1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

زنگنه با وزیر انرژی روسیه دیدار کرد

زنگنه: تمدید توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک دشوار نیست

الفخبرگزاری الف
زنگنه: تمدید توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک دشوار نیست

به گزارش الف به نقل از روابط عمومی وزارت نفت، بیژن زنگنه وزیر نفت (دوشنبه ۱۲ فروردین‌ماه) در مسکو پس از دیدار با الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، در جمع خبرنگاران گفت: تمدید توافق کاهش عرضه نفت میان تولیدکنندگان عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) ساده خواهد بود و این توافق تاکنون نتایج خوبی داشته است.

وی افزود: تا آنجایی که من می‌دانم، تمدید توافق کاهش عرضه نفت کشورهای عضو و غیرعضو اوپک دشوار نیست.

وزیر نفت تصریح کرد: در دیدار امروز با آقای نواک، توافق شد همکاری‌های دوجانبه ایران و روسیه به عنوان دو صادرکننده نفت تقویت شود.

زنگنه گفت: مذاکرات با طرف روس در دو محور شامل روابط دوجانبه ایران و روسیه در حوزه نفت و انرژی و شرایط بازارهای جهانی نفت خام برگزار شد.

وی با اعلام گفت‌وگوی دو طرف درباره تحریم‌های آمریکا افزود: ما گفتیم که سه کشور بزرگ تولیدکننده نفت شامل ایران، ونزوئلا و روسیه شامل تحریم‌های غیرقانونی آمریکا شدند و این مسئله سبب شده است در میان مدت و کوتاه مدت بازار نفت بی‌ثبات شود و این موضوع نگرانی مصرف‌کنندگان نفت را در پی داشته است.

وزیر نفت درباره ساز و کار مالی اروپا برای تسهیلات روابط مالی با ایران در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نیز گفت: ما انتظارمان از اروپا بیش از این بود اما امیدواریم همین ساز و کار کنونی نیز فعال و موثر باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

زنگنه: وضعیت بازار نفت از نظر عرضه و تقاضا شکننده است

انتخابخبرگزاری انتخاب
زنگنه: وضعیت بازار نفت از نظر عرضه و تقاضا شکننده است
زنگنه: وضعیت بازار نفت از نظر عرضه و تقاضا شکننده است - 0

وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران هدف از سفر خود به روسیه را تبادل نظر با همتای روس در خصوص وضعیت بازار نفت اعلام کرد و گفت: بازار نفت از نظر عرضه و تقاضا در وضعیت شکننده‌ای قرار دارد.

به گزارش ایرنا، بیژن نامدار زنگنه در بدو ورود به مسکو برای دیدار و رایزنی با الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه این مطلب را بیان کرد و اظهار داشت: روسیه یکی از تولید کنندگان بزرگ نفت در دنیا است و ما در شرایطی هستیم که لازم دیدیم با دوستان روسی خود در مورد بازار نفت مشورت و تبادل نظر داشته باشیم.

وی ادامه داد: بازار نفت از نظر عرضه و تقاضا در وضعیت شکننده‌ای قرار دارد بنابراین تولید کنندگان نفت باید مراقب باشند تا مشکلی در وضعیت بازار ایجاد نشود به خصوص با اقداماتی که آمریکا علیه تولید کنندگان بزرگ نفت به راه انداخته است.

وزیر نفت ادامه داد: آمریکا در حال حاضر به صورت مرتب در حال تحریم کردن تولید کنندگان بزرگ نفت دنیا است و روس‌ها را نیز از نظر توسعه‌ای در بازار نفت تحریم کرده است.

وی با اشاره به تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ونزوئلا و ایران، اظهار داشت: سایر کشور‌ها از جمله لیبی و نیجریه نیز به دلیل اقدامات آمریکا با مشکلاتی روبرو شده‌اند، بنابراین بخشی از مذاکرات ما در دیدار امروز به بررسی بازار نفت اختصاص خواهد داشت.

