1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. حوادث
پوشش خبری

آخرین اخبار سیل در سراسر کشور

کمک ۲۱ میلیارد تومانی مردم برای سیل‌زدگان استان‌های شمالی

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
کمک ۲۱ میلیارد تومانی مردم برای سیل‌زدگان استان‌های شمالی
کمک ۲۱ میلیارد تومانی مردم برای سیل‌زدگان استان‌های شمالی - 0

به گزارش گروه جامعه خبرگاری میزان، سیدپرویز فتاح با تشریح عملکرد و اقدامات کمیته امداد در خدمات‌رسانی به مددجویان سیل‌زده در استان‌های شمالی کشور، افزود: تاکنون چندین نوبت بسته غذایی بین خانواده‌های مددجویان آسیب‌دیده در استان گلستان، مازندران و خراسان شمالی توزیع شده است.

وی با اشاره به اینکه کمیته امداد و هلال‌احمر نسبت به دریافت کمک‌های مردمی برای سیل‌زدگان اقدام کرده‌اند، خاطرنشان کرد: کمیته امداد پس از انجام امدادرسانی اولیه توسط هلال‌احمر، از پنجمین روز پس از حادثه جذب کمک‌های مردمی را آغاز کرد و تا پایان روز دهم فرودین‌ماه، هفت میلیارد تومان کمک نقدی از سوی مردم نیک‌اندیش به کمیته امداد واریز شده است. همچنین کمک‌های کالایی به ارزش بیش از ۱۴ میلیارد تومان دریافت و به مناطق سیل‌زده ارسال شده است.

فتاح با تاکید بر اینکه مستمری فروردین‌ماه مددجویان آسیب‌دیده از سیل به صورت سه برابری پرداخت می‌شود، ادامه داد: این مستمری تا سقف ۱، ۵ میلیون تومان برای هر خانواده، آخر فروردین‌ماه به حساب مددجویان واریز خواهد شد.

رئیس کمیته امداد با بیان اینکه حدود ۳۵۰۰ خانواده تحت پوشش این نهاد در سیل اخیر در استان‌های شمالی کشور دچار آسیب شدند، اضافه کرد: خوشبختانه در این حادثه هیچ موردی از فوتی یا جراحتی در میان مددجویان کمیته امداد گزارش نشد.

رئیس کمیته امداد تاکید کرد: گزارش خدمات ارائه شده به زلزله‌زدگان و هزینه‌کرد کمک‌های مردمی را به صورت دوره‌ای به مردم عزیز ایران گزارش خواهیم داد.

وی با تقدیر از مشارکت مردم نیکوکار برای کمک به هموطنان گرفتار سیل در استان‌های شمالی و دیگر مناطق کشور، گفت: اطمینان می‌دهیم از محل کمک‌های مردمی و حمایت‌های دولت و دیگر دستگاه‌ها، برای تمامی ۳۵۰۰ خانواده مددجویان سیل زده، تمامی لوازم خانگی و ضروری زندگی را تامین کنیم.

رئیس کمیته امداد افزود: تعمیر منازل آسیب دیده مددجویان و ساخت منازل تخریب شده به طور کامل از سوی کمیته امداد انجام خواهد شد و مددجویان نباید نگرانی از این بابت داشته باشند.

فتاح از واریز کمک نقدی به حساب مددجویان سیل زده از محل کمک‌های مردمی اشاره کرد و گفت: کمیته امداد تا سقف ۷۰۰ هزار تومان کمک بلاعوض به خانواده‌های آسیب‌دیده از سیل پرداخت کرده است تا با تشخیص خود به تهیه اقلام ضروری بپردازند.

وی پرداخت وام قرض‌الحسنه پنج میلیون تومانی به مددجویان را یکی دیگر از خدمات انجام شده برای خانواده‌های سیل‌زده اعلام کرد و افزود: این وام با شرایط آسان از محل صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت به مددجویان آسیب‌دیده از سیل پرداخت می‌شود.

رئیس کمیته امداد همچنین از استمهال وام‌های اشتغال مددجویان گرفتار در سیل خبر داد و تاکید کرد: حدود ۶۰۰ طرح اشتغال مددجویان در سیل استان‌های شمالی دچار خسارت شد که کمیته امداد به همین منظور علاوه بر استمهال وام‌های قبلی، وام‌های جدید تا سقف ۳۰ میلیون تومان و در مواردی تا سقف ۵۰ میلیون تومان به مددجویان پرداخت می‌کند.

فتاح از مشارکت دیگر نهاد‌ها در ارائه خدمات به مددجویان سیل‌زده تقدیر کرد و گفت: ستاد اجرایی فرمان امام (ره) هزار بسته لوازم خانگی شامل یخچال، فرش و دیگر اقلام ضروری را تهیه کرده که از فردا میان مددجویان توزیع می‌شود. همچنین بنیاد مستضعفان هزار تخته فرش به خانواده‌های مددجویان اختصاص داده است.

وی با تشریح روش‌های دریافت کمک‌های مردمی از سوی کمیته امداد، گفت: مردم نیکوکار ایران می‌توانند با شماره‌گیری کد #۹۹*۸۸۷۷* یا از طریق واریز کمک‌های خود به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۹۰۰۰۰۱۰۰۰ و یا شماره حساب ۳۳۳۳ نزد بانک ملی ایران با شماره سیبای ۰۱۰۳۳۳۳۳۳۳۰۰۰ در بازسازی منازل تخریب شده در سیل و تهیه اقلام ضروری سیل‌زدگان مشارکت کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

ضرورت مدیریت روان آب‌ها در بارش‌های سیل آسا

ایرناخبرگزاری ایرنا
ضرورت مدیریت روان آب‌ها در بارش‌های سیل آسا

به گزارش ایرنا، این روزها موج اول و موج دوم بارش‌ها در ۶ استان آن قدری که چموشی می‌کند، کمتر کسی به فکر لطافت باران است.

