1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

جاده‌های اصلی لرستان باز می‌شوند - ارتباط تلفن همراه تا ۴۸ ساعت آینده برقرار می‌شود

لاریجانی: میزان خسارات به مناطق سیل زده لرستان زودتر برآورد شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
لاریجانی: میزان خسارات به مناطق سیل زده لرستان زودتر برآورد شود

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، علی لاریجانی در جلسه ستاد مدیریت بحران استان لرستان اظهار داشت: باید ساختار ستاد بحران را سامان بدهید، خود استاندار به‌تنهایی نمی‌تواند همه را فرماندهی کند معاونان برای انجام ضروریات کارها را نیز ساماندهی کنند.

وی با اشاره به لزوم وجود پول نقد در اختیار استانداری برای برخی کارهای فوری افزود: پیگیری می‌کنم ظرف یک تا ۲ روز آینده منابع برای کارهای فوری دستگاه‌های اجرایی در اختیار استانداری قرار بگیرد، اگر منابع کم بود باز ما پیگیری می‌کنیم.

رئیس مجلس عنوان کرد: وزارت نیرو و راه با استانداری زمانبندی حل مشکل راه را از هر راهی که ممکن است، حل کنید، کارها را اولویت‌بندی کنید برق، آب و گاز برای مردم جنبه حیاتی دارد. از معاونان وزارت نیرو و راه درخواست دارم ظرف ۲ و و ۳ روز در لرستان مستقر باشید و مسائل را حل بکنید، اهمیت اقدامات اینجا از برخی کارهای ملی ما بیش‌تر است.

لاریجانی گفت: میزان خسارات به زیرساخت‌ها، پل‌ها و …. و نیازهای مردم مناطق سیل زده لرستان را زودتر برآورد کنید، مطمئن باشید با تأکیداتی که رهبر معظم انقلاب کردند ما آن‌ها را تأمین می‌کنیم و در مجلس نیز پیگیری خواهیم کرد تا مردم نگرانی نداشته باشند.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: در خصوص سیستم بانکی و اینکه بعضی از تسهیلاتی که در بخش‌های مختلف به عقب بیفتد را حتما از دولت پیگیری می‌کنیم که در مصوبه وزیران آورده شود، بعضی از تسهیلاتی که کشاورزان و صنعت‌گران گرفتند، با این سیل مشکل پیدا کردند که پیگیری می‌کنیم مقداری عقب بیفتد.

لاریجانی گفت: شرایط استان لرستان به‌گونه‌ا‌ی‌ است که باید مسائل با سرعت و دقت دنبال شود، ستاد بحران اگر تشکیل می‌شود باید هماهنگی بین بخش‌های مختلف باشد؛ حتما با دولت و رئیس‌جمهور رایزنی می‌کنم که پشتیبانی‌های لازم را انجام دهد بخشی که مربوط به مجلس است را پس از بازگشت پیگیری خواهم کرد.

وی افزود: ساختار ستاد بحران را خوش‌بختانه قبل از عید در مجلس و در یک قانون مدون تصویب کردیم، نظر قطعی شورای نگهبان را در این رابطه نمی‌دانیم اما به هرحال کارش تمام شده و به‌زودی ابلاغ خواهیم کرد.

رئیس مجلس عنوان کرد: مردم در استان‌های دیگر خودشان پیشتاز کارها بودند و یک سری خدمات هم بخش‌های دولتی و حکومتی انجام می‌دهند، این تجربه‌ای است و ملت ما با توفیق از آن عبور خواهد کرد، همه بدانیم در برهه تاریخی حساسی قرار داریم، نمایندگان، دستگاه‌های دولتی، بخش‌ها و نهادهای دیگر باید همت کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

تخریب کامل ۵۵ مدرسه در سیل لرستان/درخواست کانکس برای برقراری کلاس‌ها

ایسناخبرگزاری ایسنا
تخریب کامل ۵۵ مدرسه در سیل لرستان/درخواست کانکس برای برقراری کلاس‌ها

به گزارش ایسنا، رضا زینی‌وند با بیان اینکه مدارس نیز مانند همه خانه‌های مردم و تأسیسات شهری و روستایی آسیب دیده‌اند، گفت: به ویژه در شهرهایی مثل پلدختر، معمولان و روستاها منطقه، تقریبا مدارس نیز در برخی از روستاها و برخی نقاط شهر کاملا تخریب شدند.

