1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

اخبار سینمایی آخر هفته - تعطیلی سینماها در ۱۲ فروردین

سینماها در روز ۱۲ فروردین تعطیل هستند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
سینماها در روز ۱۲ فروردین تعطیل هستند

سینماهای سراسر کشور در روز ۱۲ فروردین همزمان با شهادت امام موسی کاظم (ع) تعطیل خواهد بود.

غلامرضا فرجی سخنگوی کارگروه اکران با اعلام این خبر گفت: «در روز دوشنبه دوازدهم فروردین تمام سینماهای کشور تا ساعت ۱۷ تعطیل است و بعد از آن برای اکران فیلم‌های نوروزی فعالیت خود را از سر می‌گیرند.»

خواندن خبر در سایت منبع

فیلمی فریبکار که بیش از لیاقتش جدی گرفته شد! / نگاهی به فیلم سینمایی «روما» ساخته آلفونسو کوارن

سینماپرسخبرگزاری سینماپرس
فیلمی فریبکار که بیش از لیاقتش جدی گرفته شد! / نگاهی به فیلم سینمایی «روما» ساخته آلفونسو کوارن

علی ناصری/ «روما» فیلمی است که فیلمساز را به هدفش در روایت و نمایش تصاویرش که از درون فیلم برمی آید نمی‌رساند ولی در جهت فریب منتقدان و جشنواره‌ها و آکادمی‌ها بسیار خوب عمل می‌کند و در نتیجه صاحب اثر را به جوایزی که می‌خواهد می‌رساند.

تلاش برای فهم هدف فیلمساز از ساخت یک اثر سینمایی و دیدن فیلم با چنین هدفی شاید رویکرد یک منتقد باشد اما این مسأله در غالب یک پرسش نمی‌تواند برای یک فیلمساز چندان جذاب باشد. با این حال اگر آلفونسو کوارن برای فیلم جدیدش «روما» با این پرسش روبرو شود هر پاسخی غیر از خودنمایی، دروغ و اشتباه است.

کوارن پیش از این با ساخت فیلم سینمایی «جاذبه» خودنمایی هایش را در کارگردانی به رخ سینمادوستان و سینماگران کشانده بود ولی «جاذبه» فیلمی خوبی است چرا که علاوه بر کارگردانی خوب کوارن مخاطب شاهد یک قصه، موضوع و موقعیتی جذاب است که تلاش کاراکترها در مخاطب نیاز دراماتیک ایجاد کرده و در نهایت به نیاز دراماتیک شکل گرفته پاسخ داده می‌شود اما در «روما» کوارن که به زادگاهش برگشته و تحفه‌ای برای سینمای مکزیک در نظر گرفته که شاید دستاوردی در جشنواره‌ها برای او و کشورش داشته باشد به خلق یک استتیک منحصر به فرد و زیبایی شناسی مخصوص به خود نمی‌رسد.

«روما» با وجود تمام وسواس هایی که کوارن در ساختش به خرج داده اثر ضعیفی است که وجهه بصری فریبنده‌اش باعث جدی گرفته شدن این فیلم سینمایی شده اما در واقع «روما» جهانی خلق نمی‌کند، حتی جغرافیایش مشخص نیست، کاراکترها شکل نمی‌گیرند و دوربین به شدت از همه آنها دور است و قدرت و جسارت نزدیک شدن به کاراکترها را ندارد، البته این مشخصه همه آثار کوارن است، فیلم‌های او در فیلمنامه بیش از هر چیز به قصه تکیه می‌کند تا شخصیت‌ها، کوارن هیچ گاه توان خلق شخصیتی چند بعدی و عمیق را نداشته و البته تلاشی هم برای رسیدن به چنین وضعیتی در فیلمنامه نکرده، به همین دلیل نمی‌توان کامل نبودن شخصیت‌ها را نقطه ضعف آثار سینمایی وی دانست اما در «روما» کوارن برای اولین بار سعی دارد شخصیت خلق کند و به آنها نزدیک شود.

