اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه 26 اسفندماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه 26 اسفندماه

پیش‌بینی قیمت مسکن در سال آینده

ایسناخبرگزاری ایسنا
پیش‌بینی قیمت مسکن در سال آینده
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این‌که قیمت مسکن قرار نیست بعد از عید به طور عجیب و غریبی بالا برود و نهایتاً معادل تورم خواهد بود، گفت: این تصور که مسائل را به برهه‌های زمانی قبل و بعد از اتفاقات تقسیم کنیم همواره در جامعه ایران وجود داشته و دارد.

مصطفی‌قلی خسروی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: یک نگاه فکری در کشور ما وجود دارد که همواره مسائل را به بازه‌های زمانی قبل و بعد از اتفاقات تقسیم می‌کند. قبل از عید، بعد از عید؛ قبل از انتخابات، بعد از انتخابات؛ قبل از ماه رمضان، بعد از ماه رمضان. این انگاره همیشه وجود داشته و امسال هم دیده می‌شود. به همین دلیل غالبا در ماه‌های پایانی سال حجم معاملات برخی کالاها از جمله مسکن بالا می‌رود که به افزایش نسبی قیمت منجر می‌شود.

وی افزود: بسیاری افراد تصور می‌کنند قیمت خانه و سایر کالاها قرار است در سال ۱۳۹۸ دچار جهش شود. اما با توجه به تجربه ۵۰ ساله‌ای که در حوزه املاک دارم می‌گویم سال آینده مطلقا جهش قیمت اتفاق نمی‌افتد و قیمت مسکن نهایتا معادل نرخ تورم افزایش می‌یابد. وقتی سال ۱۳۹۱ یک‌مرتبه قیمت ارز بالا رفت قیمت ملک هم مانند سایر کالاها سه برابر شد. بعد که قیمت دلار به ۴٫۰۰۰ تومان رسید شاهد ثبات بازار مسکن بودیم که تا پنج سال ادامه یافت. مجددا در سال ۱۳۹۷ پرش قیمت ارز و کاهش ساخت و ساز، اثر خود را در بازار مسکن گذاشت. بنابراین کلید ایجاد تعادل در بازار مسکن، تناسب بین عرضه و تقاضا است.

در زمان رشد قیمت مسکن آدرس اشتباه ندهیم

خسروی اظهار کرد: مشاوران املاک امانت‌فروش مردم هستند و در افزایش قیمت تأثیر آن‌چنانی ندارند. ما سیاست‌گذار مسکن نیستیم که نقش عمده‌ای در رشد قیمت‌ها داشته باشیم. بنابراین خواهش من این است که بعد از هر دوره نوسان بازارها آدرس اشتباه به مردم ندهیم.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران خاطرنشان کرد: نیمه اول سال ۱۳۹۷ بازار مسکن شرایط نسبتا خوبی داشت و معاملات رونق گرفته بود. اما در نیمه دوم با توجه به افزایش قیمت‌ها و پایین آمدن توان خرید مردم به کسادی بازار رسیدیم.

وی با بیان این‌که بر مبنای نظر کارشناسان باید سالیانه یک تا ۱٫۵ میلیون مسکن در کشور ساخته شود گفت: در سال‌های رونق که ساخت و ساز مناسب بوده ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار واحد مسکونی تولید می‌شد و در سال‌های اخیر بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار واحد در نوسان بوده است. ولی برای سال آینده از این جهت که تغییرات مدیریتی در وزارت راه و شهرسازی انجام شده و مهندس اسلامی به ساخت و ساز نگاه ویژه‌ای دارد خوشبین هستیم.

خسروی تاکید کرد: مهندس اسلامی گفته نگاهم به ساخت‌وساز است که با توجه به پیشران بودن حوزه‌ی مسکن اگر این اتفاق بیفتد برای اقتصاد کشور مفید خواهد بود.