کارشناسان اقلیم شناسی و محیط زیست در ابتدای دهه ۸۰ نخستین بار در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا مرکز شهرکرد به صورت مستمر نسبت به تغییر اقلیم هشدار می‌دادند.

تغییر اقلیم باعث افزایش میزان بارش در یک منطقه، برهم خوردن نظام بارشی، خشکسالی ممتد، تغییر الگوی بارش از برف به باران در زمستان و از همه مهمترین فرسایش خاک و پر شدن مخزن و دریاچه سدهای پایین دست رودخانه کارون می‌شود.

حالا این باران بی رحم و روان آب‌های چموش ناشی از تغییر اقلیم باعث شده است علاوه بر تخریب مزارع، زیرساخت‌های ارتباطی، رسوب گذاری در دریاچه‌های سدهای پایین دست حوضه‌های آبریز نیز بیش از گذشته شود.

**سیلاب‌ها ناشی از تغییر اقلیم

سیلاب‌های بی‌سابقه اخیر بزعم وزیر نیرو ناشی از تغییرات اقلیمی بر کره زمین است و پدیده تغییر اقلیم در حال تحمیل شدن به ایران است.

رضا اردکانیان عنوان کرد: سال گذشته در همین مقاطع زمانی، کشور ما یکی از خشک‌ترین سال‌های آبی نیم قرن اخیر خود را سپری می‌کرد ولی بلافاصله پس از پشت سر گذاشتن این پدیده سخت که امروزه در ادبیات از آن به عنوان ساختار اقلیمی یاد می‌شود با چنین سیلاب‌های بزرگی روبه‌رو می‌شویم، این مساله نتیجه تغییرات اقلیمی است که بر کره زمین در حال تحمیل شدن است.

وی ادامه داد: ساخت سدها، لایروبی و ساماندهی رودخانه‌ها، آزادسازی حریم و بستر امری ضروری است و اگر چنین اقداماتی صورت نگیرد؛ آثار منفی سیلاب‌ها به مراتب بیشتر خواهد بود اما به هر حال این پدیده تغییر اقلیم در حال تحمیل شدن به کشور ما و بسیاری از جوامع دیگر است.

**مدیریت روان آب‌ها در برابر سیلاب‌ها

ایران در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد که با بارش‌های نامنظم مواجه است، تغییرات اقلیمی در سال‌های اخیر و اقدامات غیر کارشناسانه در گذشته موجب تشدید تغییرات در «نوع و میزان بارش» و «افزایش پدیده روان آب‌ها» شده که میزان تلفات آب را تا حد قابل توجهی بیشتر کرده است.

با توجه به تجربه موفق برخی از کشورها در مهار روان آب‌ها و بهره برداری از این منابع و از طرفی موقعیت راهبردی استان چهارمحال و بختیاری به عنوان حوضه آبریز در تامین آب استان‌های همجوار، روان آب‌ها در کانون توجه قرار گرفته است.

روان آب به آب هایی اطلاق می‌شود که براثر بارش ناگهانی یا ذوب برف در فرصتی کوتاه بر روی عرصه جاری می‌شود و با شدت به سمت پایین دست، جاری شده که در اکثر مواقع نیز از دسترس خارج می‌شوند.

بارش هایی که در مدت زمان کوتاه و با شدت به وقوع می‌پیوندد، فرصت جذب و نفوذ در لایه‌های زمین را پیدا نکرده و از طریق آبراهه‌های کوچک بر روی دامنه‌ها جریان پیدا می‌کند. با پیوستن این آبراهه‌ها به یکدیگر، گاه سیلاب پدید می‌آید که علاوه بر ایجاد خسارت، بخش عمده‌ای از آب را به صورت تلفات از حوضه آبخیز خارج می‌کند که مدیریت این پدیده را حائز اهمیت کرده است.

**سیلاب‌ها از کجا می‌آیند؟

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری، علت معضل تشدید غیرطبیعی روان آب‌ها را «تغییر اقلیم» و «اقدامات غیراصولی انسان‌ها» عنوان کرد و گفت: ذوب شدن این برف به مرور زمان باعث نفوذ به اعماق زمین می‌شد و سفره‌های آب زیرزمینی را تغذیه می‌کرد، اما در حال حاضر این بارش‌ها علاوه بر کاهش محسوس، از برف به باران تغییر کرده است که با شدت زیاد و در مدت زمان کوتاه به وقوع می‌پیوندد و این عامل باعث می‌شود که فرصت جذب و نفوذ آن در زمین به وجود نیامده و در نتیجه موجب جاری شدن روان آب‌های سیل آسا و خسارت بار شود.

حسن جهانبازی در گفت وگو با ایرنا افزود: با تخریب منابع طبیعی، پوشش گیاهی و جنگل‌ها به دلیل وابستگی زیاد مردم به عرصه‌های طبیعی، جذب و نفوذپذیری آب در بالادست نیز کاهش یافته است.

این محقق منابع طبیعی و کشاورزی افزود: حضور بیش از حد انسان و چرای بی رویه دام که موجب کوبیده شدن و از بین رفتن تخلخل خاک می‌شود، احتمال وقوع سیل را افزایش می‌دهد.

وی ساخت و سازهای غیراصولی در حاشیه رودخانه‌ها بدون توجه به آمارهای بلند مدت هواشناسی و یا طغیان رودها را از دیگر عوامل انسانی دانست.

