1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

صادرات سیب زمینی و پیاز از ۱۵ فروردین ۹۸ تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

صادرات سیب زمینی و پیاز ممنوع شد

انتخابخبرگزاری انتخاب
صادرات سیب زمینی و پیاز ممنوع شد
صادرات سیب زمینی و پیاز ممنوع شد - 0

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ابلاغی به گمرکات کشور، صادرات سیب زمینی و پیاز را از ۱۵ فروردین ۹۸ تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرد.

به گزارش ایرنا از سازمان توسعه تجارت ایران، «رضا رحمانی» در نامه‌ای که دهم فروردین به گمرکات کشور فرستاد، صادرات سیب زمینی و پیاز را از ۱۵ فروردین تا اطلاع ثانوی با هدف مدیریت و تنظیم بازار داخلی ممنوع اعلام کرد.

البته صادرات گوجه فرنگی بر اساس ضوابط بسته بندی ابلاغی در نامه ۲۶ اسفند سال ۹۷ سازمان توسعه تجارت ایران و با تایید وزارت جهاد کشاورزی و صادرات رب گوجه فرنگی و فرآورده‌های مرتبط با آن در بسته بندی مصرف کننده (کمتر از ۵ کیلوگرم) بلامانع است.

به گزارش ایرنا، قیمت برخی صیفی‌جات (به ویژه پیاز) در سال جدید به شکل ناگهانی افزایش یافت. البته در سال ۱۳۹۶ نیز قیمت پیاز در فاصله کوتاهی از مرز دو هزار تومان گذشت که کاهش سطح زیر کشت سرمازدگی و خسارت‌های وارده به محصول پیاز در استان‌های تولید کننده را از دلایل گران شدن این محصول دربازار عنوان شد.

خواندن خبر در سایت منبع

۱۵ تن پیاز احتکار شده در شیراز کشف شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
۱۵ تن پیاز احتکار شده در شیراز کشف شد

به گزارش ایرنا، اداره کل روابط عمومی و تشریفات سازمان تعزیرات حکومتی چهارشنبه به نقل از علی مبشری افزود: طی بررسی‌های انجام شده صاحب آن شناسایی و به تعزیرات حکومتی احضار شد.

وی اظهار داشت: پیاز‌های کشف شده با نظارت تعزیرات و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس برای تامین نیاز مصرف کنندگان توزیع شد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس با اشاره به تشکیل پرونده تعزیراتی برای فرد متخلف گفت: این پرونده در حال رسیدگی است و حکم صادره به زودی به اطلاع شهروندان خواهد رسید

وی یادآور شد: گشت مشترک تعزیرات حکومتی و سازمان صمت از سردخانه‌ها و میادین میوه و تره بار بازرسی مداوم دارند که در صورت مشاهده هر گونه اقدامی اعم از احتکار یا گرانفروشی این دو محصول با متخلفان برخورد می‌شود.

ع پ / ۲۰۲۷

خواندن خبر در سایت منبع

پشت پرده خروج پیاز و سیب‌زمینی از کشور

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
پشت پرده خروج پیاز و سیب‌زمینی از کشور

تابناک: یکی از مسئولین استانداری تهران از ممنوعیت صادرات پیاز و سیب زمینی از ۱۵ اسفندماه سال گذشته تا ۱۵ فروردین ماه سال جاری خبر داد. این در حالی بود که وزیر صمت در دهم فروردین ماه ۱۳۹۸ طی نامه‌ای به رئیس کل گمرک صادرات این دو قلم کالای کشاورزی را از ۱۵ فروردین ماه ممنوع اعلام کرد. مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک به این ابهام ایجاد شده پاسخ داد.

سال گذشته، سالی پر از نوسان برای قیمت اقلام خوراکی بود و هر بار دومینوی افزایش قیمت به یک کالا می‌رسید. در روز‌های ابتدایی سال قیمت گوشت قرمز شروع به افزایش کرد و کارشناسان دلیل آن را صادرات بی رویه گوسفند و گاو به کشور‌های همسایه به دلیل افزایش نرخ ارز می‌دانستند. از این روی، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت طی نامه‌ای فرمان ممنوعیت صادرات گوسفند و گاو را صادر کرد.

