خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های مفید را بشناسیم
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های مفید را بشناسیم

مصرف بیش از اندازه کافئین چه عوارضی بر سلامتی دارد

رکناخبرگزاری رکنا
مصرف بیش از اندازه کافئین چه عوارضی بر سلامتی دارد
رکنا: مضرات مصرف بیش از اندازه کافئین را بشناسید.

مصرف بیش از اندازه کافئین چه عوارضی بر سلامتی دارد - 1

مصرف قهوه به میزان کافی دارای فوایدی برای سلامت است، از جمله اینکه موجب کاهش ریسک زوال عقل در زنان مسن می‌شود، از مغز در مقابل اختلالات شناختی حفاظت می‌کند، به کاهش وزن کمک کرده و سردرد را تسکین می‌دهد.

محققان کلینیک مایو آمریکا توصیه می‌کنند افراد بزرگسال نباید بیش از چهار فنجان قهوه در روز که معادل ۱۰ قوطی نوشابه گازدار یا دو قوطی نوشابه انرژی زاست، مصرف کنند.

مصرف قهوه به میزان کافی دارای فوایدی برای سلامت است، از جمله اینکه موجب کاهش ریسک زوال عقل در زنان مسن می‌شود، از مغز در مقابل اختلالات شناختی حفاظت می‌کند، به کاهش وزن کمک کرده و سردرد را تسکین می‌دهد.

هر چهار فنجان قهوه حاوی حدود ۴۰۰ میلیگرم کافئین است. مصرف بیش از این مقدار کافئین عوارض جانبی شدیدی برای سلامت دارد.

عوارض جانبی و مضر مصرف بیش از اندازه کافئین می‌تواند شامل بروز بیقراری، کج خلقی، معده درد، تپش قلب شدید و عصبانیت، کم خونی و رعشه در ماهیچه‌ها باشد. همچنین کشیدگی و انقباض ناگهانی چشم‌ها هم از عوارض مصرف بیش از حد کافئین عنوان شده است.

نتایج تحقیقات و مطالعات نشان می‌دهد زنان بهتر از مردان مصرف کافئین خود را کنترل می‌کنند.

محققان هشدار می‌دهند مصرف بیش از اندازه کافئین باید به تدریج کاهش یابد چراکه کاهش ناگهانی آن نیز می‌تواند موجب بروز علائمی نظیر سردرد، خستگی و کج خلقی شود.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

نقش نوشیدنی‌ها در سلامتی

رکناخبرگزاری رکنا
نقش نوشیدنی‌ها در سلامتی
رکنا: نوشیدنی های مختلف هر کدام در سلامتی نقش بسزایی ایفا می کنند.

نقش نوشیدنی‌ها در سلامتی - 1

مجله New Scientist به موضوع جذاب انتخاب انواع نوشیدنی‌ها اشاره کرده است. بخصوص که اکثر ما درمورد اینکه چه نوشیدنی باید مصرف کنیم تحت تاثیر انواع واقسام شایعات، تبلیغات و شعارهای سلامتی درست یا نادرست قرار داریم.

نوشیدنی میل دارید؟ در ساعات خاصی از روز پاسخ به این سوال بله خواهد بود. یک بزرگسال به طور میانگین در حدود ۱٫۷ لیتر مایعات ازجمله: آب، چای ، شیر و …. مصرف می‌کند اما نظر ما درمورد اینکه چه نوشیدنی باید مصرف کنیم تحت تاثیر شایعات و شعارهای سلامتی نادرست قرار دارد.

آب: شما نمیتوانید از مصرف آب اجتناب کنید. آب مهمترین منبع تغذیه در زندگی است اما نه به این معنا که هرچه بیشتر آب مصرف کنیم بهتر است!

