1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

خطرات سیل برای دزفول چقدر جدی است؟

بوستان‌های ساحلی دزفول به زیر آب رفتند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
بوستان‌های ساحلی دزفول به زیر آب رفتند

از صبح امروز، بوستان ساحلی رودخانه دز شامل رعنا، دووه و علی مالک به زیرآب رفتند؛ ضمن اینکه بخش‌هایی از بوستان ساحلی علی کله نیز دچار آبگرفتگی شده است.

این آبگرفتگی موجب بروز خساراتی به زیرساختهای این بوستان‌ها شده که به دلیل بارندگی‌های آتی درحال حاضر برآورد ریالی نشده است.

دقایقی پیش بخشدار بخش چغامیش نیزازمسدود شدن جاده پل رانکی به روستای شهید بهشتی (جاده کنارستان) یه دلیل افزایش دبی رودخانه دز خبرداد.

صبح امروز نیز با تلاش چهار ساعته نجاتگران هلال احمر دزفول دو چوپان گرفتار در بیشه میانرود شهرستان نجات یافتند و به مکان امن انتقال داده شدند.

از دقایقی پیش نیز سامانه بارشی در دزفول شروع به باریدن کرده که براساس اعلام هواشناسی این سامانه اواخر روز دوشنبه ازمنطقه خارج می‌شود.

بنا بر اعلام شرکت بهره برداری از منابع آب شمال خوزستان، دبی رودخانه دز به دلیل رها سازی آب پشت سد دز و سامانه پرقدرت بارشی پیش رو به بیش از ۱۷۰۰ مترمکعب برثانیه نیز افزایش خواهد یافت بنابراین مردم و مسافران بایدبرای تردد مراقب باشند.

ستاد مدیریت بحران دزفول از شهروندان و مسافران نوروزی خواسته که تا روز سه‌شنبه از حضور در مناطق کوهستانی مانند سردشت و شهیون و همچنین از استقرار و تردد در مناطق نزدیک به حریم رودخانه دز بشدت خودداری کنند.

بارش شدید باران در یک هفته اخیر موجب افزایش حجم آب ورودی سدهای کرخه و دز شده به گونه‌ای که زنگ خطر وقوع سیلاب عظیم طی هفته جاری برای برخی شهرهای استان خوزستان به ویژه شهرستان‌های حاشیه رودخانه دز و کرخه به صدا درآمده است.

همانند بارندگی هفته گذشته در دزفول، چندین مکان عمومی مسقف همچون حسینیه ثارالله وهمچنین کمپ‌های نوروزی برای اسکان اضطراری مسافران نوروزی و ساکنان روستاهای درمعرض سیلاب آماده شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

آماده سازی ۴ فضا برای اسکان اضطراری ساکنان روستاهای دزفول

مهرخبرگزاری مهر
آماده سازی ۴ فضا برای اسکان اضطراری ساکنان روستاهای دزفول

عبدالمحمد جرجانی در گفتگو باخبرنگار مهر، اظهار کرد: با توجه به افزایش دبی رودخانه دز و احتمال وقوع سیلاب بر اثر سامانه قدرتمند بارشی پیش رو، چهار فضا با کمک جمعیت هلال احمر دزفول در راستای پیشگیری از وقوع هرگونه حادثه برای ساکنان روستاهای در معرض سیلاب رودخانه دز آماده شده است.

وی افزود: اردوگاه دانش آموزی شهید قاضی، مجموعه ورزشی شهید ناحی، سالن ورزشی دبیرستان عزیز صفری و همچنین محل دانشگاه فرهنگیان شیخ مرتضی انصاری (ره) برای اسکان اضطراری ساکنان روستاهای حاشیه رودخانه دز مهیا شده است.

جرجانی با اشاره به موفقیت ستاد اسکان فرهنگیان شهرستان دزفول در اسکان اضطراری مسافرین نوروزی در بارندگی هفته گذشته، گفت: با توجه به شرایط نامناسب جوی که در روزهای چهارم و پنجم فرودین رخ داد، آموزش و پرورش توانست طی اقدامی بسیجی وار، شرایط را برای اسکان بیش از سه هزار نفر در روز مهیا سازد.