جهانبازی تاکید کرد: حتی توجه به خشکه رودها که خود مسیل سیلاب هستند در زمان وقوع بارندگی‌ها حائز اهمیت است.

جهانبازی تصریح کرد: مدیریت و مهار روان آب‌ها تنها مختص عرصه‌های طبیعی نیست، بلکه «آبخیزداری شهری»، علمی است که در سراسر دنیا مورد توجه قرار گرفته است.

این کارشناس منابع طبیعی و مطالعات کشاورزی در ادامه گفت: مدیریت منابع آبی و فضای سبز شهری در مدیریت مصرف آب نقش مهمی ایفا می‌کند که لازم است در طراحی شهری راهکارهایی در این راستا منظور شود.

وی تاکید کرد: تغییرات اقلیمی جدی است و بارش‌ها قابل پیش بینی نیستند، بنابراین باید این توانمندی وجود داشته باشد که در صورت افزایش بارش‌ها در طول یکسال آبی، آنها را مهار و در صورتی که با کاهش بارش‌ها مواجه شدیم، راهکار مناسب را از پیش تعیین کرده باشیم که در حقیقت سازگار شدن با شرایط است.

جهانبازی خاطرنشان کرد: بازنگری اساسی در ساختار شهری و توجه به مسائل مدیریت شهری و ساخت و سازها با رویکرد مهار روان آب‌ها و مدیریت مصرف باید در دستور کار قرار بگیرد، از طرفی توسعه فضای سبز با گیاهان بومی و نیاز آبی کم لازمه امروز شهرهای کم بارش است.

جهانبازی ادامه داد: سازگاری با شرایط به وجود آمده و کمک به احیای طبیعت در گرو تغییر در نحوه و میزان مصرف آب است که نیازمند اعمال تغییراتی در الگوی کار و مشاغل مرتبط در این حوزه است، بنابراین راهکارهای جایگزین تامین معیشت مردم، متناسب و همخوان با شرایط محیط و تخصص افراد نیز باید در نظر گرفته شود.

وی همچنین تغییرات اساسی در الگوهای رایج کشاورزی و ترویج کشت و پرورش ارقام اصلاحی سازگار با شرایط آبی کم و پربازده و یا گیاهان دارویی بومی را لازمه رسیدن به این اهداف عنوان کرد.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان گفت: با توجه به اینکه عمده بارش‌های چهارمحال و بختیاری در فصل غیر رویشی است، بهتر است آب‌های حاصل از بارش از طریق کانال‌ها و آبراهه‌ها به سامانه‌های آبخیز به منظور استفاده در فصل‌های رویشی و کشت و کار هدایت شوند که با کاهش بهره برداری از منابع آبی زیرزمینی همراه است.

**سیلاب‌ها نیازمند مدیریت

کارشناس ارشد آب‌های سطحی و تخصیص شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری نیز در رابطه با عوامل بروز پدیده روان آب‌ها گفت: میزان نفوذ پذیری خاک، چاله و عوارض موجود در سطح زمین و میزان جذب برگ آب یا همان آب جذب شده توسط پوشش‌های گیاهی سه عامل مهم تعیین کننده در نگه داشت سطحی حوزه هستند.

میلاد خواستار در گفت و گو با ایرنا افزود: هر چقدر این عوامل افزایش پیدا کنند میزان روان آب‌ها کاهش یافته و نفوذ به منابع زیرزمینی آب با رشد قابل توجهی مواجه خواهد شد و از سیلاب جلوگیری می‌کند.

وی در ادامه افزود: از دیگر عوامل موثر بر شدت جریان روان آب‌ها نیز شیب حوضه آبی، مدت و شدت بارش و فاصله زمانی میان ۲ بارش متوالی است.

خواستار در خصوص راهکارهای مهار و مدیریت روان آب‌ها گفت: رویکردهای جدید مهار سیلاب و روان آب‌ها از منظر زیست محیطی در حوزه شهری و غیر شهری تقسیم بندی می‌شود که می‌تواند این مدیریت به صورت سازه‌ای یا غیر سازه‌ای صورت پذیرد و بکارگیری شیوه‌های غیرسازه‌ای که موجب دخل و تصرف در شرایط زیست محیطی منطقه نیز نمی‌شوند، در اولویت است.

کارشناس ارشد آب‌های سطحی و تخصیص شرکت آب منطقه‌ای در خصوص شرایط و ظرفیت‌های چهارمحال و بختیاری در مهار روان آب‌ها گفت: شرایط توپوگرافی و کوهستانی بودن یک استان و سرچشمه بودن و توجه به حقابه حوزه‌های پایین دست، محدودیت‌های بسیاری را برای نگهداشت این آب‌ها در این استان ایجاد می‌کند.

خواستار خاطرنشان کرد: متاسفانه مشکل استان چهارمحال و بختیاری نبود ' اندرکنش ' (تحلیل دینامیک خاک و سازه) آب‌های سطحی و زیرزمینی است، زیرا با توجه به خصوصیت فیزیوگرافی حوزه‌ها، بیشتر آبخوان‌ها با عمق آبرفت پایین در دشت‌ها قرار گرفته و بیشترین سیلاب‌ها در رودخانه بازفت، ارمند و کوهرنگ به وقوع می‌پیوندد که فاقد آبخوان می‌باشد.

خواستار، دغدغه مهم امروز کشور و بویژه استان را 'عدم مدیریت جامع منابع آب و مصرف' برشمرد و در ادامه مطرح کرد: روان آب خروجی در یک سال آبی استان در گذشته افزون بر ۵ میلیارد مترمکعب بود که در سال‌های اخیر به ۳٫۵ میلیارد مترمکعب رسید.