پشت پرده خروج پیاز و سیب‌زمینی از کشور - 3

سپس قیمت هنداونه در زمان تولید آن اوج گرفت که عده‌ای آن را به اعتصاب کامیوندار‌ها نسبت دادند. در مقاطع دیگری از زمان در سال گذشته نیز قیمت ماهی، برنج، رب گوجه فرنگی، گوجه فرنگی، کاهو و شکر افزایش چشمگیری پیدا کرد. حالا با آغاز سال ۱۳۹۸ قیمت پیاز اوج گرفته و از کیلویی ۳ تا ۴ هزار تومان در روز‌های پایانی سال گذشته به کیلویی ۸ تا ۲۰ هزار تومان در روز‌های ابتدایی سال جاری رسیده است. حالا پرسش این است که دلیل این افزایش قیمت پیاز چیست؟

یقینا میزان تولید پیاز در مقایسه با سال گذشته کاهش پیدا نکرده، چون بنا بر مصاحبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ حسین اصغری، مدیر کل دفتر محصولات جالیزی وزارت جهاد کشاورزی، میزان تولید پیاز در کشور حدود ۲٫۲ میلیون تن در سال است که نسبت به سال گذشته رشد داشته است. پس دلیل افزایش قیمت پیاز را باید در عوامل دیگری جستجو کرد.

اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی طی مصاحبه‌ای در ششم فروردین ۱۳۹۸ علل افزایش قیمت پیاز را بارندگی‌های اخیر و صادرات این کالا عنوان کرد و گفت: بارندگی و سیل اخیر در این موضوع، کمی تأثیرگذار بوده، اما دلیل اصلی کاهش عرضه و افزایش قیمت پیاز در بازار داخلی صادرات است.

در روز‌های اخیر نیز کلیپی در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است که نشان می‌دهد، ۴۰۰ کامیون پیاز از پایانه‌های مرزی استان کرمانشاه طی روز‌های اخیر خارج شده است.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرماندار قصرشیرین در گفت وگو با ایرنا اظهار داشته است: صادرات ۴۰۰ کامیون پیاز از مرز رسمی پرویزخان طی روز‌های اخیر و همچنین انتشار کلیپ مربوط به این موضوع در فضای مجازی صحت ندارد. همچنین رئیس گمرک پرویزخان طی مصاحبه دیگری با فارس در دهم فروردین ماه ۱۳۹۸ عنوان نموده است: طبق آمار‌های موجود گمرک از ابتدای نوروز امسال تاکنون در مجموع ۱۱۰ کامیون سیب زمینی و ۶۴ کامیون هم پیاز به عراق صادر شده است و میزان صادرات به صورت عادی در جریان است و صادرات این محصول به صورت انبوه صورت نگرفته است.

شایان ذکر است که طبق آخرین آمار منتشر شده توسط گمرک، میزان صادرات پیاز در یازده ماهه سال گذشته ۳۰۵ هزار و ۵۰۴ تن به ارزش ۱۰۹ میلیون و ۵۸۲ هزار و ۵۹۹ دلار بوده است. این میزان در مقایسه با کل صادرات پیاز در سال ۱۳۹۶ به لحاظ ارزشی و وزنی به ترتیب ۱۷۳ درصد و ۱۱۷ درصد رشد داشته است.

به هر صورت، سرانجام همین آمار رشد صادرات و کمبود و گرانی قیمت این محصول کشاورزی در بازار‌های داخلی موجب شد تا در روز‌های اخیر رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای به رئیس کل گمرک، به منظور مدیریت و تنظیم بازار داخلی دستور به ممنوعیت صادرات پیاز و سیب زمینی از پانزدهم فروردین ماه بدهد.

پشت پرده خروج پیاز و سیب‌زمینی از کشور - 12

البته نکته قابل تأمل در موضوع ممنوعیت صادرات پیاز این است که دو روز قبل از تاریخ نامه فوق یعنی در هشتم فروردین ماه ۱۳۹۸، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، محمد امامی امین، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران، ضمن اشاره به وضعیت افزایش نرخ پیاز و سیب زمینی در بازار، اظهار داشت: ممنوعیت صادرات محصولات پیاز و سیب زمینی جهت تنظیم بازار از پانزدهم اسفند سال گذشته لغایت پانزدهم فروردین ماه سال جاری از پیش اعلام شده، اما متأسفانه شاهد خروج غیرقانونی و قاچاق این محصول از کشور هستیم.

