اخبار روز بازار مسکن - سه‌شنبه 28 اسفندماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - سه‌شنبه 28 اسفندماه

قیمت آپارتمان در کوی بیمه + جدول

افتصادنیوزخبرگزاری افتصادنیوز
قیمت آپارتمان در کوی بیمه + جدول
اقتصاد نیوز: برای خرید واحد ۶۰ متری در کوی بیمه با عمر ۴ ساله بنا به سرمایه ۷۲۰ میلیون تومانی نیاز است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از میزان، برای خرید آپارتمان در کوی بیمه با توجه به متراژ و سن بنا باید هزینه‌های مختلفی کرد که در جدول زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

قیمت آپارتمان در کوی بیمه + جدول - 2

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمان‌های ۱۰ تا ۲۰ ساله در مناطق مختلف تهران

الفخبرگزاری الف
قیمت آپارتمان‌های ۱۰ تا ۲۰ ساله در مناطق مختلف تهران
مشاوران املاک می‌گویند تنها روزنه امید خانه اولی‌ها این است که بتوانند در گروه سنی آپارتمان‌های ۱۰ تا ۲۰ سال ساخت، واحدهای مسکونی تا ۶۰ مترمربع بیابند، چراکه خرید خانه‌های نوساز حتی در این گروه متراژی بودجه‌ای فراتر از بنیه مالی آنها می‌طلبد.

قیمت مسکن احتمالا گرانتر می‌شود

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
قیمت مسکن احتمالا گرانتر می‌شود

به گزارش تجارت‌نیوز، طبق آخرین آمار بانک مرکزی سرعت رشد حجم نقدینگی به ۲۱٫۱ درصد رسیده است که به ‌گفته کارشناسان اقتصادی، اگر سرعت رشد حجم نقدینگی با نرخ‌های بالا به همین منوال ادامه پیدا کند، فشار بر روی قیمت‌ها چون قیمت مسکن ادامه‌دار خواهد بود و نمی‌توان سقفی برای گرانی مسکن در سال آینده تعیین کرد.

آیا قیمت مسکن در سال ۹۸ افزایش پیدا می‌کند؟

سید حسین افضلی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با «تجارت‌نیوز» گفت: قیمت مصالح ساختمانی، میزان حقوق و دستمزد، قیمت زمین و نحوه تخصیص تسهیلات به بهره‌بردار و همچنین توان خرید مسکن توسط متقاضیان واقعی فاکتورهای مهمی است که در قیمت نهایی مسکن تاثیرگذار است، به طوری که تغییر قیمت دلار بر قیمت مصالح ساختمانی و میزان حقوق و دستمزد و در نهایت قیمت نهایی مسکن اثر می‌گذارد.

علاوه بر لزوم تخصیص وام‌های کلان ساخت و ساز به شرکت‌های ساختمانی، تخصیص کارت‌های اعتباری برای دریافت مصالح موردنیاز مسکن به سازندگان هم از جمله فاکتورهای مهمی است که اگر به درستی مدیریت شود، قطعا در قیمت مسکن تاثیرگذار خواهد بود.

نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی با اشاره به شیوه مدیریت ساخت و ساز از طریق دولت به صورت کلان، تصریح کرد: وام‌های ساخت و ساز مسکن خرد شده و به افراد داده می‌شود که اگر وام‌های کلان ساخت و ساز به شرکت‌های ساختمانی که اهلیت آنها محرز شده تخصیص می‌شود بدون شک این شرکت‌های ساختمانی به دلیل استفاده از تکنولوژی نوین در ساخت و ساز ضمن افزایش کیفیت، هزینه‌های تولید مسکن را به شدت کاهش می‌دهند.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: علاوه بر لزوم تخصیص وام‌های کلان ساخت و ساز به شرکت‌های ساختمانی، تخصیص کارت‌های اعتباری برای دریافت مصالح موردنیاز مسکن به سازندگان هم از جمله فاکتورهای مهمی است که اگر به درستی مدیریت شود، قطعا در قیمت مسکن تاثیرگذار خواهد بود.