مدیر آموزش و پرورش دزفول عنوان کرد: این اداره با تمام توان در خدمت مردم شهرستان و میهمانان نوروزی است و در کنار سایر ارگان‌ها و نهادهای خدمت رسان، در راستای تأمین امنیت و جلوگیری از بروز هر گونه حادثه از هیچ اقدامی دریغ نخواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

سیل بندهای دزفول ترمیم و مقاوم‌سازی شده‌اند/سد دز در ایمنی کامل

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
سیل بندهای دزفول ترمیم و مقاوم‌سازی شده‌اند/سد دز در ایمنی کامل

محمد حیدری اظهار کرد: با توجه به پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر بروز سیلاب در مناطق حاشیه رودخانه‌های دز و کرخه، طی روزهای گذشته شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان با برگزاری جلسات مختلف، برنامه ریزی‌ها و تمهیدات متعددی در راستای رفع موانع و مشکلات برای مقابله با سیلاب احتمالی اتخاذ کرد.

وی افزود: خوشبختانه طی چند روز گذشته سیل بندهای دزفول با همکاری نیروهای سپاه، ارتش و دستگاه‌های اجرایی و خدماتی ترمیم شده و به مرحله پایداری رسیده‌اند به گونه‌ای که در برابر دبی حال حاضر رودخانه که ۱۷۰۰ مترمکعب بر ثانیه است مقاومت می‌کنند، ضمن اینکه پیش بینی می‌شود این سیل بندها در برابر دبی تا ۲ هزار مترمکعب نیز مقاومت خود را حفظ کنند.

سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان دزفول با اشاره به احتمال بروز خسارات در روستاهای پایین دست رودخانه دز، گفت: بازدیدهایی از روستاهای در معرض سیلاب شهرستان دزفول به ویژه در بخش مرکزی به عمل آمد که تمهیدات لازم اتخاذ و دستورات نیز صادر شد، از سویی شهرداری‌ها، شوراهای اسلامی شهرها و روستاهای دزفول و تمامی دهیاری‌های مناطق در معرض سیلاب شهرستان در حالت آماده‌باش صد درصد هستند.

حیدری با بیان اینکه هوشیاری مردم و همت مسئولان ضامن موفقیت و مدیریت سیلاب پیش رو خواهد بود، گفت: در فضای مجازی شایعه‌هایی مبنی بر بروز مشکلاتی در سد دز منتشر شده که هیچکدام صحت ندارد و این سد با ایمنی کامل در حال فعالیت است بنابراین مدیریت سد دز و شورای هماهنگی مدیریت بحران دزفول و استان هیچ خبری مبنی بر ایجاد مشکل در سیستم ورودی و خروجی سد دز را تأیید نمی‌کنند.

وی با اشاره به ورود سامانه بارشی پرقدرت برای روزهای یازدهم و دوازدهم فروردین، عنوان کرد: با توجه به قدرت سامانه بارشی پیش رو و همچنین حجم بالای رهاسازی آب رودخانه طبیعی است که طی این چند روز زحماتی نیز برای مردم به بار خواهد آمد اما قطعا موقت خواهد بود و این امر با همیاری تمامی دستگاه‌های اجرایی، خدماتی، نظامی و انتظامی با موفقیت پشت سر گذاشته خواهد شد.

سرپرست فرمانداری ویژه دزفول با اشاره به حضور رئیس جمهور در خوزستان و بازدید از سدهای کرخه و دز، گفت: رئیس جمهور در جلسه مدیریت بحران استان تاکید داشت که دستگاه‌های اجرایی با تمام قوا در زمینه مقابله با حوادث ناشی از سیلاب ورود کنند.

حیدری اضافه کرد: رئیس جمهور همچنین قول‌هایی در راستای جبران خسارات سیلاب‌های گذشته استان و سیلاب آینده داد، بنابراین دستگاه‌های اجرایی با پشتوانه تعهد رئیس جمهور مبنی بر گشایش اعتبارات باقدرت بیشتری در صحنه باشند.

