1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. حوادث
پوشش خبری

هشدارهای هواشناسی درباره سیل در شهرهای مختلف

تلاش برای ترمیم و بازسازی مدارس آسیب‌دیده از سیل گلستان

ایسناخبرگزاری ایسنا
تلاش برای ترمیم و بازسازی مدارس آسیب‌دیده از سیل گلستان

به گزارش ایسنا- منطقه گلستان به نقل از آموزش و پرورش گلستان، مهرالله رخشانی مهر امروز در جلسه بررسی وضعیت مدارس آسیب دیده ناشی از سیل که در آق قلا برگزار شد، ضمن همدردی با هموطنان سیل زده گفت: در جریان سیل اخیر علاوه بر آسیب‌های وارده به زیرساخت‌ها و منازل مسکونی و مزارع کشاورزی استان گلستان، به ۲۵۶ مدرسه در این استان از نظر فضا و تجهیزات و تاسیسات خسارت جدی وارد شد.

وی افزود: به منظور ارزیابی میزان خسارت‌های وارده به فضاهای آموزشی از تعدادی از مدارس بازدید خواهیم کرد. از تلاش‌های آموزش و پرورش گلستان به ویژه در زمینه اسکان هموطنان سیل زده و پشتیبانی و نیز اسکان سایر دستگاه‌های امدادرسان تشکر می‌کنیم.

رئیس سازمان توسعه و تجهیز مدارس کشور ادامه داد: فرهنگیان فرهیخته و شریف از آغازین لحظات وقوع سیل در کنار هموطنان سیل زده بودند و در راه خدمت رسانی به آنها از هیچ تلاشی دریغ نکردند.

رخشانی مهر ادامه داد: در پی وقوع سیل اخیر همکاران ما نسبت به برآورد خسارت و ارزیابی میدانی از مدارس آسیب‌دیده اقدام کردند و تمام سعی و تلاش خود را به کار خواهیم بست تا با بازسازی و ترمیم فضاهای آموزشی آسیب‌دیده در روند آموزشی دانش آموزان خللی وارد نشود.

خواندن خبر در سایت منبع

سیلاب، آب سد شیرین دره از مدار بجنورد خارج کرد

ایرناخبرگزاری ایرنا
سیلاب، آب سد شیرین دره از مدار بجنورد خارج کرد

غلامحسین ساقی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کاهش کیفیت آب سد شیرین دره سبب شد تا به ناچار آب این سد از چند روز گذشته از مدار مصرف بجنورد خارج شود.

وی افزود: مصرف آب شهروندان بجنورد روزانه ۶۰۰ لیتر بر ثانیه است که ۴۰۰ لیتر بر ثانیه از سد شیرین دره تامین می‌شود.

وی گفت: در چند روز گذشته، آب مورد نیاز شهروندان بجنورد از آب ذخیره شده در مخازن تامین و تلاش شده است تا کمبودی در این زمینه ایجاد نشود.

ساقی تصریح کرد: به علت کاهش ذخیره مخازن آب، امروز بخش هایی از بجنورد با قطعی آب روبه شده که به صورت سیار آبرسانی می‌شوند و در برخی مناطق شهر هم با کاهش فشار آب روبه رو شده‌اند.

ساقی با بیان اینکه از اواخر اسفند ماه سال گذشته چاه‌های بجنورد وارد مدار شده‌اند، گفت: آب چاه‌ها کفایت مصرف ساکنان بجنورد را نمی‌کند از این رو از مردم انتظار می‌رود مصرف را مدیریت کنند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی با تاکید بر اینکه ذخیره سازی آب، سبب افزایش میزان مصرف و بیشتر شدن مشکل کمبود این محصول می‌شود گفت: از مشترکان درخواست می‌شود ضمن پرهیز از ذخیره سازی آب، مصرف خود را مدیریت کنند.

به گزارش ایرنا، بخش عمده آب آشامیدنی شهروندان مرکز استان خراسان شمالی از سد شیرین دره مانه و سملقان تامین می‌شود که اکنون ورود سیلاب به مخزن این سد، سبب کاهش شدید کیفیت آب آن شده و از مدار مصرف خارج شده است.