بدون مصرف آب بیش از یک هفته نمی‌توان زنده ماند. اما چه مقدار آب باید نوشید؟ گفته می‌شود که ۶ تا ۸ لیوان آب در روز باید مصرف شود حتی اگر احساس تشنگی نداشته باشیم. اما منبع علمی بر تائید این ادعا وجود ندارد. طبق توصیه انجمن متخصصین غذا و مواد غذایی آکادمی ملی علم، مهندسی و پزشکی آمریکا: تعداد زیادی از افراد، نیاز روزانه خود به مایعات را با توجه به احساس تشنگی خود برطرف می‌کنند.

مدارکی وجود دارد مبنی بر اینکه اگر به اندازه کافی آب مصرف کنیم میتوانیم از برخی بیماری‌ها مانند فشار خون، سرطان مثانه و روده بزرگ، سنگ کلیه و مشکلات قلبی پیشگیری کنیم. علاوه بر این ادعا می‌شود که مصرف آب می‌تواند تمرکز را بهبود بخشد. مطابق با یافته‌های چندین پژوهش، کودکان بین ۷ تا ۹ سال که آب بیشتری مصرف می‌کنند تمرکز حواس بهتر و حتی در مواردی حافظه بهتری دارند..

نوشیدنی‌های سودا، اسکواش و آبمیوه: ما ترجیح می‌دهیم طعم آب را با افزودن شیرینی به آن بهتر کنیم- البته اینکار نتایج فاجعه‌آمیزی دربرخواهدداشت. نوشیدنی‌های شیرین، دندان‌ها را می‌پوساند. نوشیدنی‌های اسکواش و سودا با دارابودن مقدار زیادی شکر، کالری زیادی وارد بدن ما می‌کند، بدون اینکه احساس سیری داشته باشیم. این کالری اضافه در بدن به صورت چربی ذخیره خواهدشد. مصرف روزانه این نوشیدنی‌ها خطر ابتلا به دیابت نوع۲ و چاقی را افزایش می‌دهد.

آبمیوه‌های طبیعی که شامل ویتامین‌ها، انتی‌اکسیدان و مواد معدنی هستند گزینه سالمی به نظر می‌رسند. البته آبمیوه‌ها بسیاری از خواص میوه را از دست می‌دهند برای مثال آب پرتقال ۰٫۴ گرم فیبر دارد در حالیکه میوه آن دارای ۱٫۷ گرم فیبر است. از طرفی سازمان جهانی سلامت معتقد است قند طبیعی موجود در میوه‌ها باید همراه با قند افزوده شده به غذا و نوشیدنی‌های شیرین دیگر در نظر گرفته شود. به توصیه این سازمان مصرف قند را به۵۰ گرم در روز محدود کرد و علاوه بر این بهتر است مصرف را ۲۵ گرم بیشتر کاهش داد که این کار با حذف چند نوشیدنی شیرین عملی خواهد شد.

شیر: شیر ماده غذایی بسیار غنی و متشکل از آب، پروتئین، موادمعدنی، ویتامین‌ها، چربی‌های اشباع‌شده و کلسترول می‌باشد. تمام پستانداران شیر تولید می‌کنند اما انسان‌ها تنها گونه‌ای از آنها هستند که حتی در بزرگسالی هم شیر مصرف می‌کنند. فواید مصرف شیر برای بزرگسالان کاملا مشخص نیست. مدرک مشخصی وجود ندارد که نشان دهد دریافت کلسیم اضافه از طریق مصرف شیر برای سالم ماندن استخوان‌ها یا جلوگیری از شکستن آنها ضروری است. از طرفی سبزیجات و لوبیا هم منابع غنی کلسیم هستند و بیشتر محققان معتقدند که یک رژیم غذایی مناسب همراه با حرکات ورزشی استقامتی، استخوان‌ها را سالم نگه می‌دارد. پس شاید باید نسبت به مصرف بیش‌از‌اندازه این نوشیدنی سفید بیشتر توجه کنیم.

شیر سویا: این نوشیدنی چربی کمتری از شیر گاو دارد اما دارای مواد شیرین کننده است. در مورد خواص کاهش کلسترول مضر آن هم بزرگنمایی شده است. گفته می‌شود که مصرف آن از سرطان‌های پستان و پروستات جلوگیری می‌کند البته هیچ کدام از این اثرات به صورت قانع کننده‌ای مورد بررسی قرار نگرفته است و حتی تعداد کمی از پژوهش‌ها نشان داده که مصرف شیر سویا خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد.

