تداوم بارش‌های شدید و وقوع سیل در اقصا نقاط ایران
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

تداوم بارش‌های شدید و وقوع سیل در اقصا نقاط ایران

یک کشته براثر بارش‌های سیل‌آسا در لرستان

انتخابخبرگزاری انتخاب
یک کشته براثر بارش‌های سیل‌آسا در لرستان
غلامرضا آقامیرزایی مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان با اشاره به بارش های سیل آسا در لرستان گفت: این بارش ها در روستای «سرسنگر» بخش درب گنبد شهرستان کوهدشت منجر به کشته شدن یک زن و مصدومیت یک نفر دیگر شد.
یک کشته براثر بارش‌های سیل‌آسا در لرستان - 0

مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان از کشته شدن یک زن روستایی در کوهدشت براثر بارش‌های سیل‌آسا و آوار ساختمان طویله خبر داد.

غلامرضا آقامیرزایی مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان با اشاره به بارش‌های سیل آسا در لرستان گفت: این بارش‌ها در روستای «سرسنگر» بخش درب گنبد شهرستان کوهدشت منجر به کشته شدن یک زن و مصدومیت یک نفر دیگر شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان گفت: حوالی ساعت یک بامداد دوشنبه دو زن که برای نجات گوسفندان خود از طویله در حال تخریب اقدام کرده بودند در زیر آوار گرفتار شدند.

آقامیرزایی افزود: در این حادثه یک زن ۲۰ ساله به نام «پرستو مرادپور» کشته شد و زن دیگر نیز توسط اورژانس به بیمارستان منتقل شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان یادآور شد: همچنین در این حادثه ۱۰ راس گوسفند نیز تلف شده است.منبع: باشگاه خبرنگاران

خواندن خبر در سایت منبع

پاسخ هلال احمر به ابهام‌ها درباره عملیات کمک رسانی به سیل

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
پاسخ هلال احمر به ابهام‌ها درباره عملیات کمک رسانی به سیل
رئیس جمعیت هلال احمر می گوید اسیر شایعه‌ها نمی‌شود تا دست به رفتارهای پوپولیستی بزند.

فرهاد عشوندی: شوک بزرگ آغاز سال نو سیلاب خروشانی بود که شهرهای شمالی را در نوردید. اولین گروه‌های امدادرسان حاضر در عملیات، بی‌تردید هلال‌احمری‌ها بودند. حالا پویشی به راه افتاده و سلبریتی‌ها این بار برخلاف کرمانشاه، تصمیم دارند سازمان مردم نهاد هلال احمر امین مردم در جمع‌آوری کمک‌ها باشد.

علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر در گفت‌وگو با خبرآنلاین در این‌باره سخن گفته‌است

سیل درست در نخستین روز سال همه ما را غافلگیر کرد. اخبار منتشر شده نشان می‌دهد کمبودهایی هنوز در مسیر امدادرسانی هست. آیا شما هم غافلگیر شدید؟

حتما کمبودهایی وجود دارد. اما باید واقع بین بود.

رییس سازمان مدیریت بحران از ابتدای بحران در منطقه بود. دبیرکل هلال احمر هم همینطور. بنده و بقیه مدیران هم حضور مستقیم داشتیم و عملیات نجات را پیگیری می‌کردیم. به گواه شاهدان منصف اقدامات خوبی انجام شده است. اما متاسفانه در فضای مجازی اونقدر که اخبار منفی وایرال می‌شود و همه تمایل به انتشارشان دارند، اخبار مثبت و کمک رسانی وایرال نمی‌شود. وقتی معادل ۷۰ درصد میزان بارش سالانه یک استان در یک شب صورت می‌گیرد، نمی‌شود انتظار داشت بحرانی بوجود نیاد اما حداقل هلال احمر که به دلیل طرح امدادونجات نوروزی از مدت‌ها پیش آمادگی کامل داشته اما قطعا یک بحران طبیعی مشکلات خودش رو به همراه دارد.

