آخرین اخبار سیل در سراسر کشور
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. حوادث
پوشش خبری

آخرین اخبار سیل در سراسر کشور

کمک ۲۱ میلیارد تومانی مردم برای سیل‌زدگان استان‌های شمالی

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
کمک ۲۱ میلیارد تومانی مردم برای سیل‌زدگان استان‌های شمالی
خبرگزاری میزان- رئیس کمیته امداد گفت: تا پایان روز دهم فروردین، هفت میلیارد کمک نقدی و ۱۴ میلیارد تومان کمک کالایی از سوی مردم نیکوکار برای ارائه به سیل‌زدگان شمال کشور، به کمیته امداد اختصاص یافته است.
کمک ۲۱ میلیارد تومانی مردم برای سیل‌زدگان استان‌های شمالی - 0

به گزارش گروه جامعه خبرگاری میزان، سیدپرویز فتاح با تشریح عملکرد و اقدامات کمیته امداد در خدمات‌رسانی به مددجویان سیل‌زده در استان‌های شمالی کشور، افزود: تاکنون چندین نوبت بسته غذایی بین خانواده‌های مددجویان آسیب‌دیده در استان گلستان، مازندران و خراسان شمالی توزیع شده است.

وی با اشاره به اینکه کمیته امداد و هلال‌احمر نسبت به دریافت کمک‌های مردمی برای سیل‌زدگان اقدام کرده‌اند، خاطرنشان کرد: کمیته امداد پس از انجام امدادرسانی اولیه توسط هلال‌احمر، از پنجمین روز پس از حادثه جذب کمک‌های مردمی را آغاز کرد و تا پایان روز دهم فرودین‌ماه، هفت میلیارد تومان کمک نقدی از سوی مردم نیک‌اندیش به کمیته امداد واریز شده است. همچنین کمک‌های کالایی به ارزش بیش از ۱۴ میلیارد تومان دریافت و به مناطق سیل‌زده ارسال شده است.

فتاح با تاکید بر اینکه مستمری فروردین‌ماه مددجویان آسیب‌دیده از سیل به صورت سه برابری پرداخت می‌شود، ادامه داد: این مستمری تا سقف ۱، ۵ میلیون تومان برای هر خانواده، آخر فروردین‌ماه به حساب مددجویان واریز خواهد شد.

رئیس کمیته امداد با بیان اینکه حدود ۳۵۰۰ خانواده تحت پوشش این نهاد در سیل اخیر در استان‌های شمالی کشور دچار آسیب شدند، اضافه کرد: خوشبختانه در این حادثه هیچ موردی از فوتی یا جراحتی در میان مددجویان کمیته امداد گزارش نشد.

رئیس کمیته امداد تاکید کرد: گزارش خدمات ارائه شده به زلزله‌زدگان و هزینه‌کرد کمک‌های مردمی را به صورت دوره‌ای به مردم عزیز ایران گزارش خواهیم داد.

وی با تقدیر از مشارکت مردم نیکوکار برای کمک به هموطنان گرفتار سیل در استان‌های شمالی و دیگر مناطق کشور، گفت: اطمینان می‌دهیم از محل کمک‌های مردمی و حمایت‌های دولت و دیگر دستگاه‌ها، برای تمامی ۳۵۰۰ خانواده مددجویان سیل زده، تمامی لوازم خانگی و ضروری زندگی را تامین کنیم.

رئیس کمیته امداد افزود: تعمیر منازل آسیب دیده مددجویان و ساخت منازل تخریب شده به طور کامل از سوی کمیته امداد انجام خواهد شد و مددجویان نباید نگرانی از این بابت داشته باشند.

فتاح از واریز کمک نقدی به حساب مددجویان سیل زده از محل کمک‌های مردمی اشاره کرد و گفت: کمیته امداد تا سقف ۷۰۰ هزار تومان کمک بلاعوض به خانواده‌های آسیب‌دیده از سیل پرداخت کرده است تا با تشخیص خود به تهیه اقلام ضروری بپردازند.

وی پرداخت وام قرض‌الحسنه پنج میلیون تومانی به مددجویان را یکی دیگر از خدمات انجام شده برای خانواده‌های سیل‌زده اعلام کرد و افزود: این وام با شرایط آسان از محل صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت به مددجویان آسیب‌دیده از سیل پرداخت می‌شود.

رئیس کمیته امداد همچنین از استمهال وام‌های اشتغال مددجویان گرفتار در سیل خبر داد و تاکید کرد: حدود ۶۰۰ طرح اشتغال مددجویان در سیل استان‌های شمالی دچار خسارت شد که کمیته امداد به همین منظور علاوه بر استمهال وام‌های قبلی، وام‌های جدید تا سقف ۳۰ میلیون تومان و در مواردی تا سقف ۵۰ میلیون تومان به مددجویان پرداخت می‌کند.

فتاح از مشارکت دیگر نهاد‌ها در ارائه خدمات به مددجویان سیل‌زده تقدیر کرد و گفت: ستاد اجرایی فرمان امام (ره) هزار بسته لوازم خانگی شامل یخچال، فرش و دیگر اقلام ضروری را تهیه کرده که از فردا میان مددجویان توزیع می‌شود. همچنین بنیاد مستضعفان هزار تخته فرش به خانواده‌های مددجویان اختصاص داده است.

