حواشی و پس‌لرزه‌های حادثه تروریستی در نیوزیلند!
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

حواشی و پس‌لرزه‌های حادثه تروریستی در نیوزیلند!

امروز در فرودگاه «دوندین» نیوزیلند بسته مشکوکی پیدا شد که باعث شد فرودگاه تعطیل شود. حساسیت این ماجرا به دلیل قتل‌عام 2 روز پیش در 2 مسجد این کشور بیشتر شد. ویدیویی که عامل این کشتار از صحنه‌ها گرفته و پخش کرده بود به قدری خشونت‌بار بود که فیسبوک را مجبور به حذف 1/5 میلیون ویدیوی مربوط به این فاجعه از سایت خود کرد.

کشورهای مختلف در واکنش به این حادثه و ضمن محکومیت این خشونت پیام‌های همدردی خود را برای بازماندگان فرستادند. فواد اوکتای، معاون رئیس‌جمهور و مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز برای ابراز همدردی با مسلمانان مقیم نیوزیلند راهی این کشور شدند.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی ضمن تسلیت به آسیب‌دیدگان حادثه تروریستی نیوزیلند آن را زنگ‌خطری برای دیگر ملت‌ها اعلام کرد. وی تاکید کرد که ما به علت این وحشیگری مشکوکیم؛ شاید پشت پرده انگیزه‌ای غیر از نژادپرستی وجود داشته باشد.

سایت خبری

بسته شدن فرودگاهی در نیوزیلند بعد از کشف یک بسته مشکوک

انتخابخبرگزاری انتخاب
بسته شدن فرودگاهی در نیوزیلند بعد از کشف یک بسته مشکوک
مقامات نیوزیلند اعلام کردند که دو روز پس از قتل عام در دو مسجد شهر "کرایست‌چرچ" فرودگاه "دوندین" به دلیل پیدا شدن یک بسته مشکوک بسته شد.پلیس نیوزیلند نیز با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد که فرودگاه مذکور در حال حاضر بسته است و عناصر پلیس در این مکان حضور دارند و یک تیم متخصص در حال تشخیص ماهیت این بسته است.
بسته شدن فرودگاهی در نیوزیلند بعد از کشف یک بسته مشکوک - 0

منابع مطلع از بسته شدن فرودگاه «دوندین» نیوزیلند به دلیل کشف یک بسته مشکوک خبر دادند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره لبنان، مقامات نیوزیلند اعلام کردند که دو روز پس از قتل عام در دو مسجد شهر «کرایست‌چرچ» فرودگاه «دوندین» به دلیل پیدا شدن یک بسته مشکوک بسته شد.

در همین راستا، پلیس نیوزیلند نیز با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد که فرودگاه مذکور در حال حاضر بسته است و عناصر پلیس در این مکان حضور دارند و یک تیم متخصص در حال تشخیص ماهیت این بسته است.

جمعه یک عامل افراطی راست‌گرا با حمله به دو مسجد مسلمانان در شهر «کرایست‌چرچ» و شلیک به سمت نمازگزاران بی‌سلاح ۵۰ تن را کشت.

خواندن خبر در سایت منبع

لاریجانی: به حادثه تروریستی نیوزیلند مشکوک هستیم

انتخابخبرگزاری انتخاب
لاریجانی: به حادثه تروریستی نیوزیلند مشکوک هستیم
رئیس مجلس شورای اسلامی حادثه تروریستی نیوزیلند را هشدار دهنده برای همه ملت‌ها و کشورها دانست و گفت که باید وزارت خارجه از طریق سازمان کنفرانس اسلامی و دبیرکل بین‌المجالس اسلامی برای موضع گیری جدی اقدامات لازم را انجام دهد.
لاریجانی: به حادثه تروریستی نیوزیلند مشکوک هستیم - 0

رئیس مجلس شورای اسلامی حادثه تروریستی نیوزیلند را هشدار دهنده برای همه ملت‌ها و کشورها دانست و گفت که باید وزارت خارجه از طریق سازمان کنفرانس اسلامی و دبیرکل بین‌المجالس اسلامی برای موضع گیری جدی اقدامات لازم را انجام دهد.

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) در سخنانی ضمن تبریک میلاد امام جواد (ع) ابراز امیدواری کرد که سال آینده سال پر رونقی برای ملت‌ها باشد و بتوانیم سالی پر از آرامش را سپری کنیم.

وی افزود: لازم می‌دانم از پذیرایی ملت و دولت دوست و برادر عراق در سفر رئیس جمهور به این کشور تشکر کنم. این سفر دستاوردهایی در زمینه‌های مختلف در بخش‌های اقتصادی همکاری‌های سیاسی و امنیتی و همچنین گفت‌وگوهایی درباره همکاری‌های زیارتی و توریستی داشته است.

