تعدادی از آثار باستانی کشور در جریان سیل تخریب شدند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سرگرمی
پوشش خبری

تعدادی از آثار باستانی کشور در جریان سیل تخریب شدند

خسارت به بناهای تاریخی سه شهر در خراسان رضوی در پی بارندگی‌های اخیر

ایسناخبرگزاری ایسنا
خسارت به بناهای تاریخی سه شهر در خراسان رضوی در پی بارندگی‌های اخیر
بارندگی‌های اخیر موجب وارد شدن خسارت‌های جدی به برخی بناهای تاریخی سه شهرستان کاشمر، خلیل‌آباد و بردسکن در خراسان رضوی شده است.

به گزارش ایسنا، محمد جواد بلبلی -رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خلیل‌آباد - گفت: متأسفانه در چند روز اخیر خسارت‌های جدی به برخی ابنیه تاریخی شهرستان به دلیل بارندگی وارد شده است.

وی افزود: قلعه تاریخی بزنجرد، دیوار پیرامونی یخدان گلی و امامزاده قاسم ارغا جز مکان‌هایی بوده‌اند که به آن‌ها خسارت وارد شده است.

وی اظهار کرد: در گذشته قلعه تاریخی بزنجرد شکافی داشته اما در بارندگی‌های اخیر به دلیل این که این شکاف بسیار بیشتر شده مجبور به تخلیه دو خانه مجاور این اثر شده‌ایم تا در صورت ریزش خسارت جانی در پی نداشته باشد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خلیل‌آباد همچنین گفت: دیوار پیرامونی یخدان گلی شب گذشته ریزش کرده و همچنین سقف امامزاده قاسم ارغا نیز ترک برداشته است.

وی عنوان کرد: با توجه به این که قلعه بزنجرد بالغ بر هزار سال قدمت دارد برآورد خسارت باید توسط کارشناسان انجام شود اما در بازسازی و مرمت دو اثر دیگر نیازمند ۲۰۰ میلیون ریال اعتبار هستیم.

بلبلی قدمت یخدان گلی و امامزاده قاسم ارغا را مربوط به اواخر دوره قاجاریه و قلعه بزنجرد را مربوط به هزار سال قبل ذکر کرد و افزود: در حال حاضر ۵۳ اثر تاریخی در شهرستان شناسایی شده که ۱۱ اثر به ثبت رسیده است.

وی گفت: همه آثار به نوعی نیازمند مرمت و بازسازی هستند اما برخی بناها به صورت اضطراری نیازمند مرمت هستند که یخدان گلی و خانه تاریخی در روستای جعفرآباد از آن جمله است. حداقل ۵ اثر نیازمند بازسازی اضطراری هستند.

خسارت ۱ میلیارد ریالی به دو اثر تاریخی

در ادامه رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بردسکن گفت: متأسفانه براثر شدت بارندگی در منطقه به دو اثر تاریخی برج کشمر و رباط کبودان خسارت‌هایی وارد شده است.

احمد صابری‌زارع عنوان کرد: به هرکدام از این بناها حدود ده تا پانزده درصد خسارت وارد شده است. به دلیل جلوگیری از خطرات احتمالی درخواست مرمت اضطراری شده و برای هرکدام نیازمند ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار هستیم.

وی با بیان این که ۸۰ درصد بناهای تاریخی شهرستان بردسکن نیاز به مرمت هستند، افزود: از مجموع ۲۲۰ جاذبه گردشگری شهرستان بردسکن ۱۲۰ اثر آن جز بناهای تاریخی است که بیش از ۳۰ اثر آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

آثار تاریخی نیازمند مرمت

در ادامه رضا یوسفی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خلیل آباد افزود: با توجه به بارش‌های فراوانی که داشتیم اما در بررسی‌های میدانی خوشبختانه جز در یک اثر خسارت خاص دیگری نداشته‌ایم.

او اظهار کرد: تنها اثر مقبره سید اسماعیل نبوی دچار نم‌زدگی شده و به نمای اثر خسارتی وارد نشده است؛ تاکنون در سطح شهرستان حدود ۸۰ اثر شناسایی شده و ۲۶ اثر ثبت ملی شده است.

وی عنوان کرد: بسیاری از آثار تاریخی شهرستان نیازمند مرمت هستند که مدرسه تاریخی سلطان العلما، مسجد جامع و سرای امین التجار از آن جمله است.

