1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. حوادث
پوشش خبری

آخرین وضعیت آق‌قلا - آب دوباره ۳۰ سانت بالا آمد

وسعت مناطق سیل‌زده آق‌قلا ۴۵ درصد کاهش یافت

تسنیمخبرگزاری تسنیم
وسعت مناطق سیل‌زده آق‌قلا ۴۵ درصد کاهش یافت

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، محمد احمدی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به بررسی آخرین تصاویر ماهواره‌ای از وضعیت سیل اظهارداشت: براساس پردازش تصاویر ماهواره‌ای پژوهشگاه فضایی کشور پانزدهم فروردین وسعت مناطق سیل‌زده شهرستان آق‌قلا نسبت به نهم فروردین ۴۵ درصد کاهش یافته است.

وی افزود: همچنین وسعت پهنه آبی در محدوده شهرستان گمیشان و حوضه قره‌سو شهرستان‌های کردکوی، گرگان و ترکمن در همین مدت ۶ روزه نیز به ترتیب ۶ و ۵ درصد کاهش یافت.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گلستان اظهار کرد: در حال حاضر محدوده شهرستان گمیشان با ۱۲ هزار و ۷۳۸ هکتار بیشترین میزان آب‌گرفتگی را داراست.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گلستان با ضروری دانستن استفاده از داده‌های فضایی در مدیریت بحران افزود: گروه سنجش از دور مرکز تحقیقات فضایی، در روزهای اخیر به صورت شبانه روزی در حال اخذ، پردازش و تحلیل تصاویر ماهواره‌ای مختلف از مناطق سیل زده بوده‌ و محققان مرکز تحقیقات فضایی پژوهشگاه فضایی ایران علاوه بر تهیه و انتشار نقشه‌های دقیق راداری از شهرستان‌های سیل‌زده، موفق شدند نقشه راه‌ها و مسیرهای آسیب‌دیده ۲ شهرستان آق قلا و گمیشان را هم تهیه کنند و در اختیار مدیران ستاد بحران استان قرار دهند.

وی با اشاره به وضعیت عادی ارتباطی مناطق گفت: در ساعت‌های اولیه وقوع بحران برخی از سایت‌های ارتباطی در شهرستان آق‌قلا به علت بالا آمدن آب و قطعی برق، از فعالیت خارج شدند که در کمترین زمان به شبکه بازگشتند و تاکنون هیچ کدام از مسیرهای ارتباطی و پوشش شبکه همراه در استان متوقف نشده و ارتباط به صورت کامل برقرار است.

خواندن خبر در سایت منبع

جزرومد آرامش در شهر سیل زده آق قلا/ زندگی عادی آرزوی مردم شده است

مهرخبرگزاری مهر
جزرومد آرامش در شهر سیل زده آق قلا/ زندگی عادی آرزوی مردم شده است

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: ۱۴ روز از خشم و طغیان گرگانرود و سرازیر شدن سیلاب به شهر آق قلا در ۲۰ کیلومتری شمال گرگان می‌گذرد، سیلابی که زندگی را در آق قلا مختل کرد.

بارندگی‌های رگباری بهاری و هجوم سیلاب‌های ناشی از سرریز سد‌های گلستان کوچه و خیابان‌های آق قلا را در سال نو درنوردید. در بخش هایی از شهر ارتفاع آب به دو متر هم رسید و مشکلات بی شماری برای اهالی منطقه رقم خورد.

اکنون با برطرف شدن بخش اعظمی از مشکلات و دغدغه‌های اهالی شهر، تکاپو حرکت انگیزه و امید در بین ساکنان دژ سپید استان گلستان بیشتر شده است.

راهی آق قلا شدیم؛ سه کیلومتر مانده به شهر، سرریز شدن آب بر روی جاده گرگان- آق قلا تلنگری بود که مسیری سخت و ترددی دشوار در پیش است.

در ورودی شهر بیمارستان صحرایی سپاه مستقر شده و صف‌های طولانی قابل توجه بود، تابلوهای اتاق عمل، رادیولوژی، سی تی اسکن، ام آر آی، دندانپزشکی و داروخانه و غیره در این بیمارستان به چشم می‌خورد.

