1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

هجدهمین شنبه اعتراضی فرانسوی‌های موسوم به جلیقه‌زردها

چهار ماه است که هر شنبه گروهی از مردم فرانسه که به جلیقه‌زردها معروفند، برای اعتراض به خیابان‌ها می‌آیند. اعتراض‌ها از گرانی سوخت شروع شد و ادامه یافت. در این میان خبر پرتاب سنگ و به آتش کشیدن معابر به دست مردم و توسل پلیس به خشونت در مواجهه با معترضان مورد انتقاد قرار گرفته است. حال امانوئل مکرون مجبور شده با حضور نیروهای امنیتی اتاق بحران تشکیل دهد.

دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا در توییتر خود از ادامه اعتراضات جلیقه‌زردهای فرانسه ابراز خشنودی کرده است. او دلیل این اعتراضات را ادامه حضور فرانسه در توافقنامه اقلیمی عنوان کرده و از این طریق خروج خود از این عهدنامه را توجیه کرده است.

سایت خبری

تظاهرات معترضان فرانسوی به نظام سرمایه داری وارد چهارمین ماه خود شد؛ مکرون اتاق بحران تشکیل داد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
تظاهرات معترضان فرانسوی به نظام سرمایه داری وارد چهارمین ماه خود شد؛ مکرون اتاق بحران تشکیل داد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، تظاهرات جلیقه زرد‌ها در فرانسه در حالی وارد چهارمین ماه خود شده که خشونت پلیس و درگیری با معترضان در جریان این تظاهرات با وجود انتقادات گسترده همچنان ادامه داشته است.

به گفته منابع فرانسوی، این خشونت و درگیری در جریان هجدهمین شنبه شدت زیادی به خود گرفته است.

روز شنبه نیز تظاهرات در بسیاری از شهر‌های فرانسه برگزار شد؛ در شهر پاریس معترضان جلیقه زرد به سمت «آرک دو ترایمف» (طاق پیروزی) در انتهای خیابان شانزلیزه حرکت کرده و در آنجا تجمع کردند.

تظاهرات معترضان فرانسوی به نظام سرمایه داری وارد چهارمین ماه خود شد؛ مکرون اتاق بحران تشکیل داد - 4

تظاهرکنندگان در شانزلیزه اقدام به حفر سنگ‌فرش کف خیابان و پرتاب سنگ کردند و پلیس نیز همچون هفته‌های گذشته به اقدامات خشونت‌بار متوسل شد.

بیشتر بخوانید: اعتراض جلیقه زردها وارد هجدهمین هفته شد 

در این تظاهرات از گاز اشک‌آور و گلوله پلاستیکی علیه تظاهرات کنندگان استفاده شده است.

تظاهرات معترضان فرانسوی به نظام سرمایه داری وارد چهارمین ماه خود شد؛ مکرون اتاق بحران تشکیل داد - 8

وزارت کشور فرانسه شمار افراد حاضر در این تظاهرات را حدود ۴۰ هزار نفر اعلام کرده است.

تعدادی خودرو و ساختمان در جریان تظاهرات روز شنبه به آتش کشیده شده است، ۲۰۰ نفر از سوی پلیس بازداشت شده و ۶۰ نفر دیگر نیز مجروح شده‌اند.

تظاهرات معترضان فرانسوی به نظام سرمایه داری وارد چهارمین ماه خود شد؛ مکرون اتاق بحران تشکیل داد - 11

استفاده از روش‌های خشونت‌بار از سوی پلیس فرانسه در حالی صورت می‌گیرد که این خشونت‌ها هدف انتقادات گسترده داخلی و خارجی قرار گرفته است.

سازمان ملل اوایل ماه جاری از پاریس خواست تا تحقیقاتی درباره استفاده بیش از حد خشونت علیه جلیقه زر‌دها در فرانسه انجام بدهد.

تظاهرات معترضان فرانسوی به نظام سرمایه داری وارد چهارمین ماه خود شد؛ مکرون اتاق بحران تشکیل داد - 15

در همین حال جمعی از جراحان و چشم پزشکان فرانسوی، طی نامه‌ای به امانوئل مکرون، رئیس جمهور این کشور مبنی بر دستور فوری توقف قانونی استفاده از سلاح مرگبار به نام فلش بال از سوی پلیس در تظاهرات شدند.

