1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اقدامات اخیر پارلمان اروپا؛ لغو تغییر ساعت

پارلمان اروپا با لغو تغییر ساعت‌ها موافقت کرد

ایرناخبرگزاری ایرنا
پارلمان اروپا با لغو تغییر ساعت‌ها موافقت کرد

تارنمای آلمانی دویچه وله دیروز (۶ فروردین) خبر داد که در جلسه روز سه شنبه، اکثریت قاطع نمایندگان پارلمان اروپا (۴۱۰ موافق در برابر ۱۹۲ مخالف) به کشورهای عضو فرصت دادند که تا آوریل ۲۰۲۱ (فروردین / اردیبهشت ۱۴۰۰) در مورد تداوم یا پایان تغییر ساعت‌ها در محدوده جغرافیایی خود تصمیم گیری کنند.

به نوشته تارنمای دویچه وله، تمام ۲۸ کشور عضو باید تا دو سال دیگر کمیسیون اروپا را از تصمیم خود مطلع ساخته و با دستگاه اجرایی اتحادیه هماهنگی‌های لازم را به عمل آورند تا تصمیماتشان بر عملکرد بازار واحد اروپایی تاثیری نگذارد.

سال گذشته و پس از آنکه نظرسنجی سراسری اتحادیه اروپا نشان از حمایت از لغو برنامه تغییر ساعات بود، کمیسیون اروپا پیشنهاد کنار گذاشتن این برنامه را مطرح کرد. با این حال، بازوی اجرایی اتحادیه متهم است که با توجه به در پیش بودن انتخابات پارلمان اروپا (اوائل خرداد) در این رای گیری تعجیل کرده است.

۳ میلیون نفر از ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار شرکت کننده در نظرسنجی مذکور آلمانی بودند و منتقدین کمیسیون اروپا را متهم کردند که قصد تحمیل نظرات آلمانی‌ها را بر دیگر کشورهای عضو داشته است.

به نوشته تارنمای دویچه وله، روسیه که در سال ۲۰۱۱ به برنامه ساعت تابستانی و جلو کشیدن یک ساعته آن پیوسته بود بر اثر نارضایتی مردم سه سال بعد ساعات خود را به حالت پیشین بازگرداند.

اروپام**۳۰۹۲**۲۰۴۰

خواندن خبر در سایت منبع

مخالفت کشورهای اروپایی با اقدام جدید «دونالد ترامپ»

برناخبرگزاری برنا
مخالفت کشورهای اروپایی با اقدام جدید «دونالد ترامپ»

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، آلمان، فرانسه، بلژیک، بریتانیا و لهستان در بیانیه‌ای مشترک بلندی‌های جولان را متعلق به خاک سوریه دانسته و اقدام رییس‌جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان را نقض قوانین بین‌المللی دانستند.

این پنج کشور عضو اتحادیه اروپا نسبت به پیامدهای این تصمیم دونالد ترامپ بر کل منطقه خاورمیانه ابراز نگرانی کرده‌اند.

اندونزی، کویت و آفریقای جنوبی نیز الحاق جولان به خاک اسرائیل را غیرقابل قبول دانسته و رد کردند. در همین حال سوریه خواستار تشکیل نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی این اقدام آمریکا شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه نمایندگی سوریه در سازمان ملل این درخواست را در نامه‌ای به ریاست شورای امنیت که فرانسه آن را بر عهده دارد، مطرح کرده است. این خبرگزاری به نقل از چند دیپلمات گزارش کرده گرچه ریاست‌ شورای امنیت فورا به این نامه پاسخی نداده، اما این درخواست در این شورا مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اجتماعی، ساعت تابستانی، اتحادیه اروپا، بریتانیا و بلژیک از تلگرام

🔵 استقبال گرم از برنامه جامع مکرون برای نجات اتحادیه اروپا

سیاستمداران آلمان و دیگر کشورهای اروپایی از برنامه و پیشنهادهای رئیس جمهوری فرانسه برای برون‌رفت اتحادیه اروپا از بحران استقبال کردند. این در حالی است که احزاب ناسیونالیست و پوپولیست با این برنامه ابراز مخالفت نموده‌اند.

