1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

پل‌دختر نیازمند امدادرسانی و کمک‌های مردمی است

راه‌های زمینی و هوایی به پل‌دختر باز شد/ تا ساعاتی دیگر تمام افراد گرفتار را نجات می‌دهیم

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
راه‌های زمینی و هوایی به پل‌دختر باز شد/ تا ساعاتی دیگر تمام افراد گرفتار را نجات می‌دهیم
راه‌های زمینی و هوایی به پل‌دختر باز شد/ تا ساعاتی دیگر تمام افراد گرفتار را نجات می‌دهیم - 0

معاون عمرانی استانداری لرستان گفت: مسیر امدادرسانی به سیل زدگان باز شده است و پروازها در حال انجام است و امداد رسانی وسیع انجام می‌شود.

به گزارش میزان، احمد مرادپور در گفتگویی تلویزیونی گفت: غروب روز گذشته راه امدادی باز و متاسفانه دوباره بسته شد.

او در ادامه بیان کرد: مسیر امداد رسانی امروز باز شده پروازها در حال انجام است و امداد رسانی وسیع انجام می‌شود.

او در ادامه بیان کرد: تا دو تا سه ساعت دیگر تمام افراد گرفتار را نجات خواهیم داد.

او درباره امداد رسانی به روستاها گفت: امدادرسانی به روستاها هم در حال انجام است و شرایط اسکان برای تمام افراد فراهم شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

ایجاد اردوگاه برای اسکان روستائیان سیل‌زده پلدختر و معمولان

همشهریخبرگزاری همشهری
ایجاد اردوگاه برای اسکان روستائیان سیل‌زده پلدختر و معمولان

امیرسرتیپ کیومرث حیدری در گفت و گو با خبرنگار مهر، در سخنانی با تاکید بر اینکه عملیات هوایی تا وقتی که مردم احساس نیاز داشته باشند ادامه خواهد داشت و ما در کنار مردم هستیم، اظهار داشت: ما اینجا می‌مانیم تا وقتی که پل‌ها برقرار شوند، بیمارستان‌ها عملیاتی شوند و مردم احساس آرامش کنند در کنارشان هستیم و بالگردها را از منطقه خارج نمی‌کنیم.

وی با اشاره به ایجاد کمپ و اردوگاه برای روستاهایی که به زیر آب رفته‌اند، عنوان کرد: خوشبختانه مصدومان را انتقال داده‌ایم و دیگر صدمه دیده‌ای در منطقه نداریم.

فرمانده نیروی زمینی ارتش، تصریح کرد: با حضور نماینده مردم در مجلس، فرماندار و… روستاها را اولویت بندی کرده‌ایم، مصدوم و در راه مانده نداریم.

امیر حیدری، تاکید کرد: همچنین ما تیم‌هایی را به روستاها اعزام کرده‌ایم تا شناسایی دقیق‌تری در این زمینه داشته باشیم. کد خبر ۴۳۶۰۸۸

خواندن خبر در سایت منبع

دسترسی دشوار و نیاز فوری پل‌دختر به امداد/ خوزستان مقصد بعدی سیل

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
دسترسی دشوار و نیاز فوری پل‌دختر به امداد/ خوزستان مقصد بعدی سیل

به گزارش خبرآنلاین، سومین روز از آغاز وقوع سیل در ۲۲ استان کشور با رسیدن نیروهای امدادی از نخستین ساعات بامداد امروز به شهرستان پلدختر در استان لرستان همراه شد. مردم در شهر پلدختر ۲۴ ساعت سخت و دشواری را تجربه کردند. از نخستین ساعات ظهر دیروز اخباری از عدم دسترسی به شهرستان پلدختر مخابره شد و تا ساعات پایانی شب نیروهای امدادی اعلام کردند که امکان اعزام نیرو به این شهرستان فعلا وجود ندارد و مردم در پلدختر به کوه‌ها و پشت بام خانه‌ها پناه برده‌اند. اما از ساعت ۵ صبح امروز اولین گروه از امدادگران وارد این شهر شدند و گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد این شهر و مردمان آن نیازمند امداد فوری هستند.

همزمان در برخی استان‌ها مانند تهران، قزوین، ایلام، کرمانشاه، همدان، زنجان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال بختیاری و بخش‌هایی از آذربایجان شرقی بارش‌ها فروکش کرده اما همزمان رودخانه‌ها پر آب است.

نکته مهم دیگر استمرار احتمال وقوع سیل در شهرهای استان خوزستان است و همزمان نیروهای محلی در خوزستان آماده مدیریت سیل در شهرهای این استان هستند.

آخرین وضعیت امدادرسانی به شهرهای لرستان

در این زمینه پیرحسین کولیوند رئیس سازمان اورژانس کشوری درباره جزئیات امدادرسانی به سیل‌زدگان و انتقال آنها به مناطق امن در لرستان و شهرستان پلدختر اظهار کرد: از ابتدای صبح امروز از طریق اورژانس هوایی، ۳۹ نفر را به مناطق امن که سپاه مشخص کرد، منتقل کردیم و عملیات با تمام توان ادامه دارد. سایر نیروهای حاضر نیز همکاری می‌کنند و مردم را جابجا می‌کنند.

وی افزود: علاوه بر جابجایی افرادی که باید منتقل و به محل امن بروند، امر ارسال دارو، تجهیزات و تیم‌های پزشکی و بهداشت محیط را نیز در دستور کار داریم و تیم‌های پزشکی و کمک پزشکی به محل اعزام می‌شوند. رئیس سازمان اورژانس کشور در پاسخ به اینکه چه تعداد از مردم نیازمند امدادرسانی هستند؟ گفت: تا ظهر تمام کسانی که نیازمند به انتقال باشند را منتقل می‌کنیم. تعداد قابل شمارش نیست و دقیقا نمی‌دانیم، ولی هرچند نفر باشند را منتقل می‌کنیم.