افضلی ادامه داد: چنانچه بتوان به صورت جدی و مدون در بحث قیمت زمین، کنترل قیمت مصالح ساختمانی از طریق تخصیص کارت‌های اعتباری و همچنین تخصیص وام‌های ساخت و ساز هم از نظر میزان اعتبار و نرخ سود تسهیلات و هم از نظر سیستم واگذاری تسهیلات اینکه وام به شرکت‌های ساختمانی معتبر و متخصص تخصیص شود، ورود پیدا کنیم بدون شک قیمت مسکن در سال آینده کنترل خواهد شد.

شرکت‌های ساختمانی می‌توانند بر اساس سرمایه اولیه متقاضیان شرایط واگذاری را تغییر داده و برای برخی متقاضیان کم‌درآمد روش اجاره به شرط تملک را اجرایی کنند.

نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: معتقدم تخصیص وام‌های کلان ساخت وساز به شرکت‌های ساختمانی که اهلیت آنها محرز شده و سال‌ها به صورت تخصصی در بخش ساختمان فعالیت داشته‌اند بسیار بهتر از تخصیص وام به افراد است، زیرا شرکت‌های ساختمانی به دلیل خصوصی بودن یک نسخه واحد برای کل کشور تجویز نمی‌کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: به عبارت ساده‌تر شرکت‌های ساختمانی می‌توانند براساس سرمایه اولیه متقاضیان شرایط واگذاری را تغییر داده و برای برخی متقاضیان کم‌درآمد روش اجاره به شرط تملک را اجرایی کنند.

افضلی ادامه داد: زمانی که بانک مسکن اعلام می‌کند که به تمام افراد جامعه وام ساخت‌وساز مسکن تخصیص می‌شود، به‌نوعی یک نسخه واحد برای کل کشور تجویز شده است که بدون‌شک میزان بهره‌وری نسبت به اینکه متناسب با شرایط افراد در جامعه تصمیم گرفته شود، کاهش قابل توجهی پیدا خواهد کرد.

نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همچنین اگز هزینه شهرداری در مقابل خدماتی که ارائه می‌دهد و همچنین نحوه برخورد با واحدهای تجاری خالی از سکنه به‌ویژه کلانشهر تهران به درستی مدیریت شود، قطعا  قیمت مسکن برای سال آینده کنترل خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: ممکن است که پیش‌بینی شود که با افزایش قیمت دلار قیمت مسکن برای سال آینده افزایش پیدا کند، اما به‌طور حتم با اجرای راهکارهای مذکور می‌توان افرایش قیمت مسکن را مهار کرد.

افضلی در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان قیمت مسکن را برای سال آینده کاهش داد؟ گفت: قیمت مصالح ساختمانی و میزان حقوق و دستمزد در سال آینده افزایش پیدا خواهد کرد و فاکتورهای متعددی که تاثیر بسیار زیادی در قیمت مسکن دارند شامل قیمت زمین، تسهیلات و نحوه واگذاری و سود تسهیلات، قیمت مصالح ساختمانی و میزان حقوق و دستمزد است که می‌توان با استفاده از سیستم‌های اعتباری یکی از فاکتورهای مهم تاثیرگذار بر قیمت مسکن در سال آینده را مدیریت کرد یعنی با تخصیص کارت‌های اعتباری تنها می‌توان میزان افزایش قیمت مصالح ساختمانی را کنترل و مدیریت کرد.

اینکه بگویم با افزایش قیمت دلار قیمت مسکن در سال آینده افزایش پیدا می‌کند بسیار پیش‌بینی ساده‌ای است. به عبارتی پرواضح است که اگر مدیریت و کنترل نداشته باشیم، قیمت مسکن افزایش پیدا خواهد کرد، اما اگر برای مهار افزایش قیمت مسکن در سال آینده برنامه درست و کارشناسانه‌ای داشته باشیم، بدون شک درخصوص کنترل و مدیریت میزان افزایش قیمت مسکن در سال ۹۸ موفق خواهیم بود.

