سیلاب و آب‌گرفتگی شهرها در واپسین روزهای سال
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. حوادث
پوشش خبری

سیلاب و آب‌گرفتگی شهرها در واپسین روزهای سال

رکوردشکنی بارش و برف در مازندران

مهرخبرگزاری مهر
رکوردشکنی بارش و برف در مازندران
ساری - آخرین خبرهای از سیل مازندران حکایت از آبگرفتگی هشت شهرستان استان، رکوردشکنی بارش‌ها در ساری و میاندرود و بارش ۷۶ سانتی متر برف لاسم و مسدودبودن چند محور ارتباطی دارد.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: دومین روز از سیلاب روزهای پایانی زمستانی به ظهر نزدیک شد و با گذشت تلاش‌های صورت گرفته برای حل مشکل سیلزدگان هنوز برخی راههای استان مسدود است و وضع شهرستان سیمرغ همچنان در حالت نیمه بحرانی قرار دارد.

علی اصغر احمدی مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران از آبگرفتگی هشت شهرستان استان در جریان بارندگی اخیر در استان خبر داد و گفت: در شهرستان سیمرغ و در شهر کیاکلا شدت آبگرفتگی بیشتر از دیگر مناطق بوده است و اکنون ۹۵ درصد مشکلات حل شده است.

وی با بیان اینکه برق برخی مناطق سیمرغ دوشنبه شب به دلیل مسائل ایمنی قطع شده است گفت: در حال حاضر برق و آب منطقه وصل شده است و دستگاه‌های امدادی برای خدمات رسانی پای کار هستند.

احمدی همچنین با اظهار اینکه بنیاد مسکن تلاش‌های خود را برای برآورد میزان خسارت‌ها آغاز کرده است تصریح کرد: بنا شد دو میلیون تومان کمک بلاعوض معیشتی، دو میلیون تومان کمک تعمیرات داده شود و تسهیلات مورد نیاز برای حادثه دیدگان درنظر گرفته شده است.

رکوردشکنی بارش و برف در مازندران - 5

روزهای پایانی زمستان در مازندران سرما بیش از هر زمان دیگری محسوس‌تر شده است تا جایی به گفته مدیرکل هواشناسی مازندران، رکورد ۱۵ ساله بارش‌ها در ماه اسفند در برخی نواحی شکسته شده است.

رکوردشکنی بارش و برف در مازندران

محمدرضا رضوی می‌گوید: طی ۳۶ ساعت گذشته ۱۴۴ میلی متر باران در بندرامیرآباد، ۱۴۰ میلی متر در دشت ناز، ۱۳۵ میلی متر در گلوگاه و ۱۲۵ میلی متر در ساری باریده است.

وی بیشترین میزان بارش برف را به میزان ۷۶ سانتی متر در لاسم، ۷۲ سانتی متر در آلاشت و کیاسر اعلام کرد و گفت: میزان بارش باران در اسفندماه در ساری، امیرآباد در ۱۵ سال گذشته بی سابقه بوده است.

وی همچنین درباره پیش بینی وضعیت هوای استان گفت: در روزهای چهارشنبه آسمان استان ابری با بارش باران و در ارتفاعات بارش برف و روز اول عید نیز همراه با بارش پراکنده باران است.

با گذشت دو روز از سیلاب در مازندران هنوز برخی راههای استان به دلیل آبگرفتگی، ریزش سنگ و یا برف مسدود است و سرهنگ علیرضا قدمی رئیس پلیس راه مازندران در این زمینه به خبرنگار مهر می‌گوید: مسیر کیاسر – ساری، ساری – خزرآباد، گلوگاه – دامغان به دلیل آبگرفتگی سطح جاده و یا بارش برف تا اطلاع ثانوی مسدود است.

مرکز مدیریت راههای مازندران تردد در محورهای کندوان، هراز و سوادکوه را عادی و روان اعلام کرد.