📌 متن کامل خبر را بخوانید:

t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳EXOZ&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


♦️ دورنمای تاریک توافق میان اتحادیه اروپا و بریتانیا

🔹اتحادیه اروپا و بریتانیا قرار است بار دیگر مذاکره کنند، اما هنوز دورنمایی برای رسیدن به توافق دیده نمی‌شود. پارلمان بریتانیا بر تغییر توافق اصرار می‌ورزد درحالیکه اتحادیه اروپا حاضر نیست از توافق اولیه عدول کند.


🔶سرخط مهم‌ترین خبرهای صبح سه‌شنبه ۲۱ اسفند

🔻 مهاجم به موزه یهودیان بلژیک به حبس ابد محکوم شد. مهدی نموش، جهادگرای فرانسوی، در سال ۲۰۱۴ وارد موزه یهودیان بلژیک شد و به ضرب گلوله کلاشنیکف یک زوج اسرائیلی، یک نگهبان موزه و یک کارآموز را کشت. همدست او که سلاح و گلوله‌ها را فراهم کرده بود، به ۱۵ سال حبس محکوم شد. این احکام شامگاه دوشنبه در دادگاهی در پایتخت بلژیک (بروکسل) صادر شدند. دادستان مهاجم را عنصری خطرناک می‌داند و می‌گوید نشانه‌هایی از سایکوپاتی و اختلال شخصیت در او دیده می‌شود. این موضوع اما به گفته دادستان سبب تعدیل حکم او نمی‌شود.

🔻 اتحادیه اروپا و بریتانیا بر سر تغییراتی در برگزیت به توافق رسیدند. آن‌طور که ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، و ژان-کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، شامگاه دوشنبه در کنفرانسی خبری اعلام کردند، دو طرف توافق کرده‌اند که در پایان سال ۲۰۲۰ بر سر راه‌حل‌های بدیل برای آنچه «بک استاپ» نامیده می‌شود، مذاکره کنند. این توافق از نظر حقوقی الزام‌آور است. بر اساس بک استاپ، اگر بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج شود، برای جلوگیری از ایجاد مرز فیزیکی بین جمهوری ایرلند (عضو اتحادیه اروپا) و ایرلند شمالی (جزیی از بریتانیا) بریتانیا باید تا رسیدن به توافقی فراگیر در دایره گمرکی اتحادیه اروپا باقی بماند. مخالفان برگزیت در پارلمان بریتانیا با این موضوع مخالفند و از جمله به این دلیل به طرح برگزیت ترزا می‌رأی نمی‌دهند. توافق بر سر راه حل‌های بدیل برای بک استاپ، تلاش برای متقاعد کردن مخالفان است.

🔻 بوئینگ قول داد نرم‌افزار کنترل بوئینگ مکس را بلافاصله به‌روزرسانی کند. این شرکت اعلام کرد که در ماه‌های گذشته نسخه‌ای بهتر از برنامه کنترل توسعه داده شده که در هفته‌های پیش رو روی همه هواپیماهای مورد نیاز نصب خواهد شد. کارشناسان سوانح هوایی می‌گویند دماغه بوئینگ ۷۳۷ مکس وقتی خلبان تلاش می‌کند اوج بگیرد، به صورت خودکار به پایین کشیده می‌شود. روز یکشنبه یک فروند از این هواپیما در اتیوپی سقوط کرد. این حادثه جان ۱۵۷ نفر را گرفت. اکتبر گذشته هم یک فروند از همین مدل در اندونزی سقوط کرده بود. در پی حادثه یکشنبه پرواز بوئینگ ۷۳۷ مکس در چند کشور از جمله چین، اندونزی، سنگاپور و اتیوپی متوقف شده است. سهام بوئینگ در واکنش به این تحولات نه درصد سقوط کرده است.


پارلمان بریتانیا به تعویق برگزیت رای داد

🔹نمایندگان مجلس عوام بریتانیا با تعویق برگزیت موافقت کردند.

🔹پیش از آن نمایندگان با برگزاری دوباره رفراندوم درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مخالفت کرده بودند.

🔹حال اتحادیه اروپا باید در مورد تعویق برگزیت تصمیم بگیرد.