وی ادامه داد: همچنین در حال حاضر موضوع تخصیص زمین ارزان یا رایگان به سازندگان در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است.

نماینده مردم اقلید در مجلس با بیان اینکه مسئولان عزم و اراده جدی برای مهار و کنترل میزان افزایش قیمت مسکن دارند، اما راهکار مناسبی در اختیار آنها نیست در حالی که ابزارهای مناسب برای کنترل قیمت مسکن وجود دارد، تصریح کرد: اینکه بگویم با افزایش قیمت دلار قیمت مسکن در سال آینده افزایش پیدا می‌کند بسیار پیش‌بینی ساده‌ای است. به عبارتی پرواضح است که اگر مدیریت و کنترل نداشته باشیم، قیمت مسکن افزایش پیدا خواهد کرد، اما اگر برای مهار افزایش قیمت مسکن در سال آینده برنامه درست و کارشناسانه‌ای داشته باشیم، بدون شک درخصوص کنترل و مدیریت میزان افزایش قیمت مسکن در سال ۹۸ موفق خواهیم بود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: به طورکلی به دلیل افزایش نرخ دلار، قیمت مصالح ساختمانی و میزان حقوق و دستمزد در سال آینده احتمال افزایش قیمت مسکن بسیار زیاد است، اما اگر راهکارهای مذکور در دستور کار دولتمردان قرار گیرد، میزان افزایش قیمت مسکن در سال ۹۸ کنترل و مدیریت خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

بازار سرد مسکن اسفند پایتخت گرم‌تراز پاییز ۹۷+جدول قیمت

افتصادنیوزخبرگزاری افتصادنیوز
بازار سرد مسکن اسفند پایتخت گرم‌تراز پاییز ۹۷+جدول قیمت
اقتصادنیوز: مشاوران املاک از توقف عرضه جدید در بازار مسکن طی روزهای پایانی سال خبر می‌دهند اما در عین حال عنوان می‌کنند که نسبت به شرایط رکود عمیق پاییزه، تعداد نشست‌های منتهی به عقد قرارداد قدری بیشتر است.

به گزارش اقتصادنیوز، اگرچه تحت تاثیر نوسان افزایشی قیمت مسکن در بهمن ماه، بازار مسکن در ابتدای اسفند تا حدودی با افت دما روبه‌رو شد اما این وضعیت پایدار نماند و آمارهای اولیه از معاملات حاکی است در هفته‌های اخیر دمای بازار مسکنچیزی از بازار بهمن ماه کم نداشته است.

تحقیقات میدانی از بازار مسکن نشان می‌دهد افزایش معاملات مسکن در اسفند ماه ناشی از تقویت حضور هر دو طرف عرضه و تقاضا در بازار مسکن بوده است؛ اما یک مشکل ریشه‌دار در بازار مسکن، «جنس عرضه» است که در حرکت به سمت رونق اختلال ایجاد می‌کند. این مشکل، کمبود آپارتمان‌های کوچک‌متراژ برای فروش است که سبب ناکامی طرف تقاضا حین جست‌وجو شده است. از یکسو کاهش شدید قدرت خرید مسکن متقاضیان به ویژه خانه‌اولی‌ها و از سوی دیگر کمیاب شدن آپارتمان تا ۶۰ مترمربع موجب شده زمان جست‌وجو برای خریداران در بازار مسکن افزایش یابد.

مشاوران املاک می‌گویند تنها روزنه امید خانه اولی‌ها این است که بتوانند در گروه سنی آپارتمان‌های ۱۰ تا ۲۰ سال ساخت، واحدهای مسکونی تا ۶۰ مترمربع بیابند، چراکه خرید خانه‌های نوساز حتی در این گروه متراژی بودجه‌ای فراتر از بنیه مالی آنها می‌طلبد. با این حال بررسی فایل‌های عرضه شده در بازار مسکن ۱۰ تا ۲۰ سال ساخت نشان می‌دهد این گروه سنی هم از ماجرای کمیابی آپارتمان کوچک‌متراژ مستثنی نیستند.

