تعدادی از آثار باستانی کشور در جریان سیل تخریب شدند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سرگرمی
پوشش خبری

تعدادی از آثار باستانی کشور در جریان سیل تخریب شدند

خسارت به بناهای تاریخی سه شهر در خراسان رضوی در پی بارندگی‌های اخیر

ایسناخبرگزاری ایسنا
خسارت به بناهای تاریخی سه شهر در خراسان رضوی در پی بارندگی‌های اخیر
بارندگی‌های اخیر موجب وارد شدن خسارت‌های جدی به برخی بناهای تاریخی سه شهرستان کاشمر، خلیل‌آباد و بردسکن در خراسان رضوی شده است.

به گزارش ایسنا، محمد جواد بلبلی -رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خلیل‌آباد - گفت: متأسفانه در چند روز اخیر خسارت‌های جدی به برخی ابنیه تاریخی شهرستان به دلیل بارندگی وارد شده است.

وی افزود: قلعه تاریخی بزنجرد، دیوار پیرامونی یخدان گلی و امامزاده قاسم ارغا جز مکان‌هایی بوده‌اند که به آن‌ها خسارت وارد شده است.

وی اظهار کرد: در گذشته قلعه تاریخی بزنجرد شکافی داشته اما در بارندگی‌های اخیر به دلیل این که این شکاف بسیار بیشتر شده مجبور به تخلیه دو خانه مجاور این اثر شده‌ایم تا در صورت ریزش خسارت جانی در پی نداشته باشد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خلیل‌آباد همچنین گفت: دیوار پیرامونی یخدان گلی شب گذشته ریزش کرده و همچنین سقف امامزاده قاسم ارغا نیز ترک برداشته است.

وی عنوان کرد: با توجه به این که قلعه بزنجرد بالغ بر هزار سال قدمت دارد برآورد خسارت باید توسط کارشناسان انجام شود اما در بازسازی و مرمت دو اثر دیگر نیازمند ۲۰۰ میلیون ریال اعتبار هستیم.

بلبلی قدمت یخدان گلی و امامزاده قاسم ارغا را مربوط به اواخر دوره قاجاریه و قلعه بزنجرد را مربوط به هزار سال قبل ذکر کرد و افزود: در حال حاضر ۵۳ اثر تاریخی در شهرستان شناسایی شده که ۱۱ اثر به ثبت رسیده است.

وی گفت: همه آثار به نوعی نیازمند مرمت و بازسازی هستند اما برخی بناها به صورت اضطراری نیازمند مرمت هستند که یخدان گلی و خانه تاریخی در روستای جعفرآباد از آن جمله است. حداقل ۵ اثر نیازمند بازسازی اضطراری هستند.

خسارت ۱ میلیارد ریالی به دو اثر تاریخی

در ادامه رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بردسکن گفت: متأسفانه براثر شدت بارندگی در منطقه به دو اثر تاریخی برج کشمر و رباط کبودان خسارت‌هایی وارد شده است.

احمد صابری‌زارع عنوان کرد: به هرکدام از این بناها حدود ده تا پانزده درصد خسارت وارد شده است. به دلیل جلوگیری از خطرات احتمالی درخواست مرمت اضطراری شده و برای هرکدام نیازمند ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار هستیم.

وی با بیان این که ۸۰ درصد بناهای تاریخی شهرستان بردسکن نیاز به مرمت هستند، افزود: از مجموع ۲۲۰ جاذبه گردشگری شهرستان بردسکن ۱۲۰ اثر آن جز بناهای تاریخی است که بیش از ۳۰ اثر آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

آثار تاریخی نیازمند مرمت

در ادامه رضا یوسفی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خلیل آباد افزود: با توجه به بارش‌های فراوانی که داشتیم اما در بررسی‌های میدانی خوشبختانه جز در یک اثر خسارت خاص دیگری نداشته‌ایم.

او اظهار کرد: تنها اثر مقبره سید اسماعیل نبوی دچار نم‌زدگی شده و به نمای اثر خسارتی وارد نشده است؛ تاکنون در سطح شهرستان حدود ۸۰ اثر شناسایی شده و ۲۶ اثر ثبت ملی شده است.

وی عنوان کرد: بسیاری از آثار تاریخی شهرستان نیازمند مرمت هستند که مدرسه تاریخی سلطان العلما، مسجد جامع و سرای امین التجار از آن جمله است.

خواندن خبر در سایت منبع

خسارت ۱۰ میلیاردی سیل به آثار تاریخی پلدختر

مهرخبرگزاری مهر
خسارت ۱۰ میلیاردی سیل به آثار تاریخی پلدختر
پلدختر- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پلدختر از وارد شدن خسارت ۱۰ میلیارد ریالی به آثار تاریخی این شهرستان بر اثر سیل خبر داد.

علی عزیزی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: راه دسترسی به غار «کوگان» بر اثر شدت بارندگی‌ها و سیل اخیر از دو نقطه تخریب شده است.

وی افزود: بر اثر شدت بارش‌ها و سیل آسیب‌های جدی به پل‌های تاریخی «کلهر» معمولان و «افرینه» وارد شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پلدختر گفت: سیل همچنین به قسمتی از پل تاریخی «دختر» در ورودی شهر پلدختر خسارت وارد کرد.

وی باتاکید بر اینکه کاروانسراهای «می‌شوند» و «قلعه نصیر» پلدختر بر اثر بارش‌های شدید و سیل آسا وضعیت خوبی ندارند و در صورت تداوم بارندگی‌ها آسیب خواهند دید، افزود: در مجموع سیلاب بالغ بر میلیارد ریال به آثار تاریخی پلدختر خسارت زده است.

خواندن خبر در سایت منبع

آسیب به ۵۰ اثر تاریخی لرستان در سیلاب

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
آسیب به ۵۰ اثر تاریخی لرستان در سیلاب
آسیب به ۵۰ اثر تاریخی لرستان در سیلاب - 0

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان از صدمه دیدن ۵۰ اثر تاریخی این استان در جریان سیلاب خبر داد و گفت: میزان این خسارت‌ها ۲۱ میلیارد تومان برآورد شده است.

به گزارش مهر، سید امین قاسمی عصر امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران از خسارت بیش از ۲۱۰ میلیارد ریالی به آثار تاریخی لرستان در جریان سیل اخیر استان خبر داد و گفت: در جریان سیل اخیر آثار تاریخی با توجه به قدمت آنها بیشترین خسارت را متحمل شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه خسارات وارد شده به پل‌های تاریخی نسبت به دیگر آثار بیشتر است، افزود: پل‌های کشکان، شکسته، سرطاق ساربان، پلدختر و افرینه و همچنین کاروانسراهای تاریخی از جمله ۵۰ اثر تاریخی استان است که بر اثر بارش‌های اخیر صدمه دیده‌اند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان اظهار داشت: طبق برآورد اولیه خسارت وارده به آثار تاریخی استان بیش از ۲۱۰ میلیارد ریال بوده است.

قاسمی حجم خسارت به زیر ساخت‌های گردشگری استان را ۳۸ میلیارد ریال دانست و تصریح کرد: خسارت‌های وارده به این بخش عمدتا شامل تخریب راه‌های دسترسی و شبکه‌های انتقال انرژی است.

وی گفت: همچنین برآورد ریالی خسارت به بخش خصوصی از جمله مشاغل خانگی و کارگاه‌های صنایع دستی به میزان ۱۰ میلیارد ریال بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پربحث‌ترین خبرها