کولیوند درباره وضعیت جسمانی افراد آسیب دیده گفت: حال آنها که منتقل شدند خوب است و چندان مشکلی ندارند. رئیس سازمان اورژانس کشور همچنین از نجات جان ۱۴ نفر در دوازدهم فروردین و نجات جان ۳۹ نفر در ۸ سورتی پرواز در ۱۳ فروردین تا ساعت ۱۰ در مناطق سیل زده لرستان توسط بالگردهای سازمان اورژانس خبر داد و گفت که عملیات همچنان ادامه دارد.

تجهیزات به اندازه کافی وجود ندارد

همزمان نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس با تاکید بر این‌که «ارتباط راهی و تلفنی در غالب نقاط استان لرستان قطع است گفت: اورژانسی‌ترین کاری که در این شرایط از دولت انتظار می‌رود برقراری ارتباط تلفنی و راه‌هاست تا بتوانیم امکانات را به دست مردم برسانیم. محمد بیرانوند با اشاره به آخرین وضعیت خرم‌آباد بعد از سیل اخیر بیان کرد: امروز هوا در سطح خرم آباد مساعد است اما ارتباط غالب روستاها قطع شده است. در شهر دوره چگینی به جد نیاز به کمک‌های اولیه داریم. در روستاهای دوآب، دلبر و بخش‌هایی از سپید دشت و بیران شهر ارتباط کاملا قطع است.

وی اظهار کرد: در شهر دوره چگینی ارتباط تلفنی نیز قطع شده است و افراد برای برقراری ارتباط باید بتوانند ۱۰ کیلومتر جابه جا شوند. می‌توان گفت ارتباطات در غالب روستاها و شهرستان‌های استان قطع است و مردم به شدت در مضیغه هستند. وی تصریح کرد: تجهیزات به اندازه کافی وجود ندارد و همان میزانی که نیز موجود است به دلیل قطع بودن ارتباط‌ها نمی‌توانیم به دست مردم برسانیم. قبل از هر کاری باید ارتباطات برقرار شود. ارتباط راه‌ها و تلفنی باید برقرار شود تا ما بتوانیم اوضاع را ساماندهی کنیم.

نماینده مردم خرم آباد در مجلس تاکید کرد: اورژانسی‌ترین کاری که در این شرایط از دولت انتظار می‌رود برقراری ارتباط تلفنی و راه‌هاست تا بتوانیم امکانات را به دست مردم برسانیم. اکنون در روستاهای دارایی، بدرآباد، بهرامی، ناصروند و روستاهای سپید دشت ارتباط‌ها قطع است. وی در پایان گفت: در شهرستان دوره چگینی ضمن این‌که در مرکز شهرستان، ارتباط تلفنی قطع است در ۱۲ روستا آن نیز ارتباطات راهی قطع است. بعضی از مردم در مناطق امن اسکان داده شده‌اند اما بعضی از مردم نیز شب گذشته را در سرما به سر بردند و به سختی گذراندند.

از سوی دیگر نماینده دورود و ازنا در مجلس گفت: دورود نیاز به آب و برق دارد. مجید کیانپور اظهار کرد: طی ۴۸ ساعت گذشته ۱۱۶ میلی‎متر بارندگی در دورود داشتیم و از طرفی حجم روان‎آب از سمت سد مروک بسیار زیاد بود که برایمان نگرانی ایجاد کرده بود و خوشبختانه با کمک اب منطقه‎ای سیلی که قرار بود اتفاق بیفتد، مهار شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر خیابان ساحلی، منوچهری، قسمتی از عزت آباد و … با سیل درگیرند و آب بالا آمده است ولی تلفات جانی نداشته‌ایم. به لحاظ امکانات کمبودهایی در بحث اب و برق داریم. نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی افزود: در ازنا هم روز گذشته به علت حجم زیاد آب رودخانه‌ای که از وسط شهر می‌گذشت، نگران شدیم ولی پل پیوند را تخریب کردند که به مدیریت سیلاب کمک کرد و جای تشکر دارد.

پیوندی: ارتفاع سیل در پلدختر ۵ تا ۶ متر بود

از سوی دیگر علی اصغر پیوندی رییس جمعیت هلال احمر ایران در گفت و گو با خبرآنلاین درباره آخرین وضعیت امدادرسانی به شهرستان پلدختر گفت: آخرین اطلاعاتی که ما از پلدختر گرفته‌ایم این است که خوشبختانه ارتفاع آب سیل که حدود ۵ تا ۶ متر بوده در حال فروکش کردن است و همزمان ارتباط شرق به غرب این شهر نیز وصل شده است.

او می‌گوید: حدود ۲۰ پرواز از میان بالگردهای هلال احمر و سازمان اورژانس به پلدختر انجام شده است و مصدومان انتقال داده شده‌اند، ارتباط زمینی نیز به این شهر کماکان سخت و دشوار است که با تلاش نیروهای امدادی در حال انجام است.

وی اضافه کرد: وضعیت لرستان نسبت به ایلام بدتر است و بارندگی روز گذشته سبب محاصره شدن شهر پلدختر در سیلاب شد. با تلاش نیروهای امدادی و مسلح را زمینی برای امداد رسانی به پلدختر را باز کردیم. پیوندی بیان کرد: در پلدختر ٢٩ تیم عملیاتی مستقر شدند. هدف ما امداد و نجات جان انسانها و جلوگیری از تلفات است تا بتوانیم به وظیفه خود عمل کنیم. تاکنون تلفات انسانی در پلدختر اعلام نشده اما میزان خسارت در این شهرستان بالاست. مردم نوعدوست کشور با ارسال کمکهای نقدی خود یاری رسان سیل زدگان لرستان باشند.