زنگنه در ادامه به همکاری‌های نفتی ایران و روسیه نیز اشاره کرد و گفت: در خصوص توسعه میدان‌های نفتی مذاکراتی خواهیم داشت ضمن اینکه روس‌ها از گذشته علاقه‌مند به همکاری در حوزه نفتی با ایران بوده‌اند.

وی گفت: امروز به همراه من مسئولان وزارت کشاورزی ایران نیز به روسیه آمده‌اند و قطعا گفت: وگو‌های نیز در خصوص همکاری‌های بازرگانی در چارجوب توافقات سران دو کشور برای تبادل کالا خواهیم داشت.

به گزارش ایرنا، سفر زنگنه به روسیه از دو جهت اهمیت فراوان دارد نخست اینکه آمریکا به دنبال تشدید تحریم‌های نفتی ایران است و دوم اینکه بزودی قرار است اعضای اوپک و غیر اوپک در خصوص سیاست‌های جدید خود برای نیمه دوم سال ۲۰۱۹ تصمیم گیری کنند.

زنگنه مهرماه پارسال یک ماه تا پیش از آغاز تحریم‌های نفتی از سوی آمریکا در سفری غیر منتظره راهی روسیه شد و با الکساندر نوواک پشت در‌های بسته گفتگو کرد.

وزیر نفت ایران در پایان این دیدار به خبرنگاران گفت که دیدار بسیار خوبی بود، اما از تشریح جزییات مذاکرات خودداری کرد.

نوواک هم در جمع خبرنگاران گفت که با زنگنه درخصوص مسائل انرژی و طرح‌های مشترک گفت: وگو کرده است.

تحریم‌های نفتی ایران از سوی آمریکا ۱۳ آبان ماه سال گذشته آغاز شد و با وجود ادعا‌های فراوان، آمریکا نتوانست فروش نفت ایران را به صفر برساند و در ادامه مجبور شد چندین کشور را از تحریم خرید نفت ایران معاف کند.

مقامات جمهوری اسلامی ایران از آن تاریخ به این طرف بار‌ها اعلام کرده‌اند که ادعا‌های دونالد ترامپ و همراهانش برای فشار بیشتر بر ایران، بعد روانی دارد چرا که آمریکا تا پیش از آن هرچه در توان داشت علیه ملت ایران به کار گرفت و دیگر ابزاری برای فشار بر ایران در دست ندارد.

مقامات واشنگتن هفته‌های اخیر در دور جدید حملات روانی خود علیه ملت ایران ادعا کرده‌اند که با پایان یافتن مهلت شش ماهه به خریداران نفت ایران، دیگر این زمان را تمدید نخواهند کرد و تلاش می‌کنند کشور‌هایی که با ایران همکاری می‌کنند و به نوعی تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنند مورد تحریم قرار دهند.

صاحبنظران معتقدند که ادعای مقامات واشنگتن مبنی بر به صفر رساندن فروش نفت ایران عملا غیرممکن است.

روسیه از جمله پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد است که نسبت به سایر اعضا مخصوصا کشور‌های اروپای غربی که حتی تامین امنیت خود را هم به آمریکا سپرده‌اند، مواضع به مراتب مستقل‌تری دارد هر چند که به دلیل وابستگی‌های اقتصادی و تجاری، بسیاری از شرکت‌های بزرگ این کشور از تحریم‌های احتمالی آمریکا ترس دارند.

روس‌ها همواره پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای خواهان ماندن ایران در برجام و بازگشت آمریکا به این توافق بوده‌اند ضمن اینکه در اکثر نقاط دنیا از جمله سوریه، ونزوئلا، کره شمالی، افغانستان و مناقشه فلسطین و رژیم صهیونیستی مواضعی کاملا متفاوت با واشنگتن دارند.

این کشور چندی پیش در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، قطعنامه ضد ایرانی انگلیس را که زیرکانه و به بهانه تلاشی برای پایان دادن به بحران یمن طراحی شده بود، وتو کرد.