به گفته وی، این آمار نشان دهنده کاهش ۴۰ درصدی میزان روان آب‌های استان چهارمحال و بختیاری ناشی از کاهش بارش‌ها و افزایش مصرف طی سال‌های اخیر بود.

وی افزود: همانطور که پیشتر نیز اشاره شد بهترین شیوه مدیریت روان آب‌ها، پیشگیری از بروز آن و تقویت پوشش گیاهی در سرشاخه هاست.

به گفته وی، از طرفی با ایجاد برخی زیرساخت‌ها در کنار این راهکارهای طبیعی می‌توان به تقویت آب‌های زیرزمینی کمک نمود و مدیریت بر روان آب‌ها را افزایش داد، اما گاه ممانعت قانونی و لابی‌گری‌ها مانع از ایجاد چنین زیر ساخت هایی می‌شود.

خواستار گفت: برنامه ریزی جهت ساخت سدهای تاخیری به منظور تغذیه آبخوان‌ها و احداث شبکه سراسری که روان آب‌ها را به سدهای خشک استان هدایت کند، راهکار دیگری است که مصرف را به سمت آب‌های سطحی و کاهش استفاده از منابع زیرزمینی سوق خواهد داد.

**آبخیرداری راه اصلی مقابله با سیلاب

رییس اداره کنترل سیلاب و آبخوانداری اداره کل منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری نیز روان آب‌ها را سیر طبیعی و تضمین کننده تنفس حیات منطقه دانست که با عوامل مخل سال‌های اخیر از حالت طبیعی خارج شده و آن را بعضا به یک پدیده خسارت بار نیز تبدیل کرده است.

احمد قنبری در گفت وگو با ایرنا، روان آب‌ها را امتیازی برای حوضه آبریز دانست که به فوریت از دسترس خارج می‌شود، علاوه بر اینکه ذخیره و نفوذ این آب‌ها به سفره‌های آب‌های زیرزمینی راهکاری برای بهره برداری از این منابع است.

وی، با اشاره به لازمه دستیابی مدیریت جامع در حوزه آب به اهمیت مشارکت مردم در دستیابی به این مهم بویژه در عرصه‌های طبیعی تاکید کرد و گفت: اداره منابع طبیعی استان عملیات سازه‌ای به منطور کنترل سیلاب در برخی نقاط استان انجام داده و همچنین اقدامات بیولوژیکی با هدف احیای مراتع در بالادست را در دست اقدام دارد.

قنبری تاکید کرد: هر چند مقابله با تغییرات اقلیمی ممکن نیست اما جلوگیری از عوامل انسانی تشدید کننده روان آب‌ها، باید مورد توجه قرار گیرد.

رییس اداره کنترل سیلاب و آبخوانداری اداره کل منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری گفت: گستردگی این عوامل و درهم تنیدگی آنها با مسائل معیشتی مردم باعث شده تا رفع این موارد از عهده یک سازمان کوچک خارج شود و در حقیقت نیازمند مدیریت جامع از سوی یک نهاد قدرتمند کشوری باشد.

**بروز سیلاب‌ها در حوضه بدون آبخوان

معاون مدیریت بحران استانداری چهارمحال و بختیاری نیز با اشاره به حائز اهمیت بودن پیشگیری از بروز بحران و کنترل پدیده روان آب‌ها، تقویت ظرفیت آبخیزداری و آبخوان داری در عرصه‌های محیط زیستی را مهمترین عامل بازدارنده به وجود آمدن بحران هایی نظیر سیلاب‌های خسارت بار دانست.

خسرو کیانی افزود: مهمترین وظیفه مدیریت بحران پیش بینی و پیشگیری از بحران با تعیین سطح خطرپذیری است و تلاش این سازمان بر این است که تا جای ممکن بحران رخ ندهد و یا در صورت رخداد، کمترین تلفات و خسارات ممکن را متحمل شویم.

**مهار سیلاب‌ها نیازمند نگرشی متفاوت

رئیس گروه حفاظت و بهره برداری از آب‌های سطحی چهارمحال و بختیاری نیز اظهار داشت: در دهه‌های اخیر بحران وقوع سیلاب مطرح بوده که هر بار با نگرش و راهکارهای متفاوتی با آن برخورد شده است.

محمد گلمحمدی سامانی، بزرگترین معضل در این باره را «عدم نگاه تخصصی و جامع» به مسائل آب دانست و افزود: کنترل خسارت‌های ناشی از بحران سیل یا روان آب که به صورت آنی و لحظه‌ای رخ می‌دهد، به سمت مدیریت بحران سوق پیدا کرده است.

وی با اشاره به اقدامات اخیر سازمان آب منطقه‌ای از جمله تعدیل پروانه‌های آب زیرزمینی، تغذیه مصنوعی دشت‌ها، افزایش گروه‌های گشت و بازرسی و نصب کنتورهای هوشمند، همکاری و توجه همه جانبه نهادها و مدیریت مصرف بهینه آب را خواستار شد.

**فرسایش خاک صدمه زیرپوستی سیلاب

یکی از مهمترین معضلات سیلاب علاوه بر تخریب زیربناها و مزارع، فرسایش خاک است که باعث می‌شود یک استان در آینده به منطقه‌ای کویری تبدیل شود.

فرسایش خاک به عنوان یکی از تهدیدهای مهم زیست محیطی است که کره زمین را تهدید می‌کند و در ایران نیز میانگین فرسایش خاک بالاست.

در حالی که فرسایش خاک در دنیا ۵ تن در هر هکتار و در استان چهارمحال و بختیاری تا ۲۵ تن در هر هکتار نیز می‌رسد که این امر زنگ خطر جدی برای این استان است.

