1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار صادرات و واردات - دلیل اصلی گرانی پیاز در بازار

دو دلیل گران‌ شدن پیاز در بازار؛ صادرات و سیل

همشهریخبرگزاری همشهری
دو دلیل گران‌ شدن پیاز در بازار؛ صادرات و سیل

به گزارش ایسنا، طی روزهای گذشته قیمت پیاز افزایش یافت و به کیلویی بیش از ۸,۰۰۰ تومان در بازار هم رسید. در این میان برخی از مدیران وزارت کشاورزی اعلام کردند که بارندگی‌های اخیر در استان‌های جنوبی عامل نرسیدن محصول به بازار و دلیل گرانی آن بوده است. برخی مسئولان اتحادیه‌های بخش خصوصی نیز قاچاق پیاز را در کنار آن مسبب گرانی این محصول می‌دانند.

اما علی مویدی، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این باره گفت: طرح ادعاهای عجیب و غریب مانند اینکه قاچاق پیاز عامل گرانی آن شده است، صحت ندارد؛ چرا که وقتی محصولی به صورت رسمی صادر می‌شود، دلیلی برای قاچاق آن وجود ندارد.

وی افزود: صادرات بیش از حد پیاز که به صورت رسمی شکل گرفته، عامل اصلی افزایش قیمت آن بوده و در کنار آن بارندگی‌های اخیر نیز سبب تأخیر در برداشت و دیر رسیدن آن به بازار شده است.

مویدی با بیان اینکه دولت در هفته جاری تصمیماتی برای ممنوعیت صادرات پیاز خواهد گرفت، گفت: اگر این اتفاق بیفتد، قطعا جلوی افزایش قیمت پیاز گرفته خواهد شد و قیمت آن به روال قبل باز خواهد گشت.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پاسخ به این سوال که اگر ممنوعیتی برای صادرات پیاز به وجود بیاید آیا قاچاق آن رونق نمی‌گیرد؟ توضیح داد: اینگونه نیست و دولت می‌تواند از طریق افزایش تعرفه و حقوق گمرکی یا اعلام ممنوعیت مقطعی جلوی صادرات پیاز را بگیرد چرا که هم اکنون صادرات بیش از حد پیاز به کشورهای همسایه مانند عراق عامل گرانی آن شده است و اگر صادرات آن ممنوع شود، قاچاق آن رونق نخواهد گرفت. کد خبر ۴۳۵۹۲۷

خواندن خبر در سایت منبع

صادرات ۴۰۰ کامیون پیاز از مرز پرویزخان به عراق صحت ندارد

ایرناخبرگزاری ایرنا
صادرات ۴۰۰ کامیون پیاز از مرز پرویزخان به عراق صحت ندارد

حشمت الله رضایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طبق آمارهای موجود گمرک از ابتدای نوروز امسال تاکنون در مجموع ۴۵ کامیون پیاز و ۶۳ کامیون سیب زمینی صادر شده است.

وی اظهار کرد: همچنین دستورالعملی از سوی وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر ممنوعیت صادرات سیب زمینی و پیاز از مرز نیز صادر نشده است.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرماندار قصرشیرین گفت: صادرات سیب زمینی و پیاز از مرز رسمی پرویزخان طی ۱۰ روز گذشته از فروردین عادی بوده و با حجم بسیار بالا صادر نشده است.

رضایی گفت: پارسال در مجموع یک میلیارد و ۱۶ میلیون و ۶۶۲ هزار و ۴۹۱ دلار کالا از مرزهای پرویزخان و خسروی این شهرستان به عراق صادر شد.

مرز پرویزخان در شهرستان قصرشیرین به صورت رسمی در سال ۸۶ تاسیس و راه اندازی شد که هم مرز با اقلیم کردستان عراق و در همسایگی استان سلیمانیه قرار دارد.

هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می‌شود.

نزدیکی فرهنگ ۲ منطقه مرزی استان کرمانشاه و سلیمانیه عراق به دلیل همزبان بودن از مهمترین عوامل رونق اقتصادی و تجاری این بازارچه مرزی است.

پرویزخان اکنون یکی از مرزهای راهبردی و مهم کشورمان است که ۵۴ درصد صادرات غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص داده و نقش کلیدی و حیاتی در جذب بازار این کشور همسایه دارد.

مرز پرویزخان که در مسیر راه ابریشم قرار دارد، نزدیکترین راه ارتباطی از طریق عراق و سوریه به طول ۹۰۰ کیلومتر به کشورهای اروپایی است و در زمان کنونی که کشور عراق در زمینه زیرساخت‌ها و اقتصاد وضعیت خوبی ندارد بهترین مسیر برای سرمایه گذاری در این کشور و کردستان عراق است.

