1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. حوادث
پوشش خبری

سیل، گمیشان را به دریا پیوند داد

اوضاع در گمیشان و آق قلای گلستان چگونه است؟

ایرناخبرگزاری ایرنا
اوضاع در گمیشان و آق قلای گلستان چگونه است؟

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ دستگاههای امدادی دولتی؛ تشکل‌های مردمی و نیکوکاران همه روزه در شهرستانهای گمیشان و آق قلا اقدام به توزیع غذای گرم و آذوقه می‌کنند اما اهالی به تجهیزات دیگری همچون وسایل بهداشتی، پوشاک، لوازم گرمایشی و پمپ آب برای گذر از هوای سرد و بارانی این روزها نیاز دارند.

در این بین زنان، کودکان و سالمندان همچنان نیازمند پوشک و لباس زیر و گرم هستند.

به گفته امیر شیر توماج فرماندار گمیشان؛ از آنجا که ارتفاع آب در برخی مناطق شهرستان زیاد است؛ نیاز به پرژکتور، لباس بارانی، بادگیر و فوکا (لباس یکسره ضد آب تا زیر شانه) بیشتر از سایر اقلام محسوس است.

فرماندار گمیشان گفت: پمپ آب، لجن کش، لوله پلاستکی جهت هدایت آب و ژنراتور برق سیار از دیگر نیازهای منطقه است.

مردم و مسوولان آق قلا نیز در گفتگو با خبرنگار ایرنا نیازهای مشابهی را مطرح می‌کنند.

در همین رهگذر اگرچه برخی ادارات و مراکز عمومی دولتی و خصوصی در گمیشان و آق قلا کار خود را از سر گرفته‌اند اما هنوز شرایط به حالت عادی برنگشته است مثلا ادارات ثبت و احوال به دلیل آبگرفتگی همچنان تعطیل بوده و اهالی برای نیازهای سجلی خود باید به گرگان مراجعه کنند.

سیف الله ابوترابی معاون و سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور به خبرنگار ایرنا گفته که اسناد هویتی و سندهای سجلی که نسخه اصلی آن در سیل اخیر استان گلستان مفقود یا مخدوش شده است؛ رایگان و بدون ذکر عبارت المثنی صادر می‌شود.

مشکل دیگری که برای اهالی گمیشان و آق قلا درگیری ذهنی ایجاد کرده، انتشار مطالب کذب و شایعات بویژه از طریق شبکه‌های اجتماعی است بعنوان مثال مطلبی مبنی بر ورود مار از طریق روان آبها و گزیدگی دهان به دهان شد که در پیگیری خبرنگار ایرنا از فیروزه ایگدری مدیر بهداشت و درمان آق قلا معلوم شد فقط یک مورد مارگزیدگی در منطقه به وقوع پیوسته است.

در همین پیوند دکتر فاضل رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفته ۳۳ گروه پزشکی ثابت و ۱۳ تیم سیار در مناطق سیل زده استان به مردم خدمات ارائه می‌کنند ضمن اینکه گروههای مشابه از بهداری سپاه، ارتش و جمعیت هلال احمر نیز در منطقه حضور دارند.

موضوعی دیگری که اهالی مناطق سیل زده بویژه در آق قلا از آن اظهار نگرانی می‌کنند؛ ریزش خانه هایشان بخاطر غرقاب شدن و رطوبت شدید در پی ساختمانهاست که البته جان شهروندان را نیز تهدید می‌کند.

شهرداری آق قلا در اقدامی ابتکاری در سقف اعتبار و توان مالی خود تعداد زیادی از خانه‌های شهر را بیمه حوادث کرده است اما همه شهروندان و بویژه روستائیان از این امکان برخوردار نیستند.

یوسف یعقوبی مدیر شرکت بیمه ایران استان گلستان در خصوص جبران خسارت سیل زدگان طرف قرارداد به ایرنا گفت: آمار برداری و پرداخت خسارت به منازل و واحدهای تجاری در شهر گنبدکاووس در دست انجام بوده ولی آق قلا و گمیشان بعد از فروکش کردن آب از سطح شهر امکان پذیر است.

همچنین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آمادگی خود را برای کمک به بازسازی و مقاوم سازی ۱۲ هزار واحد خانه آسیب دیده از سیل اعلام کرده است.

با اینحال ریزش خانه‌ها می‌تواند به حوادث تلخ جدیدی همچون زیر آوار ماندن شهروندان مناطق سیل زده منجر شود.

باز شدن راه ارتباطی آق قلا - گرگان و گمیشان - بندرترکمن علاوه بر سرعت بخشی به امداد رسانی؛ دغدغه اهالی را از این جهت برطرف کرده اما جاده‌های منطقه که آسیب زیادی از سیل دیده است باید مرمت اساسی شود.

