نشست شورای قانون اساسی الجزایر برای اعلام ناتوانی «بوتفلیقه»
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

نشست شورای قانون اساسی الجزایر برای اعلام ناتوانی «بوتفلیقه»

فرمانده ارتش الجزایر خواستار برکناری بوتفلیقه شد

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
فرمانده ارتش الجزایر خواستار برکناری بوتفلیقه شد
آقای بوتفلیقه، بیست سال است که رئیس جمهور الجزایر است و در سال ۲۰۱۳ سکته کرده است. از آن زمان به ندرت درانظار عمومی دیده می‌شود و نزدیک به ۷ سال از آخرین سخنرانی عمومی او می‌گذرد.
فرمانده ارتش الجزایر خواستار برکناری بوتفلیقه شد - 0

احمد قاعد صلاح، فرمانده ارتش الجزایر در یک برنامه تلویزیونی خواهان برکناری عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری این کشور شده است.

به گزارش عصرایران به نقل از بی بی سی؛ فرمانده ارتش الجزایر روز سه‌شنبه ۲۶ مارس، در یک برنامه تلویزیونی خواستار عمل به ماده‌ای در قانون اساسی الجزایر شده که بر اساس آن اگر رئیس جمهوری توانایی ادامه کار نداشته باشد، از سمتش کنار گذاشته می‌شود.

این درخواست در پی هفته‌های تظاهرات در سراسر الجزایر در اعتراض به رئیس جمهور این کشور مطرح شده است.

اعتراضات زمانی آغاز شد که رئیس جمهوری ۸۲ ساله الجزایر برای نامزدی دوباره در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. انصراف او از کاندیدا شدن هم کمکی به فروکش کردن اعتراضات نداشت و معترضان خواستار برکناری او شدند.

آقای بوتفلیقه، بیست سال است که رئیس جمهور الجزایر است و در سال ۲۰۱۳ سکته کرده است. از آن زمان به ندرت درانظار عمومی دیده می‌شود و نزدیک به ۷ سال از آخرین سخنرانی عمومی او می‌گذرد.

او که برای انجام معالجات به سوئیس رفته بود، دو هفته پیش و در میان اعتراضات گسترده منتقدانش از سوئیس به الجزایر بازگشت..

آقای بوتفلیقه انتخابات ریاست جمهوری را، که برای ماه آینده میلادی برنامه‌ریزی شده بود، به تعویق انداخته است.

«اخضر ابراهیمی» دیپلمات الجزایری که در حال حاضر نماینده سازمان ملل در امور سوریه است، مذاکرات برای آینده سیاسی الجزایر را هدایت می‌کند.

ده روز پیش تظاهراتی در الجزیره برپا شد که احتمالا بزرگترین تظاهرات الجزایر در ٢٨ سال گذشته بود. بسیاری از تظاهرکنندگان ابتدا در دانشگاه‌ها تجمع کرده بودند و بعد به خیابان‌ها سرازیر شدند.

پلیس با گاز اشک‌آور سعی کرد تظاهرکنندگان را که بدون خشونت می‌خواستند به سمت کاخ ریاست جمهوری بروند متفرق کند و گفته می‌شود ١٩٥ نفر را بازداشت کرد.

بسیاری از جوانان الجزایری به وضعیت بد اقتصادی معترضند و طبقه حاکمی را که بعد از استقلال از فرانسه در راس قدرت بوده به فساد مالی متهم می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

حزب حاکم الجزایر درصدد تعیین جایگزین برای «بوتفلیقه»؛ تداوم اعتراضات ضد دولتی

تسنیمخبرگزاری تسنیم
حزب حاکم الجزایر درصدد تعیین جایگزین برای «بوتفلیقه»؛ تداوم اعتراضات ضد دولتی
حزب حاکم الجزایر قصد دارد جایگزینی برای عبدالعزیز بوتفلیقه که دبیرکلی این حزب را بر عهده دارد انتخاب کند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، رهبری حزب جبهه آزادیبخش ملی حزب حاکم در الجزایر که ریاست آن را «معاذ بوشارب» بر عهده دارد درصدد برگزاری یک کنفرانس فوق العاده در اواخر ماه آوریل یعنی چند روز قبل از پایان دوره ریاست جمهوری عبدالعزیز بوتفلیقه است.

