1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

خطر طغیان رودها در سراسر کشور جدی است

دبی رودخانه کشکان به ۴۶۰۰ متر مکعب بر ثانیه رسید

ایرناخبرگزاری ایرنا
دبی رودخانه کشکان به ۴۶۰۰ متر مکعب بر ثانیه رسید

رضا میرزایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: این میزان حجم آب در دوره بازگشت ۲۰۰ سال بی سابقه است.

وی اظهار داشت: در افرینه سه هزار متر مکعب و چولهول هزار متر مکعب بر ثانیه به دبی کشکان افزوده و در نهایت ورودی این رودخانه به چهار هزار و ۶۰۰ متر مکعب بر ثانیه رسیده است.

میرزایی ادامه داد: این میزان سیلاب بدون احتساب رودخانه و روان آب‌های خرم آباد و سرشاخه‌های پلدختر است که تا ساعاتی دیگر به کشکان اضافه می‌شوند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان اضافه کرد: در این صورت دبی کشکان دست کم به پنج هزار متر مکعب در ثانیه افزایش خواهد یافت.

وی افزود: بسیاری از پل‌های کشکان را سیلاب از بین برده و راههای روستایی قطع، ساحل غربی معمولان غرق در اب شده و بخش هایی از روستاهای زورانتل، چلگه خلج، بابازید، خرس دره و چم مهر دچار آبگرفتگی شدید و تخریب شده است.

۷۲۶۹/۷۲۷۴/۷۲۷۳

خواندن خبر در سایت منبع

سد «مروک» دورود سر ریز کرد/ طغیان بخشی از رودخانه «تیره»

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
سد «مروک» دورود سر ریز کرد/ طغیان بخشی از رودخانه «تیره»

محمدرضا صفی‌خانی از سرریز شدن سد «مروک» این شهرستان خبر داد و افزود: از دقایقی پیش شاهد سر ریز شدن سد «مروک» دورود هستیم.

وی خاطرنشان کرد: دبی رودخانه مرکز شهر به طور کامل پر شده، به‌گونه‌ای که به ۴۰۰ مترمکعب بر ثانیه رسیده و بخشی از آن طغیان کرده است.

نماینده ویژه استاندار لرستان در دورود با بیان اینکه هم‌اکنون وضعیت این شهرستان بحرانی است، افزود: در حال حاضر شاهد بارش شدید باران و برف در دورود هستیم و طی ساعات آینده مشکلات حادتر می‌شود.

صفی‌خانی با اشاره به بروز سیلاب و ورود آب به سطح شهر دورود در ساعات پیش‌رو گفت: اقدامات پیشگیرانه اگر چهانجام گرفته اما شدت بارندگی‌ها بسیار بالا است.

وی از تمام تلاش‌ها برای بروز کمترین آسیب جانی در شهرستان دورود خبر داد.

خواندن خبر در سایت منبع

طغیان رودخانه قره چای در تفرش مدیریت شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
طغیان رودخانه قره چای در تفرش مدیریت شد

«حمیدرضا فراهانی» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: حجم آب رودخانه قره چای در محدوده شهرستان تفرش به دلیل سرریز سدها و بندهای خاکی این شهرستان از بامداد دوشنبه به شدت افزایش یافته اما با برنامه ریزی‌های از پیش تعیین شده هیچ مشکلی تاکنون برای مناطق شهری و روستاهای این خطه ایجاد نشده است.

وی ادامه داد: تمامی پل‌های مسیر رودخانه قره چای در محدوده شهرستان تفرش از سه روز قبل لایروبی و بازگشایی شده و این روخانه با حجم وسیعی از سیلاب به سمت ساوه می‌رود.

فرماندار شهرستان تفرش ادامه داد: سد‌ها و بندهای خاکی شهرستان تفرش در حالت سرریز قرار دارند و مسیل‌های این سد‌ها و بندهای خاکی به سمت رودخانه قره چای نیز بازگشایی شده است.

فراهانی اضافه کرد: رودخانه‌های فصلی متعددی در منطقه تفرش وجود دارند که طغیان آب آن‌ها برخی از راه‌های شوسه روستایی را با مشکل مواجه کرده و این مهم به مردم اطلاع رسانی شده و پس از قطع باران عملیات مرمت و بازسازی این راه‌های روستایی آغاز می‌شود.

وی بیان کرد: به دلیل شدت بارش باران و برف در شهرستان تفرش پنج خانه روستایی خشت و گلی تخریب شده اما هیچ گونه خسارت جانی به دنبال نداشته است.