شهر بجنورد، مرکز خراسان شمالی ۲۱۰ هزار نفر جمعیت دارد.

۷۱۸۵/ ۶۰۴۲

خواندن خبر در سایت منبع

خطر سیل زنجان را تهدید می‌کند

ایرناخبرگزاری ایرنا
خطر سیل زنجان را تهدید می‌کند

به گزارش ایرنا، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان در جلسه فوق العاده شورای هماهنگی مدیریت بحران استان زنجان گفت: بر اساس آخرین بررسی‌های شرکت مدیریت منابع آب و سیلاب کشور احتمال وقوع سیل در استان از بامداد یکشنبه در این مناطق قوت گرفته است.

یوسف رضاپور اظهارداشت: بر اساس این پیش بینی شهرستان ایجرود در معرض سیل قرار دارد و در سال آبی جاری ۲۹۰ میلی متر بارش در استان زنجان ثبت شده است.

وی تاکید کرد: بیشترین بارش‌ها در شهر قیدار با ۴۳ میلی متر ثبت شده که قابل توجه است و احتمال وقوع سیلاب در استان زنجان نیز پیش بینی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان، تعداد سدهای کوچک در استان را ۳۵ مورد برشمرد و گفت: پنج سد از این تعداد تحت مدیریت این شرکت است و مابقی برای جهادکشاورزی و منابع طبیعی استان است که باید در باره سرریز شدن آب آنها کنترل بیشتری انجام شود.

رضاپور اظهارداشت: باید مسیرهای رودخانه‌ها، خالی از انبار مصالح ساختمانی، احشام و ادوات کشاوری باشد.

وی یادآوری کرد: دهیاران در سطح روستاهای استان باید به صورت ۲۴ ساعت آمادگی اطلاع رسانی در خصوص وقوع سیلاب را داشته باشند و در صورت وجود چنین اتفاقی آن را به روستاهای پایین دست گزارش دهند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان گفت: سد قره تپه در منطقه قره پشتلو که در مواقع بارندگی احتمال بالا آمدن آب آن وجود دارد روستای بهرام بیگلو را در معرض خطر قرار داده است که ساکنان مانع از تخلیه آب آن می‌شوند که باید این سد نیز مدیریت شود تا ساکنان در حاشیه را گرفتار مشکل نکند.

** ماهنشان و قیدار در معرض سیل قرار دارند

کارشناس اداره کل هواشناسی استان زنجان گفت: با بررسی‌های بیشتری که انجام شده سامانه بارشی که وارد استان زنجان می‌شود امروز/شنبه ۱۰ فروردین/ سومین اخطاریه جوی در استان صادر شد.

به گفته سونا صرفی ادامه داد: سامانه بارشی تا اواخر وقت دوشنبه در استان زنجان فعال است در این روز بارش‌ها به حالت رگباری شدید، رعدو برق و احتمال وقوع تگرگ خواهد بود.

وی افزود: میزان بارش به طور میانگین ۲۰ تا ۳۰ میلی متر برآورده شده و در برخی مناطق بیش از ۵۰ میلی متر است.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان زنجان به جریان ورزش باد در استان اشاره کرد و افزود: سرعت آن به ۴۰ تا ۷۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد که در برخی مناطق مستعد نیز به بیش از این میزان خواهد رسید.

صرفی تاکید کرد: وزش باد به صورت تند باد خواهد بود و این سامانه موجب آبگرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها خواهد شد.

وی متذکر شد: شهروندان از اتراق در حاشیه رودخانه‌ها به جد خودداری کنند.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان زنجان گفت: بر اساس پیش بینی‌های انجام شده ماهنشان و قیدار با توجه به وجود پتانسیل برای بارش‌های زیاد و سیلاب در معرض سیل قرار دارند.

صرفی افزود: در ماهنشان با توجه به توپوگرافی خاصی که دارد بارش‌های کمتر از میزان بیان شده نیز موجب سیلاب شده است.