«سمیره کرکوش» یک عضو بلندپایه حزب جبهه آزادیبخش ملی گفت که این کنفرانس اواخر ماه آوریل برگزار می‌شود و با توجه به تعویق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری هیچ دلیلی برای به تاخیر انداختن آن وجود ندارد.

وی اظهار داشت که این کنفرانس فوق العاده با هدف انتخاب دبیرکل جدید و کمیته مرکزی و عبور از بحرانی است که حزب جبهه آزادیبخش ملی در سالهای اخیر با آن روبرو بوده است.

از سر گرفته شدن تظاهرات‌ها علیه بوتفلیقه

تظاهرات‌های دانشجویان دانشگاه‌ها در مرکز پایتخت الجزایر از سر گرفته شد و دانشجویان با سردادن شعارهایی ضمن محکوم کردن تصمیمات بوتفلیقه و مخالفت با دولت در حال تشکیل خواستار کناره گیری حکومت و تمام شخصیت‌های آن شدند.

احمد قاید صالح رئیس ستاد مشترک ارتش الجزایر شب گذشته خواستار اجرای ماده ۱۰۲ قانون اساسی مربوط به خلأ منصب ریاست جمهوری شده است که این درخواست نشان‌دهنده اذعان ارتش به ناتوانی عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهوری فعلی برای اداره کشور است.

بوتفلیقه بیست و یکم بهمن ماه گذشته در پیامی خطاب به مردم این کشور نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری آینده را اعلام کرد. وی گفت که بعد از پیروزی در انتخابات آینده خواستار برگزاری کنگره‌ای ملی برای اصلاح قانون اساسی و فراهم کردن زمینه توافق سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در این کشور خواهد شد.

همزمان با تصمیم بوتفلیقه برای نامزدی برای پنجمین دوره ریاست جمهوری خود تظاهرات‌های گسترده در این کشور آغاز شد که تا امروز نیز ادامه دارد. گرچه بوتفلیقه از نامزدی در انتخابات منصرف شد و اعلام کرد که حکومت را به رئیس‌جمهور منتخب مردم واگذار می‌کند اما این تظاهرات‌ها همچنان ادامه دارد و مردم خواهان کناره‌گیری فوری او هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

رئیس دستگاه اطلاعاتی الجزایر استعفا کرد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
رئیس دستگاه اطلاعاتی الجزایر استعفا کرد
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: به گفته منابع موثق، ساعاتی بعد از اینکه احمد قاید صلاح، رئیس ستاد ارتش الجزایر از اجرای اصل ۱۰۲ خبر داد، بشیر طرطاق، رئیس دستگاه اطلاعاتی این کشور از سمت خود استعفا کرد.

به گزارش روزنامه رای الیوم، پایگاه «الجزایر پارت» به نقل از منابع موثق اعلام کرد ساعاتی بعد از اینکه احمد قاید صلاح، رئیس ستاد ارتش الجزایر از اجرای اصل ۱۰۲ خبر داد، بشیر طرطاق، رئیس دستگاه اطلاعاتی الجزایر، از سمت خود استعفا کرد. بنا به اعلام این پایگاه روابط این دو متشنج و غیردوستانه بود.

احمد قاید صالح، رئیس ستاد مشترک ارتش الجزایر روز گذشته در بیانیه‌ای، چاره وضعیت فعلی این کشور را در اجرای اصل ۱۰۲ قانون اساسی دانست. اصل ۱۰۲ قانون اساسی الجزایر تصریح می‌کند اعلام ناتوانی رئیس جمهوری مستلزم رای دو سوم اعضای پارلمان است. این ماده قانون اساسی الجزایر به ناتوانی رئیس جمهور در صورت بیماری خطرناک و مزمن اشاره دارد.

سه روز پیش، احزاب مخالف در الجزایر خواستار کناره گیری عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور این کشور و تشکیل شورای ریاست جمهوری برای نظارت بر مرحله انتقالی تا زمان برگزاری انتخابات شدند.