⁣♨⁣روسیه: اتحادیه اروپا نگران امکان استقرار موشک‌های آمریکایی است

🔹نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا معتقد است، کشورهای اروپایی اکنون نیز نگران امکان استقرار موشک‌های نسل جدید برد کوتاه و متوسط آمریکایی هستند و در صورت خروج واشنگتن از پیمان موشکی، این نگرانی افزایش خواهد یافت.

⁣====


💢بریتانیا از اتحادیه اروپا خواست اجرای برکسبت را سه ماه عقب بیندازد

❗️ترزا می، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد به صورت رسمی از اتحادیه اروپا خواسته تا با یک تعویق سه ماهه برای خروج بریتانیا از این اتحادیه موافقت کند.


نظرها

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
به تازگی و پس از تودیع سردار نصیری از فرماندهی حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و معارفه سردار سرتیپ فتح‌الله جمیری شایعه‌ای در فضای مجازی با عنوان فرار یک فرمانده سپاه در کانا‌ل‌ها و رسانه‌های معاند منتشر شد. سردار علی نصیری فرمانده سابق حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیرامون شایعات منتشر شده در رسانه‌های ضدانقلاب مبنی بر خروج وی از کشور گفت: مراسم تودیع بنده در روز شنبه انجام شد و این مسئله‌ی عادی سازمانی است. سردار نصیری افزود: آن چیزی که اعلام شد صرفا یک شیطنت رسانه‌ای بوده است. ما پاسدار نظام و سرباز ولایت هستیم و جانمان را برای نظام و انقلاب و رهبرمان گذاشته و هرگز از این مسیر کنار نخواهیم رفت. دشمنان علاقه دارند از هر موضوعی به نفع خود بهره‌برداری کنند، اما ماه هم‌چنان پاسدار این نظام و انقلاب هستیم.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد قائم تاجگردون در اختتامیه نشست ارزیابی استقرار دولت الکترونیک در این سازمان افزود: الزامات دولت الکترونیک و همچنین تجربه بنادر موفق در جهان، دو الگو اصلی سازمان بنادر در ارائه خدمات پیشرفته الکترونیکی به ذی نفعان محسوب می‌شود. وی اضافه کرد: ​ رویکرد این سازمان، رقابت پذیری و برخورداری از برنامه مشخص در توسعه زیرساخت‌های دولت الکترونیک است. مدیرکل فناور اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر ابراز امیدواری کرد در این راستا با تغییر نگرش‌ها، برنامه ریزی منسجم و ایجاد طرح‌های کاربردی، به دستاورد‌های تازه‌ای دست یابیم. تاجگردون از پنج هدف اختصاصی و دوازده برنامه طراحی شده برای پیشبرد ۱۱ پروژه مصوب در نقشه راه هوشمندسازی بنادر خبر داد و آن را راهکاری عملگرا در جهت رفع مشکلات اساسی در بنادر دانست و گفت: به نظر می‌رسد با اجرای این برنامه‌ها در قالب یک بسته کامل، ظرف سه سال پیشرفت قابل ملاحظه‌ای را در بنادر کشور شاهد باشیم. مدیرکل فاوا سازمان بنادر نیز تاکید کرد: برای «نقاط قابل بهبود» برنامه داریم؛ چراکه سازمان بنادر خودش را با سایر بنادر دنیا مقایسه می‌کند.
الفالف21 ساعت قبل
روز گذشته نیز برخی دیگر از رسانه‌های آمریکایی از افزایش بهای بنزین در آمریکا در پی اقدام اخیر دولت ترامپ علیه کشورمان خبر دادند. مصرف‌کنندگان آمریکایی در آبان ماه گذشته نیز که دولت ترامپ تحریم‌های نفتی ایران را پس از خروج از برجام بازگرداند، شاهد افزایش بهای بنزین بودند. در آن زمان حتی تصاویری در رسانه‌های آمریکایی منتشر شد که نشان می‌داد رانندگان وسایل نقلیه از بیم افزایش احتمالی قیمت نفت و گران‌تر شدن قیمت بنزین در آمریکا، به جایگاه‌های عرضه سوخت در این کشور هجوم برده‌اند. طبق آنچه که رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند، به نظر می‌رسد دولت ترامپ با خودداری از صدور معافیت مجدد برای خریداران نفت ایران یکبار دیگر باید خود را برای افزایش بهای جهانی نفت خام و گران شدن سوخت در داخل آمریکا آماده کند. بلومبرگ اواسط تیرماه گذشته پس از انتقاد ترامپ از اوپک به خاطر بالا رفتن قیمت نفت در گزارشی نوشت اگر ترامپ واقعا می‌خواهد قیمت بنزین را در آمریکا پایین نگه‌دارد، تنها راهش این است که سیاست خود را در قبال ایران تغییر دهد.