یادآور می‌شود که روسیه به دلیل فروش گسترده نفت و گاز به نوعی رهبر کشور‌های صادر کننده نفت غیر اوپک نیز محسوب می‌شود و با همراهی عربستان به عنوان بزرگترین صادر کننده نفت عضو اوپک در حال حاضر نقش ویژه‌ای در کنترل قیمت نفت در بازار جهانی بازی می‌کند.

اظهارات اخیر هنری کسینجر وزیر خارجه پیشین آمریکا که گفته نظم نوین جهانی بدون در نظر گرفتن بازیگر مهمی همچون روسیه محقق نمی‌شود، می‌تواند نشانه دیگری بر اهمیت سفر زنگنه به روسیه پیش از آغاز دور جدید تحریم‌های آمریکا باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

زنگنه به مسکو رفت

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
زنگنه به مسکو رفت

اقتصاد آنلاین- مریم علیزاده؛ بیژن زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه، ۱۲ فروردین ماه) برای مذاکره با مقامات ارشد دولت روسیه به مسکو رفت.

قرار است در این سفر وزیر نفت با همتای روس خود در خصوص وضعیت بازار نفت و همکاری‌های مشترک دو کشور مذاکره کند. در این راستا بیژن زنگنه بعد ازظهر امروز با الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

‌گفتنی است دوسال قبل و پیش ازخروج آمریکا از برجام و آغاز تحریم‌های یک جانبه علیه کشورمان، بین ایران و روسیه قرارداد صادرات روزانه ١٠٠ هزار بشکه نفت به روسیه امضاء شده است

‌سفیر ایران در روسیه پیش از این گفته بود که: " قرارداد فروش نفت میان تهران و مسکو بخشی از پروژه‌های همکاری میان دو کشور است و پول حاصل از آن دریافت می‌شود بر این اساس، بخشی از پول، نقدی به تهران داده می‌شود که به حساب ایران درشعبه بانک مرکزی ایران ارسال می‌شود و مابقی برای اجرای قرارداهای مشترک میان دوکشور هزینه می‌شود. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با ایران و روسیه، بیژن نامدار زنگنه، مسکو، وزیر نفت و بیژن زنگنه وزیر نفت از تلگرام

وزیر نفت: من آسیب می‌بینم اما ملت سرفراز می‌ماند

بیژن زنگنه، وزیر نفت:

🔹من آسیب می‌بینم اما ملت سرفراز می‌ماند.

🔹در حال حاضر فشار بر صنعت نفت بیش از هر زمان دیگری است و من اطلاعات را لو نمی‌دهم زیرا دشمن علیه ما استفاده می‌کند.

🔹صنعت نفت، نوک حمله آمریکا به جمهوری اسلامی است.

🔹برای هر آجری که روی آجر گذاشته می‌شود خون جگر خورده شده.

🔹پتروشیمی ایران در آستانه یک تحول بزرگ است.

اقتصادنیوز👇


📸 بیژن زنگنه وزیر نفت با لباس بختیاری در حاشیه سفر به مسجد سلیمان (خوزستان)


♨️ لاریجانی عازم پکن شد

🔹علی لاریجانی (رئیس مجلس شورای اسلامی) ظهر امروز (دوشنبه) تهران به پکن رفت.

🔹بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس و فریدون حسنوند رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای، لاریجانی را در این سفر همراهی می‌کنند.

====


🎥 بیژن زنگنه، وزیر نفت:

احمدی‌نژاد مسائلی را گفت که دروغ بود؛ گفتند ۵ میلیارد دلار نفت فروختیم و پولش را دریافت نکردیم که کاملا دروغ بود.