حالا پرسش اساسی این که آیا واقعا صادرات پیاز و سیب زمینی از پانزدهم اسفندماه سال گذشته ممنوع بوده است؟ اگر این گونه باشد چرا از اول تا دهم فروردین ماه سال جاری طبق مصاحبه رئیس گمرکات پرویزخان ۱۱۰ کامیون سیب زمینی و ۶۴ کامیون پیاز به عراق صادر شده است؟ اگر هم این موضوع صحت نداشته باشد و ممنوعیتی برای صادرات پیاز و سیب زمینی در بازه مذکور نبوده است، چرا این مسئول استانداری تهران از ممنوعیت صادرات پیاز و سیب زمینی از پانزدهم اسفندماه سال گذشته تا پانزدهم فروردین ماه سال جاری خبر داده است؟

مهدی میراشرفی، رئیس کل گمرک ایران ضمن تکذیب ممنوعیت صادرات پیاز و سیب زمینی از پانزدهم اسفند ماه سال گذشته تا پانزدهم فروردین ماه سال جاری گفت: نه تنها تا به امروز (سیزدهم فروردین ماه ۱۳۹۸) صادرات پیاز و سیب زمینی ادامه داشته و ممنوع نبوده است، بلکه طبق نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت این صادرات تا پانزدهم فروردین ماه ۱۳۹۸ نیز ادامه خواهد داشت و از این تاریخ به بعد صادرات پیاز و سیب زمینی ممنوع است. میراشرفی افزود: نکته قابل ذکر در این ممنوعیت صادرات پیاز و سیب زمینی این است که بر خلاف سایر ممنوعیت‌هایی که قبلا برای برخی کالا‌ها ابلاغ می‌شد، این بار چند روز زودتر این موضوع به گمرک ابلاغ شده است.

همچنین نکته دیگری که در زمینه این ممنوعیت‌های صادراتی مطرح می‌شود این که بسیاری از کارشناسان و صادرکنندگان معتقدند که این ممنوعیت‌های صادراتی، باعث از دست رفتن بازار‌های صادراتی ایران و واگذاری آن‌ها به رقبا می‌شود.

نظر افضلی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس و نماینده مردم نهبندان و سربیشه طی گفت وگویی با تابناک اقتصادی، ضمن تأیید این موضوع که در این ممنوعیت‌های صادراتی، باید صادرکنندگان و تولیدکنندگان را نیز در نظر گرفت، گفت: به هر حال هنگامی که در بازار داخلی با کمبود یک کالا مواجه می‌شویم دیگر صادرات معنایی پیدا نمی‌کند. باید در ابتدا مصرف داخلی را تنظیم کنیم و سپس اگر مازادی وجود داشت، این حق صادرکننده است که آن را صادر کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در پاسخ به این پرسش که از نظر شما چقدر این ممنوعیت‌ها می‌تواند بر قیمت‌های داخلی محصولات کشاورزی از جمله پیاز تأثیر بگذارد گفت: قطعا این ممنوعیت‌ها باعث می‌شود که بازار‌های داخلی مدیریت و تنظیم شوند و در نتیجه قیمت محصولات کشاورزی کاهش خواهد یافت. نماینده مردم سربیشه و نهبندان در مجلس در پایان صحبت‌های خود گفت: باید در زمینه کالا‌های کشاورزی قانونمند عمل شود و این طور نباشد که هر آنچه تولید می‌شود صادر شود و یا این طور نباشد که صادرات آن همیشگی ممنوع اعلام شود. برای جلوگیری از این وضعیت باید برنامه ریزی‌های لازم صورت گیرد و میزان تولید و مصرف سالانه دقیق توسط نهاد‌های ذیربط مشخص شود.