جزرومد آرامش در شهر سیل زده آق قلا/ زندگی عادی آرزوی مردم شده است - 6

جایگاه سوخت سیار

در همان ابتدای شهر چندین پمپ آب دیزلی مستقر بودند و سیلاب را همانند یک آبنمای بزرگ از بخش غربی به سوی شرق شهر آق قلا هدایت می‌کردند؛ به گفته راننده ماشین این پمپ‌های آب به المان نوروزی شهر آق قلا در سال ۹۸ تبدیل شده است.

همچنان نشانه‌هایی از رسوبات و گل و لای در گوشه و کنار خیابان‌ها، پارک‌ها و میادین بخش جنوبی آق قلا به چشم می‌خورد… نیروهای امدادی و اهالی بومی به طریقی مشغول پاکسازی این مناطق بودند. در میدان اصلی شهر جایگاه سوخت سیار مستقر شده بود که ظاهرا بنزین اهالی را در شرایط بحرانی تهیه و توزیع می‌کرد.

حال و هوای شهر طوری دیگر بود، چند متر جلوتر یک واحد خدمات رسان سیار دیگر به چشم می‌خورد، این واحد نان مردم بخش‌های زیر سیلاب رفته شهر آق قلا را تأمین می‌کرد.

جزرومد آرامش در شهر سیل زده آق قلا/ زندگی عادی آرزوی مردم شده است - 11

پل تاریخی آق قلا

در محدوده مرکزی شهر به پل تاریخی که مربوط به دوره صفوی رسیدیم، ظاهرا آسیبی به پل باستانی سفید نرسیده است. رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان آق قلا در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: به بنای عمومی پل آسیب مشهودی وارد نشده است.

جزرومد آرامش در شهر سیل زده آق قلا/ زندگی عادی آرزوی مردم شده است - 14

زلیخا قرنجیک ادامه داد: ارزیابی دقیق‌تر از آسیب احتمالی به پل توسط کارشناسان سازمان مرکزی انجام و گزارش جامع آن را در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.

به سوی شمال شهر آق قلا می‌رویم؛ سیلاب در داخل خیابان‌های شهر نمایان شده و آرام آرام به ارتفاع آن افزوده می‌شود به نحوی که مجددا تردد خودروها سخت شده و حضور تراکتورها، کامیون‌ها و حتی نفربرها به چشم می‌خورد.

بر روی یکی از نفربرهای ارتش دارد افراد زیادی نشسته‌اند، تراکتورها هم وضعیت بهتری ندارند… جمعیت سوارشده بر روی یکی از آنها من را به یاد قطارهای مسافری فیلم‌های هندی می‌اندازد.

محله کل آباد

به سختی و با استفاده از قایق پارویی یکی از اهالی به سوی محله کل آباد آق قلا می‌رویم… محله‌ای که این روزها نام آن را در رسانه‌ها بسیار شنیده می‌شود. به یکی از مدارس این محله می‌رسیم… ارتفاع آب داخل حیاط به ۴۰ سانتی متر هم می‌رسد و امکان برگزاری کلاس‌های درس برای چند روز آینده مهیا نیست.

جزرومد آرامش در شهر سیل زده آق قلا/ زندگی عادی آرزوی مردم شده است - 20

با اجازه گرفتن از سرایدار مدرسه به یکی از کلاس‌های این واحد آموزشی سرک می‌کشیم… ارتفاع آب ۱۰ سانتی متر بوده و البته پمپی مشغول تخلیه آب موجود در آن است.

در تماس تلفنی با فرماندار آق قلا وضعیت این شهرستان را جویا می‌شویم، امانگلدی ضمیر می‌گوید: علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته از سوی آموزش و پرورش هنوز امکان بازگشایی همه مدارس سطح شهر وجود ندارد.

وی افزود: مدارس واقع در محلاتی همچون کل آباد آسیب جدی دیده‌اند و حداقل یک یا دو هفته زمان نیاز دارند تا بتوانیم علاوه بر ایمن سازی تجهیزات و مقدمات برپایی کلاس را در این مدارس تامین کنیم.

طولانی شدن ماندگاری آب

پیرزن همسایه مدرسه که متوجه حضور ما می‌شود از طولانی شدن ماندگاری آب در محله خود ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید: پایه‌های سرپناه ما سست شده و امکان دارد سقفش بریزد.