بیش از ۲۰ سد، بند خاکی و آب بند در شهرستان تفرش وجود دارد.

شهرستان تفرش با بیش از ۳۰ هزار نفر جمعیت در ۸۵ کیلومتری شمال شرق اراک مرکز استان مرکزی قرار دارد.

۳۰۱۷/۶۰۱۳/

خواندن خبر در سایت منبع

طغیان رودخانه مادیان‌رود و سد هاله؛ روستاهای جنوبی کوهدشت در خطر جدی هستند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
طغیان رودخانه مادیان‌رود و سد هاله؛ روستاهای جنوبی کوهدشت در خطر جدی هستند

- اخبار استانها -

احسان فتاپور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کوهدشت اظهار داشت: رودخانه مادیان‌رود بر اثر وقوع سیلاب در سرشاخه‌های واقع در آزادبخت، زالیاب و پریان طغیان کرده و حجم بسیار عظیم و بی‌سابقه‌ای از آب در این مناطق به‌راه افتاده‌ است.

وی افزود: به‌دنبال طغیان رودخانه مادیان‌رود سد هاله که یکی از چند سرشاخه قدیمی رودخانه بوده نیز سرریز کرده‌ است.

رئیس امور آب شهرستان کوهدشت عنوان کرد: روستاهای جنوبی این شهرستان به‌ویژه در منطقه ضرونی به‌دلیل طغیان مادیان‌رود در معرض خطر جدی هستند؛ ساکنان روستاهای منطقه ضرونی هرچه سریع‌تر از رودخانه و مسیل فاصله بگیرند، خطر در این مناطق جدی است.

به گزارش تسنیم، سد هاله در جنوب غربی شهرستان کوهدشت واقع‌شده‌ و محل این سد در تنگه‌ای به‌‌نام «هاله» است. پیش از این سد هاله در بهمن ۹۷ و پس از خشک‌سالی‌های مداوم و به‌دنبال بارندگی‌های فصل زمستان پس از ۱۱ سال سرریز شده‌بود.

خواندن خبر در سایت منبع

هشدار به ساکنان حاشیه رودخانه شادچای

فارسخبرگزاری فارس
هشدار به ساکنان حاشیه رودخانه شادچای

بیژن سلیمان پور فرماندار بهارستان در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس اظهار کرد: به دلیل احتمال وقوع سیلاب در حاشیه رودخانه شادچای شهرستان بهارستان به ساکنان ۶۰ خانه موجود در حاشیه این رودخانه هشدار داده‌ایم.

وی گفت: ساخت‌وسازهای غیرمجاز در بستر رودخانه شادچای جزء مشکلاتی است که همواره در معرض خطر سیلاب قرار دارند.

فرماندار بهارستان افزود: با توجه به اخطاریه‌های سازمان هواشناسی، ستاد مدیریت بحران شهرستان بهارستان در حال آماده‌باش قرار دارد.

سلیمان پور در پایان از شهروندان درخواست کرد که به هشدارها توجه کنند و از نزدیک شدن به رودخانه‌ها هنگام شدت گرفتن بارش‌ها بپرهیزند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اجتماعی، سیلاب، مدیریت سیلاب، استان مرکزی و کشکان از تلگرام

⛈ سد زاینده‎رود با بارش ۲ برابری هم سرریز نمی‎شود

🔹معاون شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با رد هرگونه گمانه زنی درباره سرریزشدن سد زاینده‌رود در روزهای آینده گفت: بخش اعظم این مخزن همچنان خالی‌ست.

====


♦️استاندار لرستان: احتمال وقوع سیل در ۳ شهرستان لرستان / منازل در مناطق هشدار تخلیه شوند

🔹استاندار لرستان گفت: بر اساس پیش‌بینی‌ها به احتمال فراوان طی روزهای آتی شاهد وقوع سیل شدید در خرم‌آباد، حاشیه کشکان و شهر دورود خواهیم بود

جزئیات در👇👇

entekhab. ir/۰۰۱xfH


🎥مار غوطه‌ور در سیلاب شهر دورود

#لرستان_را_دریابیم

اخبار لحظه‌ای #لرستان 👇


🚨 خبرفوری/ سد مروک تا ۳ ساعت دیگر سرریز می‌کند

معاون استاندار لرستان:

🔹 سد «مروک» شهرستان دورود طی ۳ تا ۴ ساعت آینده سرریز می‌شود، با این اوصاف رودخانه تیره به طور حتم طغیان می‌کند