احمد حسین زادگان استاندار مازندران پس از بازدید از مناطق سیل زده در جلسه مدیریت بحران استان در سیمرغ با تاکید بر این که تا اطلاع ثانوی؛ تمامی دستگاه‌های امدادی و خدماتی استان در آماده باش کامل باشند، افزود: دستگاه‌های متولی بدون دستور استاندار و معاون عمرانی استانداری بهیچ وجه نباید از حالت آماده باش کامل خارج شوند.

مقام عالی دولت در مازندران، با اشاره به این که اداوات بیل مکانیکی و لودر از بخش‌های دولتی و غیردولتی در محل‌های سیل زده مستقر و در حال کار هستند، گفت: ۸۵ درصد از ۹۰ درصد برق قطع شده سیمرغ وصل شد و آب شرب شهرستان سیمرغ نیز با جدیت تمام در حال وصل شدن است.

حسین زادگان، بیان کرد: برای آسیب دیدگان از سیل؛ از طریق دستگاه‌های امدادی و فرمانداری‌های همجوار، نان و مواد غذایی لازم تهیه گردید و از طریق بسیج و هلال احمر توزیع می‌شود.

استاندار با تاکید بر این که بنیاد مسکن از فردا کار برآورد خسارات حوزه مسکن و پرداخت کمک‌های مالی بلاعوض و تسهیلات کم بهره برای ساخت و تعمیرات را آغاز نماید، یادآور شد: دستگاه‌های متولی مکلف اند تا ۵ روز آینده با دقت و سرعت؛ نسبت به برآورد خسارات ناشی از سیل در حوزه‌های زیرساختی؛ مسکن و کشاورزی برای پیگیری و طرح در هیأت دولت اقدام نمایند.

به دستور استاندار مازندران؛ اداره کل مدیریت بحران استانداری مکلف شد بطور دائم در شهرستان سیمرغ برای پیگیری مسائل حضور داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

اغلب شهرستانهای خراسان رضوی درگیر آبگرفتگی و سیلاب هستند

ایرناخبرگزاری ایرنا
اغلب شهرستانهای خراسان رضوی درگیر آبگرفتگی و سیلاب هستند
مشهد- ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: در پی بارندگیهای دو روز اخیر هم اکنون اغلب شهرستانهای این استان درگیر آبگرفتگی و سیلاب هستند.

حجتعلی شایانفر روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا این وضعیت را در شهرستانهای واقع در غربی و جنوب خراسان رضوی را شدیدتر توصیف و بیان کرد: بارش باران علاوه بر اینکه اغلب معابر شهری را دچار آبگرفتگی نموده، با ایجاد سیلاب خسارتهایی به تاسیسات زیربنایی و شهری این مناطق وارد کرده و وزش باد شدید نیز موجب آسیب به برخی خودروها و ساختمانها شده است.

وی افزود: بر اساس اخطاریه شماره هفت اداره کل هواشناسی خراسان رضوی به فرمانداریها و دستگاههای اجرایی بحران مدار، اعلام آماده باش شد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی ادامه داد: ظرف ۲۴ ساعت گذشته وضعیت بارندگی در شهرستانهای بردسکن، قوچان، نیشابور و سبزوار خوب گزارش شده و هم اکنون مهمترین مشکل موجود در جاده قوچان به درگز به دلیل شدت بارش برف و انسداد جاده از دیشب است.

وی گفت: تلاش نیروهای امدادی و راهداری برای بازگشایی این جاده ادامه دارد. میزان خسارات ناشی از وقوع سیلاب، برف و کولاک در حال جمع بندی است.

بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی خراسان رضوی ظرف ۲۴ ساعت گذشته در ۲۴ شهرستان این استان باران و برف باریده است. در این مدت بیشترین بارش برف به میزان ۱۴ سانتیمتر در قوچان و بیشترین بارش باران به میزان ۱۷ میلیمتر در نیشابور ثبت شده است.