سیل در کمین ۶۰ دهستان کارون

اما از آن طرف مقصد بعدی سیل شهرها و روستاهای پایین دست کارون است. در این زمینه فرماندار کارون با اشاره به شکسته شدن پی در پی و لحظه‌ای سیل‌بندهای رودخانه کارون و انجام همزمان عملیات ترمیم گفت: حدود ۶۰ دهستان و روستا در معرض خطر جدی سیل هستند. معصومه خنفری اظهار کرد: در مجموع حدود ۶۰ دهستان و روستا در شهرستان کارون قرار دارند که بخشی از آنها در حاشیه رودخانه کارون و بخشی دیگر در شرق اتوبان آبادان قرار گرفته‌اند.

وی افزود: روستاهایی که در حاشیه رودخانه کارون قرار دارند در معرض تهدید جدی سیلاب هستند زیرا بیشترین پیچ و خم رودخانه کارون در حوزه شهرستان کارون است. بیش از ۳۵ ده و روستا در حاشیه رودخانه کارون قرار دارند که این روستاها را با افزایش ارتفاع سیل‌بندها از خطر جدی سیل نجات داده‌ایم و فعلا شرایط را کنترل کرده‌ایم اما خطر در این روستاها جدی است. فرماندار کارون گفت: هر لحظه که یک سیل‌بند شکسته می‌شود که آن را ترمیم می‌کنیم. اکنون ارتفاع آب از سطح روستاها بالاتر رفته است اما با خاک‌ریزی و احداث سیل‌بند آب را نگهداشته‌ایم ولی اگر سیل‌بندی شکسته شود به آب سمت روستاها فوران می‌کند. خنفری بیان کرد: اکنون آب وارد برخی روستاها شده است اما دور منازل مسکونی سیل‌بند احداث کرده‌ایم تا از ورود آب جلوگیری کنیم اما سیل‌بندها هر لحظه شکسته می‌شوند. وی تصریح کرد: روستاهایی که در شرق اتوبان آبادان واقع شده‌اند نیز مورد تهدید جدی کانال بحره و کانال آبرسانی به کانون ریزگردها هستند و در محاصره این دو کانال قرار دارند.

فرماندار کارون افزود: اکنون تهدید جدی در دهستان‌ها و روستاهای شهرستان کارون که در شرق اتوبان واقع شده‌اند بیش از روستاهایی است که در حاشیه رودخانه کارون قرار دارند زیرا این دهستان‌ها و روستاها د رمحاصره کانال بحره و کانال ریزگردها قرار گرفته‌اند و آب در این کانال‌ها سرریز شده است. وی عنوان کرد: از ابتدا تا انتهای شهرستان کارون در امتداد رودخانه کارون قرار گرفته است و برخی روستاهای سمت دیگر این شهرستان در محاصره این دو کانال هستند. خنفری بیان کرد: هشدارهای لازم به مردم روستاها نسبت به جابه‌جایی زنان، کودکان و سالمندان داده شده است اما مردم این روستاها مقاومت می‌کنند.

تعطیلی مدارس خوزستان

براساس اعلام استانداری خوزستان، مدارس در چند شهر خوزستان در روزهای شنبه تا دوشنبه هفته آینده تعطیل و آغاز به کار دانشگاه‌های استان با یک هفته تاخیر خواهد بود.

در اطلاعیه استانداری خوزستان آمده است: "به اطلاع می‌رساند بنا بر تصمیم استاندار خوزستان با توجه به مشکلات ناشی از آبگرفتگی‌ها و سیلاب‌های اخیر و همچنین ضرورت اسکان مهمانان نوروزی مدارس در شهرستان‌های اهواز، باوی، کارون، حمیدیه، دشت آزادگان، هویزه، و شعیبیه شوشتر و همچنین مدارس روستاهای زاویه دزفول، شهرک بهروزی دزفول، بخش دارخوین و روستاهای غرب کارون خرمشهر در روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه هفته آینده تعطیل می‌باشند.

ضمنا فعالیت‌های دانشگاه‌های استان با یک هفته تاخیر از ۲۴ فروردین آغاز خواهد شد. "

خواندن خبر در سایت منبع

نماینده پل‌دختر: پتو، چادر و غذا نیاز داریم/شرایط در «پلدختر» تحت کنترل است

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
نماینده پل‌دختر: پتو، چادر و غذا نیاز داریم/شرایط در «پلدختر» تحت کنترل است
نماینده پل‌دختر: پتو، چادر و غذا نیاز داریم/شرایط در «پلدختر» تحت کنترل است - 0

نماینده مردم پلدختر در مجلس با اشاره به این‌که «تمرکز نیروهای امدادی رساندن امکانات اولیه به دست مردم است»، گفت: اکنون مهم‌ترین و اساسی‌ترین نیاز مردم در شهرستان پتو، چادر و غذا است.

سید حمید رضا کاظمی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آخرین وضعیت در شهرستان پلدختر و معمولان بعد از سیلناشی از بارش‌های اخیر بیان کرد: شرایط در شهرستان پلدختر و معمولان در حال مدیریت و کنترل است. بالگردهای ارتش وارد منطقه شده‌اند و امداد رسانی به مردم در حال انجام است.

وی ادامه اظهار کرد: هم‌اکنون امیر حیدری (فرمانده عملیات ارتش در ستاد مقابله با بحران استان لرستان و غرب کشور) در شهرستان حضور دارند و نیروها وارد منطقه شده‌اند و در حال خدمت رسانی به مردم هستند. اکنون تمرکز بر این است تا در مناطقی که ارتباط قطع است امکانات اولیه ارسال شود.