وی که حدودا ۷۰ سال سن دارد، ادامه می‌دهد: الان دو هفته گرفتار سیلاب هستیم و زندگی ما زیر آب است و مسئولان باید کمک‌های بیشتری را برای خارج کردن آب از منطقه ما داشته باشند.

در راه برگشت تعدادی جوان با پاچه‌های بالا زده به سراغ مان می‌آیند و از زحمات ارتش و سپاه تشکر می‌کند.. عبدالوهاب که به فارسی مسلط‌تر است می‌گوید: خدا را شکر شهر از وضعیت بحران اولیه خلاص شد.

جزرومد آرامش در شهر سیل زده آق قلا/ زندگی عادی آرزوی مردم شده است - 29

وی افزود: با تلاش جوانان، شهر را از نو می‌سازیم فقط مسئولان ما را فراموش نکنند و پس از اتمام سیل هم به فکر بازسازی و رفع مشکلات باشند.

آمار حیوان گزیدگی اندک است

نمور شدن واحدهای مسکونی در شهر آق قلا احتمال شیوع بیماری‌های واگیر در این شهر را بیشتر کرده است. رئیس شبکه بهداشت شهر آق قلا در این زمینه می‌گوید: گندزدایی و آهک پاشی از مناطق مسکونی به صورت مستمر در حال انجام است و منابع آب شرب شهر رصد می‌شود.

فیروزه ایگدری ادامه می‌دهد: تاکنون مشکل خاصی در این زمینه وجود نداشته اما شهروندان تا حد امکان از آب‌های بسته‌بندی شده استفاده کنند.

وی می‌گوید: به سبب مشاهده مار در برخی از نقاط آق قلا مردم دچار ترس و فوبیا شده‌اند اما خوشبختانه تعداد آمار افراد دچار گزش بسیار اندک بوده و تمام ملاحظات و تمهیدات در این خصوص پیش‌بینی شده است.

شهرک صنعتی زیر آب

هنگام برگشت از شهر آق قلا گذری به شهرک صنعتی این شهر می‌زنیم که بنا به گفته مسئولان آسیب زیادی به آن وارد شده است. این امر از تابلو فلزی سبز رنگی که در ورودی شهرک حالت نیمه واژگون دارد مشخص است.

جزرومد آرامش در شهر سیل زده آق قلا/ زندگی عادی آرزوی مردم شده است - 37

به فاز سه شهرک صنعتی آق قلا وارد می‌شویم.. خیابان‌ها مملو از آب است. تعدادی قایق پارویی در حال عبور هستند؛ آنها پیت‌های سوخت را حمل می‌کنند. با توضیح یکی از اهالی شهرک بعدا فهمیدم که برای استفاده موتور برق و پمپ‌های دیزلی نیاز به سوخت است.

با توجه عدم امکان حرکت خودرو مجبور به استفاده از قایق هستیم؛ سیلاب اندک اندک بیشتر شده و حتی به یک و نیم متر هم می‌رسد.

برای حضور در یکی از واحدهای تولیدی آسیب دیده به قایق یکی از صاحبان واحدهای تولیدی متوسل می‌شویم.. پس از طی حدود یک کیلومتر به محوطه بیرونی این واحد تولیدی می‌رسیم… در داخل حیاط بیش از یک متر آب وجود دارد و در داخل سالن تولید، سیلاب رسوخ پیدا کرده است.

مواد اولیه و حتی تعدادی از محصولات تولید شده به زیر آب رفته اند… قرنجیک یکی از فعالان اقتصادی در این شهرک به ما می‌گوید: خسارت‌های زیادی به این واحدها در شهرک آق قلا وارد شده است و ما باید مدت زمان زیادی منتظر بمانیم تا بتوانیم تجهیزات خط تولید خود را از زیر آب خارج کرده و عیب یابی و تعمیر کنیم.

وی گفت: شاید ظرف چند هفته بتوانیم آب موجود در این ناحیه صنعتی را خارج کنیم اما برای بازسازی و تعمیر خط تولید چندین ماه زمان نیاز است و در این مدت کارگران بیکار خواهند شد.