بازار سرد مسکن اسفند پایتخت گرم‌تراز پاییز ۹۷+جدول قیمت - 4

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با بازار مسکن، قیمت مسکن، وام ساخت مسکن، پایتخت و جدول از تلگرام

تحلیل تخصصی در شب چراغ: جهت یابی آینده بازار مسکن

آیا تورم مسکن گریبان اجاره‌نشین‌ها را نیز خواهد گرفت؟

✍️محمد ارباب افضلی

مطابق با اطلاعات موجود از تحولات بازار مسکن شهر تهران، در آذر ماه امسال تورم مسکن در تهران به بیش از ۹۰ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل رسیده است. درحالیکه تورم اجاره‌بها در آمار رسمی، در حدود ۱۹ درصد است. هرچند نرخ رشد اجاره‌بها در ماه‌های گذشته از سال‌جاری در تهران از روندی صعودی برخوردار بوده اما رشد آن، به مراتب کمتر از رشد قیمت مسکن بوده است.

حال سوالی که به ذهن متبادر می‌شود این است که در شرایطی که قدرت خرید بسیاری از متقاضیان مسکن به واسطه شوک ارزی اخیر و افزایش قیمت شدید مسکن از دست رفته است و بسیاری از آنها به امید بازگشت آرامش قیمتی به بازار به اجاره‌نشینی استمرار بخشیده‌اند، آیا امکان تسری تورم‌های بالا به بازار اجاره‌بها نیز وجود دارد؟

پاسخ به این پرسش در گرو بررسی دو مسأله «ضوابط تعیین اجاره بها» و «عوامل اثرگذار بر تعیین اجاره‌بها» در بازار مسکن است که در ادامه این نوشتار سعی می‌شود به طور مختصر به تحلیل هریک از آنها بپردازیم.

در ادبیات مربوط به اقتصاد مسکن برای تحلیل رابطه میان قیمت و اجاره‌بهای مسکن از نسبت p به r استفاده می‌شود که در آن p (قیمت مسکن) در صورت کسر، و r (قیمت اجاره‌بها) در مخرج آن قرار می‌گیرد. تحلیل سابقه این شاخص حاکی از رابطه‌ای بلندمدت و با ثبات است و تغییرات تکرار ‌شونده آن در بازار مسکن کشور طی دو دهه گذشته را تأیید می‌کند. بر اساس اطلاعات ثبت‌شده از بازار مسکن، نسبت p به r از اوایل دهه هفتاد خورشیدی تا‌ کنون، در دامنه نسبتا مشخصی حرکت کرده است. به نحوی که این نسبت، در زمان رونق بازار مسکن، افزایشی و در دوره رکود، کاهشی بوده است.

از سوی دیگر در محاسبات رایج میان فعالان بازار مسکن نیز معمولا از فرمول و قانون‌های نانوشته‌ای استفاده می‌شود که البته چندان حساسیتی به مقتضیات بازار و اقتصاد کلان ندارد. به طور مثال در زمینه محاسبه نرخ رهن و اجاره مدت‌هاست که از نسبت یک چهارم یا یک‌پنجم (بسته به عمر ملک) برای تعیین قیمت رهن کامل ملک و پس از آن نیز از رابطه «هرمیلیون تومان برابر با ۳۰ هزار تومان» در تبدیل رهن به اجاره‌بهای ماهیانه استفاده می‌شود.

اما در خصوص عوامل اثرگذار بر تعیین نرخ اجاره‌بها در شرایط کنونی باید گفت که نقش دو عامل «افزایش قیمت مسکن» و «نرخ سود واقعی سپرده بانکی» بسیار پر رنگ است.

