1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

وضعیت جمع‌آوری و بازیافت زباله در سطح کشور مساعد نیست

یکی از بهترین استفاده‌هایی که کاربردان شبکه‌های اجتماعی از این مکان‌ انجام دادند، ایجاد هشتگ trashtag# بوده است. کاربرد این هشتگ به این صورت است که افراد از محلی که زباله ریخته شده عکس می‌گیرند و پس از پاکسازی آن محل، عکس پیش و پس از پاکسازی را با این هشتگ در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند. این کار باعث ترغیب مردم به نگهداری از محیط زیست می‌شود.

مارک باتلر، مدیر موسسه محیط زیستی کانادا (EAC) می‌گوید جمع‌آوری زباله‌ها از طبیعت کافی نیست، ما باید مصرف پلاستیک را کاهش دهیم.

همه‌مان کودکان زباله‌دزد را دیده‌ایم که سر خم کرده در سطل‌های زباله بزرگ به دنبال بطری‌های پلاستیکی، کاغذ و مقوا و هرچیز بازیافتی می‌گردند. نکته تلخ ماجرا آنجاست که این زباله‌ها تبدیل به زردچوبه، خوراک دام یا ظروف یکبار مصرف می‌شوند. برای جلوگیری از گسترش این فاجعه که سلامت انسان و محیط زیست را تهدید می‌کند، بهتر است در تولید کمتر زباله و تفکیک آن از مبدا بکوشیم.

سایت خبری

قوانین مدیریت بهینه زباله‌های خانه تکانی

رکناخبرگزاری رکنا
قوانین مدیریت بهینه زباله‌های خانه تکانی

قوانین مدیریت بهینه زباله‌های خانه تکانی - 1

یک کارشناس پسماند اداره محیط زیست استان تهران با تاکید بر تفکیک پسماندهای حاصل از خانه تکانی‌ها گفت: بیشتر پسماندهای تولیدی حاصل از خانه تکانی‌ها پسماندهای حجیم شامل مبلمان منزل، کابینت آشپزخانه و … هستند بنابراین مدیران اجرایی پسماند باید تمهیداتی برای جمع‌آوری این دسته از پسماندها در روزهای پایانی سال داشته باشند.

هر چه به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم مردم کشور طی آئین کهن خود شروع به خانه تکانی می‌کنند که حاصل این خانه تکانی، تولید و افزایش تولید پسماند و تحمیل هزینه آن بر محیط زیست و مدیریت شهری است.

وی ادامه داد: عمده پسماندهای تولیدی حاصل از خانه تکانی‌‌ها پسماندهای حجیم شامل مبلمان منزل، کابینت آشپزخانه، لامپ‌های مهتابی، قفسه کتاب و … که حجم قابل توجهی دارند و حتی ناوگان حمل و نقل عمومی پسماندهای شهری، قابلیت انتقال این دسته از پسماندها را ندارد.

این کارشناس پسماند اداره محیط زیست استان تهران با تاکید بر اینکه مدیران اجرایی پسماند باید تمهیداتی برای جمع‌آوری این دسته از پسماندها در روزهای پایانی سال داشته باشند، تصریح کرد: در بسیاری از مواقع بخش قابل توجهی از این پسماندها به دلیل تغییر دکوراسیون منازل ایجاد می‌شود_ هر چند که امسال پیش‌بینی می‌شود به دلیل شرایط اقتصادی این موضوع کمتر اتقاق بیفتد. با این وجود بیشتر این‌گونه پسماندها قابلیت استفاده مجدد دارند و می‌توان آن‌ها را در اختیار افراد نیازمند یا موسسات و مراکزی که از آن‌ها استفاده می‌کنند قرار داد.

اکبرپور در ادامه گفت: برای مدیریت بهینه پسماندهای حاصل از خانه‌تکانی‌ها می‌توان آن‌ها را از مبدا تفکیک کرد و پسماندهای ارزشمند را در اختیار غرف بازیافت سطح شهر قرار داد.

