1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

مک‌کین؛ تندرویی که محافظه‌کار شد

عدم دعوت از ترامپ برای سخنرانی در مراسم تدفین مک‌کین

تسنیمخبرگزاری تسنیم
عدم دعوت از ترامپ برای سخنرانی در مراسم تدفین مک‌کین

نیویورک تایمز گزارش داد باراک اوباما و جرج دبلیو بوش، روسای جمهور سابق آمریکا برای شرکت در مراسم تدفین سناتور جان مک کین و سخنرانی در این مراسم دعوت شده‌اند.

دو جمهوریخواه آگاه به موضوع خبر دادند که طبق برنامه اولین از مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز برای شرکت در این مراسم دعوت شده اما دونالد ترامپ جایی در این مراسم ندارد.

جان مک‌کین، سناتور برجسته آمریکایی که در یک سال گذشته با سرطان مغز پیشرفته دست و پنجه نرم می‌کرد در سن 81 سالگی درگذشت.

مک‌کین که از چند ماه پیش به علت سرطان مغز کنگره را ترک و مشغول معالجه شده بود روز جمعه گفت دیگر تمایلی برای ادامه درمان ندارد.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا که در سال 2008 با جان مک‌کین برای ورود به کاخ‌سفید رقابت کرد با صدور بیانیه‌ای به مرگ او واکنش نشان داده و نوشته: "من و جان مک کین از دو نسل متفاوت، دو دیدگاه متفاوتیم و در بالاترین سطح سیاسی روبروی هم رقابت کرده‌ایم. اما در یک چیز با هم مشترک بودیم. در ایدئولوژی که چندین نسل آمریکایی و مهاجران برای آن جنگیده و جان فدا کرده‌اند. این عقیده که آمریکا سرزمینی است که همه چیز در آن ممکن است."

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هم که بارها از آقای مک کین به تندی انتقاد کرده بود و حتی دوران اسارت او به عنوان سرباز جنگی در ویتنام را به سخره گرفته بود در توییتر به خانواده مک‌کین تسلیت گفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش رهبران دنیا به مرگ مک‌کین

تسنیمخبرگزاری تسنیم
واکنش رهبران دنیا به مرگ مک‌کین

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از یورونیوز، دفتر او در بیانیه‌ای اعلام کرد: «سناتور جان مک‌کین در ساعت 4:28 عصر شنبه 25 اوت درگذشت. در زمان فوت، همسر و دیگر اعضای خانواده در کنار او بودند. او به مدت شصت سال وفادارانه به ایالات متحده آمریکا خدمت کرد.»

جان مک‌کین، خلبان پیشین ارتش آمریکا و از زندانیان جنگ ویتنام بود. او در زندگی سیاسی خود سال تا مرحله نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2008 میلادی پیش رفت و پس از آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ نیز به یکی از منتقدان برجستۀ دولت او تبدیل شد.

جان مک‌کین به سرطان مغز مبتلا بود. او که از ژوئیه سال 2017 میلادی مبارزه با تومور بدخیم گلیوبلاستوما در مغز را آغاز کرده بود، سرانجام در ماه جاری دست از درمان کشید وجمعه گذشته خانواده او اعلام کردند که مک‌کین درمان سرطان را متوقف کرده است.

انتظار می‌رود در مراسم خاکسپاری او باراک اوباما و جورج دبلیو بوش، روسای جمهور پیشین آمریکا و جو بایدن، معاون آقای اوباما در دوران ریاست جمهوری سخنرانی کنند. قرار است مایک پنس، معاون رئیس جمهوری کنونی نیز در این مراسم شرکت داشته باشد.

واکنش‌ رهبران سیاسی به خبر درگذشت او

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در پیامی توییتری نوشت: «عمیق‌ترین همدردی و احترام من برای خانواده سناتور جان مک‌کین. با قلب‌ها و دعاهایمان در کنار شما هستیم.»

سناتور جمهوریخواه میچ مک‌کونل، رهبر اکثریت سنای آمریکا نیز اعلام کرد: «در دوره‌ای پر از بدبینی به وحدت ملی و خدمت عمومی، زندگی جان مک‌کین مانند چراغی روشن بود. او به ما نشان داد که میهن‌پرستی و فداکاری مفاهیمی کلیشه و منسوخ نیستند بلکه پایه‌های یک زندگی فوق‌العاده محسوب می‌شوند.»

باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا و همسرش میشل اوباما در پیامی اعلام کردند: «کمتر کسی در میان ما همچون جان مک‌کین آزموده شده یا لازم بوده آن سطح از شجاعتی را که مک‌کین داشته، نشان دهد. اما همه ما می‌توانیم از شجاعتی که او برای انجام خیری فراتر از [منافع خود] داشته است الهام بگیریم. جان به بهترین شکل معنای چنین چیزی را به ما نشان داد و همه ما در این زمینه به او بدهکار هستیم. میشل و من تسلیت عمیق خود را به همسر و خانواده او اعلام می‌داریم.»

جرج واکر بوش (بوش پسر)، رئیس جمهور آمریکا در سالهای 2009–2001 میلادی در پیامی اعلام کرد: «برخی زندگی‌ها آنقدر زنده هستند که تصور پایانی برای آنها غیرممکن است. برخی صداها آنقدر پر جنب‌وجوش هستند که فکر کردن به آرام گرفتن آنها سخت است. جان مک کین مردی با اعتمادی عمیق و وطن‌پرستی در بالاترین مرتبه بود. او خدمتگزار مردم و برای من دوستی بود که عمیقا از دست دادمش.»

جو بایدن، معاون رئیس جمهور اوباما اعلام کرد: «به عنوان یک زندانی جنگ، جان بدترین چیزهایی را که یک انسان می‌تواند به دیگری روا دارد تحمل کرد. در سیاست نیز مجبور شد بسرعت از رویاهای بزرگش دست بکشد. در پایان زندگی نیز با یک بیماری بی‌رحم و بی‌امان روبرو شد. اما در تمام این دوران هرگز باورش را به چیزی که بیش از همه به آن اعتقاد داشت از دست نداد یعنی اولویت دادن به کشورش. روحیه‌ای که او را به این سمت هدایت کرد هرگز فراموش نمی‌شود؛ اینکه ما اینجا هستیم تا خودمان را به چیزی مهمتر از خود متعهد کنیم.»

جیمی کارتر، رئیس جمهور آمریکا در سالهای 1977 تا 1981 میلادی نوشت: «جان مک کین مرد با افتخاری بود. یک میهن‌پرست واقعی در بهترین معنای کلمه. آمریکایی‌ها برای همیشه خدمات نظامی قهرمانانۀ او و ایستادگی کاملش را به عنوان یک عضو سنای آمریکا پاس خواهند داشت.»

مایک پنس، معاون رئیس جمهور کنونی اعلام کرد: «کارن و من تسلیت عمیق خود را به همسر و خانواده مک‌کین می‌فرستیم. ما قدردان او که زندگیش را صرف خدمت به ملت و ارتش کرد، هستیم. ما خانواده و دوستان او را دعا خواهیم کرد. خداوند مک‌کین را رحمت کند.»

جرج هربرت واکر بوش (بوش پدر)، رئیس جمهور آمریکا در سالهای 1989 تا 1993 میلادی اعلام کرد: «مک‌کین میهن‌پرستی در بالاترین مقام بود. یک خادم مردم با شجاعتی کم‌نظیر. کمتر کسی در جهان خود را برای رفاه هموطنانش و مردم آزادیخواه فدا می‌کند. به قول ژنرال جورج پاتون از دیگر جنگجویان آمریکا، باید خدا را سپاس گفت که چنین مردانی وجود دارند.»

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا نیز در پیامی گفت: «سناتور جان مک‌کین یک آمریکایی میهن‌پرست و یک قهرمان بود که زندگی خود را صرف فداکاری برای کشورش و خدمت به مردم کرد و الهام بخش میلیون‌ها نفر بود. کانادایی‌ها نیز برای ارج گذاری به این زندگی و عزاداری برای این درگذشت، به آمریکایی‌ها می پیوندند.»

خواندن خبر در سایت منبع

جان مک‌کین درگذشت

اصلاحات پرسخبرگزاری اصلاحات پرس
جان مک‌کین درگذشت

به گزارش ایسنا، جان مک‌کین در یک سال گذشته با سرطان مغز پیشرفته دست و پنجه نرم می‌کرد.

