هجدهمین شنبه اعتراضی فرانسوی‌های موسوم به جلیقه‌زردها
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

هجدهمین شنبه اعتراضی فرانسوی‌های موسوم به جلیقه‌زردها

چهار ماه است که هر شنبه گروهی از مردم فرانسه که به جلیقه‌زردها معروفند، برای اعتراض به خیابان‌ها می‌آیند. اعتراض‌ها از گرانی سوخت شروع شد و ادامه یافت. در این میان خبر پرتاب سنگ و به آتش کشیدن معابر به دست مردم و توسل پلیس به خشونت در مواجهه با معترضان مورد انتقاد قرار گرفته است. حال امانوئل مکرون مجبور شده با حضور نیروهای امنیتی اتاق بحران تشکیل دهد.

دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا در توییتر خود از ادامه اعتراضات جلیقه‌زردهای فرانسه ابراز خشنودی کرده است. او دلیل این اعتراضات را ادامه حضور فرانسه در توافقنامه اقلیمی عنوان کرده و از این طریق خروج خود از این عهدنامه را توجیه کرده است.

سایت خبری

تظاهرات معترضان فرانسوی به نظام سرمایه داری وارد چهارمین ماه خود شد؛ مکرون اتاق بحران تشکیل داد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
تظاهرات معترضان فرانسوی به نظام سرمایه داری وارد چهارمین ماه خود شد؛ مکرون اتاق بحران تشکیل داد
خبرگزاری میزان- روز شنبه هجدهمین هفته تظاهرات «جلیقه زردها» در سراسر فرانسه برگزار شد و درگیری شدید میان پلیس و معترضان به خصوص در شهر پاریس صورت گرفت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، تظاهرات جلیقه زرد‌ها در فرانسه در حالی وارد چهارمین ماه خود شده که خشونت پلیس و درگیری با معترضان در جریان این تظاهرات با وجود انتقادات گسترده همچنان ادامه داشته است.

به گفته منابع فرانسوی، این خشونت و درگیری در جریان هجدهمین شنبه شدت زیادی به خود گرفته است.

روز شنبه نیز تظاهرات در بسیاری از شهر‌های فرانسه برگزار شد؛ در شهر پاریس معترضان جلیقه زرد به سمت «آرک دو ترایمف» (طاق پیروزی) در انتهای خیابان شانزلیزه حرکت کرده و در آنجا تجمع کردند.

تظاهرات معترضان فرانسوی به نظام سرمایه داری وارد چهارمین ماه خود شد؛ مکرون اتاق بحران تشکیل داد - 4

تظاهرکنندگان در شانزلیزه اقدام به حفر سنگ‌فرش کف خیابان و پرتاب سنگ کردند و پلیس نیز همچون هفته‌های گذشته به اقدامات خشونت‌بار متوسل شد.

بیشتر بخوانید: اعتراض جلیقه زردها وارد هجدهمین هفته شد 

در این تظاهرات از گاز اشک‌آور و گلوله پلاستیکی علیه تظاهرات کنندگان استفاده شده است.

تظاهرات معترضان فرانسوی به نظام سرمایه داری وارد چهارمین ماه خود شد؛ مکرون اتاق بحران تشکیل داد - 8

وزارت کشور فرانسه شمار افراد حاضر در این تظاهرات را حدود ۴۰ هزار نفر اعلام کرده است.

تعدادی خودرو و ساختمان در جریان تظاهرات روز شنبه به آتش کشیده شده است، ۲۰۰ نفر از سوی پلیس بازداشت شده و ۶۰ نفر دیگر نیز مجروح شده‌اند.

تظاهرات معترضان فرانسوی به نظام سرمایه داری وارد چهارمین ماه خود شد؛ مکرون اتاق بحران تشکیل داد - 11

استفاده از روش‌های خشونت‌بار از سوی پلیس فرانسه در حالی صورت می‌گیرد که این خشونت‌ها هدف انتقادات گسترده داخلی و خارجی قرار گرفته است.

سازمان ملل اوایل ماه جاری از پاریس خواست تا تحقیقاتی درباره استفاده بیش از حد خشونت علیه جلیقه زر‌دها در فرانسه انجام بدهد.

