جاده‌های اصلی لرستان باز می‌شوند - ارتباط تلفن همراه تا ۴۸ ساعت آینده برقرار می‌شود
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

جاده‌های اصلی لرستان باز می‌شوند - ارتباط تلفن همراه تا ۴۸ ساعت آینده برقرار می‌شود

لاریجانی: میزان خسارات به مناطق سیل زده لرستان زودتر برآورد شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
لاریجانی: میزان خسارات به مناطق سیل زده لرستان زودتر برآورد شود
رئیس مجل گفت: میزان خسارات به زیرساخت‌ها و نیازهای مردم مناطق سیل زده لرستان زودتر برآورد شود، مطمئن باشید با تأکیداتی که رهبر معظم انقلاب کردند ما آن‌ها را تأمین می‌کنیم و در مجلس نیز پیگیری خواهیم کرد تا مردم نگرانی نداشته باشند.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، علی لاریجانی در جلسه ستاد مدیریت بحران استان لرستان اظهار داشت: باید ساختار ستاد بحران را سامان بدهید، خود استاندار به‌تنهایی نمی‌تواند همه را فرماندهی کند معاونان برای انجام ضروریات کارها را نیز ساماندهی کنند.

وی با اشاره به لزوم وجود پول نقد در اختیار استانداری برای برخی کارهای فوری افزود: پیگیری می‌کنم ظرف یک تا ۲ روز آینده منابع برای کارهای فوری دستگاه‌های اجرایی در اختیار استانداری قرار بگیرد، اگر منابع کم بود باز ما پیگیری می‌کنیم.

رئیس مجلس عنوان کرد: وزارت نیرو و راه با استانداری زمانبندی حل مشکل راه را از هر راهی که ممکن است، حل کنید، کارها را اولویت‌بندی کنید برق، آب و گاز برای مردم جنبه حیاتی دارد. از معاونان وزارت نیرو و راه درخواست دارم ظرف ۲ و و ۳ روز در لرستان مستقر باشید و مسائل را حل بکنید، اهمیت اقدامات اینجا از برخی کارهای ملی ما بیش‌تر است.

لاریجانی گفت: میزان خسارات به زیرساخت‌ها، پل‌ها و …. و نیازهای مردم مناطق سیل زده لرستان را زودتر برآورد کنید، مطمئن باشید با تأکیداتی که رهبر معظم انقلاب کردند ما آن‌ها را تأمین می‌کنیم و در مجلس نیز پیگیری خواهیم کرد تا مردم نگرانی نداشته باشند.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: در خصوص سیستم بانکی و اینکه بعضی از تسهیلاتی که در بخش‌های مختلف به عقب بیفتد را حتما از دولت پیگیری می‌کنیم که در مصوبه وزیران آورده شود، بعضی از تسهیلاتی که کشاورزان و صنعت‌گران گرفتند، با این سیل مشکل پیدا کردند که پیگیری می‌کنیم مقداری عقب بیفتد.

لاریجانی گفت: شرایط استان لرستان به‌گونه‌ا‌ی‌ است که باید مسائل با سرعت و دقت دنبال شود، ستاد بحران اگر تشکیل می‌شود باید هماهنگی بین بخش‌های مختلف باشد؛ حتما با دولت و رئیس‌جمهور رایزنی می‌کنم که پشتیبانی‌های لازم را انجام دهد بخشی که مربوط به مجلس است را پس از بازگشت پیگیری خواهم کرد.

وی افزود: ساختار ستاد بحران را خوش‌بختانه قبل از عید در مجلس و در یک قانون مدون تصویب کردیم، نظر قطعی شورای نگهبان را در این رابطه نمی‌دانیم اما به هرحال کارش تمام شده و به‌زودی ابلاغ خواهیم کرد.

رئیس مجلس عنوان کرد: مردم در استان‌های دیگر خودشان پیشتاز کارها بودند و یک سری خدمات هم بخش‌های دولتی و حکومتی انجام می‌دهند، این تجربه‌ای است و ملت ما با توفیق از آن عبور خواهد کرد، همه بدانیم در برهه تاریخی حساسی قرار داریم، نمایندگان، دستگاه‌های دولتی، بخش‌ها و نهادهای دیگر باید همت کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

تخریب کامل ۵۵ مدرسه در سیل لرستان/درخواست کانکس برای برقراری کلاس‌ها

ایسناخبرگزاری ایسنا
تخریب کامل ۵۵ مدرسه در سیل لرستان/درخواست کانکس برای برقراری کلاس‌ها
مدیرکل آموزش و پرورش استان لرستان ضمن اشاره به وضعیت مدارس در مناطق سیل‌زده این استان، از تاخیر یک هفته‌ای در بازگشایی مدارس پل دختر و معمولان و سایر نقاط سیل زده‌ای که مدارس آنها تخریب شده‌اند، خبر داد.