گویا همکاری با لوبزکی اعتماد به نفسی به کوارن داده که این بار خود فیلمبرداری اثرش را بر عهده گرفته و البته که از پس این کار تا حدی برآمده اما ضعف دوربین او ریاکاری بیش از حد است، کوارن نمی‌تواند از خودنمایی دست بردارد و حاصل کار به گون‌های است که گویا فیلمساز تنها حس رسیدن به علایق خود را ارضا کرده و مطمئنا وقتی نویسنده، کارگردان، فیلمبردار و تدوینگر یک نفر باشد حاصل کار، صحنه‌ها و نماهای چشمنواز اما اضافی بسیاری می‌شود که در «روما» به وفور قابل مشاهده هستند.

فیلمی فریبکار که بیش از لیاقتش جدی گرفته شد! / نگاهی به فیلم سینمایی «روما» ساخته آلفونسو کوارن - 5

هر چند دوربین کوارن جسارت نزدیک شدن به شخصیت‌ها را ندارد اما از آنجا که این بار در فیلم کوارن قصه‌ای موجود نیست، مخاطب به شخصیت‌های جذاب و دوربینی کنجکاو و جسور برای کشف درونیات شخصیت‌ها نیاز دارد و وقتی شخصیتی جذاب وجود ندارد هیچ چیزی برای دنبال کردن در «روما» پیدا نمی‌شود و وقتی فیلمساز حتی رنگ‌ها را نیز حذف کرده، تصاویر چشم نوازی که قصد نشان دادنشان به مخاطب را دارد در خلاء بزرگ روایتی فیلم هیچ جذابیتی به اثر نمیب خشند. طی کردن مسیر «لو انگل» از ابتدای فیلم تا «های انگل» انتهای فیلم برای دیدن هواپیما و توهم صعود داشتن چندان ملموس نیست.

در واقع مسیری در «روما» برای صعود و سعادت کاراکتر اصلی وجود ندارد که بخواهیم آن را بسنجیم و حس کنیم. همه چیز در ذهن فیلمساز است که به تصویر نیامده و به مخاطب نشان داده نمی‌شود. المان‌ها و نشانه هایی که فیلمساز در اثر گنجانده گریزی خارج از متن است که اثر را به شدت شخصی و در نتیجه در گسترهای جهانی عقیم میکند چرا که فیلمساز حتی تلاشی برای معرفی جغرافیا و وضعیت سیاسی کشوری که قصه در آن روایت می‌شود به کار نمی‌برد.

با وجود این ضعف‌ها و اشکالات فراوان در اثر سینمایی کوارن، پیروزی و موفقیت «روما» در رقابت جشنواره‌ای یا آکادمی‌ها تنها پیامی که با خود دارد تأثیر نام فیلمساز بر داوران است. «روما» ضعیف‌تر از آن است که حتی بتواند برای یک فیلمساز فیلم اولی اعتباری کسب کند و تنها برای فیلمسازی در این جایگاه می‌تواند قدرت و توان او بر خلق تصاویر را نشان دهد.

کوارن وسواس زیادی در ثبت تصاویر برای رسیدن به زیبایی شناسی منحصر به فیلمش به کار برده، او فیلمش را با نمایی «لو انگل» آغاز می‌کند، کف زمینی که کلئو مشغول شستنش است دیده می‌شود، انعکاس هواپیمایی که در آسمان است در آب ریخته شده توسط کلئو دیده می‌شود، در واقع نمای «لو انگل» کوارن تصویری در «های انگل» به مخاطب می‌دهد و تصویر هواپیما که آغاز کننده فیلم است به شکلی غیر مستقیم نشان داده می‌شود تا شاید مخاطب رویا و نیاز کاراکتر اصلی را راحت‌تر دریابد اما از آنجا که شخصیت اصلی شکل نمی‌گیرد و ما تنها شاهد پرسه‌های او در شهر یا کشوری هستیم که فیلمساز آن را سیاه می‌بیند و می‌خواهد زیبا نشانش دهد پس در نهایت نگاه مستقیم دوربین در نمای پایانی فیلم نمی‌تواند نشان از صعود و موفقیت درونی کلئو باشد هر چند که فیلمساز اصرار به این مسأله داشته باشد چرا که درونیات و ذهنیات فیلمنامه نویس و کارگردان به هیچ وجه در «روما» به تصویر در نیامده و در قصه جایی ندارد.