تظاهرات معترضان فرانسوی به نظام سرمایه داری وارد چهارمین ماه خود شد؛ مکرون اتاق بحران تشکیل داد - 15

در همین حال جمعی از جراحان و چشم پزشکان فرانسوی، طی نامه‌ای به امانوئل مکرون، رئیس جمهور این کشور مبنی بر دستور فوری توقف قانونی استفاده از سلاح مرگبار به نام فلش بال از سوی پلیس در تظاهرات شدند.

در پی تشدید خشونت‌ها در فرانسه امانوئل مکرون مجبور به تشکیل اتاق بحران با حضور نیروهای امنیتی شده است.

جنبش موسوم به «جلیقه زردها» از روز هفدهم ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ و در اعتراض به افزایش بهای سوخت در فرانسه به راه افتاد.

تظاهرات معترضان فرانسوی به نظام سرمایه داری وارد چهارمین ماه خود شد؛ مکرون اتاق بحران تشکیل داد - 19

تظاهرات جلیقه زرد‌ها در فاصله کوتاهی در سراسر فرانسه و همچنین دیگر کشور‌های اروپایی به جنبشی گسترده علیه سرمایه‌داری تبدیل شد.

بیشتر بخوانید: از قطع شدن دست یک معترض تا کتک زدن معلولان

پلیس فرانسه در جریان این تظاهرات، برای متفرق کردن جمعیت انواع روش‌های خشونت‌بار شامل استفاده بیش از حد از گاز اشک‌آور، گلوله پلاستیکی، ضرب و شتم و خودروی آب‌پاش را به کار بست.

تظاهرات معترضان فرانسوی به نظام سرمایه داری وارد چهارمین ماه خود شد؛ مکرون اتاق بحران تشکیل داد - 23

این خشونت گسترده که مورد انتقاد گروه‌های مختلف در داخل فرانسه و خارج از این کشور قرار گرفت، گروه‌های مختلف شامل زنان و افراد معلول را نیز تحت تأثیر قرار داد.

خواندن خبر در سایت منبع

ابراز خرسندی ترامپ از اعتراضات در فرانسه

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
ابراز خرسندی ترامپ از اعتراضات در فرانسه
رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی توییتری با اشاره به هجدهمین شنبه اعتراضی در فرانسه، از این ناآرامی‌ها ابراز خرسندی کرده و آن را نشانه درست بودن موضعش در قبال توافقنامه آب و هوایی پاریس توصیف کرده است.

اعتمادآنلاین| «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که هر از چند گاهی در اظهاراتش، مشکلات اقتصادی و محبوبیت پایین همتای فرانسوی خود در فرانسه را به او گوشزد می‌کند، در تازه‌ترین اظهارنظر توییتری خود، تلویحا از ادامه اعتراضات در فرانسه ابراز خرسندی کرده است.

رئیس‌جمهور آمریکا در توییتر خود نوشت: «خوب، توافق آب‌و‌هوایی پاریس چطور دارد برای فرانسه پیش می‌رود؟ بعد از ۱۸ هفته شورش توسط معترضان جلیقه زرد، من فکر می‌کنم که (توافق پاریس) آن چنان خوب عمل نکرده است! در همین بین، ایالات متحده در صدر همه لیست‌های محیط زیستی قرار دارد».

ترامپ با این توییت تصمیم خود برای خروج از توافقنامه آب و هوایی پاریس را توجیه کرده و دلیل اعتراضات در فرانسه را پایبندی پاریس به توافقنامه اقلیمی عنوان کرده است.

اظهارات توییتری ترامپ درباره اعتراضات فرانسه توام با دفاع از اقدام دولت این کشور در خروج یکجانبه از توافق بین‌المللی آب و هوایی پاریس صورت گرفته است.

این اولین باری نیست که رئیس‌جمهور آمریکا موضوع اعتراض‌ها در فرانسه و محبوبیت پایین «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه را دستاویزی برای اظهارنظر قرار داده است.

رئیس‌جمهور آمریکا در جریان سفر آبان ماه خود به پاریس که برای شرکت در مراسم یکصدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول انجام شد، در انتقادی شدید درباره مواضع همتای فرانسوی گفت: «مشکل این است که امانوئل ماکرون با میزان پایین محبوبیت ۲۶ درصدی و همچنین نرخ بیکاری ۱۰ درصدی مواجه است. او تلاش می‌کند موضوع را عوض کند. هیچ کشوری بیشتر از فرانسه ملی‌گرا نیست، با مردمی سرافراز و با شرافت. پس فرانسه را دوباره بزرگ کن».

