بازداشت این فعالان حقوق بشری، اعلام کرد که ۵ مرد و ۴ زن به دلیل «اقدام علیه منافع ملی» و «حمایت از عناصر بیگانه در خارج» بازداشت شده‌اند. روزنامه‌های تحت لوای دولت عربستان نیز این افراد را «خائن» و «عوامل سفارت‌خانه‌‌‌ها» توصیف کردند.

تجمع علیه محاکمه فعالان زن در عربستان سعودی

آغاز محاکمه فعالان حقوق زنان در عربستان سعودی - 9

برادر خانم «هذلول» در اواخر روز سه‌شنبه در «توئیت» خود اعلام کرد که دادگاه خواهرش به محل برگزاری جرایم تخصصی جنایی منتقل شده‌اند که اغلب پرونده‌های تروریستی در آن بررسی می‌شود. هنوز هم نیت پشت پرده این تصمیم مشخص نشده است.

بیش از ۳۶ کشور جهان که شامل ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا می‌شود در هفته گذشته ریاض را به آزادی فعالان حقوق بشر دعوت کردند.

رویترز نوشت: مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا و همتای بریتانا‌یی‌اش نیز در سفرهای خود به ریاض بر آزادی بازداشت‌شدگان تاکید کردند.

فعالان حقوق بشر سعودی نیز اعلام کرده‌اند که برخی از آنها تا کنون در سلول‌های انفرادی این کشور مورد بدرفتاری قرار گرفته و با شوک الکتریکی، شلاق و تجاوز جنسی شکنجه شده‌اند. اتهامی که مقامات سعودی رد می‌کنند.

خانم «لجین الهذلول» یکی از طرفداران پایان دادن به ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان سعودی و سیستم نظام مردسالار در این کشور (قیمومیت مردان بر زنان) است. او پیشتر در سال ۲۰۱۴ به مدت ۷۳ روز بازداشت بود. این بازداشت به خاطر تلاش او برای ورود از امارات متحده عربی به خاک کشورش با خودروی شخصی بود.

آغاز محاکمه فعالان حقوق زنان در عربستان سعودی - 15

خواندن خبر در سایت منبع

سنای آمریکا طرح توقف حمایت نظامی از ائتلاف سعودی را تصویب کرد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
سنای آمریکا طرح توقف حمایت نظامی از ائتلاف سعودی را تصویب کرد
خبرگزاری میزان- نمایندگان مجلس سنای آمریکا چهارشنبه شب طرح توقف حمایت نظامی این کشور از ائتلاف سعودی در یمن را به تصویب رساندند.
سنای آمریکا طرح توقف حمایت نظامی از ائتلاف سعودی را تصویب کرد - 1

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، مجلس سنای آمریکا چهارشنبه شب طرحی را به تصویب رساند که بر اساس آن حمایت نظامی آمریکا از ائتلاف سعودی-اماراتی در یمن متوقف می‎شود.

۵۴ نماینده سنا به این طرح رای مثبت و ۴۶ نماینده دیگر رای منفی دادند.

این طرح برای تبدیل شدن به قانون نیاز به امضای رئیس جمهور آمریکا دارد، اما کاخ سفید پیشتر اعلام کرده بود که ترامپ آن را وتو خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

عربستان: دخالت خارجی در تحقیقات بر روی پرونده قتل خاشقجی را نمی‌پذیریم

یورونیوزخبرگزاری یورونیوز
عربستان: دخالت خارجی در تحقیقات بر روی پرونده قتل خاشقجی را نمی‌پذیریم

رئیس کمیسیون حقوق بشر عربستان سعودی می‌گوید که کشورش عاملان قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد ریاض را به دست عدالت سپرده و هرگونه دخالت خارجی در تحقیقات بر روی این پرونده را رد کرده است.

بندر بن محمد العیبان که روز پنجشنبه در جمع اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد سخن می‌گفت با اعلام مطلب یاد شده تصریح کرد افرادی که به ارتکاب این «جنایت شوم» و رقم زدن این «حادثه ناگوار» در کنسولگری استانبول متهم هستند تا کنون سه بار به همراه وکلای خود در جلسات محاکمه دادگاه شرکت کرده‌اند.

مسئول کمیسیون حقوق بشر عربستان سعودی بدون دادن توضیحات بیشتر درباره نام افراد متهم و جزئیات اتهام‌های مطرح شده در دادگاه بر عزم دستگاه قضایی کشورش برای رسیدگی به این پرنده تاکید کرد و خاطرنشان ساخت که مداخلات خارجی در ماجرای یاد شده هیچگونه نقش و جایگاهی نداشته است.