وی با تشریح روش‌های دریافت کمک‌های مردمی از سوی کمیته امداد، گفت: مردم نیکوکار ایران می‌توانند با شماره‌گیری کد #۹۹*۸۸۷۷* یا از طریق واریز کمک‌های خود به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۹۰۰۰۰۱۰۰۰ و یا شماره حساب ۳۳۳۳ نزد بانک ملی ایران با شماره سیبای ۰۱۰۳۳۳۳۳۳۳۰۰۰ در بازسازی منازل تخریب شده در سیل و تهیه اقلام ضروری سیل‌زدگان مشارکت کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

ضرورت مدیریت روان آب‌ها در بارش‌های سیل آسا

ایرناخبرگزاری ایرنا
ضرورت مدیریت روان آب‌ها در بارش‌های سیل آسا
شهرکرد- ایرنا- بارش های سیل آسای هفته گذشته پس از یک دهه خشکسالی و بروز خسارت های جبران ناپذیر جانی و مالی ناشی از ساخت و سازهای غیرکارشناسی در مسیل ها ضرورت مدیریت روان آب ها را دوچندان کرده است.

به گزارش ایرنا، این روزها موج اول و موج دوم بارش‌ها در ۶ استان آن قدری که چموشی می‌کند، کمتر کسی به فکر لطافت باران است.

کارشناسان اقلیم شناسی و محیط زیست در ابتدای دهه ۸۰ نخستین بار در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا مرکز شهرکرد به صورت مستمر نسبت به تغییر اقلیم هشدار می‌دادند.

تغییر اقلیم باعث افزایش میزان بارش در یک منطقه، برهم خوردن نظام بارشی، خشکسالی ممتد، تغییر الگوی بارش از برف به باران در زمستان و از همه مهمترین فرسایش خاک و پر شدن مخزن و دریاچه سدهای پایین دست رودخانه کارون می‌شود.

حالا این باران بی رحم و روان آب‌های چموش ناشی از تغییر اقلیم باعث شده است علاوه بر تخریب مزارع، زیرساخت‌های ارتباطی، رسوب گذاری در دریاچه‌های سدهای پایین دست حوضه‌های آبریز نیز بیش از گذشته شود.

**سیلاب‌ها ناشی از تغییر اقلیم

سیلاب‌های بی‌سابقه اخیر بزعم وزیر نیرو ناشی از تغییرات اقلیمی بر کره زمین است و پدیده تغییر اقلیم در حال تحمیل شدن به ایران است.

رضا اردکانیان عنوان کرد: سال گذشته در همین مقاطع زمانی، کشور ما یکی از خشک‌ترین سال‌های آبی نیم قرن اخیر خود را سپری می‌کرد ولی بلافاصله پس از پشت سر گذاشتن این پدیده سخت که امروزه در ادبیات از آن به عنوان ساختار اقلیمی یاد می‌شود با چنین سیلاب‌های بزرگی روبه‌رو می‌شویم، این مساله نتیجه تغییرات اقلیمی است که بر کره زمین در حال تحمیل شدن است.

وی ادامه داد: ساخت سدها، لایروبی و ساماندهی رودخانه‌ها، آزادسازی حریم و بستر امری ضروری است و اگر چنین اقداماتی صورت نگیرد؛ آثار منفی سیلاب‌ها به مراتب بیشتر خواهد بود اما به هر حال این پدیده تغییر اقلیم در حال تحمیل شدن به کشور ما و بسیاری از جوامع دیگر است.

**مدیریت روان آب‌ها در برابر سیلاب‌ها

ایران در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد که با بارش‌های نامنظم مواجه است، تغییرات اقلیمی در سال‌های اخیر و اقدامات غیر کارشناسانه در گذشته موجب تشدید تغییرات در «نوع و میزان بارش» و «افزایش پدیده روان آب‌ها» شده که میزان تلفات آب را تا حد قابل توجهی بیشتر کرده است.

با توجه به تجربه موفق برخی از کشورها در مهار روان آب‌ها و بهره برداری از این منابع و از طرفی موقعیت راهبردی استان چهارمحال و بختیاری به عنوان حوضه آبریز در تامین آب استان‌های همجوار، روان آب‌ها در کانون توجه قرار گرفته است.

روان آب به آب هایی اطلاق می‌شود که براثر بارش ناگهانی یا ذوب برف در فرصتی کوتاه بر روی عرصه جاری می‌شود و با شدت به سمت پایین دست، جاری شده که در اکثر مواقع نیز از دسترس خارج می‌شوند.

بارش هایی که در مدت زمان کوتاه و با شدت به وقوع می‌پیوندد، فرصت جذب و نفوذ در لایه‌های زمین را پیدا نکرده و از طریق آبراهه‌های کوچک بر روی دامنه‌ها جریان پیدا می‌کند. با پیوستن این آبراهه‌ها به یکدیگر، گاه سیلاب پدید می‌آید که علاوه بر ایجاد خسارت، بخش عمده‌ای از آب را به صورت تلفات از حوضه آبخیز خارج می‌کند که مدیریت این پدیده را حائز اهمیت کرده است.

**سیلاب‌ها از کجا می‌آیند؟

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری، علت معضل تشدید غیرطبیعی روان آب‌ها را «تغییر اقلیم» و «اقدامات غیراصولی انسان‌ها» عنوان کرد و گفت: ذوب شدن این برف به مرور زمان باعث نفوذ به اعماق زمین می‌شد و سفره‌های آب زیرزمینی را تغذیه می‌کرد، اما در حال حاضر این بارش‌ها علاوه بر کاهش محسوس، از برف به باران تغییر کرده است که با شدت زیاد و در مدت زمان کوتاه به وقوع می‌پیوندد و این عامل باعث می‌شود که فرصت جذب و نفوذ آن در زمین به وجود نیامده و در نتیجه موجب جاری شدن روان آب‌های سیل آسا و خسارت بار شود.

حسن جهانبازی در گفت وگو با ایرنا افزود: با تخریب منابع طبیعی، پوشش گیاهی و جنگل‌ها به دلیل وابستگی زیاد مردم به عرصه‌های طبیعی، جذب و نفوذپذیری آب در بالادست نیز کاهش یافته است.