ماندابی آب در داخل شهر و خانه‌ها و بالا زدن چاههای فاضلاب نگرانی هایی را ایجاد کرده است از دیگر سو برخی اهالی با آهک اقدام به ضد عفونی کردن محلات خود کرده‌اند و البته آهک به اندازه کافی در منطقه وجود ندارد.

یکی از جاذبه‌های گردشگری گمیشان وجود خانه‌های تمام چوبی قدیمی است که عمر برخی از آنها نزدیک به یک قرن است و هنوز بطور دقیق معلوم نیست مقاومت این سازه‌ها در مقابل آب چقدر است؟

بررسی استحکام و دوام این خانه‌ها نیازمند کارشناسان متخصص است که در این رابطه ورود سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را طلب می‌کند.

باوجود این مشکلات تمام دستگاههای اداری با ارائه تسهیلات به سیل زدگان گلستان تلاش دارند کمک به عادی شدن روند زندگی در این مناطق را تشدید کنند بعنوان مثال دادگستری استان گلستان هم به آن دسته از زندانیانی که خانواده هایشان درگیر سیل هستند ۱۰ روز مرخصی داده است.

آموزش و پرورش، سازمان نظام وظیفه، دانشگاهها و سایر مراکز دولتی تسهیلاتی برای دانش آموزان، سربازان و دانشجویان مناطق سیل زده گلستان فراهم کرده‌اند.

موضوعی که بسیاری از اهالی سیل زده بویژه در گمیشان و آق قلا با خبرنگار ایرنا مطرح کردند؛ فراموش نکردن خواسته‌ها و مشکلاتشان از سوی مسوولان در گذر زمان است.

در لحظه انتشار این خبر عملیات خروج شهرها و روستاها از محاصره آب توسط امکانات مهندسی دستگاههای اجرایی و نیروهای مسلح و بخش خصوصی در کنار دیگر اقدامات نظیر ایجاد کانال و لایروبی گرگان رود سرعت گرفته است.

با همه این اوصاف تجربه دهها سیلاب مهیب و مخرب در گلستان طی دهه‌های اخیر به عنوان استان مستعد وقوع سیل هشداری به مردم و مسوولان منطقه است که برای مقابله اصولی و علمی با این حادثه قهری راهکار اساسی اندیشه کنند.

استان گلستان با افزون بر ۲۰ هزار کیلومتر مربع حدود ۱٫۹ میلیون نفر جمعیت دارد که ۱۳۰ هزار نفر آن در آق قلا و ۸۰ هزار نفر در گمیشان زندگی می‌کنند.

شهرستان آق قلا در ۲۰ کیلومتری شمال گرگان مرکز استان گلستان ترکیب جمعیتی و مشاغل متنوعی دارد اما اهالی گمیشان عمدتا ترکمن هستند و به کشاورزی و صید از دریا مشغولند.

راه ارتباطی اصلی شهرستان ساحلی گمیشان در کرانه شرقی دریای خزر به گرگان از شهرستانهای بندرترکمن و کردکوی گذر می‌کند.

آق قلا و گمیشان امکان ارتباط مستقیم هم دارند که این جاده به دلیل غرقاب شدن آسیب جدی دیده است.

۶۲۰۴/۲۷۲۹/۷۳۳۳

خواندن خبر در سایت منبع

(تصاویر) گمیشان پس از سیلاب

فراروخبرگزاری فرارو
(تصاویر) گمیشان پس از سیلاب

با گذشت بیش از ۱۰ روز از بارش شدید در استان گلستان، همچنان بخش‌هایی از این استان مانند شهر آق‌قلا و گمیشان در محاصره سیل هستند.

تصاویر مسعود شهرستانی، عکاس خبرگزاری تسنیم را می‌بینید.

(تصاویر) گمیشان پس از سیلاب - 2(تصاویر) گمیشان پس از سیلاب - 4(تصاویر) گمیشان پس از سیلاب - 5(تصاویر) گمیشان پس از سیلاب - 6(تصاویر) گمیشان پس از سیلاب - 7(تصاویر) گمیشان پس از سیلاب - 9(تصاویر) گمیشان پس از سیلاب - 10(تصاویر) گمیشان پس از سیلاب - 11(تصاویر) گمیشان پس از سیلاب - 12(تصاویر) گمیشان پس از سیلاب - 13

خواندن خبر در سایت منبع

بازگشایی جاده گمیشان به آق‌قلا و گرگان

فراروخبرگزاری فرارو
بازگشایی جاده گمیشان به آق‌قلا و گرگان
بازگشایی جاده گمیشان به آق‌قلا و گرگان - 0

فرمانده نیروی زمینی سپاه از بازگشایی جاده گمیشان به آقلا و گرگان در ساعتی پیش خبر داد.