وی با اشاره به اینکه می‌توان برای پسماندهای خشک دسته‌بندی‌های متفاوتی انجام داد و پلاستیک‌ها، شیشه‌ها، قوطی‌های فلزی، کارتن و مقوا و پسماندهای برقی و الکترونیکی را از یکدیگر جدا کرد، اظهار کرد: با قرار دادن این پسماندها در دسته‌های جداگانه می‌توان در صورت امکان از آن‌ها استفاده مجدد کرد و در غیر اینصورت به مراکز بازیافت تحویل داد.

این کارشناس محیط زیست ادامه داد: شهرداری تهران نسبت به ایجاد غرفه بازیافت در برخی از مناطق شهر تهران اقدام کرده است، از این رو شهروندان می‌توانند پسماندهای تفکیک شده را به این مراکز تحویل دهند همچنین شهرداری‌های برخی از مناطق تهران از نرم افزار و اپلیکیشن، برای تفکیک از مبدأ استفاده می‌کنند و شهروندان می‌توانند از این اپلیکیشن‌ها نیز استفاده کنند.

این کارشناس پسماند اداره محیط زیست استان تهران افزود: همچنین پیمانکاران طرف قرار داد شهرداری نسبت به جمع آوری پسماندهای خشک از سطح مناطق تهران اقدام می‌کنند که شهروندان می‌توانند پس از تفکیک پسماندها، پسماندهای خشک ارزشمند خود را تحویل یکی از این مراکز دهند.

به گفته وی، تحویل پسماندهای خشک به یکی از مراکز جمع‌آوری کننده، از رهاسازی آن‌ها در محیط زیست بهتر است و در کنار کنترل آلودگی محیط زیست، هزینه‌های جمع آوری و دفع آن را نیز کاهش می‌دهد.

اکبرپور در پایان با تاکید بر اینکه در حوزه مدیریت پسماند باید تلاش کنیم تا جایی که امکان دارد پسماندکمتری تولید کنیم تا در مرحله بعدی انرژی کمتری برای تفکیک و دفع پسماند صرف شود، اظهار کرد: با تولید کمتر زباله می‌توان برای حفاظت از محیط‌ زیست قدم جدی برداشت اما واقعیت این است که امروزه تولید پسماند تبدیل به بخش جدایی ناپذیری از زندگی روزمره شده است و تنها کار مفیدی که می‌توان در این باره انجام داد، تولید پسماند کمتر و تفکیک از مبدأ است.

خواندن خبر در سایت منبع

چالش مجازی جمع‌آوری زباله‌های واقعی

افتصادنیوزخبرگزاری افتصادنیوز
چالش مجازی جمع‌آوری زباله‌های واقعی

به گزارش اقتصاد نیوز، در این چالش، افراد جایی پر از زباله را در اطراف محل زندگی‌شان پیدا و سپس پاکسازی می‌کنند و عکس‌های قبل و بعدش را با هشتگ #trashtag (آشغالتگ) در شبکه‌های اجتماعی همرسانی می‌کنند.

استیون رین‌هولد، فعال محیط زیست، در مطلبی که برای معرفی این طرح نوشت گفت: «هدف ما، ایجاد تغییرات محسوس در محیط زیست با استفاده از قدرت خارق‌العاده شبکه‌های اجتماعی‌ است».

پس از گذشت چهار سال از شروع این چالش، هفته گذشته یک کاربر فیسبوک با ترغیت نوجوانان به انجام دادن این چالش، باعث شد تا هشتگ #trashtag جان تازه‌ای بگیرد.

چالش مجازی جمع‌آوری زباله‌های واقعی - 5

چالش مجازی جمع‌آوری زباله‌های واقعی - 7

داوطلبانی که در این پروژه شرکت کرده‌اند، تاکنون مناطق ساحلی، پارک‌ها و جنگل‌های زیادی را از زباله پاکسازی کرده‌ و توجه‌ها را به حجم آلودگی ناشی از پلاستیک جلب کرده‌اند.

اما این سوال پیش می‌آید که گام بعدی چیست؟

مارک باتلر، مدیر موسسه محیط زیستی کانادا (EAC) می‌گوید ما نباید فقط به جمع‌آوری زباله‌هایی که افراد در محیط زیست می‌ریزند بسنده کنیم، بلکه مهم‌تر از آن، باید در میزان مصرف پلاستیک تجدید نظر کنیم.