این محقق منابع طبیعی و کشاورزی افزود: حضور بیش از حد انسان و چرای بی رویه دام که موجب کوبیده شدن و از بین رفتن تخلخل خاک می‌شود، احتمال وقوع سیل را افزایش می‌دهد.

وی ساخت و سازهای غیراصولی در حاشیه رودخانه‌ها بدون توجه به آمارهای بلند مدت هواشناسی و یا طغیان رودها را از دیگر عوامل انسانی دانست.

جهانبازی تاکید کرد: حتی توجه به خشکه رودها که خود مسیل سیلاب هستند در زمان وقوع بارندگی‌ها حائز اهمیت است.

جهانبازی تصریح کرد: مدیریت و مهار روان آب‌ها تنها مختص عرصه‌های طبیعی نیست، بلکه «آبخیزداری شهری»، علمی است که در سراسر دنیا مورد توجه قرار گرفته است.

این کارشناس منابع طبیعی و مطالعات کشاورزی در ادامه گفت: مدیریت منابع آبی و فضای سبز شهری در مدیریت مصرف آب نقش مهمی ایفا می‌کند که لازم است در طراحی شهری راهکارهایی در این راستا منظور شود.

وی تاکید کرد: تغییرات اقلیمی جدی است و بارش‌ها قابل پیش بینی نیستند، بنابراین باید این توانمندی وجود داشته باشد که در صورت افزایش بارش‌ها در طول یکسال آبی، آنها را مهار و در صورتی که با کاهش بارش‌ها مواجه شدیم، راهکار مناسب را از پیش تعیین کرده باشیم که در حقیقت سازگار شدن با شرایط است.

جهانبازی خاطرنشان کرد: بازنگری اساسی در ساختار شهری و توجه به مسائل مدیریت شهری و ساخت و سازها با رویکرد مهار روان آب‌ها و مدیریت مصرف باید در دستور کار قرار بگیرد، از طرفی توسعه فضای سبز با گیاهان بومی و نیاز آبی کم لازمه امروز شهرهای کم بارش است.

جهانبازی ادامه داد: سازگاری با شرایط به وجود آمده و کمک به احیای طبیعت در گرو تغییر در نحوه و میزان مصرف آب است که نیازمند اعمال تغییراتی در الگوی کار و مشاغل مرتبط در این حوزه است، بنابراین راهکارهای جایگزین تامین معیشت مردم، متناسب و همخوان با شرایط محیط و تخصص افراد نیز باید در نظر گرفته شود.

وی همچنین تغییرات اساسی در الگوهای رایج کشاورزی و ترویج کشت و پرورش ارقام اصلاحی سازگار با شرایط آبی کم و پربازده و یا گیاهان دارویی بومی را لازمه رسیدن به این اهداف عنوان کرد.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان گفت: با توجه به اینکه عمده بارش‌های چهارمحال و بختیاری در فصل غیر رویشی است، بهتر است آب‌های حاصل از بارش از طریق کانال‌ها و آبراهه‌ها به سامانه‌های آبخیز به منظور استفاده در فصل‌های رویشی و کشت و کار هدایت شوند که با کاهش بهره برداری از منابع آبی زیرزمینی همراه است.

**سیلاب‌ها نیازمند مدیریت

کارشناس ارشد آب‌های سطحی و تخصیص شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری نیز در رابطه با عوامل بروز پدیده روان آب‌ها گفت: میزان نفوذ پذیری خاک، چاله و عوارض موجود در سطح زمین و میزان جذب برگ آب یا همان آب جذب شده توسط پوشش‌های گیاهی سه عامل مهم تعیین کننده در نگه داشت سطحی حوزه هستند.

میلاد خواستار در گفت و گو با ایرنا افزود: هر چقدر این عوامل افزایش پیدا کنند میزان روان آب‌ها کاهش یافته و نفوذ به منابع زیرزمینی آب با رشد قابل توجهی مواجه خواهد شد و از سیلاب جلوگیری می‌کند.

وی در ادامه افزود: از دیگر عوامل موثر بر شدت جریان روان آب‌ها نیز شیب حوضه آبی، مدت و شدت بارش و فاصله زمانی میان ۲ بارش متوالی است.

خواستار در خصوص راهکارهای مهار و مدیریت روان آب‌ها گفت: رویکردهای جدید مهار سیلاب و روان آب‌ها از منظر زیست محیطی در حوزه شهری و غیر شهری تقسیم بندی می‌شود که می‌تواند این مدیریت به صورت سازه‌ای یا غیر سازه‌ای صورت پذیرد و بکارگیری شیوه‌های غیرسازه‌ای که موجب دخل و تصرف در شرایط زیست محیطی منطقه نیز نمی‌شوند، در اولویت است.

کارشناس ارشد آب‌های سطحی و تخصیص شرکت آب منطقه‌ای در خصوص شرایط و ظرفیت‌های چهارمحال و بختیاری در مهار روان آب‌ها گفت: شرایط توپوگرافی و کوهستانی بودن یک استان و سرچشمه بودن و توجه به حقابه حوزه‌های پایین دست، محدودیت‌های بسیاری را برای نگهداشت این آب‌ها در این استان ایجاد می‌کند.

خواستار خاطرنشان کرد: متاسفانه مشکل استان چهارمحال و بختیاری نبود ' اندرکنش ' (تحلیل دینامیک خاک و سازه) آب‌های سطحی و زیرزمینی است، زیرا با توجه به خصوصیت فیزیوگرافی حوزه‌ها، بیشتر آبخوان‌ها با عمق آبرفت پایین در دشت‌ها قرار گرفته و بیشترین سیلاب‌ها در رودخانه بازفت، ارمند و کوهرنگ به وقوع می‌پیوندد که فاقد آبخوان می‌باشد.

