1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

شهرهایی که در خطر سیل هستند

هیچکدام از بناهای تاریخی کرمانشاه در معرض خطر جدی سیل نیست

ایسناخبرگزاری ایسنا
هیچکدام از بناهای تاریخی کرمانشاه در معرض خطر جدی سیل نیست

اکبر رضایی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به احتمال وقوع سیل در کرمانشاه و تعدادی از شهرستان‌های استان، اظهار کرد: از چند روز پیش برنامه‌ریزی‌های لازم را برای حفاظت از بناها و آثار تاریخی استان انجام دادیم.

وی افزود: طی بررسی‌هایی که داشتیم هیچ کدام از بناهای تاریخی استان در معرض خطر جدی تخریب ناشی از سیل قرار ندارند.

معاون میراث فرهنگی استان اضافه کرد: تنها بنای تکیه معاون الملک در صورت طغیان رودخانه آبشوران در معرض خطر سیل قرار دارد که برای آن هم اقدامات حفاظتی همچون مسدود کردن مسیر روان آب‌ها و استقرار پمپ‌های اضافی جهت جلوگیری از آسیب به بنا را انجام داده‌ایم.

وی تاکید کرد: همچنین طبق هماهنگی‌هایی که با ارتش انجام شده، در صورتی که رودخانه آبشوران طغیان کند، ارتش نیز برای حفاظت از این بنای مهم تاریخی ورود خواهد کرد.

رضایی ادامه داد: صبح امروز (یازدهم فروردین) نیز تعدادی از نیروهای ارتش برای ایجاد دیوار حائل در ورودی تکیه در خیابان حدادعادل به کمک نیروهای اداره کل میراث فرهنگی استان آمدند.

به گفته معاون میراث فرهنگی استان در بارش‌های شدید هفته گذشته در استان ۳۲ اثر و بنا آسیب دیدند.

خواندن خبر در سایت منبع

یک کشته براثر سیلاب در لرستان

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
یک کشته براثر سیلاب در لرستان
یک کشته براثر سیلاب در لرستان - 0

فرماندار چگنی از غرق شدن یک مرد ۵۰ ساله در رودخانه بخش «شاهیوند» خبر داد.

قدرت الله ترابی نژاد در گفت و گو با مهر، با اشاره به غرق شدن یک نفر در رودخانه روستای «چشمه سرده» بخش شاهیوند گفت: امروز بعدازظهر یک مرد ۵۰ ساله به درون رودخانه سقوط و جان خود را از دست داد.

وی گفت: جنازه این مرد سه کیلومتر پایین‌تر از روستا پیدا شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

شهردار: خطر سیل همدان را تهدید نمی‌کند

ایرناخبرگزاری ایرنا
شهردار: خطر سیل همدان را تهدید نمی‌کند

عباس صوفی شامگاه یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه شهرداری همدان با تمام پرسنل برای رفع آبگرفتگی در سطح شهر تلاش می‌کند افزود: شهروندان باید برای مقابله با هرگونه حوادث احتمالی از نزدیکی به رودخانه‌ها جلوگیری کنند چراکه اطلاعیه‌ها و اخطارهای جوی نیز با همین رویکرد صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: از بامداد امروز یکشنبه بارش شدید و سنگین باران آغار شد و با وجود همه تلاش‌ها و برنامه ریزی‌های انجام شده در برخی نقاط با آبگرفتگی مواجه بودیم که با حضور به موقع نیروهای شهرداری مشکلات برطرف شد.

شهردار همدان با بیان اینکه برخی از منازل حاشیه رودخانه در روستای قاسم آباد تخلیه شده‌اند افزود: با وجود اینکه روستای قاسم آباد زیر نظر شهرداری همدان نیست اما نیروهای خدماتی و آتش نشانی همراه با سپاه و فرمانداری در محل حاضر شده و نسبت به رفع آبگرفتگی اقدام کرده‌اند.

صوفی ادامه داد: در سالهای اخیر تعدادی منزل مسکونی غیرمجاز در حاشیه رودخانه قاسم آباد و برخی از رودخانه‌های همدان احداث شده که در هنگام بارندگی با آبگرفتگی مواجه می‌شوند.