خراسان رضوی با وسعت ۱۱۸ هزار و ۸۵۱ کیلومترمربع شامل ۲۹ شهرستان، ۷۰ بخش و ۲دوهزار و ۵۴۰ روستا است.

۷۴۹۶/۱۸۵۸

خواندن خبر در سایت منبع

فوت یک نفر بر اثر ریزش کوه در سوادکوه دوآب

ایلناخبرگزاری ایلنا
فوت یک نفر بر اثر ریزش کوه در سوادکوه دوآب
بر اثر ریزش کوه در سوادکوه دوآب یک نفر فوت شد.

فوت یک نفر بر اثر ریزش کوه در سوادکوه دوآب - 2

به گزارش خبرنگار ایلنا استان‌های لرستان، هرمزگان، خراسان جنوبی و رضوی، مازندران، کرمان، سمنان، تهران، خراسان شمالی، مازندران و گلستان طی ۲۶ لغایت ۲۸ اسفند تا ساعت ۰۶:۵۰ تحت تاثیر حوادث جوی قرار گرفته‌اند.

بر اثر این حوادث طی دو روز یادشده ۲۹ مصدوم گزارش شده است و ۲۴ نفر به مراکز درمانی منتقل شده‌اند. از این تعداد، ۵ نفر در محل درمان شده‌اند.

یک نفر بر اثر ریزش کوه در سوادکوه دوآب فوت و یک نفر در میانرود مفقود شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

یک روستا در مازندران زیر آب رفت

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
یک روستا در مازندران زیر آب رفت
معاون عمرانی استاندار مازندران از وضعیت بحرانی در روستای حسن‌آباد میاندورود خبر داد و گفت: این روستا به طور کامل زیر آب رفته و دستور تخلیه کامل روستا داده شده است.

به گزارش مشرق، مهدی رازجویان در ارتباط با آخرین وضعیت بحران سیل در مناطق مرکزی استان اظهار کرد: به دلیل کاهش بارندگی تا حدودی حجم سیلاب‌ها کاهش پیدا کرده است.

وی با اعلام اینکه برنامه‌ریزی برای کنترل بحران به صورت ویژه در دستور کار قرار دارد، گفت: خدمات‌رسانی در حال انجام است.

معاون عمرانی استاندار مازندران در ادامه از وضعیت بحرانی در روستای حسن آباد میاندورود خبر داد و گفت: این روستا به طور کامل زیر آب رفته است.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر اقدامات لازم برای تخلیه روستا در دستور کار است، گفت: در حال حاضر چاره‌ای به جز تخلیه روستا نداریم.

فرماندار میاندورود هم از انتقال ادوات و تجهیزات برای تخلیه کامل روستا حسن آباد خبر داده است.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اخبار حوادث، سیل، سیلاب، مازندران و سوادکوه از تلگرام

🏐نتایج روز دوم لیگ برتر والیبال نشسته بانوان / مشهد:

▫️هیئت لرستان ۱ هیئت ساری ۳

▫️هیئت خراسان رضوی صفر سپاهان اصفهان ۳

▫️ذوب آهن اصفهان ۳شهدای گمنام کرمان صفر

▫️سپاهان اصفهان ۳ هیئت لرستان صفر

▫️هیئت خراسان رضوی ۳ شهدای گمنام کرمان صفر

▫️ذوب آهن ۳ هیئت ساری صفر


♨️ وقوع سیل، برف و کولاک در ۲۴ استان

🔹رئیس سازمان امداد و نجات:۲۴ استان آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، اصفهان، ایلام، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی و جنوبی، خوزستان، زنجان، سمنان، فارس، قزوین، کردستان، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان، مازندران، مرکزی، هرمزگان و همدان طی ۲۴ ساعت گذشته درگیر سیل، برف و کولاک شده‌اند.