در واقع نمی‌شود کاراکتر اصلی را در قعر مشکلات و مصیبت‌های پی در پی که هیچ حسی از همدردی را برنم یانگیزد به مخاطب نشان داد و در نهایت با از بین رفتن آنها و نشان دادن نمایی که می‌تواند فقط ادعایی را مطرح کند از لحاظ حسی به این مسأله که کاراکتر اصلی از مشکلات نجات یافت رسید.

مطمئنا «روما» می‌تواند شروعی برای کوارن باشد که شاید قصد دارد زبان سینمایی اش را دچار تحول کند و تجربه‌ای برای رسیدن به زبانی جدید را کسب کند اما این تجربه هر چند که برای او در جوامع سینمایی دستاوردهایی به همراه داشته میتواند کوارن را در ادامه راه فیلمسازی اش به بیراهه ببرد و دیگر طرفدارانش هیچ گاه شاهد فیلم هایی از جنس آثار قبلی اش نباشند.

خواندن خبر در سایت منبع

هنرمند: دوست ندارم مثل بقیه هر سال فیلم بسازم/دلیل دوری کارگردان دزد عروسک‌ها از سینما چیست؟

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
هنرمند: دوست ندارم مثل بقیه هر سال فیلم بسازم/دلیل دوری کارگردان دزد عروسک‌ها از سینما چیست؟

محمدرضا هنرمند نویسنده و کارگردان سینما در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، در خصوص غیبت طولانی مدت خود در سینما گفت: من نمی‌دانم فعالیت و یا عدم فعالیت یک کارگردان سینما با چه متر و ملاکی بررسی می‌شود اما من دوست ندارم مثل بقیه سالی یک فیلم داشته باشم.

هنرمند: دوست ندارم مثل بقیه هر سال فیلم بسازم/دلیل دوری کارگردان دزد عروسک‌ها از سینما چیست؟ - 1

وی در همین راستا ادامه داد: من همیشه به دنبال یک کار خاص و ویژه هستم و دوست دارم فیلم خاص بسازم و کار متفاوت تولید کنم که این اتفاق بدون شک زمان‌بر خواهد بود. اتفاقی که در سینما به دنبال آن هستم چیزی فراتر از فیلمسازی صرف است.

کارگردان فیلم سمفونی نهم درباره شانزده سال غیبت خود در سینما تاکید کرد: من طی این چندین سال غیبتم در سینما به هیچ وجه بیکار نبودم. فیلم می‌دیدیم، مطالعه می‌کردم و سعی می‌کردم یک لحظه هم بیکار نمانم. البته در این میان فعالیتی هم در تلویزیون داشتم و سه سریال کاکتوس، زیر تیغ و آشپزباشی را کارگردانی کردم.

هنرمند: دوست ندارم مثل بقیه هر سال فیلم بسازم/دلیل دوری کارگردان دزد عروسک‌ها از سینما چیست؟ - 4

هنرمند دلیل نبود خود بعد فیلم عزیزم من کوک نیستم را اینگونه خاطرنشان کرد: طی این شانزده سال دوری ام از سینما مشغول کارهای دیگری بودم. البته این را هم بگویم که برخی مشکلات شخصی و گاها اتفاقات بیرونی نمی‌گذاشت تا بتوانم در سینما ورودی دوباره داشته باشم اما فکر می‌کنم سمفونی نهم بازگشت خوبی بود.

گفتنی است محمدرضا هنرمند آخرین بار و پیش از کارگردانی فیلم سمفونی نهم، در سال ۱۳۸۰ فیلم سینمایی عزیزم من کوک نیستم را کارگردانی کرده بود. دیدار، مرد عوضی، مومیایی ۳ و دزد عروسک‌ها از جمله آثار به یادماندنی هنرمند در عرصه سینما هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

علت اصلی فروش کم ژن خوک در سینماها

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
علت اصلی فروش کم ژن خوک در سینماها

به گزارش افکارنیوز،

علی آشتیانی‌پور مدیر شرکت پخش «فیلم آفرین» که مسئولیت پخش فیلم سینمایی «ژن خوک» به کارگردانی سعید سهیلی در اکران نوروزی را به عهده دارد، درباره فروش کم این فیلم برخلاف انتظارات گفت: هرچند «ژن خوک» فروش قابل‌توجهی نسبت به انتظارات ما نداشته است اما در شب‌های اخیر فروش بهتری پیدا کرده و به نظرم رفته‌رفته این فروش بهتر خواهد شد.

