هجدهمین شنبه اعتراضی فرانسوی‌های موسوم به جلیقه‌زردها
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

هجدهمین شنبه اعتراضی فرانسوی‌های موسوم به جلیقه‌زردها

چهار ماه است که هر شنبه گروهی از مردم فرانسه که به جلیقه‌زردها معروفند، برای اعتراض به خیابان‌ها می‌آیند. اعتراض‌ها از گرانی سوخت شروع شد و ادامه یافت. در این میان خبر پرتاب سنگ و به آتش کشیدن معابر به دست مردم و توسل پلیس به خشونت در مواجهه با معترضان مورد انتقاد قرار گرفته است. حال امانوئل مکرون مجبور شده با حضور نیروهای امنیتی اتاق بحران تشکیل دهد.

دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا در توییتر خود از ادامه اعتراضات جلیقه‌زردهای فرانسه ابراز خشنودی کرده است. او دلیل این اعتراضات را ادامه حضور فرانسه در توافقنامه اقلیمی عنوان کرده و از این طریق خروج خود از این عهدنامه را توجیه کرده است.

سایت خبری

تظاهرات معترضان فرانسوی به نظام سرمایه داری وارد چهارمین ماه خود شد؛ مکرون اتاق بحران تشکیل داد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
تظاهرات معترضان فرانسوی به نظام سرمایه داری وارد چهارمین ماه خود شد؛ مکرون اتاق بحران تشکیل داد
خبرگزاری میزان- روز شنبه هجدهمین هفته تظاهرات «جلیقه زردها» در سراسر فرانسه برگزار شد و درگیری شدید میان پلیس و معترضان به خصوص در شهر پاریس صورت گرفت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، تظاهرات جلیقه زرد‌ها در فرانسه در حالی وارد چهارمین ماه خود شده که خشونت پلیس و درگیری با معترضان در جریان این تظاهرات با وجود انتقادات گسترده همچنان ادامه داشته است.

به گفته منابع فرانسوی، این خشونت و درگیری در جریان هجدهمین شنبه شدت زیادی به خود گرفته است.

روز شنبه نیز تظاهرات در بسیاری از شهر‌های فرانسه برگزار شد؛ در شهر پاریس معترضان جلیقه زرد به سمت «آرک دو ترایمف» (طاق پیروزی) در انتهای خیابان شانزلیزه حرکت کرده و در آنجا تجمع کردند.

تظاهرات معترضان فرانسوی به نظام سرمایه داری وارد چهارمین ماه خود شد؛ مکرون اتاق بحران تشکیل داد - 4

تظاهرکنندگان در شانزلیزه اقدام به حفر سنگ‌فرش کف خیابان و پرتاب سنگ کردند و پلیس نیز همچون هفته‌های گذشته به اقدامات خشونت‌بار متوسل شد.

بیشتر بخوانید: اعتراض جلیقه زردها وارد هجدهمین هفته شد 

در این تظاهرات از گاز اشک‌آور و گلوله پلاستیکی علیه تظاهرات کنندگان استفاده شده است.

تظاهرات معترضان فرانسوی به نظام سرمایه داری وارد چهارمین ماه خود شد؛ مکرون اتاق بحران تشکیل داد - 8

وزارت کشور فرانسه شمار افراد حاضر در این تظاهرات را حدود ۴۰ هزار نفر اعلام کرده است.

تعدادی خودرو و ساختمان در جریان تظاهرات روز شنبه به آتش کشیده شده است، ۲۰۰ نفر از سوی پلیس بازداشت شده و ۶۰ نفر دیگر نیز مجروح شده‌اند.

تظاهرات معترضان فرانسوی به نظام سرمایه داری وارد چهارمین ماه خود شد؛ مکرون اتاق بحران تشکیل داد - 11

استفاده از روش‌های خشونت‌بار از سوی پلیس فرانسه در حالی صورت می‌گیرد که این خشونت‌ها هدف انتقادات گسترده داخلی و خارجی قرار گرفته است.

سازمان ملل اوایل ماه جاری از پاریس خواست تا تحقیقاتی درباره استفاده بیش از حد خشونت علیه جلیقه زر‌دها در فرانسه انجام بدهد.