وی با اشاره به اهمیت صنعتی‌سازی برای افزایش کیفیت و کاهش قیمت مسکن گفت: توصیه بنده به وزیر راه و شهرسازی این است که بحث صنعتی‌سازی را به جد دنبال کنند. یک ساختمان ۵ طبقه نباید بیش از ۸ ماه بیشتر طول بکشد. تطویل دوره ساخت بر روی قیمت تمام شده مسکن تأثیر می‌گذارد؛ زیرا باعث خواب سرمایه و تورم طول دوره ساخت می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

وام ۷۵ میلیونی به سازندگان مسکن در شهرهای کوچک

ایسناخبرگزاری ایسنا
وام ۷۵ میلیونی به سازندگان مسکن در شهرهای کوچک
طبق برنامه تولید ۴۰۰ هزار واحد مسکونی با محوریت ۱۰۰ هزار واحد در شهرهای با جمعیت کمتر از ۲۵ هزار نفر که در محدوده هدف بنیاد مسکن قرار دارد، به سازندگان ۷۵ میلیون تومان تسهیلات با نرخ سود ۹ درصد پرداخت می‌شود.

به گزارش ایسنا، وزارت راه و شهرسازی تا سال ۱۴۰۰ برنامه تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را مدنظر قرار داده که از این تعداد ۲۰۰ هزار در شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار در بافت‌های ناکارآمد و ۱۰۰ هزار در مناطق هدف بنیاد مسکن قرار دارد که در روزهای اخیر جزئیات آن توسط نمایندگان وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن بررسی شد. در برگیری پنج دهک ۳، ۴، ۵، ۶ و ۷، عرضه متناسب با تقاضا و ارائه تسهیلات ۷۵ میلیون تومانی در ازای هر واحد مسکونی از ویژگی‌های بارز این طرح محسوب می‌شود. این طرح شامل مددجویان کمیته امداد و بهزیستی نیست؛ چرا که تأمین مسکن برای این اقشار از وظایف این دو نهاد حمایتی است.

جواد حق‌شناس معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ویژگی‌های احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی طی سال‌های ۹۸ و ۹۹ را تشریح کرد و گفت: استفاده از تجربیات بنیاد مسکن در اجرای مسکن شهری، استفاده از تجربیات مثبت مسکن مهر به ویژه در بخش خود مالکی، اجرای طرح بر مبنای مشارکت متقاضیان بخشی از ویژگی‌های طرح است.

به گفته حق‌شناس، تأمین مالی مطمئن از طریق انتخاب متقاضیان مؤثر، ایجاد طرح سامانه پشتیبان اجرا با تأمین حواله مصالح و خدمات فنی و هم‌پیوندی کارخانجات تولید مصالح، مراکز فنی، سازندگان حرفه‌ای در قالب بازار تعهدی مصالح بخش دیگری از ویژگی‌های طرح احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی طی سال‌های ۹۸ و ۹۹ توسط بنیاد مسکن در شهرهای کوچک است.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همچنین فرآیند محاسبه سهمیه توزیع استانی را نیز تشریح کرد و گفت: حذف دهک‌های اول و دوم به جهت آنکه متولی این دهک‌های کمیته امداد و بهزیستی هستند یکی از پیشنهادهاست. همچنین، پنج دهک ۳، ۴، ۵، ۶ و ۷ به عنوان گروه هدف مشخص شده است که کلیه اقدامات برای این دهک‌ها انجام خواهد شد.

وی افزود: فاقدان مسکن پنج دهک گروه هدف با توجه به موقعیت جغرافیایی (استانی و شهرستانی) و شاخص نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوار، معادل ۳ میلیون ۴۴ هزار و ۵۱۸ خانوار برآورد شده است که در این طرح صاحب خانه خواهند شد.

حق‌شناس گفت: تسهیلات بانکی این طرح تا سقف ۷۵ میلیون تومان در ازای هر واحد مسکونی از طریق بانک‌های عامل معرفی می‌شود و با معرفی و نظارت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به متقاضیان (سازندگان) واجد شرایط به صورت مرحله‌ای و متناسب با پیشرفت فیزیکی پرداخت می‌شود.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اعلام اینکه ۹ درصد سود تسهیلات اعطایی برعهده متقاضی است، خاطرنشان کرد: در اجرای طرح زمین مناسب با قابلیت دسترسی به خدمات زیربنایی به بهای تمام شده از طریق سازمان‌های مسئول از جمله سازمان ملی زمین و مسکن، شرکت عمران شهرهای جدید، و سایر سازمان‌ها و نهادهایی که دارای زمین مناسب برای این طرح است، تأمین خواهد شد.