برای مردم نقطه امن آماده شده با اسکان اضطراری اما حاضر نیستند خانه خود را ترک کنند و می‌گویند بیایید همین جا وسط سیل به داد ما برسید. طبیعیه که مردم ما هم آماده شرایط بحرانی نیستند.

اجازه بدهید سوال را جزیی تر طرح کنم. سال جدید برای هلال احمر با چند ماموریت بزرگ آغاز شد. در کنار مسئولیت امداد نوروزی با سیل بزرگ روبرو شدید. این برای همکاران‌تان دردسرساز نشد؟ لطفا با آمار ماسخ بدهید؟ 

از فردای آغاز طرح ملی خدمات نوروزی جمعیت هلال احمر یعنی ۲۶ اسفندماه۱۳۹۷، بیست و هشت استان کشور شامل (آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، اصفهان، ایلام، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان‌های جنوبی، رضوی و شمالی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، قم، کردستان، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان، مازندران، مرکزی، هرمزگان و همدان) با توجه به شرایط جوی و ورود سامانه‌های بارشی قوی متأثرسیل و آبگرفتگی و برف و کولاک شدند. در این بین ۳ استان گلستان، مازندران و سمنان بشتر از سایر استانها تحت تأثیر این مسأله واقع شدند. بطوریکه تاکنون به ۸۲۹۵۱ نفر از هموطنان که تحت تأثیر سیل و آبرگرفتگی و برف و کولاک قرار داشتن امدادرسانی شده است و بیش از ۱۳۰۰۰ نفر اسکان اضطراری یافتند.

نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر همیشه آمادگی لازم را برای مواجه با حوادث طبیعی دارند و باتوجه شروع طرح امداد نوروزی و حضور حداکثری نیروهای جمعیت جهت ارائه خدمات در طرح امداد نوروزی این آمادگی برای مواجه با سیل و آب گرفتگی بزرگ پیش آمده در ۳ استان فوق الذکر علی رغم وسعت و بزرگی آن وجود داشت. البته با توجه به هشدارهای داده شده جمعیت هلال احمر از همان روز شروع بارندگی نسبت به تقویت انبارهای امدادی ۲ استان مازندران و گلستان اقدام نمود و این مسأله تاکنون ادامه داشته و بیش از ۲۵۰۰۰ بسته غذایی، ۱۸۰۰ دستگاه چادر، ۱۶۰۰۰ تخته پتو، ۶۵۰۰ تخته موکت، ۴۲۰۰۰ بطری آب معدنی در بین هموطنان توزیع گردیده و این روند کماکان ادامه دارد.

در این مدت به رغم محدودیت نیروهای انسانی  مشاهدات میدانی خبرنگاران اعزامی ما هم نشان می داد نیروهای هلال اولین یگان های امدادی حاضر در میدان بودند و در واکنش سریع برای نجات مردم نقشی کلیدی داشتند . تعداد پایین تلفات چنین حادثه تلخی نشان از واکنش سریع دارد. در این باره توضیح می دهید؟ 

در کلیه عملیات امدادی سرتاسر کشور همیشه نخستین نیروهای حاضر در صحنه عملیات امدادرسانی امدادگران و نجات گران جمعیت هلال احمر هستند که در این عملیات امدادی نیز این موضوع به وضوح نمایان بود. حضور سریع و به موقع این نیروها در عملیات سیل و آبگرفتگی استان گلستان و مازندران سبب گردید از بروز فاجعه انسانی در این سیل و آبگرفتگی جلوگیری بعمل آمده و ضمن اطلاع رسانی به مردم منطقه و انتقال مردم به مناطق امن میزان تلفات انسانی این حادثه را به حداقل رساند. به نقش نیروهای واکنش سریع اشاره شد.

بیش از ۲ سال است از شروع بکار این نیروها در جمعیت هلال احمر می‌گذرد و در حال حاضر تمامی مراکز استانها و تعدادی از شعب کشور دارای تیم‌های واکنش سریع هستند که در عملیات امدادی سیل استان گلستان و مازندران نیز این نیروها در نجات جان مردم از خطر سیل و آبگرفتگی نقش بسزایی داشتند.

