نشست شورای قانون اساسی الجزایر برای اعلام ناتوانی «بوتفلیقه»
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

نشست شورای قانون اساسی الجزایر برای اعلام ناتوانی «بوتفلیقه»

فرمانده ارتش الجزایر خواستار برکناری بوتفلیقه شد

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
فرمانده ارتش الجزایر خواستار برکناری بوتفلیقه شد
آقای بوتفلیقه، بیست سال است که رئیس جمهور الجزایر است و در سال ۲۰۱۳ سکته کرده است. از آن زمان به ندرت درانظار عمومی دیده می‌شود و نزدیک به ۷ سال از آخرین سخنرانی عمومی او می‌گذرد.
فرمانده ارتش الجزایر خواستار برکناری بوتفلیقه شد - 0

احمد قاعد صلاح، فرمانده ارتش الجزایر در یک برنامه تلویزیونی خواهان برکناری عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری این کشور شده است.

به گزارش عصرایران به نقل از بی بی سی؛ فرمانده ارتش الجزایر روز سه‌شنبه ۲۶ مارس، در یک برنامه تلویزیونی خواستار عمل به ماده‌ای در قانون اساسی الجزایر شده که بر اساس آن اگر رئیس جمهوری توانایی ادامه کار نداشته باشد، از سمتش کنار گذاشته می‌شود.

این درخواست در پی هفته‌های تظاهرات در سراسر الجزایر در اعتراض به رئیس جمهور این کشور مطرح شده است.

اعتراضات زمانی آغاز شد که رئیس جمهوری ۸۲ ساله الجزایر برای نامزدی دوباره در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. انصراف او از کاندیدا شدن هم کمکی به فروکش کردن اعتراضات نداشت و معترضان خواستار برکناری او شدند.

آقای بوتفلیقه، بیست سال است که رئیس جمهور الجزایر است و در سال ۲۰۱۳ سکته کرده است. از آن زمان به ندرت درانظار عمومی دیده می‌شود و نزدیک به ۷ سال از آخرین سخنرانی عمومی او می‌گذرد.

او که برای انجام معالجات به سوئیس رفته بود، دو هفته پیش و در میان اعتراضات گسترده منتقدانش از سوئیس به الجزایر بازگشت..

آقای بوتفلیقه انتخابات ریاست جمهوری را، که برای ماه آینده میلادی برنامه‌ریزی شده بود، به تعویق انداخته است.

«اخضر ابراهیمی» دیپلمات الجزایری که در حال حاضر نماینده سازمان ملل در امور سوریه است، مذاکرات برای آینده سیاسی الجزایر را هدایت می‌کند.

ده روز پیش تظاهراتی در الجزیره برپا شد که احتمالا بزرگترین تظاهرات الجزایر در ٢٨ سال گذشته بود. بسیاری از تظاهرکنندگان ابتدا در دانشگاه‌ها تجمع کرده بودند و بعد به خیابان‌ها سرازیر شدند.

پلیس با گاز اشک‌آور سعی کرد تظاهرکنندگان را که بدون خشونت می‌خواستند به سمت کاخ ریاست جمهوری بروند متفرق کند و گفته می‌شود ١٩٥ نفر را بازداشت کرد.

بسیاری از جوانان الجزایری به وضعیت بد اقتصادی معترضند و طبقه حاکمی را که بعد از استقلال از فرانسه در راس قدرت بوده به فساد مالی متهم می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

حزب حاکم الجزایر درصدد تعیین جایگزین برای «بوتفلیقه»؛ تداوم اعتراضات ضد دولتی

تسنیمخبرگزاری تسنیم
حزب حاکم الجزایر درصدد تعیین جایگزین برای «بوتفلیقه»؛ تداوم اعتراضات ضد دولتی
حزب حاکم الجزایر قصد دارد جایگزینی برای عبدالعزیز بوتفلیقه که دبیرکلی این حزب را بر عهده دارد انتخاب کند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، رهبری حزب جبهه آزادیبخش ملی حزب حاکم در الجزایر که ریاست آن را «معاذ بوشارب» بر عهده دارد درصدد برگزاری یک کنفرانس فوق العاده در اواخر ماه آوریل یعنی چند روز قبل از پایان دوره ریاست جمهوری عبدالعزیز بوتفلیقه است.

«سمیره کرکوش» یک عضو بلندپایه حزب جبهه آزادیبخش ملی گفت که این کنفرانس اواخر ماه آوریل برگزار می‌شود و با توجه به تعویق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری هیچ دلیلی برای به تاخیر انداختن آن وجود ندارد.