آقای باتلر امیدوار است این پروژه بتواند تغییراتی بنیادین ایجاد کند؛ مثل استفاده نکردن از پلاستیک‌های یک بار مصرف.

خواندن خبر در سایت منبع

پاکسازی طبیعت جنگل قرن آباد گرگان از زباله

ایرناخبرگزاری ایرنا
پاکسازی طبیعت جنگل قرن آباد گرگان از زباله

به گزارش شنبه خبرنگار ایرنا، شماری از دانش آموزان، ورزشکاران، کارکنان ادارات محیط زیست و منابع طبیعی گرگان عصر روز گذشته دامان طبیعت پارک جنگلی قرن آباد گرگان را از زباله پاک سازی کردند.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان در این مراسم اظهار داشت: اجرای برنامه‌های نمادین پاکسازی توسط طبیعت دوستان و سازمان‌های مردم نهاد موجب حساس شدن عموم جامعه به پاکیزگی محیط زیست و پاسداشت مواهب الهی می‌شود.

محمد رضا کنعانی با بیان اینکه باید زیرساخت‌های مناسب برای گسترش مشارکت‌های مردمی مهیا شود، افزود: نباید فقط به دولت متکی بود و تا زمانی که ضرورت و اهمیت حفظ محیط زیست برای همگان روشن نشود؛ قطعا دغدغه این حوزه رفع نخواهد شد.

به گزارش ایرنا در این مراسم علاوه بر جمع آوری افزون بر ۳۰۰ کیلوگرم زباله چند اصله نهال غرس شد.

پارک جنگلی قرن آباد در فاصله ۲۰ کیلومتری شرق گرگان واقع است.

۲۷۲۹/۷۳۳۳

خواندن خبر در سایت منبع

زباله دزدان کوچک

ایسناخبرگزاری ایسنا
زباله دزدان کوچک

به گزارش ایسنا، فرقی نمی‌کند که بالای شهر باشد یا پایین شهر! کودکان زباله دزد را این روزها در همه جای اصفهان می‌توان دید! آنها در میان کیسه‌های زباله که خارج از نوبت در کنار کوچه و خیابان رها می‌شوند به دنبال بطری‌های پلاستیکی، کیسه‌های نان، حتی کاغذ و مقوا و دیگر اقلام بازیافتی می‌گردند. اما تلخ‌تر از این منظره، سرنوشت نامعلوم بطری‌های پلاستیکی و نان خشک‌هایی است که آنها جمع می‌کنند، که گاهی تبدیل به زردچوبه و خوراک دام می‌شوند و گاهی سر از کارگاه‌های زیرپله‌ای تولید ظروف یکبار مصرف در می‌آورند.

سالها است که مواد به درد بخور در کیسه‌های رها شده در کنار کوچه و خیابان‌های شهر، زباله دزدها را به تخلیه محتویات موجود در کیسه‌های زباله کشانده است و باعث شده از نمد زباله‌های سرگردان و تفکیک نشدن زباله‌ها، کلاهی هم نصیب آنها شود.

خانه تکانی‌های شب عید، هر سال حجم زباله‌های شهری را ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش می‌دهد. زباله‌های تولید شده در اصفهان از ۸۰۰ تن در شبانه روز به ۱۶۰۰ تن در روز می‌رسد. امسال گرچه هنوز از این موج دورریز شهروندان خبری نیست اما نوسانات نرخ ارز باعث شده زباله دزدها در اصفهان رفت و آمد بیشتری داشته باشند. اما در روزهای پایانی سال که مردم خانه تکانی کرده و میزان دور ریختنی‌ها بیشتر می‌شود، بازار آشغال دزدها در شهر رونق بیشتری می‌گیرد.