به گزارش ایسنا، رضا زینی‌وند با بیان اینکه مدارس نیز مانند همه خانه‌های مردم و تأسیسات شهری و روستایی آسیب دیده‌اند، گفت: به ویژه در شهرهایی مثل پلدختر، معمولان و روستاها منطقه، تقریبا مدارس نیز در برخی از روستاها و برخی نقاط شهر کاملا تخریب شدند.

وی با بیان اینکه در برخی مناطق تا دو طبقه خانه‌های مردم زیر سیلاب مدفون شده‌اند، افزود: در این شهرها مدارس نقاط امن، تنها جایی بودند که می‌توانستیم مردم را در آنها اسکان دهیم. به همین دلیل مدارسی که باقی مانده‌اند محل اسکان مردم سیل‌زده هستند. مدارسی هم که تخریب شدند نیاز به بازسازی و مرمت دارند و باید لایروبی شوند. این اقدامات نیازمند زمان هستند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان لرستان با اشاره به اینکه این اقدامات را از زمان پایان سیل شروع کردیم، توضیح داد: آقای بطحائی نماینده ویژه‌ای را به منطقه فرستاده‌اند و دستورات ویژه‌ای نیز صادر کرده‌اند و امیدورایم مدارس مناطقی که مشکل ندارند از روز ۱۷فروردین بازگشایی شوند، اما در شهرستان‌هایی مثل پلدختر و بخش معمولان و نقاطی از درود و سپیددشت مدارس به طور کامل تخریب شدند.

زینی‌وند با بیان اینکه برآورد اولیه ما این است که حدود ۵۵ مدرسه با ۱۴۰ کلاس به طور کامل تخریب شده‌اند، گفت: به عنوان جایگزین موقت مدارس تخریب شده باید کانکس بزنیم یا به شکل‌های دیگر زمینه حضور دانش آموزان را فراهم کنیم. این کار قطعا به یک هفته تا ۱۰ روز زمان نیاز دارد تا تصمیمات بعدی با هماهنگی آموزش و پرورش گرفته شود.

وی با بیان اینکه باید مطمئن شویم که مدارس گرفتار سیل ضرر و آسیب جانی آتی برای دانش آموزان ندارند تا به آنها اجازه حضور دهیم، اظهار کرد: چراکه ممکن است دیوارها سست شده باشد و جان دانش آموزان را تهدید کنند. به همین دلیل استان را به شش قطب تقسیم کردیم و برای هر قطب مسؤولی تعیین کردیم که مدرسه به مدرسه وضعیت آنها را چک کنند و تا فردا گزارش نهایی را ارائه خواهیم داد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان لرستان با بیان اینکه مدارسی که مشکلی ندارند روز ۱۷ فروردین ماه بازگشایی می‌شوند، تصریح کرد: این درحالیست که شرایط در معمولان و پلدختر کاملا بحرانی است و هنوز به آرامش نرسیده است. قطعا خانه و مدرسه‌ای که تا سقف آن گل و لای آمده، امکان بازگشایی تا روز شنبه را ندارد. به همین دلیل هماهنگی شده که تا مدارس این مناطق با یک هفته تأخیر بازگشایی شوند. همچنین درخواست کانکس به تعداد کلاس‌هایی که تخریب شده‌اند، داده‌ایم.

خواندن خبر در سایت منبع

تمام محورهای اصلی لرستان امروز باز می‌شود؛ بازگشایی راه‌های روستایی ظرف یک هفته

تسنیمخبرگزاری تسنیم
تمام محورهای اصلی لرستان امروز باز می‌شود؛ بازگشایی راه‌های روستایی ظرف یک هفته
رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور با بیان اینکه امیدواریم تمام راه‌های شریانی را امروز باز کنیم گفت: تمام سعی و کوشش بر این است که ظرف یک هفته تمامی راه‌های روستایی و فرعی را بازگشایی کنیم.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد،عبدالهاشم حسن‌نیادر جلسه مدیریت بحران استان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد اظهار داشت: امیدواریم تمام راه‌های شریانی را امروز باز کنیم، راه‌های روستایی مخابرات یا برق اگر مشکلی دارند اعلام کنند، حدود ۱۵ دستگاه لودر کرایه کردیم که این کارها را انجام دهند.