وی ادامه داد: باید عنوان کنم این فروش کم هم به دلیل محروم بودن از تیزرهای تلویزیونی بوده است. در واقع روند به این گونه بود که ما به روزهای پایانی سال ۹۷ برخوردیم و در این بازه جلسات تلویزیون به منظور اعطای تیزرها دیر انجام و باعث شد ما تا این لحظه هیچ تیزر تلویزیونی نداشته باشیم.

آشتیانی پور افزود: هرچند سعید سهیلی خودش مذاکرات را انجام می‌داد با این وجود روز چهارشنبه ۷ فروردین ماه دست‌اندرکاران تلویزیون فیلم را دیدند و قرار است از شنبه هفته آینده تعدادی تیزر در اختیار ما قرار دهند.

وی با بیان اینکه در اکران نوروزی رقابت جدی است و هر فیلمی با این تصور که قدرتمند است در این چینش قرار می‌گیرد، اظهار کرد: همانطور که گفتم از شب چهارشنبه «ژن خوک» وضعیت اکران بهتری پیدا کرده به گونه‌ای که توانسته است ۱۰ سانس فوق‌العاده داشته باشد. یکی از دلایل این امر هم این بود که در برنامه «خندوانه» یک اشاره کوچک به فیلم ما شد و همین موضوع باعث شد ما افزایش ۴۰ درصدی در فروش داشته باشیم. این موضوع اهمیت تیزرهای تبلیغاتی را نشان می‌دهد به هر حال من و سعید سهیلی بررسی‌های لازم را انجام می‌دهیم تا بتوانیم در این رقابت موفق باشیم.

مدیر شرکت پخش فیلم آفرین توضیح داد: امسال شرایط اکران نوروزی پیچیده شده بود به طوری که زمانی را که ما باید صرف تبلیغات می‌کردیم به دلیل روشن نبودن وضعیت اکران، صرف پیدا کردن سینما و سانس کردیم از همین رو مطمئنم اگر شرایط بهتری به لحاظ تبلیغات داشتیم می‌توانستیم در جایگاه بهتری از نظر فروش قرار بگیریم.

وی در پاسخ به این پرسش که اتفاقا «ژن خوک» جزو اولین فیلم‌هایی بود که تیم تبلیغاتش از قطعیت اکران آن در ایام نوروز خبر دادند و بنابراین صاحبان فیلم آمادگی نسبی برای اکران داشته‌، گفت: اینکه ما تصورات خودمان را داشته باشیم با اینکه در واقعیت چه اتفاقی می‌افتد فرق دارد منظورم این است که شرکت پخش فیلم ما گزینه‌هایی برای اکران نوروزی مطرح کرد اما ما پروانه نمایش نداشتیم و نمی‌توانستیم قرارداد ببندیم بنابراین ما مجوزهای لازم را نداشتیم تا در چارچوب خودمان کارهای لازم را انجام بدهیم از همین رو ما تمام تلاشمان را کردیم تا این موارد را حل کنیم.

آشتیانی‌پور مطرح کرد: همانطور که گفتم اکران نوروزی یک رقابت جدی است و فیلم‌هایی که در کنار هم قرار می‌گیرند تصور می‌کنند که قدرت لازم را برای رقابت در این ماراتن دارند از همین رو اگر یکی از فیلم‌ها قوی‌تر باشد شرایط را پیچیده‌تر می‌کند. با این وجود باید بگویم «ژن خوک» یک فیلم گرم است و سابقه سعید سهیلی نشان می‌دهد که ذائقه مخاطب را می‌شناسد. ما در اکران‌ها هم متوجه شده‌ایم که مردم فیلم را دوست دارند و از سالن راضی خارج می‌شوند.

وی در پایان عنوان کرد: فکر می‌کنم می‌توانم این گلایه را داشته باشم که چرا ما در محدودیت‌های زمان تلویزیون و جلسات شوراهای آن، باید برای به دست آوردن تیزر گرفتار شویم به گونه‌ای که بعد از گذشت ۱۰ روز از اکران نوروزی همچنان از داشتن تیزر محروم باشیم. به نظرم این حمایت نکردن از یک جریان فرهنگی است.