خواندن خبر در سایت منبع

خسارت ۱۰ میلیاردی سیل به آثار تاریخی پلدختر

مهرخبرگزاری مهر
خسارت ۱۰ میلیاردی سیل به آثار تاریخی پلدختر
پلدختر- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پلدختر از وارد شدن خسارت ۱۰ میلیارد ریالی به آثار تاریخی این شهرستان بر اثر سیل خبر داد.

علی عزیزی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: راه دسترسی به غار «کوگان» بر اثر شدت بارندگی‌ها و سیل اخیر از دو نقطه تخریب شده است.

وی افزود: بر اثر شدت بارش‌ها و سیل آسیب‌های جدی به پل‌های تاریخی «کلهر» معمولان و «افرینه» وارد شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پلدختر گفت: سیل همچنین به قسمتی از پل تاریخی «دختر» در ورودی شهر پلدختر خسارت وارد کرد.

وی باتاکید بر اینکه کاروانسراهای «می‌شوند» و «قلعه نصیر» پلدختر بر اثر بارش‌های شدید و سیل آسا وضعیت خوبی ندارند و در صورت تداوم بارندگی‌ها آسیب خواهند دید، افزود: در مجموع سیلاب بالغ بر میلیارد ریال به آثار تاریخی پلدختر خسارت زده است.

خواندن خبر در سایت منبع

آسیب به ۵۰ اثر تاریخی لرستان در سیلاب

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
آسیب به ۵۰ اثر تاریخی لرستان در سیلاب
آسیب به ۵۰ اثر تاریخی لرستان در سیلاب - 0

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان از صدمه دیدن ۵۰ اثر تاریخی این استان در جریان سیلاب خبر داد و گفت: میزان این خسارت‌ها ۲۱ میلیارد تومان برآورد شده است.

به گزارش مهر، سید امین قاسمی عصر امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران از خسارت بیش از ۲۱۰ میلیارد ریالی به آثار تاریخی لرستان در جریان سیل اخیر استان خبر داد و گفت: در جریان سیل اخیر آثار تاریخی با توجه به قدمت آنها بیشترین خسارت را متحمل شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه خسارات وارد شده به پل‌های تاریخی نسبت به دیگر آثار بیشتر است، افزود: پل‌های کشکان، شکسته، سرطاق ساربان، پلدختر و افرینه و همچنین کاروانسراهای تاریخی از جمله ۵۰ اثر تاریخی استان است که بر اثر بارش‌های اخیر صدمه دیده‌اند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان اظهار داشت: طبق برآورد اولیه خسارت وارده به آثار تاریخی استان بیش از ۲۱۰ میلیارد ریال بوده است.

قاسمی حجم خسارت به زیر ساخت‌های گردشگری استان را ۳۸ میلیارد ریال دانست و تصریح کرد: خسارت‌های وارده به این بخش عمدتا شامل تخریب راه‌های دسترسی و شبکه‌های انتقال انرژی است.

وی گفت: همچنین برآورد ریالی خسارت به بخش خصوصی از جمله مشاغل خانگی و کارگاه‌های صنایع دستی به میزان ۱۰ میلیارد ریال بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
ما اغلب از شنیدن اخبار مراسم گوناگون در برخی کشورهای جهان غافلگیر می‌شویم، با آداب و رسوم عجیب و غریبی که از آنها پیروی می‌کنند یا آیین‌های مردمی که انجام می‌دهند. یکی از عجیب‌ترین آیین‌ها احساسات و آداب مردم در مراسم تدفین است که نویسنده و پژوهشگر تدفین آمریکایی، خانم کیتلین دوتی، در کتاب خود (از اینجا تا ابدیت) به افشای برخی از آنها پرداخته است. یکی از عجیب‌ترین آیین‌ها احساسات و آداب مردم در مراسم تدفین است که نویسنده و پژوهشگر تدفین آمریکایی، خانم کیتلین دوتی، در کتاب خود (از اینجا تا ابدیت) به افشای برخی از آنها پرداخته است. _______________________________________________________________________________بیشتر بخوانید: مراسم تدفین عجیب در گینه نو (عکس ۱۶+) _______________________________________________________________________________دوتی در مصاحبه با خبرگزاری اسپانیایی از ماجراهایی پرده برداری کرد که برای بسیاری در قاره آمریکا ناشناخته و حتی شوکه کننده است. کرستون شهری کوچک در کلرادو، که در آن مراسم مرگ یک مسئولیت اجتماعی است و حتی مانند یک آیین عمومی برگزار می‌شود.