نماینده مردم پلدختر در مجلس تصریح کرد: اکنون مهم‌ترین و اساسی‌ترین نیاز مردم در منطقه پتو، چادر و غذا است.

محمد بیرانوند نماینده مردم خرم‌آباد هم در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آخرین وضعیت خرم‌آباد بعد از سیل اخیر بیان کرد: امروز هوا در سطح خرم آباد مساعد است اما ارتباط غالب روستاها قطع شده است. در شهر دوره چگینی به جد نیاز به کمک‌های اولیه داریم. در روستاهای دوآب، دلبر و بخش‌هایی از سپید دشت و بیران شهر ارتباط کاملا قطع است.

وی اظهار کرد: در شهر دوره چگینی ارتباط تلفنی نیز قطع شده است و افراد برای برقراری ارتباط باید بتوانند ۱۰ کیلومتر جابه جا شوند. می‌توان گفت ارتباطات در غالب روستاها و شهرستان‌های استان قطع است و مردم به شدت در مضیغه هستند.

وی تصریح کرد: تجهیزات به اندازه کافی وجود ندارد و همان میزانی که نیز موجود است به دلیل قطع بودن ارتباط‌ها نمی‌توانیم به دست مردم برسانیم. قبل از هر کاری باید ارتباطات برقرار شود. ارتباط راه‌ها و تلفنی باید برقرار شود تا ما بتوانیم اوضاع را ساماندهی کنیم.

نماینده مردم خرم آباد در مجلس تاکید کرد: اورژانسی‌ترین کاری که در این شرایط از دولت انتظار می‌رود برقراری ارتباط تلفنی و راه‌هاست تا بتوانیم امکانات را به دست مردم برسانیم. اکنون در روستاهای دارایی، بدرآباد، بهرامی، ناصروند و روستاهای سپید دشت ارتباط‌ها قطع است.

وی در پایان گفت: در شهرستان دوره چگینی ضمن این‌که در مرکز شهرستان ارتباط تلفنی قطع است در ۱۲ روستا آن نیز ارتباطات راهی قطع است. بعضی از مردم در مناطق امن اسکان داده شده‌اند اما بعضی از مردم نیز شب گذشته را در سرما به سر بردند و به سختی گذراندند.

خواندن خبر در سایت منبع

پلدختر پس از یک شب سخت

ایرناخبرگزاری ایرنا
پلدختر پس از یک شب سخت

به گزارش ایرنا، ازدیروز تمامی راه‌های زمینی به منطقه قطع شده بود و شرایط جوی اجازه پرواز هوایی را نمی‌داد، تنها در یک مورد بالگرد امدادی ایلام موفق به حضور در منطقه و نجات حدود ۱۵ نفر شد که برای فرار ازسیلاب در پشت بام منازل پناه گرفته بودند.

از نخستین ساعات امروز با بهبود شرایط جوی و ایجاد یک راه دسترسی در مسیر آزادراه خرم آباد - پل زال کار امدادرسانی به مردم آغاز شده است.

صبح امروز سه شنبه رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از ورود گروه‌های واکنش سریع امدادی به منطقه سیل زده پلدختر استان لرستان خبر داد.

مرتضی سلیمی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با اعلام این مطلب اظهار داشت: این تیم‌های امداد و نجات با ورود خود به منطقه یادشده با تمام توان در حال امدادرسانی به سیل زدگان و متاثرین از سیلاب هستند.

وی ادامه داد: همچنین ۶ فروند بالگرد هم برای کمک به سیل زدگان پلدختر به لرستان اعزام شدند.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اضافه کرد: همه اقلام امدادی، زیستی و مواد غذایی به اندازه کافی در انبارهای استان لرستان وجود دارد و بالگردهای هلال احمر به تیم‌های تخصصی امداد و نجات کوهستان برای فرود و صعود احتمالی و نجات جان حادثه دیدگانی که به خاطر سیلاب به پشت بام‌ها و ارتفاعات بلند پناه برده‌اند مجهز شده‌اند.

سلیمی توضیح داد: یک اردوگاه جدید هم برای اسکان اضطراری و موقت سیل زدگان پلدختر استان لرستان پیش بینی و برپا شده است.

وی از عموم مردم خواست تا از تردد بی مورد در مناطق سیل زده استان لرستان خودداری کنند تا امدادرسانی به سیل زدگان با سرعت بیشتری انجام شود.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر همچنین از نجات و انتقال شماری از روستائیان به روستاهای دیگر و مناطق امن خبر داد و گفت: با باز شدن مسیرهای مواصلاتی زمینی به پلدختر گروههای جدید امداد و نجات به مناطق سیل زده اعزام خواهند شد.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان نیز گفت: با گشایش کامل مسیرها کار امدادرسانی به منطقه سرعت می‌گیرد.

غلامرضا آقامیرزایی افزود: بخشی افراد گرفتار سیل به روستاهای اطراف منتقل شده و یا در ساختمان‌های امن‌تر روستای خود اسکان داده شدند.

** ۱۴بالگرد و هواپیماهای ارتش آماده ارسال کمک به لرستان هستند

وزیر کشور که دوشنبه شب در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران شرکت کرده بود، گفت: ۱۴ بالگرد و هواپیماهای c-۱۳۰ ارتش آماده ارسال تجهیزات به مناطق سیل زده لرستان است اما به علت شرایط جوی تاکنون امکان اعزام انجام نشده است.

عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه این نشست به خبرنگاران افزود: البته امدادها به صورت زمینی به سمت لرستان و پلدختر ارسال شده است.