به گزارش ایسنا، سردار سرتیپ پاسدار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه امروز (۱۱ فروردین) از بازگشایی جاده گمیشان به آقلا و گرگان خبر داد.

سردار پاکپور گفت: با احداث و نصب ۱۹ پل توسط واحد‌های مهندسی نیروی زمینی سپاه و قرارگاه خاتم الانبیا، ارتباط گمیشان با شهر‌های گرگان، آق قلا و بندر ترکمن برقرار و این شهر از محاصره آب خارج شد.

فرمانده نیروی زمینی سپاه تصریح کرد: با توجه به اینکه مسیر‌ها مسدود بود و مردم با قایق تردد می‌کردند، سپاه نخستین اولویت خود را بازگشایی مسیر‌ها قرار داد که بحمدالله با تلاش و مجاهدت‌های صورت گرفته با احداث ۱۹ پل در کمتر از ۴۸ ساعت مشکل قطع راه ارتباطی مردم گمیشان مرتفع و فرایند امداد و کمک رسانی به هموطنان عزیز ادامه خواهد یافت.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با گمیشان، جاده آق قلا، سیل گلستان، اجتماعی و گلستان از تلگرام

🎥وضعیت جاده آق قلا به گنبد پس از سیل/ایسنا

اخبارلحظه‌ای #گلستان 👇


♦️مسیر حرکت سیل، از آق قلا به سمت گمیشان

🔹آذری جهرمی با انتشار این تصویر در اینستاگرامش نوشت: مسیر حرکت سیل در گلستان بنا بر اطلاعات ماهواره‌ای از آق قلا به سمت گمیشان، این نقشه‌ها به ستاد مدیریت بحران استان داده شده و برای آن چاره‌جویی شده است.


پخش دربی پایتخت بین پرسپولیس و استقلال در نمایشگاه بین المللی جاده آق قلا-گرگان برای سیل زدگان