قهوه: قهوه سرشار از کافئین است که اعتیاد آور است باعث سردرد شده و در خواب اختلال ایجاد میکند و مصرف بیش از اندازه آن ممکن است به مشکلات قلبی و سرطان بیانجامد. هرچند قهوه سطح تمرکز و هوشیاری را افزایش می‌دهد، این اثرات مدت زیادی دوام نمی‌آورند و بدن افراد به آن عادت می‌کند. با همه این اوصاف کرستی پورشهیدی از مرکز غذا و بهداشت ایرلند شمالی می‌گوید: مصرف ۳ یا ۴ فنجان قهوه در روز مضر به نظر نمی‌رسد.

منبع: سیناپرس

خواندن خبر در سایت منبع

فواید سیر و گل کلم در حفظ سلامت کلیه‌ها

مهرخبرگزاری مهر
فواید سیر و گل کلم در حفظ سلامت کلیه‌ها
بیماری های مزمن کلیوی دغدغه جدی سلامت در سراسر جهان هستند. این بیماری یک مشکل بلندمدت است که در آن کلیه ها به درستی کار نمی کنند و به مرور زمان منجر به نارسایی کلیوی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، متخصصان توصیه می‌کنند باید به سلامت کلیه‌ها توجه ویژه ای شود. در ادامه به برخی مواد خوراکی مفید که به حفظ سلامت کلیه‌ها کمک می‌کنند اشاره می‌شود.

فلفل دلمه‌ای قرمز

این سبزی قرمز رنگ بسیار برای سلامت بدن و کلیه‌ها مفید است چراکه حاوی منبع خوب ویتامین C، ویتامین A و ویتامین B۶، اسیدفولیک، فیبر و لیکوپن، آنتی اکسیدان محافظ در مقابل برخی سرطان‌ها، است.

گل کلم

علیرغم آنکه منع خوب ویتامین C است، سرشار از فولات و فیبر هم است. گل کلم مملو از ترکیباتی است که به خنثی کردن مواد سمی از کبد هم کمک می‌کند.

سیر

سیر دارای فواید گوناگونی برای بدن است. همچنین سیر موجب کاهش کلسترول هم می‌شود.

پیاز

پیاز سرشار از کروم است، ماده معدنی ای که به بدن در متابولیسم کربوهیدرات، چربی و پروتئین کمک می‌کند. پیاز مملو از فلاوونوئیدها، مخصوصا کورستین، است. کورستین یک آنتی اکسیدان قوی است که به کاهش بیماری قلبی کمک کرده و از بدن در مقابل بسیاری از سرطان‌ها محافظت می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با پیاز، بیماری‌های کلیوی، کلیه، رژیم غذایی و فشار خون از تلگرام

نان آب رفت ….

🔹 بررسی‌های میدانی حکایت از آن دارد در شرایط فعلی که قیمت انواع مواد خوراکی و مصرفی افزایش یافته است برخی نانوایی‌ها برای کسب سود بیشتر به کاهش وزن چانه نان روی آورده‌اند.


#سلامت

👈 خواص آب زرشک

🔹 ضد قند

کاهش فشار خون

🔹 شستشو دهنده مثانه وکلیه

کوچک کردن شکم

🔹 تقویت قلب

باز کردن رگ‌ها

🔹 نابود کردن سنگ‌های کلیه ومثانه

تسکین دهنده روح و روان واعصاب

🔹 ضدچربی


⭕️ ''هفت میلیون نفر در ایران دچار پوکی استخوان هستند''

مینا کرمانی، متخصص روماتولوژی می‌گوید ۵۰ درصد زنان ایرانی از ۴۵ سالگی و ۹۰ درصد زنان از ۷۵ سالگی دچار بیماری پوکی استخوان می‌شوند.