حق‌شناس تصریح کرد: چنانچه متقاضیان قادر به تأمین زمین با قابلیت اخذ مجوز از مرجع صدور پروانه ساختمانی باشند در اولویت قرار خواهند گرفت.

وی با بیان این‌که مسئولیت اجرای واحد مسکونی تماما برعهده متقاضیان (سازندگان) است، تاکید کرد: برای آن دسته از افرادی که امکان مدیریت و انجام عملیات ساختمان را ندارند، یا تمایل به انجام کار توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را دارند با استفاده از منابع این طرح و سهم آورده متقاضی عملیات اجرای واحد مسکونی توسط بنیاد مسکن انجام خواهد گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

هزینه ساخت هر متر مسکن چقدر است؟

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
هزینه ساخت هر متر مسکن چقدر است؟
اقتصاد نیوز: رییس انجمن انبوه سازان مسکن گفت: در طول سال های گذشته متاسفانه نگاه دولت و به ویژه وزارت راه و شهرسازی به مقوله صنعت ساختمان، نگاهی مناسبی نبوده و سبب انباشته شدن نیاز به مسکن تا ۹میلیون واحد شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین؛ مجتبی بیگدلی افزود: سیاست‌های وزیر قبلی راه و شهرسازی سبب شد تا میزان نیاز به مسکن در طول ۶سال به روی هم انباشته شود.

وی بیان کرد: سالانه یک میلیون نیاز به مسکن جدید به سبب ازدواج داریم و باید ۵۰۰هزار واحد نیز به دلیل وقوع حوادث غیرمترقبه مانند سیل، زلزله، بافت‌های فرسوده و … اضافه کرد که در مجموع سالانه ۱٫۵میلیون نیاز واقعی به مسکن داریم که در ۶سال گذشته این نیاز انباشته شده و اکنون شاهد نیاز واقعی به ساخت و تامین ۹ میلیون مسکن در کشور هستیم.

وی عنوان کرد: حوزه مسکن نیز مانند کشاورزی است و شامل مراحل کاشت، داشت و برداشت می‌شود و تا زمانی که نسبت به ساخت مسکن در مرحله نخست اقدام نشود نمی‌توان به برداشت آن و تامین مسکن امیدوار بود.

وی عنوان کرد: ‌ با توجه به نیاز انباشته شد شاهد فشار به مردم در افزایش نرخ رهن و اجاره هستیم.

رییس انجمن انبوه سازان اظهار کرد: بحران ارزی سال ۹۸ سبب شد تا بخش مسکن دچار شوک شود و در نتیجه سونامی افزایش قیمت ها اتفاق افتاد.

وی خاطر نشان کرد: به دلیل نپرداختن به مقوله ساخت مسکن، اکنون قادر به تامین زوج‌های جوان نیستیم و از آن سو نیز بانک‌ها از اعطای تسهیلات طفره می‌روند در حالی که دولت می‌تواند به جای کمک فراوان به برخی صنایع مانند خودروسازان، سالانه امکان گرفتن تسهیلات آسان را برای یک میلیون نفر فراهم سازد و حتم بداند که بازگشت سرمایه اتفاق خواهد افتاد.

وی تاکید کرد: نتیجه حمایت از مسکن و صنعت ساختمان موجب کارآفرینی و ایجاد اشتغال خواهد شد زیرا ۷۰درصد اشتغال کشور مرتبط با این صنعت است و می‌توان رونق کار در بسیاری از صنایع دیگر از جمله فولاد، لوازم خانگی و … شد در حالی که تعطیلی صنعت ساختمان و کاهش ساخت و ساز می‌تواند موجب کاهش استفاده از لوازم خانگی و … شود.

بیگدلی گفت: ۱۲۰۰ گروه شغلی به صنعت ساختمان وابسته هستند و هرگونه حمایت از این صنعت می‌تواند سبب شکوفایی اقتصاد کشور شود.

وی بیان کرد: متاسفانه در سال‌های گذشته حمایت‌های بانکی و اعطای وام به بخش مسکن به صورت قطره چکانی بوده و شاهد فرار پول های کلان به خارج از کشور بوده‌ایم در حالی که با حمایت از این صنعت هیچ سرمایه‌ای از کشور خارج نخواهد شد.