ویدیو/ بیژن زنگنه، وزیر نفت: احمدی‌نژاد مسائلی را گفت که دروغ بود؛ گفتند ۵ میلیارد دلار نفت فروختیم و پولش را دریافت نکردیم که کاملا دروغ بود

صرفا جهت اطلاع

www. sje. ir


🎥 بیژن زنگنه، وزیر نفت:

🔹احمدی‌نژاد مسائلی را گفت که دروغ بود؛ گفتند ۵ میلیارد دلار نفت فروختیم و پولش را دریافت نکردیم که کاملا دروغ بود


نظرها

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
به تازگی و پس از تودیع سردار نصیری از فرماندهی حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و معارفه سردار سرتیپ فتح‌الله جمیری شایعه‌ای در فضای مجازی با عنوان فرار یک فرمانده سپاه در کانا‌ل‌ها و رسانه‌های معاند منتشر شد. سردار علی نصیری فرمانده سابق حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیرامون شایعات منتشر شده در رسانه‌های ضدانقلاب مبنی بر خروج وی از کشور گفت: مراسم تودیع بنده در روز شنبه انجام شد و این مسئله‌ی عادی سازمانی است. سردار نصیری افزود: آن چیزی که اعلام شد صرفا یک شیطنت رسانه‌ای بوده است. ما پاسدار نظام و سرباز ولایت هستیم و جانمان را برای نظام و انقلاب و رهبرمان گذاشته و هرگز از این مسیر کنار نخواهیم رفت. دشمنان علاقه دارند از هر موضوعی به نفع خود بهره‌برداری کنند، اما ماه هم‌چنان پاسدار این نظام و انقلاب هستیم.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد قائم تاجگردون در اختتامیه نشست ارزیابی استقرار دولت الکترونیک در این سازمان افزود: الزامات دولت الکترونیک و همچنین تجربه بنادر موفق در جهان، دو الگو اصلی سازمان بنادر در ارائه خدمات پیشرفته الکترونیکی به ذی نفعان محسوب می‌شود. وی اضافه کرد: ​ رویکرد این سازمان، رقابت پذیری و برخورداری از برنامه مشخص در توسعه زیرساخت‌های دولت الکترونیک است. مدیرکل فناور اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر ابراز امیدواری کرد در این راستا با تغییر نگرش‌ها، برنامه ریزی منسجم و ایجاد طرح‌های کاربردی، به دستاورد‌های تازه‌ای دست یابیم. تاجگردون از پنج هدف اختصاصی و دوازده برنامه طراحی شده برای پیشبرد ۱۱ پروژه مصوب در نقشه راه هوشمندسازی بنادر خبر داد و آن را راهکاری عملگرا در جهت رفع مشکلات اساسی در بنادر دانست و گفت: به نظر می‌رسد با اجرای این برنامه‌ها در قالب یک بسته کامل، ظرف سه سال پیشرفت قابل ملاحظه‌ای را در بنادر کشور شاهد باشیم. مدیرکل فاوا سازمان بنادر نیز تاکید کرد: برای «نقاط قابل بهبود» برنامه داریم؛ چراکه سازمان بنادر خودش را با سایر بنادر دنیا مقایسه می‌کند.
الفالف21 ساعت قبل
روز گذشته نیز برخی دیگر از رسانه‌های آمریکایی از افزایش بهای بنزین در آمریکا در پی اقدام اخیر دولت ترامپ علیه کشورمان خبر دادند. مصرف‌کنندگان آمریکایی در آبان ماه گذشته نیز که دولت ترامپ تحریم‌های نفتی ایران را پس از خروج از برجام بازگرداند، شاهد افزایش بهای بنزین بودند. در آن زمان حتی تصاویری در رسانه‌های آمریکایی منتشر شد که نشان می‌داد رانندگان وسایل نقلیه از بیم افزایش احتمالی قیمت نفت و گران‌تر شدن قیمت بنزین در آمریکا، به جایگاه‌های عرضه سوخت در این کشور هجوم برده‌اند. طبق آنچه که رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند، به نظر می‌رسد دولت ترامپ با خودداری از صدور معافیت مجدد برای خریداران نفت ایران یکبار دیگر باید خود را برای افزایش بهای جهانی نفت خام و گران شدن سوخت در داخل آمریکا آماده کند. بلومبرگ اواسط تیرماه گذشته پس از انتقاد ترامپ از اوپک به خاطر بالا رفتن قیمت نفت در گزارشی نوشت اگر ترامپ واقعا می‌خواهد قیمت بنزین را در آمریکا پایین نگه‌دارد، تنها راهش این است که سیاست خود را در قبال ایران تغییر دهد.