وی با بیان اینکه ٢٤ استان کشور درگیر بارندگی هستند افزود: در بارندگی‌های اخیر همه دستگاه‌ها نهایت همکاری را داشتند.

وزیر کشور گفت: به تمامی استان‌ها بخشنامه هایی مبنی بر ارسال امکانات و تجهیزات به مناطق سیل زده همچون ایلام، لرستان و خوزستان ارسال شده است.

به گفته وی استانداران می‌توانند نیازهای خود را بین استانی رفع کنند.

**نیروهای مسلح به کمک سیلزدگان لرستان می‌آیند

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح نیز به تمامی نیروها دستور داد که به سیل زدگان استان لرستان امدادرسانی کنند.

پیرو فرمان قبلی فرمانده معظم کل قوا به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح مبنی بر امداد رسانی به سیل زدگان و به دنبال ادامه بارندگی‌های سیل آسا در بسیاری از شهرهای کشور از جمله برخی شهرهای استان لرستان، سرلشکر محمد باقری در دستوری به نیروهای مسلح اعم از ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و وزارت دفاع ابلاغ کرد هرچه سریعتر با بسیج نیروی انسانی، تجهیزات و بالگردهای امدادی، به یاری سیل زدگان استان لرستان بشتابند.

وی در این دستور تاکید کرد: نیروهای مسلح تا زمان آرامش هموطنان سیل زده در شهرهای درگیر سیل حضور داشته باشند.

**غذا و پوشاک نیاز فوری مردم پلدختر و معمولان

با توجه به پیام‌های ارسالی و تماس‌های دریافتی از مردم سیلزده پلدختر و معمولان، غذا و پوشاک نیاز اصلی آنان است.

در فیلم هایی که در فضامجازی به اشتراک گذاشته شده بسیاری از مردم شب گذشته را در محیط‌های باز و در سرما گذرانده‌اند و با وجود اینکه کودکان نیز همراه آنان هستند برخی نیز نسبت به تامین شیر خشک برای نوزادان درخواست کمک دارند.

حجم خرابی سیل پلدختر بسیار بالاست/اطلاعات دقیقی از روستاهای سیل زده نیست

**حجم خرابی بالا است و اطلاع دقیقی از روستاهای سیل زده نیست

استاندار لرستان گفت: حجم خرابی سیلاب پلدختر بسیار بالا است وبه دلیل نبود راههای دسترسی و امکان ارتباط کامل مخابراتی تاکنون اطلاعات دقیقی از روستاهای سیل زده واقع در مسیر وجود ندارد.

سید موسی خادمی بیان کرد: ساعت ۳ بامداد امروز یک مسیر زمینی جدید به پلدختر ایجاد شده و تعدادی ازنیروهای امدادی وارد منطقه شدند.

وی اظهار داشت: از اوایل وقت امروز از طریق بالگرد منطقه را بازدید کردیم که سیل کاملا فروکش کرده اما حجم خرابی‌ها بالا است.

وی دامه داد: با توجه به اینکه جاده خرم آباد - پلدختر بطور کل ازبین رفته امکان دسترسی زمینی به صورت گسترده وجود ندارد و نمی‌توان به همه روستاهای سیل زده وارد شد.

استاندار لرستان گفت: تقریبا تمامی روستاهای نزدیک رودخانه کشکان به طور کامل زیر آب رفته‌اند که به نظر می‌رسد قبل از وقوع سیلاب تخلیه شده‌اند اما باید به وطر دقیق رسیدگی شود شایدرادی علیرغم هشدارهای تخلیه در محل مانده باشند.

خادمی تصریح کرد: مردم این روستاها در ارتفاعات اطراف مستقر بودند و ارائه خدماتی همچون غذا و چادر به آنان توسطبالگرد آغاز شد.

وی با بیان اینکه هم اکنون بالگرد‌های ارتش سپاه پاسداران در حال انجام عملیات در روستاهای شهرستان پلدختر هستند گفت: قرار است تعداد دیگری بالگرد وارد استان شود که امیدواریم این مهم هرچه سریع انجام گیرد.

وی اظهار داشت: تعداد و پراکندگی نقاط نیازمند امدادرسانی بسیار زیاد است و ارتباطمخابراتی و تلفنی منطقه کامل برقرار نیست.

استاندار لرستان گفت: متاسفانه بخش غربی پلدختر زیر آب رفته و به هیچ وجه قابل سکونت نیست و شرق این شهر تقریبا مشکلی ندارد.

خادمی با اشاره به حضور وزیر راه و شهرسازدر منطقه افزود: تلاش برای ایجاد راه دسترسی مناسب به شهرستان پلدختر از طرف آزاد راه خرم آباد - پل زال همچنان ادامه دارد.

به گفته وی هلال احمر نسبت به تامین اقلام اساسی برای سیل زدگان قول مساعد داده اما به دلیل شرایط نامساعد دسترسی، توزیع اقلام به سختی انجام می‌شود.

وقوع سه مرحله سیل در سال گذشته بیش از پنج هزارمیلیارد ریال خسارت در لرستان به جای گذاشت و مردم بسیاری از شهرهای لرستان به نحوی با تبعات این خسارت‌ها به استقبال سال ۹۸ رفتند.

اما آغازین روزهای امسال نیز شدت بارش‌ها و وقوع سیل، نوروز را تحت شعاع قرار داده و مردم و مسئولان این استان درگیر و دار این حادثه هستند.

برآورد خسارت موج اول بارش‌های امسال تا هشت هزار میلیارد ریال عنوان شد و در حالی که تلاش برای احیای مجدد استان آغاز شده بود موج بارشی جدیدی از ابتدای هفته جاری سراسر استان را در بر گرفته است.