این انبوه ساز درباره میزان افزایش هزینه ساخت و ساز در سال ۹۷ توضیح داد: ‌ تقریبا هزینه ساخت و ساز در ماه‌های پایانی سال ۹۷ نسبت به ماه‌های ابتدایی سال حدود ۲۰۰درصد افزایش یافت، در حالی که قدرت خرید یک دهم شده و به شدت کاهش یافته است.

وی گفت: هزینه ساخت مسکن در کشور حداقل متری ۳میلیون تومان و حداکثر متری ۴تا ۵میلیون است که این رقم به نوع مصالح و ابزار و … بستگی دارد.

وی ادامه داد: صنعت ساختمان تقریبا تعطیل شده و برخی از نهادها مانند شهرداری، نظام مهندسی، تامین اجتماعی و … در افزایش هزینه‌ها و دریافت آن از انبوه ساز باهم مسابقه گذاشته‌اند به طوری که برای نمونه نظام مهندسی هزینه‌ها را ۱۰برابر افزایش داده و یا بیمه ساختمان که تا سال بیش به ازای هر متر ۲۵۰ تومان بود، ‌اکنون به ۲۵هزار تومان به ازای هر متر مربع افزایش یافته که این هزینه‌ها از توان سرمایه گذار و فعال بخش مسکن خارج است.

بیگدلی درباره افزایش هزینه مواد اولیه و مصالح ساختمانی توضیح داد: بسیاری از مصالح ساختمانی مورد نیاز این صنعت در داخل کشور تولید می‌شود در حالی که مواد اولیه آنها نیز داخلی است اما نوسانات نرخ ارز را بهانه کرده و قیمت‌ها را افزایش داده‌اند.

وی عنوان کرد: بازی با نوسان نرخ دلار، از سوی تولیدکنندگان داخلی مصالح، بهانه است.

این فعال بازار ساخت و ساز گفت: پویاترین صنعت کشور، صنعت ساختمان محسوب می‌شود و اشتغالزایی در این صنعت حتی چند برابر صنعت نفت و پتروشیمی است.

وی تاکید کرد: در سال‌های اخیر حتی یک ریال از این صنعت حمایت نشده است و با تعارف و وعده نمی‌توان صنعت ساختمان را اداره کرد.

بیگدلی درباره وضعیت پروژه مسکن مهر توضیح داد: اکنون ۸۵درصد از این پروژه به اتمام رسیده و اگر زیر ساخت‌ها فراهم شود و دولت نیز حمایت کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن این پروژه به اتمام خواهد رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

تورم در کمین بازار مسکن

ایرناخبرگزاری ایرنا
تورم در کمین بازار مسکن
تهران- روزنامه همدلی در گزارش امروز خود (یکشنبه) به مصوبه افزایش سقف وام مسکن در خانه‌دار کردن اقشار کم‌درآمد پرداخته و تورم را در بازار مسکن ارزیابی کرده است.

شورای پول و اعتبار در حالی مصوبه افزایش تسهیلات مسکن را در دستور کار خود قرار داده است که حداقل تجربه سال‌های گذشته در این زمینه نشان می‌دهد، بالا بردن نرخ وام، تاکنون کمکی به خانه‌دار شدن دهک‌های ضعیف و متوسط جامعه نکرده است. بر اساس گزارش‌ها، تغییرات وام مسکن در سال آینده به این صورت است که رقم تسهیلات برای مجردها از ۷۰ میلیون تومان به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یابد، اما برای زوجین این رقم در همان ۱۶۰ میلیون تومان باقی بماند. خبر افزایش وام مسکن آن‌هم در شرایطی که در سال جاری قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت، با رشد ۹۰ درصدی همراه بوده است، اگرچه خبر خوبی برای اقشار کم‌درآمد جامعه است، اما واقعیت چیز دیگری است.

