خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های مفید را بشناسیم
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های مفید را بشناسیم

مصرف بیش از اندازه کافئین چه عوارضی بر سلامتی دارد

رکناخبرگزاری رکنا
مصرف بیش از اندازه کافئین چه عوارضی بر سلامتی دارد
رکنا: مضرات مصرف بیش از اندازه کافئین را بشناسید.

مصرف بیش از اندازه کافئین چه عوارضی بر سلامتی دارد - 1

مصرف قهوه به میزان کافی دارای فوایدی برای سلامت است، از جمله اینکه موجب کاهش ریسک زوال عقل در زنان مسن می‌شود، از مغز در مقابل اختلالات شناختی حفاظت می‌کند، به کاهش وزن کمک کرده و سردرد را تسکین می‌دهد.

محققان کلینیک مایو آمریکا توصیه می‌کنند افراد بزرگسال نباید بیش از چهار فنجان قهوه در روز که معادل ۱۰ قوطی نوشابه گازدار یا دو قوطی نوشابه انرژی زاست، مصرف کنند.

مصرف قهوه به میزان کافی دارای فوایدی برای سلامت است، از جمله اینکه موجب کاهش ریسک زوال عقل در زنان مسن می‌شود، از مغز در مقابل اختلالات شناختی حفاظت می‌کند، به کاهش وزن کمک کرده و سردرد را تسکین می‌دهد.

هر چهار فنجان قهوه حاوی حدود ۴۰۰ میلیگرم کافئین است. مصرف بیش از این مقدار کافئین عوارض جانبی شدیدی برای سلامت دارد.

عوارض جانبی و مضر مصرف بیش از اندازه کافئین می‌تواند شامل بروز بیقراری، کج خلقی، معده درد، تپش قلب شدید و عصبانیت، کم خونی و رعشه در ماهیچه‌ها باشد. همچنین کشیدگی و انقباض ناگهانی چشم‌ها هم از عوارض مصرف بیش از حد کافئین عنوان شده است.

نتایج تحقیقات و مطالعات نشان می‌دهد زنان بهتر از مردان مصرف کافئین خود را کنترل می‌کنند.

محققان هشدار می‌دهند مصرف بیش از اندازه کافئین باید به تدریج کاهش یابد چراکه کاهش ناگهانی آن نیز می‌تواند موجب بروز علائمی نظیر سردرد، خستگی و کج خلقی شود.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

نقش نوشیدنی‌ها در سلامتی

رکناخبرگزاری رکنا
نقش نوشیدنی‌ها در سلامتی
رکنا: نوشیدنی های مختلف هر کدام در سلامتی نقش بسزایی ایفا می کنند.

نقش نوشیدنی‌ها در سلامتی - 1

مجله New Scientist به موضوع جذاب انتخاب انواع نوشیدنی‌ها اشاره کرده است. بخصوص که اکثر ما درمورد اینکه چه نوشیدنی باید مصرف کنیم تحت تاثیر انواع واقسام شایعات، تبلیغات و شعارهای سلامتی درست یا نادرست قرار داریم.

نوشیدنی میل دارید؟ در ساعات خاصی از روز پاسخ به این سوال بله خواهد بود. یک بزرگسال به طور میانگین در حدود ۱٫۷ لیتر مایعات ازجمله: آب، چای ، شیر و …. مصرف می‌کند اما نظر ما درمورد اینکه چه نوشیدنی باید مصرف کنیم تحت تاثیر شایعات و شعارهای سلامتی نادرست قرار دارد.

آب: شما نمیتوانید از مصرف آب اجتناب کنید. آب مهمترین منبع تغذیه در زندگی است اما نه به این معنا که هرچه بیشتر آب مصرف کنیم بهتر است!

بدون مصرف آب بیش از یک هفته نمی‌توان زنده ماند. اما چه مقدار آب باید نوشید؟ گفته می‌شود که ۶ تا ۸ لیوان آب در روز باید مصرف شود حتی اگر احساس تشنگی نداشته باشیم. اما منبع علمی بر تائید این ادعا وجود ندارد. طبق توصیه انجمن متخصصین غذا و مواد غذایی آکادمی ملی علم، مهندسی و پزشکی آمریکا: تعداد زیادی از افراد، نیاز روزانه خود به مایعات را با توجه به احساس تشنگی خود برطرف می‌کنند.