۹۵۰۵/۶۰۸۵

خواندن خبر در سایت منبع

بازدید فرمانده نیروی دریایی ارتش از مناطق سیل‌زده گلستان

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
بازدید فرمانده نیروی دریایی ارتش از مناطق سیل‌زده گلستان
بازدید فرمانده نیروی دریایی ارتش از مناطق سیل‌زده گلستان - 0

گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ امیر دریادار حسین خانزادی با حضور در مناطق سیل زده استان گلستان و گفت‌وگوی صمیمی با مردم روستاهای آق‌قلا و گمیشان، دستور ویژه جهت تامین کلیه اقلام و نیازمندی‌های مورد نیاز و همچنین رسیدگی و استقرار بیشتر تیم‌های پشتیبانی، عملیاتی و درمانی را به فرمانده ناوگان شمال صادر کرد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در ادامه با اشاره به حضور یگان‌های پروازی در این مناطق افزود: با هماهنگی‌های به عمل آمده تخلیه سیل آب‌های شهرستان‌های آقا قلا و گمیشان در حال انجام است و همچنین با حضور متخصیص و مهندسین نداجا در این مناطق ظرفیت‌های لازم جهت لایروبی گرگان رود در دست اقدام است.

امیر دریادار حسین خانزادی درپایان از بیمارستان صحرایی، نانوایی و آشپزخانه سیار بازدید کرد.

لازم به ذکر است، پخت هزار پرس غذای گرم و نان توسط آشپزخانه و خبازخانه سیار و همچنین بیمارستان صحرایی نیروی دریایی ارتش از ابتدا با ۲۵۴۷ ویزیت، ۱۰۹۹ تزریقات، ۲۲مورد رادیولوژی و۱۲۰۰مورد درمان سرپایی که دارای ظرفیت اتاق عمل، رادیولوژی، ارتوپدی، آزمایشگاه و داروخانه است به همه مردم آسیب دیده در سیل کمک و امدادرسانی کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

کمک ۱۴ میلیارد تومانی مردم به سیل‌زدگان تا صبح امروز

انتخابخبرگزاری انتخاب
کمک ۱۴ میلیارد تومانی مردم به سیل‌زدگان تا صبح امروز
کمک ۱۴ میلیارد تومانی مردم به سیل‌زدگان تا صبح امروز - 0

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه روزانه ۸۵۰۰ نیروی هلال احمر در استان‌های مختلف در امداد رسانی سیل درگیر بودند گفت: تا امروز صبح رقم کل کمک نقدی به حساب‌های هلال احمر ۱۴ میلیارد تومان بوده است، کل هزینه‌های هلال احمر تا امروز حدود ۲۵ میلیارد تومان بوده است، گزارش کامل هزینه کرد تمام مبالغ و از آن جمله ۱۴ میلیارد تومانی که مردم به هلال احمر کمک کردند، بعد از حادثه منتشر خواهد شد.

علی اصغر پیوندی ناگفته‌هایی از تاثیر تحریم‌ها بر کمک‌ به حادثه‌دیدگان ایران مطرح و اظهار کرد: پیش از تحریم‌ها برخی حساب‌های دارای سوییفت متعلق به هلال احمر داشتیم که از طریق آنها برای جذب کمک جهانی اقدام می‌کردیم، اما در حال حاضر این حساب‌ها مشمول تحریم شده است و امکان انتقال پول از کشورهای دیگر و همین طور از فدراسیون جهانی صلیب سرخ به ایران در هنگام حادثه وجود ندارد.

وی افزود: در زلزله کرمانشاه ناچار شدیم کمک‌های نقدی فدراسیون را در حساب یک بیمارستان که متعلق به جمعیت هلال احمر ایران است دریافت و از آن طریق به داخل کشور منتقل کنیم. در مورد تاثیر تحریم‌ها بر جذب کمک جهانی با فدراسیون صلیب سرخ و همین طور سازمان ملل مکاتبه کرده‌ایم اما در این مورد هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ایم.

پیوندی تاکید کرد که انتظار ما این است که هلال احمر به عنوان یک سازمان خدمت‌رسان که اقدامات بشردوستانه انجام می‌دهد از تحریم‌ها معاف باشد، اما این‌گونه نیست.

