سیل، گمیشان را به دریا پیوند داد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. حوادث
پوشش خبری

سیل، گمیشان را به دریا پیوند داد

اوضاع در گمیشان و آق قلای گلستان چگونه است؟

ایرناخبرگزاری ایرنا
اوضاع در گمیشان و آق قلای گلستان چگونه است؟
گرگان - ایرنا - با گذشت دو هفته از وقوع سیل در گلستان؛ شهرستانهای آق قلا و گُمیشان در غرب استان همچنان دچار آبگرفتگی با ارتفاع زیاد است و اگرچه ورودی آب کاهش یافته اما مانداب های قبلی مشکلات عدیده ای برای مردم منطقه ایجاد کرده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ دستگاههای امدادی دولتی؛ تشکل‌های مردمی و نیکوکاران همه روزه در شهرستانهای گمیشان و آق قلا اقدام به توزیع غذای گرم و آذوقه می‌کنند اما اهالی به تجهیزات دیگری همچون وسایل بهداشتی، پوشاک، لوازم گرمایشی و پمپ آب برای گذر از هوای سرد و بارانی این روزها نیاز دارند.

در این بین زنان، کودکان و سالمندان همچنان نیازمند پوشک و لباس زیر و گرم هستند.

به گفته امیر شیر توماج فرماندار گمیشان؛ از آنجا که ارتفاع آب در برخی مناطق شهرستان زیاد است؛ نیاز به پرژکتور، لباس بارانی، بادگیر و فوکا (لباس یکسره ضد آب تا زیر شانه) بیشتر از سایر اقلام محسوس است.

فرماندار گمیشان گفت: پمپ آب، لجن کش، لوله پلاستکی جهت هدایت آب و ژنراتور برق سیار از دیگر نیازهای منطقه است.

مردم و مسوولان آق قلا نیز در گفتگو با خبرنگار ایرنا نیازهای مشابهی را مطرح می‌کنند.

در همین رهگذر اگرچه برخی ادارات و مراکز عمومی دولتی و خصوصی در گمیشان و آق قلا کار خود را از سر گرفته‌اند اما هنوز شرایط به حالت عادی برنگشته است مثلا ادارات ثبت و احوال به دلیل آبگرفتگی همچنان تعطیل بوده و اهالی برای نیازهای سجلی خود باید به گرگان مراجعه کنند.

سیف الله ابوترابی معاون و سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور به خبرنگار ایرنا گفته که اسناد هویتی و سندهای سجلی که نسخه اصلی آن در سیل اخیر استان گلستان مفقود یا مخدوش شده است؛ رایگان و بدون ذکر عبارت المثنی صادر می‌شود.

مشکل دیگری که برای اهالی گمیشان و آق قلا درگیری ذهنی ایجاد کرده، انتشار مطالب کذب و شایعات بویژه از طریق شبکه‌های اجتماعی است بعنوان مثال مطلبی مبنی بر ورود مار از طریق روان آبها و گزیدگی دهان به دهان شد که در پیگیری خبرنگار ایرنا از فیروزه ایگدری مدیر بهداشت و درمان آق قلا معلوم شد فقط یک مورد مارگزیدگی در منطقه به وقوع پیوسته است.

در همین پیوند دکتر فاضل رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفته ۳۳ گروه پزشکی ثابت و ۱۳ تیم سیار در مناطق سیل زده استان به مردم خدمات ارائه می‌کنند ضمن اینکه گروههای مشابه از بهداری سپاه، ارتش و جمعیت هلال احمر نیز در منطقه حضور دارند.

موضوعی دیگری که اهالی مناطق سیل زده بویژه در آق قلا از آن اظهار نگرانی می‌کنند؛ ریزش خانه هایشان بخاطر غرقاب شدن و رطوبت شدید در پی ساختمانهاست که البته جان شهروندان را نیز تهدید می‌کند.