خواندن خبر در سایت منبع

سیل خروج پیاز و سیب زمینی از مرز‌های غربی کشور، قانونی بود یا قاچاق؟

تابناکخبرگزاری تابناک
سیل خروج پیاز و سیب زمینی از مرز‌های غربی کشور، قانونی بود یا قاچاق؟

در مورخه ۸ فروردین ماه ۱۳۹۸ یکی از مسئولین استانداری تهران خبر از ممنوعیت صادرات پیاز و سیب زمینی از ۱۵ اسفندماه سال گذشته تا ۱۵ فروردین ماه سال جاری داد. این در حالی بود که وزیر صمت در مورخه ۱۰ فروردین ماه ۱۳۹۸ طی نامه‌ای به رئیس کل گمرک صادرات این دو قلم کالای کشاورزی را از ۱۵ فروردین ماه ممنوع اعلام کرد. مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک در گفتگو با خبرنگار تابناک اقتصادی به این ابهام ایجاد شده پاسخ داد.

به گزارش تابناک اقتصادی، سال گذشته سالی پر از نوسان برای قیمت اقلام خوراکی بود. هر بار دومینوی افزایش قیمت به یک کالا می‌رسید. در روز‌های ابتدایی سال قیمت گوشت قرمز شروع به افزایش کرد و کارشناسان دلیل آن را صادرات بی رویه گوسفند و گاو به کشور‌های همسایه به دلیل افزایش نرخ ارز می‌دانستند. از این رو، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت طی نامه‌ای فرمان ممنوعیت صادرات گوسفند و گاو را صادر کرد. سپس قیمت هنداونه در زمان تولید آن اوج گرفت که عده‌ای آن را به اعتصاب کامیوندار‌ها نسبت دادند. در مقاطع دیگری از زمان در سال گذشته نیز قیمت ماهی، برنج، رب گوجه فرنگی، گوجه فرنگی، کاهو و شکر افزایش چشمگیری پیدا کرد. حالا با آغاز سال ۱۳۹۸ قیمت پیاز اوج گرفته است و از کیلویی ۳ تا ۴ هزار تومان در روز‌های پایانی سال گذشته به کیلویی ۸ تا ۲۰ هزار تومان در روز‌های ابتدایی سال جاری رسیده است. حالا پرسش این است که دلیل این افزایش قیمت پیاز چیست؟

یقینا میزان تولید پیاز در مقایسه با سال گذشته کاهش پیدا نکرده است چرا که طبق مصاحبه مورخه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ حسین اصغری مدیر کل دفتر محصولات جالیزی وزارت جهاد کشاورزی، میزان تولید پیاز در کشور حدود ۲٫۲ میلیون تن در سال می‌باشد که نسبت به سال گذشته رشد داشته است. پس دلیل افزایش قیمت پیاز را باید در عوامل دیگری جستجو کرد.

اسدالله کارگر رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی طی مصاحبه‌ای در مورخه ۶ فروردین ۱۳۹۸ علل افزایش قیمت پیاز را بارندگی‌های اخیر و صادرات این کالا عنوان کرد و گفت: بارندگی و سیل اخیر در این موضوع کمی تأثیرگذار بوده، اما دلیل اصلی کاهش عرضه و افزایش قیمت پیاز در بازار داخلی صادرات است.

طی روز‌های اخیر نیز کلیپی در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است که نشان می‌دهد ۴۰۰ کامیون پیاز از پایانه‌های مرزی استان کرمانشاه طی روز‌های اخیر خارج شده است. معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرماندار قصرشیرین در گفت: وگو با خبرگزاری ایرنا اظهار داشته است: صادرات ۴۰۰ کامیون پیاز از مرز رسمی پرویزخان طی روز‌های اخیر و همچنین انتشار کلیپ مربوط به این موضوع در فضای مجازی صحت ندارد. همچنین رئیس گمرک پرویزخان طی مصاحبه دیگری با خبرگزاری فارس در مورخه ۱۰ فروردین ماه ۱۳۹۸ عنوان نموده است: طبق آمار‌های موجود گمرک از ابتدای نوروز امسال تاکنون در مجموع ۱۱۰ کامیون سیب زمینی و ۶۴ کامیون هم پیاز به عراق صادر شده است و میزان صادرات به صورت عادی در جریان است و صادرات این محصول به صورت انبوه صورت نگرفته است.