مک‌کین که از چند ماه پیش به علت سرطان مغز کنگره را ترک و مشغول معالجه شده بود، روز جمعه گفت دیگر تمایلی برای ادامه درمان ندارد.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا که در سال ۲۰۰۸ با جان مک‌کین برای ورود به کاخ‌سفید رقابت کرد با صدور بیانیه‌ای به مرگ او واکنش نشان داده و نوشت: من و جان مک کین از دو نسل متفاوت، دو دیدگاه متفاوتیم و در بالاترین سطح سیاسی روبروی هم رقابت کرده‌ایم. اما در یک چیز با هم مشترک بودیم. در ایدئولوژی که چندین نسل آمریکایی و مهاجران برای آن جنگیده و جان فدا کرده‌اند. این عقیده که آمریکا سرزمینی است که همه چیز در آن ممکن است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هم که بارها از آقای مک کین به تندی انتقاد کرده بود و حتی دوران اسارات او به عنوان سرباز جنگی در ویتنام را به سخره گرفته بود، در توییتر به خانواده مک‌کین تسلیت گفته است.

این در حالی است که منابع نزدیک به سناتور مک‌کین قبلا گفته بودند، او وصیت کرده از ترامپ در مراسم خاکسپاری‌اش دعوت نشود.

خانواده مک‌کین جمعه با صدور اطلاعیه‌ای گفته بودند: او که تا همین الان هم فراتر از انتظارها برای زنده مانده جنگیده و پیروز شده، حالا تصمیم گرفته که به روند درمان سرطان خود خاتمه دهد.

مک‌کین، ۸۱ ساله، ژوئیه سال گذشته و در حالی که برای یک جراحی ساده و برداشتن یک لخته خون بستری شده بود، با تشخیص یک تومور مغزی بدخیم و پیش‌رونده روبه‌رو شد.

او در طول چهار دهه فعالیت سیاسی خود دو بار برای ورود به کاخ‌ سفید نامزد شد اما نتوانست وارد کاخ‌‎ سفید شود. با وجود این، از او به عنوان یکی از محبوب‌ترین چهره‌های سیاسی آمریکا که مردم به چشم یک "رهبر" به او نگاه می‌کردند، یاد می‌شود.

جو بایدن، معاون سابق رئیس‌جمهوری، سناتور چاک شومر، رهبر دموکرات‌ها در مجلس سنا و میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان در سنا با انتشار بیانیه‌های مجزا نسبت به مرگ  مک‌کین ابراز تأسف کردند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا هم درگذشت مک‌کین را تسلیت گفته و از او به عنوان یک وطن‌پرست شجاع یاد کرده است.

خالد بن سلمان، سفیر عربستان در آمریکا نیز در واکنش به مرگ مک‌کین در توییتر نوشت: تسلیت خالصانه خود را به ملت آمریکا که سناتور مک‌کین را از دست دادند، اعلام می‌دارم.

وی افزود: مک‌کین قهرمانی بود که در طول زندگی‌اش به کشورش خدمت کرد و همواره حامی امنیت و صلح جهانی بود. او همچنین دوستی بزرگ برای عربستان بود. به طور قطع ما هم او را از دست دادیم.

جان مک کین در سال ۱۹۳۶ در یک پایگاه نظامی آمریکا در پاناما به دنیا آمد. پدر و پدربزرگش هر دو ژنرال چهار ستاره نیروی دریایی بودند.

او در ۱۷ سالگی وارد دانشکده نیروی دریایی شد و بعدها به عنوان خلبان در جنگ ویتنام شرکت کرد. در سال ۱۹۶۷ پس از هدف قرار گرفتن هواپیمای جان مک کین بر فراز هانوی، با دست و پای شکسته به اسارت درآمد.

ویتنامی‌ها خیلی زود فهمیدند که اسیر جدیدشان پسر فرمانده ناوگان آمریکا در خاور دور است و خواستند آزادش کنند ولی جان مک کین زیر بار این آزادی تبلیغاتی نرفت و ۵ سال در اسارت ماند.

پس از آزادی، مک کین ارتش را با درجه سرهنگی ترک کرد تا وارد دنیای سیاست شود. او در سال ۱۹۸۲ وارد مجلس نمایندگان شد و از ۱۹۸۷ نمایندگی آریزونا را در سنا برعهده داشت. جان مک‌کین دو بار برای رسیدن به کاخ‌سفید تلاش کرد.

بار اول در سال ۲۰۰۰ در حالی که می‌تاخت تا در رقابت‌های داخلی حزب جمهوری‌خواه اوج بگیرد، انتشار شایعه‌ای که او را به داشتن یک فرزند نامشروع متهم می‌کرد، باعث شد بازی را به جرج دبلیو بوش واگذار کند.