کاهش حجم زباله‌ها در پی گرانی‌های اخیر

معاون فنی و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با اشاره به افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی زباله‌های شهر در فاصله ۱۵اسفندماه تا پایان هر سال، به ایسنا می‌گوید: امسال به دلیل شرایط اقتصادی و افزایش قیمت‌ها، با کاهش زباله روبرو شده‌ایم. اما پیش بینی‌مان این است که با شروع خانه تکانی‌ها از آخر همین هفته، کم کم نزدیک به ۲۰۰ تا ۳۰۰ تن به حجم زباله‌های روزانه شهر نیز افزوده شود.

مجید قاسمی- ایجاد ایستگاه‌های ثابت و کانکس‌های قابل تغییر جمع آوری بازیافت را بخشی از گام‌های مثبتی می‌داند که در سال‌های گذشته برای جمع آوری و جداسازی پسماندهای خانگی شهر انجام شده است و ادامه می‌دهد: با این حال در زمینه جمع آوری پسماند از در خانه شهروندان هنوز مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم با فرهنگسازی برای تشویق مردم به تحویل زباله‌های تفکیک شده به ایستگاه‌های ثابت این کمبود نیز برطرف شود.

او با اشاره به رتبه برتر اصفهان در زمینه جداسازی پسماند در کشور، یادآور می‌شود: روزانه بین ۱۰ تا ۱۵ درصد زباله‌های کلان شهر اصفهان از مبدا تفکیک می‌شود که در کشور، عدد قابل ملاحظه‌ای است با این حال نمی‌توان گفت جایگاه عالی و ممتازی داریم چون تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز راه زیادی در پیش است.

رشد زباله دزدی و تهدید جدی سلامت مردم

قاسمی‌اظهار امیدواری کرد افزایش اختیارات سازمان پسماند باعث تسلط بیشتر بر مدیریت پسماند خشک در اصفهان شود و ادامه می‌دهد: با وجود کاستی‌هایی که در شبکه جمع آوری پسماند قابل بازیافت شهر وجود دارند، می‌توان گفت همکاری مردم با ایستگاه‌های ثابت، خودروهای جمع آوری پسماند در کنار همکاری دستگاه‌های دولتی و کسبه شهر برای مدیریت پسماند باعث می‌شود بخش قابل قبولی از زباله‌های قابل تفکیک شهر جمع آوری شود. البته قبول داریم که درصورت رسیدگی به کمبود ناوگان جمع آوری پسماند و دیگر مشکلات پیمانکاران، می‌توان حجم بیشتری از پسماند را جمع آوری کرد.

او وضعیت اقتصادی موجود را باعث افزایش ارزش اقتصادی پسماند و گسترش پدیده زباله دزدی در اصفهان می‌داند و می‌افزاید: متاسفانه زباله دزدی در ماه‌های گذشته افزایش یافته و به دلیل مشکلات اقتصادی، بعضی از شهروندان رو به جمع آوری پسماند قابل تفکیک از کیسه‌های زباله آورده‌اند تا از این طریق امرار معاش کنند.

معاون فنی و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان از بسیج نیروهای گشت سازمان بازیافت برای برخورد با پدیده زباله دزدی خبر می‌دهد و می‌گوید: جمع آوری بازیافت و جداسازی پسماند قابل استفاده از مبدا، موضوع مهمی ‌است که به بهداشت و سلامت جامعه مربوط می‌شود. چرا که شهرداری اقلام بازیافتی را به مکان‌های مجاز و مورد تایید تحویل می‌دهد تا عملیات بازیافت و پردازش روی آنها انجام شود اما درصورتی که این پسماند توسط افراد ناشناس و خارج از چارچوب، جمع آوری شود این خطر وجود دارد که برای استفاده‌های غیربهداشتی و نادرست استفاده شوند. مانند تبدیل نان خشک‌های غیراستاندارد و کپک زده به خوراک دام یا زردچوبه که احتمال بیماری دام و سرایت آن به انسان را به دنبال دارند و این تخلف‌ها، سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد.