شایان ذکر است که طبق آخرین آمار منتشر شده توسط گمرک، میزان صادرات پیاز در یازده ماهه سال گذشته ۳۰۵ هزار و ۵۰۴ تن به ارزش ۱۰۹ میلیون و ۵۸۲ هزار و ۵۹۹ دلار بوده است. این میزان در مقایسه با کل صادرات پیاز در سال ۱۳۹۶ به لحاظ ارزشی و وزنی به ترتیب ۱۷۳ درصد و ۱۱۷ درصد رشد داشته است.

به هر صورت، سرانجام همین آمار رشد صادرات و کمبود وگرانی قیمت این محصول کشاورزی در بازار‌های داخلی موجب شد تا در روز‌های اخیر رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای به رئیس کل گمرک، به منظور مدیریت و تنظیم بازار داخلی دستور به ممنوعیت صادرات پیاز و سیب زمینی از ۱۵ فروردین ماه بدهد.

سیل خروج پیاز و سیب زمینی از مرز‌های غربی کشور، قانونی بود یا قاچاق؟ - 9

البته نکته قابل تامل در موضوع ممنوعیت صادرات پیاز این است که دو روز قبل از تاریخ نامه فوق یعنی در مورخه ۸ فروردین ماه ۱۳۹۸، محمد امامی امین، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران طی مصاحبه‌ای اعلام کرده بود: ممنوعیت صادرات محصولات پیاز و سیب زمینی جهت تنظیم بازار از ۱۵ اسفند سال گذشته لغایت ۱۵ فروردین ماه سال جاری از پیش اعلام شده بود.

حالا پرسش اساسی این است که آیا واقعا صادرات پیاز و سیب زمینی از ۱۵ اسفندماه سال گذشته ممنوع بوده است؟ اگر این گونه باشد چرا از اول تا ۱۰ فروردین ماه سال جاری طبق مصاحبه رئیس گمرکات پرویزخان ۱۱۰ کامیون سیب زمینی و ۶۴ کامیون پیاز به عراق صادر شده است؟ اگر هم این موضوع صحت نداشته باشد و ممنوعیتی برای صادرات پیاز و سیب زمینی در بازه مذکور نبوده است، چرا این مسئول استانداری تهران از ممنوعیت صادرات پیاز و سیب زمینی از ۱۵ اسفندماه سال گذشته تا ۱۵ فروردین ماه سال جاری خبر داده است؟

مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران ضمن تکذیب ممنوعیت صادرات پیاز و سیب زمینی از مورخه ۱۵ اسفند ماه سال گذشته تا ۱۵ فروردین ماه سال جاری به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: نه تنها تا به امروز مورخه ۱۳ فروردین ماه ۱۳۹۸ صادرات پیاز و سیب زمینی ادامه داشته و ممنوع نبوده است بلکه طبق نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت این صادرات تا مورخه ۱۵ فروردین ماه ۱۳۹۸ نیز ادامه خواهد داشت و از این تاریخ به بعد صادرات پیاز و سیب زمینی ممنوع است. میراشرفی افزود: نکته قابل ذکر در این ممنوعیت صادرات پیاز و سیب زمینی این است که برخلاف سایر ممنوعیت‌هایی که قبلا برای برخی کالا‌ها ابلاغ می‌شد، این بار چند روز زودتر این موضوع به گمرک ابلاغ شده است.

همچنین نکته دیگری که در زمینه این ممنوعیت‌های صادراتی مطرح می‌شود این است که بسیاری از کارشناسان و صادرکنندگان معتقدند که این ممنوعیت‌های صادراتی باعث از دست رفتن بازار‌های صادراتی ایران و واگذاری آن‌ها به رقبا می‌شود.