وی اظهار داشت که این کنفرانس فوق العاده با هدف انتخاب دبیرکل جدید و کمیته مرکزی و عبور از بحرانی است که حزب جبهه آزادیبخش ملی در سالهای اخیر با آن روبرو بوده است.

از سر گرفته شدن تظاهرات‌ها علیه بوتفلیقه

تظاهرات‌های دانشجویان دانشگاه‌ها در مرکز پایتخت الجزایر از سر گرفته شد و دانشجویان با سردادن شعارهایی ضمن محکوم کردن تصمیمات بوتفلیقه و مخالفت با دولت در حال تشکیل خواستار کناره گیری حکومت و تمام شخصیت‌های آن شدند.

احمد قاید صالح رئیس ستاد مشترک ارتش الجزایر شب گذشته خواستار اجرای ماده ۱۰۲ قانون اساسی مربوط به خلأ منصب ریاست جمهوری شده است که این درخواست نشان‌دهنده اذعان ارتش به ناتوانی عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهوری فعلی برای اداره کشور است.

بوتفلیقه بیست و یکم بهمن ماه گذشته در پیامی خطاب به مردم این کشور نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری آینده را اعلام کرد. وی گفت که بعد از پیروزی در انتخابات آینده خواستار برگزاری کنگره‌ای ملی برای اصلاح قانون اساسی و فراهم کردن زمینه توافق سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در این کشور خواهد شد.

همزمان با تصمیم بوتفلیقه برای نامزدی برای پنجمین دوره ریاست جمهوری خود تظاهرات‌های گسترده در این کشور آغاز شد که تا امروز نیز ادامه دارد. گرچه بوتفلیقه از نامزدی در انتخابات منصرف شد و اعلام کرد که حکومت را به رئیس‌جمهور منتخب مردم واگذار می‌کند اما این تظاهرات‌ها همچنان ادامه دارد و مردم خواهان کناره‌گیری فوری او هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

رئیس دستگاه اطلاعاتی الجزایر استعفا کرد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
رئیس دستگاه اطلاعاتی الجزایر استعفا کرد
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: به گفته منابع موثق، ساعاتی بعد از اینکه احمد قاید صلاح، رئیس ستاد ارتش الجزایر از اجرای اصل ۱۰۲ خبر داد، بشیر طرطاق، رئیس دستگاه اطلاعاتی این کشور از سمت خود استعفا کرد.

به گزارش روزنامه رای الیوم، پایگاه «الجزایر پارت» به نقل از منابع موثق اعلام کرد ساعاتی بعد از اینکه احمد قاید صلاح، رئیس ستاد ارتش الجزایر از اجرای اصل ۱۰۲ خبر داد، بشیر طرطاق، رئیس دستگاه اطلاعاتی الجزایر، از سمت خود استعفا کرد. بنا به اعلام این پایگاه روابط این دو متشنج و غیردوستانه بود.

احمد قاید صالح، رئیس ستاد مشترک ارتش الجزایر روز گذشته در بیانیه‌ای، چاره وضعیت فعلی این کشور را در اجرای اصل ۱۰۲ قانون اساسی دانست. اصل ۱۰۲ قانون اساسی الجزایر تصریح می‌کند اعلام ناتوانی رئیس جمهوری مستلزم رای دو سوم اعضای پارلمان است. این ماده قانون اساسی الجزایر به ناتوانی رئیس جمهور در صورت بیماری خطرناک و مزمن اشاره دارد.

سه روز پیش، احزاب مخالف در الجزایر خواستار کناره گیری عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور این کشور و تشکیل شورای ریاست جمهوری برای نظارت بر مرحله انتقالی تا زمان برگزاری انتخابات شدند.

احزاب مخالف برای بررسی سازوکار خروج از بحران کنونی کشور تشکیل جلسه دادند و تصریح کردند شورای ریاست جمهوری باید از بین شخصیت‌های ملی و دارای شرایط نامزدی در انتخابات پیش رو برگزیده شود. احزاب مخالف همچنین از ارتش دعوت کردند به خواست ملت پاسخ مثبت داده و برای تحقق آن کمک کند.

