اخبار صادرات و واردات - دلیل اصلی گرانی پیاز در بازار
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار صادرات و واردات - دلیل اصلی گرانی پیاز در بازار

دو دلیل گران‌ شدن پیاز در بازار؛ صادرات و سیل

همشهریخبرگزاری همشهری
دو دلیل گران‌ شدن پیاز در بازار؛ صادرات و سیل
همشهری آنلاین: رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تأکید کرد که صادرات بیش از حد پیاز و بارندگی‌های اخیر عامل اصلی بوده است، نه قاچاق.

به گزارش ایسنا، طی روزهای گذشته قیمت پیاز افزایش یافت و به کیلویی بیش از ۸,۰۰۰ تومان در بازار هم رسید. در این میان برخی از مدیران وزارت کشاورزی اعلام کردند که بارندگی‌های اخیر در استان‌های جنوبی عامل نرسیدن محصول به بازار و دلیل گرانی آن بوده است. برخی مسئولان اتحادیه‌های بخش خصوصی نیز قاچاق پیاز را در کنار آن مسبب گرانی این محصول می‌دانند.

اما علی مویدی، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این باره گفت: طرح ادعاهای عجیب و غریب مانند اینکه قاچاق پیاز عامل گرانی آن شده است، صحت ندارد؛ چرا که وقتی محصولی به صورت رسمی صادر می‌شود، دلیلی برای قاچاق آن وجود ندارد.

وی افزود: صادرات بیش از حد پیاز که به صورت رسمی شکل گرفته، عامل اصلی افزایش قیمت آن بوده و در کنار آن بارندگی‌های اخیر نیز سبب تأخیر در برداشت و دیر رسیدن آن به بازار شده است.

مویدی با بیان اینکه دولت در هفته جاری تصمیماتی برای ممنوعیت صادرات پیاز خواهد گرفت، گفت: اگر این اتفاق بیفتد، قطعا جلوی افزایش قیمت پیاز گرفته خواهد شد و قیمت آن به روال قبل باز خواهد گشت.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پاسخ به این سوال که اگر ممنوعیتی برای صادرات پیاز به وجود بیاید آیا قاچاق آن رونق نمی‌گیرد؟ توضیح داد: اینگونه نیست و دولت می‌تواند از طریق افزایش تعرفه و حقوق گمرکی یا اعلام ممنوعیت مقطعی جلوی صادرات پیاز را بگیرد چرا که هم اکنون صادرات بیش از حد پیاز به کشورهای همسایه مانند عراق عامل گرانی آن شده است و اگر صادرات آن ممنوع شود، قاچاق آن رونق نخواهد گرفت. کد خبر ۴۳۵۹۲۷

خواندن خبر در سایت منبع

صادرات ۴۰۰ کامیون پیاز از مرز پرویزخان به عراق صحت ندارد

ایرناخبرگزاری ایرنا
صادرات ۴۰۰ کامیون پیاز از مرز پرویزخان به عراق صحت ندارد
قصرشیرین- ایرنا - معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرماندار قصرشیرین گفت: صادرات 400 کامیون پیاز از مرز رسمی پرویزخان طی روزهای اخیر و همچنین انتشار کلیپ مربوط به این موضوع در فضای مجازی صحت ندارد.

حشمت الله رضایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طبق آمارهای موجود گمرک از ابتدای نوروز امسال تاکنون در مجموع ۴۵ کامیون پیاز و ۶۳ کامیون سیب زمینی صادر شده است.

وی اظهار کرد: همچنین دستورالعملی از سوی وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر ممنوعیت صادرات سیب زمینی و پیاز از مرز نیز صادر نشده است.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرماندار قصرشیرین گفت: صادرات سیب زمینی و پیاز از مرز رسمی پرویزخان طی ۱۰ روز گذشته از فروردین عادی بوده و با حجم بسیار بالا صادر نشده است.

رضایی گفت: پارسال در مجموع یک میلیارد و ۱۶ میلیون و ۶۶۲ هزار و ۴۹۱ دلار کالا از مرزهای پرویزخان و خسروی این شهرستان به عراق صادر شد.

مرز پرویزخان در شهرستان قصرشیرین به صورت رسمی در سال ۸۶ تاسیس و راه اندازی شد که هم مرز با اقلیم کردستان عراق و در همسایگی استان سلیمانیه قرار دارد.

هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می‌شود.