با توجه به پیش بینی‌های هواشناسی آیا ستاد بحران در دو استان به موقع وارد عمل شده بود؟

جمعیت هلال احمر بر اساس اطلاعیه سازمان هواشناسی از روز ۲۵ اسفند ماه تمامی استان‌هایی که خطر سیل و آبگرفتگی و برف و کولاک در آنها وجود داشت در وضعیت آماده باش کامل مطابق دستورالعمل پاسخگویی اضطراری داخلی خود قرار داده بود و قطعا ستادهای بحران ۲ استان مازندران و گلستان نیز در جریان اطلاعیه سازمان هواشناسی بوده‌اند و اعلام وضعیت اضطراری کرده بودند. اما جمعیت مستقلا نیز خود به تمامی استانهایی خطر سیل و آب گرفتگی در آنها وجود داشت و ضعیت هشدار و آماده باش کامل را اطلاع رسانی کرده بود.

شما همزمان با این دو استان، در سمنان عملیات نجات بزرگی را مدیریت کردید برای رهایی مردم ازبرف، درباره آن عملیات توضیح دهید؟

بله. البته عملیات امدادرسانی برف و کولاک در استان سمنان در محدوده زمانی ۲۷ اسفندما نه تا ۲۹ اسفندماه بود. در محدوه منطقه گردنه خوش ییلاق و جنگل ابر حدفاصل استان سمنان و گلستان. در این محدوده بیش از ۵۰ خودروی سبک و سنگین شامل (سواری و مینی بوس) به دلیل برف و کولاک شدید در جاده متوقف شده بود که با تلاش شبانه روزی نیروهای جمعیت هلال احمر تمامی سرنشینان این خودروهای نجات و به مناطق امن انتقال یافتند

در روزهای اول چند مقام مسئول توئیت هایی داشتند درباره گیر افتادن مردم در سیلاب و نبود بنزین و روغن برای عملیات آبی. این واقعیت داشت؟

ممکن است در ساعات اولیه حادثه با کمبود قایق مواجه بودیم اما پس از اطلاع رسانی به موقع تعداد زیادی قایق، خودروهای سنگین شامل تراکتور، کامیون‌های سنگین نظیر یونیماک و بدفورد که قابلیت حرکت در محیطی آبی دارند از تمامی استانها فراخوان و هم اکنون مشغول عملیات امدادرسانی در محدوده مناطق سیل زده استان گلستان هستند. همچنین سایر ارگانها و دستگاه‌ها نیز کلیه تجهزات و امکاناتی که بتواند در ارائه خدمات امدادی به مردم راهگشا باشد را به خدمت گرفته‌اند. در خصوص مسائلی نظیر سوخت و روغن نیز برای قایق‌ها اگر کمبودی هم وجود داشت هم اکنون حل شده و توسط دستگاه‌های مسئول در استان تأمین شده است.

این‌بار بر خلاف زلزله کرمانشاه کمپینی از سلبریتی‌ها راه افتاد که محوریت جمع‌آوری کمک‌های مردمی تنها با جمعیت هلال احمر باشد. اتفاقی که خیلی مسئولیت تان را بالاتر می‌برد.

ما از همه هنرمندان، ورزشکاران و چهره‌های سیاسی و اجتماعی که محبت کردند و جمعیت هلال احمر را برای جمع آوری کمک‌ها از مردم دعوت کرده‌اند تا این کمک‌ها را از طریق هلال احمر به سیل زدگان برسانند، کمال تشکر را داریم. اتفاق مبارکی است و دست ما را در کمک رسانی باز نگه می‌دارد. خیلی وقت‌ها مردم عزیز به دلیل نوع دوستی و برای کمک به آسیب دیدگان بلایای طبیعی، در مناطق بحران زده حاضر می‌شوند تا کمک‌های شان را به صورت انفرادی یا گروه‌های کوچک به آسیب دیدگان برسانند که این خودش یک سری مشکلاتی به همراه دارد. مثلا خدای ناکرده ممکن است خود این عزیزان درگیر بحران شوند و سلامت‌شان به خطر بیفتد. چالش بعدی ناشی از ترافیکی است که ایجاد می‌شود و گاه امدادرسانی را با مشکل مواجه می‌کند.