وی در ادامه با بیان اینکه در دزفول هیچ روستایی تاکنون تخلیه نشده و در روستای بنه عبدالنبی تنها جابجایی دام صورت گرفته، گفت: هر زمان احساس خطر رخ داد بدون تردید آمادگی لازم برای تخلیه روستاها و انتقال دام‌ها وجود دارد ضمن اینکه مکان‌های متعددی نیز برای این امر در نظر گرفته شده است.

حیدری در پایان از مردم خواست اخبار مربوط به سد دز و سیلاب را تنها از زبان منابع رسمی از جمله وی و مدیر سد دز و از طریق رسانه‌های رسمی دنبال کنند.

بارش شدید باران در یک هفته اخیر موجب افزایش حجم آب ورودی سدهای کرخه و دز شده به گونه‌ای که زنگ خطر وقوع سیلاب عظیم طی هفته جاری برای برخی شهرهای استان خوزستان به ویژه شهرستان‌های حاشیه رودخانه دز و کرخه به صدا درآمده است.

بنا بر اعلام شرکت بهره برداری از منابع آب شمال خوزستان، دبی رودخانه دز به دلیل رها سازی آب پشت سد دز، در حال افزایش و اکنون ۱۷۰۰ مترمکعب بر ثانیه است.

اداره هواشناسی دزفول نیز اعلام کرده که سامانه بارشی پرقدرت اواخر روز شنبه وارد منطقه شده و اواخر روز دوشنبه خارج می‌شود.

ستاد مدیریت بحران دزفول از شهروندان و مسافران نوروزی خواسته که تا روز سه‌شنبه از حضور در مناطق کوهستانی مانند سردشت و شهیون و همچنین از استقرار و تردد در مناطق نزدیک به حریم رودخانه دز خودداری کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران از اجرای طرح حیات مدنی شهرتهران در شب‌های ماه مبارک رمضان خبردادبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی امور شورای شهرداری تهران؛ نشست «حیات مدنی در شب‌های رمضان» با حضور سکینه اشرفی معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری، شاپور رستمی معاون امور مناطق، محمدرضا جوادی یگانه معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران و سیدمحمد بهشتی و برخی اعضای شورای شهر و کارشناسان در شهرداری تهران برگزار شد. نژادبهرام: ارتقای امنیت شبانه در تهران ضروری استعضو هیات رئیسه شورای شهر تهران و از طراحان مصوبه احیای زیست شبانه در خصوص انگیزه‌های این مصوبه اظهار کرد: هدفگذاری اصلی شورای شهر از مصوبه احیای زیست شبانه موضوع امنیت در شهر بود. رستمی: اجرای طرح حیات مدنی شهر در ۵ نقطه تهرانمعاون هماهنگی امور مناطق شهرداری تهران در جمع‌بندی این جلسه گفت: ۱۵ نقطه مناسب برای اجرای طرح ویژه شب‌های ماه مبارک رمضان شناسایی شده است، که بر اساس صلاحدید معاون محترم اجتماعی و فرهنگی در ۵ نقطه شاخص از این نقاط، از ۱۵ اردیبهشت‌ماه ویژه برنامه‌های ماه رمضان آغاز می‌شود. شاپور رستمی، افزود: معاونت خدمات شهری و معاونت اجتماعی و فرهنگی عهده‌دار اجرای طرح شب‌های ماه رمضان هستند و سایر معاونت‌ها و بخش‌های شهرداری نیز برای اجرای این طرح کمک می‌کنند. رستمی افزود: ­طرح زندگی در شب پس از ایام ماه مبارک رمضان هم می‌تواند­ادامه پیدا کند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با همکاری متخصصان وزارت دفاع و جهاد خودکفایی هوانیروز ارتش، سه موشک «حیدر»، «قمربنی هاشم (ع)» و «دهلاویه هوا پایه» طراحی و ساخته شد. همچنین قابلیت نصب انواع سیستم‌های جستجوگر برای استفاده در اوضاع مختلف آب و هوایی به منظور اهداف زرهی، تجهیزات زمینی و تجمع نفر‌ها را دارد و در شب نیز می‌تواند شلیک کند. ۳- موشک دهلاویه هواپایهاین موشک، موشک هوا به زمین با هدایت لیزری و برد بیش از ۸ کیلومتر و وزن پایین برای اهداف زرهی به صورت نقطه زن با قدرت نفوذ یک متر و و بیست سانتی متر است. موشک دهلاویه پیش از این، کارکرد زمین پایه داشت که اکنون به هواپایه ارتقا یافت. این موشک‌ها اکنون در مرحله تست و آزمایشات مقدماتی قرار دارند و به زودی به صورت تولید انبوه بر روی بالگرد‌های شکاری ۲۰۹ نصب خواهد شد.