وی با بیان اینکه در برخی مناطق تا دو طبقه خانه‌های مردم زیر سیلاب مدفون شده‌اند، افزود: در این شهرها مدارس نقاط امن، تنها جایی بودند که می‌توانستیم مردم را در آنها اسکان دهیم. به همین دلیل مدارسی که باقی مانده‌اند محل اسکان مردم سیل‌زده هستند. مدارسی هم که تخریب شدند نیاز به بازسازی و مرمت دارند و باید لایروبی شوند. این اقدامات نیازمند زمان هستند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان لرستان با اشاره به اینکه این اقدامات را از زمان پایان سیل شروع کردیم، توضیح داد: آقای بطحائی نماینده ویژه‌ای را به منطقه فرستاده‌اند و دستورات ویژه‌ای نیز صادر کرده‌اند و امیدورایم مدارس مناطقی که مشکل ندارند از روز ۱۷فروردین بازگشایی شوند، اما در شهرستان‌هایی مثل پلدختر و بخش معمولان و نقاطی از درود و سپیددشت مدارس به طور کامل تخریب شدند.

زینی‌وند با بیان اینکه برآورد اولیه ما این است که حدود ۵۵ مدرسه با ۱۴۰ کلاس به طور کامل تخریب شده‌اند، گفت: به عنوان جایگزین موقت مدارس تخریب شده باید کانکس بزنیم یا به شکل‌های دیگر زمینه حضور دانش آموزان را فراهم کنیم. این کار قطعا به یک هفته تا ۱۰ روز زمان نیاز دارد تا تصمیمات بعدی با هماهنگی آموزش و پرورش گرفته شود.

وی با بیان اینکه باید مطمئن شویم که مدارس گرفتار سیل ضرر و آسیب جانی آتی برای دانش آموزان ندارند تا به آنها اجازه حضور دهیم، اظهار کرد: چراکه ممکن است دیوارها سست شده باشد و جان دانش آموزان را تهدید کنند. به همین دلیل استان را به شش قطب تقسیم کردیم و برای هر قطب مسؤولی تعیین کردیم که مدرسه به مدرسه وضعیت آنها را چک کنند و تا فردا گزارش نهایی را ارائه خواهیم داد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان لرستان با بیان اینکه مدارسی که مشکلی ندارند روز ۱۷ فروردین ماه بازگشایی می‌شوند، تصریح کرد: این درحالیست که شرایط در معمولان و پلدختر کاملا بحرانی است و هنوز به آرامش نرسیده است. قطعا خانه و مدرسه‌ای که تا سقف آن گل و لای آمده، امکان بازگشایی تا روز شنبه را ندارد. به همین دلیل هماهنگی شده که تا مدارس این مناطق با یک هفته تأخیر بازگشایی شوند. همچنین درخواست کانکس به تعداد کلاس‌هایی که تخریب شده‌اند، داده‌ایم.

خواندن خبر در سایت منبع

تمام محورهای اصلی لرستان امروز باز می‌شود؛ بازگشایی راه‌های روستایی ظرف یک هفته

تسنیمخبرگزاری تسنیم
تمام محورهای اصلی لرستان امروز باز می‌شود؛ بازگشایی راه‌های روستایی ظرف یک هفته

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد،عبدالهاشم حسن‌نیادر جلسه مدیریت بحران استان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد اظهار داشت: امیدواریم تمام راه‌های شریانی را امروز باز کنیم، راه‌های روستایی مخابرات یا برق اگر مشکلی دارند اعلام کنند، حدود ۱۵ دستگاه لودر کرایه کردیم که این کارها را انجام دهند.

وی افزود: دو یا سه کیپ گذاشتیم که از طرف خرم‌آباد به پلدختر را ارزیابی مجدد داشته باشند و طراحی کنند، در نهایت تمام سعی و کوشش این است که ظرف یک هفته تمام راه‌های روستایی و راه‌های فرعی را که ارتباط قطع است اتصال برقرار کنیم.