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه و در جریان بازدید از مناطق سیل زده گلستان با بیان اینکه روزانه ۸۵۰۰ نیروی هلال احمر در استان‌های مختلف در امداد رسانی سیل درگیر بودند گفت: تا امروز صبح رقم کل کمک نقدی به حساب‌های هلال احمر ۱۴ میلیارد تومان بوده است، کل هزینه‌های هلال احمر تا امروز حدود ۲۵ میلیارد تومان بوده است، گزارش کامل هزینه کرد تمام مبالغ و از آن جمله ۱۴ میلیارد تومانی که مردم به هلال احمر کمک کردند، بعد از حادثه منتشر خواهد شد.

وی افزود: زمانی که آب در آق قلا متوقف بوده طولانی شده است، گمیشان هنوز در محاصره آب است و داریم تلاش می‌کنیم که امروز یک راه زمینی برای این منطقه باز کنیم.

پیوندی با بیان اینکه امیدواریم که آب در نهایت به سمت دریا حرکت کند، اما از آنجا که منطقه نسبت به دریا در ارتفاع کمتری قرار دارد، آب هنوز ساکن است در نتیجه این ماندگاری آب، امکان ریزش خانه‌ها وجود دارد گفت: هلال احمر هشدار‌های لازم را داده است، اما هلال احمر مسئول تخلیه آب و باز کردن راه برای خروج آب نیست.

رئیس جمعیت هلال احمر افزود: امداد هوایی در استان گلستان با شش بالگرد هلال احمر و سه بالگرد که از نیروهای مسلح به ما قرض داده شده انجام شده و این روند کمک چشمگیری به نیروهای امدادی کرد اظهار کرد: گاهی آسیبی که سیل می‌زند می‌تواند از زلزله بیشتر باشد، از کمک‌های مردمی و دولتی برای جبران خسارت‌ها تشکر می‌کنیم.

وی با بیان اینکه گزارش‌هایی در مورد سرقت حیوانات اهلی مردم سیل زده شنیده‌ایم و امیدواریم نیروی انتظامی به این موضوع ورود کند و مسئله را به سرعت بر طرف کند گفت: گفته می‌شود برخی سارقان لباس هلال احمر پوشیده بودند، قطعا از نیروهای ما نبودند و از نیروی انتظامی خواستیم به این موضوع سریعا رسیدگی کند تا اعتماد مردم به هلال احمر خدشه دار نشود.

پیوندی ادامه داد: ما نمی‌توانیم جلوی کمک مردم به افراد یا نهاد‌ها را بگیریم، این کمک‌ها یک مسئله جا افتاده در تمام دنیا و ایران است. اما همه باید جلوی این روند که افراد بدون نظارت شماره حساب اعلام کنند و امکان نظارت به آنها نباشید بیایستیم. سابقه ورود قوه قضاییه به ماجرای جمع شدن کمک مردمی به زلزله کرمانشاه بر می‌گردد. به نظر من این اقدام قوه منطقی بوده است، هر چند درخواست ما نبوده و ما در این مورد با قوه قضاییه مکاتبه نکردیم و درخواستی در این مورد نداشتیم با این وجود ما همچنان آماده همکاری با همه نهاد‌ها و البته خیرین و خیریه‌های شناخته شده را داریم.

وی افزود: درخواست ما از مردم ارسال کمک‌های نقدی است، هلال احمر تمام کمک‌های نقدی را به صورت نقدی بین مردم تقسیم می‌کند و گزارش آن را به صورت شفاف در اختیار مردم خواهد گذاشت.منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

هواشناسی سمنان درباره سیلاب و تندباد هشدار داد

ایرناخبرگزاری ایرنا
هواشناسی سمنان درباره سیلاب و تندباد هشدار داد

ایرج مصطفوی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس تحلیل آخرین الگوهای پیش یابی، با ورود سامانه بارشی به این استان به تدریج از یکشنبه تا اوایل وقت سه شنبه، بارش باران، رگبار و رعد و برق، در برخی نقاط تگرگ، در برخی ساعت‌ها وزش باد شدید و تندباد پیش بینی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بارش‌ها و وزش باد در نیمه غربی و شمال غربی استان سمنان از شدت بیشتری برخوردار است، بیان کرد: بارش باران و بارش پراکنده برف و مه آلودگی در نواحی سردسیر و کوهستانی در این مدت دور از انتظار نیست.