فرسایش خاک عبارت است از فرسودگی و از بین رفتن مداوم خاک سطح زمین (انتقال یا حرکت آن از نقطه‌ای به نقطه دیگر در سطح زمین) توسط آب، باد و یا بهره برداری بی رویه از منابع که این امر باعث تخریب اکوسیستم و همچنین حیات می‌شود.

فرسایش خاک باعث می‌شود، گل و لای از بالادست به سمت پایین دست رودخانه‌ها حرکت و علاوه بر نابودی خاک، دریاچه‌های سدها را نیز پر از گل و لای کند، که این امر باعث ایجاد هزینه‌های بیشتر برای منابع سدها می‌شود.

با این اوصاف، اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان داری از کارهای است که می‌تواند جلو فرسایش خاک را بگیرد و کارشناسان عقیده دارند هر هکتار عملیات آبخیزداری از فرسایش ۲٫۵ تن فرسایش خاک در سال جلوگیری می‌کند.

هر هکتار عملیات آبخیزداری ذخیره سازی و تزریق ۵۰۰ متر مکعب آب به حوضه آب‌های زیرزمینی را به دنبال دارد.

به طور میانگین برای تولید یک سانتیمتر خاک در دنیا بیش از۴۰۰ سال طول زمان نیاز است که این امر در ایران به دلیل وضعیت خشک و توپوگرافی بیش از ۸۰۰ سال زمان نیاز دارد که این میزان ۲برابر میانگین جهانی است.

**آبهای روان و سیلاب مهمترین علت فرسایش خاک

معاون آبخیزداری اداره کل منایع طبیعی چهارمحال وبختیاری می‌گوید: یکی از مهمترین عوامل فرسایش خاک در استان آب‌های روان و سطحی است، که بر اثر جاری شدن روان آب‌های ناشی از بارندگی، فرسایش خاک صورت می‌گیرد.

علی محمد محمدی در گفت و گو با ایرنا افزود: ۸۵ درصد مساحت استان اراضی جنگلی و مرتعی و کمتر از ۱۵ درصد اراضی کشاورزی و مسکونی است.

وی، به عوامل طبیعی و انسانی به عنوان ۲ عامل تخریب خاک اشاره کرد و گفت: عامل انسانی از جمله چرای دام مازاد در طبیعت، بی توجهی به ظرفیت متناسب با اراضی برای کشت، بی توجهی دستگاه‌های عمرانی به بحث حفاظت خاک و تبدیل کردن اراضی جنگلی با شخم شیار برای زمین کشاورزی از عوامل و تهدیدهای انسانی برای خاک و منابع طبیعی است.

محمدی گفت: در راستای مقابله با فرسایش خاک این اداره کل ۳دسته اقدامات بیولوژیک، بیومکانیک و مکانیکی را در دست اجرا دارد.

به گفته وی، اقدامات آبخیزداری، مجموعه اقدامات مدیریتی و اجرایی در جهت حفاظت منابع آب و خاک در حوزه آبخیز و آبخیزداری را عملیات آبخیزداری و آبخوانداری است.

محمدی افزود: تاکنون ۲ هزار بند سنگی ملاتی و ۸۰ بند خاکی در استان احداث شده و امسال ۱۴۷ بند سنگی ملاتی و ۷ بند خاکی احداث شده است.

وی به وجود ۲ سد کارون و زاینده رود در استان اشاره کرد و گفت: با جاری شدن روان آب‌ها و بالا بودن میزان فرسایش خاک، میزان رسوب در پشت سدها زیاد است.

محمدی اظهار داشت: در استان با توجه به وضعیت توپوگرافی بین ۵۰۰ هزار تا ۳ میلیون ریال به ازای هر متر مکعب هزینه کنترل رسوب می‌شود.

وی، با تاکید براینکه فرسایش خاک موجب می‌شود که توان خاک حاصلخیز کمتر و تولید رسوب زیاد وکیفیت آبهای سطحی کاهش پیدا کند، افزود: فرسایش خاک زمینه ساز کاهش عمر مفید مخازن سدها بزرگ در خروجی استان نیز می‌شود.

**ضرورت آبخیرداری برای کنترل سیلاب

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال وبختیاری نیز با اشاره به بالا بودن میزان فرسایش خاک دراستان به ضرورت اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان داری با هدف حفظ منابع آب و خاک در استان تاکید کرد.

علی محمدی مقدم افزود: نفوذ آب در سفره‌های زیرزمینی و جلوگیری از سیل و فرسایش خاک و کاهش روان اب‌ها، از مهمترین مزایای اجرای طرح‌های آبخیزداری در استان است.

به گفته وی، با افزایش فرسایش خاک، حاصلخیزی زمین‌های کشاورزی و رسوب خاک در پشت سدها افزایش می‌یابد و زمینه خالی شدن روستاها ار سکنه را افزایش می‌دهد.

محمدی مقدم، کاهش روان اب‌ها، نفوذ آب در سفره‌های زیرزمینی و جلوگیری از سیل و فرسایش خاک را از مزایای اجرای طرحهای آبخیرداری عنوان کرد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر ۱۲۰ سازه ملاتی، ۲ سیلاب پخش کن و ۵ بند خاکی نیمه تمام در سطح استان وجود دارد که با تامین به موقع اعتبار، این تعداد طرح در نیمه دوم امسال تکمیل خواهد شد.

وی گفت: تاکنون ۲ هزار بند ملاتی، ۸۰بند خاکی، ۳۱۴ گابیون، ۷مورد آبگیر، ۱۰۰ سد خشکه چین، ۱۶ مورد کف بند و سد زیرزمینی در بخش آبخیزداری منابع طبیعی استان اجرا شده است.