نزدیکی فرهنگ ۲ منطقه مرزی استان کرمانشاه و سلیمانیه عراق به دلیل همزبان بودن از مهمترین عوامل رونق اقتصادی و تجاری این بازارچه مرزی است.

پرویزخان اکنون یکی از مرزهای راهبردی و مهم کشورمان است که ۵۴ درصد صادرات غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص داده و نقش کلیدی و حیاتی در جذب بازار این کشور همسایه دارد.

مرز پرویزخان که در مسیر راه ابریشم قرار دارد، نزدیکترین راه ارتباطی از طریق عراق و سوریه به طول ۹۰۰ کیلومتر به کشورهای اروپایی است و در زمان کنونی که کشور عراق در زمینه زیرساخت‌ها و اقتصاد وضعیت خوبی ندارد بهترین مسیر برای سرمایه گذاری در این کشور و کردستان عراق است.

شهرستان مرزی قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت، با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این ۲ مرز انجام می‌شود.

روزانه ۸۰۰ تا یک هزار و ۲۰۰ دستگاه کامیون کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان به اقلیم کردستان عراق و همچنین ۵۰۰ دستگاه کامیون کالا از طریق مرز رسمی خسروی به حوزه حکومت مرکزی عراق (بخش مرکزی) صادر می‌شود.

همچنین روزانه به طور میانگین ۶۰۰ دستگاه تانکر سوخت رسان عراقی و ایرانی از مبدا اقلیم کردستان عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان به مقصد بنادر جنوبی کشورمان، وارد خاک جمهوری اسلامی ایران می‌شود.

۳۰۱۲/۸۰۶۶

خواندن خبر در سایت منبع

ستاد تنظیم بازار: صادرات سیب زمینی و پیاز از ۱۵ فروردین ممنوع است

انتخابخبرگزاری انتخاب
ستاد تنظیم بازار: صادرات سیب زمینی و پیاز از ۱۵ فروردین ممنوع است
معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: به منظور تنظیم بازار داخلی سیب زمینی و پیاز، صادرات این محصولات از پانزدهم فروردین ماه ممنوع شده است. «عباس قبادی» افزود: در هفته‌های گذشته، صادرات پیاز به کشور‌های همسایه بویژه عراق به یکی از دلایل اصلی بالا رفتن قیمت این محصول تبدیل شد.
ستاد تنظیم بازار: صادرات سیب زمینی و پیاز از ۱۵ فروردین ممنوع است - 0

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: به منظور تنظیم بازار داخلی سیب زمینی و پیاز، صادرات این محصولات از پانزدهم فروردین ماه ممنوع شده است.

«عباس قبادی» امروز (شنبه) در گفتگو با ایرنا افزود: در هفته‌های گذشته، صادرات پیاز به کشور‌های همسایه بویژه عراق به یکی از دلایل اصلی بالا رفتن قیمت این محصول تبدیل شد.

دبیر ستاد تنظیم بازار کشور خاطرنشان کرد: به همین دلیل ستاد تنظیم بازار صادرات این محصول به همراه سیب زمینی را از پنجشنبه ۱۵ فروردین ماه ممنوع اعلام کرد.

وی ادامه داد: همچنین این ستاد صادرات گوجه فرنگی از استان‌های جنوبی را آزاد اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، در روز‌های اخیر قیمت هر کیلو پیاز از مرز ۱۴ هزار تومان گذشت.

۲۹ اسفندماه گذشته «حسین اصغری» مدیرکل دفتر محصولات جالیزی وزارت جهاد کشاورزی درباره دلایل افزایش قیمت این محصولات گفته بود: بارندگی‌های اخیر در استان‌های خوزستان و جنوب کرمان برداشت محصولاتی، چون پیاز، سیب زمینی و خیار را با مشکل مواجه کرده است.

وی پیش بینی کرده بود با از سرگیری برداشت و بهبود شرایط حمل و نقل قیمت‌ها متعادل شود.

خواندن خبر در سایت منبع

رونق تولید با صادرات محقق می‌شود

ایرناخبرگزاری ایرنا
رونق تولید با صادرات محقق می‌شود
تهران-ایرنا- عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با تاکید بر این که رونق تولید با صادرات محقق می شود، گفت: وزارتخانه های صنعت، اقتصاد، امور خارجه و جهادکشاورزی باید هرچه زودتر شرایطی را برای حضور مستمر تولید کنندگان ایرانی در بازارهای داخلی و خارجی فراهم کنند.