مسئله مهم دیگر نوع کمک‌هایی است که معمولا مردم در این زمان‌ها تهیه می‌کنند که مایحتاج اولیه است. اقلامی که معمولا خود جمعیت در پایگاه‌هایش دارد اما مثلا در همین مورد سیل اخیر آنچه برای ما حیاتی بود، نیاز به داشتن قایق بود. اگر این کمک‌ها به صورت متمرکز باشد، مدیریت امدادرسانی هم با چالش کمتری روبرو می‌شود.

اما یک دغدغه مهم افکار عمومی این است که کمک‌های مردمی آیا صرف همان مسئله مثلا سیل می‌شوند؟

بله این دغدغه مهمی است که ما هم به آنها حق می‌دهیم. از زمان زلزله کرمانشاه جمعیت سعی کرد خیلی شفاف همه کمک‌های مردمی را اعلام کند. درباره سیل اخیر هم مطمئن باشد در اولین فرصت میزان تمام کمک‌های مردمی نقدی و غیرنقدی و نوع هزینه کرد آنها به جزئیات، حتی سود حاصل از این پول‌ها در سامانه‌ای شفاف به اطلاع عموم می‌رسد تا دغدغه‌های افکار عمومی در این زمینه برطرف شود.

البته دادستانی هم اعلام کرده که جذب کمک‌های مردمی غیر از مبادی رسمی ممنوع است؟

بله تصمیم معاون محترم دادستان حتما تصمیمی کارشناسی بوده است ولی الزاما این نظر، نظر ما نیست.

ما اعتقاد داریم باید از همه ظرفیت‌های همه گروه‌های مرجع برای کمک به آسیب دیدگان استفاده کرد و رد احسان نکرد اما حتما معتقدیم که این جمع آوری کمک‌ها باید از طریق رسمی و نظارت‌های قانونی اتفاق بیفتد. این هم برای خود عزیزان بهتر است و هم برای نهادهای رسمی متولی امداد در زمان‌های بحرانی، این امکان را به وجود می‌آورد که مشروعیت بالاتری در باورهای مردمی داشته باشند.

قطعا تصمیم قوه محترم قضاییه در مسیر مدیریت بهتر جمع آوری کمک‌های مردمی و جلوگیری از سواستفاده‌های احتمالی معدود افراد احتمالا سودجو بوده است اما این موج قبل از دستور معاون محترم دادستان شکل گرفت و این طور نبود که چنین تصمیمی از سر اجبار باشد ولی ما همه در کنار هم تلاش می‌کنیم تا بهترین مکانیسم را برای جمع آوری و هزینه کرد درست کمک‌های مردمی در مواقع بحران را ترسیم کنیم که بیشترین میزان اعتماد عمومی را به همراه داشته باشد.

شما ببینید که به صورت خودجوش چه حجمی از چهره‌های ملی و محبوب به این کمپین پیوستند و در کنار همکاران من قرار گرفتند. امیدواریم که ما هم بتوانیم پاسخی شایسته به این حس اعتماد عمومی داشته باشیم.

در بحبوحه این ماموریت امدادی، خود شما هم از حاشیه در امان نبودید و انتشار یک عکس از غذا خوردن‌تان خبرساز شد.

خودتان اسمش را گفتید: حاشیه! ما وقتی برای اختصاص دادن به حواشی نداریم. اما همین قدر به شما بگویم که گاهی ماموریت‌ها که آنقدر فشرده بود که مجبور بودیم نیمچه غذایی را در بالگرد بخوریم. غذاهایی که با امدادگرهای مان در پایگاه‌های جاده‌ای خورده‌ام، لذیدترین طعمی است که در زندگی‌ام چشیده‌ام.