مدارکی وجود دارد مبنی بر اینکه اگر به اندازه کافی آب مصرف کنیم میتوانیم از برخی بیماری‌ها مانند فشار خون، سرطان مثانه و روده بزرگ، سنگ کلیه و مشکلات قلبی پیشگیری کنیم. علاوه بر این ادعا می‌شود که مصرف آب می‌تواند تمرکز را بهبود بخشد. مطابق با یافته‌های چندین پژوهش، کودکان بین ۷ تا ۹ سال که آب بیشتری مصرف می‌کنند تمرکز حواس بهتر و حتی در مواردی حافظه بهتری دارند..

نوشیدنی‌های سودا، اسکواش و آبمیوه: ما ترجیح می‌دهیم طعم آب را با افزودن شیرینی به آن بهتر کنیم- البته اینکار نتایج فاجعه‌آمیزی دربرخواهدداشت. نوشیدنی‌های شیرین، دندان‌ها را می‌پوساند. نوشیدنی‌های اسکواش و سودا با دارابودن مقدار زیادی شکر، کالری زیادی وارد بدن ما می‌کند، بدون اینکه احساس سیری داشته باشیم. این کالری اضافه در بدن به صورت چربی ذخیره خواهدشد. مصرف روزانه این نوشیدنی‌ها خطر ابتلا به دیابت نوع۲ و چاقی را افزایش می‌دهد.

آبمیوه‌های طبیعی که شامل ویتامین‌ها، انتی‌اکسیدان و مواد معدنی هستند گزینه سالمی به نظر می‌رسند. البته آبمیوه‌ها بسیاری از خواص میوه را از دست می‌دهند برای مثال آب پرتقال ۰٫۴ گرم فیبر دارد در حالیکه میوه آن دارای ۱٫۷ گرم فیبر است. از طرفی سازمان جهانی سلامت معتقد است قند طبیعی موجود در میوه‌ها باید همراه با قند افزوده شده به غذا و نوشیدنی‌های شیرین دیگر در نظر گرفته شود. به توصیه این سازمان مصرف قند را به۵۰ گرم در روز محدود کرد و علاوه بر این بهتر است مصرف را ۲۵ گرم بیشتر کاهش داد که این کار با حذف چند نوشیدنی شیرین عملی خواهد شد.

شیر: شیر ماده غذایی بسیار غنی و متشکل از آب، پروتئین، موادمعدنی، ویتامین‌ها، چربی‌های اشباع‌شده و کلسترول می‌باشد. تمام پستانداران شیر تولید می‌کنند اما انسان‌ها تنها گونه‌ای از آنها هستند که حتی در بزرگسالی هم شیر مصرف می‌کنند. فواید مصرف شیر برای بزرگسالان کاملا مشخص نیست. مدرک مشخصی وجود ندارد که نشان دهد دریافت کلسیم اضافه از طریق مصرف شیر برای سالم ماندن استخوان‌ها یا جلوگیری از شکستن آنها ضروری است. از طرفی سبزیجات و لوبیا هم منابع غنی کلسیم هستند و بیشتر محققان معتقدند که یک رژیم غذایی مناسب همراه با حرکات ورزشی استقامتی، استخوان‌ها را سالم نگه می‌دارد. پس شاید باید نسبت به مصرف بیش‌از‌اندازه این نوشیدنی سفید بیشتر توجه کنیم.

شیر سویا: این نوشیدنی چربی کمتری از شیر گاو دارد اما دارای مواد شیرین کننده است. در مورد خواص کاهش کلسترول مضر آن هم بزرگنمایی شده است. گفته می‌شود که مصرف آن از سرطان‌های پستان و پروستات جلوگیری می‌کند البته هیچ کدام از این اثرات به صورت قانع کننده‌ای مورد بررسی قرار نگرفته است و حتی تعداد کمی از پژوهش‌ها نشان داده که مصرف شیر سویا خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد.