خواندن خبر در سایت منبع

کامبوزیا پرتوی: فکر نمی‌کردم بشود سینما را این‌قدر به انحراف کشاند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
کامبوزیا پرتوی: فکر نمی‌کردم بشود سینما را این‌قدر به انحراف کشاند

کامبوزیا پرتوی فیلمنامه‌نویس و کارگردان با سابقه سینمای ایران است. او فیلمهایی چون گلنار، گربه‌آوازخوان، کافه ترانزیت و کامیون را کارگردانی کرده و فیلمنامه فیلم‌هایی چون کامیون، فراری، محمد رسول‌الله، من ترانه ۱۵ سال دارم، و آثار ماندگار دیگری را به نگارش درآورده و تا کنون موفق به دریافت ۴ سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر برای فیلمنامه‌هایش شده‌است. بخش‌هایی از صحبت‌های کامبوزیا پرتوی را مرور می‌کنیم.

*مشکلم این است اگر کمی به فکر سینما باشیم خیلی فیلم داریم که تامل برانگیز است تفکر برانگیز است و یک لحظه مکث برای تماشاچی ایجاد می‌کند، اینها را داریم حذف می‌کنیم فقط به خاطر اینکه فیلم‌های کمدی زیاد مشکل آفرین نیستند ولی این فیلم‌ها شاید پاسخگو لازم داشته باشد.

*باید پاسخگو باشیم که چرا اینگونه فکر کردیم. سینما فرصت خوبی است برای پرداختن به جامعه است و هر چه قدر هم قرار باشد برای یک فیلم پاسخگو باشیم می‌ارزد چون با قصد تربیت جامعه ساخته شده است. به عنوان مثال زمانی مردم در فقر بودند و هر محتوایی از تلویزیون برایشان جذاب بود اما در آن زمان سریال گل پامچال را نوشتیم و پخش شد یادم است واقعا آن موقع سریال گل پامچال خیلی تاثیرگذار بود ما را به فکر کنیم وا می‌داشت به عاقبتی که جنگ داشت فکر می‌کردیم و هر چیزی که به خانواده و همه این‌ها فکر می‌کردیم ما را به چالش می‌کشید ما را به یک لحظه مکث وا می‌داشت.

*فکر نمی‌کردم بشود سینما را اینقدر به انحراف کشاند، اولین فیلم کمدی که خودم یک فرصتی بود سر مونتاژ و پیش تولیدش باشم فیلم اجاره‌نشین‌ها بود. خیلی خوب بود و تفکر خودش را هم داشت. نگاه خودش را به جامعه داشت و هر کسی هم تحلیل خودش را از آن بیان می‌کرد.

*یا سینمایی که فیلم گاو را می‌سازد، فیلمی که مورد تأیید حضرت امام قرار می‌گیرد. حال با چنین فیلم‌هایی امروز به کجا رسیده‌ایم؟ آیا باز هم همان طور فکر می‌کنیم؟ کمدی که همان سازنده فیلم گاو پیش گرفت فیلم اجاره‌نشین‌ها بود چیزی خارج از آن رویه نبود و ابتذال و جلف‌بازی نداشت، کاراکترها در آن مشخص بودند و تحلیل داشت. شاید ارشاد هم نمی‌خواهد درباره فیلمها پاسخگو باشد که تن به اکران برخی کمدی‌ها می‌دهد. فیلمسازی کمال تبریزی از کجا به کجا رسید؟ کمال تبریزی چی بود چی شد از لیلی با من است و مارمولک رسیدیم به چه؟ فیلم آخرش را ندیده‌ام شاید بهتر باشد اما فکر نمی‌کنم فراتر از کمدی‌های فعلی سینما باشد. نمی‌دانم چه کار باید بکنیم که دوباره به همان سینمایی که «گاو» می‌سازد بازگردیم.

*هر کاری کنیم کارگردان خودش یک تحلیلی دارد و من فقط می‌توانم کنارشان باشم. یک جایی فکر می‌کنم این جا اگر خودم کارگردان بودم فلان کار را می‌کردم. الان در سناریو مجبورم این را یک جوری اشاره کنم که معلوم شود. دستش دارد می‌لرزد خب این می‌توانم بنویسم کات اینسرت دستش می‌لرزد ولی نه یک کار دیگری کنم یک جوری می‌نویسم که به اینجا ختم شود.