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای کشور عنوان کرد: راه‌های روستایی که ضلع شمالی رودخانه کشکان است از مسیر شهرهای شمالی ارتباط برقرار می‌شود، پنج پل داشته که همه تخریب شدند، عبور از این رودخانه با عرض زیادی که دارد در کوتاه‌مدت امکان ندارد و فقط باید از طریق شهرهای شمالی رودخانه منتقل شوند.

وی بیان کرد: اطلاع دادند حدود ۷۵ روستا بسته است، این ۱۵ دستگاه لودر را گرفتیم و همکاران ما قول دادند بتوانند تا روز جمعه بازگشایی انجام دهند؛ اگر امکاناتی که سایر دستگاه‌های نظامی ازجمله ارتش داشته باشند و بتوانند ۱۵ دستگاه لودر به ما کمک کنند قول می‌دهیم تا شنبه کلیه راه‌های روستایی را بازکنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

ارتباطات تلفن همراه در لرستان تا ۴۸ ساعت دیگر برقرار می‌شود

ایرناخبرگزاری ایرنا
ارتباطات تلفن همراه در لرستان تا ۴۸ ساعت دیگر برقرار می‌شود

به گزارش ایرنا از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی بلافاصله بعد از جلسه ستاد مدیریت بحران استان لرستان، جلسه اضطراری با حضور مدیران و کارشناسان ارتباطی در خرم آباد برای تسریع در بهبود وضعیت ارتباطات استان لرستان برگزار کرد.

در این جلسه که مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت ارتباطات زیرساخت استان لرستان، مدیرعامل شرکت مخابرات استان لرستان و مسئول ستاد مدیریت بحران وزارت ارتباطات حضور داشتند، وی با بیان اینکه راه اندازی مجدد تمام سایت‌های تلفن همراه در پلدختر تا ۴۸ ساعت آینده عملیاتی می‌شود، گفت: شبکه وایرلس اینترنت برای بانک‌ها و مراکز حساس به صورت موقت برقرار می‌شود.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه سایت‌های قابل دسترسی روستایی تلفن همراه نیز تا ۴۸ ساعت آینده وارد مدار می‌شوند، افزود: تمهیدات لازم ارتباطی و مکان مناسب برای خبرنگارانی که تمایل به تهیه گزارش، عکس یا تصویر از خسارات ناشی از سیل و اطلاع رسانی نیازها و کمبودها و خدمات نهادهای امدادرسانی داشته باشند نیز فراهم می‌شود.

علمی* ۹۲۰۷*۱۸۳۴

خواندن خبر در سایت منبع

سه هزار قرص نان به مناطق عشایری سیل زده لرستان ارسال شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
سه هزار قرص نان به مناطق عشایری سیل زده لرستان ارسال شد

سعید کریمی رو پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهارداشت: همچنین در راستای کمک رسانی به مناطق عشایری سیل زده تا کنون ۶ دستگاه تانکر ۱۲ هزار لیتری برای آبرسانی تجهیز و به مناطق عشایری سیل زده استان اعزام شده است.

وی افزود: همچنین سه هزار قوطی کنسرو نیز به مناطق سیل زده عشایری پلدختر فرستاده شده است.

مدیر کل امورعشایری لرستان بیان کرد: تمام همکاران ستادی استان و شهرستانی برای رصد و پیگیری وضعیت مناطق عشایری سیل زده استان در حالت آماده باش کامل هستند.

کریمی اضافه کرد: چهار دستگاه وسیله نقیله موتوری کمک دار نیز جهت امداد رسانی به شهرستان‌های سیل زده استان اعزام شده است.

بر اثر سیل روز دوشنبه ۱۲ فروردین در لرستان رودخانه‌های این استان در شهرستان‌های مختلف طغیان و سد مروک درود نیز سرریز کرد ستاد مدیریت بحران استان قبل از وقوع سیل اطلاع رسانی وسیعی را انجام داد و به صدها هزار نفر از اهالی هشدار داده شد منزل خود را ترک کنند.

اکنون برق، آب و گاز بسیاری از مناطق شهری و روستایی قطع شده، پل‌های بسیاری در مسیرهای اصلی و فرعی فروریخته و بسیاری از روستاهای سیل زده از جمله در شهرستان پلدختر، دلفان، الیگودرز و دوره چکنی راه دسترسی ندارند.