این اظهارات ترامپ در واکنش به طعنه ماکرون به رویکرد ملی‌گرایانه وی بیان شد. ماکرون در سخنرانی خود در مراسم یکصدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول، از رویکرد ملی‌گرایی انتقاد کرده و آن را خیانتی به وطن‌دوستی تعبیر کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین گفته بود: «امانوئل ماکرون پیشنهاد ایجاد ارتش خاص، برای اروپا به منظور حفاظت در برابر آمریکا، چین و روسیه را داده است اما این آلمان بود که در جنگ جهانی اول و دوم (به فرانسه حمله کرد). خوب اوضاع برای فرانسه چطور پیش رفته بود؟ قبل از ورود آمریکا (به جنگ‌‌های جهانی اول و دوم)، آنها در پاریس داشتند شروع به یادگیری زبان آلمانی می‌کردند. سهم خودتان از ناتو را می‌پردازید یا نه».

منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

عکس/ حمله پلیس فرانسه به یک زن

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
عکس/ حمله پلیس فرانسه به یک زن
تصاویری از درگیری و زدوخورد شدید یک زن معترض توسط پلیس فرانسه در راهپیمایی روزگذشته جلیقه زردهای پاریس را مشاهده می‌کنید.

فیلم/ وحشیگری پلیس فرانسه

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
تظاهرات دیروز(شنبه) جلیقه زردهای فرانسه در خیابان های مرکزی پاریس، از جمله شانزه لیزه و ارگ پیروزی، بار دیگر به خشونت کشیده شد.

پلیس فرانسه ۱۹۲ معترض را در پاریس بازداشت کرد

ایرناخبرگزاری ایرنا
پلیس فرانسه ۱۹۲ معترض را در پاریس بازداشت کرد
تهران – ایرنا – پلیس فرانسه اعلام کرد که در جریان تظاهرات روز شنبه «جلیقه زردها» 192 نفر را در پاریس پایتخت این کشور بازداشت کرده است.

به گزارش ایرنابه نقل آسوشیتدپرس، تظاهرات جلیقه زردها به درگیری با پلیس منجر شد. پلیس برای متفرق کردن معترضان از ماشینهای آبپاش استفاده کرد. دراین درگیری‌ها ۶۰ نفر از جمله ۱۸ پلیس و نیروی آتش نشانی زخمی شدند.

«کریستوف کاستانر» وزیر کشور فرانسه اظهار داشت که تخمین زده می‌شود، ۱۰ هزار معترض در تظاهرات پاریس و چهار هزار و پانصد نفر نیز در تظاهرات سایر شهرها حضور داشتند.

این در حالی است که ۳۰ هزار نفر دیگر نیز که حامی محیط زیست بودند، در پاریس تظاهرات مسالمت آمیز برگزار کردند.

جنبش جلیقه زردها از ۱۷ نوامبر سال میلادی گذشته شکل گرفت و جمعیت عظیم ۲۲۸ هزار نفری را شامل می‌شد. اعتراض‌های جلیقه زردها ابتدا در واکنش به سیاست‌های اقتصادی مکرون بویژه در حوزه سوخت و مالیات آغاز شد، اما به سرعت جنبه‌ سیاسی پیدا کرد.

دولت این کشور در هفته‌های گذشته با عقب ‌نشینی از برخی سیاست‌های خود و اختصاص بودجه بیشتر به کارگران و بازنشسته‌ها، سعی در مدیریت بحران ایجاد شده داشته، اما در این مسیر موفق نبوده است.

شبک**۹۴۲۳**۱۷۰۸

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با سیاسی، فرانسه، جلیقه زردها، پاریس و درگیری از تلگرام

🔻پلیس استانبول با گاز اشک‌آور تجمع روز زن را متفرق کرد

🔹پلیس ضد شورش در استانبول برای متفرق کردن هزاران تن از مردم که به مناسبت روز جهانی زن به خیابان‌ها آمده بودند، به شلیک گاز اشک‌آور متوسل شد. /ایسنا

#بین_الملل


🔵 پلیس ترکیه با گاز اشک‌آور به تجمع روز جهانی زن پاسخ داد

پلیس ضدشورش ترکیه برای متفرق کردن هزاران شرکت کننده در تجمعی در استانبول به مناسبت روز جهانی زن از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

هزاران نفر که بیشترشان زن بودند روز جمعه، ۸ مارس (۱۷ اسفند) در نزدیکی خیابان استقلال در استانبول گرد آمده بودند تا سپس به راهپیمایی در خیابان‌های شهر بپردازند. پلیس ترکیه این گردهمایی و راهپیمایی را غیرمجاز خواند.