به طور یقین جهش ایجاد شده در قیمت مسکن و تورم ۹۰ درصدی در این بازار موجبات فاصله گرفتن نسبت قیمت به اجاره‌بها را از مقدار تعادلی آن فراهم نموده است. نتیجه این امر وجود نسبت‌های یک ششم و حتی یک هفتم در قیمت‌گذاری رهن کامل برخی از فایل‌ها در آذر و دیماه امسال بود. البته بایستی به این نکته نیز توجه داشت که قیمت‌هایی که در شرایط کنونی مبنای محاسبه قرار می‌گیرند نیز با توجه به شرایط کنونی بازار مسکن و دیگر بازارهای جایگزین و به طور کلی نااطمینانی‌های موجود در اقتصاد کلان کشور، از قطعیت برخوردار نیستند و چه بسا اگر مالکان در مقام فروش ملک مورد اجاره برآیند، برای فروش آن در این قیمت‌ها با مشکلات جدی روبرو خواهند شد.

همچنین از آنجا که با مشاهده سیکل‌های رکود و رونق و همچنین بررسی روندهای قیمتی در بازار می‌توان انتظار در پیش بودن رکودی حداقل دو سه ساله را برای بازار مسکن متصور بود، انتظار مقداری تعدیل در قیمت مسکن در آینده چندان غیر منطقی به نظر نمی‌رسد. از این رو می‌توان نتیجه گرفت که نسبت‌های یک ششم و یک هفتم فعلی در محاسبات مربوط به اجاره، از محل منطقی‌تر شدن قیمت مسکن در آینده قدری تعدیل خواهند شد.


آپارتمان در مناطق مختلف پایتخت چند؟

💢بررسی‌ها از وضعیت بازار مسکن در ماه‌های پایانی سال نشان می‌دهد؛ میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در معاملات مسکن بهمن ماه پایتخت با رشد ۹/ ۲ درصدی در مقایسه با دی‌ماه به ۱۰ میلیون و۶۶ هزار تومان افزایش یافته است. با شکستن مرز ۱۰ میلیون تومان برای قیمت مسکن در هر مترمربع در نیمه زمستان امسال، تعداد فایل‌های پیشنهادی به متقاضیان مصرفی خرید مسکن کاهش پیدا کرده است.

💢مشاوران املاک در مناطق مختلف پایتخت عنوان می‌کنند: در حال حاضر حجم فایل‌های میان متراژ در بازار برای خرید و فروش اندک است اما اگر متقاضیان مصرفی آپارتمان خود را از میان گروه متراژی «کوچک-متراژ» یعنی کمتر از ۶۰ مترمربع انتخاب کنند امکان انتخاب فایل‌های مناسب‌تری را پیدا خواهند کرد.

💢به گفته آنها در برخی از مناطق شهری پایتخت هنوز هم آپارتمان‌های میانسال و حتی کمتر از ۱۰ سال وجود دارند که قیمت پیشنهادی آنها کمتر از میانگین قیمت آپارتمان در شهر تهران در هرمترمربع ۱۰ میلیون تومان است.

جدول نبض بازار امروز قیمت پیشنهادی آپارتمان‌های مسکونی👇


قیمت مسکن ۱۰ سال ساخت در تهران چند است؟ + جدول

💢بازار مسکن پایتخت و به تبع آن شهرهای بزرگ کشور در سال‌جاری روزهای پر فراز و نشیبی را طی کرد. همزمان با آغاز سال ۹۷، بازار مسکن با انتقال از دوره «پیش‌رونق» و قرار‌گیری در دوره «رونق»، یک فصل پر‌معامله و همراه با رشد قیمت متفاوت نسبت به سال قبل را تجربه کرد.

💢اما با نزدیک شدن به روزهای پایانی فصل بهار، ریزش سریالی حجم معاملات آغاز شد. در این حین، بر خلاف حجم معاملات، قیمت مسکن در یک شیب تند رو به افزایش گذاشت. تا اینکه از شهریورماه، روند رشد ماهانه قیمت مسکن در یک شیب نزولی قرار گرفت و نهایتا در دی ماه کمترین سطح تورم ملکی در سال جاری ثبت شد.