«علی ابراهیمی» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا درباره نامگذاری امسال با عنوان «رونق تولید» از سوی رهبر معظم انقلاب افزود: این نامگذاری در راستای سال‌های گذشته است که نشان می‌دهد ما همچنان در مسایل اقتصادی با مشکل روبرو هستیم و باید توجه خود را به آن معطوف کنیم یعنی این انتخاب نشان می‌دهد همچنان مسایل اساسی ما اقتصاد است.

وی با بیان این که ارزش پول ملی کمی تنزل پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: با وجود این تهدید فرصتی برای صادرات فراهم است، بنابراین وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد، امور خارجه و جهادکشاورزی سریع باید شرایطی را فراهم کنند که هم در بازار داخلی و هم در بازار خارجی حضور مستمر داشته باشیم.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی افزود: وقتی می‌گوییم تولید رونق داشته باشد باید پرسید که تولید از کجا رونق پیدا می‌کند؟ طبیعی است در جایی تولید رونق می‌یابد که مصرف داشته باشد، بنابراین اگر بازار مصرف مطمئن تهیه کردیم عملا به تولید رونق می‌دهیم، این با تامین ماده اولیه و تسهیلات، امکان و تامین نقدینگی متفاوت است.

ابراهیمی ادامه داد: هر کالایی که بازار مصرف داشت یعنی رونق در آن معنادار می‌شود در نهایت اگر کسانی می‌خواهند شعار امسال رهبری را محقق کتند قبل از هر چیز باید بازارهای داخلی و خارجی را فراهم کنند و در کنار آن بخشنامه‌های فی البداهه وزارتخانه‌ها که یک روز ورود یک کالا را ممنوع و فردا کالای دیگری را آزاد می‌کنند باید برچیده شود و یک بازار رقابتی سالم و مطمئن را برای تولید کننده ایجاد کنند.

وی به قوانین مجلس درباره تولید اشاره کرد و گفت: مجلس شورای اسلامی در این زمینه به اندازه کافی قوانین و آیین نامه‌ها تصویب کرده است، مجلس در برنامه پنج ساله ششم برنامه ریزی کرده که هم رشد اقتصادی مناسبی داشته باشیم و هم اگر جایی حلقه خالی وجود دارد، کمک کنیم بنابراین باید گفت بیشتر آیین نامه‌ها و تصمیم‌های داخلی وزارتخانه‌ها می‌تواند در این زمینه موثر باشد.

وی در مورد این بخش از فرمایشات رهبر معظم انقلاب که تحریم‌ها فرصتی است نه تهدید برای کشور، گفت: تحریم‌ها مبادلات کشور را دچار مشکل کرده است بنابراین باید به شکلی بتوانیم دو ابزار دلار و سوئیفت را ناکارآمد کنیم، اگر بتوانیم با سازوکارهای مناسب و مطمئن با کشورهای مشترک المنافع و کشورهایی که بیشترین ارتباط را با ایران دارند پول واحدی را برای داد و ستد توافق کنیم، شاید بتوان این دو ابزار را تا حدودی ناکارآمد کنیم و تحریم‌ها را دور بزنیم.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس درباره تاکید رهبر معظم انقلاب بر استفاده از جوانان نیز گفت: مجلس با تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان این شرایط را برای استفاده از جوانان آماده کرد، رهبری هم تاکید کردند از جوانان استفاده شود به این دلیل است که نیروی جوان خصوصیاتی مانند انگیزه و پشتکار، خلاقیت و ریسک پذیری بالا دارد.

ابراهیمی افزود: اگر قرار است تحول ایجاد کنیم باید از افراد تحول خواه استفاده کنیم یعنی از مدیران بالادستی به عنوان صاحبان تجربه باید بیشتر در حد مشاوره و ارایه دهنده راه حل استفاده شود.

وی با بیان این که نیروی جوان تحول خواه است، گفت: ما نیازمند انجام یک سری اصلاحات اساسی هستیم که از عهده جوانان بر می‌آید.

به گزارش ایرنا، رهبر معظم انقلاب در اولین روز سال نو در اجتماع پرشور انبوه زائران و مجاوران حرم رضوی، سال ۹۸ را «سال فرصت‌ها» خواندند و تاکید کردند که تحقق شعار امسال یعنی «رونق تولید» موجب ایجاد تحول در بخش‌های مختلف، افزایش اشتغال، حل مشکلات معیشتی، اصلاح نظام بانکی، افزایش ارزش پول ملی و توازن بودجه‌ای خواهد شد.