شهرستان مرزی قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت، با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این ۲ مرز انجام می‌شود.

روزانه ۸۰۰ تا یک هزار و ۲۰۰ دستگاه کامیون کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان به اقلیم کردستان عراق و همچنین ۵۰۰ دستگاه کامیون کالا از طریق مرز رسمی خسروی به حوزه حکومت مرکزی عراق (بخش مرکزی) صادر می‌شود.

همچنین روزانه به طور میانگین ۶۰۰ دستگاه تانکر سوخت رسان عراقی و ایرانی از مبدا اقلیم کردستان عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان به مقصد بنادر جنوبی کشورمان، وارد خاک جمهوری اسلامی ایران می‌شود.

۳۰۱۲/۸۰۶۶

خواندن خبر در سایت منبع

ستاد تنظیم بازار: صادرات سیب زمینی و پیاز از ۱۵ فروردین ممنوع است

انتخابخبرگزاری انتخاب
ستاد تنظیم بازار: صادرات سیب زمینی و پیاز از ۱۵ فروردین ممنوع است
ستاد تنظیم بازار: صادرات سیب زمینی و پیاز از ۱۵ فروردین ممنوع است - 0

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: به منظور تنظیم بازار داخلی سیب زمینی و پیاز، صادرات این محصولات از پانزدهم فروردین ماه ممنوع شده است.

«عباس قبادی» امروز (شنبه) در گفتگو با ایرنا افزود: در هفته‌های گذشته، صادرات پیاز به کشور‌های همسایه بویژه عراق به یکی از دلایل اصلی بالا رفتن قیمت این محصول تبدیل شد.

دبیر ستاد تنظیم بازار کشور خاطرنشان کرد: به همین دلیل ستاد تنظیم بازار صادرات این محصول به همراه سیب زمینی را از پنجشنبه ۱۵ فروردین ماه ممنوع اعلام کرد.

وی ادامه داد: همچنین این ستاد صادرات گوجه فرنگی از استان‌های جنوبی را آزاد اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، در روز‌های اخیر قیمت هر کیلو پیاز از مرز ۱۴ هزار تومان گذشت.

۲۹ اسفندماه گذشته «حسین اصغری» مدیرکل دفتر محصولات جالیزی وزارت جهاد کشاورزی درباره دلایل افزایش قیمت این محصولات گفته بود: بارندگی‌های اخیر در استان‌های خوزستان و جنوب کرمان برداشت محصولاتی، چون پیاز، سیب زمینی و خیار را با مشکل مواجه کرده است.

وی پیش بینی کرده بود با از سرگیری برداشت و بهبود شرایط حمل و نقل قیمت‌ها متعادل شود.

خواندن خبر در سایت منبع

رونق تولید با صادرات محقق می‌شود

ایرناخبرگزاری ایرنا
رونق تولید با صادرات محقق می‌شود

«علی ابراهیمی» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا درباره نامگذاری امسال با عنوان «رونق تولید» از سوی رهبر معظم انقلاب افزود: این نامگذاری در راستای سال‌های گذشته است که نشان می‌دهد ما همچنان در مسایل اقتصادی با مشکل روبرو هستیم و باید توجه خود را به آن معطوف کنیم یعنی این انتخاب نشان می‌دهد همچنان مسایل اساسی ما اقتصاد است.

وی با بیان این که ارزش پول ملی کمی تنزل پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: با وجود این تهدید فرصتی برای صادرات فراهم است، بنابراین وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد، امور خارجه و جهادکشاورزی سریع باید شرایطی را فراهم کنند که هم در بازار داخلی و هم در بازار خارجی حضور مستمر داشته باشیم.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی افزود: وقتی می‌گوییم تولید رونق داشته باشد باید پرسید که تولید از کجا رونق پیدا می‌کند؟ طبیعی است در جایی تولید رونق می‌یابد که مصرف داشته باشد، بنابراین اگر بازار مصرف مطمئن تهیه کردیم عملا به تولید رونق می‌دهیم، این با تامین ماده اولیه و تسهیلات، امکان و تامین نقدینگی متفاوت است.

ابراهیمی ادامه داد: هر کالایی که بازار مصرف داشت یعنی رونق در آن معنادار می‌شود در نهایت اگر کسانی می‌خواهند شعار امسال رهبری را محقق کتند قبل از هر چیز باید بازارهای داخلی و خارجی را فراهم کنند و در کنار آن بخشنامه‌های فی البداهه وزارتخانه‌ها که یک روز ورود یک کالا را ممنوع و فردا کالای دیگری را آزاد می‌کنند باید برچیده شود و یک بازار رقابتی سالم و مطمئن را برای تولید کننده ایجاد کنند.

