رای پارلمان انگلیس؛ برگزیت به تعویق افتاد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

رای پارلمان انگلیس؛ برگزیت به تعویق افتاد

مخالفت پارلمان انگلیس با گزینه‌های خروج برگزیت از بن‌بست

تسنیمخبرگزاری تسنیم
مخالفت پارلمان انگلیس با گزینه‌های خروج برگزیت از بن‌بست
نمایندگان پارلمان انگلیس هر هشت گزینه پیشنهادی خود برای برون رفت مذاکرات برگزیت از بن بست را رد کردند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از یورونیوز، نمایندگان مجلس عوام بریتانیا هر هشت گزینه پیشنهادی خود برای برون رفت مذاکرات برگزیت از بن بست را رد کردند.

شامگاه چهارشنبه نمایندگان مجلس عوام پس از ساعت‌ها بحث و جدل، تمام گزینه‌ها برای خروج با یا بدون بدون توافق را رد کردند. این رویکرد احتمالا نشانگر آن است که کلاف سر در گم برگزیت کماکان ادامه خواهد یافت.

با این حال مجلس عوام به تعویق تاریخ اجرای برگزیت رای مثبت داد.

خروج بدون توافق

گزینه نخست (B) خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا در تاریخ تعیین شده از سوی شورای اروپا، یعنی ۱۲ آوریل (۲۲ اردیبهشت) بود. این گزینه با ۴۰۰ رای مخالف در برابر تنها ۱۶۰ رای موافق رد شد.

بازار مشترک

گزینه دوم، (D) موسوم به «بازار مشترک ۲٫۰» با طرح پیوستن به بازار واحپ اروپا و توافق بر سر مقررات گمرکی با ۲۸۳ رای مخالف و ۱۸۸ رای موافق رد شد.

ماندن در منطقه اقتصادی مشترک اروپا

گزینه سوم (H) پیشنهاد ماندن بریتانیا در منطقه اقتصادی مشترک اروپا و پیوستن این کشور به توافق معامله آزاد اروپا بود. این گزینه با ۳۷۷ رای مخالف و ۶۵ رای موافق رد شد.

مذاکرات با اتحادیه اروپا برای ایجاد گمرک واحد و فراگیر

گزینه چهارم (J) پیشنهاد ادغام اروپا در مذاکرات با اتحادیه اروپا برای ایجاد گمرک واحد و فراگیر را برای کل بریتانیا (از جمله ایرلند شمالی) را می‌داد. این گزینه هم با ۲۷۲ رای مخالف و ۲۶۴ رای موافق رد شد.

اتحاد گمرکی و پیوستن محدود به بازار مشترک

گزینه پنجم (K) که در واقع پیشنهاد حزب کارگر بود، ناظر بر اتحاد گمرکی و پیوستن محدود به بازار مشترک بود. این طرح هم با ۳۰۷ رای مخالف در برابر ۲۳۷ رای موافق رد شد.

ابقای بریتانیا در اتحادیه اروپا

گزینه ششم (L) فراخوان به بحث دوباره درباره اجرای ماده ۵۰ معاهده لیسبون بود؛ ماده‌ای که پیشتر دولت محافظه‌کار بریتانیا با اعلام اجرای آن روند جدایی از اتحادیه اروپا را آغاز کرده بود. طراحان این پیشنهاد خواستار بازنگری در شیوه جدایی از اتحادیه اروپا بودند. براساس این طرح، جدایی بدون توافق، به معنای لغو جدایی و بی‌سرانجام ماندن رای به برگزیت و در نتیجه، ابقای بریتانیا در اتحادیه اروپا بود. این طرح هم با ۲۹۳ رای مخالف در برابر ۱۸۴ رای موافق رد شد.

برگزاری رفراندوم جدید برای همه‌پرسی هرگونه توافق جدایی

گزینه هفتم (M) خواستار برگزاری رفراندوم جدید برای هرگونه توافق برای برگزیت بود. این گزینه با ۲۹۵ رای مخالف در برابر ۲۶۸ رای موافق، رد شد.

برگزیت بدون توافق اما مدیریت شده

گزینه هشتم (O) پیشنهاد می‌داد که دولت بریتانیا در صورت به توافق نرسیدن با اتحادیه اروپا، یک برگزیت بدون توافق اما مدیریت شده را در پیش گیرد. این گزینه با ۴۲۲ رای مخالف در برابر ۱۳۹ رای موافق رد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

پیشنهاد مشروط ترزا می‌برای استعفا

انتخابخبرگزاری انتخاب
پیشنهاد مشروط ترزا می‌برای استعفا
هیچ یک از هشت گزینه‌ای که نمایندگان پارلمان بریتانیا به عنوان طرح جایگزین بریگزیت پیشنهاد کرده بودند از حمایت اکثریت برخوردار نشد و ترزا می می‌گوید چنانچه توافق خروج به تایید پارلمان برسد، کناره‌گیری می‌کند تا نخست‌وزیر جدیدی جزئیات خروج را به مذاکره بگذارد.
پیشنهاد مشروط ترزا می‌برای استعفا - 0

هیچ یک از هشت گزینه‌ای که نمایندگان پارلمان بریتانیا به عنوان طرح جایگزین بریگزیت پیشنهاد کرده بودند از حمایت اکثریت برخوردار نشد و ترزا می‌می‌گوید چنانچه توافق خروج به تایید پارلمان برسد، کناره‌گیری می‌کند تا نخست‌وزیر جدیدی جزئیات خروج را به مذاکره بگذارد.