شهرداری آق قلا در اقدامی ابتکاری در سقف اعتبار و توان مالی خود تعداد زیادی از خانه‌های شهر را بیمه حوادث کرده است اما همه شهروندان و بویژه روستائیان از این امکان برخوردار نیستند.

یوسف یعقوبی مدیر شرکت بیمه ایران استان گلستان در خصوص جبران خسارت سیل زدگان طرف قرارداد به ایرنا گفت: آمار برداری و پرداخت خسارت به منازل و واحدهای تجاری در شهر گنبدکاووس در دست انجام بوده ولی آق قلا و گمیشان بعد از فروکش کردن آب از سطح شهر امکان پذیر است.

همچنین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آمادگی خود را برای کمک به بازسازی و مقاوم سازی ۱۲ هزار واحد خانه آسیب دیده از سیل اعلام کرده است.

با اینحال ریزش خانه‌ها می‌تواند به حوادث تلخ جدیدی همچون زیر آوار ماندن شهروندان مناطق سیل زده منجر شود.

باز شدن راه ارتباطی آق قلا - گرگان و گمیشان - بندرترکمن علاوه بر سرعت بخشی به امداد رسانی؛ دغدغه اهالی را از این جهت برطرف کرده اما جاده‌های منطقه که آسیب زیادی از سیل دیده است باید مرمت اساسی شود.

ماندابی آب در داخل شهر و خانه‌ها و بالا زدن چاههای فاضلاب نگرانی هایی را ایجاد کرده است از دیگر سو برخی اهالی با آهک اقدام به ضد عفونی کردن محلات خود کرده‌اند و البته آهک به اندازه کافی در منطقه وجود ندارد.

یکی از جاذبه‌های گردشگری گمیشان وجود خانه‌های تمام چوبی قدیمی است که عمر برخی از آنها نزدیک به یک قرن است و هنوز بطور دقیق معلوم نیست مقاومت این سازه‌ها در مقابل آب چقدر است؟

بررسی استحکام و دوام این خانه‌ها نیازمند کارشناسان متخصص است که در این رابطه ورود سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را طلب می‌کند.

باوجود این مشکلات تمام دستگاههای اداری با ارائه تسهیلات به سیل زدگان گلستان تلاش دارند کمک به عادی شدن روند زندگی در این مناطق را تشدید کنند بعنوان مثال دادگستری استان گلستان هم به آن دسته از زندانیانی که خانواده هایشان درگیر سیل هستند ۱۰ روز مرخصی داده است.

آموزش و پرورش، سازمان نظام وظیفه، دانشگاهها و سایر مراکز دولتی تسهیلاتی برای دانش آموزان، سربازان و دانشجویان مناطق سیل زده گلستان فراهم کرده‌اند.

موضوعی که بسیاری از اهالی سیل زده بویژه در گمیشان و آق قلا با خبرنگار ایرنا مطرح کردند؛ فراموش نکردن خواسته‌ها و مشکلاتشان از سوی مسوولان در گذر زمان است.

در لحظه انتشار این خبر عملیات خروج شهرها و روستاها از محاصره آب توسط امکانات مهندسی دستگاههای اجرایی و نیروهای مسلح و بخش خصوصی در کنار دیگر اقدامات نظیر ایجاد کانال و لایروبی گرگان رود سرعت گرفته است.

با همه این اوصاف تجربه دهها سیلاب مهیب و مخرب در گلستان طی دهه‌های اخیر به عنوان استان مستعد وقوع سیل هشداری به مردم و مسوولان منطقه است که برای مقابله اصولی و علمی با این حادثه قهری راهکار اساسی اندیشه کنند.

استان گلستان با افزون بر ۲۰ هزار کیلومتر مربع حدود ۱٫۹ میلیون نفر جمعیت دارد که ۱۳۰ هزار نفر آن در آق قلا و ۸۰ هزار نفر در گمیشان زندگی می‌کنند.