هشت سال بعد، جمهوری‌خواهان او را به نامزدی خود برای انتخابات ۲۰۰۸ انتخاب کردند تا جانشین جورج بوش شود و روبه‌روی باراک اوبامای دموکرات و جوان بایستد.

این بار نارضایتی از جمهوری‌خواهان به خاطر جنگ عراق و رویارویی با باراک اوباما، نامزد تازه نفس دموکرات‌ها که صحبت از امید می‌کرد باعث شکست او شد.

با وجود این دو شکست، جان مک‌کین در چهار دهه حضور سیاسی‌ توانست محبوبیت ویژه‌ای برای خود دست و پا کند و تمامی پرچم‌های آمریکا از دقایقی پس از مرگ او نیمه افراشته شدند؛ حتی پرچم بالای کاخ‌سفید که سناتور مک‌کین تا آخرین روز یکی از زهردارترین منتقدان آن باقی ماند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
به تازگی و پس از تودیع سردار نصیری از فرماندهی حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و معارفه سردار سرتیپ فتح‌الله جمیری شایعه‌ای در فضای مجازی با عنوان فرار یک فرمانده سپاه در کانا‌ل‌ها و رسانه‌های معاند منتشر شد. سردار علی نصیری فرمانده سابق حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیرامون شایعات منتشر شده در رسانه‌های ضدانقلاب مبنی بر خروج وی از کشور گفت: مراسم تودیع بنده در روز شنبه انجام شد و این مسئله‌ی عادی سازمانی است. سردار نصیری افزود: آن چیزی که اعلام شد صرفا یک شیطنت رسانه‌ای بوده است. ما پاسدار نظام و سرباز ولایت هستیم و جانمان را برای نظام و انقلاب و رهبرمان گذاشته و هرگز از این مسیر کنار نخواهیم رفت. دشمنان علاقه دارند از هر موضوعی به نفع خود بهره‌برداری کنند، اما ماه هم‌چنان پاسدار این نظام و انقلاب هستیم.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد قائم تاجگردون در اختتامیه نشست ارزیابی استقرار دولت الکترونیک در این سازمان افزود: الزامات دولت الکترونیک و همچنین تجربه بنادر موفق در جهان، دو الگو اصلی سازمان بنادر در ارائه خدمات پیشرفته الکترونیکی به ذی نفعان محسوب می‌شود. وی اضافه کرد: ​ رویکرد این سازمان، رقابت پذیری و برخورداری از برنامه مشخص در توسعه زیرساخت‌های دولت الکترونیک است. مدیرکل فناور اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر ابراز امیدواری کرد در این راستا با تغییر نگرش‌ها، برنامه ریزی منسجم و ایجاد طرح‌های کاربردی، به دستاورد‌های تازه‌ای دست یابیم. تاجگردون از پنج هدف اختصاصی و دوازده برنامه طراحی شده برای پیشبرد ۱۱ پروژه مصوب در نقشه راه هوشمندسازی بنادر خبر داد و آن را راهکاری عملگرا در جهت رفع مشکلات اساسی در بنادر دانست و گفت: به نظر می‌رسد با اجرای این برنامه‌ها در قالب یک بسته کامل، ظرف سه سال پیشرفت قابل ملاحظه‌ای را در بنادر کشور شاهد باشیم. مدیرکل فاوا سازمان بنادر نیز تاکید کرد: برای «نقاط قابل بهبود» برنامه داریم؛ چراکه سازمان بنادر خودش را با سایر بنادر دنیا مقایسه می‌کند.
الفالف21 ساعت قبل
روز گذشته نیز برخی دیگر از رسانه‌های آمریکایی از افزایش بهای بنزین در آمریکا در پی اقدام اخیر دولت ترامپ علیه کشورمان خبر دادند. مصرف‌کنندگان آمریکایی در آبان ماه گذشته نیز که دولت ترامپ تحریم‌های نفتی ایران را پس از خروج از برجام بازگرداند، شاهد افزایش بهای بنزین بودند. در آن زمان حتی تصاویری در رسانه‌های آمریکایی منتشر شد که نشان می‌داد رانندگان وسایل نقلیه از بیم افزایش احتمالی قیمت نفت و گران‌تر شدن قیمت بنزین در آمریکا، به جایگاه‌های عرضه سوخت در این کشور هجوم برده‌اند. طبق آنچه که رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند، به نظر می‌رسد دولت ترامپ با خودداری از صدور معافیت مجدد برای خریداران نفت ایران یکبار دیگر باید خود را برای افزایش بهای جهانی نفت خام و گران شدن سوخت در داخل آمریکا آماده کند. بلومبرگ اواسط تیرماه گذشته پس از انتقاد ترامپ از اوپک به خاطر بالا رفتن قیمت نفت در گزارشی نوشت اگر ترامپ واقعا می‌خواهد قیمت بنزین را در آمریکا پایین نگه‌دارد، تنها راهش این است که سیاست خود را در قبال ایران تغییر دهد.