لاریجانی ادامه داد: درباره توافقنامه ۱۹۷۵ تصمیمات بسیار ارزشمند و خوبی گرفته شد. این سفر با دقت نظر و رفتار صمیمانه همراه بود که از ملت رشید و دولت عزیز عراق و همه احزاب و گروه‌ها و عشایر که در این سفر همکاری داشتند، تشکر می‌کنم به خصوص آیت الله سیستانی که ملاقات سودمند و سازنده‌ای با رئیس جمهور داشتند. ان‌شاءالله وزارت خارجه پیگیر توافقات انجام شده خواهد بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به حادثه تروریستی نیوزیلند گفت: لازم است اقدام بسیار وحشیانه تروریستی در نیوزیلند را به صدمه دیدگان در این حادثه تسلیت گویم. این حادثه هشدار دهنده برای همه ملت‌ها و کشورها است که مراقب باشند. حرکات زیرپوستی تروریستی ظاهری متفاوت دارد اما خاصیت آن تروریستی است. باید مراقبت‌های لازم صورت گیرد.

وی توضیح داد: اینکه در سال‌های اخیر رفتارها و افکاری در زمینه هراس از مسلمانان و تفکر اسلامی تبلیغ می‌شود می‌تواند باعث بروز اینگونه حادثه‌های تروریستی باشد. البته ما مشکوک هستیم که آیا واقعا این اقدام به بهانه و جریان نژادپرستی انجام شده یا پشت صحنه دیگری دارد و یا اینکه دولت‌ها نقش داشته‌اند. باید ابعاد حادثه بررسی شود. لازم است وزارت خارجه از طریق سازمان کنفرانس اسلامی و دبیرکل بین‌المجالس اسلامی اخذ موضع جدی را در دستور کار قرار دهد.

لاریجانی تاکید کرد: اینکه اینقدر وحشیانه به نمازگزاران در حال عبادت حمله شده است را نباید به سادگی از آن گذشت. قطعا اگر کشورها درست عمل می‌کردند جرأت اینگونه حملات وحشیانه به وجود نمی‌آمد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین در بخش دیگری از سخنانش با قدردانی از تلاش‌های نمایندگان در سال ۹۷ گفت: نمایندگان در کمیسیون‌ها مختلف و فراکسیون‌ها و یا در جلسات علنی و غیر علنی و مناطق خود پیگیر مشکلات مردم بودند. گرچه سال ۹۷ به دلیل شیطنت‌های آمریکایی‌ها درباره توافق هسته‌ای و برخوردهای ماجراجویانه تلاطم‌هایی از نظر اقتصادی داشتیم اما بیشتر دغدغه نمایندگان این بود که با حضور در مناطق و گفت‌وگو با مدیران اجرایی استان‌ها و سطح ملی مشکلات را کاهش دهند.

لاریجانی یادآور شد در همان ابتدای سال ساز و کارهایی برای کنترل مسائل تدوین شد. امیدوارم سال آینده سال بسیار پرفروغی باشد که کشور آرامش بیشتری داشته باشد و اتحاد ملت هم قوی‌تر شده و اشتغال کارآمد برای مردم به خصوص جوانان فراهم شود که همت نمایندگان هم مصروف به این امر است.

وی در پایان با تبریک سال جدید به نمایندگان و مردم مجددا ابراز امیدواری کرد که سال آینده سالی پر از آرامش اتحاد و اشتغال کارآمد برای ملت ایران باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

معاون اردوغان و وزیر خارجه ترکیه به نیوزیلند رفتند

ایسناخبرگزاری ایسنا
معاون اردوغان و وزیر خارجه ترکیه به نیوزیلند رفتند
معاون رییس‌جمهوری و وزیرخارجه ترکیه برای ابراز همدردی با مسلمانان مقیم نیوزیلند به این کشور سفر کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، در پی حملات مسلحانه به دو مسجد در نیوزیلند و کشته شدن ۵۰ نفر، فواد اوکتای، معاون رئیس‌جمهور و مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه برای ابراز همدردی با مسلمانان مقیم نیوزیلند راهی این کشور شدند.

جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند در یک کنفرانس خبری با اشاره به سفر هیات ترکیه گفت: با توجه به اینکه اکثریت مردم ترکیه مسلمان هستند. این هیات برای حمایت و ابراز همدردی با مسلمانان کشورمان می‌آیند. ما از این سفر خرسند هستیم.