*به عنوان مثال در فیلم «من ترانه۱۵ سال دارم» نوشتن سکانسی که برای اولین بار ترانه احساس می‌کند که یک موجودی در درونش هست سخت بود این را انتخاب کرده بودیم که در کلاس و سر درسش روایت شود. این سکانس را چندین بار نوشتم و درنهایت به یک نتیجه رسیدیم، زمانی که فیلم را همراه صدرعاملی در زمان راف کات میدیدم به شدت نگران این صحنه بودم وقتی دیدم صحنه درآمده خیالم راحت شد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
رئیس دانشگاه تهران: در دانشگاه منادی ارتباط با صنعت هستیم و هر راهکاری که به مسائل صنعتی متصل باشد به رونق تولید کمک می‌کندهر راهکار متصل به صنعت به رونق تولید کمک می‌کندهر راهکار متصل به صنعت به رونق تولید کمک می‌کندمحمود نیلی احمدآبادی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: بدون حضور دانشگاه‌ها رونق تولید امکانپذیر نیست، چون هر آنچه که امروز تولید را در دنیا، اقتصادی و بازار را برای آن فراهم می‌کند کیفیت و قیمت است. رئیس دانشگاه تهران گفت: ما فکر می‌کنیم هر راهکاری که بتواند دانشگاه‌ها را با مسائل صنعتی متصل کند می‌تواند به رونق تولید کمک کند. وی افزود: موضوع اقتصاد برون زا باید در مجلس به عنوان موضوع اصلی مطرح شود تا واقعا رونق تولید ایجاد شود. نیلی احمدآبادی افزود: وارد شدن در رتبه بندی جهانی نمی‌تواند تنها به عنوان هدف اصلی در دانشگاه مطرح شود، چون این‌ها متغیر‌هایی است که می‌تواند هر روز تغییر کند. نیلی احمد آبادی تاکید کرد: برنامه سوم دانشگاه، ارتقای جایگاه بین المللی بوده است و به همین منظور افزایش فعالیت‌های بین المللی جزو برنامه‌های اصلی دانشگاه مطرح است.
انتخابانتخاب22 ساعت قبل
اتشار پاسخ آیت الله ناصر مکارم شیرازی به استفتائی درباره مسابقه «برنده باش» روز گذشته به یکی از مهمترین و پربحث‌ترین ‏اخبار فضای مجازی تبدیل شده بود. مقدمه حضور در ‏این مسابقه، شرکت در مسابقه اپلیکیشن برنامه مذکور است و برای شرکت در آن مسابقه نیز به ازای تعدادی سوال، مبلغی ‏مشخص باید پرداخت شود. ‏رهبر معظم انقلاب: صداوسیما بخت آزمایی را ترویج نکندرهبر معظم انقلاب در بیانات خود در جمع هزاران نفر از کارگران صنایع مختلف نیز به موضوع ترویج بخت آزمایی اشاره ‏کردند. بسیاری از آن‌ها از وزیر ارتباطات خواسته‌اند ‏که با پیگیری این موضوع، ماجرای این گونه مسابقات را فیصله دهد. حال باید منتظر ماند و دید با وجود این تذکرات و نیز ابراز ‏نظر صریح رهبر معظم انقلاب، آیا صداوسیما این گونه مسابقات را تعطیل خواهد کرد؟
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ افزود: این مرحله برای ۵۰ سال آینده در حال کار فکری و اندیشه‌ای است تا با مشارکت همه ملت‌های اسلامی تحقق یابد و جمهوری اسلامی ایران پرچمدار این حرکت است و امروز از دولت سازی در مسیر تمدن سازی اسلامی در حال حرکت هستیم. وی در خصوص برگزاری نخستین همایش بین المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴» با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران پرچمدار مرحله دوم تمدن سازی در جهان اسلام است، گفت: این همایش با هدف نزدیک کردن افکار و اندیشه‌های دانشمندان جهان اسلام، هشتم اردیبهشت به مدت دو روز برگزار می‌شود. رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ افزود: آیین گشایش این همایش که با همکاری مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام و دانشگاه تهران برگزار می‌شود با حضور دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، تعدادی از اعضای هیئت دولت و بیش از ۱۵ نفر از اندیشمندان برجسته کشور‌های اسلامی و