مردم شهرهای پلدختر و معمولان و روستاهای اطراف حاشیه کشکان از ۱۲ فروردین ۲۴ ساعت و به مدت یک شبانه روز را بدون دریافت خدمات امدادی و هرگونه امکاناتی در پشت بام منازل یا کوه‌های اطراف گذراندند.

تمامی راه‌های ارتباط زمینی به منطقه قطع شده بود و شرایط جوی اجازه پرواز هوایی را نمی‌داد، اما از نخستین ساعات ۱۳ فروردین با بهبود شرایط جوی و ایجاد یک راه دسترسی در مسیر آزادراه خرم آباد - پل زال کار امدادرسانی به مردم آغاز شده است.

برآورد اولیه از خسارت سیل اخیر در لرستان ۱۵ هزار میلیارد ریال است و بر اساس اعلام پزشکی قانونی تا کنون ۱۴ نفر در این سیل جان خود را از دست داده‌اند ولی هنوز گزارش رسمی مبنی بر تلفات جانی در پلدختر اعلام نشده است که همین می‌تواند ناشی از اطلاع رسانی خوبی باشد که قبل از سیل در این منطقه صورت گرفته است.

۱۹۲۰/۷۲۷۳

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اقتصاد، امور عشایر، امداد رسانی، سیل و اجتماعی از تلگرام

🎥رئیس سازمان امداد و نجات: امداد رسانی به مناطق سیل زده لرستان آغاز شده است.


🔻 یکی از کارکردهای دانش فضایی برای بهبود امداد رسانی در زمان وقوع بحران

✍آذری جهرمی در اینستاگرام نوشت:

"فناوری فضایی در خدمت امدادگران

تصاویر بالا، تصاویر ماهواره‌ای مربوط به ساعت ۶ صبح روز گذشته است. روستاهای محصور در سیل و آسیب دیده و اولویت بندی امدادرسانی در این تصاویر به خوبی مشخص است. "


پیشنهاد آذری جهرمی برای خدمت ستاره مربع‌ها به مردم:

🔹از مدیران اپراتورها خواستم برای امداد رسانی در مواقع بحران، یک سرویس ستاره مربع رایگان برای نهادهای امدادی طراحی کنند تا آنها از نیاز خدماتی آسیب‌دیدگان به صورت منطقه‌ای و به لحظه مطلع شوند


نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران از اجرای طرح حیات مدنی شهرتهران در شب‌های ماه مبارک رمضان خبردادبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی امور شورای شهرداری تهران؛ نشست «حیات مدنی در شب‌های رمضان» با حضور سکینه اشرفی معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری، شاپور رستمی معاون امور مناطق، محمدرضا جوادی یگانه معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران و سیدمحمد بهشتی و برخی اعضای شورای شهر و کارشناسان در شهرداری تهران برگزار شد. نژادبهرام: ارتقای امنیت شبانه در تهران ضروری استعضو هیات رئیسه شورای شهر تهران و از طراحان مصوبه احیای زیست شبانه در خصوص انگیزه‌های این مصوبه اظهار کرد: هدفگذاری اصلی شورای شهر از مصوبه احیای زیست شبانه موضوع امنیت در شهر بود. رستمی: اجرای طرح حیات مدنی شهر در ۵ نقطه تهرانمعاون هماهنگی امور مناطق شهرداری تهران در جمع‌بندی این جلسه گفت: ۱۵ نقطه مناسب برای اجرای طرح ویژه شب‌های ماه مبارک رمضان شناسایی شده است، که بر اساس صلاحدید معاون محترم اجتماعی و فرهنگی در ۵ نقطه شاخص از این نقاط، از ۱۵ اردیبهشت‌ماه ویژه برنامه‌های ماه رمضان آغاز می‌شود. شاپور رستمی، افزود: معاونت خدمات شهری و معاونت اجتماعی و فرهنگی عهده‌دار اجرای طرح شب‌های ماه رمضان هستند و سایر معاونت‌ها و بخش‌های شهرداری نیز برای اجرای این طرح کمک می‌کنند. رستمی افزود: ­طرح زندگی در شب پس از ایام ماه مبارک رمضان هم می‌تواند­ادامه پیدا کند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با همکاری متخصصان وزارت دفاع و جهاد خودکفایی هوانیروز ارتش، سه موشک «حیدر»، «قمربنی هاشم (ع)» و «دهلاویه هوا پایه» طراحی و ساخته شد. همچنین قابلیت نصب انواع سیستم‌های جستجوگر برای استفاده در اوضاع مختلف آب و هوایی به منظور اهداف زرهی، تجهیزات زمینی و تجمع نفر‌ها را دارد و در شب نیز می‌تواند شلیک کند. ۳- موشک دهلاویه هواپایهاین موشک، موشک هوا به زمین با هدایت لیزری و برد بیش از ۸ کیلومتر و وزن پایین برای اهداف زرهی به صورت نقطه زن با قدرت نفوذ یک متر و و بیست سانتی متر است. موشک دهلاویه پیش از این، کارکرد زمین پایه داشت که اکنون به هواپایه ارتقا یافت. این موشک‌ها اکنون در مرحله تست و آزمایشات مقدماتی قرار دارند و به زودی به صورت تولید انبوه بر روی بالگرد‌های شکاری ۲۰۹ نصب خواهد شد.