به گفته این فعال اقتصادی آنها امید چندانی به پرداخت خسارت از بیمه ندارند زیرا سقف جبران خسارت شرکت‌های بیمه اندک است و جوابگوی خسارت‌های سنگین آنها نیست.

با وجود برخی مشکلات موجود، کاهش ارتفاع آب در بیشتر مناطق آق قلا محسوس و مشهود بوده و شرایط رو به بهبودی است اما می‌طلبد با تدبیر و مدیریت بهتر و دقیق‌تر، اوضاع کنترل شود.

خواندن خبر در سایت منبع

عروسی در سیلاب؛ زندگی در آق قلا و گمیشان جریان دارد

ایرناخبرگزاری ایرنا
عروسی در سیلاب؛ زندگی در آق قلا و گمیشان جریان دارد

به گزارش پنجشنبه خبرنگار ایرنا؛ علاوه بر خانواده‌ها و بستگان زوج‌های جوان، تشریک مساعی نیکوکاران، تشکل‌های مردم نهاد، هلال احمر و آستان قدس رضوی باعث شده جشن عروسی جوانان سیل زده در استان گلستان شور و حال بیشتری به خود گیرد.

در آخرین مورد شب گذشته ۳۵ زوج جوان که در بین آنها اقوام مختلف همچون ترکمن، سیستانی، فارس و … دیده می‌شد در محل اسکان اضطراری زندگی مشترک خود را آغاز کردند و گفته شده این روند همچنان ادامه دارد.

پیش از این نیز محل اسکان موقت سیل زدگان گلستان در محل نمایشگاه بین المللی گرگان شاهد جشن عروسی زوج‌های جوان بود.

سیل زدگان گلستان بویژه در آق قلا و گمیشان همچنانکه با اتحادی مثال زدنی از طریق حفر کانال، دیواره سازی با کیسه شن و نظایر آن شهرها و روستاهای خود را از تخریب بیشتر سیل نجات دادند؛ در تهیه پول، کالا و ایجاد سرپناه برای جوانان خود هم همتی مثال زدنی به جا گذاشتند؛ گویی امید و نشاط در خون آنها عجین شده و جریانی روان و ابدی دارد.

در جریان جشن شب گذشته زوج‌های جوان گلستان خبری از ریخت و پاش‌های مرسوم عروسی‌ها نبود. همه چیز در قرآن، یک کیک ساده، پرچم متبرک رضوی، شاخه‌های گل و تعدادی هدیه از طرف آستان قدس به رسم سرسلامتی خلاصه شده و خودنمایی می‌کرد. همه سور و سات عروسی این زوج‌های جوان همین است.

البته میهمانان هم متنوع اند، از مدیرعامل هلال احمر گلستان، مسوولان آستان قدس و فرماندار گرگان گرفته تا سایر مسوولان و امدادگران جوان با لباس جمعیت هلال احمر که گویا خودشان هم هنوز ازدواج نکرده‌اند و شاید به همین دلیل صدای سوت و کف زدنشان بیشتر از بقیه خودنمایی می‌کند.

حتی در این بین برخی‌ها مهمان‌ها با لباس راحتی آمده‌اند! احتمالا آنها دقایقی قبل در چادرها قیلوله یا مشغول استراحت و یا سرگرم کاری بوده‌اند.

ترکمن‌ها هم با آن لباس‌های رنگارنگشان در عین زیبایی سادگی را هم با خود برای زوج‌های جوان به ارمغان آورده‌اند؛ همچنانکه به رسم اجدادی در 'یورت' هایشان (خیمه) با حداقل امکانات؛ زندگی شیرینی داشته و در عین حال مهمان نواز هم هستند.

جشن عروسی حتما یکی از نشانه‌های شادی در زندگی بشر است اما در بهبوبه سیلی مهیب و بنیان افکن چه نامی می‌توان روی آن نهاد؟ شاید بهترین تعبیر برای جشن سیل زدگان گلستان؛ درماندگی سیل و مصیبت در مقابل امید و آرزوهای دور و دراز باشد.