وی افزود: دو یا سه کیپ گذاشتیم که از طرف خرم‌آباد به پلدختر را ارزیابی مجدد داشته باشند و طراحی کنند، در نهایت تمام سعی و کوشش این است که ظرف یک هفته تمام راه‌های روستایی و راه‌های فرعی را که ارتباط قطع است اتصال برقرار کنیم.

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای کشور عنوان کرد: راه‌های روستایی که ضلع شمالی رودخانه کشکان است از مسیر شهرهای شمالی ارتباط برقرار می‌شود، پنج پل داشته که همه تخریب شدند، عبور از این رودخانه با عرض زیادی که دارد در کوتاه‌مدت امکان ندارد و فقط باید از طریق شهرهای شمالی رودخانه منتقل شوند.

وی بیان کرد: اطلاع دادند حدود ۷۵ روستا بسته است، این ۱۵ دستگاه لودر را گرفتیم و همکاران ما قول دادند بتوانند تا روز جمعه بازگشایی انجام دهند؛ اگر امکاناتی که سایر دستگاه‌های نظامی ازجمله ارتش داشته باشند و بتوانند ۱۵ دستگاه لودر به ما کمک کنند قول می‌دهیم تا شنبه کلیه راه‌های روستایی را بازکنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

ارتباطات تلفن همراه در لرستان تا ۴۸ ساعت دیگر برقرار می‌شود

ایرناخبرگزاری ایرنا
ارتباطات تلفن همراه در لرستان تا ۴۸ ساعت دیگر برقرار می‌شود
تهران- ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه از امروز مسیر جدید فیبر نوری عملیاتی و ارتباطات صوتی و اینترنتی در پلدختر بهبود خواهد یافت، از راه اندازی مجدد سایت‌های تلفن همراه در پلدختر و سایت مناطق روستایی طی 48 ساعت آینده خبر داد.

به گزارش ایرنا از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی بلافاصله بعد از جلسه ستاد مدیریت بحران استان لرستان، جلسه اضطراری با حضور مدیران و کارشناسان ارتباطی در خرم آباد برای تسریع در بهبود وضعیت ارتباطات استان لرستان برگزار کرد.

در این جلسه که مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت ارتباطات زیرساخت استان لرستان، مدیرعامل شرکت مخابرات استان لرستان و مسئول ستاد مدیریت بحران وزارت ارتباطات حضور داشتند، وی با بیان اینکه راه اندازی مجدد تمام سایت‌های تلفن همراه در پلدختر تا ۴۸ ساعت آینده عملیاتی می‌شود، گفت: شبکه وایرلس اینترنت برای بانک‌ها و مراکز حساس به صورت موقت برقرار می‌شود.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه سایت‌های قابل دسترسی روستایی تلفن همراه نیز تا ۴۸ ساعت آینده وارد مدار می‌شوند، افزود: تمهیدات لازم ارتباطی و مکان مناسب برای خبرنگارانی که تمایل به تهیه گزارش، عکس یا تصویر از خسارات ناشی از سیل و اطلاع رسانی نیازها و کمبودها و خدمات نهادهای امدادرسانی داشته باشند نیز فراهم می‌شود.

علمی* ۹۲۰۷*۱۸۳۴

خواندن خبر در سایت منبع

سه هزار قرص نان به مناطق عشایری سیل زده لرستان ارسال شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
سه هزار قرص نان به مناطق عشایری سیل زده لرستان ارسال شد
خرم آباد - ایرنا - مدیرکل امور عشایر لرستان گفت: تا کنون 2 هزار قرص نان به مناطق عشایری سیل زده پلدختر و یک هزار قرص نان نیز به مناطق شهرستان چگنی ارسال شده است.

سعید کریمی رو پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهارداشت: همچنین در راستای کمک رسانی به مناطق عشایری سیل زده تا کنون ۶ دستگاه تانکر ۱۲ هزار لیتری برای آبرسانی تجهیز و به مناطق عشایری سیل زده استان اعزام شده است.

وی افزود: همچنین سه هزار قوطی کنسرو نیز به مناطق سیل زده عشایری پلدختر فرستاده شده است.

مدیر کل امورعشایری لرستان بیان کرد: تمام همکاران ستادی استان و شهرستانی برای رصد و پیگیری وضعیت مناطق عشایری سیل زده استان در حالت آماده باش کامل هستند.