به گزارش ایرنا، بدنبال بارش‌های سیل آسای هفته گذشته ۴ هزار میلیارد ریال خسارت به بخش‌های مختلف این استان وارد شد.

در موج نخست بارش‌های بهاری چهارمحال و بختیاری سرعت باد در استان به طور میانگین ۹۵ کیلومتر و در شهرستان کوهرنگ تا ۱۳۵ کیلومتر بر ساعت بود.

براساس پیش بینی سازمان هواشناسی موج دوم بارش‌های سیل آسا از اواخر یکشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ تا صبح سه شنبه ۱۳ ماه جاری در چهارمحال و بختیاری رخ می‌دهد.

میانگین بارش برای چهارمحال و بختیاری بیش از ۱۰۰ میلیمتر به مدت ۴۸ ساعت پیش بینی شده که شدت آن برای در روز دوشنبه است.

در موج نخست بارش‌های سیل آسا در چهارمحال و بختیاری بیشترین بارش در شهرستان کوهرنگ یه میزان ۲۸۳ میلیمتر ثبت شد.

گزارش از: محمود رئیسی

۲۰۹۷/۶۰۲۱

خواندن خبر در سایت منبع

آمادگی مساجد کرمانشاه برای اسکان اضطراری سیل‌زدگان

مهرخبرگزاری مهر
آمادگی مساجد کرمانشاه برای اسکان اضطراری سیل‌زدگان

حجت الاسلام مهدی توسلی در گفتگو با خبرنگار مهر از آماده کردن مکان‌هایی جهت پخت غذا در صورت نیاز خبر داد و گفت: این مکان‌ها در ۲ زیارتگاه چاه صاحب زمان (ع) و امامزاده ابراهیم (ع) آماده و تجهیز شده اند.

وی افزود: در صورت بروز حادثه سیل در این مکان‌ها امکان پخت غذا برای ۵۰۰۰ از شهروندان فراهم شده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه بیان داشت: تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت تا در هنگام رخ دادن حوادث طبیعی از آلام مردم کاسته شود.

وی با بیان اینکه امیدواریم تهدیدی از این بارش نعمت الهی متوجه همشهریان نشود، تصریح کرد: مساجد شاخص از جمله مسجد امیرالمومنین (ع) دولت آباد، نورالحسین (ع) شاطرآباد و مسجد چهارمین شهید محراب الهیه در شهر کرمانشاه در صورت بروز حادثه آمادگی کامل برای اسکان و پذیرایی سیل زدگان را دارند.

حجت الاسلام توسلی ظرفیت اسکان مساجد را در صورت بروز حادثه سیل ۵ تا ۶ هزار نفر عنوان کرد و یادآور شد: به این منظور کلیه سیستم‌های گرمایشی مساجد بررسی و از روز گذشته نیز تمام تمهیدات لازم در این خصوص اندیشیده شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

۱۰۰ اکیپ برای کنترل سیل احتمالی در بوکان فعال است

ایرناخبرگزاری ایرنا
۱۰۰ اکیپ برای کنترل سیل احتمالی در بوکان فعال است

جمال خسروی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این اکیپ‌ها در صورت وقوع سیلاب در بخش‌های مرکزی، سیمینه و شهر بوکان به احدات سدبند اقدام می‌کنند تا از ورود سیل به منازل جلوگیری شود.

وی ادامه داد: با همکاری همه سازمان‌های دولتی و غیر دولتی ۱۷ سالن ورزشی، ورزشگاه‌ پنج هزار نفری و سه هزار نفری میلاد نور، مدارس و مراکز درمانی این شهرستان برای هرگونه بحران احتمالی ناشی از سیلاب و اسکان اضطراری آماده سازی شده است.

خسروی اضافه کرد: از مجموع اکیپ‌های آماده شده ۴۰ اکیپ مربوط به هلال احمر با ۱۲۰ نفر و ۱۰ اکیپ با ۲۰ نفر مربوط به سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی و شهرداری است.

وی با بیان اینکه پیش بینی شده است که ۱۷ روستا در معرض وقوع سیل قرار بگیرد، اظهار داشت: در این خصوص تمامی دهیاری‌های شهرستان در حال آماده باش کامل بوده و هر دهیار یک دستگاه بیل مکانیکی با تراکتور بیل دار در اختیار دارد که در صورت نیاز از آنها استفاده می‌کند.

فرماندار بوکان بیان کرد: علاوه بر امکانات دولتی از امکانات بخش خصوصی نیز با ۷۰ بیل مکانیکی در مناطق روستایی و شهری نیز پیش بینی شده است در خطرات احتمالی استفاده شود.

وی در خصوص سرای سالمندان بوکان که در نزدیک ساحل رودخانه سیمینه رود قرار دارد نیز گفت: در صورت وقع سیلاب در این مناطق ۲ مدرسه شبانه روزی برای اسکان سالمندان پیش بینی شده است.

رییس ستاد مدیریت بحران بوکان در خصوص سد شهید کاظمی بوکان اظهار داشت: در حال حاضر ۳۰ درصد سد خالی شده و خروجی سد نیز به ۳۵۰ متر مکعب بر ثانیه رسیده است تا سیلاب در سرشاخه‌های زرینه رود کنترل شود.

به گزارش ایرنا، ورود یک سامانه بارشی قوی به آذربایجان غربی موجب بارش برف و باران در بیشتر نقاط این استان شده است.

در موج نخست بارش‌ها در بوکان خوشبختانه سیلابی رخ نداده و بارش‌ها نیز خسارتی در پی نداشته است.