سیل زدگان جوان سرپناهی ندارند اما با آغاز زندگی مشترک در چادرهای هلال احمر می‌خواهند دنیای جدیدی برای خود بسازند؛ دنیایی پر از شادی‌های خاطره انگیز که گام اولش اگر چه با ظاهری غیرمتعارف آغاز شد اما می‌تواند به پایانی شیرین مبدل گردد.

رویش جوانه‌های امید در میان سیل زدگان گلستان به زمان زیادی برای بارور شدن احتیاجی ندارد. آن‌ها که توانسته‌اند از دل سیل و مشکلات به خانه بخت بروند و عروسی بگیرند، حتما می‌توانند خانه آرزوهای خود را در دل ویرانه‌های سیل برپا کنند.

گزارش تصویری جشن عروسی ۳۵ زوج جوان گلستان که در مدرسه روستای محمدآباد گرگان برگزار شد؛ در صفحه عکس ایرنا قابل دیدن است.

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش آب در سطح شهر آق قلا/ آب ۳۰ سانتی متر بالا آمد

مهرخبرگزاری مهر
افزایش آب در سطح شهر آق قلا/ آب ۳۰ سانتی متر بالا آمد

امانگلدی ضمیر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: ذوب شدن و بارندگی دو روز اخیر در مناطق بالادست (علی آبادکتول، فاضل آباد و تقی آباد) سبب افزایش حجم آب و طغیان زرین گل شده است.

وی افزود: این طغیان حدود ۴۵ مترمکعب در ثانیه آب را با خود به همراه آورد و با احتساب رودی که در روستای اونقیلقی رد می‌شود مجموعا ۶۰ مترمکعب آب به رودخانه گرگانرود رسیده یا فردا خواهد رسید.

ضمیر ادامه داد: این عدد به همراه ۹۰ مترمکعب سرریز سد وشمگیر مجموعا ۱۵۰ مترمکعب در ثانیه خواهد بود که با توجه به ظرفیت عبوری گرگانرود (۱۲۰ مترمکعب آب)، ۳۰ مترمکعب آب در روستاها و شهر سرازیر خواهد شد.

وی با بیان اینکه روند افزایش آب از بعدازظهر در سطح محلات آق قلا شروع شده و ادامه خواهد داشت، گفت: حدود ۲۰ الی ۳۰ سانتی متر افزایش آب در محلات حکیم آباد و کل آباد و مناطق درگیر سیلاب و رودخانه‌ها داشتیم.

ضمیر با اشاره به اینکه هشدارهای لازم را از دو روز پیش داده بودیم، گفت: حجم آب گرگانرود بیشتر از توان عبوری آن است و نمی‌توان با کیسه گذاری جلوی آن را گرفت زیرا از هر طرفی که مسدود شود آب از طرف دیگه سرریز می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

گلستان| مدارس شهرستان‌های آق‌قلا و گمیشان تا ۲۴ فروردین تعطیل است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
گلستان| مدارس شهرستان‌های آق‌قلا و گمیشان تا ۲۴ فروردین تعطیل است

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، احسان گوهری‌راد عصر امروز در جمع خبرنگاران اظهارداشت: با توجه به مصوبه شماره ۱۰ شورای هماهنگی مدیریت بحران و شورای تامین استان گلستان و بنابر درخواست فرمانداران شهرستان‌های آق‌قلا و گمیشان و تاکید مجدد در جلسه مورخ ۱۴ فروردین این شورا، برای جلوگیری از مشکلات و حوادث احتمالی کلیه مدارس شهرستان‌های آق‌قلا و گمیشان تا ۲۴ فروردین ماه تعطیل است.

وی افزود: آموزش و پرورش استان مقدمات لازم برای بازگشایی مدارس در ۱۷ فروردین را تدارک دیده بود اما بنابر درخواست فرمانداران شهرستان‌های سیل‌زده و ضرورت اسکان مردم و نیز دستگاه‌های امدادرسان در اماکن آموزشی، با تعطیلی مدارس تا ۲۴ فروردین ماه موافقت شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان در ادامه به تجهیز مدارس آسیب‌دیده از سیلاب اشاره کرد و گفت: نخستین محموله میز و صندلی دانش‌آموزی برای ارسال به مدارس آسیب دیده از سیلاب به گنبدکاووس رسید.