تظاهرات معترضان فرانسوی به نظام سرمایه داری وارد چهارمین ماه خود شد؛ مکرون اتاق بحران تشکیل داد - 15

در همین حال جمعی از جراحان و چشم پزشکان فرانسوی، طی نامه‌ای به امانوئل مکرون، رئیس جمهور این کشور مبنی بر دستور فوری توقف قانونی استفاده از سلاح مرگبار به نام فلش بال از سوی پلیس در تظاهرات شدند.

در پی تشدید خشونت‌ها در فرانسه امانوئل مکرون مجبور به تشکیل اتاق بحران با حضور نیروهای امنیتی شده است.

جنبش موسوم به «جلیقه زردها» از روز هفدهم ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ و در اعتراض به افزایش بهای سوخت در فرانسه به راه افتاد.

تظاهرات معترضان فرانسوی به نظام سرمایه داری وارد چهارمین ماه خود شد؛ مکرون اتاق بحران تشکیل داد - 19

تظاهرات جلیقه زرد‌ها در فاصله کوتاهی در سراسر فرانسه و همچنین دیگر کشور‌های اروپایی به جنبشی گسترده علیه سرمایه‌داری تبدیل شد.

بیشتر بخوانید: از قطع شدن دست یک معترض تا کتک زدن معلولان

پلیس فرانسه در جریان این تظاهرات، برای متفرق کردن جمعیت انواع روش‌های خشونت‌بار شامل استفاده بیش از حد از گاز اشک‌آور، گلوله پلاستیکی، ضرب و شتم و خودروی آب‌پاش را به کار بست.

تظاهرات معترضان فرانسوی به نظام سرمایه داری وارد چهارمین ماه خود شد؛ مکرون اتاق بحران تشکیل داد - 23

این خشونت گسترده که مورد انتقاد گروه‌های مختلف در داخل فرانسه و خارج از این کشور قرار گرفت، گروه‌های مختلف شامل زنان و افراد معلول را نیز تحت تأثیر قرار داد.

خواندن خبر در سایت منبع

ابراز خرسندی ترامپ از اعتراضات در فرانسه

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
ابراز خرسندی ترامپ از اعتراضات در فرانسه
رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی توییتری با اشاره به هجدهمین شنبه اعتراضی در فرانسه، از این ناآرامی‌ها ابراز خرسندی کرده و آن را نشانه درست بودن موضعش در قبال توافقنامه آب و هوایی پاریس توصیف کرده است.

اعتمادآنلاین| «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که هر از چند گاهی در اظهاراتش، مشکلات اقتصادی و محبوبیت پایین همتای فرانسوی خود در فرانسه را به او گوشزد می‌کند، در تازه‌ترین اظهارنظر توییتری خود، تلویحا از ادامه اعتراضات در فرانسه ابراز خرسندی کرده است.

رئیس‌جمهور آمریکا در توییتر خود نوشت: «خوب، توافق آب‌و‌هوایی پاریس چطور دارد برای فرانسه پیش می‌رود؟ بعد از ۱۸ هفته شورش توسط معترضان جلیقه زرد، من فکر می‌کنم که (توافق پاریس) آن چنان خوب عمل نکرده است! در همین بین، ایالات متحده در صدر همه لیست‌های محیط زیستی قرار دارد».

ترامپ با این توییت تصمیم خود برای خروج از توافقنامه آب و هوایی پاریس را توجیه کرده و دلیل اعتراضات در فرانسه را پایبندی پاریس به توافقنامه اقلیمی عنوان کرده است.

اظهارات توییتری ترامپ درباره اعتراضات فرانسه توام با دفاع از اقدام دولت این کشور در خروج یکجانبه از توافق بین‌المللی آب و هوایی پاریس صورت گرفته است.

این اولین باری نیست که رئیس‌جمهور آمریکا موضوع اعتراض‌ها در فرانسه و محبوبیت پایین «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه را دستاویزی برای اظهارنظر قرار داده است.

رئیس‌جمهور آمریکا در جریان سفر آبان ماه خود به پاریس که برای شرکت در مراسم یکصدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول انجام شد، در انتقادی شدید درباره مواضع همتای فرانسوی گفت: «مشکل این است که امانوئل ماکرون با میزان پایین محبوبیت ۲۶ درصدی و همچنین نرخ بیکاری ۱۰ درصدی مواجه است. او تلاش می‌کند موضوع را عوض کند. هیچ کشوری بیشتر از فرانسه ملی‌گرا نیست، با مردمی سرافراز و با شرافت. پس فرانسه را دوباره بزرگ کن».