ویدئو / جشنواره ملی اقوام ایرانی

ایسناایسنا1 روز قبل
ششمین جشنواره ملی فرهنگی، ورزشی و آیینی اقوام مختلف ایرانی با حضور اقوامی از استان‌های مازندران، قم، البرز، خراسان شمالی، گیلان، گلستان، آذربایجان غربی، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، کردستان، لرستان، خراسان شمالی، و سمنان در محل باغ موزه علم و صنعت گرمسار استان سمنان برگزار شد. تصویربردار: مسعود محقق / تدوینگر: نوید مرسلی
رکنارکنا1 روز قبل
این نمایشگاه ۲۴ آبان ۹۸ با حضور جمعی از خیرین افتتاح تا ۲۹ آبان در گالری بنفشه میزبان خیرین است. تابلوهای این نمایشگاه متعلق ۴ هنرمند به نام‌های نیوشا نوری، مریم دورعلی، کبری متین زاد و ربیعه عزتی است. بر این باورم هنر هنرمندان با نیت خیر به عنوان باقیات و صالحات تا ابد در حافظ تاریخ خواهد ماند. متین زاد دیگر هنرمند نمایشگته که ۵ تابلو را با صرف ۳۰ ساعت، وقف کودکان ایرانی کرده معتقد است. عزتی هم ۷ تابلو در این نمایشگاه دارد تا بتواند لبخندی را بر لبان کودکان معلول بنشاند.
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
میلاد رحمت للعالمین، حضرت نور، پیامبر مهربانی‌ها مبارک هممون. دیشب در ویژه برنامه شبکه جام جم کنارتون بودیم، و کلی کیف کردم جناب حدسنی از همکاری و استادی شما. و رفقا کلی هم چسبید دیدار و معاشرت با شما‌
پارس نیوزپارس نیوز6 ساعت قبل
دوستان عزیز و عشقهای مهربونم همونطور که هفته پیش اعلام کردم شنبه‌ها (#شنبه_مهربانی _یاری) برای عزیزانی که مشکل معیشتی ودرامد در این اوضاع نابسامان اقتصادی دارند کوچکترین کمک من به خودمون هست به امید موفقیت و روزافزونی و پیشرفت شما عزیزانم هفته خوبی برای همه شما و خودم از ایزد آرزو میکنم دوستتون دارم#شهرزادعبدالمجید #سینما#فقر#اقتصاد#شنبه_مهربانی_یاری
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
بر خلاف دیگر رقابت‌ها، در جوایز آگورا ۲۰۱۹ که برای سومین سال برگزار می‌شود تمامی عکاسان حرفه‌ای و مبتدی واجد شرایط، حاضر هستند و همچنین شرکت در آن رایگان است. بعد از ۹ ماه رقابت بین ۱۳۰ هزار عکس ثبت شده در سراسر جهان، برنده نهایی آگورا ایمیج انتخاب شد. به گزارش باشگاه خبرنگاران، به نقل از فوربس، «آهنگ آزادی» عکسی که چندین پسر را در حال خواندن موسیقی نشان می‌دهد، جایزه بهترین عکس سال آگورا ایمیج را دریافت کرد. مایکل آبویا ۲۴ ساله عکاس این تصویر است که به عنوان بهترین عکس سال انتخاب شد و جایزه بزرگ ۲۵۰۰۰ هزار دلاری این مراسم را در بارسلونا دریافت کرد. اوکتاوی رویو رئیس و موسس این مراسم می‌گوید: جوایز آگورا یک برنامه بین المللی است که هر کس در هر جایی می‌تواند در آن شرکت کند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری5 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری5 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مادر ۷ فرزند از تأثیر مثبت ازدواج در سن کم می‌گوید / تربیت فرزندانم را به حضور در تیم ملی تیراندازی ترجیح دادم

قدس آنلاین58 دقیقه قبل

احتمال فعال شدن متروی اصفهان تا عصر امروز وجود دارد

مهر1 ساعت قبل

برگزاری جشن نوشتار سینمایی به تعویق افتاد

ایسنا1 ساعت قبل

دمای زیر صفر درجه در مناطق زلزله‌زده و ۱۲ شهر دیگر

ایسنا1 ساعت قبل

جلسات کمیته تنظیم بازار روزانه برگزار می‌شود

مهر1 ساعت قبل

عزل شهردار ناحیه به دلیل قصور در برف روز گذشته

انتخاب1 ساعت قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

14 ساعت قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

1 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1