پلیس ترکیه راه شرکت‌کنندگان در گردهمایی را مسدود کرد و چند مرتبه اقدام به شلیک گاز اشک‌آور در میان جمعیت کرد.

مقامات دولت ترکیه در سال‌های اخیر به شدت گردهمایی‌ها و حرکت‌های اعتراضی را محدود و سرکوب کرده‌اند.

https: //bit. ly/۲TG۵YKc

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید

https: //bit. ly/۲HlMVhH


پلیس استانبول با گاز اشک‌آور تجمع روز زن را متفرق کرد

🔹پلیس ضد شورش در استانبول برای متفرق کردن هزاران تن از مردم که به مناسبت روز جهانی زن به خیابان‌ها آمده بودند، به شلیک گاز اشک‌آور متوسل شد. /ایسنا


♨️ عراقچی عازم پاریس شد

🔹معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان برای برگزاری ششمین دور گفت وگوهای سیاسی ایران و فرانسه، امروز عازم پاریس شد.

====


ویدیو/رستوران فوکت، یکی از گرانترین رستوران‌های پاریس که مکرون و سارکوزی پس از پیروزی در انتخابات در آنها غذا خوردند و پاتوق بانکداران و ثروتمندان پاریسی است مورد حمله جلیقه زردها قرارگرفت

صرفا جهت اطلاع:

www. sje. ir


نظرها

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در این میان ۳ فراکسیون سیاسی مجلس میزبان اعضای‌شان بودند. جعفرزاده ایمن‌آبادی که خود این پیام را در فراکسیون قرائت کرده به «اعتماد» می‌گوید که «پیام رهبری مثال ضربه‌گیر عمل کرده است. علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی صبح امروز یکشنبه مجلس با اشاره به جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی افزایش قیمت بنزین گفت: نگرانی مردم این است که این تصمیم تبعاتی برای سایر قیمت‌ها داشته باشد. رییس مجلس اضافه کرد: ان‌شاءالله در مسیر بحث‌هایی که روزهای بعد کمیسیون‌های مجلس دارند مشکلات حل شود. نکته قابل‌توجه دیگر در این متن پیام رهبری به نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که از سوی لاریجانی قرائت شده است.