محمد العیبان در این خصوص تصریح کرد: «تلاش برخی رسانه‌ها برای گوشزد کردن ضرورت نظارت و دخالت بین‌المللی در این پرونده به هیچ وجه پذیرفتنی نیست زیرا اینگونه درخواست‌ها به نوعی مداخله در امور داخلی و دستگاه قضایی کشور محسوب می‌شود.»

این درحالیست که بیش از سی کشور غربی از جمله بیست و هشت کشور عضو اتحادیه اروپا هفته گذشته از عربستان خواستند در چارچوب تحقیق آغاز شده توسط ایالات متحده آمریکا درباره ماجرای قتل جمال خاشقجی برای پیشبرد این پرونده همکاری کند.

سخنگوی دادستان کل عربستان سعودی اواخر سال گذشته میلادی اعلام کرد که یازده تبعه این کشور در ماجرای قتل روزنامه نگار منتقد حکومت ریاض متهم شناخته شده و برای محاکمه به دادگاه معرفی شده‌اند. بر اساس این گزارش مقامات قضایی برای پنج تن از متهمان درخواست مجازات مرگ کرده‌اند.

برخی کشورهای غربی همچنان محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان را به دست داشتن در این ماجرا متهم می‌کنند. دولت عربستان و دیگر مقامات این کشور بارها هرگونه دخالت ولیعهد جوان در این پرونده را منکر شده‌اند.

جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد حکومت سعودی دهم مهر ۱۳۹۷ برای انجام کاری اداری وارد ساختمان کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه شد و در آنجا به قتل رسید.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با ائتلاف سعودی، امارات، سعودی، سنای آمریکا و محاکمه از تلگرام

‍ 🔴 صدور کیفرخواست دادستان کل عربستان علیه فعالان زن زندانی

💢 ترجمه بلومبرگ 💢

بازداشت زنان نماد برنامه سرکوب سیاسی است که محمد بن سلمان به راه انداخته است. بن سلمان ده‌ها نفر از منتقدان محلی اعم از لیبرال و محافظه کار از جمله شماری از مبلغان و بازرگانان و دانشگاهیان را بازداشت کرده است.

بازداشت زنان و «خیانتکار» خواندن آنها به نخبگان در عربستان شوک وارد کرده است.

هشدار عفو بین الملل درباره افزایش سرکوب در عربستان

بنابر اعلام رسانه‌های دولتی سعودی، درپی آغاز موج سرکوبگری علیه حقوقدانان در عربستان، فعالان عربستانی مدافع حقوق زنان از یک سال پیش در زندان به سرمی برند و قرار است برای محاکمه به دادگاه ارجاع شوند.

۱۰ فعال زن و مرد در ماه مه سال ۲۰۱۸ میلادی و قبل از برداشته شدن تاریخی ممنوعیت رانندگی زنان در ماه ژوئن بازداشت شدند. اکثر آنها به خیانت و ضربه به ثبات کشور متهم شدند اما برخی از آنها بعدا آزاد شدند.

خبرگزاری دولتی عربستان به نقل از بیانیه کوتاه دادستانی کل این کشور اعلام کرد: کار تحقیقات از متهمان پایان یافته و تهیه کیفرخواست علیه آنها آماده شده است و دادستانی درصدد ارجاع آنها به دادگاههای ذیربط است.

دادستانی کل عربستان به اسامی متهمان یا تاریخ آغاز محاکمه آنها اشاره‌ای نکرده است.

بلومبرگ فارسی✔️

https: //www. bloomberg. com/news/articles/۲۰۱۹-۰۳-۰۱/saudi-prosecutor-refers-jailed-women-s-rights-activists-to-court


شهادت ۲۰ زن و کودک یمنی بر اثر حملات جنگنده‌های عربستان

🔹بر اثر حملات جنگنده‌های ائتلاف سعودی به منازل شهروندان یمنی در «طلان» در بخش «کشر» واقع در استان حجه دست کم ۲۰ زن و کودک یمنی به شهادت رسیدند. /تسنیم

Asriran. com


🔷 لجین الهذلول فعال حقوق زنان عربستانی این هفته محاکمه می‌شود

🔺 «لجین الهذلول» یکی از ده فعال حقوق زنان در عربستان است که در این کشور بازداشت شده‌اند. خانواده الهذلول می‌گویند او روز چهارشنبه ۱۳ مارس به طور محرمانه محاکمه خواهد شد.