او در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا افزود: «پوکی استخوان، عنوان بیماری همه گیر خاموش قرن را به خود اختصاص داده به طوری که بر اساس گزارش‌های موجود در کشور اکنون حدود هفت میلیون نفر به پوکی استخوان مبتلا هستند.»

به گفته خانم کرمانی پوکی استخوان قابل پیشگیری است و با رژیم غذایی مناسب و ورزش می‌توان سیر پوکی استخوان را متوقف کرد.

او افزود: «تغذیه، نقش مهمی در بروز یا پیشگیری از پوکی استخوان دارد. افرادی که کلسیم کافی در رژیم غذایی آنها وجود ندارد یا ویتامین D کافی دریافت نمی‌کنند، بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند.»

https: //bit. ly/۲BOWBO۸

📌 اخبار دویچه وله در اینجا:

https: //p. dw. com/p/۳Dz۹۷


📢 خمیر نان آب رفت!

◀️ بررسی‌های میدانی حکایت از آن دارد در شرایط فعلی که قیمت انواع مواد خوراکی و مصرفی افزایش یافته است برخی نانوایی‌ها برای کسب سود بیشتر به کاهش وزن چانه نان روی آورده‌اند.


۱۴ مارس ۲۰۱۹؛ روز جهانی کلیه

🔹دومین پنجشنبه ماه مارس هر سال به‌عنوان روز جهانی کلیه نام‌گذاری شده است

🔹تخمین زده می‌شود حدود ۸۵۰ میلیون نفر در جهان به دلایل مختلف مبتلا به بیماری‌های کلیوی باشند

🔹همچنین بیماری‌های مزمن کلیوی (CKD) عامل مرگ دستکم ۲٫۴ میلیون نفر در هر سال در جهان است


فوری/عامل اپیدمی اسهال در قروه و سریش، بیماری ویروسی نورواک؛ گوشت‌های یخ‌زده سالم‌اند

🔹در پی بروز اپیدمی اسهال و استفراغ در بخش‌هایی از استان کردستان از جمله قروه و سریش شایعاتی مبنی بر ارتباط این موضوع به بیوتروریسم، گوشت‌های یخ‌زده دولتی و یا آلودگی منابع آب، سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با «فانا» کلیه این شایعات را بی‌پایه و اساس اعلام کرد و گفت: در آزمایشات بعمل آمده بیماری ویروسی نورواک گزارش شده است.

🔹کیانوش جهانپور افزود: نوروویروس عامل این بیماری مسری گوارشی است که سالانه حداقل ۶۸۵ میلیون نفر را در سراسر دنیا آلوده می‌کند و می‌تواند موجب التهاب معده، روده یا هر دو شده که نوعی گاستروانتریت حاد برشمرده می‌شود. اسهال، استفراغ، درد معده، تب، سردرد و بدن درد از علائم ابتلا به نوروویروس است و عموما ۱۲ تا ۴۸ ساعت بعد از ابتلا به این ویروس علائم بیماری تظاهر پیدا می‌کند و اغلب ۱ تا ۳ روز بعد علائم بهبود می‌یابد.

🔹وی گفت: خوردن غذا یا نوشیدنی آلوده به نوروویروس، لمس سطوح یا اشیا آلوده با نوروویروس و سپس تماس دست با دهان، تماس با فرد بیمار و عدم رعایت بهداشت فردی راه‌های انتقال این بیماری هستند.

🔹به گفته وی مواردی از اپیدمی این ویروس در سال‌های گذشته نیز در کشور گزارش شده که با تلاش وزارت بهداشت این بیماری هم‌اکنون در استان کردستان در شرایط تحت کنترل است.