اوج فعالیت این سامانه از دوشنبه شب آغاز شد و به صورت متناوب ادامه دارد، بارش‌های سیل آسایی که چندین رودخانه مرده استان را از خواب خشکسالی بیدار و روانه شهر و وروستاهای استان کرده است.

روز دوشنبه سه رودخانه خرم آباد، و رودخانه شهرستانهای دلفان، کوهدشت، سلسله، پلدختر، معمولان، بروجرد و چگنی طغیان کرده، سد مروک دورود سرریز کرده و برخی سدها همچون هاله و کزنار در آستانه سرریز هستند و به صدها هزار نفر از اهالی هشدار داده شده منزل خود را ترک کنند.

برق، آب و گاز بسیاری از مناطق شهری و روستایی قطع شد، پل‌های بسیاری در مسیرهای اصلی و فرعی فروریخته و بسیاری از روستاهای سیل زده از جمله در شهرستان پلدختر راه دسترسی ندارند و تاکنون نیز شرایط جوی اجازه پرواز‌های امدادی به این مناطق را نداده است.

راههای منتهی به خرم آباد مرکز استان بسته شده و امروز با کشته شدن ۲ نفر در معمولان و ویسیان، شمار جان باختگان بارش‌های سیل آسا در لرستان به هفت نفر رسید.

بارش‌های سیل آسا باند فرودگاه خرم آباد را احاطه کرد و معاون اول رییس جمهوری را مجبور کرد سفر خود به خوزستان را زمینی ادامه دهد.

مناطق جنوبی و ساحلی خرم آباد را سیلاب عظیم در برگرفته و روستاهای جنوب این شهر دچار آبگرفتگی شدید شده‌اند، در پلدختر به دلیل قطع راههای زمینی و ارتباط تلفنی تا شامگاه امشب، عدم امکان پرواز امدادی، اطلاعی از روستاهای سیل زده حاشیه کشکان در دسترس نبود.

چندین روستای پلدختر همچون بابازید، چم مهر و ودمرود زیر آب رفته‌اند، بخش غربی شهر با جمعیت حدود ۶ هزار نفر و شهر معمولان نیز غرقاب هستند.

فرماندار دوره چگنی هم حجم خسارتها را بالا عنوان کرده و اظهار داشته ۶۰ درصد منازل مسکونی دچار آبگرفتگی شدند.

ارتباط ۲۹۰ روستا در الیگودرز و حدود ۲۵۰ روستا در دلفان نیز قطع شده است.

۷۲۶۹/۷۲۷۳/۶۰۶۰

خواندن خبر در سایت منبع

بهزیستی: پیشنهاد شده به مدت ۳ ماه به سیل زدگان شهرپلدختر و معمولان مستمری پرداخت شود

انتخابخبرگزاری انتخاب
بهزیستی: پیشنهاد شده به مدت ۳ ماه به سیل زدگان شهرپلدختر و معمولان مستمری پرداخت شود
بهزیستی: پیشنهاد شده به مدت ۳ ماه به سیل زدگان شهرپلدختر و معمولان مستمری پرداخت شود - 0

مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: با توجه به شرایط سیل زدگان در شهرپلدختر و معمولان، پیشنهاد داده شده علاوه بر جبران خسارات از طریق ستاد مدیریت بحران، به منظور ارتقاء سطح بهداشتی و پاکسازی منازل مردم و معلولان ۳ ماه مستمری به آنها داده شود.

علی همت محمودنژاد در گفت‌وگو با تسنیم از مسئولان درخواست کرد که نسبت به وضعیت مردم و معلولان شهر پلدختر و معمولان اقدامات سریع‌تری را برای رفع مشکلات سیل‌زدگان انجام دهند.

محمودنژاد افزود: متاسفانه زیرساخت‌های ادواتی و ابنیه‌ای شهر پلدختر به هیچ عنوان مناسب نبوده و به همین خاطر مردم در مشقت و سختی هستند و با توجه به کمبودها مشکلات بسیاری را برای مردم در سیل اخیر ایجاد کرده است.

رئیس پل دختری انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران ادامه داد: پناه بردن هزاران نفر از مردم پل دختر به کوه و عدم دسترسی آنها از طریق قایق و ادوات، با توجه به موقعیت جغرافیایی پلدختر این موضوع را نشان می‌دهد که ستاد مدیریت بحران باید در این زمینه تصمیم جدی را اتخاذ کند.

وی افزود: مردم به ویژه معلولان شهر پلدختر، معمولان و سایر روستاها از چند روز پیش در محاصره آب قرار گرفته‌اند و به لحاظ بهداشتی و درمانی با مسائل و مشکلات بسیار زیادی روبرو هستند.

محمودنژاد گفت: با توجه به شرایط اشاره شده، بنده به رئیس سازمان بهزیستی کشور پیشنهاد دادم علاوه بر جبران خسارات از طریق ستاد مدیریت بحران، به منظور ارتقاء سطح بهداشتی و پاکسازی و شستشو منازل مردم و معلولان در مناطق سیل زده به مدت ۳ ماه یارانه و مستمری به آنها داده شود.

مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور اعلام آمادگی کرد تا وسایل توانبخشی معلولان آسیب دیده در سیل پلدختر را از طریق سازمان بهزیستی کشور تامین کند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اجتماعی، سیل پلدختر، امداد و نجات، پل دختر و غذا از تلگرام

💢 رئیس سازمان امداد و نجات: گروه‌های واکنش سریع هلال احمر وارد پلدختر شدند

🔸رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از ورود گروه‌های واکنش سریع امدادی به منطقه سیل زده پلدختر استان لرستان خبر داد.