اما آیا باید تصاویر آنها را منتشر کنم و به نوعی ریاکاری کنم؟ من نه عاشق رفتارهای پوپولیستی هستم و نه از حضور در میان مردم خجالت می‌کشم. غذا خوردن در رستوران آن هم همراه با همکارانم در هلال احمر و دیگر دستگاه‌ها آن هم در یک رستوران عمومی همراه با سایر مردم شهر، آن هم در پایان روزی سخت و فشرده در منطقه سیل زده که نه از صبحانه خبری بوده و نه از ناهار، عیب نیست.

اما اگر در این موقعیت بغرنج دردی از دوستانی که حاشیه را بر متن حتی در میانه بحران و امدادرسانی ترجیح می‌دهند، دوا می‌کند لازم است تا از بابت غذا خوردن در یک محیط عمومی از همگان عذرخواهی کنم. لطفا به انها بگویید شما به کار خودتان که حاشیه سازی است مشغول باشید و بگذارید ما هم به وظیفه خودمان که خدمت و امداد رسانی است مشغول بمانیم تا روزی که بزرگ‌ترین داورها که خداوند است بین ما قضاوت کند.

خواندن خبر در سایت منبع

امداد رسانی به مناطق سیل زده جنوب و شرق کرمان ادامه دارد

ایرناخبرگزاری ایرنا
امداد رسانی به مناطق سیل زده جنوب و شرق کرمان ادامه دارد
کرمان - ایرنا - مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان گفت: خدمات رسانی نیروهای هلال احمر همچنان در مناطق جنوبی و شرقی این استان شامل ریگان، ارزوئیه، کهنوج و رودبارجنوب ادامه دارد.

رضا فلاح روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پس از بروز بارندگی‌های شدید طی ۲ روز اخیر در جنوب و شرق استان کرمان که منجر به طغیان رودخانه‌های محلی شد نیروهای هلال احمر از لحظات نخست خدمات رسانی به مردم گرفتار سیلاب را آغاز کردند.

وی گفت: نیروهای امدادی برای ارزیابی و امدادرسانی روستاهای دولت آباد، نعیم آباد، عشایر کالنتری، عشایر قاسمی، عشایر موسی پور، چاه مرید، چاه شوری، تکلحسن، چارچایی، تکل پایین و کهور عبل اعزام شدند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان تصریح کرد: هم اینک ۱۷نفر امدادگر هلال احمر در قالب ۶تیم عملیاتی خدمات رسانی به مردم درگیر سیلاب را انجام می‌دهند.

فلاح بیان داشت: نیروهای هلال احمر علاوه بر اسکان ۱۲۰ نفر از خانواده‌های دچار سیلاب به ۷۷۰ نفر حادثه دیده این حوادث نیز امدادرسانی کردند.

وی با اشاره به کارگیری یک دستگاه آمبولانس و پنج دستگاه خودروی کمک دار سبک در این عملیات‌ها گفت: تاکنون ۵۸۰ کیلوگرم نایلون، ۷۵بسته غذایی، ۹۰ تخته پتو، ۹۵ بطری روغن، ۴۴۰ کیلوگرم برنج، ۱۴۶تخته موکت و ۱۰ چادر و سایر اقلام زیستی و گرمایشی بین خانوارهای دچار حادثه توسط هلال احمر استان توزیع شده است.

۹۸۹۵/ ۵۰۵۴

خواندن خبر در سایت منبع

ساکنان مناطق در معرض طغیان «کشکان» و سیل منازل خود را ترک کنند

مهرخبرگزاری مهر
ساکنان مناطق در معرض طغیان «کشکان» و سیل منازل خود را ترک کنند
پلدختر- مسئولان شهرستان پلدختر از مردمی که در حاشیه رودخانه کشکان و در معرض سیلاب ساکن هستند، خواستند منازل خود را ترک و به مکان امن پناه ببرند.

صمد چراغی پور شهردار پلدختر در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: بر اساس اطلاعات رسیده و تداوم بارش‌ها در ساعات بعدازظهر و شامگاه امروز و افزایش رودخانه‌های فرعی، طغیان رودخانه کشکان قابل پیش بینی و متحمل است.

وی گفت: اهالی کوی بسجیان، رسالت ۱۳، ۱۴، ۱۵ منطقه «گزکوه» در معرض طغیان رودخانه کشکان هستند.