این اظهارات ترامپ در واکنش به طعنه ماکرون به رویکرد ملی‌گرایانه وی بیان شد. ماکرون در سخنرانی خود در مراسم یکصدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول، از رویکرد ملی‌گرایی انتقاد کرده و آن را خیانتی به وطن‌دوستی تعبیر کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین گفته بود: «امانوئل ماکرون پیشنهاد ایجاد ارتش خاص، برای اروپا به منظور حفاظت در برابر آمریکا، چین و روسیه را داده است اما این آلمان بود که در جنگ جهانی اول و دوم (به فرانسه حمله کرد). خوب اوضاع برای فرانسه چطور پیش رفته بود؟ قبل از ورود آمریکا (به جنگ‌‌های جهانی اول و دوم)، آنها در پاریس داشتند شروع به یادگیری زبان آلمانی می‌کردند. سهم خودتان از ناتو را می‌پردازید یا نه».

منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

عکس/ حمله پلیس فرانسه به یک زن

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
عکس/ حمله پلیس فرانسه به یک زن
تصاویری از درگیری و زدوخورد شدید یک زن معترض توسط پلیس فرانسه در راهپیمایی روزگذشته جلیقه زردهای پاریس را مشاهده می‌کنید.

فیلم/ وحشیگری پلیس فرانسه

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
تظاهرات دیروز(شنبه) جلیقه زردهای فرانسه در خیابان های مرکزی پاریس، از جمله شانزه لیزه و ارگ پیروزی، بار دیگر به خشونت کشیده شد.

پلیس فرانسه ۱۹۲ معترض را در پاریس بازداشت کرد

ایرناخبرگزاری ایرنا
پلیس فرانسه ۱۹۲ معترض را در پاریس بازداشت کرد
تهران – ایرنا – پلیس فرانسه اعلام کرد که در جریان تظاهرات روز شنبه «جلیقه زردها» 192 نفر را در پاریس پایتخت این کشور بازداشت کرده است.

به گزارش ایرنابه نقل آسوشیتدپرس، تظاهرات جلیقه زردها به درگیری با پلیس منجر شد. پلیس برای متفرق کردن معترضان از ماشینهای آبپاش استفاده کرد. دراین درگیری‌ها ۶۰ نفر از جمله ۱۸ پلیس و نیروی آتش نشانی زخمی شدند.

«کریستوف کاستانر» وزیر کشور فرانسه اظهار داشت که تخمین زده می‌شود، ۱۰ هزار معترض در تظاهرات پاریس و چهار هزار و پانصد نفر نیز در تظاهرات سایر شهرها حضور داشتند.

این در حالی است که ۳۰ هزار نفر دیگر نیز که حامی محیط زیست بودند، در پاریس تظاهرات مسالمت آمیز برگزار کردند.

جنبش جلیقه زردها از ۱۷ نوامبر سال میلادی گذشته شکل گرفت و جمعیت عظیم ۲۲۸ هزار نفری را شامل می‌شد. اعتراض‌های جلیقه زردها ابتدا در واکنش به سیاست‌های اقتصادی مکرون بویژه در حوزه سوخت و مالیات آغاز شد، اما به سرعت جنبه‌ سیاسی پیدا کرد.

دولت این کشور در هفته‌های گذشته با عقب ‌نشینی از برخی سیاست‌های خود و اختصاص بودجه بیشتر به کارگران و بازنشسته‌ها، سعی در مدیریت بحران ایجاد شده داشته، اما در این مسیر موفق نبوده است.

شبک**۹۴۲۳**۱۷۰۸

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با سیاسی، فرانسه، جلیقه زردها، پاریس و درگیری از تلگرام

🔻پلیس استانبول با گاز اشک‌آور تجمع روز زن را متفرق کرد

🔹پلیس ضد شورش در استانبول برای متفرق کردن هزاران تن از مردم که به مناسبت روز جهانی زن به خیابان‌ها آمده بودند، به شلیک گاز اشک‌آور متوسل شد. /ایسنا

#بین_الملل


🔵 پلیس ترکیه با گاز اشک‌آور به تجمع روز جهانی زن پاسخ داد

پلیس ضدشورش ترکیه برای متفرق کردن هزاران شرکت کننده در تجمعی در استانبول به مناسبت روز جهانی زن از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

هزاران نفر که بیشترشان زن بودند روز جمعه، ۸ مارس (۱۷ اسفند) در نزدیکی خیابان استقلال در استانبول گرد آمده بودند تا سپس به راهپیمایی در خیابان‌های شهر بپردازند. پلیس ترکیه این گردهمایی و راهپیمایی را غیرمجاز خواند.