وی تصریح کرد: توصیه می‌شود با توجه به رگباری بودن بارش‌ها و پیش بینی آبگرفتگی معابر و جاری شدن رواناب و سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی به ویژه برای نیمه غربی و شمال و شمال غربی و مرکزی سمنان و تگرگ و تندباد و احتمال اختلال در تردد محورهای استان تمهیدات لازم صورت گیرد.

مصطفوی ادامه داد: بیشترین میزان بارش در ۲۴ ساعت گذشته مربوط دامغان با ۴٫۴ میلی متر بود.

وی خاطرنشان کرد: در این مدت کمینه دمای هوای مرکز استان ۱۰ و بیشینه دمای آن ۱۷ درجه سانتیگراد بود.

مصطفوی اضافه کرد: نردین با کمینه ۲ درجه سانتیگراد سردترین و گرمسار و آرادان با حداکثر دمای ۱۹ درجه سانتیگراد، گرم‌ترین نقاط استان سمنان گزارش شد.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان سمنان با اشاره به گزارش وضعیت هوای این استان در ۲۴ ساعت گذشته، اظهار داشت: بیشترین سرعت وزش باد در استان مربوط به گرمسار با ۳۶ کیلومتر بر ساعت بود.

به گزارش ایرنا، سامانه هواگوی ۱۳۴ آماده ارایه اطلاعات هواشناسی و پیش بینی‌های جوی سمنان در تمام اوقات شبانه روز است، اداره کل هواشناسی استان دارای ۹ ایستگاه سینوپتیک، ۱۵ ایستگاه اقلیم شناسی و ۵۰ ایستگاه باران‌سنجی در نقاط مختلف است.

۹۸۹۱/۷۴۰۸

خواندن خبر در سایت منبع

سد دز پنج سیلاب مهیب را مهار کرد

انتخابخبرگزاری انتخاب
سد دز پنج سیلاب مهیب را مهار کرد
سد دز پنج سیلاب مهیب را مهار کرد - 0

مدیرعامل سد و نیروگاه دز با اشاره به بارندگی‌های سیل‌آسای ماه‌های اخیر گفت: پنج سیل مهیب در چهار ماه گذشته توسط سد دز مهار شد.

سعید رئوفی‌نسب با بیان این‌که سد دز اهمیت بسیار ویژه‌ای در کنترل سیلاب‌ها و تولید برق دارد، افزود: نیمه اول سال ۹۷ با خشکسالی مطلق و در نیمه دوم آن با ترسالی مواجه شدیم که ادامه این ترسالی به امسال نیز کشیده شد.

وی با بیان این‌که ابتدای امسال بیش از ۱۵ هزار مترمکعب بر ثانیه آب از استان‌های همجوار وارد خوزستان شد، گفت: این مقدار آب می‌توانست برای تمام خوزستان مشکل‌آفرین باشد، اما ۸۰ درصد آن توسط سدها مهار و فقط حدود ۲۰ درصد آن رها شد.