کریمی اضافه کرد: چهار دستگاه وسیله نقیله موتوری کمک دار نیز جهت امداد رسانی به شهرستان‌های سیل زده استان اعزام شده است.

بر اثر سیل روز دوشنبه ۱۲ فروردین در لرستان رودخانه‌های این استان در شهرستان‌های مختلف طغیان و سد مروک درود نیز سرریز کرد ستاد مدیریت بحران استان قبل از وقوع سیل اطلاع رسانی وسیعی را انجام داد و به صدها هزار نفر از اهالی هشدار داده شد منزل خود را ترک کنند.

اکنون برق، آب و گاز بسیاری از مناطق شهری و روستایی قطع شده، پل‌های بسیاری در مسیرهای اصلی و فرعی فروریخته و بسیاری از روستاهای سیل زده از جمله در شهرستان پلدختر، دلفان، الیگودرز و دوره چکنی راه دسترسی ندارند.

مردم شهرهای پلدختر و معمولان و روستاهای اطراف حاشیه کشکان از ۱۲ فروردین ۲۴ ساعت و به مدت یک شبانه روز را بدون دریافت خدمات امدادی و هرگونه امکاناتی در پشت بام منازل یا کوه‌های اطراف گذراندند.

تمامی راه‌های ارتباط زمینی به منطقه قطع شده بود و شرایط جوی اجازه پرواز هوایی را نمی‌داد، اما از نخستین ساعات ۱۳ فروردین با بهبود شرایط جوی و ایجاد یک راه دسترسی در مسیر آزادراه خرم آباد - پل زال کار امدادرسانی به مردم آغاز شده است.

برآورد اولیه از خسارت سیل اخیر در لرستان ۱۵ هزار میلیارد ریال است و بر اساس اعلام پزشکی قانونی تا کنون ۱۴ نفر در این سیل جان خود را از دست داده‌اند ولی هنوز گزارش رسمی مبنی بر تلفات جانی در پلدختر اعلام نشده است که همین می‌تواند ناشی از اطلاع رسانی خوبی باشد که قبل از سیل در این منطقه صورت گرفته است.

۱۹۲۰/۷۲۷۳

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اقتصاد، امور عشایر، امداد رسانی، سیل و اجتماعی از تلگرام

🎥رئیس سازمان امداد و نجات: امداد رسانی به مناطق سیل زده لرستان آغاز شده است.


🔻 یکی از کارکردهای دانش فضایی برای بهبود امداد رسانی در زمان وقوع بحران

✍آذری جهرمی در اینستاگرام نوشت:

"فناوری فضایی در خدمت امدادگران

تصاویر بالا، تصاویر ماهواره‌ای مربوط به ساعت ۶ صبح روز گذشته است. روستاهای محصور در سیل و آسیب دیده و اولویت بندی امدادرسانی در این تصاویر به خوبی مشخص است. "


پیشنهاد آذری جهرمی برای خدمت ستاره مربع‌ها به مردم:

🔹از مدیران اپراتورها خواستم برای امداد رسانی در مواقع بحران، یک سرویس ستاره مربع رایگان برای نهادهای امدادی طراحی کنند تا آنها از نیاز خدماتی آسیب‌دیدگان به صورت منطقه‌ای و به لحظه مطلع شوند