شهردار پلدختر با تاکید بر اینکه شهروندان این مناطق تمهیدات لازم را جهت ترک منازل در معرض طغیان رودخانه کشکان بیندیشند و به محل‌های امن پناه ببرند، افزود: نیروهای شهرداری پلدختر نیز با حضور در سطح این مناطق هشدارهای لازم را به ساکنین ارائه می‌دهند.

فرماندار پلدختر نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: شهروندان ساکن کوی سازمانی‌های پلدختر خانه‌های خود را به دلیل تخریب دیواره ساحلی پلدختر ترک و به محل امن پناه برد.

نعمت الله دستیاری یادآور شد: بر اثر بارندگی‌های شدید و سیل آسا و تداوم آنها و طغیان رودخانه کشکان و احتمال تخریب بخش غربی دیواری ساحلی شهروندان ساکن منطقه سازمانی‌ها شهر پلدختر خانه‌های خود را ترک و به مناطق امن پناه ببرند.

خواندن خبر در سایت منبع

سیل در گلستان فروکش کرد

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
سیل در گلستان فروکش کرد
سیل در گلستان فروکش کرد - 0

سرپرست استانداری گلستان گفت: اکنون سیل در استان گلستان فروکش کرده و وارد مرحله امدادرسانی شدیم.

به گزارش تسنیم، میرمحمد غراوی دیشب در جمع خبرنگاران اظهارداشت: قسمتی از جاده گرگان به آق‌قلا بنا به ملاحظاتی از بین رفته و راه دسترسی به آق‌قلا دچار مشکل شده است. برای تداوم خدمات‌رسانی به احداث دو پل شناور در این مسیر نیاز داریم.

وی افزود: سیلاب از سدها فروکش کرده و حجم آب پایین آمده است. در بخش سدها ما نگرانی خاصی نداریم. در حال حاضر دبی آب رودخانه اترک با ۱۲۰ متر مکعب بر ثانیه به سمت دریا در حرکت است.

سرپرست استانداری گلستان بیان داشت: در انتهای رودخانه اترک به دریا دو روستای خواجه نفس و چپاقلی قرار دارد که مسیر رودخانه در حوالی این روستاها چند سالی لایروبی نشده و نگرانی ما آب‌گرفتگی کامل این روستاها است.

بیشتر بخوانید

خسارت ۱۰۰۰ میلیاردی به جاده‌های استان گلستان

اسکان اضطراری ۵۰۰ خانوار سیل‌زده در نمایشگاه بین‌المللی گلستان

فعالان اقتصادی گلستان به کمک سیل‌زدگان آمدند

وی ادامه داد: باید با تمام امکانات و تجهیزات این مسیر لایروبی شود تا مسیر باز و آب رودخانه با سرعت بیشتری به دریا سرازیر شود.

غراوی با اشاره به ورود نیروهای امدادی مختلف از استان‌ها و شهرهای دیگربه مناطق سیل‌زده گفت: اکنون سیل در استان گلستان فروکش کرده و وارد مرحله امدادرسانی شدیم. نیروها و گروه‌های مختلفی از استان‌ها و شهرهای دیگر وارد منطقه شدند که برای امدادرسانی باید هماهنگی‌هایی صورت گیرد تا فعالیت‌ها به صورت متوازن و با نظم خاص انجام شود.