خواندن خبر در سایت منبع

درخواست نمایندگان از سازمان همکاری اسلامی درباره حمله تروریستی نیوزیلند

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
درخواست نمایندگان از سازمان همکاری اسلامی درباره حمله تروریستی نیوزیلند
عضو هیات رئیسه مجلس بیانیه نمایندگان درخصوص محکومیت حمله تروریستی به مسجدی در نیوزلند که باعث کشتار جمعی از مسلمانان شد را قرائت کرد.

به گزارش افکارنیوز،

احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۲۶ اسفند) قوه مقننه، بیانیه وکلای‌ملت درباره محکومیت جنایت تروریستی در نیوزیلند را قرائت کرد.

متن بیانیه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جنایت تروریستی و وحشیانه تروریست‌ها در کشور نیوزلند و کشتار ددمنشانه جمعی از مسلمانان و نمازگزاران جمعه، قلب همه انسان‌های آزاداندیش جهان را به درد آورد.

بدون شک این جنایت ثابت کرد که مسلمان بودن برای تروریست‌های دست‌پروده قدرت‌های استکباری خود به خود جرم نابخشودنی است.

در عین حال جنایت مذکور ثابت کرد برای مستکبران جهانی، حقوق بشر و حق حیات انسانی صرفا ابزاری برای پیشبرد مطامع غیرانسانی آنها محسوب می‌شود، فلذا با استانداردهای دوگانه شاهد آن هستیم که مهر سکوت بر لب زده‌اند.

ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن محکومیت شدید فاجعه تروریستی ازدستگاه دیپلماسی کشور می‌خواهیم که فعالانه به مجامع بین‌المللی و سازمان‌های جهانی و اسلامی از جمله سازمان همکاری اسلامی تماس گرفته و نشست فوق العاده‌ای در این زمینه برگزار نماید و با جدیت تمام و ارائه راهکارهای عملی مانع چنین اقداماتی در سطح جهان گشته و با مقابله با هرگونه سوءاستفاده از نام اسلام و مسلمانان از بکارگیری استانداردهای دوگانه در مقابل تروریست‌ها و پدیده شوم تروریست جلوگیری کند.

این بیانیه به امضای تمامی نمایندگان حاضر در صحن مجلس رسیده است.

خواندن خبر در سایت منبع

فیسبوک ۱٫۵میلیون ویدیو از حمله به مساجد نیوزیلند را حذف کرد

یورونیوزخبرگزاری یورونیوز
فیسبوک ۱٫۵میلیون ویدیو از حمله به مساجد نیوزیلند را حذف کرد

شرکت فیسبوک یکشنبه هفدهم مارس اعلام کرد که یک و نیم میلیون ویدیو مرتبط با حادثه تروریستی اخیر در دو مسجد نیوزیلند را در ۲۴ ساعت اول وقوع این حادثه حذف کرده است.

حساب رسمی فیسبوک در توئیتر نیز خبر داد: «در ۲۴ ساعت نخست یک و نیم میلیون ویدیو مرتبط با حادثه حمله را در سراسر جهان حذف کردیم که از این تعداد یک میلیون و دویست‌هزار ویدیو در هنگام بارگذاری حذف شد.»

جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزلند نیز اعلام کرده که می‌خواهد امکان توقف پخش زنده در شبکه اجتماعی فیسبوک در نیوزیلند را با شرکت فیسبوک به بحث بگذارد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

او تاکید کرد: «زمان آن رسیده که به سوالاتی درباره نقش رسانه‌های اجتماعی در پخش ویدیوی حادثه اخیر در نیوزیلند پاسخ داده شود.» آردرن همچنین تایید کرد: «در پی تیراندازی اخیر شریل سندبرگ، مدیرعامل فیسبوک با او تماس گرفته بود.»

شرکت فیسبوک همچنین اعلام کرد که فیسبوک تمامی نسخه‌های ویرایش شده ویدیو و هرگونه محتوای تصویری مرتبط با حادثه اخیر را از این شبکه اجتماعی حذف خواهد کرد. این کار با هدف احترام به خانواده قربانیان این حادثه و در نظر گرفتن دغدغه پلیس و مقام‌های محلی نیوزیلند انجام خواهد شد.