قهوه: قهوه سرشار از کافئین است که اعتیاد آور است باعث سردرد شده و در خواب اختلال ایجاد میکند و مصرف بیش از اندازه آن ممکن است به مشکلات قلبی و سرطان بیانجامد. هرچند قهوه سطح تمرکز و هوشیاری را افزایش می‌دهد، این اثرات مدت زیادی دوام نمی‌آورند و بدن افراد به آن عادت می‌کند. با همه این اوصاف کرستی پورشهیدی از مرکز غذا و بهداشت ایرلند شمالی می‌گوید: مصرف ۳ یا ۴ فنجان قهوه در روز مضر به نظر نمی‌رسد.

منبع: سیناپرس

خواندن خبر در سایت منبع

فواید سیر و گل کلم در حفظ سلامت کلیه‌ها

مهرخبرگزاری مهر
فواید سیر و گل کلم در حفظ سلامت کلیه‌ها
بیماری های مزمن کلیوی دغدغه جدی سلامت در سراسر جهان هستند. این بیماری یک مشکل بلندمدت است که در آن کلیه ها به درستی کار نمی کنند و به مرور زمان منجر به نارسایی کلیوی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، متخصصان توصیه می‌کنند باید به سلامت کلیه‌ها توجه ویژه ای شود. در ادامه به برخی مواد خوراکی مفید که به حفظ سلامت کلیه‌ها کمک می‌کنند اشاره می‌شود.

فلفل دلمه‌ای قرمز

این سبزی قرمز رنگ بسیار برای سلامت بدن و کلیه‌ها مفید است چراکه حاوی منبع خوب ویتامین C، ویتامین A و ویتامین B۶، اسیدفولیک، فیبر و لیکوپن، آنتی اکسیدان محافظ در مقابل برخی سرطان‌ها، است.

گل کلم

علیرغم آنکه منع خوب ویتامین C است، سرشار از فولات و فیبر هم است. گل کلم مملو از ترکیباتی است که به خنثی کردن مواد سمی از کبد هم کمک می‌کند.

سیر

سیر دارای فواید گوناگونی برای بدن است. همچنین سیر موجب کاهش کلسترول هم می‌شود.

پیاز

پیاز سرشار از کروم است، ماده معدنی ای که به بدن در متابولیسم کربوهیدرات، چربی و پروتئین کمک می‌کند. پیاز مملو از فلاوونوئیدها، مخصوصا کورستین، است. کورستین یک آنتی اکسیدان قوی است که به کاهش بیماری قلبی کمک کرده و از بدن در مقابل بسیاری از سرطان‌ها محافظت می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با پیاز، بیماری‌های کلیوی، کلیه، رژیم غذایی و فشار خون از تلگرام

نان آب رفت ….

🔹 بررسی‌های میدانی حکایت از آن دارد در شرایط فعلی که قیمت انواع مواد خوراکی و مصرفی افزایش یافته است برخی نانوایی‌ها برای کسب سود بیشتر به کاهش وزن چانه نان روی آورده‌اند.


#سلامت

👈 خواص آب زرشک

🔹 ضد قند

کاهش فشار خون

🔹 شستشو دهنده مثانه وکلیه

کوچک کردن شکم

🔹 تقویت قلب

باز کردن رگ‌ها

🔹 نابود کردن سنگ‌های کلیه ومثانه

تسکین دهنده روح و روان واعصاب

🔹 ضدچربی


⭕️ ''هفت میلیون نفر در ایران دچار پوکی استخوان هستند''

مینا کرمانی، متخصص روماتولوژی می‌گوید ۵۰ درصد زنان ایرانی از ۴۵ سالگی و ۹۰ درصد زنان از ۷۵ سالگی دچار بیماری پوکی استخوان می‌شوند.

او در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا افزود: «پوکی استخوان، عنوان بیماری همه گیر خاموش قرن را به خود اختصاص داده به طوری که بر اساس گزارش‌های موجود در کشور اکنون حدود هفت میلیون نفر به پوکی استخوان مبتلا هستند.»