سیام**۱۰۵۸**۱۳۳۶

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
مهرمهر14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دو کشتی باری ایران چند هفته است که در برزیل به دلیل تحریم‌های آمریکا قادر به سوختگیری و بازگشت به ایران نیستند. شرکت نفت دولتی برزیل، پتروبراس به دلیل تحریم‌های آمریکا از سوخت رسانی به این دو کشتی باری ایرانی خودداری کرده است. آمریکا اخیرا محصولات شیمیایی ایران را تحریم کرده است، اما رویترز می‌گوید یک شرکت محلی برزیلی اقدام به خرید اوره از ایران کرده است. یک خریدار محصولات شیمیایی هم به رویترز گفته است: دو کشتی باری گیر افتاده‌اند. طبق این گزارش، کشتی باوند ۵۰ هزار تن ذرت بارگیری کرده و قرار است کشتی ترمه هم ۶۶ هزار تن ذرت بارگیری کند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
دو میلیون تومان کاهش قیمت، اتفاقی است که امروز برای پژو پارس افتاده و قیمت آن را از ۹۷ میلیون تومان به ۹۵ میلیون تومان رسانده. پژو ۴۰۵ GLX امروز ۷۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد و مدل دوگانه‌سوز آن با فاصله یک میلیون تومان و با قیمت ۷۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. هرچند امروز تغییری در قیمت سمند EF۷ مشاهده نمی‌شود، اما سمند LX حدود یک میلیون تومان ارزان شده و با قیمت ۷۷ میلیون تومان فروخته می‌شود. امروز دنا پلاس توربو ۱۷۰ میلیون تومان قیمت دارد که حدود ۸۰ میلیون تومان بالاتر از قیمت مصوب کارخانه است. همچنین امروز پژو ۲۰۷ دنده‌ای با کاهش قیمت یک میلیونی به ۱۲۱ میلیون تومان رسیده و پژو ۲۰۷ اتوماتیک همچنان با قیمت ۱۶۰ میلیون تومان فروخته می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ قدیری ابیانه با اشاره به سایت بدهی لحظه‌ای امریکا افزود: بدهی دولت فدرال امریکا حدود ۲۲ تریلیون دلار معادل ۴۴۰ سال درآمد نفت ایران است، جمع بدهی دولت، شرکت‌ها و مردم امریکا نیز حدود ۷۲ تریلیون دلار معادل هزار و ۴۴۰ سال درآمد نفت ایران است. سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با بیان اینکه امریکا در حال سقوط است، گفت: ​ از نظر توزیع ثروت هم اکنون ۳ نفر بیش از نیمی از جمعیت امریکا ثروت دارند. امریکا ۳۲۰ میلیون نفر جمعیت دارد که این ۳ نفر بیش از ۱۶۰ میلیون نفر ثروت دارند. قدیری ابیانه با بیان اینکه هرچند اقتصاد امریکا بزرگ است، اما میزان بدهی امریکا به اندازه اقتصادش خیلی بزرگ‌تر است، گفت: این امر برای اقتصاد امریکا بسیار شکننده است. یک زمانی بیش از ۴۰ درصد اقتصاد جهان در دست امریکا بود، اما اکنون میزان اقتصاد امریکا به زیر ۱۵ درصد رسیده است.

ساختمان‌های عجیبی که هوش از سرتان می‌برد+ تصاویر

4+
الفالف1 روز قبل
ایبناایبنا1 روز قبل
به گزارش ایبنا، بخشی از ساختار معاونت‌ها و دفاتر گمرک ایران با توجه به موافقت سازمان اداری و استخدامی تغییر کرد. بر این اساس، طبق نامه احمد ذاکری، معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک خطاب به معاون امور گمرکی آمده است: با عنایت به موافقت‌های انجام شده از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور مبنی بر تغییرات ساختاری در حوزه معاونت امور گمرکی از طریق سامانه ملی ساختار دستگاه‌های اجرایی کشور به پیوست، ساختار تفصیلی مربوط به آن معاونت به شرح ذیل جهت آگاهی ارسال می‌شود. تغییر عنوان معاونت فنی و امور گمرکی به «معاونت امور گمرکی» تغییر عنوان مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه به «دفتر واردات» تغییر و تفکیک دفتر تعیین ارزش و تعریف به «دفتر تعرفه» و «دفتر ارزش» انتقال دفتر ترانزیت از زیرمجموعه معاونت حقوقی و نظارت به زیرمجموعه معاونت امور گمرکیاطلاعیه گمرک

اخبار بیشتر