بوتفلیقه ۲۹ اکتبر ۲۰۱۸ (هفتم آبان) با وجود کهولت سن (۸۲ ساله) و بیماری اعلام کرد برای پنجمین بار نامزد حزب جبهه آزادی‌بخش ملی الجزایر در انتخابات ریاست جمهوری این کشور می‌شود. همین امر موجب شد بسیاری از مردم الجزایر به خیابان‌ها بیایند و اعتراض‌ها در سراسر این کشور فراگیر شود.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با الجزایر و بوتفلیقه از تلگرام

📣یک شعار سیاسی با طعنه‌های عاشقانه علیه حکومت ۲۰ساله عبدالعزیز بوتفلیقه، ‌ حاکم الجزایر؛ «می‌خواهم مثل «بوتفلیقه» باشد، هرزمان ازش خواستم که برود، بیش‌تر وابسته شود.»

▫️بوتفلیقه رییس‌جمهور الجزایر، برای دوره پنجم می‌خواهد نامزد ریاست‌جمهوری بشود و مردم اعتراض دارند.


🔻شادی جوانان در الجزایر بعد از عقب‌نشینی بوتفلیقه

🔹بوتفلیقه رئیس جمهوری الجزایر در واکنش به اعتراضات اعلام کرد از کاندیداتوری برای انتخابات بعدی، انصراف می‌دهد/ خبرگزاری فرانسه

#بین‌الملل


🔴 الجزایر؛ معترضان پیروز شدند/ بوتفلیقه تسلیم شد/ بوتفلیقه: برای دوره پنجم کاندیدا نمی‌شود

🔹بوتفلیقه: برای دوره بعدی انتخابات ریاست جمهوری، کاندیدا نمی‌شوم

🔹استعفای کابینه الجزایر

🔹در ماه‌های اخیر شمار زیادی از مردم الجزایر با برگزاری تظاهرات با کاندیداتوری بوتفلیقه برای دوره پنجم ریاست جمهوری مخالفت کردند


📸 یک شعار سیاسی با طعنه‌های عاشقانه علیه حکومت ۲۰ساله عبدالعزیز بوتفلیقه، ‌ حاکم الجزایر؛ «می‌خواهم مثل «بوتفلیقه» باشد، هرزمان ازش خواستم که برود، بیش‌تر وابسته شود.»

◀️ بوتفلیقه رییس‌جمهور الجزایر، برای دوره پنجم می‌خواهد نامزد ریاست‌جمهوری بشود و مردم اعتراض دارند.


💢شادی جوانان در الجزایر بعد از عقب نشینی بوتفلیقه

❗️بوتفلیقه رئیس جمهوری الجزایر در واکنش به اعتراضات اعلام کرد از کاندیداتوری برای انتخابات بعدی، انصراف می‌دهد/ خبرگزاری فرانسه


♦️بوتفلیقه: الجزایر در آستانه تغییر حکومت قرار دارد

🔹عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری الجزایر گفت که مردم در مورد قانون اساسی از طریق همه پرسی تصمیم گیری خواهند کرد

جزییات در👇👇

entekhab. ir/۰۰۱xAE


نظرها

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز13 ساعت قبل
به گزارش مشرق، خانه آزادی در واشنگتن می‌گوید محدودیت آزادی در شبکه‌های اجتماعی رو به افزایش است. «الی فانک» از نویسندگان گزارش «آزادی در اینترنت ۲۰۱۹» می‌گوید: «دو حوزه اصلی امسال ما، استفاده دولت‌های غربی از شبکه‌های اجتماعی برای دستکاری در انتخابات و نظارت بر شهروندان را تشکیل می‌دهد.» او ادامه می‌دهد: «در ۴۰ کشور از ۶۵ کشوری که در این گزارش رصد شده‌اند، برنامه نظارت بر فعالیت در شبکه‌های اجتماعی تشدید شده است. ما دریافتیم که مهره‌های داخلی، خواه دولت‌ها یا نامزدهای انتخاباتی از اینترنت برای دستکاری در یک انتخابات آزاد و عادلانه استفاده می‌کنند.» بیشترین سوءاستفاده از شبکه‌های اجتماعی از طریق انتشار اطلاعات نادرست صورت می‌گیرد. بنا به گفته «الی فانک»، قدرت شبکه‌های اجتماعی در جریان جنبش‌های سال ۲۰۱۱ کشورهای عربی موسوم به بهار عربی ظهور پیدا کرد. یک شهروند مصری می‌گوید: «نمی‌دانم آیا همه متوجه هستند که دولت‌های غربی به چه سرعتی از این ابزار علیه ما استفاده می‌کنند؟ دولت‌ها پیش خودشان گفتند شاید بتوانیم از اینترنت علیه مردم استفاده کنیم.» تلاش دولت‌ها برای محدود کردن اینترنت اما می‌تواند نتیجه معکوس هم داشته باشد، برای نمونه در طول یک‌سال گذشته در طی اعتراضات فرانسه موسوم به جنبش جلیقه زردها که همین هفته پیش، یک‌سالگی خود را اعلام کرد، از شبکه‌های اجتماعی برای سازمان دادن تظاهرات استفاده شده است.