احزاب مخالف برای بررسی سازوکار خروج از بحران کنونی کشور تشکیل جلسه دادند و تصریح کردند شورای ریاست جمهوری باید از بین شخصیت‌های ملی و دارای شرایط نامزدی در انتخابات پیش رو برگزیده شود. احزاب مخالف همچنین از ارتش دعوت کردند به خواست ملت پاسخ مثبت داده و برای تحقق آن کمک کند.

بوتفلیقه ۲۹ اکتبر ۲۰۱۸ (هفتم آبان) با وجود کهولت سن (۸۲ ساله) و بیماری اعلام کرد برای پنجمین بار نامزد حزب جبهه آزادی‌بخش ملی الجزایر در انتخابات ریاست جمهوری این کشور می‌شود. همین امر موجب شد بسیاری از مردم الجزایر به خیابان‌ها بیایند و اعتراض‌ها در سراسر این کشور فراگیر شود.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با الجزایر و بوتفلیقه از تلگرام

📣یک شعار سیاسی با طعنه‌های عاشقانه علیه حکومت ۲۰ساله عبدالعزیز بوتفلیقه، ‌ حاکم الجزایر؛ «می‌خواهم مثل «بوتفلیقه» باشد، هرزمان ازش خواستم که برود، بیش‌تر وابسته شود.»

▫️بوتفلیقه رییس‌جمهور الجزایر، برای دوره پنجم می‌خواهد نامزد ریاست‌جمهوری بشود و مردم اعتراض دارند.


🔻شادی جوانان در الجزایر بعد از عقب‌نشینی بوتفلیقه

🔹بوتفلیقه رئیس جمهوری الجزایر در واکنش به اعتراضات اعلام کرد از کاندیداتوری برای انتخابات بعدی، انصراف می‌دهد/ خبرگزاری فرانسه

#بین‌الملل


🔴 الجزایر؛ معترضان پیروز شدند/ بوتفلیقه تسلیم شد/ بوتفلیقه: برای دوره پنجم کاندیدا نمی‌شود

🔹بوتفلیقه: برای دوره بعدی انتخابات ریاست جمهوری، کاندیدا نمی‌شوم

🔹استعفای کابینه الجزایر

🔹در ماه‌های اخیر شمار زیادی از مردم الجزایر با برگزاری تظاهرات با کاندیداتوری بوتفلیقه برای دوره پنجم ریاست جمهوری مخالفت کردند


📸 یک شعار سیاسی با طعنه‌های عاشقانه علیه حکومت ۲۰ساله عبدالعزیز بوتفلیقه، ‌ حاکم الجزایر؛ «می‌خواهم مثل «بوتفلیقه» باشد، هرزمان ازش خواستم که برود، بیش‌تر وابسته شود.»

◀️ بوتفلیقه رییس‌جمهور الجزایر، برای دوره پنجم می‌خواهد نامزد ریاست‌جمهوری بشود و مردم اعتراض دارند.


💢شادی جوانان در الجزایر بعد از عقب نشینی بوتفلیقه

❗️بوتفلیقه رئیس جمهوری الجزایر در واکنش به اعتراضات اعلام کرد از کاندیداتوری برای انتخابات بعدی، انصراف می‌دهد/ خبرگزاری فرانسه


♦️بوتفلیقه: الجزایر در آستانه تغییر حکومت قرار دارد

🔹عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری الجزایر گفت که مردم در مورد قانون اساسی از طریق همه پرسی تصمیم گیری خواهند کرد