خواستار، دغدغه مهم امروز کشور و بویژه استان را 'عدم مدیریت جامع منابع آب و مصرف' برشمرد و در ادامه مطرح کرد: روان آب خروجی در یک سال آبی استان در گذشته افزون بر ۵ میلیارد مترمکعب بود که در سال‌های اخیر به ۳٫۵ میلیارد مترمکعب رسید.

به گفته وی، این آمار نشان دهنده کاهش ۴۰ درصدی میزان روان آب‌های استان چهارمحال و بختیاری ناشی از کاهش بارش‌ها و افزایش مصرف طی سال‌های اخیر بود.

وی افزود: همانطور که پیشتر نیز اشاره شد بهترین شیوه مدیریت روان آب‌ها، پیشگیری از بروز آن و تقویت پوشش گیاهی در سرشاخه هاست.

به گفته وی، از طرفی با ایجاد برخی زیرساخت‌ها در کنار این راهکارهای طبیعی می‌توان به تقویت آب‌های زیرزمینی کمک نمود و مدیریت بر روان آب‌ها را افزایش داد، اما گاه ممانعت قانونی و لابی‌گری‌ها مانع از ایجاد چنین زیر ساخت هایی می‌شود.

خواستار گفت: برنامه ریزی جهت ساخت سدهای تاخیری به منظور تغذیه آبخوان‌ها و احداث شبکه سراسری که روان آب‌ها را به سدهای خشک استان هدایت کند، راهکار دیگری است که مصرف را به سمت آب‌های سطحی و کاهش استفاده از منابع زیرزمینی سوق خواهد داد.

**آبخیرداری راه اصلی مقابله با سیلاب

رییس اداره کنترل سیلاب و آبخوانداری اداره کل منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری نیز روان آب‌ها را سیر طبیعی و تضمین کننده تنفس حیات منطقه دانست که با عوامل مخل سال‌های اخیر از حالت طبیعی خارج شده و آن را بعضا به یک پدیده خسارت بار نیز تبدیل کرده است.

احمد قنبری در گفت وگو با ایرنا، روان آب‌ها را امتیازی برای حوضه آبریز دانست که به فوریت از دسترس خارج می‌شود، علاوه بر اینکه ذخیره و نفوذ این آب‌ها به سفره‌های آب‌های زیرزمینی راهکاری برای بهره برداری از این منابع است.

وی، با اشاره به لازمه دستیابی مدیریت جامع در حوزه آب به اهمیت مشارکت مردم در دستیابی به این مهم بویژه در عرصه‌های طبیعی تاکید کرد و گفت: اداره منابع طبیعی استان عملیات سازه‌ای به منطور کنترل سیلاب در برخی نقاط استان انجام داده و همچنین اقدامات بیولوژیکی با هدف احیای مراتع در بالادست را در دست اقدام دارد.

قنبری تاکید کرد: هر چند مقابله با تغییرات اقلیمی ممکن نیست اما جلوگیری از عوامل انسانی تشدید کننده روان آب‌ها، باید مورد توجه قرار گیرد.

رییس اداره کنترل سیلاب و آبخوانداری اداره کل منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری گفت: گستردگی این عوامل و درهم تنیدگی آنها با مسائل معیشتی مردم باعث شده تا رفع این موارد از عهده یک سازمان کوچک خارج شود و در حقیقت نیازمند مدیریت جامع از سوی یک نهاد قدرتمند کشوری باشد.

**بروز سیلاب‌ها در حوضه بدون آبخوان

معاون مدیریت بحران استانداری چهارمحال و بختیاری نیز با اشاره به حائز اهمیت بودن پیشگیری از بروز بحران و کنترل پدیده روان آب‌ها، تقویت ظرفیت آبخیزداری و آبخوان داری در عرصه‌های محیط زیستی را مهمترین عامل بازدارنده به وجود آمدن بحران هایی نظیر سیلاب‌های خسارت بار دانست.

خسرو کیانی افزود: مهمترین وظیفه مدیریت بحران پیش بینی و پیشگیری از بحران با تعیین سطح خطرپذیری است و تلاش این سازمان بر این است که تا جای ممکن بحران رخ ندهد و یا در صورت رخداد، کمترین تلفات و خسارات ممکن را متحمل شویم.

**مهار سیلاب‌ها نیازمند نگرشی متفاوت

رئیس گروه حفاظت و بهره برداری از آب‌های سطحی چهارمحال و بختیاری نیز اظهار داشت: در دهه‌های اخیر بحران وقوع سیلاب مطرح بوده که هر بار با نگرش و راهکارهای متفاوتی با آن برخورد شده است.

محمد گلمحمدی سامانی، بزرگترین معضل در این باره را «عدم نگاه تخصصی و جامع» به مسائل آب دانست و افزود: کنترل خسارت‌های ناشی از بحران سیل یا روان آب که به صورت آنی و لحظه‌ای رخ می‌دهد، به سمت مدیریت بحران سوق پیدا کرده است.

وی با اشاره به اقدامات اخیر سازمان آب منطقه‌ای از جمله تعدیل پروانه‌های آب زیرزمینی، تغذیه مصنوعی دشت‌ها، افزایش گروه‌های گشت و بازرسی و نصب کنتورهای هوشمند، همکاری و توجه همه جانبه نهادها و مدیریت مصرف بهینه آب را خواستار شد.

**فرسایش خاک صدمه زیرپوستی سیلاب

یکی از مهمترین معضلات سیلاب علاوه بر تخریب زیربناها و مزارع، فرسایش خاک است که باعث می‌شود یک استان در آینده به منطقه‌ای کویری تبدیل شود.