سهم ۱۵ تا ۲۰ درصدی زباله دزدها

این مقام مسئول برخورد با زباله دزدی را یکی از سرفصل‌های اصلی وظایف سازمان پسماند معرفی می‌کند و یادآور می‌شود: سازمان از تمام اختیارات قانونی خود استفاده کرده و از مراجع قضایی نیز کمک می‌گیرد تا با در اختیار گرفتن ضابطان قضایی بتواند با این پدیده مبارزه کند و امیدواریم به زودی و با واگذاری مدیریت پسماند خشک از سازمان خدمات شهری به پسماند، بتوانیم در این زمینه موفق‌تر عمل کنیم.

قاسمی‌افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی پسماند تحویلی به ایستگاه‌های ثابت و خودروهای سیار جمع آوری پسماند در ماه‌های گذشته را نتیجه برخورد با پدیده زباله دزدی می‌داند و می‌گوید: با نزدیک شدن به شب عید، به طور معمول دورخیز زباله دزدها برای جمع آوری اقلام بازیافتی از کیسه‌های زباله نیز بیشتر می‌شود به همین دلیل به شهروندان توصیه می‌کنیم با توجه به جدول‌های جمع آوری زباله و بیرون گذاشتن کسیه‌ها در ساعت ۱۱ شب، امکان سوء استفاده‌های احتمالی را از بین ببرند.

درآمدی برای کودکان و نوجوانان فقیر

صبح یکی از روزهای سرد اسفندماه در یکی از محله‌های خیابان ۲۲ بهمن به دو کودک خردسال بر می‌خورم که دو کیسه بزرگ پر از پلاستیک، شیشه و حتی کارتن و چوب‌های دور ریخته را جمع کرده و به دوش می‌کشند. هر دو پسر بچه‌هایی هستند که هنوز سن‌شان به دبستان هم نرسیده است. سراغشان که می‌روم راهشان را کج می‌کنند و بی اعتنا از کنارم می‌گذرند.

چند روز بعد، در یکی دیگر از محله‌های شمال شهر هم دو نوجوان را می‌بینم که دو کیسه بسیار بزرگ از زباله را به دوش گرفته‌اند. از آنها می‌پرسم داخل این کیسه‌ها چه دارید و پسر کوچکتر که دنبال راهی برای یک استراحت کوتاه است، می‌ایستد، گونی را زمین می‌گذارد و با خنده می‌گوید: «هر چیزی که از داخل زباله‌ها به درد بخور باشه، پلاستیک، نان خشک، کاغذ حتی چوب». و بعد به دوستش که بی اعتنا به راهش ادامه می‌دهد اشاره می‌کند: «بیشتر این‌ها را شب‌ها جمع می‌کنیم اما روزها هم می‌شود در بعضی جاها از این جور چیزهای به درد بخور پیدا کرد». پرسش‌ها که به فروش محموله بازیافتی و درآمدش می‌رسد، خداحافظی می‌کند و به دنبال دوستش می‌دود.

کوچه پس کوچه‌های سلامت شهر

محیط زیست شهری به محدوده جغرافیایی گفته می‌شود که زندگی تجمع شهروندان است و یکی از نیازهای بسیار حیاتی شهر، مدیریت پسماند و از آن مهم‌تر کنترل میزان تولید و دفع زباله‌های پلاستیکی است. قانون مدیریت پسماندها که مجلس شورای اسلامی‌در اردیبهشت ماه ۱۳۸۳ تصویب و همان سال به و برای اجرا به وزارت کشور ابلاغ کرد نیز بر این موضوع تاکید دارد که مدیریت اجرایی تمام پسماندها غیر از صنعتی و ویژه در شهرها و روستاها و حریم آنها به عهده شهرداری و دهیاری‌ها و در خارج از حوزه و وظایف شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به عهده بخشداری‌ها است.

حسین امیری معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان نیز با اشاره به مساحت ۴۵ هکتاری محدوده خدمات قانونی کلانشهر اصفهان می‌گوید: این معاونت روزانه ۴۵ میلیون مترمکعب فضای شهری را نظافت می‌کند و در هر روز ۱۲۰۰ تن زباله به کارخانجات زباله و بازیافت منتقل می‌شود که این خدمات توسط ۳۱۰ خودرو و ۴۵۰۰ نیرو در بخش خدمات شهری انجام می‌شود.