۷۵۱۰/۶۱۸۵/۷۱۲۹

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با سیل در شیراز، اقتصاد، انرژی، سیلاب و چهارمحال و بختیاری از تلگرام

🔴 تماس تلفنی جهانگیری با استاندار چهارمحال و بختیاری

🔸معاون اول رئیس جمهوری در تماس با استاندار چهارمحال و بختیاری از میزان آمادگی ستاد بحران این استان برای رویارویی با موج دوم بارش‌های در هفته جاری مطلع شد.

🔸استاندار چهارمحال و بختیاری نیز در این تماس اعلام کرد: ستاد مدیریت بحران برای موج دوم بارش‌ها آمادگی لازم را دارد. / ایسنا


🔻پرویز فتاح، رییس کمیته امداد: عیدی مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، معادل یک ماه مستمری فردا به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

#اجتماعی


♦️ممنوعیت جمع‌آوری کمک‌های مردمی غیر از هلال احمر و کمیته امداد

معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی:

🔹هرگونه جمع‌آوری کمکهای مردمی توسط اشخاص و سازمانهای معروف و شناخته شده جز از طریق جمعیت هلال احمر و کمیته امداد ممنوع است


‌سیل در دروازه قرآن شیراز در استان فارس/اعزام ۶ تیم عملیاتی هلال احمر

امدادونجات هلال احمر اعلام کرد:

▪️در پی وقوع سیل در شیراز ٦ تیم عملیاتی به منطقه حادثه دیده به استعداد ٢٥ نفر اعزام شد

▪️از مصدومین احتمالی فعلا اطلاع دقیقی در دسترس نیست


ارائه خدمات پزشکی و دندانپزشکی گروه‌های جهادی در منطقه محروم دلگان از توابع شهرستان ایرانشهر در ایام نوروز با همکاری مشترک کمیته امداد و جمعیت هلال احمر