مدیرعامل سد و نیروگاه دز با اشاره به اقدامات انجام شده برای مهار سیلاب‌ها افزود: بر اساس پیش‌بینی هواشناسی و هماهنگی با سازمان آب و برق خوزستان، بخشی از حجم سد خالی نگه داشته شد و آمادگی کاملی برای مهار سیلاب‌ها به‌وجود آمد.منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴15 ساعت قبل
ساعت۲۴ -سرپرست مدیریت بحران استانداری بوشهر: نیمه شب گذشته کشتی باری ایران در خلیج فارس غرق و ۴ نفر از سرنشینان آن مفقود شده‌اند. دهقانی افزود: این مرکز با وجود وزش تندباد و مواج بودن خلیج فارس، یک فروند شناور ناجی را به منطقه مورد نظر اعزام می‌کند. سرپرست مدیریت بحران استانداری بوشهر بیان کرد: آن طور که گفته شده این لنج نیمه شب غرق شده است. این روز‌ها خلیج فارس به علت وزش تند باد مواج است و سرعت وزش باد امروز در منطقه‌ای که لنج دچار حادثه شده ۷۰ کیلومتر در ساعت بوده است. هواشناسی از هفته پیش درباره طوفانی بودن خلیج فارس هشدار داده بود.
خبر فوریخبر فوری9 ساعت قبل
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از تشکیل پرونده تعمیر و بازسازی ۹۸ هزار واحد مسکونی در مناطق سیل زده خبر داد. اسماعیل نجار معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه ۱۷۹ هزار و ۶۷۰ واحد مسکونی در مناطق سیل زده دچار خسارت شده‌اند، گفت: از این تعداد ۱۰۴ هزار و ۳۰۵ واحد تعمیری دارند که تا کنون برای ۹۸ هزار واحد از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پرونده تشکیل شده و کار پرداخت خسارت‌ها آغاز و در حال انجام است. رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از آغاز رسمی فعالیت قرارگاه بازسازی و مدیریت جامع بحران سیل خبر داد و گفت: از آنجایی که موضوع بازسازی، نوسازی و تامین خسارت به عنوان اصلی ‌ترین دغدغه مردم مناطق سیل زده می‌باشد این قرارگاه تشکیل شد تا سلسله عملیات بازسازی‌ و نوسازی‌ در مناطق سیل ‌زده زیر نظر این قرارگاه با فرماندهی وزیر کشور، انجام ‌شود و همه دستگاه‌ها، وزارتخانه‌ها، نیروهای مسلح و نیروهای مردمی دست به دست هم داده و در این راستا برای کاهش مشکلات سیل زدگان کمک کنند. نجار گفت: همچنین کمک‌‌های جمع آوری شده با توجه به نیاز جدی سیل زدگان به سرعت به مناطق سیل زده ارسال می‌شود تا با توزیع سریع در کاهش آلام و مشکلات سیل زدگان توزیع شود.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
معاون رئیس جمهور بابیان اینکه بر اساس گزارش‌های دریافتی ۲۱۵۰ خانواده ایثارگر در استان‌های مختلف دچار آسیب شده‌اند، گفت: با اقدامات صورت گرفته پرونده ۱۸۷۰ منزل خسارت دیده ایثارگران تشکیل و به بیمه کوثر ارجاع شده است که ارزیابی خسارت ۱۴۶۰ پرونده توسط کارشناسان بیمه انجام شده و تاکنون خسارت مربوط به ۱۸۰ پرونده نیز پرداخت شده است. وی با تأکید بر ضرورت تسریع در فرایند پرداخت خسارت ایثارگران افزود: مهم‌ترین مشکل در روند ارزیابی و پرداخت خسارت منازل ایثارگران این است که متأسفانه هنوز گل و لای برخی منازل تخلیه نشده و ارزیابی دقیق میزان خسارت زمانبر است که این روند باید با سرعت بیشتری پیگیری شود. حجت الاسلام والمسلمین شهیدی درباره دیگر اقدامات صورت گرفته بنیاد برای جبران خسارت ایثارگران گفت: ارائه تسهیلات مسکن، اعطای وام به اعضای خسارت دیده صندوق قرض‌الحسنه شاهد و اعطای وام اشتغال توسط صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران نیز در دستور کار قرار دارد و مطالبات معوق خانواده معظم شهدای آسیب دیده در استان‌های سیل زده به زودی پرداخت می‌شود. وی گفت: هرچند بیش از صدنفر از ایثارگران آسیب دیده در مجتمع‌های فرهنگی و توانبخشی متعلق به بنیاد اسکان داده شده‌اند، اما با تداوم این وضعیت مشکلات آنان حل نمی‌شود، بنابراین پیگیری حل اسکان موقت ضرورت دارد. حجت الاسلام والمسلمین شهیدی در پایان ضمن قدردانی از تلاش‌های اعضای ستاد بحران بنیاد شهید و امور ایثارگران بر ادامه فعالیت‌های مستمر این ستاد برای کمک به ایثارگران سیل زده تأکید کرد.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