نظر افضلی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس و نماینده مردم نهبندان و سربیشه طی گفتگویی با خبرنگار تابناک اقتصادی ضمن تایید این موضوع که در این ممنوعیت‌های صادراتی، باید صادرکنندگان و تولیدکنندگان را نیز در نظر گرفت، گفت: به هر حال هنگامی که در بازار داخلی با کمبود یک کالا مواجه می‌شویم دیگر صادرات معنایی پیدا نمی‌کند. باید در ابتدا مصرف داخلی را تنظیم کنیم و سپس اگر مازادی وجود داشت، این حق صادرکننده است که آن را صادر کند.عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در پاسخ به این پرسش که از نظر شما چقدر این ممنوعیت‌ها می‌تواند بر روی قیمت‌های داخلی محصولات کشاورزی از جمله پیاز تاثیر بگذارد گفت: قطعا این ممنوعیت‌ها باعث می‌شود که بازار‌های داخلی مدیریت و تنظیم شوند و در نتیجه قیمت محصولات کشاورزی کاهش خواهد یافت. نماینده مردم سربیشه و نهبندان در مجلس در انتهای صحبت‌های خود گفت: باید در زمینه کالا‌های کشاورزی به صورت قانونمند عمل شود و این طور نباشد که هر آنچه تولید می‌شود صادر شود و یا این طور نباشد که صادرات آن به صورت همیشگی ممنوع اعلام شود. برای جلوگیری از این وضعیت باید برنامه ریزی‌های لازم صورت گیرد و میزان تولید و مصرف سالانه به صورت دقیق توسط نهاد‌های ذیربط مشخص گردد.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با قیمت پیاز، صادرات، گمرک، پیاز یارانه‌ای و اجتماعی از تلگرام

۱۱۰۰ #متخلف_اقتصادی در مازندران #نقره_داغ شدند

مدیرکل تعزیرات حکومتی مازندران:

🔹 در اجرای طرح نوروزی، هزار و ۱۰۰ متخلف اقتصادی به دلیل #گرانفروشی، کم فروشی، قاچاق کالا، عدم درج فاکتور و سایر تخلفات مرتبط از سوی تعزیرات حکومتی #جریمه شدند

چهارشنبه ٢٢ اسفند ٩٧؛


♨️ قیمت #پیاز کاهش می‌یابد

نایب رئیس #اتحادیه باغ‌داران تهران:

💢 با توجه به محدودیت صادرات، از سرگیری برداشت و رفع مشکلات حمل و نقل پیش‌بینی می‌شود که قیمت پیاز ظرف چند روز آینده در #بازار کاهش یابد.


دلیل گرانی پیاز

معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت: ­

🔹برای جلوگیری از افزایش قیمت پیاز، احتمالا صادرات پیاز ممنوع می‌شود.

🔹یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت پیاز، بارندگی‌های اخیر در استان‌های جنوبی بود که برداشت و حمل آن به‌وقفه افتاد/ تسنیم


وزارت صنعت: ­ احتمالا صادرات پیاز ممنوع می‌شود

وزارت صنعت، معدن و تجارت: ­ برای جلوگیری از افزایش قیمت پیاز، احتمالا صادرات پیاز ممنوع می‌شود/صداوسیما