نظرها

در ادامه بخوانید

فاتحان خشمگین آب‌های گل‌آلود

4+
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری20 ساعت قبل
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از تشکیل پرونده تعمیر و بازسازی ۹۸ هزار واحد مسکونی در مناطق سیل زده خبر داد. اسماعیل نجار معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه ۱۷۹ هزار و ۶۷۰ واحد مسکونی در مناطق سیل زده دچار خسارت شده‌اند، گفت: از این تعداد ۱۰۴ هزار و ۳۰۵ واحد تعمیری دارند که تا کنون برای ۹۸ هزار واحد از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پرونده تشکیل شده و کار پرداخت خسارت‌ها آغاز و در حال انجام است. رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از آغاز رسمی فعالیت قرارگاه بازسازی و مدیریت جامع بحران سیل خبر داد و گفت: از آنجایی که موضوع بازسازی، نوسازی و تامین خسارت به عنوان اصلی ‌ترین دغدغه مردم مناطق سیل زده می‌باشد این قرارگاه تشکیل شد تا سلسله عملیات بازسازی‌ و نوسازی‌ در مناطق سیل ‌زده زیر نظر این قرارگاه با فرماندهی وزیر کشور، انجام ‌شود و همه دستگاه‌ها، وزارتخانه‌ها، نیروهای مسلح و نیروهای مردمی دست به دست هم داده و در این راستا برای کاهش مشکلات سیل زدگان کمک کنند. نجار گفت: همچنین کمک‌‌های جمع آوری شده با توجه به نیاز جدی سیل زدگان به سرعت به مناطق سیل زده ارسال می‌شود تا با توزیع سریع در کاهش آلام و مشکلات سیل زدگان توزیع شود.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
معاون رئیس جمهور بابیان اینکه بر اساس گزارش‌های دریافتی ۲۱۵۰ خانواده ایثارگر در استان‌های مختلف دچار آسیب شده‌اند، گفت: با اقدامات صورت گرفته پرونده ۱۸۷۰ منزل خسارت دیده ایثارگران تشکیل و به بیمه کوثر ارجاع شده است که ارزیابی خسارت ۱۴۶۰ پرونده توسط کارشناسان بیمه انجام شده و تاکنون خسارت مربوط به ۱۸۰ پرونده نیز پرداخت شده است. وی با تأکید بر ضرورت تسریع در فرایند پرداخت خسارت ایثارگران افزود: مهم‌ترین مشکل در روند ارزیابی و پرداخت خسارت منازل ایثارگران این است که متأسفانه هنوز گل و لای برخی منازل تخلیه نشده و ارزیابی دقیق میزان خسارت زمانبر است که این روند باید با سرعت بیشتری پیگیری شود. حجت الاسلام والمسلمین شهیدی درباره دیگر اقدامات صورت گرفته بنیاد برای جبران خسارت ایثارگران گفت: ارائه تسهیلات مسکن، اعطای وام به اعضای خسارت دیده صندوق قرض‌الحسنه شاهد و اعطای وام اشتغال توسط صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران نیز در دستور کار قرار دارد و مطالبات معوق خانواده معظم شهدای آسیب دیده در استان‌های سیل زده به زودی پرداخت می‌شود. وی گفت: هرچند بیش از صدنفر از ایثارگران آسیب دیده در مجتمع‌های فرهنگی و توانبخشی متعلق به بنیاد اسکان داده شده‌اند، اما با تداوم این وضعیت مشکلات آنان حل نمی‌شود، بنابراین پیگیری حل اسکان موقت ضرورت دارد. حجت الاسلام والمسلمین شهیدی در پایان ضمن قدردانی از تلاش‌های اعضای ستاد بحران بنیاد شهید و امور ایثارگران بر ادامه فعالیت‌های مستمر این ستاد برای کمک به ایثارگران سیل زده تأکید کرد.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
نخستین جلسه کمیته فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده به ریاست شجاعان مسئول کارگروه فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه برگزار شدبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ نخستین جلسه کمیته فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده به ریاست شجاعان رئیس مرکز توسعه دولت الکترونیک، فناوری و آمار وزارت کشور و مسئول کمیته فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده و حضور ناصریان معاون توسعه مدیریت و منابع و نمایندگان تام الاختیار دستگاه‌های راه و شهرسازی، نیرو، جهادکشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام خمینی، جمعیت هلال احمر، سازمان بهزیستی و سازمان نقشه برداری کشور روز سه شنبه سوم فروردین ماه در وزارت کشور تشکیل شد. در این جلسه نیاز‌های اطلاعاتی جهت ایجاد سامانه امداد و بازسازی دولت (سجاد) ارائه شده و مورد بحث و بررسی قرار گرفت. این کمیته به منظور راه اندازی سامانه جامعی برای ثبت اطلاعات خسارات ناشی از سیل و افراد حادثه دیده، هزینه‌ها و نحوه تخصیص و توزیع منابع به دستور دکتر رحمانی فضلی رئیس قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده تشکیل شده است.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
دکتر رخشانی مهر در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: در حوزه مدارس تصمیم وزارت خانه بر این بود که هر چه زودتر کلاس‌های مناطق سیل زده دایر شود زیرا مادامی که دانش آموزان به کلاس درس نروند زندگی به حالت عادی برنگشته و این حضور می‌تواند باعث ایجاد شور و نشاط در جامعه شود. وی ادامه داد: در استان گلستان با استفاده از کمک‌های جامعه خیرین بلافاصله کانکس‌ها و حداقل‌های مورد نیاز کلاس‌های آموزشی شامل تجهیزات الکترونیکی، میز، نیمکت، وایت بردها و کامپیوتر و لپ تاپ مورد نیاز را فراهم و به منطقه ارسال کردیم؛ در استان لرستان نیز ۱۰۰ کانکس و تجهیزات مورد نیاز تأمین و در اختیار همکاران قرار گرفته است؛ در استان خوزستان هم ۱۵۰ کانکس و تجهیزات سرمایشی مورد نیاز این استان که درگیر گرماست در اختیار آموزش و پرورش استان قرار گرفت. رئیس سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به گردهمایی بزرگ خیرین کشور در مورخ ۹ اردیبهشت گفت: در این همایش برای ساخت مدارس در مناطق سیل زده تصمیم گیری می‌شود و ما امیدواریم بتوانیم نخستین دستگاهی باشیم که عملیات ساخت و ساز مدارس را در مناطق سیل زده اجرا کنیم و طبق برنامه ریزی‌های انجام شده قرار است کلنگ زنی نمادین ساخت مدارس را در سه استان سیل زده قبل از ماه مبارک رمضان در استان گلستان با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار کنیم. رخشانی مهر با اشاره به اعتبارات دولتی برای برگزاری کلاسهای آموزشی در مناطق سیل زده گفت: برای خرید تجهیزات و اصلاح سیستمهای سرمایشی و گرمایشی هر یک از استانهای گلستان، لرستان و خوزستان هر یک مبلغ ۵ میلیارد تومان و برای هر یک از استانها ۱۵ میلیون تومان برای شروع عملیات ساخت مدارس تأمین اعتبار کردیم و در حال ابلاغ این عدد هستیم و امیدواریم مشابه مدارس زلزله زده کرمانشاه بزودی شاهد بازسازی و تعمیرات اساسی مدارس باشیم. وی با تأکید بر اینکه خیرین مدرسه ساز هیچگاه دولت را رها نکردند و سازمان نوسازی مدارس نیز هیچگاه متکی به کمکهای دولتی نبوده گفت: خیرین همیشه کمک کردند، سال ۹۶ و ۹۷ بیش از ۵۰ درصد مدارسی را که تحویل آموزش و پرورش شد خیرین ساختند، در موارد بحران هم حضور خیرین بسیار چشمگیر بود و ۱۶۰ مدرسه را در استان کرمانشاه یا تحویل آموزش پرورش دادند و یا در مراحل پایانی ساخت و تحویل قرار دارد. رئیس سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: در سه استان سیل زده هم حضور مردم را به صورت چشمگیر شاهد هستیم و تماسها، جلسات و تفاهم نامه‌های زیادی میان ما و جامعه خیرین مدرسه ساز و همین طور دیگر خیرین در حال انجام است و ان شاءالله به کمک آنها مدارس سیل زده را دوباره می‌سازیم.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز19 ساعت قبل
«هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها» در حالی که تجربه هیأت مربوط به حادثه پلاسکو را پشت سر خود دارد، اما مأموریت بسیار دشوارتری را بر عهده دارد. حادثه سیل بسیار گسترده‌تر از رخداد آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکو است و تقریبا نیمی از ایران را در بر گرفته است. هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها تمهیدی است که برای تولید گزارشی معتبر که بر این فضای بی‌اعتمادی غلبه کند اندیشیده شده است. توجه در ۱۱۰ سؤال پیوست حکم رئیس هیأت مشخص می‌کند که حسن روحانی ابدا به این رویکردهای تک‌متغیری باور نداشته و ۱۴ بعد متکثر سیل را برشمرده‌ و از آنها خواسته است به همه سؤالات پاسخ گویند. هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها، مأموریت دشوار تدوین گزارشی دقیق و توأم با پاسخگویی به سؤالات رئیس جمهوری را مد نظر دارد که البته طبق حکم، نتایج آن به مردم نیز ارائه خواهد شد.

اخبار بیشتر