نظرها

در ادامه بخوانید

فراروفرارو7 ساعت قبل
به گزارش ایران، کاهش قیمت از خودرو‌های مونتاژی شروع شد و اکنون به خودرو‌های وطنی رسیده است. رتبه اول کاهش قیمت خودرو‌های مونتاژی متعلق به پژو ۲۰۰۸ بود که ۱۳۵ میلیون تومان ارزان‌تر شد. علت کاهش قیمت خودرو را در دو اتفاق می‌توان ارزیابی کرد. یک به خاطر مصوبه ساماندهی بازار خودرو که سه روز پیش در هرم سبز تصویب شد. پیش‌بینی رئیسمؤتمنی درباره ریزش قیمت خودرو نیز گفت: تصور من این است که قیمت خودرو‌ها مسیر ریزش خود را ادامه دهد.

روحانی: قیمت ارز کمتر از ۸ هزار تومان است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین8 ساعت قبل

فیلم | تخریب مجسمه ۲۰۰ ساله برای جمع کردن لایک در اینستاگرام

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
چرخانچرخان5 ساعت قبل
واردات خودروهای دست دوم پیشنهادی بود که بعضی از فعالان بازار برای کنترل بازار خودرو ارائه شد ولی این پیشنهاد واکنش‌های زیادی را به همراه داشت که از جمله آن می‌توان به بعضی از مخالفت‌ها اشاره کرد ولی مساله اصلی واکنش مجلسی‌هاست که در صورت مثبت بودن آن می‌توان به عملیاتی شدن آن امیدوار بود. به گزارش چرخان، با گرانی بازار خودرو علی الخصوص در زمینه خودروهای خارجی باعث شد تا طرح ساماندهی بازار خودرو با رای مثبت مجلسی‌ها به تصویب برسد که از جمله موارد موجود در آن، مساله خودروهای هیبریدی است که تا زمان تولید آنها در داخل از مالیات و تعرفه معاف شدند که به اشتباه به عنوان آزادشدن واردات خودروهای هیبریدی برداشت شد. البته معتقدم که راهکار اصلی برای کاهش قیمت خودرو این است که خودرو از یک کالای سرمایه‌ای به یک کالای مصرفی تبدیل شود. این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مربوط به آزادسازی واردات خودروهای خارجی گفت: در صورتی که واردات خودروهای خارجی به کشور آزاد شود منجر به رقابت پذیری خودروهای داخلی می‌شود که به همین دلیل موافق این اتفاق هستم ولی بایستی برنامه ریزی مدونی در این موضوع صورت بگیرد. وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد واردات خودروهای دست دوم گفت: معتقد هستم که در حال حاضر خودرو به عنوان کالای سرمایه‌ای تلقی می‌شود و تا زمانی که این دیدگاه وجود دارد قطعا واردات خودروهای دست دوم در بازه کوتاه مدت موثر خواهد بود و منجر به کاهش قیمت در بازار می‌شود و بازهم شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبر گزاری صدا و سیما، محسن کوهکن نماینده مجلس و موافق طرح تفکیک وزارت بازرگانی از صمت در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: زمانی وزارت صمت امروز متشکل از ۴ وزاتخانه بود. وزارت صنایع سنگین، وزارت صنایع، وزارت معادن و وزارت بازرگانی که در اولین اقدام با ادغام وزارت صنایع سنگین و وزارت صنایع به وزارت صنایع تبدیل شد، در گام بعدی وزارت معادن در وزارت صنایع ادغام و به وزارت صنایع و معادن تبدیل شد، در گام سوم وزارت بازرگانی حذف و وزارت صمت تشکیل شد. کوهکن نماینده موافق تفکیک وزارت بازرگانی از صمت گفت: باید به نظر کارشناسانه دولت نیز توجه کرد و وقتی دولت اصرار بر تفکیک دارد اگر مجلس در اجرا همکاری نکند دولت بعدا اعتراض خواهد کرد بنابراین باید بخش اعمال حاکمیتی را احصا کنیم و بعد اعمال مسئولیت را بخواهیم. محمدرضا منصوری نماینده مجلس مخالف طرح تفکیک گفت: اکنون ۱۷ وزارتخانه داریم و معتقدم باید وزارت اقتصاد نیز که وابستگی به وزارت صمت و بازرگانی دارد در دل این وزارتخانه ادغام شود نه اینکه وزارتخانه‌ها دوباره تفکیک شود. مظفر علیخانی کارشناس در ارتباط تلفنی گفت: ما به عنوان بخش خصوصی با تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به دو وزارتخانه مخالف هستیم.