نظرها

در ادامه بخوانید

تابناکتابناک20 ساعت قبل
افزایش میزان مصرف بنزین در سال گذشته باعث شد تا یکبار دیگر موضوع بازگشت کارت‌های سوخت و سهمیه بندی بنزین مطرح شود. با توجه به اینکه بسیاری از کارشناسان یکی از دلایل افزایش مصرف بنزین را قاچاق آن به کشور‌های اطراف می‌دانستند بنابراین موضوع افزایش قیمت بنزین آزاد نیز مطرح شد. افزایش میزان مصرف بنزین در سال گذشته باعث شد تا یکبار دیگر موضوع بازگشت کارت‌های سوخت و سهمیه بندی بنزین مطرح شود. با توجه به اینکه بسیاری از کارشناسان یکی از دلایل افزایش مصرف بنزین را قاچاق آن به کشور‌های اطراف می‌دانستند بنابراین موضوع افزایش قیمت بنزین آزاد نیز مطرح شد. قیمت بنزین احتمالا رشد ۱۲۷ درصدی خواهد داشت، اما این رشد هم نخواهد توانست که از قاچاق بنزین به کشور‌های حوزه خلیج فارس جلوگیری کند.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
با برگزاری اولین جلسه هیئت مدیره بازار متشکل ارزی گام اول برای تشکیل این بازار برداشته شد. آنطور که بانک مرکزی اعلام کرده در این جلسه با تصمیم هیئت مدیره مقرر شد همه صرافی‌های مجاز و بانک‌های عامل از درگاهی که متعاقبا اعلام می‌شود، نسبت به دریافت کد کارگزاری بازار متشکل ارزی اقدام کنند. اما بازار متشکل ارزی چیست و قرار است چه نقشی در مبادلات ارزی کشور داشته باشد؟ در یک کلام بازار متشکل ارزی، یک بازار عمده فروشی نقدی ارز در تهران است. اما تفاوت این بازار با بازار سرمایه در این است که معاملات بازار متشکل ارزی یک بازار عمده فروشی، آنی و بصورت نقدی خواهد بود؛ بنابراین معاملات در بازار متشکل ارزی آتی یا فردایی نیست و معاملات بصورت حواله‌ای درآن انجام نمی‌شود. در واقع این همان کاری است که هم اکنون نیز صرافی‌ها آن را انجام می‌دهند؛ بنابراین بازار متشکل ارزی یک سازوکار جدید ارزی نیست ونمی خواهد نرخ جدیدی برای ارز خلق کند. در بازار متشکل ارزی، کل بستر تسویه که بزرگترین جز معاملاتی است، در یک بستر شفاف و قانونمند پیش می‌رود و شفافیت در خروجی‌ها و نه عملیات تسویه صرافی‌ها، مشاهده می‌شود؛ بنابراین هم معامله گران و هم بازارساز، اشراف کاملی بر تمامی معاملات انجام شده خواهند داشت وآن‌ها را قادر خواهد کرد بر اساس فضای موجود در بازار فعالیت خود را تنظیم کند. البته بازار متشکل ارزی با سامانه نیما متفاوت است. درحالی که دربازار متشکل ارزی معاملات عمده انجام می‌شود و اصل بر تهاتر است که درآن فعالان بازار عمده ارز‌های مورد نیازخود را در نقش بدهکار و بستانکارباهم تهاتر می‌کنند و در آخر روز باهم تسویه می‌کنند؛ اگرچه این بازار با سازو کار بورس عمل می‌کند، اما در واقع صرافان درنقش کارگزار عمل می‌کنند، اما این بازار به دلیل معاملات نقدی و غیر فردایی متفاوت از بازار سرمایه بوده و بیشتر این بازار نزدیک به ساختار تسویه است. به هر حال تشکیل بازار متشکل ارزی جدا از ایجاد شفافیت در معاملات عمده ارزی، می‌تواند نتایج مثبتی برای اقتصاد کشور به همراه داشته باشد. به عبارت دیگر در بازار متشکل ارزی بانک مرکزی قادر خواهد بود به صورت پیوسته، شفاف، قانونی، مؤثر و مستقیم در بازار ارز مداخله کند؛ بنابراین ازاین پس بانک مرکزی ناچارنخواهد بود برای بازارسازی متوسل به عرضه ارز در کف خیابان، آن هم از طریق عوامل انسانی شود که تجربه نشان داده این روش بعضا موجب رانت و مفاسد مختلف شده است؛ بنابراین بازار متشکل ارزی و تشکیل آن می‌تواند ثبات و آرامش را به بازار ارز بازگرداند یا دست کم این بازاررا شفاف و قابل پیش بینی سازد.
ایبناایبنا5 ساعت قبل