به گزارش ایسنا، درخواست برای یک اتحاد گمرکی با اتحادیه اروپا با ۲۷۲ رای در مقابل ۲۶۴ رای رد شد و درخواست برای انجام همه‌پرسی برای تایید هرگونه توافقی بر سر بریگزیت هم با ۲۹۵ رای در مقابل ۲۶۸ رای شکست خورد.

استیون بارکلی، وزیر بریگزیت دولت ترزا می، نخست وزیر بریتانیا گفت نتایج رای‌گیری چهارشنبه این نظر دولت را تایید می‌کند که توافقی که خانم می‌با اتحادیه اروپا به دست آورده بود - اما در پارلمان رد شد - «بهترین گزینه» است. او به نمایندگان گفت روشن است که «راه ساده‌ای برای حرکت به جلو» وجود ندارد.

به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، ‌ طرح جایگزین حزب کارگر برای خروج از اتحادیه اروپا - از جمله «هماهنگی نزدیک» با بازار واحد اروپا و حفاظت از حقوق کارگران - هم با ۳۰۷ رای در مقابل ۲۳۷ رای شکست خورد.

پنج پیشنهاد دیگر از جمله حمایت از یک خروج بدون توافق، طرح به اصطلاح بازار مشترک ۲٫۰، پیشنهادی برای ماندن در ناحیه اقتصادی اروپا و متوقف کردن فرآیند بریگزیت با ابطال ماده ۵۰، همگی از کسب اکثریت آراء باز ماندند.

اولیور لتوین، نماینده حزب محافظه‌کار که بر فرآیند بی‌سابقه آراء نظارت داشت، گفت که فقدان رای اکثریت برای این پیشنهادها «مایوس‌کننده» است. او گفت که اعضای پارلمان فرصت خواهند داشت روز دوشنبه بار دیگر برای رسیدن به اجماع تلاش کنند، اما افزود که اگر توافق نخست‌وزیر پیش از آن رای بیاورد، دیگر نیازی به این کار نخواهد بود.

تاکنون همه طرح‌های بریگزیت که دولت می‌بر سر آنها با اتحادیه اروپا به توافق رسیده، در پارلمان این کشور رد شده است که آخرین آنها روز ۱۲ مارس بود. جناح‌های سیاسی مختلف به دلایل متفاوتی علیه توافقنامه می‌با اتحادیه اروپا رأی داده‌اند. حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت و نیز نمایندگان طرفدار ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا معتقدند خروج طبق این توافقنامه برای اقتصاد بریتانیا مضر است.

در سوی دیگر، هواداران سرسخت بریگزیت معتقد بودند توافقنامه به دست آمده توسط دولت کنترل کامل همه امور را به بریتانیا برنمی‌گرداند و مخصوصا نگران بودند که بخش مربوط به مرز ایرلند شمالی، باعث ‌شود بریتانیا تا ابد در قید و بندهای اتحادیه اروپا بماند.

پیشتر در روز چهارشنبه ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا وعده داد آماده است به محض تصویب توافقنامه خروج کشورش از اتحادیه اروپا کناره‌گیری کند. او گفته در صورت تصویب توافقنامه پیشنهادی او در پارلمان دیگر برای ادامه گفت‌وگوها میان دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر کار باقی نخواهد ماند.

با وجود این، بر اساس اظهارات نمایندگان محافظه‌کاری که در این جلسه با می‌حضور داشته‌اند او تاریخ دقیقی برای کناره‌گیری از قدرت مشخص نکرده است.

تصمیم می‌تنها دو روز پس از اقدام بی‌سابقه نمایندگان پارلمان بریتانیا صورت گرفته که طی آن با هدف جلب حمایت اکثریت اعضا از یک راه‌حل جایگزین برای بریگزیت، به انتقال قدرت تصمیم‌گیری در این زمینه از نخست‌وزیر به مجلس عوام رای داده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

پارلمان انگلیس به تمدید مهلت برگزیت رای داد

برناخبرگزاری برنا
پارلمان انگلیس به تمدید مهلت برگزیت رای داد

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، در رای گیری که شامگاه چهارشنبه برگزار شد ۴۴۱ نماینده انگلیس به نفع تمدید مهت خروج از اتحادیه اروپا رای دادند و ۱۰۵ نماینده نیز با این اقدام مخالفت کردند.