وی به قوانین مجلس درباره تولید اشاره کرد و گفت: مجلس شورای اسلامی در این زمینه به اندازه کافی قوانین و آیین نامه‌ها تصویب کرده است، مجلس در برنامه پنج ساله ششم برنامه ریزی کرده که هم رشد اقتصادی مناسبی داشته باشیم و هم اگر جایی حلقه خالی وجود دارد، کمک کنیم بنابراین باید گفت بیشتر آیین نامه‌ها و تصمیم‌های داخلی وزارتخانه‌ها می‌تواند در این زمینه موثر باشد.

وی در مورد این بخش از فرمایشات رهبر معظم انقلاب که تحریم‌ها فرصتی است نه تهدید برای کشور، گفت: تحریم‌ها مبادلات کشور را دچار مشکل کرده است بنابراین باید به شکلی بتوانیم دو ابزار دلار و سوئیفت را ناکارآمد کنیم، اگر بتوانیم با سازوکارهای مناسب و مطمئن با کشورهای مشترک المنافع و کشورهایی که بیشترین ارتباط را با ایران دارند پول واحدی را برای داد و ستد توافق کنیم، شاید بتوان این دو ابزار را تا حدودی ناکارآمد کنیم و تحریم‌ها را دور بزنیم.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس درباره تاکید رهبر معظم انقلاب بر استفاده از جوانان نیز گفت: مجلس با تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان این شرایط را برای استفاده از جوانان آماده کرد، رهبری هم تاکید کردند از جوانان استفاده شود به این دلیل است که نیروی جوان خصوصیاتی مانند انگیزه و پشتکار، خلاقیت و ریسک پذیری بالا دارد.

ابراهیمی افزود: اگر قرار است تحول ایجاد کنیم باید از افراد تحول خواه استفاده کنیم یعنی از مدیران بالادستی به عنوان صاحبان تجربه باید بیشتر در حد مشاوره و ارایه دهنده راه حل استفاده شود.

وی با بیان این که نیروی جوان تحول خواه است، گفت: ما نیازمند انجام یک سری اصلاحات اساسی هستیم که از عهده جوانان بر می‌آید.

به گزارش ایرنا، رهبر معظم انقلاب در اولین روز سال نو در اجتماع پرشور انبوه زائران و مجاوران حرم رضوی، سال ۹۸ را «سال فرصت‌ها» خواندند و تاکید کردند که تحقق شعار امسال یعنی «رونق تولید» موجب ایجاد تحول در بخش‌های مختلف، افزایش اشتغال، حل مشکلات معیشتی، اصلاح نظام بانکی، افزایش ارزش پول ملی و توازن بودجه‌ای خواهد شد.