به گزارش ایبنا از روابط عمومی بیمه مرکزی، سردار محمدرضا مهماندار؛ رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ و هیات همراه در نشست مشترک با غلامرضا سلیمانی امیری رییس کل بیمه مرکزی با قدردانی از تلاش‌های وی در دوره تصدی ریاست کلی بیمه مرکزی و ابراز امیدواری برای ادامه این روند، نسبت به ضرورت تقویت روابط پلیس و صنعت بیمه تاکید کرد. وی اظهار داشت: پلیس راهنمایی و رانندگی نرم افزارهای قابل قبولی را در اختیار دارد که در صورت ایجاد فضای تعامل بیشتر با سامانه سنهاب بیمه مرکزی می‌توانیم اتفاقات خوبی را رقم بزنیم. مهماندار افزود: پلیس برای کاهش تخلفات و تلفات از تمامی راهکارهای ممکن استفاده می‌کند و صنعت بیمه یکی از مهمترین ظرفیت هایی است که می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند. وی از تدوین «طرح تبادل اطلاعات بین پلیس و صنعت بیمه» خبر داد و گفت: این طرح برای عملیاتی شدن مدل‌های اجرایی، تقسیم وظایف و ماموریت‌ها و موارد دیگر در مجموعه نیروی انتظامی در دست بررسی است. رییس کل بیمه مرکزی نیز در این نشست گفت: تعامل صنعت بیمه و پلیس به افزایش ضریب اعتمادسازی در جامعه منتهی خواهد شد که تحقق این امر در گرو تبادل اطلاعات بین این دو نهاد است.
فردا نیوزفردا نیوز20 ساعت قبل
آنچه که تا این لحظه مشخص است، این اطلاعات مربوط به صورتحساب‌های مالی رانندگان یکی از شرکت‌های حمل و نقل بوده که در صورت مشخص شدن دقیق نام مالک اطلاعات، به آن اشاره خواهد شد. اما پیش از خواندن این گزارش، لازم است اشاره کنیم که شرکت اسنپ در توییتی اعلام کرده است که این اطلاعات مربوط به شرکت آن‌ها نیست و ساختار داده شناسایی شده، با داده‌های آن‌ها متفاوت است. این اطلاعات را چطور بدست آوردی؟ حجم این اطلاعات دقیقا چقدر است و شامل چه مواردی می‌شود. این پایگاه داده با نام «doroshke-invoice-production» اطلاعات مختلفی را به‌صورت عمومی در دسترس همه قرار داده بود. از طرفی شرکت تپسی از همین نام در بخشی از سامانه داخلی سرویس خود استفاده می‌کند.
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
دیما خطیب خبرنگار الجزیره در رشته توئیتی مشاهداتش از ونزوئلا را مطرح کرده است. به گزارش خبرنگار عصرخبر، برخی توئیت‌های این خبرنگار که توسط سیاوش فلاح پور ترجمه شده به شرح زیر است. روز هفتم بالاخره سیستم بانکی کشور کار می‌کرد و توانستم کارت خریدم را شارژ کنم. کارت بانکی فایده چندانی نداشت چراکه نتوانستم ارز محلی ونزوئلا (بولیوار) را تهیه کنم؛ هرجایی یافت نمی‌شود. کاهش سرسبزی کشور برایم قابل ملاحظه بود، گفتند علتش خشکسالی است، حتی باران هم به داد ونزوئلا نمی‌رسد
ایران‌جیبایران‌جیب6 ساعت قبل
یک تحلیلگر اقتصادی با تشریح نحوه کارکرد بازار متشکل ارزی و اثرگذاری آن بر کنترل نرخ در بازار ارز گفت: بازار متشکل ارزی این شانس را دارد که مرجعیت …یک تحلیلگر اقتصادی با تشریح نحوه کارکرد بازار متشکل ارزی و اثرگذاری آن بر کنترل نرخ در بازار ارز گفت: بازار متشکل ارزی این شانس را دارد که مرجعیت نرخ گذاری ارز را از دوبی به تهران منتقل کند. به دلیل اثرگذاری نرخ درهم در تهران است که وزارت خزانه داری آمریکا و سی ای دی در امارات با فشار امنیتی بر درهم، در مقطعی توانسته‌اند که نرخ ارز در تهران را بالا ببرند. شاکری تاکید کرد: البته این به این معنا نیست که از فردای روز راه اندازی بازار متشکل ارزی، تعیین نرخ از دوبی به تهران منتقل شود؛ بلکه این بازار، بهترین آلترناتیو برای این کار است که می‌توانست از سوی سیاستگذار ارائه شود و به مرور زمان می‌تواند این نقش را بازی کند که نرخ ارز بازار ایران، از دوبی نیاید. این تحلیلگر اقتصادی تاکید کرد: تشکیل بازار متشکل ارزی به لحاظ نهادی، یک خبر خوب است و حتی اگر ۵۰ درصد کارکردهای در نظر گرفته شده برای آن نیز ایجاد شود، اثر بزرگی بر بازار ارز خواهد داشت. اتفاق بسیار خوب در بازار متشکل ارزی این است که خود کانون صرافان نیز یک صندلی در آن دارد و راه اندازی بازار نیز از مشاوره این کانون استفاده شده است.

اخبار بیشتر