این حجم زباله که در ماه‌های اخیر به روزی هزار تن رسیده است، نیازمند یک همت و همکاری همگانی برای جمع آوری و جداسازی مواد قابل بازیافت است. خوشبختانه اصفهان یکی از استان‌های پیشتاز در مدیریت پسماند بوده و نخستین کارخانه کمپوست در این شهر راه اندازی شده است اما همچنان چرخ جداسازی اقلام قابل استفاده در پسیماندهای خانگی به دلیل واگذاری خودروهای سیار جمع آوری اقلام بازیافتی به بخش خصوصی و کافی نبودن ایستگاه‌های ثابت، می‌لنگد و این کمبودها باعث گسترش زباله دزدی و پیامدهای دیگر تفکیک نشدن بیش از ۸۰ درصد زباله‌های خانگی شده است.

واگذاری قسمت کم سود به بخش خصوصی

یکی از ابزارهای تشویق شهروندان به تفکیک زباله‌های قابل بازیافت در سالهای گذشته، راه اندازی خودروهایی بودند که هر ماه چند نوبت در محله‌ها می‌گشتند و اقلام بازیافتی را تحویل گرفته و در ازای آن، کیسه‌های زباله یا نمک به شهروندان می‌دادند. با همین یک راه کار ساده، بسیاری از شهروندان تشویق به جداسازی پلاستیک، کاغذ و شیشه از سطل زباله‌های‌تر شده بودند اما کم کم این خودروها به بخش خصوصی واگذار و رفت و آمدشان در محله‌ها کمتر شد.

مهدی ریاحی معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان نیز مشکل اصلی مدیریت پسماند شهر اصفهان را استفاده نکردن از توانایی بخش خصوصی می‌داند و می‌گوید: بخش‌های درآمدزا برای شهرداری بدون فراخوان و مشارکت باقی می‌ماند و قسمت‌های هزینه بر و کم سود به فراخوان بخش خصوصی گذاشته می‌شود. بر همین اساس بخش خصوصی نیز استقبال چندانی برای سرمایه‌گذاری در بخش پسماند نمی‌کند.

کاهش هزینه‌ها و نظافت بیشتر شهر

او با اشاره به این که اولویت سازمان حفاظت محیط زیست درخصوص مدیریت پسماند در سطح شهر اصفهان «آموزش تفکیک از مبدا» و بستر سازی در جامعه برای اثربخش بودن آموزش‌ها و فرهنگ سازی‌ها است، ادامه می‌دهد: اگر در طراحی شهری انواع سطل زباله‌های «خشک، تر، فلزی و پلاستیکی» در سطح شهر پیش بینی نشود، شهروندان بستری برای عمل به آموزش‌ها نمی‌بیند.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان با تاکید بر اینکه شهرداری اصفهان در مرحله نخست باید بر فرهنگ سازی و آموزش تفکیک از مبدا و ایجاد بستر آن در جامعه سرمایه گذاری کند، می‌گوید: این یک اقدام زیربنایی است که کشورهای توسعه یافته جهان نتیجه مطلوبی از آن گرفته‌اند و شهر اصفهان نیز به این سمت و سو حرکت کرده است، وقتی یک شهروند تفکیک پسماند از مبدا را فرا گرفت در حقیقت یک پاکبان شهرداری محسوب می‌شود. از این رو پیامدهای مثبتی برای شهرداری اصفهان از جمله کاهش هزینه‌های نظافت شهری دنبال دارد و برای آیندگان نیز ثمربخش خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

وضعیت دفن زباله‌ها در رودسر از رشت بدتر است

ایسناخبرگزاری ایسنا
وضعیت دفن زباله‌ها در رودسر از رشت بدتر است

قربانعلی محمدپور در گفت و گو با ایسنا گفت: دفن زباله و وجود مراکز دفن زباله غیراصولی یکی از دغدغه‌های مهم زیست محیطی استان گیلان است.

وی افزود: وضعیت دفن زباله در اغلب شهرستانهای استان مورد رضایت نیست و رشت به عنوان مرکز استان نیز وضعیت مناسبی ندارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان ادامه داد: در برخی شهرستانها نظیر رودسر، مدیریت پسماند حتی از شهرستان رشت هم بدتر است.