به گفته خانم کرمانی پوکی استخوان قابل پیشگیری است و با رژیم غذایی مناسب و ورزش می‌توان سیر پوکی استخوان را متوقف کرد.

او افزود: «تغذیه، نقش مهمی در بروز یا پیشگیری از پوکی استخوان دارد. افرادی که کلسیم کافی در رژیم غذایی آنها وجود ندارد یا ویتامین D کافی دریافت نمی‌کنند، بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند.»

https: //bit. ly/۲BOWBO۸

📌 اخبار دویچه وله در اینجا:

https: //p. dw. com/p/۳Dz۹۷


📢 خمیر نان آب رفت!

◀️ بررسی‌های میدانی حکایت از آن دارد در شرایط فعلی که قیمت انواع مواد خوراکی و مصرفی افزایش یافته است برخی نانوایی‌ها برای کسب سود بیشتر به کاهش وزن چانه نان روی آورده‌اند.


۱۴ مارس ۲۰۱۹؛ روز جهانی کلیه

🔹دومین پنجشنبه ماه مارس هر سال به‌عنوان روز جهانی کلیه نام‌گذاری شده است

🔹تخمین زده می‌شود حدود ۸۵۰ میلیون نفر در جهان به دلایل مختلف مبتلا به بیماری‌های کلیوی باشند

🔹همچنین بیماری‌های مزمن کلیوی (CKD) عامل مرگ دستکم ۲٫۴ میلیون نفر در هر سال در جهان است


فوری/عامل اپیدمی اسهال در قروه و سریش، بیماری ویروسی نورواک؛ گوشت‌های یخ‌زده سالم‌اند

🔹در پی بروز اپیدمی اسهال و استفراغ در بخش‌هایی از استان کردستان از جمله قروه و سریش شایعاتی مبنی بر ارتباط این موضوع به بیوتروریسم، گوشت‌های یخ‌زده دولتی و یا آلودگی منابع آب، سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با «فانا» کلیه این شایعات را بی‌پایه و اساس اعلام کرد و گفت: در آزمایشات بعمل آمده بیماری ویروسی نورواک گزارش شده است.

🔹کیانوش جهانپور افزود: نوروویروس عامل این بیماری مسری گوارشی است که سالانه حداقل ۶۸۵ میلیون نفر را در سراسر دنیا آلوده می‌کند و می‌تواند موجب التهاب معده، روده یا هر دو شده که نوعی گاستروانتریت حاد برشمرده می‌شود. اسهال، استفراغ، درد معده، تب، سردرد و بدن درد از علائم ابتلا به نوروویروس است و عموما ۱۲ تا ۴۸ ساعت بعد از ابتلا به این ویروس علائم بیماری تظاهر پیدا می‌کند و اغلب ۱ تا ۳ روز بعد علائم بهبود می‌یابد.

🔹وی گفت: خوردن غذا یا نوشیدنی آلوده به نوروویروس، لمس سطوح یا اشیا آلوده با نوروویروس و سپس تماس دست با دهان، تماس با فرد بیمار و عدم رعایت بهداشت فردی راه‌های انتقال این بیماری هستند.

🔹به گفته وی مواردی از اپیدمی این ویروس در سال‌های گذشته نیز در کشور گزارش شده که با تلاش وزارت بهداشت این بیماری هم‌اکنون در استان کردستان در شرایط تحت کنترل است.


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم/ آخرین وضعیت از حال جسمی آیت الله سیستانی پس از عمل

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

حمله معترضان به خودروها و ساختمان بانک مرکزی لبنان + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، گروهی آشوبگر با پرتاب مواد آتش‌زا به سمت ساختمان بانک مرکزی لبنان به ساختمان آن خساراتی وارد کردند و در منطقه جدیتا در شرق لبنان با پرتاب سنگ به چندین خودرو، به شدت آنها آسیب رساندند. در منطقه کورنیش مزرعه در بیروت و در نزدیکی پادگان الحلو نیز، تعدادی آشوبگر با نیروهای امنیتی در گیر شده و به طرف این نیروها سنگ و مواد آتش‌زا پرتاب کردند، نیروهای امنیتی هم برای پراکنده کردن این آشوبگران مجبور به استفاده از گاز اشک آور شدند. در شهر صیدا نیز گروهی با آتش زدن سطل‌های زباله و لاستیک چند خیابان را مسدود کردند. این اغتشاشات و حمله به اموال عمومی به بهانه تاخیر در تشکیل کابینه دولت انجام شده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