ملخ‌ها پیش از حمله به ایران، اعلان جنگ کرده بودند (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
جنوب ایران صحنه نبرد با ملخ‌های صحرایی آفریقایی شده که محصولات کشاورزی و باغی را می‌خورند. ایران، خبر داشت که قرار است این حشرات به استان‌های جنوبی کشور یورش ببرند.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
رئیس قوه قضائیه: مبارزه جدی با ناسلامتی­ و فساد در برون و درون قوه قضائیه مورد تاکید ما­ست و هیچگونه ناسلامتی پذیرفته نیستبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در نشست با روسای دادگستری و دادستان‌های مراکز استان افزود: موضوع مبارزه با فساد تاکید همیشگی ما بوده و مسئله سلامت در دستگاه قضایی بسیار مهم است. وی تاکید کرد: بنابراین هیچگونه ناسلامتی و فساد پذیرفته نیست و مبارزه جدی با آن در درون قوه قضائیه و بیرون قوه قضائیه مورد تاکید ماست. رئیس قوه قضائیه در ادامه بحث به اعتماد سازی عمومی اشاره کرد و گفت: این موضوع باید صورت گیرد و سرمایه‌های اجتماعی موفق شود. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: برخی از کار‌های ما هزینه‌های اجتماعی را درست می‌کند که نباید این گونه باشد و سرمایه اجتماعی برای دستگاه قضائی بسیار مهم است. رئیس قوه قضائیه افزود: کاهش­ سرمایه اجتماعی و ضرورت رضایت مندی عمومی نسبت به قوه قضائیه نکته بسیار مهمی است که این نیز با نامتناسب بودن برخی از برخورد‌ها در سطوح مختلف بعضا موجب گله مندی می‌شود.
فارسفارس22 ساعت قبل
مدیرکل اجتماعی و فرهنگی معاونت اجتماعی و پیشگیری ازوقوع جرم قوه قضاییه از راه‌اندازی ۱۳۲ مرکز ملاقات با فرزندان طلاق خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس، علی محمد زنگانه در دوازدهمین نشست ستاد کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی افزود: طبق توافق با شورای اجتماعی کشور قرار شد ۱۶۰ مرکز ملاقات با فرزند تا پایان سال ۱۴۰۰ راه اندازی شود که تاکنون ۱۳۲ مرکز فعالیت خود را شروع کرده و بیش از ۸۰درصد هدف توافق شده با شورای اجتماعی کشور با راه اندازی این مراکز محقق شده است. وی ادامه داد: حدو ۷۰ هزار ملاقات در این مراکز صورت گرفته و ۷۴۰ مورد صلح و سازش بین والدین طلاق گرفته اتفاق افتاده است. در بقیه استان‌ها هم قرار شد یک شهر از هر استان به صورت پایلوت اجرا شود. به ازای هر ۵۰۰ نفر جمعیت هر شهرستان، دست کم یک حکم قرآن و مصلح تربیت می‌شود.

فاتحان خشمگین آب‌های گل‌آلود

4+
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل

اخبار بیشتر