اروپایی برگزار خواهد شد. رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴، موضوعات آینده تحولات اجتماعی، آینده فرهنگ و تمدن اسلامی و آینده سیاست و امنیت در ۵۷ کشور اسلامی را از موضوعات این همایش بیان کرد و افزود: چگونگی توسعه علم و فناوری، آینده محیط زیست و آینده اقتصاد در جهان اسلام از دیگر موضوعات اصلی این همایش بین المللی است. دکتر رحیم صفوی همچنین با تاکید بر ظرفیت بالای گردشگری در جهان اسلام، افزود: سالانه بیش از ۵ تا ۶ میلیون گردشگر خارجی از جمله گردشگران مذهبی به ایران سفر می‌کنند و توجه به این ظرفیت مهم از مباحث همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ خواهد بود.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما​؛ امسال جشنواره قرآنی مدهامتان نسبت به ۱۲ دوره گذشته با رشد کمی و کیفی روبرو است به گونه‌ای که امسال بیش از ۳۲ هزار نفر شرکت کننده داشته است و علاوه بر اینکه به رشته‌های مختلف قرآنی و اذانی می‌پردازد، مباحث هنری قرآنی نیز به این دوره اضافه شده است. ۳۱۳ نفر به مرحله نهایی راه یافتند که برگزیدگان آن هفته آینده در مراسم پایانی جشنواره معرفی و قدردانی می‌شوند. همچنین قرار است به علت تقارن این مراسم با روز معلم از یکی از معلمان موثر قرآنی و حجت الاسلام والمسلمین راستگو به عنوان فعال و معلم قرآنی تجلیل شود. اخیرا دبیرخانه دائمی این جشنواره در شهر مشهد راه اندازی شده است و مراسم پایانی جشنواره در این شهر برگزار می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
مهلت انتخاب رشته دوره‌های دکتری تخصصی نیمه متمرکز سال ۱۳۹۸ دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ساعت ۲۴ امشب به پایان می‌رسددر مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما مطرح شد؛ سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: تا صبح امروز ۸۷ هزار و ۵۳۱ داوطلب برای انتخاب و ثبت کدرشته محل‌های انتخابی اقدام کرده‌اند. حسین توکلی افزود: داوطلبان برای انتخاب و ثبت کدرشته‌های انتخابی باید به سایت اینترنتی سازمان سنجش به نشانی www. sanjesh. org مراجعه کنند. وی گفت: دفترچه راهنمای انتخاب رشته و همچنین اصلاحات آن در این سایت اینترنتی منتشر شده است و هر داوطلب می‌تواند حداکثر ۵۰ رشته محل انتخاب کند. توکلی افزود: از ۱۶۳ هزار و ۳۲۱ داوطلب حاضر در جلسه آزمون، ۱۵۰ هزار و ۵۳۵ داوطلب مجاز به انتخاب رشته شده‌اند. وی گفت: داوطلبان برای انتخاب رشته دوره‌های دکتری دانشگاه آزاد اسلامی نیز باید به پایگاه اطلاع رسانی مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه مراجعه کنند.
مهرمهر13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد آذری جهرمی پیرو سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه «دستگاه‌های مختلف و صدا و سیما نباید نوع کاری از قبیل بخت آزمایی را ترویج کنند»، در توئیتر نوشت: رهبری اتمام حجت فرمودند. از این پس با جدیت بیشتری بخت آزمایی‌ها، تخلف‌های ارزش افزوده و دستکاری رأی مردم را پیگیری خواهیم کرد. وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: سال گذشته ۵ شرکت با عضویت اجباری مردم در سرویس‌های ارزش افزوده، ۳۳ میلیارد تومان به جیب زده بودند که البته آن پول‌ها باز پس گرفته شد و به مردم بازگرداندیم. جهرمی گفت: غیررسمی به من گفته‌اند که پشت هر ۵ شرکت، یک گروه فعال بوده است؛ انتظار داریم گزارش آن به مردم داده شود. وزیر ارتباطات روز گذشته نیز به اپراتورهای موبایل دستور داد که مانع ادامه برگزاری مسابقات غیرمشروع بخت‌آزمایی در تلویزیون شوند.

اخبار بیشتر