(ویدیو) حوادث تلخ در اعتراضات بنزینی یکشنبه شب ملارد

فراروفرارو1 روز قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴23 ساعت قبل
دکتر شیرین هانتر (Shireen Hunter)، نویسنده و استاد دانشگاه جورج تاون در واشنگتن دی سی درمقاله‌ای که از سوی سایت دیپلماسی ایرانی برای خوانندگان برگزیده و ترجمه شده با صراحت می‌نویسد آمریکا و اروپا از این گامهای برداشته شده ایران نترسیدند. هیچ یک از اقدامات ایران تا اینجای کار تهدیدی جدی برای ایالات متحده یا اروپا ایجاد نمی‌کردند، اما می‌توانند ضرر سنگینی برای ایران به دنبال داشته باشند. چنین اقدامی همچنین سبب می‌شود معدود طرف‌های تجاری ایران از جمله چین و روسیه با آن درگیر شوند. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای هم آنقدری نگران کننده نیست که باعث تغییر رفتار آمریکا و اروپا شود. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای صرفا موضع سیاستمداران جنگ طلب در آمریکا و اروپا را قدرتمند می‌کند و بازیگران خاورمیانه را به سمت حمله پیشگیرانه سوق می‌دهد. سیاست‌های فرهنگی ایران هزینه اقتصادی سنگینی برای این کشور داشته و به فرار سرمایه به امارات، ترکیه، اروپا، آمریکا و حتی کشورهایی همچون ارمنستان و گرجستان انجامیده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، جزئیات نشست عصر امروز این کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه را تشریح کرد. آقای محمد خدابخشی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در این جلسه درباره اجرای برنامه افزایش قیمت بنزین بحث شد؛ آقای نوبخت اعلام کرد که تمام منابعی که مربوط به افزایش قیمت بنزین است تقریبا​ ۳۰ هزار میلیارد تومان است که به طور کامل به مردم بر می‌گردد و بین ۶۰ میلیون نفر توزیع می‌شود. وی افزود: وزیر صنعت نیز در این نشست بر اینکه تمام تلاش وزارتخانه‌اش کنترل قیمت هاست تاکید کرد و افزود: بر اساس مطالعاتی که انجام داده‌اند افزایش قیمت‌ها ناشی از افزایش قیمت بنزین حداکثر چهار تا چهار و نیم درصد خواهد بود و تمام تلاششان این است که افزایش قیمت وجود نداشته باشد.
اصلاحات پرساصلاحات پرس2 ساعت قبل
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت ضمن تأکید دوباره بر تعهد دولت به واریز درآمد ناشی از افزایش نرخ قیمت بنزین به حساب مشمولان و طرح کمک معیشتی، از هدایت‌ها و حمایت‌های حکیمانه رهبر معظم انقلاب تشکر کرد. وی دراین جلسه همچنین، از وزیر کشور و سایر وزرای ذی‌ربط، سازمان صدا و سیما، نیروهای نظامی و انتظامی، استانداران، بخشداران و فرمانداران تقدیر و تشکر کرد. در جلسه هیات دولت، وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارشی در خصوص تنظیم بازار و همکاری تولیدکنندگان و عرضه کنندگان به هیات وزیران ارائه کرد. وزیر کشور نیز ضمن ارائه گزارشی از آشوب‌های اخیر که به بهانه افزایش قیمت بنزین صورت گرفته است، ‌تأکید کرد: باوجود خواست و اراده دشمنان قسم خورده جمهوری اسلامی، آرامش و امنیت به کشور بازگشته است. در ادامه جلسه نیز، ‌ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از شناسایی مشمولان طرح کمک معیشتی خبر داد و خاطرنشان کرد: با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور، کمک‌های دولت بطور منظم به حساب‌های مشمولان واریز می‌شود.
تابناکتابناک1 روز قبل
به رغم آنکه برخی خدمات اینترنتی به واسطه اقدامات صورت گرفته در یکی دو روز اخیر دایر شده‌اند، کماکان دسترسی بسیاری از ایرانیان به اینترنت قطع است؛ موضوعی که سخنگوی دولت از برنامه‌ای ویژه برای رفع آن خبر می‌دهد، اما وزیر ارتباطات تأکید دارد که این گونه نیست! اینترنت استان به استان وصل می‌شودربیعی در این بارهبا این توضیحات، وی برنامه دولت برای برقراری دوباره اتصال به اینترنت در کشور را این گونه تشریح کرد: «می‌پذیرم که با قطع اینترنت خیلی‌ها دچار سختی شده‌اند، اما نگرانی بزرگتر امنیت ملی کشور است که باید به آن توجه شود. در استان‌هایی که از اینترنت سوء استفاده صورت نمی‌گیرد استان به استان اینترنت آن‌ها وصل خواهد شد و به حالت طبیعی برمی گردد.» ربیعی در این باره گفت: «مشکلات برخی مشاغل اینترنتی و بانک‌ها را حل کردیم، اما هنوز مشکل برخی کار‌های دانشجویی و مشاغل دیگر مانده است. باید همه بپذیریم در شرایطی که برخی به دنبال سوء استفاده هستند، چنین تصمیمی از سوی دولت طبیعی است. تصمیم گرفتند کاری انجام شود که از این مجرا به کشور آسیب وارد نشود.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری3 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

نشست تخصصی انواع روش‌های تامین مالی شرکتی در بورس تهران

بازار سرمایه ایرانچند ثانیه قبل

فروش ۶ ماهه «غگلستا» به ۱۱ هزار تن رسید

بازار سرمایه ایران1 دقیقه قبل

زیان ۲۳ریالی «خوساز» برای هرسهم

بازار سرمایه ایران1 دقیقه قبل

شناسایی زیان ۳۴ریالی «دزهراوی» در گزارش ۶ماهه

بازار سرمایه ایران2 دقیقه قبل

تقدیر اصناف و بازاریان کرمانشاه از حافظان امنیت با اهدای گل

مهر5 دقیقه قبل