فارسفارس21 ساعت قبل
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در جریان سفر خود به نیویورک، مقر دائمی سازمان ملل متحد، در نشست «جامعه آسیا» سخن گفت. به گزارش مانیتورینگ گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به نیویورک سفر کرده است، امروز (چهارشنبه)، در نشست موسسه «جامعه آسیا» شرکت کرد. وی در ابتدا در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آمریکایی‌ها گفته‌اند که تحریم‌ها را ادامه می‌دهند تا ایران به صورت یک کشور عادی رفتار کند، تصریح کرد که این آمریکاست که با خروج از توافقات مختلف رفتار غیرعادی از خود نشان می‌دهد. وی با اشاره به اینکه در حصول برجام کشورهای مختلف دارای منافع متخاصم در برابر هم قرار گرفته بودند، تاکید کرد که این بهترین توافقی بود که طرف‌ها می‌توانستند به آن دست پیدا کنند. در حال تکمیل …
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
وی افزود: رویداد‌های سه نفره زیادی داریم که بحث همگانی بیشتر در آن مطرح است. حتی با وجود بحث همگانی ایونت‌ها، باز هم با نگاهی به ظرفیت‌های موجود به بازیکنان مستعد توجه می‌شود. رئیس کمیته بسکتبال سه نفره و همگانی تاکید کرد: ​ امسال تلاش می‌کنیم لیگ سه نفره را راه اندازی کنیم و تور‌های باکیفیت بهتر داشته باشیم؛ لیگ و تور‌هایی که بازیکنان پنج نفره در آن کمتر بازی می‌کنند و فرصت خوبی برای بازیکنان دیگر وجود دارد که خود را در این مسابقات نشان دهند و بیشتر شناسایی شوند. بر طبق قوانین برای کاپ آسیا، ​مسابقات کوئست غرب آسیا، المپیک و جهانی باید از یک ماه زودتر، اسامی ابتدایی چهار بازیکن ثبت شود. این قانون برای همه کشور‌ها وجود دارد و فیبا سه به سه نیز به آن توجه دارد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ افزود: این مرحله برای ۵۰ سال آینده در حال کار فکری و اندیشه‌ای است تا با مشارکت همه ملت‌های اسلامی تحقق یابد و جمهوری اسلامی ایران پرچمدار این حرکت است و امروز از دولت سازی در مسیر تمدن سازی اسلامی در حال حرکت هستیم. وی در خصوص برگزاری نخستین همایش بین المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴» با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران پرچمدار مرحله دوم تمدن سازی در جهان اسلام است، گفت: این همایش با هدف نزدیک کردن افکار و اندیشه‌های دانشمندان جهان اسلام، هشتم اردیبهشت به مدت دو روز برگزار می‌شود. رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ افزود: آیین گشایش این همایش که با همکاری مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام و دانشگاه تهران برگزار می‌شود با حضور دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، تعدادی از اعضای هیئت دولت و بیش از ۱۵ نفر از اندیشمندان برجسته کشور‌های اسلامی و اروپایی برگزار خواهد شد. رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴، موضوعات آینده تحولات اجتماعی، آینده فرهنگ و تمدن اسلامی و آینده سیاست و امنیت در ۵۷ کشور اسلامی را از موضوعات این همایش بیان کرد و افزود: چگونگی توسعه علم و فناوری، آینده محیط زیست و آینده اقتصاد در جهان اسلام از دیگر موضوعات اصلی این همایش بین المللی است. دکتر رحیم صفوی همچنین با تاکید بر ظرفیت بالای گردشگری در جهان اسلام، افزود: سالانه بیش از ۵ تا ۶ میلیون گردشگر خارجی از جمله گردشگران مذهبی به ایران سفر می‌کنند و توجه به این ظرفیت مهم از مباحث همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ خواهد بود.

اخبار بیشتر