🔸این تیم‌های امداد و نجات با ورود خود به منطقه یادشده با تمام توان در حال امدادرسانی به سیل زدگان و متاثرین از سیلاب هستند.

همچنین ۶ فروند بالگرد هم برای کمک به سیل زدگان پلدختر به لرستان اعزام شدند.

🔸 همه اقلام امدادی، زیستی و مواد غذایی به اندازه کافی در انبارهای استان لرستان وجود دارد و بالگردهای هلال احمر به تیم‌های تخصصی امداد و نجات کوهستان برای فرود و صعود احتمالی و نجات جان حادثه دیدگانی که به خاطر سیلاب به پشت بام‌ها و ارتفاعات بلند پناه برده‌اند مجهز شده‌اند.

🔸 یک اردوگاه جدید هم برای اسکان اضطراری و موقت سیل زدگان پلدختر استان لرستان پیش بینی و برپا شده است

🔸 مردم از تردد بی مورد در مناطق سیل زده استان لرستان خودداری کنند تا امدادرسانی به سیل زدگان با سرعت بیشتری انجام شود.

ایرنا

====


رئیس سازمان امداد و نجات:

گروه‌های واکنش سریع هلال احمر وارد پلدختر شدند

🔸رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از ورود گروه‌های واکنش سریع امدادی به منطقه سیل زده پلدختر استان لرستان خبر داد.

🔸این تیم‌های امداد و نجات با ورود خود به منطقه یادشده با تمام توان در حال امدادرسانی به سیل زدگان و متاثرین از سیلاب هستند.

همچنین ۶ فروند بالگرد هم برای کمک به سیل زدگان پلدختر به لرستان اعزام شدند.

🔸 همه اقلام امدادی، زیستی و مواد غذایی به اندازه کافی در انبارهای استان لرستان وجود دارد و بالگردهای هلال احمر به تیم‌های تخصصی امداد و نجات کوهستان برای فرود و صعود احتمالی و نجات جان حادثه دیدگانی که به خاطر سیلاب به پشت بام‌ها و ارتفاعات بلند پناه برده‌اند مجهز شده‌اند.

🔸 یک اردوگاه جدید هم برای اسکان اضطراری و موقت سیل زدگان پلدختر استان لرستان پیش بینی و برپا شده است

🔸 مردم از تردد بی مورد در مناطق سیل زده استان لرستان خودداری کنند تا امدادرسانی به سیل زدگان با سرعت بیشتری انجام شود/ ایرنا


هلال‌احمر:

شایعه کشته‌شدن تعدادی از مردم در سیل پلدختر صحت ندارد

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر خبر کشته شدن تعدادی از مردم در سیل شهرپلدختر را تکذیب کرد. /تسنیم


♨️ شایعه کشته‌شدن تعدادی از مردم در سیل #پلدختر صحت ندارد

🔹 رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر خبر کشته شدن تعدادی از مردم در #سیل شهرپلدختر را تکذیب کرد.

🔻اخبار و تصاویر موثق و فوری ببینید👇🏼👇🏼


♦️هلال‌احمر: شایعه کشته‌شدن تعدادی از مردم در سیل پلدختر صحت ندارد

🔹رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با رد هر گونه خبری مبنی بر کشته شدن سیل زدگان در شهر پلدختر گفت: سیل پلدختر هیچ تلفاتی نداشته است

جزئیات در👇👇

entekhab. ir/۰۰۱xrd


تکذیب شایعه کشته‌شدن تعدادی از مردم در سیل پل‌دختر

🔹رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر ایران خبر کشته شدن تعدادی از مردم در سیل شهرپلدختر را تکذیب و تأکید کرد سیل پلدختر هیچ تلفاتی (جانی) نداشته است.