نگاهی به دنیای پر حاشیه مسکن از سال‌های گذشته تاکنون نشان می‌دهد، هر بار که قیمت وام افزایش یافته، نه تنها زمینه برای خرید خانه‌اولی‌ها مهیا نشده است، بلکه حتی بهانه‌ای نیز به دست دلالان و صاحبخانه‌ها افتاده تا قیمت‌ها را بالا ببرند. در ساده‌ترین تحلیل می‌توان گفت که به دلیل اینکه قیمت‌گذاری در این بازار قانون مشخصی را ندارد، نگاه شخصی و هر سلیقه‌ای به راحتی می‌تواند با هر اتفاق سیاسی یا اقتصادی، این بازار را به هم بریزد. تا جایی‌که بسیاری از گزارش‌های میدانی نیز حکایت از این موضوع دارند که قیمت‌‎ها حتی در یک خیابان و محله نیز با یکدیگر متفاوت است. مصداق این اتفاق در جریان نرخ ارز بود که مشاهده شد و قیمت دلار بهانه‌ای به دست صاحبخانه‌ها داد تا هر چه می‌توانند از این آب گل آلود ماهی بگیرند و نرخ فروش و حتی اجاره‌بها را افزایش دهند.

حالا چند ماهی از این ماجراها گذشته و با وجود کاهش نوسانات نرخ ارز، هنوز هم قیمت‌ها در این بازار می‌تازند. سوالی که به ذهن می‌رسد این است که با چه سیاستی دولت می‌تواند در کاهش نرخ مسکن و بالا بردن توان خرید اقشار کم درآمد نقش داشته باشد. اظهارنظرها در این زمینه متفاوت است.

عده‌ای از دست‌اندرکاران اقتصادی بر این باور هستند که باید وضعیت عرضه و تقاضا در بازار مسکن بهبود یابد. هر چند به باور عده دیگری مشکل بازار مسکن کمبود خانه نیست، بلکه کاهش قدرت خرید مردم است که باعث شده تا سایه رکود هر چند وقت یکبار بر سر این بازار سنگینی کند.

تحت چنین شرایطی به‌نظر می‌رسد افزایش وام مسکن می‌توان در بالا بردن قدرت خرید مردم نقش داشته باشد، اما مشکل اساسی این است که نوسان در این بازار به حدی است که هر چه رقم تسهیلات بالاتر می‌رود به همان اندازه یا شاید بیشتر از آن مقدار، قیمت‌ها شروع به رشد می‌کنند.

تجربه ناموفق سیاست‌گذاران در حوزه مسکن بارها از زبان سکانداران اقتصادی نیز شنیده شده است. دی ماه سال جاری بود که محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، به ایسنا گفته بود: «موضوعاتی همچون افزایش رقم تسهیلات مسکن در شورای پول و اعتبار مطرح می‌شود، ولی آنچه مهم است این‌که باید قدرت خرید مردم را افزایش دهیم.» نکته قابل توجه این است که بر اساس گزارش‌های رسمی، طی ۸ ماه ابتدایی سال جاری قدرت خرید مردم ۸۰ درصد افت کرده است، این در حالی است که قیمت مسکن در آبان امسال در مقایسه با سال گذشته ۹۰ درصد گرانتر شده است. تحت این شرایط آیا افزایش ۳۰ میلیون تومانی وام مسکن می‌تواند کمکی به خانه‌دار کردن اقشار کم‌درآمد کند؟

فرشید پورحاجت، دبیر کانون انبوه‌سازان نیز از جمله مخالفان بالا بردن رقم تسهیلات مسکن است. او در این زمینه به ایسنا گفته است: «منابع بخش مسکن به جای صندوق پس‌انداز مسکن یکم، باید به دو حوزه تولید و بازآفرینی اختصاص یابد.»

کارشناسان چه می‌گویند؟

پرونده افزایش وام مسکن در حالی روی میز مسئولان بانک مرکزی باز شده است که اظهارنظرهای مختلفی در این زمینه وجود دارد. افزایش تسهیلات مسکن با توجه به اینکه مقصدی برای جذب سرمایه‌های سرگردان مردم وجود ندارد، از نگاه عده زیادی از دست‌اندرکاران اقتصادی زمینه را برای افزایش قیمت‌ها و تورم فراهم می‌کند.