جزییات در👇👇

entekhab. ir/۰۰۱xAE


نظرها

در ادامه بخوانید

سارقانی که از راننده نماینده مجلس سرقت کرده بودند دستگیر شدند+ فیلم لحظه سرقت

رکنارکنا19 ساعت قبل
به گزارش رکنا، سردار حمید هداوند در تشریح این خبر بیان داشت: با انتشار خبری مبنی بر مصدومیت راننده نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در مواجهه با دو سارق گوشی قاب، تیم هایی از کارگاه کارآگاهان پلیس پایتخت به بررسی موضوع پرداختند. این مقام ارشد انتظامی عنوان داشت: در بررسی‌های انجام شده این دو سارق گوشی قاپ شناسایی شده و لحظاتی قبل در یک عملیات ضربتی از سوی کارآگاهان دستگیر شدند. سردار هداوند تصریح کرد: در تحقیقات انجام شده از متهمان هر دو متهم به جرم خود اعتراف کردند. جانشین رییس پلیس پایتخت در پایان خاطرنشان کرد: متهمان اذعان داشتند که گوشی مسروقه را به یک مالخر اموال مسروقه فروختند که دستگیری این مالخر نیز در دستور کار است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
خبر فوریخبر فوری21 ساعت قبل
کتاب «من راوی آخرین کودتای ترکیه» نوشته نرگس رضایی با محوریت حوادث کودتای ۱۵ جولای سال ۲۰۱۶ ترکیه منتشر و روانه بازار کتاب شد. کتاب «من راوی آخرین کودتای ترکیه» به قلم نرگس رضایی، روزنامه‌نگار از سوی انتشارات لوح فکر همزمان با سالروز کودتای ۱۵ جولای ۲۰۱۶ ترکیه در تهران منتشر شد که در آن برای نخستین بار حوادث آن شب از سوی یک شاهد زنده به زبانی متفاوت برای مخاطب ایرانی روایت می‌شود. در این کتاب به موازات روایت کودتای ۱۵ جولای به دیگر کودتاهای ترکیه در دهه ۹۰ نیز اشاره شده و در فصلی به طور مفصل به اولین کودتای ترکیه و فرجام دولتمردان ساقط شده در «جزیره شوم» پرداخته می‌شود. نویسنده به موازات حوادث کودتای ۱۵ جولای به پیش‌درآمدهای آن نیز پرداخته است. مقامات کشور نیز کودتای ۱۵ جولای ترکیه را محکوم و مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه از محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشور به خاطر پیگیری هایش در آن شب قدردانی کرده بود.

فیلم/ حامی مالی نتانیاهو: ایران باید نابود شود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

آمریکا سازمان ملل را گروگان گرفته است

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
وی با بیان اینکه آمریکا سازمان‌های بین المللی از جمله «سازمان ملل متحد» را به گروگان گرفته است، گفت: طبق قانونی که در چارچوب مصوبه شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۷ بین آمریکا و سازمان ملل وضع شده، «بند یازدهم» می‌گوید «هیچ یک از دولت‌های ایالتی، فدرال و محلی آمریکایی حق اخلال در تردد نمایندگان سیاسی و کسانی را که به دعوت سازمان ملل متحد به مقر این سازمان در نیویورک می‌روند ندارند». در دروه قبل هم شاهد بودیم که جمهوری اسلامی نام سفیری را به عنوان نماینده دائم جمهوری اسلامی نزد سازمان ملل اعلام کرد، اما دولت اوباما آن را رد کرد و الان هم محدودیت‌های گسترده‌ای را برای دیپلمات‌های و خبرنگاران ایرانی قائل شده‌اند. این کارشناس سیاست خارجی با اشاره به اینکه این اقدام، تنها نقض قوانین و عرف بین‌المللی از سوی ایالات متحده نیست، گفت: آمریکایی‌ها الان در تهران ۱۶ نهاد اطلاع‌رسانی دارند؛ از جمله «سی. اس» و بسیاری از رسانه‌های دیداری و نوشتاری و حتی سه آژانس عکس در تهران دارند؛ اما در برابر دو خبرنگار «خبرگزاری جمهوری اسلامی» و «خبرگزاری صداوسیما» محدودیت‌های بسیار شدیدی را اعمال کردند. پیش از این محدودیت ۴۰ کیلومتری بود و الان تبدیل به محدودیت یک کیلومتری برای تردد شده است.

سخنان رهبرمعظم انقلاب درباره توقیف نفتکش توسط انگلستان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین23 ساعت قبل

افشاگری درباره «گاندو» | پشت‌پرده سریال‎سازی علیه دولت روحانی چه کسانی هستند؟ +فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز21 ساعت قبل
«یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد» یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد. این ویدئو را ببینید تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد. حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهور درباره سریال «گاندو» نوشت: دولت در شش سال گذشته با تمام نیرو از هیچ خدمتی فروگذار نکرد و برای اعتلای ایران و ایرانی چوب حراج بر حیثیت سیاسی خود زد. وی افزود: اما یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد. این ویدئو را ببینید تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد.

اخبار بیشتر