شهرستان آق قلا در ۲۰ کیلومتری شمال گرگان مرکز استان گلستان ترکیب جمعیتی و مشاغل متنوعی دارد اما اهالی گمیشان عمدتا ترکمن هستند و به کشاورزی و صید از دریا مشغولند.

راه ارتباطی اصلی شهرستان ساحلی گمیشان در کرانه شرقی دریای خزر به گرگان از شهرستانهای بندرترکمن و کردکوی گذر می‌کند.

آق قلا و گمیشان امکان ارتباط مستقیم هم دارند که این جاده به دلیل غرقاب شدن آسیب جدی دیده است.

۶۲۰۴/۲۷۲۹/۷۳۳۳

خواندن خبر در سایت منبع

(تصاویر) گمیشان پس از سیلاب

فراروخبرگزاری فرارو
(تصاویر) گمیشان پس از سیلاب
با گذشت بیش از ۱۰ روز از بارش شدید در استان گلستان، همچنان بخش‌هایی از این استان مانند شهر آق‌قلا و گمیشان در محاصره سیل هستند.

با گذشت بیش از ۱۰ روز از بارش شدید در استان گلستان، همچنان بخش‌هایی از این استان مانند شهر آق‌قلا و گمیشان در محاصره سیل هستند.

تصاویر مسعود شهرستانی، عکاس خبرگزاری تسنیم را می‌بینید.

(تصاویر) گمیشان پس از سیلاب - 2(تصاویر) گمیشان پس از سیلاب - 4(تصاویر) گمیشان پس از سیلاب - 5(تصاویر) گمیشان پس از سیلاب - 6(تصاویر) گمیشان پس از سیلاب - 7(تصاویر) گمیشان پس از سیلاب - 9(تصاویر) گمیشان پس از سیلاب - 10(تصاویر) گمیشان پس از سیلاب - 11(تصاویر) گمیشان پس از سیلاب - 12(تصاویر) گمیشان پس از سیلاب - 13

خواندن خبر در سایت منبع

عکس روز: گمیشان زیر آب

همشهریخبرگزاری همشهری
عکس روز: گمیشان زیر آب
همشهری آنلاین: شهر گمیشان در حاشیه شرقی دریای خزر در استان گلستان روز یکشنبه ۱۱ فروردین زیر سیلاب دیده می‌شود و به دریا پیوسته است.

راحله تامی حصاری/خبرگزاری مهر کد خبر ۴۳۶۰۰۲

خواندن خبر در سایت منبع

بازگشایی جاده گمیشان به آق‌قلا و گرگان

فراروخبرگزاری فرارو
بازگشایی جاده گمیشان به آق‌قلا و گرگان
جاده گمیشان به آق‌قلا و گرگان با احداث ۱۹ پل در کمتر از ۴۸ ساعت توسط سپاه بازگشایی شد
بازگشایی جاده گمیشان به آق‌قلا و گرگان - 0

فرمانده نیروی زمینی سپاه از بازگشایی جاده گمیشان به آقلا و گرگان در ساعتی پیش خبر داد.

به گزارش ایسنا، سردار سرتیپ پاسدار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه امروز (۱۱ فروردین) از بازگشایی جاده گمیشان به آقلا و گرگان خبر داد.

سردار پاکپور گفت: با احداث و نصب ۱۹ پل توسط واحد‌های مهندسی نیروی زمینی سپاه و قرارگاه خاتم الانبیا، ارتباط گمیشان با شهر‌های گرگان، آق قلا و بندر ترکمن برقرار و این شهر از محاصره آب خارج شد.