شهردار همدان با تاکید بر اینکه در حال حاضر مشکلی در سطح شهر وجود ندارد افزود: شهروندان اخبار هواشناسی و اطلاعیه‌ها را از منابع معتبر و رسمی پیگیری کنند و نباید برخی افراد غیرمتخصص با انتشار اخبار بی پایه و اساس باعث نگرانی مردم شوند.

صوفی یادآور شد: به منظور پیشگیری از خطرات احتمالی شهروندان از طریق تماس با سامانه ١٣٧ مدیریت رسیدگی به درخواست‌های مردمی شهرداری و ۱۲۵ سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی نسبت به بیان مشکلات و درخواست‌های خود نسبت به موضوع آب‌گرفتگی منازل و مناطق مسکونی اقدام کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۵۵۰ نفر از نیروهای شهرداری در حال آماده باش هستند و قایق‌ها و تجهیزات نجات در سیلاب برای امداد رسانی در حوادث احتمالی ناشی از سیلاب نیز آماده است.

شهردار همدان با بیان اینکه به منظور جلوگیری از آسیب به مناطق آسیب پذیر و خطرآفرین از مناطق چهارگانه شهر بازدید میدانی صورت گرفت اعلام کرد تمامی نیروهای امدادی، عملیاتی و خدماتی این نهاد تا پایان رفع خطرات احتمالی از شهرهمدان، در آماده باش کامل هستند و همه مرخصی‌ها لغو شده است.

به گفته کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی همدان شدت بارش باران بعدازظهر امروز/ یکشنبه / افزایش یافته و احتمال بروز سیلاب در نقاط مختلف این استان زیاد است.

۲۰۸۷/۷۵۲۳

خواندن خبر در سایت منبع

آماده باش کامل شهرداری آبادان برای مقابله با سیلاب

فارسخبرگزاری فارس
آماده باش کامل شهرداری آبادان برای مقابله با سیلاب

حسین حمیدپور شهردار آبادان ظهرامروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آبادان اظهار کرد: با اعلام حالت فوق العاده در استان، شهرداری آبادان نیز برای مقابله با سیلاب در آماده باش کامل است.

وی افزود: تمام اکیپ‌های اجرایی و مدیران شهرداری مناطق آبادان در منطقه مستقر هستند و با تمام ماشین آلات تجهیزات آماده خدمت رسانی است.

شهردار آبادان بیان کرد: چند سیل بند در مجاورت رودخانه‌های اروند صغیر احداث شد یکی در رأس غربی به سمت خرمشهر و دیگری سمت پل امام حسین (ع) تا آب کمتر به سمت اراضی جرف وارد شود.

حمیدپور با بیان اینکه ارتفاع این سیل بندها دو متر است، ادامه داد: در حال حاضر چند حوزه نفوذ پذیر مجاور اروند صغیر را بسته‌ایم تا آب نفوذ نکند.

وی با اشاره به اینکه رودخانه بهمنشیر راحت‌تر مدیریت می‌شود، گفت: در سمت رودخانه بهمنشیر ورودی‌های آب در حال کنترل است و با سازمان آب و برق هماهنگی‌های لازم صورت گرفته تا در صورتی که سطح آب افزایش پیدا کرد ایستگاه پمپاژ کانال ژیان و مارد خاموش شود تا آب کمتر وارد بهمنشیر شود.

شهردار آبادان گفت: در منطقه شطیط پنج لوله زود گذر در زیر دژ مرزی داشتیم که آب اروندرود را به انهار وصل می‌کرد و از این طریق زمین‌های کشاورزی آبیاری می‌شدند، در بحران آب هفته گذشته آب از این دهانه نهرها بالا آماده بود ولی با اقدامات صورت گرفته پنج دهانه انهار بسته شد و وضعیت به حالت طبیعی است.

حمیدپور با اشاره به شدت بارندگی‌های اخیر و رهاسازی آب از سدها در بالا دست، تداوم عملیات تثبت و ترمیم سیل بندها را اعلام و خاطرنشان کرد: با بسیج امکانات و نیز همکاری و هم افزایی دستگاه‌های اجرایی شهرستان آبادان مشکلات ناشی از سیلاب رفع می‌شود و نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با فیلم، سیل، کارون، سیلاب و اجتماعی از تلگرام

#اخبار_کوتاه_از_سیل

📌خطر سیل در کرمانشاه / جابجایی اعضای ۸ مرکز نگهداری سالمندان، بیماران اعصاب و معتادان

📌استاندار خوزستان: با توجه به افزایش آورد آب و خروجی سدها عملیات تخلیه بیش از ۵۶ روستا در حوضه‌های دز و کرخه شروع شده است / فردا شدت بارش‌ها بیشتر می‌شود.