وقوع سیلاب احتمالی 👇


نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران از اجرای طرح حیات مدنی شهرتهران در شب‌های ماه مبارک رمضان خبردادبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی امور شورای شهرداری تهران؛ نشست «حیات مدنی در شب‌های رمضان» با حضور سکینه اشرفی معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری، شاپور رستمی معاون امور مناطق، محمدرضا جوادی یگانه معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران و سیدمحمد بهشتی و برخی اعضای شورای شهر و کارشناسان در شهرداری تهران برگزار شد. نژادبهرام: ارتقای امنیت شبانه در تهران ضروری استعضو هیات رئیسه شورای شهر تهران و از طراحان مصوبه احیای زیست شبانه در خصوص انگیزه‌های این مصوبه اظهار کرد: هدفگذاری اصلی شورای شهر از مصوبه احیای زیست شبانه موضوع امنیت در شهر بود. رستمی: اجرای طرح حیات مدنی شهر در ۵ نقطه تهرانمعاون هماهنگی امور مناطق شهرداری تهران در جمع‌بندی این جلسه گفت: ۱۵ نقطه مناسب برای اجرای طرح ویژه شب‌های ماه مبارک رمضان شناسایی شده است، که بر اساس صلاحدید معاون محترم اجتماعی و فرهنگی در ۵ نقطه شاخص از این نقاط، از ۱۵ اردیبهشت‌ماه ویژه برنامه‌های ماه رمضان آغاز می‌شود. شاپور رستمی، افزود: معاونت خدمات شهری و معاونت اجتماعی و فرهنگی عهده‌دار اجرای طرح شب‌های ماه رمضان هستند و سایر معاونت‌ها و بخش‌های شهرداری نیز برای اجرای این طرح کمک می‌کنند. رستمی افزود: ­طرح زندگی در شب پس از ایام ماه مبارک رمضان هم می‌تواند­ادامه پیدا کند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با همکاری متخصصان وزارت دفاع و جهاد خودکفایی هوانیروز ارتش، سه موشک «حیدر»، «قمربنی هاشم (ع)» و «دهلاویه هوا پایه» طراحی و ساخته شد. همچنین قابلیت نصب انواع سیستم‌های جستجوگر برای استفاده در اوضاع مختلف آب و هوایی به منظور اهداف زرهی، تجهیزات زمینی و تجمع نفر‌ها را دارد و در شب نیز می‌تواند شلیک کند. ۳- موشک دهلاویه هواپایهاین موشک، موشک هوا به زمین با هدایت لیزری و برد بیش از ۸ کیلومتر و وزن پایین برای اهداف زرهی به صورت نقطه زن با قدرت نفوذ یک متر و و بیست سانتی متر است. موشک دهلاویه پیش از این، کارکرد زمین پایه داشت که اکنون به هواپایه ارتقا یافت. این موشک‌ها اکنون در مرحله تست و آزمایشات مقدماتی قرار دارند و به زودی به صورت تولید انبوه بر روی بالگرد‌های شکاری ۲۰۹ نصب خواهد شد.