فرمانده نیروی زمینی سپاه تصریح کرد: با توجه به اینکه مسیر‌ها مسدود بود و مردم با قایق تردد می‌کردند، سپاه نخستین اولویت خود را بازگشایی مسیر‌ها قرار داد که بحمدالله با تلاش و مجاهدت‌های صورت گرفته با احداث ۱۹ پل در کمتر از ۴۸ ساعت مشکل قطع راه ارتباطی مردم گمیشان مرتفع و فرایند امداد و کمک رسانی به هموطنان عزیز ادامه خواهد یافت.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با گمیشان، جاده آق قلا، سیل گلستان، اجتماعی و گلستان از تلگرام

🎥وضعیت جاده آق قلا به گنبد پس از سیل/ایسنا

اخبارلحظه‌ای #گلستان 👇


♦️مسیر حرکت سیل، از آق قلا به سمت گمیشان

🔹آذری جهرمی با انتشار این تصویر در اینستاگرامش نوشت: مسیر حرکت سیل در گلستان بنا بر اطلاعات ماهواره‌ای از آق قلا به سمت گمیشان، این نقشه‌ها به ستاد مدیریت بحران استان داده شده و برای آن چاره‌جویی شده است.


🎥 صحبت‌های نماینده آق قلا و کنایه به رسانه ملی در مورد سیل گلستان


پخش دربی پایتخت بین پرسپولیس و استقلال در نمایشگاه بین المللی جاده آق قلا-گرگان برای سیل زدگان


گزارش اختصاصی خبرنگار عصرایران از سیل گلستان

آق قلا و گمیشان؛ از کمپ اسکان موقت تا کوچه هایی با ۱٫۵ متر آبگرفتگی

متن گزارش در لینک زیر


نظرها

در ادامه بخوانید

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.