====


⭕️ وقوع سیل، برف و کولاک در ۲۴ استان

🔸رئیس سازمان امداد و نجات:۲۴ استان آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، اصفهان، ایلام، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی و جنوبی، خوزستان، زنجان، سمنان، فارس، قزوین، کردستان، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان، مازندران، مرکزی، هرمزگان و همدان طی ۲۴ ساعت گذشته درگیر سیل، برف و کولاک شده‌اند.


🌧 وقوع سیل، برف و کولاک در ۲۴ استان

🗣 رئیس سازمان امداد و نجات:

۲۴ استان آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، اصفهان، ایلام، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی و جنوبی، خوزستان، زنجان، سمنان، فارس، قزوین، کردستان، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان، مازندران، مرکزی، هرمزگان و همدان طی ۲۴ ساعت گذشته درگیر سیل، برف و کولاک شده‌اند.


🚨 فوری

🔺 #خسارت_شدید سیل و بارش شدید باران در #کسلیان سوادکوه

🔹 خرابی و آبگرفتگی زمین‌های شالیزاری در روستاهای اطراف

خسارات سیلاب مازندران👇


🚨 وقوع #سیل، برف و کولاک در ۲۴ استان

رئیس سازمان امداد و نجات:

🌀 ۲۴ استان آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، اصفهان، ایلام، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی و جنوبی، خوزستان، زنجان، سمنان، فارس، قزوین، کردستان، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان، مازندران، مرکزی، هرمزگان و همدان طی ۲۴ ساعت گذشته درگیر سیل، برف و کولاک شده‌اند.