فارسفارس21 ساعت قبل
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در جریان سفر خود به نیویورک، مقر دائمی سازمان ملل متحد، در نشست «جامعه آسیا» سخن گفت. به گزارش مانیتورینگ گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به نیویورک سفر کرده است، امروز (چهارشنبه)، در نشست موسسه «جامعه آسیا» شرکت کرد. وی در ابتدا در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آمریکایی‌ها گفته‌اند که تحریم‌ها را ادامه می‌دهند تا ایران به صورت یک کشور عادی رفتار کند، تصریح کرد که این آمریکاست که با خروج از توافقات مختلف رفتار غیرعادی از خود نشان می‌دهد. وی با اشاره به اینکه در حصول برجام کشورهای مختلف دارای منافع متخاصم در برابر هم قرار گرفته بودند، تاکید کرد که این بهترین توافقی بود که طرف‌ها می‌توانستند به آن دست پیدا کنند. در حال تکمیل …
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
وی افزود: رویداد‌های سه نفره زیادی داریم که بحث همگانی بیشتر در آن مطرح است. حتی با وجود بحث همگانی ایونت‌ها، باز هم با نگاهی به ظرفیت‌های موجود به بازیکنان مستعد توجه می‌شود. رئیس کمیته بسکتبال سه نفره و همگانی تاکید کرد: ​ امسال تلاش می‌کنیم لیگ سه نفره را راه اندازی کنیم و تور‌های باکیفیت بهتر داشته باشیم؛ لیگ و تور‌هایی که بازیکنان پنج نفره در آن کمتر بازی می‌کنند و فرصت خوبی برای بازیکنان دیگر وجود دارد که خود را در این مسابقات نشان دهند و بیشتر شناسایی شوند. بر طبق قوانین برای کاپ آسیا، ​مسابقات کوئست غرب آسیا، المپیک و جهانی باید از یک ماه زودتر، اسامی ابتدایی چهار بازیکن ثبت شود. این قانون برای همه کشور‌ها وجود دارد و فیبا سه به سه نیز به آن توجه دارد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ افزود: این مرحله برای ۵۰ سال آینده در حال کار فکری و اندیشه‌ای است تا با مشارکت همه ملت‌های اسلامی تحقق یابد و جمهوری اسلامی ایران پرچمدار این حرکت است و امروز از دولت سازی در مسیر تمدن سازی اسلامی در حال حرکت هستیم. وی در خصوص برگزاری نخستین همایش بین المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴» با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران پرچمدار مرحله دوم تمدن سازی در جهان اسلام است، گفت: این همایش با هدف نزدیک کردن افکار و اندیشه‌های دانشمندان جهان اسلام، هشتم اردیبهشت به مدت دو روز برگزار می‌شود. رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ افزود: آیین گشایش این همایش که با همکاری مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام و دانشگاه تهران برگزار می‌شود با حضور دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، تعدادی از اعضای هیئت دولت و بیش از ۱۵ نفر از اندیشمندان برجسته کشور‌های اسلامی و اروپایی برگزار خواهد شد. رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴، موضوعات آینده تحولات اجتماعی، آینده فرهنگ و تمدن اسلامی و آینده سیاست و امنیت در ۵۷ کشور اسلامی را از موضوعات این همایش بیان کرد و افزود: چگونگی توسعه علم و فناوری، آینده محیط زیست و آینده اقتصاد در جهان اسلام از دیگر موضوعات اصلی این همایش بین المللی است. دکتر رحیم صفوی همچنین با تاکید بر ظرفیت بالای گردشگری در جهان اسلام، افزود: سالانه بیش از ۵ تا ۶ میلیون گردشگر خارجی از جمله گردشگران مذهبی به ایران سفر می‌کنند و توجه به این ظرفیت مهم از مباحث همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ خواهد بود.

اخبار بیشتر