فارسفارس21 ساعت قبل
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در جریان سفر خود به نیویورک، مقر دائمی سازمان ملل متحد، در نشست «جامعه آسیا» سخن گفت. به گزارش مانیتورینگ گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به نیویورک سفر کرده است، امروز (چهارشنبه)، در نشست موسسه «جامعه آسیا» شرکت کرد. وی در ابتدا در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آمریکایی‌ها گفته‌اند که تحریم‌ها را ادامه می‌دهند تا ایران به صورت یک کشور عادی رفتار کند، تصریح کرد که این آمریکاست که با خروج از توافقات مختلف رفتار غیرعادی از خود نشان می‌دهد. وی با اشاره به اینکه در حصول برجام کشورهای مختلف دارای منافع متخاصم در برابر هم قرار گرفته بودند، تاکید کرد که این بهترین توافقی بود که طرف‌ها می‌توانستند به آن دست پیدا کنند. در حال تکمیل …
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
وی افزود: رویداد‌های سه نفره زیادی داریم که بحث همگانی بیشتر در آن مطرح است. حتی با وجود بحث همگانی ایونت‌ها، باز هم با نگاهی به ظرفیت‌های موجود به بازیکنان مستعد توجه می‌شود. رئیس کمیته بسکتبال سه نفره و همگانی تاکید کرد: ​ امسال تلاش می‌کنیم لیگ سه نفره را راه اندازی کنیم و تور‌های باکیفیت بهتر داشته باشیم؛ لیگ و تور‌هایی که بازیکنان پنج نفره در آن کمتر بازی می‌کنند و فرصت خوبی برای بازیکنان دیگر وجود دارد که خود را در این مسابقات نشان دهند و بیشتر شناسایی شوند. بر طبق قوانین برای کاپ آسیا، ​مسابقات کوئست غرب آسیا، المپیک و جهانی باید از یک ماه زودتر، اسامی ابتدایی چهار بازیکن ثبت شود. این قانون برای همه کشور‌ها وجود دارد و فیبا سه به سه نیز به آن توجه دارد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ افزود: این مرحله برای ۵۰ سال آینده در حال کار فکری و اندیشه‌ای است تا با مشارکت همه ملت‌های اسلامی تحقق یابد و جمهوری اسلامی ایران پرچمدار این حرکت است و امروز از دولت سازی در مسیر تمدن سازی اسلامی در حال حرکت هستیم. وی در خصوص برگزاری نخستین همایش بین المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴» با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران پرچمدار مرحله دوم تمدن سازی در جهان اسلام است، گفت: این همایش با هدف نزدیک کردن افکار و اندیشه‌های دانشمندان جهان اسلام، هشتم اردیبهشت به مدت دو روز برگزار می‌شود. رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ افزود: آیین گشایش این همایش که با همکاری مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام و دانشگاه تهران برگزار می‌شود با حضور دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، تعدادی از اعضای هیئت دولت و بیش از ۱۵ نفر از اندیشمندان برجسته کشور‌های اسلامی و اروپایی برگزار خواهد شد. رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴، موضوعات آینده تحولات اجتماعی، آینده فرهنگ و تمدن اسلامی و آینده سیاست و امنیت در ۵۷ کشور اسلامی را از موضوعات این همایش بیان کرد و افزود: چگونگی توسعه علم و فناوری، آینده محیط زیست و آینده اقتصاد در جهان اسلام از دیگر موضوعات اصلی این همایش بین المللی است. دکتر رحیم صفوی همچنین با تاکید بر ظرفیت بالای گردشگری در جهان اسلام، افزود: سالانه بیش از ۵ تا ۶ میلیون گردشگر خارجی از جمله گردشگران مذهبی به ایران سفر می‌کنند و توجه به این ظرفیت مهم از مباحث همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ خواهد بود.

اخبار بیشتر