وی بیان داشت: با همت اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان گلستان سایر تجهیزات مورد نیاز مدارس شهرستان‌های سیل‌زده در چند روز آینده تامین و ارسال می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با فرهنگی، عروسی، سیل، گلستان و آق قلا از تلگرام

🎥 توزیع پتو و اقلام توسط بسیج سازندگی آذربایجان_شرقی در منطقه سیل زده آق قلا استان گلستان

#سیل_مهربانی


🎥وضعیت جاده آق قلا به گنبد پس از سیل/ایسنا

اخبارلحظه‌ای #گلستان 👇


🔴فرماندار آق‌قلا: وضعیت آق قلا همچنان بحرانی است/ آغاز عملیات ایجاد خاکریز برای کاهش ورود آب

🔹امانگلدی ضمیر فرماندار آق‌قلا با بیان این که وضعیت در برخی از نواحی آق قلا بحرانی است، گفت:

🔹از امروز عملیات ایجاد خاکریز از محدوده مسکن مهر تا کمربندی را آغاز خواهیم کرد.

🔹 ۱۷ روز از آبگرفتگی در شهر آق قلامی‌گذرد و وضعیت در محله‌های حکیم آباد، ایثار و کل آباد همچنان بحرانی است. سطح سیلاب در جنوب شهر آق‌قلا روند کاهشی داشت اما در بخش شمالی آق‌قلا نزدیکی رودخانهگرگانرود همچنان بحرانی کرده است.