فرسایش خاک به عنوان یکی از تهدیدهای مهم زیست محیطی است که کره زمین را تهدید می‌کند و در ایران نیز میانگین فرسایش خاک بالاست.

در حالی که فرسایش خاک در دنیا ۵ تن در هر هکتار و در استان چهارمحال و بختیاری تا ۲۵ تن در هر هکتار نیز می‌رسد که این امر زنگ خطر جدی برای این استان است.

فرسایش خاک عبارت است از فرسودگی و از بین رفتن مداوم خاک سطح زمین (انتقال یا حرکت آن از نقطه‌ای به نقطه دیگر در سطح زمین) توسط آب، باد و یا بهره برداری بی رویه از منابع که این امر باعث تخریب اکوسیستم و همچنین حیات می‌شود.

فرسایش خاک باعث می‌شود، گل و لای از بالادست به سمت پایین دست رودخانه‌ها حرکت و علاوه بر نابودی خاک، دریاچه‌های سدها را نیز پر از گل و لای کند، که این امر باعث ایجاد هزینه‌های بیشتر برای منابع سدها می‌شود.

با این اوصاف، اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان داری از کارهای است که می‌تواند جلو فرسایش خاک را بگیرد و کارشناسان عقیده دارند هر هکتار عملیات آبخیزداری از فرسایش ۲٫۵ تن فرسایش خاک در سال جلوگیری می‌کند.

هر هکتار عملیات آبخیزداری ذخیره سازی و تزریق ۵۰۰ متر مکعب آب به حوضه آب‌های زیرزمینی را به دنبال دارد.

به طور میانگین برای تولید یک سانتیمتر خاک در دنیا بیش از۴۰۰ سال طول زمان نیاز است که این امر در ایران به دلیل وضعیت خشک و توپوگرافی بیش از ۸۰۰ سال زمان نیاز دارد که این میزان ۲برابر میانگین جهانی است.

**آبهای روان و سیلاب مهمترین علت فرسایش خاک

معاون آبخیزداری اداره کل منایع طبیعی چهارمحال وبختیاری می‌گوید: یکی از مهمترین عوامل فرسایش خاک در استان آب‌های روان و سطحی است، که بر اثر جاری شدن روان آب‌های ناشی از بارندگی، فرسایش خاک صورت می‌گیرد.

علی محمد محمدی در گفت و گو با ایرنا افزود: ۸۵ درصد مساحت استان اراضی جنگلی و مرتعی و کمتر از ۱۵ درصد اراضی کشاورزی و مسکونی است.

وی، به عوامل طبیعی و انسانی به عنوان ۲ عامل تخریب خاک اشاره کرد و گفت: عامل انسانی از جمله چرای دام مازاد در طبیعت، بی توجهی به ظرفیت متناسب با اراضی برای کشت، بی توجهی دستگاه‌های عمرانی به بحث حفاظت خاک و تبدیل کردن اراضی جنگلی با شخم شیار برای زمین کشاورزی از عوامل و تهدیدهای انسانی برای خاک و منابع طبیعی است.

محمدی گفت: در راستای مقابله با فرسایش خاک این اداره کل ۳دسته اقدامات بیولوژیک، بیومکانیک و مکانیکی را در دست اجرا دارد.

به گفته وی، اقدامات آبخیزداری، مجموعه اقدامات مدیریتی و اجرایی در جهت حفاظت منابع آب و خاک در حوزه آبخیز و آبخیزداری را عملیات آبخیزداری و آبخوانداری است.

محمدی افزود: تاکنون ۲ هزار بند سنگی ملاتی و ۸۰ بند خاکی در استان احداث شده و امسال ۱۴۷ بند سنگی ملاتی و ۷ بند خاکی احداث شده است.

وی به وجود ۲ سد کارون و زاینده رود در استان اشاره کرد و گفت: با جاری شدن روان آب‌ها و بالا بودن میزان فرسایش خاک، میزان رسوب در پشت سدها زیاد است.

محمدی اظهار داشت: در استان با توجه به وضعیت توپوگرافی بین ۵۰۰ هزار تا ۳ میلیون ریال به ازای هر متر مکعب هزینه کنترل رسوب می‌شود.

وی، با تاکید براینکه فرسایش خاک موجب می‌شود که توان خاک حاصلخیز کمتر و تولید رسوب زیاد وکیفیت آبهای سطحی کاهش پیدا کند، افزود: فرسایش خاک زمینه ساز کاهش عمر مفید مخازن سدها بزرگ در خروجی استان نیز می‌شود.

**ضرورت آبخیرداری برای کنترل سیلاب

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال وبختیاری نیز با اشاره به بالا بودن میزان فرسایش خاک دراستان به ضرورت اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان داری با هدف حفظ منابع آب و خاک در استان تاکید کرد.

علی محمدی مقدم افزود: نفوذ آب در سفره‌های زیرزمینی و جلوگیری از سیل و فرسایش خاک و کاهش روان اب‌ها، از مهمترین مزایای اجرای طرح‌های آبخیزداری در استان است.

به گفته وی، با افزایش فرسایش خاک، حاصلخیزی زمین‌های کشاورزی و رسوب خاک در پشت سدها افزایش می‌یابد و زمینه خالی شدن روستاها ار سکنه را افزایش می‌دهد.

محمدی مقدم، کاهش روان اب‌ها، نفوذ آب در سفره‌های زیرزمینی و جلوگیری از سیل و فرسایش خاک را از مزایای اجرای طرحهای آبخیرداری عنوان کرد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر ۱۲۰ سازه ملاتی، ۲ سیلاب پخش کن و ۵ بند خاکی نیمه تمام در سطح استان وجود دارد که با تامین به موقع اعتبار، این تعداد طرح در نیمه دوم امسال تکمیل خواهد شد.