💢کاهش حجم معاملات در ماه‌های اخیر از یکسو و کاهش قدرت خرید متقاضیان مصرفی در مقایسه با قیمت‌های افزایش یافته سبب شد تا بازار مسکن به فاصله چندماه از آغاز رونق مسکن در یک وضعیت شبه رکودی قرار گیرد.

💢در حال حاضر نیز اگرچه مشاوران املاک طی چند هفته گذشته از آخرین مراجعات متقاضیان به بازار برای خرید یا فروش خبر می‌دادند اما اکنون عنوان می‌کنند در یک هفته پایانی سال به دلیل نزدیک شدن به تعطیلات نوروزی حجم مراجعات به بنگاه‌های املاک به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کرده است.

در جدول نبض بازار امروز قیمت پیشنهادی برای آپارتمان‌های بیش از ۱۰ سال ساخت ارائه شده است👇

اقتصادنیوز👇


✅ وام ۱۰۰ میلیونی ساخت مسکن هنوز ابلاغ نشده است

یک کارشناس بازار مسکن گفت: قیمت مسکن از ۱۸ ماه پیش روند رو به رشد خود را آغاز کرد، سقف تسهیلات ساخت مسکن و شرایط پرداخت آن هیچ تغییری نکرده است، پس باید سیکل معیوبی که سالیان سال در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن داریم، تغییر کند.

🔗 ادامه مطلب …


📌دبیر کانون انبوه‌سازان در گفت‌وگو با «جهان صنعت»:

🔸مسکن، اولویت‌ وزارت راه نیست

💢وضعیت بازار مسکن در سال ۹۶ تحت تاثیر نوسانات ارزی و آشفتگی اقتصاد کلان کشور دچار التهاب شد‌. از اواسط سال سرمایه‌های سرگردان در بازار ارز با کوچک‌ترین شوک سیاسی میان بازار مسکن و سایر بازارهای موازی در جریان بود و این وضعیت چرخه‌ای از داد و ستد را شکل داد که قیمت مسکن را تا دو برابر افزایش داد‌.

💢کارشناسان معتقدند پیش‌بینی‌ها در مورد ثبات بازار در بهمن ماه به دلیل تداوم تردیدها در بازار ارز محقق نشد و ممکن است تا اواسط سال آینده بازار مسکن با شیب ملایم به روند افزایشی قیمت ادامه دهد‌.

💢در این مدت دولت فرصت دارد با تقویت ابزارهای مالی برای خانه‌دار شدن افراد فاصله قدرت خرید و قیمت مسکن را کاهش دهد اما کارشناسان خیلی امیدوار نیستند‌. وزیر راه‌وشهرسازی که تمایل زیادی به افزایش حجم تولید نشان می‌دهد بارها اعلام کرده است که با افزایش سقف وام مسکن مخالف است‌.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۱۷۱۵۲


✅ استان‌های درگیر جهش قیمت مسکن

بورس ٢۴: پنج استان درگیر جهش قیمت مسکن است و خریداران خانه در آن‌ها شرایط سختی را سپری می‌کنند.

اولین استان در این چالش استان تهران است که میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در آن در فصل پاییز ٨٠ درصد افزایش پیدا کرد. بر اساس آمارهای فصلی از بازار مسکن کشور، بیشترین رشد قیمت مسکن در پاییز امسال نسبت به پاییز پارسال در استان تهران رخ داد …

🔗 ادامه مطلب …


نظرها

در ادامه بخوانید

فراروفرارو5 ساعت قبل
به گزارش ایران، کاهش قیمت از خودرو‌های مونتاژی شروع شد و اکنون به خودرو‌های وطنی رسیده است. رتبه اول کاهش قیمت خودرو‌های مونتاژی متعلق به پژو ۲۰۰۸ بود که ۱۳۵ میلیون تومان ارزان‌تر شد. علت کاهش قیمت خودرو را در دو اتفاق می‌توان ارزیابی کرد. یک به خاطر مصوبه ساماندهی بازار خودرو که سه روز پیش در هرم سبز تصویب شد. پیش‌بینی رئیسمؤتمنی درباره ریزش قیمت خودرو نیز گفت: تصور من این است که قیمت خودرو‌ها مسیر ریزش خود را ادامه دهد.