مهاجم مسلح حمله اخیر در نیوزیلند مراحل انجام این حمله را به مدت ۱۷ دقیقه روی فیسبوک به صورت زنده پخش کرد. این ویدیو بعدتر حذف شد. انتشار نسخه‌های فیلم این حمله برای چند ساعت در شبکه‌های اجتماعی ادامه یافت و به صورت گسترده از سوی کاربران بازنشر شد. این نکته انتقاد مقام‌های نیوزیلند را به دنبال داشت. تعداد کشته‌ شده‌ها در حمله تروریستی اخیر در دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ به ۵۰ نفر رسیده است.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با جرم، حمله تروریستی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، مسلمانان و Share از تلگرام

🔵 طرح تشکیل استان اصفهان شمالی در مجلس

علیرضا رحیمی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ایران، در جلسه علنی امروز، دوشنبه ۲۰ اسفند، از اعلام وصول طرح تشکیل استان اصفهان شمالی خبر داد. در این روز طرح مشارکت مستقیم شهروندان در امور قوه مقننه نیز اعلام وصول شده است.

https: //bit. ly/۲HnKI۵A


وزیر خارجه ترکیه:

دلیل حمله تروریستی در نیوزیلند افرادی هستند که گفتمان نفرت انگیزی علیه مسلمانان را ترویج می‌دهند/ عصرایران


🔻واکنش نژادپرستانه سناتور استرالیایی به حمله تروریستی نیوزیلند

🔹سناتور استرالیایی: علت حمله نیوزیلند مهاجرت مسلمانان است

🔹سناتور استرالیایی در بیانیه‌ای عجیب، علت وقوع حمله تروریستی یک سفیدپوست نژادپرست در نیوزلند را مهاجرت مسلمانان به این کشور خواند/ فارس

#بین‌الملل


🔴اولین تصاویر از داخل مسجد النور نیوزیلند پس از تیراندازی مرگبار

در این حمله تروریستی حداقل ٤٠ نفر کشته شده‌اند

🔹نخست‌وزیر نیوزلند با محکوم کردن حمله تروریستی به مسلمانان، گفت این یکی از سیاه‌ترین روزهای این کشور بود.


💢ظریف خواستار نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی شد

❗️محمد جواد ظریف دقایقی پیش در تماس تلفنی با وزیر امور خارجه ترکیه به عنوان رئیس دوره‌ای سازمان همکاری اسلامی ضمن محکومیت شدید حمله تروریستی و کشتار مسلمانان در نیوزیلند خواستار واکنش مناسب کشورهای اسلامی نسبت به این جنایت هولناک شد