پنجاه و نهمین اجلاس مجمع عمومی بانک مرکزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این جلسه رئیس کل بانک مرکزی، گزارش عملکرد مالی سال ۹۷ و شاخص‌های مالی سال ۹۸ را ارائه کرد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با صدور دستور اجرایی جدید، زیرساخت حقوقی تحریم باقیمانده اقتصاد ایران را فراهم کرد. به گزارش فارس؛ حدود ۵ روز پیش منوچین وزیر خزانه داری آمریکا پس از قرارگرفتن تعدادی از نظامیان و شرکت‌های بخش فلزات در لیست تحریم اعلام کرد که ترامپ رئیس جمهور این کشور به زودی دستور اجرایی در زمینه تحریم سایر بخش‌های اقتصاد ایران را نیز صادر می‌کند. این دستور اجرایی توسط ترامپ در همان روز صادر شده است و اکنون در سایت وزارت خزانه داری آمریکا قابل رویت است. ترامپ با صدور این دستور اجرایی جدید، زیرساخت حقوقی قرار گرفتن تمام اقتصاد ایران در لیست تحریم را فراهم کرده است. این دستور اجرایی بدین معناست که تمامی اقتصاد ایران شامل تحریم است و هرکس هر نوع فعالیتی به هر نحوی در اقتصاد ایران داشته باشد باید به طور کامل خود را از نظام مالی آمریکا، سفر به آمریکا و نظام پرداخت دلار جدا کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به دنبال افشای فشار رییس جمهوری آمریکا بر اوکراین، ۲۱۹ نماینده از مجموع ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان آمریکا در پنجم مهرماه رای به استیضاح ترامپ دادند. قرار است سنا جلسه محاکمه ترامپ را آغاز کند. بر اساس قوانین استیضاح در سنا، روند محاکمه همان روزی که پلوسی مفاد استیضاح را ارائه دهد، آغاز می‌شود مگر این که روز ارائه آن یکشنبه باشد. پلوسی در بیانیه‌ای اعلام کرد که مفاد استیضاح ترامپ به همراه هفت مدیر دموکرات به سنا ارسال خواهد شد. مدیران استیضاح از مجلس نمایندگان آمریکا قرار است به عنوان دادستان در محاکمه ترامپ در سنا حاضر شوند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «خلیل الحیه» علاوه بر روابط حماس و ایران به روابط این جنبش و عربستان هم اشاره کرد و گفت که حماس هیچ گونه مشکلی با عربستان ندارد و در مقابل این سعودی‌ها هستند که روابط خود با حماس را قطع کرده‌اند. این فرمانده فلسطینی با بیان اینکه حماس خواهان ارتباط با همه کشورهای اسلامی از جمله عربستان است، افزود: از سعودی می‌خواهیم در کنار ملت فلسطین بایستد. الحیه خاطرنشان کرد که حماس از زمان تاسیس خود به جز رژیم صهیونیستی خواستار روابط با همه کشورها بوده است و این جنبش در حال حاضر با بسیاری از کشورها و ملت‌ها روابط گسترده‌ای دارد. پیشتر جنبش حماس اعلام کرده بود که مقامات سعودی «محمدصالح الخضری» نماینده این جنبش در عربستان را بازداشت کرده‌اند و با گذشت ماه‌ها همچنان از وضعیت وی اطلاعات چندانی در دست نیست. حماس افزوده بود که این بازداشت در ادامه اقدامات مقامات سعودی در بازداشت بسیاری از فلسطینیان مقیم عربستان صورت گرفته است.

اخبار بیشتر