وی تصریح کرد: طی سالهای اخیر یک مرکز دفن زباله غیراصولی در رودسر ایجاد شده است که به جد پیگیر هستیم تا از ادامه فعالیت آن جلوگیری شود.

احسان‌الله شکری مدیر امور پایش اداره‌کل حفاظت محیط زیست گیلان در گفت‌وگو با ایسنا گفت: دفن زباله در شهرستان رودسر با معضل روبه رو است.

وی افزود: در گذشته یک مرکز دفن زباله در زاقوت‌سر رودسر وجود داشت که به دلیل پرشدن تعطیل شده است.

رودسر، از شمال به دریای خزر، از جنوب به رشته کوه‌های البرز، از خاور به رامسر و از باختر به املش و لنگرود منتهی می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با زباله، بازیافت زباله، پسماند، فرهنگی و پاکسازی طبیعت از تلگرام

🔶 یک انتشارات آلمانی دیگر هم از بسته‌بندی پلاستیکی کتاب صرف نظر کرد

انتشارات «هانزر» (Hanser) آلمان هم اعلام کرد که به صف ناشرانی پیوسته که کتاب‌های خود را بدون بسته‌بندی پلاستیکی به بازار عرضه می‌کنند. این انتشارات می‌گوید از پاییز سال جاری ۸۰ تا ۹۰ درصد عنوان‌ها را بدون فویل پلاستیکی توزیع کرده است.

پیش از این هم چند شرکت انتشاراتی دیگر در آلمان تصمیم گرفته بودند برای حفاظت از محیط زیست، در کاهش تولید زباله پلاستیکی مشارکت کنند. آلمان یکی از تولیدکنندگان عمده زباله پلاستیکی در اروپاست. در سال ۲۰۱۶ در این کشور ۱۸ میلیون تن زباله پلاستیکی تولید شده است.

https: //bit. ly/۲Xo۹yHW

📌 اخبار روز دویچه وله را در این آدرس دنبال کنید:

https: //p. dw. com/p/۳E۱gB


#گردشگری با طعم #تخریب محیط زیست

🔹 گردشگری در مازندران همواره با #طعم_تلخ تخریب محیط زیست است

🔹 چراکه محموعه‌ای از عوامل فرهنگی و ساختاری، دست به دست هم داده تا طبیعت، ساحل، کوه و دشت بی نصیب از #زباله‌های #برجای_مانده از مردم بومی و گردشگران نباشد/ ایرنا

دوشنبه ٢۰ اسفند ٩٧؛


♨️دستور رئیس جمهوری به شهرداری تهران برای انتقال مرکز دفن پسماند آراد کوه

🔹مدیر کل محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه رئیس جمهوری به شهرداری تهران دستور انتقال مرکز دفن پسماند آراد کوه را داده است، گفت: محیط زیست استان تهران آماده همکاری با شهرداری تهران در این زمینه است.

====


دستور رئیس جمهوری به شهرداری تهران برای انتقال مرکز دفن پسماند آراد کوه

🔹مدیر کل محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه رئیس جمهوری به شهرداری تهران دستور انتقال مرکز دفن پسماند آراد کوه را داده است، گفت: محیط زیست استان تهران آماده همکاری با شهرداری تهران در این زمینه است. /ایسنا


جریمه ۳۰ هزار تومانی پرتاب زباله در نوروز

🔹فرمانده یگان حفاظت محیط زیست ازجریمه ۳۰هزار تومانی برای رانندگان و سرنشینان خودرو در داخل شهر یا جاده، به علت تخلف پرتاب زباله از ماشین خبر داد.