با توجه به رای‌گیری انجام شده، مهلت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تا آوریل یا ماه می‌می‌تواند تمدید شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اقتصادنیوزاقتصادنیوز14 ساعت قبل
وی با تاکید بر اینکه فقدان گفتمان در حوزه زنان به سیاست ژله‌ای و بی ثبات تبدیل شده است خاطرنشان کرد: بدون این اجماع نمی‌توان اقداماتی انجام داد چرا که با هر تغییر مدیریتی، تصمیمات اتخاذ شده هم دستخوش تغییرات می‌شود. صالحی امیری در ادامه سخنان خود از شکاف میان باور و عملکرد در حوزه زنان یاد کرد و گفت: ما همیشه در عرصه تحلیل، توصیف و بیان احساسات بسیار زیبا از حضور زنان سخن می‌گوییم اما در عملکردها شکاف موج می‌زند. شاهد مدعا نگاه ابزاری به حوزه زنان به عنوان نیمی از جامعه در انتخابات است آنجا که از وعده‌ها در مورد زنان گفته می‌شود و پس از انتخابات این چراغ خاموش می‌شود تا انتخابات بعدی. وی همچنین بر ضرورت اصلاح تصویر بیمارگونه نسبت به زنان تاکید کرد و گفت: سیاست انگ زنی باید به سیاست پاکدامنی تبدیل شود. رییس کمیته ملی المپیک افزود: ما باید تلاش کنیم در دنیا هم تصویر روشنی از جامعه ایران داشته باشیم پس وقتی با حضور زنان در ورزشگاه مشکل داریم نمی‌توانیم در عرصه‌های دیگر شعار عدالت را مانور بدهیم.

کنگره آمریکا به توبیخ رئیس جمهور مبادرت کرد

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
برای نخستین بار در یکصد سال گذشته، کنگره آمریکا به توبیخ رئیس جمهور این کشور مبادرت کرد. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما ‎؛ به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان، برای نخستین بار در یکصد سال گذشته، کنگره آمریکا به توبیخ رئیس جمهور این کشور مبادرت کرد. جنجال بر سر اظهارات نژادپرستانه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا همچنان ادامه دارد. کار به جایی کشیده است که مجلس نمایندگان آمریکا برای نخستین بار به توبیخ رئیس جمهور وقت مبادرت کرده است. به گفته نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شش کمیته کنگره در حال کار کردن روی این مسئله هستند که آیا دونالد ترامپ از اختیارات خودش سوء استفاده کرده و مانع اجرای عدالت شده است یا خیر.
فارسفارس23 ساعت قبل
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اقدام تعدادی از نمایندگان مجلس برای جمع‌آوری امضا با هدف فشار به قوه قضائیه جهت لغو مجازات محمدرضا خاتمی گفت: این اقدام از روی غلبه احساسات و طرفداری حزبی صورت گرفته است و به همین جهت از جایگاهی برخوردار نیست. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: قطعا امضای این نامه کار دستی نبوده و به منزله دخالت در امور قوا تلقی می‌شود. این اقدام از روی غلبه احساسات و طرفداری حزبی صورت گرفته است و به همین جهت از جایگاهی برخوردار نیست. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه قوه قضاییه حق دارد هر نوع جرمی را مورد بررسی قرار دهد و برای آنها متناسب با قانون حکم صادر کند، خاطرنشان کرد: با نوشتن و امضاء نامه و طومار تحت یک شرایط جوی خاص، حکم دستگاه قضایی نباید تغییر کند. انتهای پیام/

افشاگری درباره «گاندو» | پشت‌پرده سریال‎سازی علیه دولت روحانی چه کسانی هستند؟ +فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز22 ساعت قبل
«یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد» یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد. این ویدئو را ببینید تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد. حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهور درباره سریال «گاندو» نوشت: دولت در شش سال گذشته با تمام نیرو از هیچ خدمتی فروگذار نکرد و برای اعتلای ایران و ایرانی چوب حراج بر حیثیت سیاسی خود زد. وی افزود: اما یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد. این ویدئو را ببینید تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد.
خبر فوریخبر فوری22 ساعت قبل
کتاب «من راوی آخرین کودتای ترکیه» نوشته نرگس رضایی با محوریت حوادث کودتای ۱۵ جولای سال ۲۰۱۶ ترکیه منتشر و روانه بازار کتاب شد. کتاب «من راوی آخرین کودتای ترکیه» به قلم نرگس رضایی، روزنامه‌نگار از سوی انتشارات لوح فکر همزمان با سالروز کودتای ۱۵ جولای ۲۰۱۶ ترکیه در تهران منتشر شد که در آن برای نخستین بار حوادث آن شب از سوی یک شاهد زنده به زبانی متفاوت برای مخاطب ایرانی روایت می‌شود. در این کتاب به موازات روایت کودتای ۱۵ جولای به دیگر کودتاهای ترکیه در دهه ۹۰ نیز اشاره شده و در فصلی به طور مفصل به اولین کودتای ترکیه و فرجام دولتمردان ساقط شده در «جزیره شوم» پرداخته می‌شود. نویسنده به موازات حوادث کودتای ۱۵ جولای به پیش‌درآمدهای آن نیز پرداخته است. مقامات کشور نیز کودتای ۱۵ جولای ترکیه را محکوم و مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه از محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشور به خاطر پیگیری هایش در آن شب قدردانی کرده بود.

هیئت دولت در جمع خبرنگاران

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل

اخبار بیشتر