ملخ‌ها پیش از حمله به ایران، اعلان جنگ کرده بودند (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
جنوب ایران صحنه نبرد با ملخ‌های صحرایی آفریقایی شده که محصولات کشاورزی و باغی را می‌خورند. ایران، خبر داشت که قرار است این حشرات به استان‌های جنوبی کشور یورش ببرند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
رئیس قوه قضائیه: مبارزه جدی با ناسلامتی­ و فساد در برون و درون قوه قضائیه مورد تاکید ما­ست و هیچگونه ناسلامتی پذیرفته نیستبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در نشست با روسای دادگستری و دادستان‌های مراکز استان افزود: موضوع مبارزه با فساد تاکید همیشگی ما بوده و مسئله سلامت در دستگاه قضایی بسیار مهم است. وی تاکید کرد: بنابراین هیچگونه ناسلامتی و فساد پذیرفته نیست و مبارزه جدی با آن در درون قوه قضائیه و بیرون قوه قضائیه مورد تاکید ماست. رئیس قوه قضائیه در ادامه بحث به اعتماد سازی عمومی اشاره کرد و گفت: این موضوع باید صورت گیرد و سرمایه‌های اجتماعی موفق شود. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: برخی از کار‌های ما هزینه‌های اجتماعی را درست می‌کند که نباید این گونه باشد و سرمایه اجتماعی برای دستگاه قضائی بسیار مهم است. رئیس قوه قضائیه افزود: کاهش­ سرمایه اجتماعی و ضرورت رضایت مندی عمومی نسبت به قوه قضائیه نکته بسیار مهمی است که این نیز با نامتناسب بودن برخی از برخورد‌ها در سطوح مختلف بعضا موجب گله مندی می‌شود.
فارسفارس21 ساعت قبل
مدیرکل اجتماعی و فرهنگی معاونت اجتماعی و پیشگیری ازوقوع جرم قوه قضاییه از راه‌اندازی ۱۳۲ مرکز ملاقات با فرزندان طلاق خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس، علی محمد زنگانه در دوازدهمین نشست ستاد کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی افزود: طبق توافق با شورای اجتماعی کشور قرار شد ۱۶۰ مرکز ملاقات با فرزند تا پایان سال ۱۴۰۰ راه اندازی شود که تاکنون ۱۳۲ مرکز فعالیت خود را شروع کرده و بیش از ۸۰درصد هدف توافق شده با شورای اجتماعی کشور با راه اندازی این مراکز محقق شده است. وی ادامه داد: حدو ۷۰ هزار ملاقات در این مراکز صورت گرفته و ۷۴۰ مورد صلح و سازش بین والدین طلاق گرفته اتفاق افتاده است. در بقیه استان‌ها هم قرار شد یک شهر از هر استان به صورت پایلوت اجرا شود. به ازای هر ۵۰۰ نفر جمعیت هر شهرستان، دست کم یک حکم قرآن و مصلح تربیت می‌شود.

فاتحان خشمگین آب‌های گل‌آلود

4+
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل

اخبار بیشتر