وی گفت: تاکنون ۲ هزار بند ملاتی، ۸۰بند خاکی، ۳۱۴ گابیون، ۷مورد آبگیر، ۱۰۰ سد خشکه چین، ۱۶ مورد کف بند و سد زیرزمینی در بخش آبخیزداری منابع طبیعی استان اجرا شده است.

به گزارش ایرنا، بدنبال بارش‌های سیل آسای هفته گذشته ۴ هزار میلیارد ریال خسارت به بخش‌های مختلف این استان وارد شد.

در موج نخست بارش‌های بهاری چهارمحال و بختیاری سرعت باد در استان به طور میانگین ۹۵ کیلومتر و در شهرستان کوهرنگ تا ۱۳۵ کیلومتر بر ساعت بود.

براساس پیش بینی سازمان هواشناسی موج دوم بارش‌های سیل آسا از اواخر یکشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ تا صبح سه شنبه ۱۳ ماه جاری در چهارمحال و بختیاری رخ می‌دهد.

میانگین بارش برای چهارمحال و بختیاری بیش از ۱۰۰ میلیمتر به مدت ۴۸ ساعت پیش بینی شده که شدت آن برای در روز دوشنبه است.

در موج نخست بارش‌های سیل آسا در چهارمحال و بختیاری بیشترین بارش در شهرستان کوهرنگ یه میزان ۲۸۳ میلیمتر ثبت شد.

گزارش از: محمود رئیسی

۲۰۹۷/۶۰۲۱

خواندن خبر در سایت منبع

آمادگی مساجد کرمانشاه برای اسکان اضطراری سیل‌زدگان

مهرخبرگزاری مهر
آمادگی مساجد کرمانشاه برای اسکان اضطراری سیل‌زدگان
کرمانشاه_ معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه از آمادگی مساجد شاخص برای اسکان اضطراری در صورت وقوع سیل خبر داد.

حجت الاسلام مهدی توسلی در گفتگو با خبرنگار مهر از آماده کردن مکان‌هایی جهت پخت غذا در صورت نیاز خبر داد و گفت: این مکان‌ها در ۲ زیارتگاه چاه صاحب زمان (ع) و امامزاده ابراهیم (ع) آماده و تجهیز شده اند.

وی افزود: در صورت بروز حادثه سیل در این مکان‌ها امکان پخت غذا برای ۵۰۰۰ از شهروندان فراهم شده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه بیان داشت: تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت تا در هنگام رخ دادن حوادث طبیعی از آلام مردم کاسته شود.

وی با بیان اینکه امیدواریم تهدیدی از این بارش نعمت الهی متوجه همشهریان نشود، تصریح کرد: مساجد شاخص از جمله مسجد امیرالمومنین (ع) دولت آباد، نورالحسین (ع) شاطرآباد و مسجد چهارمین شهید محراب الهیه در شهر کرمانشاه در صورت بروز حادثه آمادگی کامل برای اسکان و پذیرایی سیل زدگان را دارند.

حجت الاسلام توسلی ظرفیت اسکان مساجد را در صورت بروز حادثه سیل ۵ تا ۶ هزار نفر عنوان کرد و یادآور شد: به این منظور کلیه سیستم‌های گرمایشی مساجد بررسی و از روز گذشته نیز تمام تمهیدات لازم در این خصوص اندیشیده شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

۱۰۰ اکیپ برای کنترل سیل احتمالی در بوکان فعال است

ایرناخبرگزاری ایرنا
۱۰۰ اکیپ برای کنترل سیل احتمالی در بوکان فعال است
مهاباد - ایرنا - فرماندار بوکان گفت: برای کنترل سیلاب احتمالی در این شهرستان 100 اکیپ با بیش از 350 نفر در حالت آماده باش کامل قرار دارند.

جمال خسروی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این اکیپ‌ها در صورت وقوع سیلاب در بخش‌های مرکزی، سیمینه و شهر بوکان به احدات سدبند اقدام می‌کنند تا از ورود سیل به منازل جلوگیری شود.

وی ادامه داد: با همکاری همه سازمان‌های دولتی و غیر دولتی ۱۷ سالن ورزشی، ورزشگاه‌ پنج هزار نفری و سه هزار نفری میلاد نور، مدارس و مراکز درمانی این شهرستان برای هرگونه بحران احتمالی ناشی از سیلاب و اسکان اضطراری آماده سازی شده است.

خسروی اضافه کرد: از مجموع اکیپ‌های آماده شده ۴۰ اکیپ مربوط به هلال احمر با ۱۲۰ نفر و ۱۰ اکیپ با ۲۰ نفر مربوط به سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی و شهرداری است.

وی با بیان اینکه پیش بینی شده است که ۱۷ روستا در معرض وقوع سیل قرار بگیرد، اظهار داشت: در این خصوص تمامی دهیاری‌های شهرستان در حال آماده باش کامل بوده و هر دهیار یک دستگاه بیل مکانیکی با تراکتور بیل دار در اختیار دارد که در صورت نیاز از آنها استفاده می‌کند.

فرماندار بوکان بیان کرد: علاوه بر امکانات دولتی از امکانات بخش خصوصی نیز با ۷۰ بیل مکانیکی در مناطق روستایی و شهری نیز پیش بینی شده است در خطرات احتمالی استفاده شود.

وی در خصوص سرای سالمندان بوکان که در نزدیک ساحل رودخانه سیمینه رود قرار دارد نیز گفت: در صورت وقع سیلاب در این مناطق ۲ مدرسه شبانه روزی برای اسکان سالمندان پیش بینی شده است.

رییس ستاد مدیریت بحران بوکان در خصوص سد شهید کاظمی بوکان اظهار داشت: در حال حاضر ۳۰ درصد سد خالی شده و خروجی سد نیز به ۳۵۰ متر مکعب بر ثانیه رسیده است تا سیلاب در سرشاخه‌های زرینه رود کنترل شود.