هادی حق‌شناس در این زمینه به «همدلی»، می‌گوید: «مردم به دلیل نوسان موجود در بازار دلار و مسکن سرمایه‌های خود را روانه این بازار می‌کنند تا طی مدت کوتاهی به سود خوبی برسند، اما اگر این اطمینان وجود داشته باشد که طی یک زمان مشخص، سود بانکی بیشتر از سود مسکن خواهد بود در این صورت پول‌های سرگردان به این بازار نخواهد رفت.»

آن‌طور که از اظهارنظرهای کارشناسان برمی‌آید، یکی از مشکلات بازار مسکن در ایران این است که عده‌ای سرمایه‌دار با هدف سرمایه‌گذاری وارد این بازار شده‌اند و حتی ترجیح می‌دهند تا با حداکثر سود خانه خود را به دست متقاضیان برسانند. واضح است که تحت این شرایط مسکن احتکار شده و قیمت‌ها نیز افزایش می‌یابد. این در حالی است که برخی از کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که با افزایش تسهیلات شاید نتوان قدرت خرید مردم را بالا برد، اما دست کم این موضوع می‌تواند کمکی به رونق در بازار کند. چرا که با توجه به افزایش بی‌سابقه قیمت‌ها در بازار مسکن و کاهش قدرت خرید مردم، بسیاری از مشاوران املاک یکی از مشکلات این بازار را رکود همراه با تورم می‌دانند.

هر چه که هست، حالا دولت در حالی مکلف به اجرای مصوبه افزایش سقف وام مسکن است که نمایندگان مردم در مجلس می‌گویند، اگر دولت و بانک‌ها مصوبه جدید شورای پول و اعتبار را اجرا نکنند قطعا نمایندگان از ابزارهای نظارتی خود برای اجرایی شدن مصوبه استفاده خواهند کرد. باید دید در سال جدید مسکن به کدام سمت و سو می‌رود و سیاست افزایش وام کمکی به خانه‌دار شدن اقشار کم‌درآمد خواهد کرد یا خیر؟ هر چند با توجه به تورمی که هر بار با افزایش وام مسکن اتفاق می‌افتد بعید بنظر می‌رسد که این سیاست در خانه‌دار کردن مردم موفق عمل کند.

روزنامه همدلی

۷۲۴۷/

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمانهای بالای ۱۰۰متر در واپسین روزهای سال۹۷

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
قیمت آپارتمانهای بالای ۱۰۰متر در واپسین روزهای سال۹۷
دنیای اقتصاد نوشت: آمارهای رسمی در میانه زمستان امسال نشان می‌دهد سهم آپارتمان‌های بیش از ۱۰۰ مترمربع از مجموع معاملات خرید و فروش ثبت شده در بنگاه‌های املاک پایتخت معادل ۲۵ درصد بوده است.

وام ۱۰۰ میلیونی ساخت مسکن هنوز ابلاغ نشده است

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
وام ۱۰۰ میلیونی ساخت مسکن هنوز ابلاغ نشده است
یک کارشناس بازار مسکن گفت: قیمت مسکن از ۱۸ ماه پیش روند رو به رشد خود را آغاز کرد، سقف تسهیلات ساخت مسکن و شرایط پرداخت آن هیچ تغییری نکرده است، پس باید سیکل معیوبی که سالیان سال در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن داریم، تغییر کند.

به گزارش افکارنیوز،

بازار مسکن و افزایش قیمت‌ها در سال جاری موجب شد تا قدرت خرید مردم به صورت چشمگیری کاهش یابد و از طرفی با توجه گرانی مصالح ساختمانی میزان ساخت و ساز به نسبت قبل افت کند که برای بهبود شرایط این بازار شورای پول و اعتبار در نیمه اسفند ماه سال جاری میزان تسهیلات ساخت مسکن را به صورت انفرادی به ۱۰۰ میلیون تومان رساند که براین اساس مقرر شد تا قابلیت انتقال سهم‌الشرکه بانک در تسهیلات اعطایی ساخت مسکن به خریداران این واحد‌ها در کلیه بانک‌های تجاری (دولتی و خصوصی) و بانک مسکن به ازای هر واحد مسکونی در چارچوب رعایت تعادل منابع و مصارف بانک‌ها برای شهر تهران افزایش یابد.