فیلم | تخریب مجسمه ۲۰۰ ساله برای جمع کردن لایک در اینستاگرام

خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
چرخانچرخان3 ساعت قبل
واردات خودروهای دست دوم پیشنهادی بود که بعضی از فعالان بازار برای کنترل بازار خودرو ارائه شد ولی این پیشنهاد واکنش‌های زیادی را به همراه داشت که از جمله آن می‌توان به بعضی از مخالفت‌ها اشاره کرد ولی مساله اصلی واکنش مجلسی‌هاست که در صورت مثبت بودن آن می‌توان به عملیاتی شدن آن امیدوار بود. به گزارش چرخان، با گرانی بازار خودرو علی الخصوص در زمینه خودروهای خارجی باعث شد تا طرح ساماندهی بازار خودرو با رای مثبت مجلسی‌ها به تصویب برسد که از جمله موارد موجود در آن، مساله خودروهای هیبریدی است که تا زمان تولید آنها در داخل از مالیات و تعرفه معاف شدند که به اشتباه به عنوان آزادشدن واردات خودروهای هیبریدی برداشت شد. البته معتقدم که راهکار اصلی برای کاهش قیمت خودرو این است که خودرو از یک کالای سرمایه‌ای به یک کالای مصرفی تبدیل شود. این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مربوط به آزادسازی واردات خودروهای خارجی گفت: در صورتی که واردات خودروهای خارجی به کشور آزاد شود منجر به رقابت پذیری خودروهای داخلی می‌شود که به همین دلیل موافق این اتفاق هستم ولی بایستی برنامه ریزی مدونی در این موضوع صورت بگیرد. وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد واردات خودروهای دست دوم گفت: معتقد هستم که در حال حاضر خودرو به عنوان کالای سرمایه‌ای تلقی می‌شود و تا زمانی که این دیدگاه وجود دارد قطعا واردات خودروهای دست دوم در بازه کوتاه مدت موثر خواهد بود و منجر به کاهش قیمت در بازار می‌شود و بازهم شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود.