در پی تشدید خشونت‌ها در فرانسه امانوئل مکرون مجبور به تشکیل اتاق بحران با حضور نیروهای امنیتی شده است.

جنبش موسوم به «جلیقه زردها» از روز هفدهم ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ و در اعتراض به افزایش بهای سوخت در فرانسه به راه افتاد.

تظاهرات معترضان فرانسوی به نظام سرمایه داری وارد چهارمین ماه خود شد؛ مکرون اتاق بحران تشکیل داد - 19

تظاهرات جلیقه زرد‌ها در فاصله کوتاهی در سراسر فرانسه و همچنین دیگر کشور‌های اروپایی به جنبشی گسترده علیه سرمایه‌داری تبدیل شد.

بیشتر بخوانید: از قطع شدن دست یک معترض تا کتک زدن معلولان

پلیس فرانسه در جریان این تظاهرات، برای متفرق کردن جمعیت انواع روش‌های خشونت‌بار شامل استفاده بیش از حد از گاز اشک‌آور، گلوله پلاستیکی، ضرب و شتم و خودروی آب‌پاش را به کار بست.

تظاهرات معترضان فرانسوی به نظام سرمایه داری وارد چهارمین ماه خود شد؛ مکرون اتاق بحران تشکیل داد - 23

این خشونت گسترده که مورد انتقاد گروه‌های مختلف در داخل فرانسه و خارج از این کشور قرار گرفت، گروه‌های مختلف شامل زنان و افراد معلول را نیز تحت تأثیر قرار داد.

خواندن خبر در سایت منبع

ابراز خرسندی ترامپ از اعتراضات در فرانسه

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
ابراز خرسندی ترامپ از اعتراضات در فرانسه

اعتمادآنلاین| «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که هر از چند گاهی در اظهاراتش، مشکلات اقتصادی و محبوبیت پایین همتای فرانسوی خود در فرانسه را به او گوشزد می‌کند، در تازه‌ترین اظهارنظر توییتری خود، تلویحا از ادامه اعتراضات در فرانسه ابراز خرسندی کرده است.

رئیس‌جمهور آمریکا در توییتر خود نوشت: «خوب، توافق آب‌و‌هوایی پاریس چطور دارد برای فرانسه پیش می‌رود؟ بعد از ۱۸ هفته شورش توسط معترضان جلیقه زرد، من فکر می‌کنم که (توافق پاریس) آن چنان خوب عمل نکرده است! در همین بین، ایالات متحده در صدر همه لیست‌های محیط زیستی قرار دارد».

ترامپ با این توییت تصمیم خود برای خروج از توافقنامه آب و هوایی پاریس را توجیه کرده و دلیل اعتراضات در فرانسه را پایبندی پاریس به توافقنامه اقلیمی عنوان کرده است.

اظهارات توییتری ترامپ درباره اعتراضات فرانسه توام با دفاع از اقدام دولت این کشور در خروج یکجانبه از توافق بین‌المللی آب و هوایی پاریس صورت گرفته است.

این اولین باری نیست که رئیس‌جمهور آمریکا موضوع اعتراض‌ها در فرانسه و محبوبیت پایین «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه را دستاویزی برای اظهارنظر قرار داده است.

رئیس‌جمهور آمریکا در جریان سفر آبان ماه خود به پاریس که برای شرکت در مراسم یکصدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول انجام شد، در انتقادی شدید درباره مواضع همتای فرانسوی گفت: «مشکل این است که امانوئل ماکرون با میزان پایین محبوبیت ۲۶ درصدی و همچنین نرخ بیکاری ۱۰ درصدی مواجه است. او تلاش می‌کند موضوع را عوض کند. هیچ کشوری بیشتر از فرانسه ملی‌گرا نیست، با مردمی سرافراز و با شرافت. پس فرانسه را دوباره بزرگ کن».