نظرها

در ادامه بخوانید

مرگ ۲ کودک در سیل شهرستان میبد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران23 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، روز گذشته (۳۱ اردیبهشت)، بارندگی شدید و وقوع سیل در شهرستان میبد به گرفتار شدن یک خودروی سواری در آب منجر شد. سرنشینان خودرو یک خانواده بودند و پدر خانواده در این حادثه نجات یافت، اما متاسفانه دو فرزند ۱۲ ساله و ۶ ساله‌اش، جان خود را از دست دادند. انتهای پیام/
تسنیمتسنیم1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، سردار محمود معین‌‎پور امروز در حاشیه مراسم بزرگداشت آزادسازی خرمشهر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مشکل سیل خوزستان همچنان بر روی دوش مردم بوده و در رنج و سختی به سر می‌برند. وی با اشاره به این‌که برخی روستاهای استان خوزستان همچنان زیر آب است ادامه داد: اگر آب از برخی مناطق استان تخلیه شده باشند اما منازل سیل‌زدگان غیرقابل سکونت است و نیازمند بازسازی و تعمیر هستند. جانشین سپاه حضرت ولیعصر (عج) استان خوزستان با اشاره به حساسیت منطقه سیل‌زده مگران از توابع شهرستان شوش ادامه داد: با توجه به گرمای طاقت فرسا، زندگی مردم در چادر بسیار سخت و استفاده از منازلشان نیز امکان‌پذیر نیست که در همین راستا با هماهنگی با استاندار و فرماندهی سپاه استان خوزستان برای آنها کانکس تهیه شد. وی با اشاره به تأمین کانکس و کولر توسط سپاه، بسیج و برخی دستگاه‌های استان خوزستان خاطرنشان کرد: بخشی از مردم منطقه مگران شوش در کانکس‌ها مستقر هستند و مابقی نیز بعد از تأمین کانکس اسکان پیدا می‌کنند. جانشین سپاه حضرت ولیعصر (عج) استان خوزستان با اشاره به آماده‌سازی گروه‌‌های جهادی و آغاز فعالیت‌ها همزمان با اجرای تفاهم‌نامه با دستگاه‌ها، افزود: فعالیت‌های جهادی به صورت خودجوش در بسیاری از مناطق شروع شده است و در این راه افراد خیر را نیز مشارکت داده‌ایم.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز14 ساعت قبل
اینجا شهرستان بافق یکی از شهرهای پررونق گردشگری ایران است. هنر دست مردمانش به برگ‌های خرما و حصیر گره خورده و حتی بادبزن‌هایش از میراث ملی ایران محسوب می‌شوند. در این شهر خبری از چاه‌های نفت و رودهای پرآبی همچون کارون نیست اما آنچنان شبیه خوزستان است که شاید اگر لهجه خاص مردمانش به گوش مردم خوزستان، غریب نمی‌آمد اینجا را خوزستانی در جنوب شرقی یزد می‌نامیدند. خوزستان کوچک یزد از دیرباز چنان از نظر زورگویان و منفعت طلبان غنی بوده که بارها مورد هجوم یاغیان و کشورگشایان قرار گرفته است و وجود موقعیت استراتژیک و خاص بافق حتی در موقعیت کنونی، این حقیقت را بازگو می‌کند. زیبایی این درختان هر بیننده‌ای را بر این میراث گرانبها واقف می‌کند، میراثی که شاید جا دارد در لیست آثار ملی جای بگیرد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
وی با اشاره به مبانی دینی و آموزه‌های قرآنی، صیانت از حقوق عامه و تکریم ارباب رجوع را در مکتب انبیاء و اولیاء الهی یک ارزش و در شمول حقوق اساسی مردم دانست که از حیث وظایف سازمانی در زمره مهمترین اولویت‌های دستگاه قضائی نیز به شمار می‌رود. حجت الاسلام و المسلمین جعفری با بیان این که تشخیص منابع مالی و میزان درآمد برای شفاف سازی نظام پرداخت مالیات یک ضرورت به حساب می‌آید، خطاب به اطباء خاطرنشان کرد: ما از پزشکان انتظار داریم طبق قوانین و مقررات مربوطه، زمینه‌های شفاف سازی منابع مالی و میزان درآمد‌های خود را بطور روشن و نظام‌مند فراهم کنند. این مقام قضایی بیان داشت: برخی افراد به ویژه کسانی که با بی مبالاتی و سهل انگاری خود زمینه ساز ایراد خسارت را ایجاد می‌کنند نباید در همه حال از دولت توقع تأمین خسارت داشته باشند. جعفری، ضمن ارائه گزارشی از مهمترین اقدامات دستگاه قضائی استان در حادثه سیل اخیر، بارزترین محور‌های عملکرد دستگاه قضائی را در این حادثه احصاء و تبیین کرد. انتهای پیام/
فارسفارس23 ساعت قبل
سپاه بر اساس تدابیر مقام معظم رهبری که فرمودند: توجه داشته باشید؛ مهم این است که در هر دوره‌ای از دوره‌ها ما بفهمیم دشمنی دشمن چگونه است و چه‌کار دارد با ما می‌کند؛ نقشه‌ی دشمن را بفهمیم؛ درست مثل جنگ نظامی. در جنگ نظامی اگر شما توانستی حدس بزنی که نقشه‌ی دشمن چیست، پیشگیری می‌کنی، خودت را آماده می‌کنی؛ یا دفاع خوب می‌کنی یا حمله‌ی پیش‌دستانه می‌کنی؛ در جنگ نظامی این‌جوری است. طبیعتا این تغییرات اقلیمی هم برکاتی دارد برای کشور و هم اگر آماده نباشیم خساراتی برای ما در پی دارد. امروز ما درگیر تهدیدات هیبریدی هستیم به عنوان مثال تهدیدات سایبری، مردم محور، عملیات روانی، اقتصادی و امنیتی. دشمنان جنگ غیرنظامی را بر علیه ما شروع کرده‌اند ولی اهدافشان همان اهدافی است که در یک جنگ نظامی دنبال می‌شود و اما کاری که ما باید انجام دهیم، یک هم افزایی و هماهنگی بین عملیات‌های غیر نظامی و نظامی است که باید پدید بیاید.

اخبار بیشتر