@bpo۱۰


رشد زباله دزدی و تهدید جدی سلامت مردم

سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان:

🔹متاسفانه زباله دزدی در ماه‌های گذشته افزایش یافته و بدلیل مشکلات اقتصادی، بعضی از شهروندان رو به جمع آوری پسماند قابل تفکیک از کیسه‌های زباله آورده‌اند تا از این طریق امرارمعاش کنند/ایسنا


نظرها

در ادامه بخوانید

افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشسازمان هواشناسی کشور اعلام کرد با ادامه فعالیت سامانه بارشی در روزهای چهارشنبه ۲۹ اسفند و پنجشنبه اول فروردین، وضع هوای کشور به شرح زیر پیش‌بینی می‌شود: چهارشنبه ۹۷/۱۲/۲۹: بارش برف، مه‌آلودگی و کاهش دید در ارتفاعات البرز در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان‌، قزوین، البرز، تهران و سمنان. پنجشنبه ۹۸/۰۱/۰۱: بارش برف، مه‌آلودگی و کاهش دید در نیمه‌شمالی خراسان رضوی، خراسان شمالی، ارتفاعات البرز در استان‌های مازندران، گلستان، سمنان و بارش باران گاهی وزش باد شدید در شمال سمنان. از این‌رو به سازمانها و ارگانهای ذیربط توصیه می‌شود تمهیدات لازم برای کاهش خسارات احتمالی به سبب کولاک برف، یخبندان، لغزندگی، مه گرفتگی و اختلال در تردد جاده‌ای به‌ویژه گردنه‌های کوهستانی این مناطق به عمل آید و به مسافران توصیه می‌شود با تجهیزات ایمنی کامل سفر کنند.
عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
محمد مطیع بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون در آخرین روز از سال ۹۷ دار فانی را وداع گفت. به گزارش مهر، محمد مطیع بازیگر سینما و تلویزیون ساعتی قبل در منزل شخصی خود در کشور سوئد و در سن ۷۵ سالگی درگذشت. مطیع ایفای نقش در مجموعه‌های تلویزیونی ماندگاری همچون «هزاردستان»، «سلطان و شبان»، «امیرکبیر» و «کوچک جنگلی» و نیز فیلم‌های سینمایی «کلاغ»، «دایره مینا»، «بازداشتگاه»، «آوار»، «گردباد» و «روزهای انتظار» را در کارنامه حرفه‌ای خود داشت.
همشهریهمشهری17 ساعت قبل
در حالی که بارش برف و باران در همین روز در استان‌های کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی نسبتا ضعیف خواهد بود. با فعالیت این موج طی روزهای یکشنبه تا سه‌شنبه (چهارم تا ششم فروردین) بارش باران و برف در استان‌های نیمه غربی، شمال، و شمال شرق پیش‌بینی می‌شود. به گفته وی، گستره فعالیت این سامانه بارشی، در روز سه‌شنبه، به جز جنوب شرق، غالب استان‌های کشور را فرا می‌گیرد. به گفته این مقام مسئول، روز سه‌شنبه سیزده فروردین، روزی بارانی خواهد بود و انتظار می‌رود که بارش‌ها در ارتفاعات البرز و مناطق سردسیر در غرب و شمال غرب به صورت برف مشاهده شود. از این رو توصیه می‌شود با توجه به شرایط جوی فوق و ترافیک مسافران نوروزی در مسیر سواحل شمالی و مشهد مقدس، به خصوص در روزهای پایانی سال و چند روز ابتدایی سال جدید، تمهیدات لازم در نظر گرفته شود.
الفالف1 روز قبل
گروه اجتماعی الف، ۲۹ اسفند ۱۳۹۷، ۱۰:۵۰ ۳۹۷۱۲۲۹۰۴۴به گزارش الف، مطابق قانون تغییر ساعت رسمی کشور مصوب ۱۳۸۶ مجلس شورای اسلامی، ساعت رسمی کشور در ساعت ۲۴ اول فروردین ماه (ساعت ۰۰:۰۰دوم فروردین) هر سال یک ساعت به جلو کشیده می‌شود. این قانون با هدف استفاده بیشتر از روشنایی روز و صرفه‌جویی در مصرف انرژی برق به تصویب رسیده ‌است.

(تصاویر) معبد هندوها در بندرعباس

38+
فراروفرارو15 ساعت قبل

چند ساعت مانده به ۹۸ به روایت تصویر (عکس)

10+
عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل

اخبار بیشتر