این اظهارات ترامپ در واکنش به طعنه ماکرون به رویکرد ملی‌گرایانه وی بیان شد. ماکرون در سخنرانی خود در مراسم یکصدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول، از رویکرد ملی‌گرایی انتقاد کرده و آن را خیانتی به وطن‌دوستی تعبیر کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین گفته بود: «امانوئل ماکرون پیشنهاد ایجاد ارتش خاص، برای اروپا به منظور حفاظت در برابر آمریکا، چین و روسیه را داده است اما این آلمان بود که در جنگ جهانی اول و دوم (به فرانسه حمله کرد). خوب اوضاع برای فرانسه چطور پیش رفته بود؟ قبل از ورود آمریکا (به جنگ‌‌های جهانی اول و دوم)، آنها در پاریس داشتند شروع به یادگیری زبان آلمانی می‌کردند. سهم خودتان از ناتو را می‌پردازید یا نه».

منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

پلیس فرانسه ۱۹۲ معترض را در پاریس بازداشت کرد

ایرناخبرگزاری ایرنا
پلیس فرانسه ۱۹۲ معترض را در پاریس بازداشت کرد

به گزارش ایرنابه نقل آسوشیتدپرس، تظاهرات جلیقه زردها به درگیری با پلیس منجر شد. پلیس برای متفرق کردن معترضان از ماشینهای آبپاش استفاده کرد. دراین درگیری‌ها ۶۰ نفر از جمله ۱۸ پلیس و نیروی آتش نشانی زخمی شدند.

«کریستوف کاستانر» وزیر کشور فرانسه اظهار داشت که تخمین زده می‌شود، ۱۰ هزار معترض در تظاهرات پاریس و چهار هزار و پانصد نفر نیز در تظاهرات سایر شهرها حضور داشتند.

این در حالی است که ۳۰ هزار نفر دیگر نیز که حامی محیط زیست بودند، در پاریس تظاهرات مسالمت آمیز برگزار کردند.

جنبش جلیقه زردها از ۱۷ نوامبر سال میلادی گذشته شکل گرفت و جمعیت عظیم ۲۲۸ هزار نفری را شامل می‌شد. اعتراض‌های جلیقه زردها ابتدا در واکنش به سیاست‌های اقتصادی مکرون بویژه در حوزه سوخت و مالیات آغاز شد، اما به سرعت جنبه‌ سیاسی پیدا کرد.

دولت این کشور در هفته‌های گذشته با عقب ‌نشینی از برخی سیاست‌های خود و اختصاص بودجه بیشتر به کارگران و بازنشسته‌ها، سعی در مدیریت بحران ایجاد شده داشته، اما در این مسیر موفق نبوده است.

شبک**۹۴۲۳**۱۷۰۸

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با سیاسی، فرانسه، جلیقه زردها، پاریس و درگیری از تلگرام

🔵 پلیس ترکیه با گاز اشک‌آور به تجمع روز جهانی زن پاسخ داد

پلیس ضدشورش ترکیه برای متفرق کردن هزاران شرکت کننده در تجمعی در استانبول به مناسبت روز جهانی زن از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

هزاران نفر که بیشترشان زن بودند روز جمعه، ۸ مارس (۱۷ اسفند) در نزدیکی خیابان استقلال در استانبول گرد آمده بودند تا سپس به راهپیمایی در خیابان‌های شهر بپردازند. پلیس ترکیه این گردهمایی و راهپیمایی را غیرمجاز خواند.

پلیس ترکیه راه شرکت‌کنندگان در گردهمایی را مسدود کرد و چند مرتبه اقدام به شلیک گاز اشک‌آور در میان جمعیت کرد.

مقامات دولت ترکیه در سال‌های اخیر به شدت گردهمایی‌ها و حرکت‌های اعتراضی را محدود و سرکوب کرده‌اند.

https: //bit. ly/۲TG۵YKc

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید

https: //bit. ly/۲HlMVhH


♨️ عراقچی عازم پاریس شد

🔹معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان برای برگزاری ششمین دور گفت وگوهای سیاسی ایران و فرانسه، امروز عازم پاریس شد.