برخوردار شدن ۶۰ میلیون نفر از منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
وی با اشاره به اینکه مدیریت مصرف سوخت و حمایت اجتماعی از تصمیمات مهم این جلسه بود، گفت: ابتدا آقای رحمانی فضلی وزیر کشور و آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه گزارشی به جلسه ارایه کردند. آقای ربیعی افزود: سران قوا از تلاش‌های وزیر کشور برای اجرای طرح تشکر و هرکدام طی صحبت‌های جداگانه بر همکاری همه جانبه همه دستگاه‌ها و نهاد‌های کشور برای اجرای موفق این طرح ملی تاکید کردند. وی همچنین یکی دیگر از مباحث این جلسه را تحقق و اهداف این طرح دانست و گفت: در این جلسه ایجاد عدالت اجتماعی و برخوردار شدن ۶۰ میلیون نفر از خانواده‌های کم درآمد از منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین، مورد تاکید مجدد قرار گرفت. سخنگوی دولت افزود: از اهداف مهم ما در این طرح مبارزه با قاچاق سوخت بود که در این جلسه مورد بحث قرار گرفت. آقای ربیعی گفت: همچنین بحث مدیریت مصرف سوخت و مقاوم سازی اقتصاد ناشی از این طرح، مباحثی بود که در این جلسه مطرح شد.

فیلم | زیرنویس شبکه خبر درباره اعتراضات در برخی شهرهای کشور

همشهریهمشهری23 ساعت قبل

ماجرا چیست؟

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
با افزایش قیمت بنزین و دو نرخی شدن آن، برخی اعتراضات مسالمت آمیز مردم با سواستفاده برخی افراد به بیراهه رفت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با افزایش قیمت بنزین و دو نرخی شدن آن، برخی اعتراضات مسالمت آمیز مردم با سواستفاده برخی افراد به بیراهه رفت.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
دوسایت خبری تحلیلی یکی در ایران و یکی درخارج با پیشینه متفاوت گردانندگان در یک روز اقدام به انتشار نوشته هایی از دوتحلیلگر متفاوت در باره مقتدی صدر کرده‌اند که همپوشانی قابل اعتنایی دارد. تفکر مقتدی صدر به استقرار نوعی حکومت مقتدر با دعاوی دینی (زعامت سیاسی- دینی) تمایل دارد آمیخته با ناسیونالیسم عربی. مقتدی صدر بازیگری است قدرت‌ طلب و جسور که پایگاه قابل‌اعتنا و به خوبی سازمان‌یافته دارد. او هیچ ابایی ندارد که برای نیل به قدرت از حمایت کانون‌های خارجی استفاده کند و اگر ایران را مزاحم راه خود ببیند رودرروی ایران بایستد. به خصوص این روزها که مقتدی صدر با یکه تازی‌های خود برای تداوم و تشدید اعتراضات مردمی در عراق و سمت و سو دهی به جریان تظاهرات، همان برنامه و طرح مطلوب آمریکایی‌ها را پیاده می‌کند.

از فردا طرح معیشتی را برای خانوارها می‌ریزیم

مهرمهر1 روز قبل

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری3 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری3 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری22 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

سازمان صمت: در هیچ کالایی افزایش قیمت نداشته‌ایم/ اجازه گرانی نمی‌دهیم

عصر ایران1 ساعت قبل

اتمام حجت با متخلفان انتخاباتی/برخورد جدی قوه قضاییه با جرائم

مهر1 ساعت قبل

شمخانی: منافقین و ضد انقلاب در اغتشاشات دیروز نقش داشتند

فردا نیوز1 ساعت قبل

دولت فرصت بازارسازی سوخت را از دست داد/اشتباه ۱۰ سال قبل تکرار شد

اعتمادآنلاین1 ساعت قبل

ارائه گزارش پایش قیمت‌ها هر روز به ستاد تنظیم بازار/ مصوبات قبلی افزایش قیمت کالاها لغو شد

تسنیم1 ساعت قبل

حضور فعال بانک مرکزی در بازار ارز

اعتمادآنلاین1 ساعت قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

12 ساعت قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

22 ساعت قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

1 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

2 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1