نظرها

در ادامه بخوانید

قدس آنلاینقدس آنلاین7 ساعت قبل
وزیر نیرو درباره چگونگی مدیریت مصرف گفت: اجرای تغییر ساعت ادارات جزیی از همین برنامه بوده که توانستیم سه هزار مگاوات مدیریت مصرف داشته باشیم و این کار را از خود مجموعه دولت آغاز کردیم. وزیر نیرو گفت: هر گاه یک درجه افزایش گرما در سطح کشور داشته باشیم، ۱۳۹۰ مگاوات اوج مصرف ما بیشتر خواهد بود. وزیر نیرو در پاسخ به سوال خبرنگاذر قدس آنلاین درباره اینکه افزایش تعرفه‌ها نتوانسته آنطور که باید موجب کاهش مصرف شود، گفت: ما برای مدیریت مصرف فقط روی افزایش تعرفه‌ها حساب نمی‌کنیم. افزایش تعرفه راهکاری است در کنار مجموعه راهکارها برای کاهش مصرف انرژیوی افزود: اصل موضوع یک احساس مسئولیت مشترک است بین همه مردم جامعه. وزیر نیرو افزود: ۷ درصد افزایش تعرفه داشته‌ایم که به مراتب کمتر از نرخ تورم بوده و فقط برای سرپا نگه داشتن صنعت نیرو است.
موجموج1 روز قبل
زیر بار حرف زور نخواهیم رفتسخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند رمز موفقیت و پیروزی ما مقاومت و ایستادگی است. ما زیر بار حرف زور نخواهیم رفت. وی تاکید کرد: همانطور که آماده شنیدن حرف حسابی و نقد هستیم تا اشکالات را در صورت وجود برطرف کنیم اما نسبت به حرف نامربوط چیزی را نخواهیم شنید. قائم مقام دبیر شورای نگهبان ادامه داد: برای شورای نگهبان فرقی نمی‌کند چه گروه یا جناحی در انتخابات شرکت می‌کند و آنچه ملاک عمل شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها قرار می‌گیرد قانون است. سخنگوی شورای نگهبان گفت: جمهوری اسلامی ایران به مدد پشتیبانی مردم، ۴۰ سال است که از امنیت و استقلال خود پاسداری می‌کند.
افکارنیوزافکارنیوز15 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشاستفانی گریشام مدیر رسانه‌ای ملانیا ترامپ همسر رئیس جمهور آمریکا جانشین سارا هاکبی ساندرز به عنوان سخنگوی کاخ سفید خواهد شد. بر اساس این گزارش، خانم گریشام همچنین مسئولیت مدیر رسانه‌ای کاخ سفید را نیز بر عهده خواهد گرفت، شغلی که از زمان کناره گیری بیل شاین در ماه مارس خالی بوده است. ترامپ در این باره به خبرنگاران کاخ سفید گفت: خانم گریشام از همان ابتدا با من بوده است. وی هم در بین مقام‌های کاخ سفید هم در بین خبرنگاران چهره محبوبی است. گریشام سومین مدیر رسانه‌ای کاخ سفید در کمتر از ۳ سال گذشته است.
تسنیمتسنیم7 ساعت قبل
به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت درباره مسئله کاغذ، با اشاره به اینکه روزانه ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تن کاغذ به کشور وارد می‌شد، ‌گفت: از این تعداد کاغذ وارد شده تا ۴۰۰ میلیون دلار کاغذ برای مصارف غیرفرهنگی بود. وی افزود: همچنین کاغذ مطبوعات در شمول کالای اساسی باقی مانده است. مجموعه ارزی که در سال ۹۸ برای کاغذ فرهنگی مانند مطبوعات و کتاب در نظر گرفته‌ایم، ۸۰۰ هزار تن معادل ۸۰ میلیون دلار در مجموعه کالاهای اساسی است. ابهامی در این موضوع مبنی بر اینکه کاغذ از شمول کالاهای اساسی خارج شده است، وجود دارد زیرا کاغذ غیرفرهنگی دیگر شامل کالای اساسی نیست، در حالی که قبلا همه کاغذ مشمول کالای اساسی بود. تأیید ۲۵ هزار تن کاغذ در سامانه اتفاقی بوده که مورد نظر ماست و با تحقق این مهم می‌توان در ۶ ماه آینده ۴۰ هزار تن کاغذ داشته باشیم و در پایان سال نیز با ۸۰ هزار تن کاغذ مشکل بازار کتاب را حل کنیم.
کرد آنلاینکرد آنلاین13 ساعت قبل
معاون سیاسی اداره عقیدتی نیروی زمینی ارتش: عصر کرد - سنندج - معاون سیاسی اداره عقیدتی سیاسی نیروی زمینی ارتش گفت: ساقط شدن پهپاد امریکایی که یکی از مدرن‌ترین پهپادهای دنیا است بیانگر هماهنگی، همراهی و هم افزایی تمامی نیروهای مسلح است. وی افزود: این پهپاد ابتدا از سوی پدافند هوایی ارتش مورد اخطار قرار گرفت و زمانی که پاسخی دریافت نکرد توسط موشک‌های هوا فضای نیروهای سپاه ساقط شد. معاون سیاسی اداره عقیدتی سیاسی نیروی زمینی ارتش ادامه داد: این موشک در مرکز هوا فضای وزارت دفاع تولید شده بود و از یک سامانه کاملا بومی برخوردار است. سرهنگ حسن خانی یادآور شد: این اقدام ایران علیه پهپاد جاسوسی امریکا در اوج هماهنگی نیروهای مسلح اتفاق افتاد و بیانگر اقتدار و صلابت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در مرزهای کشور است. معاون سیاسی اداره عقیدتی سیاسی نیروی زمینی ارتش در ادامه گفت: طی دو سال اخیر به صورت مداوم و مستمر این نشست‌ها به صورت بصیرتی برای فرماندهان نیروی زمنی ارتش در سراسر کشور برگزار شده است.
برنابرنا17 ساعت قبل
مجمع مجالس آسیایی به عنوان بزرگ‌ترین مجمع بعد از IPU که بین المجالس جهانی است، در سطح منطقه‌ای و قاره‌ای است که ۵۶ پارلمان را پوشش می‌دهد و از میان آنها ۴۲ کشور به صورت عضو دائم و ۱۴ کشور عضو ناظر هستند. محمد رضا مجیدی افزود: مجمع چهار کمیته فرهنگی- اجتماعی، اقتصادی و توسعه پایدار، سیاسی و اداری- مالی دارد؛ که در سال چهار کمیته برگزار می‌شود. در ابتدا این نهاد مختص نمایندگان پارلمان بود اما بعد به یک سازمان بین‌المللی برای مجالس کشورهای مختلف تبدیل شد. مجالس ملی ۱۷۸ کشور عضو آی پی یو و ۱۲ مجمع پارلمانی منطقه‌ای اعضای وابسته هستند. این نهاد یک عضو ناظر ثابت در مجمع عمومی سازمان ملل دارا است.

اخبار بیشتر