====


🔻پلیس استانبول با گاز اشک‌آور تجمع روز زن را متفرق کرد

🔹پلیس ضد شورش در استانبول برای متفرق کردن هزاران تن از مردم که به مناسبت روز جهانی زن به خیابان‌ها آمده بودند، به شلیک گاز اشک‌آور متوسل شد. /ایسنا

#بین_الملل


پلیس استانبول با گاز اشک‌آور تجمع روز زن را متفرق کرد

🔹پلیس ضد شورش در استانبول برای متفرق کردن هزاران تن از مردم که به مناسبت روز جهانی زن به خیابان‌ها آمده بودند، به شلیک گاز اشک‌آور متوسل شد. /ایسنا


ویدیو/رستوران فوکت، یکی از گرانترین رستوران‌های پاریس که مکرون و سارکوزی پس از پیروزی در انتخابات در آنها غذا خوردند و پاتوق بانکداران و ثروتمندان پاریسی است مورد حمله جلیقه زردها قرارگرفت

صرفا جهت اطلاع:

www. sje. ir


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلمی از لحظه غرق شدن قایق در رودخانه دجله عراق

مهرمهر12 ساعت قبل

ویدئو؛ جشن نوروز در کردستان عراق

یورونیوزیورونیوز17 ساعت قبل
نوروز و آغاز سال جدید به سنت هرساله در کردستان عراق جشن گرفته شد. هزاران نفر که بسیاری از آنها لباس سنتی کردها را به تن و مشعلی در دست داشتند، روز چهارشنبه پایکوبان رهسپار قلۀ کوه آکرا در شمال عراق شدند. میلیون‌ها کرد در سراسر جهان از جمله در ایران، عراق، ترکیه و سوریه هرساله ۲۱ مارس، اولین روز بهار را جشن می‌گیرند. برآوردها حاکی از آن است که دست‌کم ۳۰ میلیون کرد در سراسر خاورمیانه زندگی می‌کنند.

«دجله» ۵۵ مسافر یک کشتی تفریحی را بلعید

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
سرنشینان این قایق برای گذراندن تعطیلات عازم جزیره‌ای تفریحی در وسط دجله و نزدیک موصل بودند که دچار این سانحه شدند. به گزارش فارس از رویترز به نقل از منابع پزشکی عراق گزارش داد که در این حادثه، حدود ۶۰ نفر غرق شدند. منابع امنیتی عراق تاکید کردند که از این میان، حدود ۳۰ نفر از مسافران کشتی مفقود شدند. معاون استاندار نینوی گفت که حدود ۲۰ نفر از مسافران این کشتی نجات پیدا کردند. خبرنگار شبکه الجزیره گزارش داد که ظرفیت این کشتی ۵۰ نفر است، اما حدود ۲۰۰ نفر سوار آن شدند.
خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ عادل فردوسی پور کاپیتان تیم رسانه ورزش (تیم خبرنگاران و عکاسان ورزشی) روز دوم فروردین با سفر به کرج با مادر زنده یاد مهدی نفر خبرنگار فقید ورزشی دیدار کرد و عید نوروز را به او تبریک گفت.

فیلم/ لحظه واژگونی مرگبار قایق در رود دجله عراق

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز14 ساعت قبل

فیلم | از مراسم ویژه کلیسا تا پخش اذان از تلویزیون نیوزیلند برای همدردی با مسلمانان

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل
هزاران نفر نیز در حالی که شمع به دست داشتند و به یاد قربانیان دعا می‌خواندند، در ورزشگاه شهر دونیدین گرد آمدند. همچنین امروز، جمعه، تلویزیون و رادیوی ملی نیوزیلند به نشانه همدردی با قربانیان حمله تروریستی کرایست‌چرچ که ۵۰ کشته بر جای گذاشت، صوت اذان را از محل برگزاری نماز جمعه این شهر به صورت مستقیم پخش کردند. جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند با حضور در این مراسم حدیث نبوی «مثل مؤمنان در دوستی و دلسوزی و مهربانی با یکدیگر مثل پیکر واحد است که هرگاه عضوی از آن به درد آید، سایر اعضا با عضو دردمند همکاری می‌نمایند» را قرائت و خطاب به مسلمان این کشور گفت: نیوزیلند با شما سوگواری می‌کند؛ ما (با هم) یکی هستیم.

اخبار بیشتر