پلیس ترکیه راه شرکت‌کنندگان در گردهمایی را مسدود کرد و چند مرتبه اقدام به شلیک گاز اشک‌آور در میان جمعیت کرد.

مقامات دولت ترکیه در سال‌های اخیر به شدت گردهمایی‌ها و حرکت‌های اعتراضی را محدود و سرکوب کرده‌اند.

https: //bit. ly/۲TG۵YKc

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید

https: //bit. ly/۲HlMVhH


پلیس استانبول با گاز اشک‌آور تجمع روز زن را متفرق کرد

🔹پلیس ضد شورش در استانبول برای متفرق کردن هزاران تن از مردم که به مناسبت روز جهانی زن به خیابان‌ها آمده بودند، به شلیک گاز اشک‌آور متوسل شد. /ایسنا


♨️ عراقچی عازم پاریس شد

🔹معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان برای برگزاری ششمین دور گفت وگوهای سیاسی ایران و فرانسه، امروز عازم پاریس شد.

====


ویدیو/رستوران فوکت، یکی از گرانترین رستوران‌های پاریس که مکرون و سارکوزی پس از پیروزی در انتخابات در آنها غذا خوردند و پاتوق بانکداران و ثروتمندان پاریسی است مورد حمله جلیقه زردها قرارگرفت

صرفا جهت اطلاع:

www. sje. ir


نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
رئیس‌جمهور با اشاره به انجام تعهدات برجامی ایران و عهدشکنی‌های مختلف آمریکا و اروپا نسبت به برجام به آنها هشدار داد هرچه زودتر به قوانین و مفاد برجام متعهد شوند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای روحانی در جلسه امروز هیئت دولت با اشاره به نقض پیمان امریکا در برجام گفت: امروز به امریکایی‌ها می‌گوییم راهی که انتخاب کرده‌اید راه اشتباهی است. وی افزود: به اروپایی‌ها نیز توصیه می‌کنیم بی عملی شما نسبت به برجام نادرست بوده است. رئیس جمهور گفت: به هر دوی این‌ها می‌گوییم به پیمان و عهدتان برگردید، زیرا این به نفع شما، ما، منطقه، قانون، نهاد‌های بین المللی و نظام عدم اشاعه خواهد بود و کوتاهترین راه رسیدن به منافع مشترک است. خبر تکمیل می‌شود …
فارسفارس5 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «نایف القانص» سفیر دولت نجات ملی یمن در دمشق بر همبستگی صنعاء با جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با استکبار آمریکایی تاکید کرد. وی در گفت‌وگو با شبکه المیادین گفت: «موافقت کشورهای عربی با شرکت در کارگروه بحرین، در راستای ادامه فرآیند عادی‌سازی روابط این کشورها با اسرائیل تحت فشار آمریکا است». القانص اظهار داشت که «هیچ قدرتی در جهان نمی‌تواند، معامله قرن را به فلسطینیان تحمیل کند». سفیر یمنی خاطرنشان کرد، «وحدت ملت فلسطین، همسویی مواضع عربی و حمایت از راهپیمایی‌ها بازگشت، برای ساقط کردن معامله قرن کفایت می‌کند». این اظهارات سفیر صنعاء در دمشق در حالی عنوان می‌شود که کنفرانس بحرین در منامه با حضور آمریکا و همپیمانان غربی و منطقه‌ای آن از جمله عربستان و امارات از دیروز (چهارم تیرماه) آغاز شد و امروز نیز ادامه دارد.
ایرناایرنا1 روز قبل
سردار سرتیپ پاسدار قاسم تقی زاده، جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشورمان در راس هیاتی دفاعی، ضمن شرکت در مراسم آغاز به کار این نمایشگاه نظامی، با چند تن از وزرا و مقامات نظامی و دفاعی کشورهای شرکت کننده درباره راههای توسعه و گسترش همکاری‌های دفاعی و امنیتی، گفت وگو کرد. در این نمایشگاه پنج روزه، بیش از ۶۰۰ شرکت دولتی و خصوصی فعال در زمینه تولید تسلیحات نظامی از ۱۰۰ کشور جهان، تازه‌ترین دستاوردهای نظامی خود را به نمایش گذاشته‌اند. همزمان با برگزاری این نمایشگاه، مقامات روسی اعلام کردند، سفارش خرید تسلیحات از این کشور با افزایش ۴۵ درصدی در سال جاری میلادی، به رقم ۵۴ میلیارد دلار رسیده است. سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه نیز در مراسم گشایش این نمایشگاه گفت: روسیه اکنون دومین صادرکننده تسلیحات در جهان به حساب می‌آید.
تسنیمتسنیم11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی ظهر امروز (چهارشنبه ۵ تیر ماه) از خبرگزاری تسنیم بازدید کرد. علی اکبر کریمی (متولد ۲۸ شهریور ۱۳۴۷ در اراک) اقتصاددان، چهره سیاسی اصولگرا نماینده منتخب مردم اراک در مرحله اول انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی است. معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری زنجان و همچنین شهردار اراک از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۸ از جمله سوابق و فعالیت‌های اجرایی وی است. وی دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت استراتژیک از دانشگاه دفاع ملی، مدرک فوق لیسانس در رشته علوم اقتصادی از دانشگاه آزاد اسلامی اراک و همچنین مدرک لیسانس در رشته اقتصاد (گرایش بازرگانی) از دانشگاه تهران است. مشروح گفت‌وگوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با خبرنگار حوزه پارلمانی خبرگزاری تسنیم در روزهای آینده منتشر می‌شود.
خانه ملتخانه ملت8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، دکتر علی لاریجانی امروز (چهارشنبه ۵ تیرماه) در مراسم تشییع مرحوم مرتضی صفاری نطنزی که در محل تالار آفتاب مجلس برگزار شد، گفت: روز بسیار سختی برای همه ما است. این برادر عزیز سال‌های طولانی در وزارت خارجه در سمت‌های مختلف به این ملت خدمت کرد و خدمت صادقانه در برهه‌های سخت از دستاوردهای او بود. مرحوم صفاری با آرامش و دقت نظر حرف‌های سنجیده‌ای برای آینده ملت داشتوی یادآور شد: در مسائل بسیار پرفراز و نشیبی که در این دوره مجلس داشتیم، هر گاه او را می‌دیدم حرف‌های سنجیده و پخته‌ای برای آینده ملت داشت و با آرامش و دقت نظر دنبال می‌کرد. دکتر لاریجانیگفت: مرحوم صفاری نطنزی سال‌ها در وزارت خارجه کار کرده و عزیزانی که در مجلس در این چند سال در خدمت او بودند و از نزدیک با او تعامل داشتند. وی ضمن تسلیت به خانواده محترم مرحوم صفاری نطنزی، همسر و فرزندان و همه بیت شریف ایشان، گفت: ما را در غم خود شریک بدانید ان‌شاء‌الله خداوند به همه شما صبر دهد.
ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از بروکسل، دبیر کل ناتو همچنین یادآور شد که مساله مهم در حال حاضر، کاستن از شدت تنش است. وی که در آستانه نشست روز چهارشنبه وزرای دفاع ناتو سخن می‌گفت، مدعی شد که متحدان این ائتلاف از بابت اوضاع در منطقه خلیج فارس و فعالیت‌های بی ثبات کننده ایران در این منطقه نگران هستند. استولتنبرگ با اعلام این که وزیران دفاع ناتو درباره ایران گفت و گو می‌کنند، اعلام کرد: هر چند موضوع ایران در دستور کار رسمی نشست وزیران دفاع قرار ندارد اما انتظار دارم که وزیران هم در جلسه و هم در دیدارهای دوجانبه در حاشیه نشست وزیران درباره ایران مذاکره کنند. دبیر کل ناتو درخصوص هشدار احتمالی آمریکا در مورد حمله به ایران و ارزیابی اقدامات واشنگتن در منطقه گفت: ما در ناتو به طور منظم به تبادل تحلیل درباره بسیاری موضوعات از جمله درمورد اوضاع خلیج فارس و ایران می‌پردازیم اما من وارد جزئیات مربوط به رایزنی‌ها و تبادل اطلاعات جاری نمی‌شوم. رئیس جمهوری افزود: در هیات حاکمه آمریکا در کاخ سفید یک سرخوردگی عجیب و یک سردرگمی بزرگ بوجود آمده است.

اخبار بیشتر