📌استاندار البرز: تکذیب سرریز سدهای امیرکبیر و طالقان

📌رییس پلیس راه مازندران: محور هراز تا اطلاع ثانوی به علت ریزش سنگ و سیلاب در حوالی سراهی لاسم مسدود است.

📌رییس پلیس راه لرستان: رانش زمین در دو لاین ۲۳ کیلومتری محور خرم‌آباد به بروجرد در منطقه طالقان و در محدوده ریگ سفید این مسیر را مسدود کرده است.

منبع: عصر ایران


♦️سیل ۵۳ روستای حاشیه کارون در خوزستان را تهدید می‌کند

🔹فرماندار شهرستان کارون در استان خوزستان با اشاره به افزایش حجم آب رودخانه کارون گفت: خطر سیل ۵۳ روستای کوچک و بزرگ این شهرستان را تهدید می‌کند.


🔻سرریز شدن رودخانه کارون در برخی نقاط اهواز

▫️مردم هنوز خطر سیل را جدی نگرفته‌اند!

#اسکان_نیوز


🔻۴۴ روستای خوزستان تخلیه شدند

🔹استاندار خوزستان گفت: از بین ۷۱ روستای در معرض خطر سیل در استان خوزستان، ۴۴ روستا تخلیه و ۱۰ روستا در حال تخلیه هستند. / کارون نیوز

#اسکان_نیوز


⭕️ خطر سیل در کرمانشاه / جابجایی اعضای ۸ مرکز نگهداری سالمندان، بیماران اعصاب و معتادان

🔹جلیل بالایی مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه از جابجایی دو مرکز نگهداری سالمندان، یک مرکز بیماران اعصاب و روان و پنج مرکز نگهداری معتادان که در معرض آسیب سیل بودند خبر داد

🔹ساکنان این مراکز با همکاری بهزیستی و آموزش و پرورش در محل مناسب و ایمن اسکان یافتند.


۴۴ روستای خوزستان تخلیه شدند

🔹استاندار خوزستان گفت: از بین ۷۱ روستای در معرض خطر سیل در استان خوزستان، ۴۴ روستا تخلیه و ۱۰ روستا در حال تخلیه هستند.

کارون نیوز


نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
برنامه سینمایی «هفت» به تهیه کنندگی مجتبی امینی بعد از وقفه‌ای کوتاه از فردا شب روی آنتن شبکه سه سیما می‌رودبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی برنامه، فصل جدید برنامه سینمایی «هفت» که همزمان با آغاز سی و هفتمین جشنواره ملی فیلم فجر به تهیه کنندگی مجتبی امینی و اجرای محمد حسین لطیفی کار خود را آغاز کرده بود، بعد از وقفه‌ای کوتاه، جمعه شب ۶ اردیبهشت ساعت ۲۳:۳۰ روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود. برنامه سینمایی «هفت» با حضور کارشناسان و مهمانان سینمایی و فرهنگی به بررسی سینمای ایران و فیلم‌های در حال اکران خواهد پرداخت.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
محمدرضا کلباسچی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: امسال حدود ۲ هزار و ۵۰۰ دانش آموخته دانشگاه تربیت مدرس مراسم دانش آموختگی خود را جشن گرفتند به طوری که ۲ هزار نفر در مقطع کارشناسی ارشد و ۵۰۰ نفر در مقطع دکتری فارغ التحصیل شدند. وی درخصوص وضع اشتغال دانش آموختگان گفت: ما پیگیر وضع اشتغال دانش آموختگان هستیم و رصد دقیق از طریق انجمن دانش آموختگان دانشگاه در حال انجام است و به سهم خود در طول دوره تحصیل واحد‌های عملی را افزایش می‌دهیم. کلباسچی تاکید کرد: دانش آموختگان خیلی منتظر شغل‌های دولتی نباشند و توان اشتغال پذیری خود را بالا ببرند و در فعالیت‌های خلاقانه و دانش بنیان فعالیت داشته باشند.