به علاوه این اقدام در راستای حمایت و تشویق ساخت و ساز واحد‌های کوچک و متوسط مقیاس با حداکثر زیر بنای ۱۰۰ متر صورت گرفته و امکان تقسیط بلندمدت این تسهیلات برای خریداران واحد‌های ساخته شده تا ۱۵ سال توسط بانک‌ها امکان پذیر شد؛ هر چند که این اقدام با توجه به شکاف عمیق در عرضه و تعادل مسکن در کشور دیر هنگام صورت گرفت، ولی بلند بدون اقساط آن می‌تواند تا حدودی شرایط ساخت و ساز را در بازار مسکن سامان دهد.

در این رابطه احمد سرحدی کارشناس بازار مسکن بیان کرد: میزان تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی در نظر گرفته شده برای ساخت مسکن تهران چندان بالا نیست که بتواند قدرت خرید متقاضیان کم درآمد را افزایش دهد.

وی در ادامه افزود: وقتی تسهیلات مسکن به نام خریدار منتقل شود، خریدار نمی‌تواند از تسهیلات دوم استفاده کند، این مصوبه زمانی می‌تواند مفید باشد که تسهیلات تکمیلی نیز برای آن دیده شود، به عبارتی علاوه بر ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات منتقل شده از سازنده به نام خریدار، دولت راهکاری برای دریافت یک وام دیگر به خریدار ایجاد کند تا در کنار تسهیلات اول یک تسهیلات تکمیلی خرید نیز بتواند قدرت خرید متقاضیان را افزایش دهد.

این کارشناس بازار مسکن اظهار کرد: قیمت مسکن از ۱۸ ماه پیش روند رو به رشد خود را آغاز کرد، سقف تسهیلات ساخت مسکن و شرایط پرداخت آن هیچ تغییری نکرده است، پس باید سیکل معیوبی که سالیان سال در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن داریم، تغییر کند.

براساس گزارش میزان، ابلاغیه پرداخت تسهیلات ۱۰۰ میلیونی ساخت و ساز در تهران هنوز صورت نگرفته است و در این راستا دولت باید اهتمام بیشتری برای پرداخت تسهیلات به متقاضایان در زمینه ساخت و ساز به خرج دهد تا با وجود افت ساخت مسکن در سال جاری تقاضا بیش از این از عرضه سبقت نگیرد و با تعادل در این بخش شاهد ثبات در قیمت‌ها در بازار مسکن باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با بازار مسکن تهران، قیمت مسکن، اجتماعی، بازار مسکن و تورم از تلگرام

آخرین خبرها از بازار مسکن

رئیس اتحادیه مشاوران املاک:

🔹جدیدترین آمار اتحادیه املاک از خرید و فروش مسکن حاکی از کاهش ۱۴ درصدی در تهران و افزایش ۱۹ درصدی در کل کشور دارد.

🔹در شهر تهران از یکم تا چهاردهم اسفندماه بالغ بر ۷۳۱۸ مورد خرید و فروش ملک انجام شده است.

🔹در بخش اجاره نیز ۴۴۵۷ اجاره‌نامه به امضا رسیده که نشان‌دهنده کاهش ۲۲ درصدی نسبت به اسفندماه سال قبل است.

اقتصادنیوز👇


سقف تسهیلات ساخت مسکن افزایش یافت

🔸افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن با قابلیت تبدیل به فروش اقساطی در بانک‌های تجاری و بانک مسکن توسط شورای پول و اعتبار تصویب شد


✅ وام ۱۰۰ میلیونی ساخت مسکن هنوز ابلاغ نشده است

یک کارشناس بازار مسکن گفت: قیمت مسکن از ۱۸ ماه پیش روند رو به رشد خود را آغاز کرد، سقف تسهیلات ساخت مسکن و شرایط پرداخت آن هیچ تغییری نکرده است، پس باید سیکل معیوبی که سالیان سال در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن داریم، تغییر کند.

🔗 ادامه مطلب …


پیش‌بینی قیمت مسکن در سال آینده

🔹رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه قیمت مسکن قرار نیست بعد از عید به طور عجیب و غریبی بالا برود؛ نهایتا معادل تورم خواهد بود، گفت: این تصور که مسائل را به برهه‌های زمانی قبل و بعد از اتفاقات تقسیم کنیم همواره در جامعه ایران وجود داشته و دارد؛ قبل از عید، بعد از عید؛ قبل از انتخابات، بعد از انتخابات؛ قبل از ماه رمضان، بعد از ماه رمضان.