yon. ir/EKvkd


نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از حکم قلع و تخریب بام فروشی‌های پایتخت خبر دادعبدالرضا گلپایگانی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: متاسفانه در برخی نقاط شرق و شمال شرق تهران همچون مناطق شمیران نو و سیمین قلعه و دیگر نقاط، اسکان غیررسمی ایجاد شده و شهرداری در قالب بافت فرسوده و تامین خدمات با این تخلفات ساختمانی مواجه است. وی افزود: آمار کل ساختمان‌هایی که تخلف از قوانین وضوابط دارند از طریق کمیسیون ماده ۱۰۰ حکم قلع و تخریب آن‌ها در حال تکمیل است و برخورد قضایی می‌شود. گلپایگانی گفت: شرکت حریم بان و شهربان شهرداری نیز به صورت جدی وارد عمل شده است و از ساخت وساز‌هایی اینچنینی جلوگیری می‌کند. وی افزود: متاسفانه ما هنوزبه طورکامل در این موضوع فائق نیامده‌ایم چرا که یک شبکه گسترده است که سود خوبی از چنین ساخت وساز‌هایی عایدشان می‌شود و اغلب افرادی که در این ماجرا هستند طبقه فقیر و کم درآمد جامعه را تشکیل می‌دهند که تبعات اجتماعی بسیاری نیز در بردارد، اما وظیفه شهرداری این است که با این تخلفات برخورد جدی کنند.
فارسفارس9 ساعت قبل
مدیرکل اجتماعی و فرهنگی معاونت اجتماعی و پیشگیری ازوقوع جرم قوه قضاییه از راه‌اندازی ۱۳۲ مرکز ملاقات با فرزندان طلاق خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس، علی محمد زنگانه در دوازدهمین نشست ستاد کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی افزود: طبق توافق با شورای اجتماعی کشور قرار شد ۱۶۰ مرکز ملاقات با فرزند تا پایان سال ۱۴۰۰ راه اندازی شود که تاکنون ۱۳۲ مرکز فعالیت خود را شروع کرده و بیش از ۸۰درصد هدف توافق شده با شورای اجتماعی کشور با راه اندازی این مراکز محقق شده است. وی ادامه داد: حدو ۷۰ هزار ملاقات در این مراکز صورت گرفته و ۷۴۰ مورد صلح و سازش بین والدین طلاق گرفته اتفاق افتاده است. در بقیه استان‌ها هم قرار شد یک شهر از هر استان به صورت پایلوت اجرا شود. به ازای هر ۵۰۰ نفر جمعیت هر شهرستان، دست کم یک حکم قرآن و مصلح تربیت می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محمد اکبرنیا در گفتگو با رادیو اقتصاد با بیان اینکه نرخ بیکاری در میان فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور بیشتر است، استقبال از دومین نمایشگاه بین المللی کار ایران را مثبت ارزیابی کرد. وی افزود: برگزاری موفقیت آمیز نخستین نمایشگاه بین المللی کار ایران در اردیبهشت ماه ۹۷ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران مقرر شد که دومین دوره این نمایشگاه در اردیبهشت ماه ۹۸ در محل مزبور برگزار شود. وی افزود: هدف از برگزاری این نمایشگاه آشنا شدن بازدیدکنندگان با شرکت‌های جدید و کاریابی داخلی و بین المللی است. اکبرنیا گفت: نمایشگاه کار یک نمادی که می‌خواهد ارتباطی بین کارجویان، کارفرمایان وکاریابی‌ها برقرار تا این سه ضلع بازار کار همدیگر را بیشتر بشناسند. اکبرنیا گفت: نرخ بیکاری در فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور امروز بیشتر از سایر سطوح است زیرا افراد دارای مهارت فنی کمتر منتظر کار می‌مانند تا این قشر!
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ برنامه این هفته بحث روز گروه سیاسی رادیو ایران با موضوع رویکرد جدید سپاه و ویژگی‌های فرمانده جدید آن با حضور سردار علیرضا افشار، مشاور فرماندهی کل سپاه و متولیان کارشناس مسائل راهبردی روی آنتن رفت. در این برنامه دکتر متولیان به ویژگی‌های بارز فرمانده جدید سپاه اشاره کرد و گفت: باید سردار سلامی را عباس بن علی نظام دانست که همچون آن بزرگوار برای دشمنان عبوس و برای دوستان مهربان است. وی تاکید کرد: فرمانده هان نیروهای مسلح ما برخلاف قهرمانان خیالی غربی‌ها، مردان واقعی جهاد هستند. متولیان افزود: سردار سلامی دارای ویژگی‌های برجسته‌ای همچون هوشمندی، ولایت مداری، انقلابی‌گری، ساده زیستی و شجاعت است و استراتژیستی متفاوت از سایر استراتژیست‌های دنیاست. وی تاکید کرد: نیازهای دهه پنجم انقلاب و ویژگی هایی که برای بیانیه گام دوم آن بر شمرده شده است می‌طلبد فرمانده‌ای عاشورایی بر سپاه فرماندهی ‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی اداره کل زندان‌های استان تهران؛ مصطفی محبی مدیر کل زندان‌های استان با حضور در میان کارکنان ندامتگاه شهرری طی جلسه‌ای با اهداء هدایایی از کارکنان برجسته این ندامتگاه تجلیل کرد. وی با بیان این که خدمت در زندان‌ها امری شبانه روزی است به اتفاقات رخ داده در سال ۹۷ در زندان‌های استان خصوصا در ندامتگاه شهرری اشاره داشت و افزود: مفتخریم اعلام کنیم که در جریان کنترل مسائل اتفاق افتاده در زندان‌های استان در سال گذشته؛ بدون دخالت سایر ارگان‌ها و نهاد‌های برون سازمانی و با مداخله مستقیم کارکنان زندان‌های استان به بهترین نحو مدیریت شد که نشان از درایت و نقاط قابل تمجید کارکنان این اداره کل است. محبی با تاکید بر این مهم که کارمندان زندان در هر جایگاهی نقش خود را در روند اجرای زندانبانی موفق کم اهمیت ندانند؛ گفت: هر کارمندی حتی پرسنل وظیفه با عملکرد خود می‌تواند نقشی سازنده در پیشبرد اهداف سازمان داشته باشد. در پایان محبی با اهدا هدایایی به تعدادی از کارمندان بارز از تلاش آنان تجلیل کرد.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
نخستین جلسه کمیته فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده به ریاست شجاعان مسئول کارگروه فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه برگزار شدبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ نخستین جلسه کمیته فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده به ریاست شجاعان رئیس مرکز توسعه دولت الکترونیک، فناوری و آمار وزارت کشور و مسئول کمیته فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده و حضور ناصریان معاون توسعه مدیریت و منابع و نمایندگان تام الاختیار دستگاه‌های راه و شهرسازی، نیرو، جهادکشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام خمینی، جمعیت هلال احمر، سازمان بهزیستی و سازمان نقشه برداری کشور روز سه شنبه سوم فروردین ماه در وزارت کشور تشکیل شد. در این جلسه نیاز‌های اطلاعاتی جهت ایجاد سامانه امداد و بازسازی دولت (سجاد) ارائه شده و مورد بحث و بررسی قرار گرفت. این کمیته به منظور راه اندازی سامانه جامعی برای ثبت اطلاعات خسارات ناشی از سیل و افراد حادثه دیده، هزینه‌ها و نحوه تخصیص و توزیع منابع به دستور دکتر رحمانی فضلی رئیس قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده تشکیل شده است.

اخبار بیشتر