آفرودی‌ها؛ یاریگران گمنام سیل زدگان

9+
عصر ایرانعصر ایران7 ساعت قبل
مهرمهر20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد آذری جهرمی پیرو سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه «دستگاه‌های مختلف و صدا و سیما نباید نوع کاری از قبیل بخت آزمایی را ترویج کنند»، در توئیتر نوشت: رهبری اتمام حجت فرمودند. از این پس با جدیت بیشتری بخت آزمایی‌ها، تخلف‌های ارزش افزوده و دستکاری رأی مردم را پیگیری خواهیم کرد. وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: سال گذشته ۵ شرکت با عضویت اجباری مردم در سرویس‌های ارزش افزوده، ۳۳ میلیارد تومان به جیب زده بودند که البته آن پول‌ها باز پس گرفته شد و به مردم بازگرداندیم. جهرمی گفت: غیررسمی به من گفته‌اند که پشت هر ۵ شرکت، یک گروه فعال بوده است؛ انتظار داریم گزارش آن به مردم داده شود. وزیر ارتباطات روز گذشته نیز به اپراتورهای موبایل دستور داد که مانع ادامه برگزاری مسابقات غیرمشروع بخت‌آزمایی در تلویزیون شوند.
مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، در مراسمی که همزمان با برگزاری سی و پنجمین کنگره رادیولوژی ایران، در هتل هما برگزار شد، سه تن از رادیولوژیست‌های برتر کشور، مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفتند. محمد کاظم طرزمنی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، علی حکمت نیا عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و حمیدرضا حقیقت خواه عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سه تن از رادیولوژیست‌های برتر در کنگره امسال انجمن رادیولوژی ایران بودند. در این برنامه که با حضور رئیس و اعضای هیئت مدیره انجمن رادیولوژی ایران برگزار شد، مهمانان خارجی حاضر در کنگره نیز حضور داشتند. همچنین در این مراسم، از سه نفر از اساتید مطرح بین المللی رادیولوژی از کشورهای بلژیک، فرانسه و انگلستان، به عنوان عضو افتخاری انجمن رادیولوژی ایران، تجلیل به عمل آمد. بنابراین گزارش، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز و قائم مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی کشور نیز حضور داشتند.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: خوشحالیم که شاهد واپسین گام‌های نظام بهداشت و درمان کشور برای حذف مالاریا هستیم و این شاخص، یکی از افتخارات نظام سلامت خواهد بودبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ دکتر نعیم امینی فرد در همایش روز جهانی مالاریا در چابهار گفت: مردم استان سیستان و بلوچستان، کشور و فلات ایران، قرن‌ها از سلطه مالاریا در ابعاد مختلف زندگی خود، خاطرات تلخ و نامبارکی داشتند و ۵ دهه پیش، بالاترین آمار مرگ عفونی مردم به این بیماری تعلق داشت و جمعیت بسیار زیادی را تحت تاثیر قرار می‌داد، اما امروز در آستانه حذف مالاریا در کشور قرار داریم. نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از عدالت به عنوان یکی از شعار‌های محوری انقلاب اسلامی یاد کرد و افزود: بی عدالتی در حوزه بهداشتی و درمانی یکی از انگیزه‌های مردم برای انقلاب اسلامی بود، اما در ۴ دهه گذشته برغم چالش‌ها و مضیقه‌هایی که داشتیم، دستاورد‌های ارزشمندی در نظام سلامت کسب کرده‌ایم. نماینده مردم ایرانشهر، نیکشهر، دلگان و سرباز در مجلس شورای اسلامی گفت: در طول تاریخ، بیماری مالاریا با شاخص‌های توسعه نیافتگی همراه بوده، اما با تلاش‌های گسترده‌ای که در کشور شده است، به مرحله حذف مالاریا در کشور رسیده‌ایم. وی یکی از دلایل توفیق نظام سلامت را ایجاد ساختار پیشرفته بهداشتی و درمانی دانست و افزود: در اطراف ما کشور‌هایی وجود دارند که فاقد این ساختار‌های نظام‌مند هستند. البته در ارکان مهم و تصمیم گیر کشور نیز برای ارتقای شاخص‌های سلامت، تعهد وجود دارد.

اخبار بیشتر