اقتصادنیوز👇


از وام ۱۰۰ میلیونی مسکن چه خبر؟

کارشناس بازار مسکن:

🔹میزان تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی در نظر گرفته شده برای ساخت مسکن تهران چندان بالا نیست که بتواند قدرت خرید متقاضیان کم درآمد را افزایش دهد.

🔹وقتی تسهیلات مسکن به نام خریدار منتقل شود، خریدار نمی‌تواند از تسهیلات دوم استفاده کند، این مصوبه زمانی می‌تواند مفید باشد که تسهیلات تکمیلی نیز برای آن دیده شود، به عبارتی علاوه بر ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات منتقل شده از سازنده به نام خریدار، دولت راهکاری برای دریافت یک وام دیگر به خریدار ایجاد کند تا در کنار تسهیلات اول یک تسهیلات تکمیلی خرید نیز بتواند قدرت خرید متقاضیان را افزایش دهد.

🔹قیمت مسکن از ۱۸ ماه پیش روند رو به رشد خود را آغاز کرد، سقف تسهیلات ساخت مسکن و شرایط پرداخت آن هیچ تغییری نکرده است، پس باید سیکل معیوبی که سالیان سال در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن داریم، تغییر کند.

اقتصادنیوز👇


🔻پیش‌بینی قیمت مسکن در سال آینده

🔹رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه قیمت مسکن قرار نیست بعد از عید به طور عجیب و غریبی بالا برود؛ نهایتا معادل تورم خواهد بود، گفت: این تصور که مسائل را به برهه‌های زمانی قبل و بعد از اتفاقات تقسیم کنیم همواره در جامعه ایران وجود داشته و دارد؛ قبل از عید، بعد از عید؛ قبل از انتخابات، بعد از انتخابات؛ قبل از ماه رمضان، بعد از ماه رمضان/ اقتصادنیوز


نظرها

در ادامه بخوانید

پنجاه و نهمین اجلاس مجمع عمومی بانک مرکزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این جلسه رئیس کل بانک مرکزی، گزارش عملکرد مالی سال ۹۷ و شاخص‌های مالی سال ۹۸ را ارائه کرد.

حمله معترضان به خودروها و ساختمان بانک مرکزی لبنان + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، گروهی آشوبگر با پرتاب مواد آتش‌زا به سمت ساختمان بانک مرکزی لبنان به ساختمان آن خساراتی وارد کردند و در منطقه جدیتا در شرق لبنان با پرتاب سنگ به چندین خودرو، به شدت آنها آسیب رساندند. در منطقه کورنیش مزرعه در بیروت و در نزدیکی پادگان الحلو نیز، تعدادی آشوبگر با نیروهای امنیتی در گیر شده و به طرف این نیروها سنگ و مواد آتش‌زا پرتاب کردند، نیروهای امنیتی هم برای پراکنده کردن این آشوبگران مجبور به استفاده از گاز اشک آور شدند. در شهر صیدا نیز گروهی با آتش زدن سطل‌های زباله و لاستیک چند خیابان را مسدود کردند. این اغتشاشات و حمله به اموال عمومی به بهانه تاخیر در تشکیل کابینه دولت انجام شده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به دنبال افشای فشار رییس جمهوری آمریکا بر اوکراین، ۲۱۹ نماینده از مجموع ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان آمریکا در پنجم مهرماه رای به استیضاح ترامپ دادند. قرار است سنا جلسه محاکمه ترامپ را آغاز کند. بر اساس قوانین استیضاح در سنا، روند محاکمه همان روزی که پلوسی مفاد استیضاح را ارائه دهد، آغاز می‌شود مگر این که روز ارائه آن یکشنبه باشد. پلوسی در بیانیه‌ای اعلام کرد که مفاد استیضاح ترامپ به همراه هفت مدیر دموکرات به سنا ارسال خواهد شد. مدیران استیضاح از مجلس نمایندگان آمریکا قرار است به عنوان دادستان در محاکمه ترامپ در سنا حاضر شوند.

اخبار بیشتر