روحانی: قیمت ارز کمتر از ۸ هزار تومان است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین5 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبر گزاری صدا و سیما، محسن کوهکن نماینده مجلس و موافق طرح تفکیک وزارت بازرگانی از صمت در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: زمانی وزارت صمت امروز متشکل از ۴ وزاتخانه بود. وزارت صنایع سنگین، وزارت صنایع، وزارت معادن و وزارت بازرگانی که در اولین اقدام با ادغام وزارت صنایع سنگین و وزارت صنایع به وزارت صنایع تبدیل شد، در گام بعدی وزارت معادن در وزارت صنایع ادغام و به وزارت صنایع و معادن تبدیل شد، در گام سوم وزارت بازرگانی حذف و وزارت صمت تشکیل شد. کوهکن نماینده موافق تفکیک وزارت بازرگانی از صمت گفت: باید به نظر کارشناسانه دولت نیز توجه کرد و وقتی دولت اصرار بر تفکیک دارد اگر مجلس در اجرا همکاری نکند دولت بعدا اعتراض خواهد کرد بنابراین باید بخش اعمال حاکمیتی را احصا کنیم و بعد اعمال مسئولیت را بخواهیم. محمدرضا منصوری نماینده مجلس مخالف طرح تفکیک گفت: اکنون ۱۷ وزارتخانه داریم و معتقدم باید وزارت اقتصاد نیز که وابستگی به وزارت صمت و بازرگانی دارد در دل این وزارتخانه ادغام شود نه اینکه وزارتخانه‌ها دوباره تفکیک شود. مظفر علیخانی کارشناس در ارتباط تلفنی گفت: ما به عنوان بخش خصوصی با تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به دو وزارتخانه مخالف هستیم.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای؛ مهران قربانی معاون حمل و نقل این سازمان و رئیس کمیته راهبری حمل و نقل جاد‌های، با بیان این که حمل و نقل جاده‌ای یکی از مشاغل بسیار سخت در دنیا به شمار می‌رود، افزود: دستیابی به مدل حمل و نقل مطلوب نیاز به مطالعه و بررسی علمی دارد و بخشی از کار‌ها در میان مدت و بلند مدت به نتیجه می‌رسد. وی بررسی شاخص قیمت حمل کالا بر اساس تن بر کیلومتر را ابزاری در جهت کشف قیمت واقعی حمل کالا اعلام کرد و افزود: اگر این شاخص به درستی تعریف و اجرا شود، حق راننده در حمل کالا ضایع نمی‌شود و دستاورد‌های مثبت آن در کل سیستم حمل و نقل تسری می‌یابد. قربانی در مصوبات این جلسه اعلام کرد: افزایش درصد اعمال نرخ تن –کیلومتر در بارنامه‌ها صادره، رصد موانع اجرای صحیح این پروژه از سوی دفتر حمل و نقل کالا، ارائه پیشنهاد از سوی تشکل‌های صنفی در خصوص نظارت بر اجرای این پروژه، از جمله مهم‌ترین موارد قابل پیگیری است. فرامرز مداح عضو هیأت عامل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، با حضور در این نشست اظهار داشت: مسائل و مشکلاتی که در اجرای طرح تن بر کیلومتر وجود دارد ابتدا باید مدیریت و حل و فصل شود، سپس به روز رسانی و بازنگری در محتوا صورت گیرد. وی افزود: در مورد صنایعی که میزان کرایه نسبت به ارزش کالا درصد بالایی دارد مانند صنعت گچ و سیمان باید به طور ویژه مورد بررسی قرار گیرد. غلامحسین دغاغله مدیر کل دفتر حمل و نقل کالا در این نشست گزارشی از اقدامات انجام شده طی هفته گذشته بیان کرد و گفت: رفع مشکلات مربوط به سوخت ناوگان فعال در حمل و نقل برون شهری با تخصیص تنخواه به میزان ۵۰ درصد سقف سهمیه عملکردی برای ناوگان باری سنگین بین شهری، رفع مشکلات مربوط به سوخت ناوگان فعال در حمل کالا‌های اساسی با احتساب ضریب ۳/۱ به کیلومتر طی شده مسیر‌هایی که مبدأ یا مقصد آن‌ها بنادر اصلی است، از جمله مهم‌ترین اقداماتی است که مصوب شده و در حال اجراست. وی همچنین از اعمال بیش از ۹۰ درصدنرخ تن بر کیلومتر در بارنامه‌های صادره خبر داد و افزود: نرخ‌های تعیین شده در این طرح در واقع نرخ کف کرایه حمل است و درج قیمت بالاتر از نرخ تن بر کیلومتر در بارنامه منعی ندارد. گفتنی است؛ ​ در بخش دیگری از این نشست، نمایندگان کانون انجمن‌های صنفی رانندگان ناوگان جاده‌ای حمل کالای سراسر کشور، دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی کامیونداران کشور و نمایندگان کانون انجمن‌های صنفی موسسات و شرکت‌های حمل و نقل کالای داخلی کشور، نظر‌ها و پیشنهاد‌های خود را در زمینه مسائل مطروح شده بیان کردند. رفع مشکلات کمبود و گرانی اقلام مصرفی ناوگان به ویژه روغن. لاستیک، عدم تناسب کرایه‌ها با هزینه تمام شده حمل و نقل، ضرورت نظارت بر اجرای صحیح و دقیق بخشنامه‌های ابلاغی در استان‌ها از مهمترین دغدغه‌های تشکل‌های صنفی در این نشست بود.

اخبار بیشتر