📢 الجزیره: مجلس سنای آمریکا، قانون پایان پشتیبانی نظامی آمریکا از ائتلاف سعودی - اماراتی در یمن را تصویب کرد/ایسنا


آغاز محاکمه فعالان حقوق زنان در عربستان سعودی / انتقاد از عدم دسترسی به وکیل

🔹محاکمه ۱۰ فعال حقوق زنان در عربستان سعودی برای اولین بار پس از بازداشت در ۹ ماه گذشته آغاز شد.

🔹معترضان می‌گویند این متهمان به وکیل دسترسی نداشته‌اند.

🔹این زنان به دلیل انجام فعالیت‌های حقوق بشری و حقوقی در دفاع از حقوق زنان در ماه می‌گذشته و درست چند هفته قبل از لغو ممنوعیت زنان در این کشور بازداشت شدند.

عکس: لجین الهذلول یکی از فعالان زن سعودی که به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری و حمایت از حقوق زنان، در بازداشت است


🔵 محاکمه فعالان حقوق زنان در عربستان آغاز شد

روز چهارشنبه ۲۲ اسفند سه تن از فعالان حقوق زنان در عربستان که سال گذشته دستگیر شدند در دادگاهی در ریاض حاضر شدند. به گفته سازمان عفو بین‌الملل یکی از این زنان لجین الهذلول، فعال مدنی ۳۰ ساله است که پیش‌تر گفته بود در دوران حبس مورد آزار و تهدید قرار گرفته است.

رسانه‌های عربستان در مورد جزئیات جلسه اول دادگاه توضیحاتی را منتشر نکرده‌اند. به گزارش آسوشیتدپرس برادر لجین الهذلول و همینطور سازمان عفو بین‌الملل گفته‌اند رسیدگی به پرونده این فعالان زن به دادگاه جنایی محول شده است. پیش از این انتظار می‌رفت که این فعالان در یک دادگاه ویژه جرایم تروریستی محاکمه شوند.

📌 خبرهای روز را در اینجا بخوانید:

https: //bit. ly/۲TwLc۰u


نظرها

در ادامه بخوانید

افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشمحمد خدابخشی سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که با توجه به مطالبه مقام معظم رهبری در طول سالهای گذشته برای خروج درآمدهای نفتی از بودجه جاری کشور آیا امکان صفر کردن درآمدهای نفتی در بودجه جاری وجود دارد و آیا اقتصاد ایران از این ظرفیت برخوردار است، گفت: در طی سالهای متمادی همواره مخالفین نظام جمهوری اسلامی ایران مخصوصا آمریکا از وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی به عنوان یک ابزار علیه نظام جمهوری اسلامی ایران استفاده کرده‌اند. اخبار اقتصادی- سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: اگرچه این تحریم‌ها همیشه ابزاری برای فشار آوردن به نظام جمهوری اسلامی ایران و مردم بوده است اما همین تحریم‌ها فرصتی را برای اقتصاد ایران خلق می‌کند تا اصلاحات ساختاری در بودجه کشور انجام دهیم و تلاش کنیم که بودجه عمومی کشور را از وابستگی به نفت قطع کنیم. *می توانیم وابستگی بودجه عمومی به درآمدهای نفتی را به صفر برسانیموی با بیان اینکه قطع وابستگی بودجه عمومی کشور به درآمدهای نفتی امکان‌پذیر است بیان داشت: اقتصاد ما به اندازه کافی این ظرفیت را دارد تا با خلق درآمدهای جدید وابستگی بودجه را به نفت کاهش دهیم و حتی وابستگی بودجه عمومی به درآمدهای نفتی را به صفر برسانیم. این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به معافیت‌های مالیاتی گفت: معافیت‌های مالیاتی هم باید بازنگری شود و در صورتی که یک معافیت مالیاتی الزامی ندارد لغو و در صورت لزوم تداوم یابد. خدابخشی اظهار داشت: بودجه عمومی کشور یک سوم بودجه کل کشور است و قطعا با برنامه‌ریزی می‌توان وابستگی بودجه را از درآمدهای نفتی کاهش داد.
کرد آنلاینکرد آنلاین1 روز قبل
عصر کرد - سنندج - فرماندار بیجار گفت: بنیاد برکت در یک سال گذشته حدود ۴۰ میلیارد ریال اعتبار در حوزه کشاورزی و دامداری این شهرستان سرمایه گذاری کرده است. علی اکبر ورمقانی روز چهارشنبه در جلسه هماهنگی اجرای طرح‌های بنیاد برکت اظهار داشت: این میزان سرمایه گذاری در قالب تسهیلات ارزان قیمت با هدف توسعه روستایی و اثبات شغل پایدار به متقاضیان پرداخت شده است که متقاضیان و سرمایه گذاران زیر نظر بنیاد برکت فعالیت می‌کنند. فرماندار بیجار با بیان اینکه تا کنون از محل کمک‌های بنیاد برکت ۱۴۳ طرح با اعتباری بیش از ۴۵ میلیارد ریال در این شهرستان اجرا شده است اضافه کرد: ۷۵ درصد این سرمایه گذاری‌ها توسط بنیاد برکت انجام شده و بقیه نیز از محل آورده متقاضیان بوده است. ورمقانی گفت: دامداری و کشاورزی بیشترین شغل پایدار مردم شهرستان را تشکیل داده است و انتظار داریم بنیاد برکت در سایر حوزه‌های اقتصادی و ایجاد اشتغال نیز سرمایه گذاری کند. وی افزود: بنیاد برکت در راستای اهدای تسهیلات تا بیش از ۲۰ میلیارد ریال بلاعوض جهت کمک به خودکفایی طرح‌های اجرایی را یاری می‌کند و بیش از ۹۵ درصد تسهیلات بنیاد برکت در حوزه جهاد کشاورزی شهرستان پرداخت شده است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رادیو آلمان، بدنبال تداوم اعتراضات مردمی علیه دولت جمهوری چک قرار است امروز پارلمان این کشور در خصوص رای اعتماد دوباره به دولت تشکیل جلسه دهد. در حالی پارلمان جمهوری چک امروز تشکیل جلسه می‌دهد که از اواخر ماه آوریل مردم این کشور با برگزاری تظاهرات و تجمع‌های مختلف خواهان استعفای نخست وزیر و وزیر دادگستری این کشور شدند. شمار تظاهرات کنندگان در آخرین تظاهرات مردمی در پراگ حدود ۳۵۰ هزار نفر گزارش شده است. گفتنی است پلیس جمهوری چک سال گذشته «آندری بابیش» نخست وزیر این کشور را در ارتباط با یک کلاهبرداری ۲ میلیون یورویی از سوبسیدهای اتحادیه اروپا متهم اعلام کرد. این در حالی است که نخست وزیر جمهوری چک هرگونه اتهامی را در این باره رد کرده است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، آیین معرفی کتاب «پیشوای صادق» در دفتر مؤسسه‌ پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی واقع در شهر قم برگزار می‌شود. این کتاب، مشتمل بر یادداشت‌های حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای (مدظله‌العالی) درباره‌ سیره‌ فرهنگی سیاسی امام صادق (علیه‌السلام) است که در ۱۷ شماره‌ روزنامه‌ جمهوری اسلامی در خرداد سال ۱۳۵۸ منتشر شده است. در این میان، امام صادق (علیه‌السلام) سهم مهم و تأثیرگذاری را در تاریخ سیاسی اهل بیت (علیهم‌السلام) داشته‌اند. آنچه در دیدگاه آیت‌الله خامنه‌ای نسبت به سیره‌ی سیاسی آن حضرت، مشاهده می‌شود تلاش حضرت برای تأسیس حکومت مطلوب ائمه (علیهم‌السلام) است. در این کتاب، با تشریح اهداف امامت و توضیح مبنای انسان ۲۵۰ساله، به جایگاه و اقدامات امام صادق (علیه‌السلام) اشاره شده است.

افزایش روز افزون مصرف مواد مخدر در پاکستان

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
دکتر محمد طارق خان کارشناس مواد مخدر پاکستان در این زمینه گفت: قیمت کم، بی توجهی خانواده‌ها، شیوه‌های آسان برای تهیه مواد مخدر و نفوذ برخی از سوداگران مواد مخدر در نهادهای دولتی دلیل اصلی افزایش آمار افراد معتاد در کشور است. سرلشکر عارف ملک رئیس سازمان مبارزه با مواد مخدر پاکستان در مصاحبه با خبرنگار صدا و سیما گفت: امسال نیز ما میزان زیادی از مواد مخدر را که از افغانستان وارد کشورمان شده بود مصادر کره‌ایم. شهریار خان آفریدی وزیر مبارزه با مواد مخدر پاکستان در مصاحبه با صدا و سیما گفت: کشورهای منطقه و جامعه جهانی باید در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر با ما همکاری کنند. طبق آخرین آمار سوداگران مواد مخدر در پاکستان سالانه بیش از ۲ میلیارد دلار از طریق قاچاق آن درآمد کسب می‌کنند. البته دولت پاکستان و نهادهای قانون گذار آن برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر تلاش‌های گسترده‌ای را دنبال می‌کنند.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین؛ دولت ونزوئلا از ناکام گذاشتن تلاش برای کودتا در این کشور که طرح ترور نیکولاس مادورو را نیز شامل می‌شد، خبر داد.

اخبار بیشتر