وی با بیان اینکه سامانه بارشی دیگری از فردا وارد استان گلستان می‌شود، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در برخی مناطق امدادرسانی فقط با بالگرد امکان‌پذیر بوده و حتی با قایق نیز دسترسی به این افراد وجود ندارد تا تغییر شرایط جوی تمام بالگردها تنها به امدادرسانی و رساندن آذوقه، پتو و چادر به این خانواده‌ها اکتفا کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
وزارت سلامت نروژ شامگاه چهارشنبه از نخستین مورد ابتلا به ویروس «کرونا» در این کشور خبر داد. وزارت سلامت نروژ شامگاه چهارشنبه از نخستین مورد ابتلا به ویروس «کرونا» در این کشور خبر داد. این در حالی است که وی پیشتر نشانه‌ای دال بر ابتلا به این بیماری از خود نشان نداده بود. از سوی دیگر، خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد که گرجستان از نخستین مورد ابلا به این ویروس در خاک خود خبر داده است. وزیر سلامت گرجستان از انتقال این فرد به بیمارستان خبر داده است.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
همزمان با شیوع ویروس کرونا در قم و دیگر نقاط کشور جمعی از طلاب حوزه علمیه برای کمک به پرستاران و یاری بیماران وارد بیمارستان‌های اختصاص یافته به این بیماری شدند.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
روزنامه بریتانیایی سان به تازگی تصاویری ماهواره‌ای منتشر کرده است که نشان می‌دهد از دو شهر قرنطینه شده ووهان و چونگ‌کینگ چین مقادیر قابل ملاحظه‌ای از دی‌اکسید سولفور به هوا وارد شده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وی اظهار داشت: در این ارتباط عدم حضور در مهمانی‌های عمومی، رژیم غذایی مناسب و رعایت حد اعتدال در تردد به مکان‌های شلوغ نیز از دیگر راههای پیشگیری از ابتلا به کرونا است. عباسیان با تاکید بر اینکه شاه کلید طب سنتی حفظ اعتدال است، اظهار داشت: مصرف سوپ‌های رقیق و نوشیدن مایعات داغ نیز از دیگر راههای افزایش سیستم ایمنی بدن و از دیگر گزینه‌های مناسب برای پیشگیری کرونا به شمار می‌رود. ویروس کرونا که تحت عنوان رسمی «کووید-۱۹» از ۱۲ دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هووی چین شیوع یافت، تاکنون ۸۰ هزار و ۹۹۷ نفر را مبتلا و جان ۲ هزار و ۷۶۴ نفر را گرفته است. ایران بعد از چین دومین آمار فوت در اثر ابتلا به این بیماری را به خود اختصاص داده است. کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز اعلام کرد که آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به ۱۳۹ نفر و موارد فوت ناشی از آن به ۱۹ نفر رسیده است.
ایرناایرنا1 روز قبل
خطری که جان کودکان کار را تهدید می‌کندمدیرعامل موسسه مهروماه (موسسه توانمندسازی زنان و کودکان کم برخوردار) با بیان اینکه همه جا صحبت از ویروس کرونا و راه‌های پیشگیری و مقابله با آن است، می‌گوید: آنچه که در میان هیاهوی کرونا گم شده است «کودکان کار» و به خصوص «کودکان زباله گرد» است. انواع توصیه‌های پزشکی و بهداشتی دست به دست می‌چرخد اما دریغ از یک دستورالعمل یا توجه ویژه به کودکان کار. به این فهرست اما می‌توان کودکان زباله گرد که شب‌ها در گودها (محل جمع آوری و دپوی زباله‌ها) به سرمی برند را نیز اضافه کرد. انتخابش یکسان است اما شرایطی که کودکان کار در آن مبتلا شوند چندین برابر یک کودک عادی است. در این میان وزارت بهداشت چه برنامه‌ای برای پوشش بهداشتی کودکان کار و زباله گرد دارد؟ کودکان کار و زباله گرد به علت عدم تمکن مالی امکان بهره گیری از خدمات بهداشتی غیر رایگان را ندارند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
باید کاری می‌کرد، بنابراین نزد خانواده شوهرش رفت، همه آن‌ها شرمنده بودند و سر به زیر انداختند. ولی او گفت برای نادر یک سفر فوری پیش آمده است و بعد از این که از سفر برگردد حتما با من تماس می‌گیرد. به حرف‌های مادرشوهرم مشکوک شدم. چون برای من مشخص شده است که او قبل از ازدواج با من هم اقدام به ارتکاب جرم می‌کرده است. با درخواست این زن، شوهر وی از زندان به دادگاه خانواده احضار شد. نادر به قاضی گفت: آقای قاضی! مرد پس از حکم طلاق با لباس زندان راهی زندان شد و دختر جوان به راهی دیگر رفت.

اخبار بیشتر