به گزارش ایرنا، ورود یک سامانه بارشی قوی به آذربایجان غربی موجب بارش برف و باران در بیشتر نقاط این استان شده است.

در موج نخست بارش‌ها در بوکان خوشبختانه سیلابی رخ نداده و بارش‌ها نیز خسارتی در پی نداشته است.

۷۵۱۰/۶۱۸۵/۷۱۲۹

خواندن خبر در سایت منبع

شستشوی رایگان فرش سیل زدگان

الفخبرگزاری الف
شستشوی رایگان فرش سیل زدگان
یک کارگاه قالیشویی در شهر شیراز قالی ها و فرش های سیل زدگان منطقه سعدی را با کمک داوطلبانه اقشار مختلف مردم به صورت رایگان شستشو می کند. *16*

تلگرام

خبرهای مرتبط با سیل در شیراز، اقتصاد، انرژی، سیلاب و چهارمحال و بختیاری از تلگرام

🔻پرویز فتاح، رییس کمیته امداد: عیدی مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، معادل یک ماه مستمری فردا به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

#اجتماعی


ارائه خدمات پزشکی و دندانپزشکی گروه‌های جهادی در منطقه محروم دلگان از توابع شهرستان ایرانشهر در ایام نوروز با همکاری مشترک کمیته امداد و جمعیت هلال احمر


‌سیل در دروازه قرآن شیراز در استان فارس/اعزام ۶ تیم عملیاتی هلال احمر

امدادونجات هلال احمر اعلام کرد:

▪️در پی وقوع سیل در شیراز ٦ تیم عملیاتی به منطقه حادثه دیده به استعداد ٢٥ نفر اعزام شد

▪️از مصدومین احتمالی فعلا اطلاع دقیقی در دسترس نیست


♦️ممنوعیت جمع‌آوری کمک‌های مردمی غیر از هلال احمر و کمیته امداد

معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی:

🔹هرگونه جمع‌آوری کمکهای مردمی توسط اشخاص و سازمانهای معروف و شناخته شده جز از طریق جمعیت هلال احمر و کمیته امداد ممنوع است


🔴 تماس تلفنی جهانگیری با استاندار چهارمحال و بختیاری

🔸معاون اول رئیس جمهوری در تماس با استاندار چهارمحال و بختیاری از میزان آمادگی ستاد بحران این استان برای رویارویی با موج دوم بارش‌های در هفته جاری مطلع شد.

🔸استاندار چهارمحال و بختیاری نیز در این تماس اعلام کرد: ستاد مدیریت بحران برای موج دوم بارش‌ها آمادگی لازم را دارد. / ایسنا