گزارش اختصاصی خبرنگار عصرایران از سیل گلستان

آق قلا و گمیشان؛ از کمپ اسکان موقت تا کوچه هایی با ۱٫۵ متر آبگرفتگی

متن گزارش در لینک زیر


نظرها

در ادامه بخوانید

فاتحان خشمگین آب‌های گل‌آلود

4+
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری21 ساعت قبل
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از تشکیل پرونده تعمیر و بازسازی ۹۸ هزار واحد مسکونی در مناطق سیل زده خبر داد. اسماعیل نجار معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه ۱۷۹ هزار و ۶۷۰ واحد مسکونی در مناطق سیل زده دچار خسارت شده‌اند، گفت: از این تعداد ۱۰۴ هزار و ۳۰۵ واحد تعمیری دارند که تا کنون برای ۹۸ هزار واحد از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پرونده تشکیل شده و کار پرداخت خسارت‌ها آغاز و در حال انجام است. رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از آغاز رسمی فعالیت قرارگاه بازسازی و مدیریت جامع بحران سیل خبر داد و گفت: از آنجایی که موضوع بازسازی، نوسازی و تامین خسارت به عنوان اصلی ‌ترین دغدغه مردم مناطق سیل زده می‌باشد این قرارگاه تشکیل شد تا سلسله عملیات بازسازی‌ و نوسازی‌ در مناطق سیل ‌زده زیر نظر این قرارگاه با فرماندهی وزیر کشور، انجام ‌شود و همه دستگاه‌ها، وزارتخانه‌ها، نیروهای مسلح و نیروهای مردمی دست به دست هم داده و در این راستا برای کاهش مشکلات سیل زدگان کمک کنند. نجار گفت: همچنین کمک‌‌های جمع آوری شده با توجه به نیاز جدی سیل زدگان به سرعت به مناطق سیل زده ارسال می‌شود تا با توزیع سریع در کاهش آلام و مشکلات سیل زدگان توزیع شود.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
نخستین جلسه کمیته فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده به ریاست شجاعان مسئول کارگروه فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه برگزار شدبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ نخستین جلسه کمیته فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده به ریاست شجاعان رئیس مرکز توسعه دولت الکترونیک، فناوری و آمار وزارت کشور و مسئول کمیته فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده و حضور ناصریان معاون توسعه مدیریت و منابع و نمایندگان تام الاختیار دستگاه‌های راه و شهرسازی، نیرو، جهادکشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام خمینی، جمعیت هلال احمر، سازمان بهزیستی و سازمان نقشه برداری کشور روز سه شنبه سوم فروردین ماه در وزارت کشور تشکیل شد. در این جلسه نیاز‌های اطلاعاتی جهت ایجاد سامانه امداد و بازسازی دولت (سجاد) ارائه شده و مورد بحث و بررسی قرار گرفت. این کمیته به منظور راه اندازی سامانه جامعی برای ثبت اطلاعات خسارات ناشی از سیل و افراد حادثه دیده، هزینه‌ها و نحوه تخصیص و توزیع منابع به دستور دکتر رحمانی فضلی رئیس قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده تشکیل شده است.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
معاون رئیس جمهور بابیان اینکه بر اساس گزارش‌های دریافتی ۲۱۵۰ خانواده ایثارگر در استان‌های مختلف دچار آسیب شده‌اند، گفت: با اقدامات صورت گرفته پرونده ۱۸۷۰ منزل خسارت دیده ایثارگران تشکیل و به بیمه کوثر ارجاع شده است که ارزیابی خسارت ۱۴۶۰ پرونده توسط کارشناسان بیمه انجام شده و تاکنون خسارت مربوط به ۱۸۰ پرونده نیز پرداخت شده است. وی با تأکید بر ضرورت تسریع در فرایند پرداخت خسارت ایثارگران افزود: مهم‌ترین مشکل در روند ارزیابی و پرداخت خسارت منازل ایثارگران این است که متأسفانه هنوز گل و لای برخی منازل تخلیه نشده و ارزیابی دقیق میزان خسارت زمانبر است که این روند باید با سرعت بیشتری پیگیری شود. حجت الاسلام والمسلمین شهیدی درباره دیگر اقدامات صورت گرفته بنیاد برای جبران خسارت ایثارگران گفت: ارائه تسهیلات مسکن، اعطای وام به اعضای خسارت دیده صندوق قرض‌الحسنه شاهد و اعطای وام اشتغال توسط صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران نیز در دستور کار قرار دارد و مطالبات معوق خانواده معظم شهدای آسیب دیده در استان‌های سیل زده به زودی پرداخت می‌شود. وی گفت: هرچند بیش از صدنفر از ایثارگران آسیب دیده در مجتمع‌های فرهنگی و توانبخشی متعلق به بنیاد اسکان داده شده‌اند، اما با تداوم این وضعیت مشکلات آنان حل نمی‌شود، بنابراین پیگیری حل اسکان موقت ضرورت دارد. حجت الاسلام والمسلمین شهیدی در پایان ضمن قدردانی از تلاش‌های اعضای ستاد بحران بنیاد شهید و امور ایثارگران بر ادامه فعالیت‌های مستمر این ستاد برای کمک به ایثارگران سیل زده تأکید کرد.
تابناکتابناک5 ساعت قبل
ورود سامانه‌های بارشی تا اواسط خرداد ادامه داردبه گزارش ایسنا، مهدی جمالی نژاد، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در جلسه شورای اداری البرز گفت: امیدوارم چارچوب و برنامه‌ای که برای بازسازی مناطق سیل زده اعلام شده به درستی اجرایی شود چون اینکار نقش بسزایی در رضایت مندی و بالا رفتن امید مردم به مسئولان خواهدداشت. وی افزود: در این سیل‌ها بیش از پنج هزار تخریب در مناطق روستایی داشتیم و ۲۰۰ شهرمان نیز آسیب دیده است. بیشترین خسارت به خوزستان وارد شده که جبران آن به راحتی امکان پذیر نیست. هنوز بحران تمام نشده چون تا اواسط خرداد شاهد بارندگی و ورود سامانه‌های جدید به کشور خواهیم بود. بنا شده در ۳۱ استان کشور هم این قرارگاه تشکیل شود تا روند بازسازی خسارات سیل سرعت بیشتری به بگیرد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز20 ساعت قبل
«هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها» در حالی که تجربه هیأت مربوط به حادثه پلاسکو را پشت سر خود دارد، اما مأموریت بسیار دشوارتری را بر عهده دارد. حادثه سیل بسیار گسترده‌تر از رخداد آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکو است و تقریبا نیمی از ایران را در بر گرفته است. هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها تمهیدی است که برای تولید گزارشی معتبر که بر این فضای بی‌اعتمادی غلبه کند اندیشیده شده است. توجه در ۱۱۰ سؤال پیوست حکم رئیس هیأت مشخص می‌کند که حسن روحانی ابدا به این رویکردهای تک‌متغیری باور نداشته و ۱۴ بعد متکثر سیل را برشمرده‌ و از آنها خواسته است به همه سؤالات پاسخ گویند. هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها، مأموریت دشوار تدوین گزارشی دقیق و توأم با پاسخگویی به سؤالات رئیس جمهوری را مد نظر دارد که البته طبق حکم، نتایج آن به مردم نیز ارائه خواهد شد.

اخبار بیشتر