ملخ‌ها پیش از حمله به ایران، اعلان جنگ کرده بودند (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
جنوب ایران صحنه نبرد با ملخ‌های صحرایی آفریقایی شده که محصولات کشاورزی و باغی را می‌خورند. ایران، خبر داشت که قرار است این حشرات به استان‌های جنوبی کشور یورش ببرند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
رئیس قوه قضائیه: مبارزه جدی با ناسلامتی­ و فساد در برون و درون قوه قضائیه مورد تاکید ما­ست و هیچگونه ناسلامتی پذیرفته نیستبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در نشست با روسای دادگستری و دادستان‌های مراکز استان افزود: موضوع مبارزه با فساد تاکید همیشگی ما بوده و مسئله سلامت در دستگاه قضایی بسیار مهم است. وی تاکید کرد: بنابراین هیچگونه ناسلامتی و فساد پذیرفته نیست و مبارزه جدی با آن در درون قوه قضائیه و بیرون قوه قضائیه مورد تاکید ماست. رئیس قوه قضائیه در ادامه بحث به اعتماد سازی عمومی اشاره کرد و گفت: این موضوع باید صورت گیرد و سرمایه‌های اجتماعی موفق شود. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: برخی از کار‌های ما هزینه‌های اجتماعی را درست می‌کند که نباید این گونه باشد و سرمایه اجتماعی برای دستگاه قضائی بسیار مهم است. رئیس قوه قضائیه افزود: کاهش­ سرمایه اجتماعی و ضرورت رضایت مندی عمومی نسبت به قوه قضائیه نکته بسیار مهمی است که این نیز با نامتناسب بودن برخی از برخورد‌ها در سطوح مختلف بعضا موجب گله مندی می‌شود.
فارسفارس21 ساعت قبل
مدیرکل اجتماعی و فرهنگی معاونت اجتماعی و پیشگیری ازوقوع جرم قوه قضاییه از راه‌اندازی ۱۳۲ مرکز ملاقات با فرزندان طلاق خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس، علی محمد زنگانه در دوازدهمین نشست ستاد کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی افزود: طبق توافق با شورای اجتماعی کشور قرار شد ۱۶۰ مرکز ملاقات با فرزند تا پایان سال ۱۴۰۰ راه اندازی شود که تاکنون ۱۳۲ مرکز فعالیت خود را شروع کرده و بیش از ۸۰درصد هدف توافق شده با شورای اجتماعی کشور با راه اندازی این مراکز محقق شده است. وی ادامه داد: حدو ۷۰ هزار ملاقات در این مراکز صورت گرفته و ۷۴۰ مورد صلح و سازش بین والدین طلاق گرفته اتفاق افتاده است. در بقیه استان‌ها هم قرار شد یک شهر از هر استان به صورت پایلوت اجرا شود. به ازای هر ۵۰۰ نفر جمعیت هر شهرستان، دست کم یک حکم قرآن و مصلح تربیت می‌شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین22 ساعت قبل
اقتصادآنلاین - فائزه مومنی؛ معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران در پاسخ به خبرنگار اقتصاد آنلاین مبنی بر اینکه چرا شهرداری استفساریه برای اخذ عوارض تخلفات ورود غیر مجاز به محدوده زوج و فرد به شورای شهر ارائه نمی‌دهد گفت:۴ ماه پیش یعنی دقیقا ۲۵ آذر ماه سال گذشته طی نامه‌ای که در حکم استفساریه را داشت از رئیس شورای شهر تهران تقاضا کردم نسبت به تعیین تکلیف موضوع از خودروهای پلاک مخالف در محدوده‌ی زوج یا فرد اقدام کند. به گفته پورسیدآقایی در این نامه اعلام کردم برداشت معاونت حمل ونقل و ترافیک از تبصره اصلاحی مصوبه ۲۴۲۲ و ماده ۸ مصوبه ۲۴۱۸ شورای اسلامی شهر، این بوده که همه خودروهای پلاک مخالفی که وارد محدوده زوج یا فرد می‌شوند وعوارض طرح ترافیک را نمی‌پردازند، می‌بایست شناسایی شده و هزینه‌ی عوارض به حساب بدهی مالکین آنها لحاظ شود و این کار از ابتدای اجرای طرح جدید ترافیک در سال ۹۷ و بر اساس همین مصوبات صورت پذیرفته است. وی ادامه داد: در نامه‌ی ارسالی از رئیس شورای شهر درخواست کردم موضوع را بررسی کنند و چنانچه برداشت و اقدام این معاونت خلاف مصوبه شورای شهر باشد، نتیجه را به این معاونت ابلاغ کنند تا نسبت به اصلاح روند کار اقدام لازم انجام شود. معاون شهردار تهران اظهار کرد: بنابراین استفساریه ۲۵ آذر ماه سال گذشته ارسال شده و اگر شورای شهر نظری مغایر با عملکرد شهرداری داشت حتما بعد از گذشت ۴ ماه به ما اعلام میکرد تا لااقل از ادامه روند کار جلوگیری شود اما به هر جهت شورای حق دارد در هر مقطعی نظر خود را اعلام کند و ما نیز مطیع آن هستیم هرچند بازگشت به عقب بسیار سخت و تقریبا غیر ممکن است در عین حال معتقدم موارد مطرح شده از سوی برخی از اعضا و برداشت‌های دوگانه از این مصوبه نشات گرفته از اختلاف نظر بوده و در جلسات کارشناسی رفع خواهد شد. پورسید آقایی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا اعلام کردید که راهور شکایت خود را پس گرفته در حالی که پلیس منکر آن شد، اضافه کرد: به ما گفتند که پس گرفته‌ایم اما خودمان اعلام می‌کنیم.

اخبار بیشتر