نظرها

در ادامه بخوانید

برترین‌هابرترین‌ها6 ساعت قبل
روزنامه اصولگرای صبح نو در مطلبی درباره حکم فقهی مبتلا کردن دیگران به ویروس کرونا به نقل از آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست؛ استاد حوزه نوشت: کسی که مبتلا به ویروس کروناست و می‌داند اگر با کسی تماس داشته باشد، او هم مبتلا شده و فوت می‌کند، تمامی کارشناسان می‌گویند که در اینجا عامل دیگر نقشی نداشته و از نظر فقهی و حقوقی باید دیه قتل عمد را بپردازد. روزنامه اصولگرای صبح نو در مطلبی درباره حکم فقهی مبتلا کردن دیگران به ویروس کرونا به نقل از آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست؛ استاد حوزه نوشت: کسی که مبتلا به ویروس کروناست و می‌داند اگر با کسی تماس داشته باشد، او هم مبتلا شده و فوت می‌کند، تمامی کارشناسان می‌گویند که در اینجا عامل دیگر نقشی نداشته و از نظر فقهی و حقوقی باید دیه قتل عمد را بپردازد. * کسی که مبتلا به ویروس کرونا، ایدز یا هر ویروس دیگر باشد و می‌داند که اگر با کسی تماس یابد، فرد مقابل مبتلا شده و فوت می‌کند، تمامی کارشناسان می‌گویند که در اینجا عامل دیگر نقشی نداشته و از نظر فقهی و حقوقی باید دیه قتل عمد را بپردازد. * از نظر فقهی، شرعی و حقوقی هر انسانی باعث مرگ دیگری شود، باید دیه بپردازد و قتل عمد به حساب می‌آید. * ممنوعیتی که شورای تامین یک استان صادر می‌کند، می‌تواند قضیه را حاد کرده و سببیت عرفی را محقق کند.
انتخابانتخاب5 ساعت قبل
فرمانده پلیس راه کشور از کاهش محسوس ترددها در معابر برون شهری خبر داد. سردار سید تیمور حسینی درباره وضعیت ترددهای بین شهری در راه‌های کشور در روزهای اخیر اظهار کرد: رصد دوربین‌های تردد شمار نشان می‌دهد که در روزهای اخیر آمار سفرهای بین شهری و ترددهای جاده‌ای کاهش محسوسی داشته است. فرمانده پلیس راه کشور اظهار کرد: به نظر می‌رسد توصیه‌ها و هشدارهای مسئولان وزارت بهداشت در مورد عدم انجام سفرهای غیر ضروری در این روزها در کاهش سفرها موثر بوده است. پلیس راه نیز از شهروندان می‌خواهد که به هیچ عنوان اقدام به سفرهای غیر ضروری نکنند.
سلامت نیوزسلامت نیوز5 ساعت قبل
دبیر شبکه‌ تشکل‌های محیط‌زیستی استان لرستان، بر تردیدهای جاری صحه می‌گذارد و می‌گوید آنطور که بایسته بود از سیل فروردین ماه نیاموختیم. علت ممانعت ستاد مدیریت بحران لرستان از این کار، اطلاع‌رسانی به موقع است: «ما چهار روز پیش از وقوع سیل اطلاع‌رسانی کردیم. «مجید دریکوند»، دبیر شبکه تشکل‌های محیط‌زیست استان لرستان تاکید می‌کند که سیل فروردین‌ماه مهارت مسوولان و مردم را در مواجهه با سیلاب پربارتر کرده است. از این رو اقدامات پایه‌ای و زیربنایی آبخیزداری در استان لرستان بیش از پیش اهمیت دارد. این کارشناس تاکید می‌کند که یکی از مهم‌ترین خسارت‌هایی که سیلاب می‌تواند به لرستان وارد کند و متاسفانه مورد غفلت واقع می‌شود، فرسایش خاک است.
انتخابانتخاب5 ساعت قبل
آتش‌نشانانی که ساعات بسیاری را در ایستگاه‌های آتش‌نشانی مستقر هستند و ضمن انجام عملیات‌هایشان با افراد بسیاری برخورد دارند نیز در معرض ابتلا به این بیماری هستند؛ اما با رعایت چند نکته می‌توان ریسک ابتلا به این بیماری را کاهش داد. بر همین اساس دستگیره خودروهای آتش‌نشانی، سطوح داخلی خودروهای عملیاتی، بی‌سیم‌های دستی، تلفن‌های ایستگاه آتش‌نشانی و.. باید ضدعفونی شود. - آتش‌نشانان باید در حین ماموریت نکات بهداشتی را برای جلوگیری از تماس با مواد آلوده در نظر داشته باشند. - بهتر است ایستگاه‌های آتش‌نشانی تا حد ممکن کلاس‌های آموزش عمومی غیر ضروری را داخل ایستگاه‌ها برگزار نکنند. - در صورت مشاهده هرگونه علائم بیماری در اسرع وقت به پزشک مراجعه کرده و طبق دستور پزشک عمل کنند.
مهرمهر5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سید محمد موسوی درباره اجرای مصوبات دولت برای پرداخت کمک بلاعوض به خسارت دیدگان از سیل در بخش کشاورزی، اظهار کرد: بر اساس گزارش‌های دریافتی از سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌های خسارت دیده از سیل تا تاریخ پنجم اسفندماه سال جاری، از تعداد ۲۵۸۷۱۷ پرونده به مبلغ ۱۵,۳۲۰ میلیارد ریال در کمیته‌های تخصصی شهرستان‌های استان‌های خسارت دیده از سیل پس از بازدید میدانی، بررسی و تأیید شد و تعداد ۲۳۹۳۹۳ پرونده به مبلغ ۱۱,۶۳۸ میلیارد ریال ضمن تصویب در کارگروه استانی به مرحله پرداخت رسیده است. وی ادامه داد: از این میزان، مبلغ ۱۰,۲۹۵ میلیارد ریال برای ۲۲۹۵۲۶ پرونده به حساب خسارت دیدگان واریز شده است. مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی درباره پرداخت تسهیلات قرض الحسنه بانکی به خسارت دیدگان از سیل در بخش کشاورزی، اظهار کرد: تاکنون، تعداد ۱۷۲۸۳۶ پرونده به مبلغ ۱۶,۰۶۷ میلیارد ریال از طریق سازمان جهاد کشاورزی استان‌های خسارت دیده از سیل به بانک‌های عامل معرفی و تعداد ۸۱۵۳۵ پرونده به مبلغ ۸,۵۳۷ میلیارد ریال به خسارت دیدگان پرداخت شده است.
انتخابانتخاب5 ساعت قبل
در خوی استان آذربایجان غربی زلزله‌ای به بزرگای ۳٫۸ در ۱۱ کیلومتری خاور قطور شهرستان خوی و ۳۵ کیلومتری شمال باختری سلماس در استان آذربایجان غربی رخ داد. چهار زلزله ۳٫۸ در عمق ۷ کیلومتری، ۳٫۶ در عمق ۶ کیلومتری، ۴٫۱ در عمق ۱۳ کیلومتری، دو زلزله ۳٫۷ در عمق ۱۰ کیلومتری، ۵٫۹ در عمق ۱۲ کیلومتری، ۴ در عمق ۱۰ کیلومتری، ۳٫۵ در عمق ۱۰ کیلومتری و دو زلزله ۳٫۹ در عمق ۱۰ کیلومتری از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه است. در سرگز استان هرمزگان زلزله ۲٫۵، در اشنویه استان آذربایجان غربی زلزله ۲٫۹، در فیروزکوه استان خراسان رضوی زلزله ۲٫۶، در ترکمانچای استان آذربایجان شرقی زلزله ۲٫۹، در سمنان استان سمنان زلزله ۲٫۷ و در سنگان استان خراسان رضوی زلزله ۲٫۸ رخ داد. در لیکک استان کهگیلویه‌و بویراحمد زلزله ۲٫۶، در کوخرد استان هرمزگان زلزله ۲٫۷، در نیشابور استان خراسان رضوی زلزله ۲٫۵، در رحیم‌آباد استان گیلان زلزله ۲٫۷ و در تسوج استان آذربایجان غربی زلزله ۲٫۵ رخ داد. در پیشین استان سیستان و بلوچستان زلزله ۲٫۷، در سلماس استان آذربایجان غربی زلزله ۲٫۵، در مزدآوند استان خراسان رضوی دو زلزله ۲٫۶، در سرمست استان کرمانشاه زلزله ۲٫۵، در خانوک استان کرمان زلزله ۲٫۷ و در افرز استان فارس زلزله ۲٫۹ گزارش شد.

اخبار بیشتر