ماجرای لو رفتن آموزش آتش زدن و تخریب اموال به اغتشاشگران در شبکه‌های ماهواره‌ای + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران19 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، شبکه‌های ماهواره‌ای و معاند با حمایت از اغتشاشگران، حقایق زیادی را در مورد نحوه ایجاد اغتشاش‌ها و تخریب اموال برملا کردند. انتهای پیام/
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در جریان اعتراضات مردم به گرانی بنزین در بومهن، دو نفر کشته شدند. در بومهن درگیری میان مردم و نیروهای انتظامی که از روز شنبه آغاز شده بود، تا ساعت ۲ بامداد یکشنبه ادامه داشت. براساس گزارش خبرگزاری ایرنا، بعد از ظهر یکشنبه ۲۶ آبان اعتراضات در ارتباط با افزایش نرخ بنزین در بومهن ۲ کشته و ۴ مجروح داشت. عکس تزئینی است
فردا نیوزفردا نیوز12 ساعت قبل
باشگاه خبرنگاران: وقوع آتش سوزی شبانه در آپارتمانی در منطقه بولتون موجب فرار ساکنان آن شد. در پی وقوع این آتش سوزی مهیب که جمعه شب و در یک آپارتمان ۶ طبقه رخ داد ساکنان توانستند خود را به بیرون از محل حادثه رسانده و نجات یابند. پس از وقوع این آتش سوزی آتش‌نشانان محلی در محل حادثه حاضر و عملیات خاموش سازی آتش را آغاز کردند. گفته می‌شود آتش سوزی از طبقه چهارم شروع شده و به سرعت از طریق روکش نمای بیرون ساختمان که نوعی لمینت فشرده (HPL) بوده به سایر طبقات گسترش یافته است. هنوز علت دقیق این آتش سوزی مشخص نشده است و تحقیقات پلیس برای کشف علت اصلی آتش سوزی همچنان ادامه دارد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴8 ساعت قبل
در پیام‌های قبلی هم سفارشات دیگری برای سرقت لوازم داخل خودرو به او داده بود. مرد جوان که هرگز تصورش را نمی‌کرد راز این سرقت‌ها توسط همسرش برملا شود در بازجویی‌ها به سرقت‌های سریالی لوازم داخل خودرو اعتراف کرد. خیلی زود به مواد مخدر معتاد شدم و برای تأمین هزینه‌های مواد مخدرم با مشکل مالی رو به رو شدم. به یک نفر دستور گوشی قاپی، یکی کیف و یکی هم سرقت لوازم داخل خودرو می‌دهد در مقابل وسایل سرقتی هم مواد یا پول می‌داد. اوایل بلد نبودم چگونه سرقت کنم، فرح مرا به چند نفر از معتادان که در این کار تخصص داشتند معرفی کرد و آن‌ها سرقت لوازم داخل خودرو را به من یاد دادند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای غلامرضا بهمن‌نیا رئیس ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت ملی گاز در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، بابیان اینکه تعداد حوادث ناشی از آتش‌سوزی، انفجار و گاز گرفتگی در سال ۹۷، ​ دو هزار و ۶۱ حادثه مورد بوده است افزود: این رقم در مقایسه با سال پیش از آن، ​ بیش از ۴ درصد رشد داشت. رئیس اچ‌اس‌ایی شرکت ملی گاز بابیان اینکه در سال گذشته ۳۴۸ نفر از هم وطنان جان خود را در حوادث ناشی از مصرف نادرست گاز از دست داده‌اند گفت: از این تعداد ۲۱۳ نفر در اثر مسمومیت ناشی از گاز گرفتگی و ۱۳۵ نفر نیز براثر انفجار و آتش سوزی ناشی از مصرف نادرست گاز، جان باختند. وی افزود: با وجود آنکه همواره اقدام‌های مختلفی برای فرهنگ‌سازی مصرف صحیح گاز در شرکت‌های گاز استانی انجام می‌شود اما هر سال شاهد رشد ۳ تا ۴ درصدی حوادث و فوت‌های ناشی از آن هستیم. آقای بهمن‌نیا بابیان اینکه ۸۸ درصد حوادث ناشی از مصرف نادرست گاز مربوط به بخش نبود دودکش، استفاده از دودکش‌های غیراستاندارد و نصب نادرست آنهاست گفت: انفجار و آتش‌سوزی، نشت، پارگی و پوسیدگی شلنگ‌های گاز، همچنین استفاده از وسایل گازسوز غیراستاندارد و باز ماندن شیر گاز در منزل، از دیگر عوامل وقوع حوادث گاز محسوب می‌شود. وی با اشاره به اینکه بخش عمده حوادث گاز پس از آبان‌ماه هر سال رخ می‌دهد، تاکید کرد: از همه مردم و مشترکان گاز طبیعی درخواست می‌کنیم با آغاز بارندگی‌ها و کاهش قابل توجه دمای هوا، از کارشناسان اداره‌های گاز برای نصب صحیح دودکش و وسایل گازسوز کمک و راهنمایی بگیرند، نسبت به مصرف صحیح گاز توجه داشته باشند از کلاهک H استفاده کنند، نسبت به باز بودن مسیر دودکش‌ها اطمینان یابند، درز پنجره‌ها را برای ورود و خروج هوا باز بگذارند و با پوشیدن لباس‌های گرم و کافی، در مصرف گاز صرفه‌جویی کنند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

دبیرکل ناتو از مکرون به‌دلیل انتقاد از این ائتلاف توضیح می‌خواهد

آفتاب‌نیوز6 دقیقه قبل

درخشش خبرگزاری صدا و سیما در جشنواره کتاب و رسانه

صدا و سیما8 دقیقه قبل

نیسان آشوبگران بیگانه در تهران متوقف شد

فردا نیوز9 دقیقه قبل

فرشتگانی که لباس انسانیت به تن کرده‌اند + فیلم

باشگاه خبرنگاران9 دقیقه قبل

وداع با جانفشانانی که پای حفاظت از مردم و امنیت کشور ایستادند + فیلم

باشگاه خبرنگاران10 دقیقه قبل

چراغ سبز ترامپ برای شهرک‌سازی، تلاشی برای نجات نتانیاهو از بن‌بست سیاسی

فارس10 دقیقه قبل