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای؛ مهران قربانی معاون حمل و نقل این سازمان و رئیس کمیته راهبری حمل و نقل جاد‌های، با بیان این که حمل و نقل جاده‌ای یکی از مشاغل بسیار سخت در دنیا به شمار می‌رود، افزود: دستیابی به مدل حمل و نقل مطلوب نیاز به مطالعه و بررسی علمی دارد و بخشی از کار‌ها در میان مدت و بلند مدت به نتیجه می‌رسد. وی بررسی شاخص قیمت حمل کالا بر اساس تن بر کیلومتر را ابزاری در جهت کشف قیمت واقعی حمل کالا اعلام کرد و افزود: اگر این شاخص به درستی تعریف و اجرا شود، حق راننده در حمل کالا ضایع نمی‌شود و دستاورد‌های مثبت آن در کل سیستم حمل و نقل تسری می‌یابد. قربانی در مصوبات این جلسه اعلام کرد: افزایش درصد اعمال نرخ تن –کیلومتر در بارنامه‌ها صادره، رصد موانع اجرای صحیح این پروژه از سوی دفتر حمل و نقل کالا، ارائه پیشنهاد از سوی تشکل‌های صنفی در خصوص نظارت بر اجرای این پروژه، از جمله مهم‌ترین موارد قابل پیگیری است. فرامرز مداح عضو هیأت عامل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، با حضور در این نشست اظهار داشت: مسائل و مشکلاتی که در اجرای طرح تن بر کیلومتر وجود دارد ابتدا باید مدیریت و حل و فصل شود، سپس به روز رسانی و بازنگری در محتوا صورت گیرد. وی افزود: در مورد صنایعی که میزان کرایه نسبت به ارزش کالا درصد بالایی دارد مانند صنعت گچ و سیمان باید به طور ویژه مورد بررسی قرار گیرد. غلامحسین دغاغله مدیر کل دفتر حمل و نقل کالا در این نشست گزارشی از اقدامات انجام شده طی هفته گذشته بیان کرد و گفت: رفع مشکلات مربوط به سوخت ناوگان فعال در حمل و نقل برون شهری با تخصیص تنخواه به میزان ۵۰ درصد سقف سهمیه عملکردی برای ناوگان باری سنگین بین شهری، رفع مشکلات مربوط به سوخت ناوگان فعال در حمل کالا‌های اساسی با احتساب ضریب ۳/۱ به کیلومتر طی شده مسیر‌هایی که مبدأ یا مقصد آن‌ها بنادر اصلی است، از جمله مهم‌ترین اقداماتی است که مصوب شده و در حال اجراست. وی همچنین از اعمال بیش از ۹۰ درصدنرخ تن بر کیلومتر در بارنامه‌های صادره خبر داد و افزود: نرخ‌های تعیین شده در این طرح در واقع نرخ کف کرایه حمل است و درج قیمت بالاتر از نرخ تن بر کیلومتر در بارنامه منعی ندارد. گفتنی است؛ ​ در بخش دیگری از این نشست، نمایندگان کانون انجمن‌های صنفی رانندگان ناوگان جاده‌ای حمل کالای سراسر کشور، دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی کامیونداران کشور و نمایندگان کانون انجمن‌های صنفی موسسات و شرکت‌های حمل و نقل کالای داخلی کشور، نظر‌ها و پیشنهاد‌های خود را در زمینه مسائل مطروح شده بیان کردند. رفع مشکلات کمبود و گرانی اقلام مصرفی ناوگان به ویژه روغن. لاستیک، عدم تناسب کرایه‌ها با هزینه تمام شده حمل و نقل، ضرورت نظارت بر اجرای صحیح و دقیق بخشنامه‌های ابلاغی در استان‌ها از مهمترین دغدغه‌های تشکل‌های صنفی در این نشست بود.

اخبار بیشتر