سیام**۱۰۵۸**۱۳۳۶

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد قائم تاجگردون در اختتامیه نشست ارزیابی استقرار دولت الکترونیک در این سازمان افزود: الزامات دولت الکترونیک و همچنین تجربه بنادر موفق در جهان، دو الگو اصلی سازمان بنادر در ارائه خدمات پیشرفته الکترونیکی به ذی نفعان محسوب می‌شود. وی اضافه کرد: ​ رویکرد این سازمان، رقابت پذیری و برخورداری از برنامه مشخص در توسعه زیرساخت‌های دولت الکترونیک است. مدیرکل فناور اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر ابراز امیدواری کرد در این راستا با تغییر نگرش‌ها، برنامه ریزی منسجم و ایجاد طرح‌های کاربردی، به دستاورد‌های تازه‌ای دست یابیم. تاجگردون از پنج هدف اختصاصی و دوازده برنامه طراحی شده برای پیشبرد ۱۱ پروژه مصوب در نقشه راه هوشمندسازی بنادر خبر داد و آن را راهکاری عملگرا در جهت رفع مشکلات اساسی در بنادر دانست و گفت: به نظر می‌رسد با اجرای این برنامه‌ها در قالب یک بسته کامل، ظرف سه سال پیشرفت قابل ملاحظه‌ای را در بنادر کشور شاهد باشیم. مدیرکل فاوا سازمان بنادر نیز تاکید کرد: برای «نقاط قابل بهبود» برنامه داریم؛ چراکه سازمان بنادر خودش را با سایر بنادر دنیا مقایسه می‌کند.
الفالف21 ساعت قبل
روز گذشته نیز برخی دیگر از رسانه‌های آمریکایی از افزایش بهای بنزین در آمریکا در پی اقدام اخیر دولت ترامپ علیه کشورمان خبر دادند. مصرف‌کنندگان آمریکایی در آبان ماه گذشته نیز که دولت ترامپ تحریم‌های نفتی ایران را پس از خروج از برجام بازگرداند، شاهد افزایش بهای بنزین بودند. در آن زمان حتی تصاویری در رسانه‌های آمریکایی منتشر شد که نشان می‌داد رانندگان وسایل نقلیه از بیم افزایش احتمالی قیمت نفت و گران‌تر شدن قیمت بنزین در آمریکا، به جایگاه‌های عرضه سوخت در این کشور هجوم برده‌اند. طبق آنچه که رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند، به نظر می‌رسد دولت ترامپ با خودداری از صدور معافیت مجدد برای خریداران نفت ایران یکبار دیگر باید خود را برای افزایش بهای جهانی نفت خام و گران شدن سوخت در داخل آمریکا آماده کند. بلومبرگ اواسط تیرماه گذشته پس از انتقاد ترامپ از اوپک به خاطر بالا رفتن قیمت نفت در گزارشی نوشت اگر ترامپ واقعا می‌خواهد قیمت بنزین را در آمریکا پایین نگه‌دارد، تنها راهش این است که سیاست خود را در قبال ایران تغییر دهد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
وی با بیان اینکه از اقدامات مهم در این زمینه تشکیل یک کمیته مقابله با تحریم‌ها بود اضافه کرد: مجموعه سیاست‌های ضدتحریمی اتاق بازرگانی به دو دسته مختلف تقسیم می‌شود. در گام نخست، اتاق، گزارش‌های متعددی را در ارتباط با اثرات تحریم‌ها تهیه کرده و نتیجه آن را در اختیار مسئولان قرار داده است. وی افزود: باید به این موضوع توجه داشت که در این مرحله باید گام‌های مهمی را برای مقابله با تحریم برداریم، مراحلی که قطعا اتاق بازرگانی می‌تواند در پیشبرد اهداف مورد نظر نقش مهمی داشته باشد و ظرفیت‌های خود را مشخص کند. این عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران گفت: در شرایط اعمال تحریم‌ها، تعامل با کشور‌هایی که همسویی با ایران دارند راهکار موثری برای بسط روابط است. همچنین توجه مسئولان به جایگاه اتاق بازرگانی برای عبور از تحریم‌ها راهگشا خواهد بود.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
اساسی‌ترین مشکل در تولید نقدینگی و نوسانات واردات صادرات در کشور است که به دلیل نبود کنترل لازم در واردات ضربه سنگینی به تولید کشور وارد می‌کند. مصری گفت: فاصله بین ظرفیت تولید و ظرفیت اسمی در کشور بیش از ۳ برابر است که یک راهکار برای استفاده از ظرفیت‌های خالی می‌تواند با استفاده از تولید برندهای دیگر در کارخانه تولیدی با ظرفیت خالی ظرفیت‌های خالی را پرکرد و تولید را رونق بخشید. حمیدرضا غزنوی دبیرکل مجمع کارآفرینان گفت: برای تقویت تولید و به فعلیت رساندن ظرفیت‌های تولید، اول باید به استراتژی صنعتی و مزیت تولید در کشور توجه کرد. غزنوی گفت: باید اکوسیستم اقتصادی کشور و صنعتی شدن و تولید از زوایای مختلف بررسی شود که با دیده شدن ظرفیت‌های تولید به رونق خوبی خواهیم رسید. او افزود: در ۴ سال آینده ۲۵ میلیون تن به ظرفیت تولید فعلی کشور اضافه خواهد شد تا شرایط برای تامین خوراک و کارخانه‌ها فراهم شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴20 ساعت قبل
ساعت۲۴ -در بازار امروز (چهارشنبه) قیمت طلا و سکه افزایشی شد اما نرخ انواع ارز کاهشی بود. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با ۱۰۰ هزار تومان افزایش قیمت چهار میلیون و ۷۵۰ هزار تومان قیمت دارد. ربع سکه نیز با ۳۰ هزار تومان افزایش قیمت، یک میلیون و ۷۳۰ هزار تومان است و هر قطعه سکه یک گرمی ۹۵۵ هزار تومان عرضه می‌شود. نرخ ارز در بانک‌ها کاهشی شددر بازار ارز بر خلاف روز گذشته که قیمت خرید در بانک‌ها به همراه ارز مسافرتی افزایش داشت، امروز نرخ‌ها با کاهش مواجه شده است. همچنین هر یورو تا ۱۵ هزار تومان از مشتریان در بانک‌ها خریداری شد که در مقایسه با دیروز ۵۰ تومان کاهش قیمت دارد.

اخبار بیشتر