نخستین جلسه کمیته فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده به ریاست شجاعان مسئول کارگروه فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه برگزار شدبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ نخستین جلسه کمیته فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده به ریاست شجاعان رئیس مرکز توسعه دولت الکترونیک، فناوری و آمار وزارت کشور و مسئول کمیته فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده و حضور ناصریان معاون توسعه مدیریت و منابع و نمایندگان تام الاختیار دستگاه‌های راه و شهرسازی، نیرو، جهادکشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام خمینی، جمعیت هلال احمر، سازمان بهزیستی و سازمان نقشه برداری کشور روز سه شنبه سوم فروردین ماه در وزارت کشور تشکیل شد. در این جلسه نیاز‌های اطلاعاتی جهت ایجاد سامانه امداد و بازسازی دولت (سجاد) ارائه شده و مورد بحث و بررسی قرار گرفت. این کمیته به منظور راه اندازی سامانه جامعی برای ثبت اطلاعات خسارات ناشی از سیل و افراد حادثه دیده، هزینه‌ها و نحوه تخصیص و توزیع منابع به دستور دکتر رحمانی فضلی رئیس قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده تشکیل شده است.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
دکتر رخشانی مهر در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: در حوزه مدارس تصمیم وزارت خانه بر این بود که هر چه زودتر کلاس‌های مناطق سیل زده دایر شود زیرا مادامی که دانش آموزان به کلاس درس نروند زندگی به حالت عادی برنگشته و این حضور می‌تواند باعث ایجاد شور و نشاط در جامعه شود. وی ادامه داد: در استان گلستان با استفاده از کمک‌های جامعه خیرین بلافاصله کانکس‌ها و حداقل‌های مورد نیاز کلاس‌های آموزشی شامل تجهیزات الکترونیکی، میز، نیمکت، وایت بردها و کامپیوتر و لپ تاپ مورد نیاز را فراهم و به منطقه ارسال کردیم؛ در استان لرستان نیز ۱۰۰ کانکس و تجهیزات مورد نیاز تأمین و در اختیار همکاران قرار گرفته است؛ در استان خوزستان هم ۱۵۰ کانکس و تجهیزات سرمایشی مورد نیاز این استان که درگیر گرماست در اختیار آموزش و پرورش استان قرار گرفت. رئیس سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به گردهمایی بزرگ خیرین کشور در مورخ ۹ اردیبهشت گفت: در این همایش برای ساخت مدارس در مناطق سیل زده تصمیم گیری می‌شود و ما امیدواریم بتوانیم نخستین دستگاهی باشیم که عملیات ساخت و ساز مدارس را در مناطق سیل زده اجرا کنیم و طبق برنامه ریزی‌های انجام شده قرار است کلنگ زنی نمادین ساخت مدارس را در سه استان سیل زده قبل از ماه مبارک رمضان در استان گلستان با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار کنیم. رخشانی مهر با اشاره به اعتبارات دولتی برای برگزاری کلاسهای آموزشی در مناطق سیل زده گفت: برای خرید تجهیزات و اصلاح سیستمهای سرمایشی و گرمایشی هر یک از استانهای گلستان، لرستان و خوزستان هر یک مبلغ ۵ میلیارد تومان و برای هر یک از استانها ۱۵ میلیون تومان برای شروع عملیات ساخت مدارس تأمین اعتبار کردیم و در حال ابلاغ این عدد هستیم و امیدواریم مشابه مدارس زلزله زده کرمانشاه بزودی شاهد بازسازی و تعمیرات اساسی مدارس باشیم. وی با تأکید بر اینکه خیرین مدرسه ساز هیچگاه دولت را رها نکردند و سازمان نوسازی مدارس نیز هیچگاه متکی به کمکهای دولتی نبوده گفت: خیرین همیشه کمک کردند، سال ۹۶ و ۹۷ بیش از ۵۰ درصد مدارسی را که تحویل آموزش و پرورش شد خیرین ساختند، در موارد بحران هم حضور خیرین بسیار چشمگیر بود و ۱۶۰ مدرسه را در استان کرمانشاه یا تحویل آموزش پرورش دادند و یا در مراحل پایانی ساخت و تحویل قرار دارد. رئیس سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: در سه استان سیل زده هم حضور مردم را به صورت چشمگیر شاهد هستیم و تماسها، جلسات و تفاهم نامه‌های زیادی میان ما و جامعه خیرین مدرسه ساز و همین طور دیگر خیرین در حال انجام است و ان شاءالله به کمک آنها مدارس سیل زده را دوباره می‌سازیم.

فاتحان خشمگین آب‌های گل‌آلود

4+
عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل

اخبار بیشتر