نظرها

در ادامه بخوانید

برترین‌هابرترین‌ها8 ساعت قبل
روزنامه اصولگرای صبح نو در مطلبی درباره حکم فقهی مبتلا کردن دیگران به ویروس کرونا به نقل از آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست؛ استاد حوزه نوشت: کسی که مبتلا به ویروس کروناست و می‌داند اگر با کسی تماس داشته باشد، او هم مبتلا شده و فوت می‌کند، تمامی کارشناسان می‌گویند که در اینجا عامل دیگر نقشی نداشته و از نظر فقهی و حقوقی باید دیه قتل عمد را بپردازد. روزنامه اصولگرای صبح نو در مطلبی درباره حکم فقهی مبتلا کردن دیگران به ویروس کرونا به نقل از آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست؛ استاد حوزه نوشت: کسی که مبتلا به ویروس کروناست و می‌داند اگر با کسی تماس داشته باشد، او هم مبتلا شده و فوت می‌کند، تمامی کارشناسان می‌گویند که در اینجا عامل دیگر نقشی نداشته و از نظر فقهی و حقوقی باید دیه قتل عمد را بپردازد. * کسی که مبتلا به ویروس کرونا، ایدز یا هر ویروس دیگر باشد و می‌داند که اگر با کسی تماس یابد، فرد مقابل مبتلا شده و فوت می‌کند، تمامی کارشناسان می‌گویند که در اینجا عامل دیگر نقشی نداشته و از نظر فقهی و حقوقی باید دیه قتل عمد را بپردازد. * از نظر فقهی، شرعی و حقوقی هر انسانی باعث مرگ دیگری شود، باید دیه بپردازد و قتل عمد به حساب می‌آید. * ممنوعیتی که شورای تامین یک استان صادر می‌کند، می‌تواند قضیه را حاد کرده و سببیت عرفی را محقق کند.
برترین‌هابرترین‌ها8 ساعت قبل
شلوغی این روز‌های بازار و بی‌توجهی برخی مردم به رعایت نکات و توصیه‌های بهداشتی برای مقابله با شیوع بیماری کرونا، سوژه کارتونی از فیروزه مظفری در خبرآنلاین شد.
انتخابانتخاب6 ساعت قبل
آتش‌نشانانی که ساعات بسیاری را در ایستگاه‌های آتش‌نشانی مستقر هستند و ضمن انجام عملیات‌هایشان با افراد بسیاری برخورد دارند نیز در معرض ابتلا به این بیماری هستند؛ اما با رعایت چند نکته می‌توان ریسک ابتلا به این بیماری را کاهش داد. بر همین اساس دستگیره خودروهای آتش‌نشانی، سطوح داخلی خودروهای عملیاتی، بی‌سیم‌های دستی، تلفن‌های ایستگاه آتش‌نشانی و.. باید ضدعفونی شود. - آتش‌نشانان باید در حین ماموریت نکات بهداشتی را برای جلوگیری از تماس با مواد آلوده در نظر داشته باشند. - بهتر است ایستگاه‌های آتش‌نشانی تا حد ممکن کلاس‌های آموزش عمومی غیر ضروری را داخل ایستگاه‌ها برگزار نکنند. - در صورت مشاهده هرگونه علائم بیماری در اسرع وقت به پزشک مراجعه کرده و طبق دستور پزشک عمل کنند.
انتخابانتخاب6 ساعت قبل
فرمانده پلیس راه کشور از کاهش محسوس ترددها در معابر برون شهری خبر داد. سردار سید تیمور حسینی درباره وضعیت ترددهای بین شهری در راه‌های کشور در روزهای اخیر اظهار کرد: رصد دوربین‌های تردد شمار نشان می‌دهد که در روزهای اخیر آمار سفرهای بین شهری و ترددهای جاده‌ای کاهش محسوسی داشته است. فرمانده پلیس راه کشور اظهار کرد: به نظر می‌رسد توصیه‌ها و هشدارهای مسئولان وزارت بهداشت در مورد عدم انجام سفرهای غیر ضروری در این روزها در کاهش سفرها موثر بوده است. پلیس راه نیز از شهروندان می‌خواهد که به هیچ عنوان اقدام به سفرهای غیر ضروری نکنند.
برترین‌هابرترین‌ها8 ساعت قبل
دادستان عمومی و انقلاب خلخال گفت: به لحاظ جلوگیری از شیوع بیماری کرونا ویروس واگذاری هر گونه واحد استیجاری به مهمانان و گردشگران تا اطلاع ثانوی ممنوع است. وی گفت: باتوجه به حضور مسافران از استان گیلان و تهران و حتی قم در شهرستان خلخال و آلودگی بیش از حد استان گیلان علاوه بر قرنطیه جاده‌ای، شهروندان خلخالی از سفر به استان گیلان و استان‌های همجوار پرهیز کنند. دادستان عمومی و انقلاب خلخال گفت: به خاطر حفظ جان مردم و مقابله با سرایت بیش از حد این آلودگی نیاز است کلیه معابر سطح شهر خلخال و مراکز عمومی گندزایی و ضد عفونی شود. معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی خلخال هم از گندزدایی و ضدعفونی بیش از صدها دستگاه ATM، بیش از هزار باکس زباله محلات و خیابان‌های اصلی و معابر عمومی با هدف جلوگیری و مقابله با سرایت کرونا ویروس خبر داد. اعتبار گفت: مردم برای انجام امورات بانکی از شبکه‌های گسترده ایمن بانک‌های عامل استفاده کنند و در بانک‌ها تجمع نکنند.

اخبار بیشتر