نظرها

در ادامه بخوانید

فاتحان خشمگین آب‌های گل‌آلود

4+
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری21 ساعت قبل
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از تشکیل پرونده تعمیر و بازسازی ۹۸ هزار واحد مسکونی در مناطق سیل زده خبر داد. اسماعیل نجار معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه ۱۷۹ هزار و ۶۷۰ واحد مسکونی در مناطق سیل زده دچار خسارت شده‌اند، گفت: از این تعداد ۱۰۴ هزار و ۳۰۵ واحد تعمیری دارند که تا کنون برای ۹۸ هزار واحد از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پرونده تشکیل شده و کار پرداخت خسارت‌ها آغاز و در حال انجام است. رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از آغاز رسمی فعالیت قرارگاه بازسازی و مدیریت جامع بحران سیل خبر داد و گفت: از آنجایی که موضوع بازسازی، نوسازی و تامین خسارت به عنوان اصلی ‌ترین دغدغه مردم مناطق سیل زده می‌باشد این قرارگاه تشکیل شد تا سلسله عملیات بازسازی‌ و نوسازی‌ در مناطق سیل ‌زده زیر نظر این قرارگاه با فرماندهی وزیر کشور، انجام ‌شود و همه دستگاه‌ها، وزارتخانه‌ها، نیروهای مسلح و نیروهای مردمی دست به دست هم داده و در این راستا برای کاهش مشکلات سیل زدگان کمک کنند. نجار گفت: همچنین کمک‌‌های جمع آوری شده با توجه به نیاز جدی سیل زدگان به سرعت به مناطق سیل زده ارسال می‌شود تا با توزیع سریع در کاهش آلام و مشکلات سیل زدگان توزیع شود.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
معاون رئیس جمهور بابیان اینکه بر اساس گزارش‌های دریافتی ۲۱۵۰ خانواده ایثارگر در استان‌های مختلف دچار آسیب شده‌اند، گفت: با اقدامات صورت گرفته پرونده ۱۸۷۰ منزل خسارت دیده ایثارگران تشکیل و به بیمه کوثر ارجاع شده است که ارزیابی خسارت ۱۴۶۰ پرونده توسط کارشناسان بیمه انجام شده و تاکنون خسارت مربوط به ۱۸۰ پرونده نیز پرداخت شده است. وی با تأکید بر ضرورت تسریع در فرایند پرداخت خسارت ایثارگران افزود: مهم‌ترین مشکل در روند ارزیابی و پرداخت خسارت منازل ایثارگران این است که متأسفانه هنوز گل و لای برخی منازل تخلیه نشده و ارزیابی دقیق میزان خسارت زمانبر است که این روند باید با سرعت بیشتری پیگیری شود. حجت الاسلام والمسلمین شهیدی درباره دیگر اقدامات صورت گرفته بنیاد برای جبران خسارت ایثارگران گفت: ارائه تسهیلات مسکن، اعطای وام به اعضای خسارت دیده صندوق قرض‌الحسنه شاهد و اعطای وام اشتغال توسط صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران نیز در دستور کار قرار دارد و مطالبات معوق خانواده معظم شهدای آسیب دیده در استان‌های سیل زده به زودی پرداخت می‌شود. وی گفت: هرچند بیش از صدنفر از ایثارگران آسیب دیده در مجتمع‌های فرهنگی و توانبخشی متعلق به بنیاد اسکان داده شده‌اند، اما با تداوم این وضعیت مشکلات آنان حل نمی‌شود، بنابراین پیگیری حل اسکان موقت ضرورت دارد. حجت الاسلام والمسلمین شهیدی در پایان ضمن قدردانی از تلاش‌های اعضای ستاد بحران بنیاد شهید و امور ایثارگران بر ادامه فعالیت‌های مستمر این ستاد برای کمک به ایثارگران سیل زده تأکید کرد.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
نخستین جلسه کمیته فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده به ریاست شجاعان مسئول کارگروه فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه برگزار شدبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ نخستین جلسه کمیته فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده به ریاست شجاعان رئیس مرکز توسعه دولت الکترونیک، فناوری و آمار وزارت کشور و مسئول کمیته فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده و حضور ناصریان معاون توسعه مدیریت و منابع و نمایندگان تام الاختیار دستگاه‌های راه و شهرسازی، نیرو، جهادکشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام خمینی، جمعیت هلال احمر، سازمان بهزیستی و سازمان نقشه برداری کشور روز سه شنبه سوم فروردین ماه در وزارت کشور تشکیل شد. در این جلسه نیاز‌های اطلاعاتی جهت ایجاد سامانه امداد و بازسازی دولت (سجاد) ارائه شده و مورد بحث و بررسی قرار گرفت. این کمیته به منظور راه اندازی سامانه جامعی برای ثبت اطلاعات خسارات ناشی از سیل و افراد حادثه دیده، هزینه‌ها و نحوه تخصیص و توزیع منابع به دستور دکتر رحمانی فضلی رئیس قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده تشکیل شده است.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
دکتر رخشانی مهر در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: در حوزه مدارس تصمیم وزارت خانه بر این بود که هر چه زودتر کلاس‌های مناطق سیل زده دایر شود زیرا مادامی که دانش آموزان به کلاس درس نروند زندگی به حالت عادی برنگشته و این حضور می‌تواند باعث ایجاد شور و نشاط در جامعه شود. وی ادامه داد: در استان گلستان با استفاده از کمک‌های جامعه خیرین بلافاصله کانکس‌ها و حداقل‌های مورد نیاز کلاس‌های آموزشی شامل تجهیزات الکترونیکی، میز، نیمکت، وایت بردها و کامپیوتر و لپ تاپ مورد نیاز را فراهم و به منطقه ارسال کردیم؛ در استان لرستان نیز ۱۰۰ کانکس و تجهیزات مورد نیاز تأمین و در اختیار همکاران قرار گرفته است؛ در استان خوزستان هم ۱۵۰ کانکس و تجهیزات سرمایشی مورد نیاز این استان که درگیر گرماست در اختیار آموزش و پرورش استان قرار گرفت. رئیس سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به گردهمایی بزرگ خیرین کشور در مورخ ۹ اردیبهشت گفت: در این همایش برای ساخت مدارس در مناطق سیل زده تصمیم گیری می‌شود و ما امیدواریم بتوانیم نخستین دستگاهی باشیم که عملیات ساخت و ساز مدارس را در مناطق سیل زده اجرا کنیم و طبق برنامه ریزی‌های انجام شده قرار است کلنگ زنی نمادین ساخت مدارس را در سه استان سیل زده قبل از ماه مبارک رمضان در استان گلستان با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار کنیم. رخشانی مهر با اشاره به اعتبارات دولتی برای برگزاری کلاسهای آموزشی در مناطق سیل زده گفت: برای خرید تجهیزات و اصلاح سیستمهای سرمایشی و گرمایشی هر یک از استانهای گلستان، لرستان و خوزستان هر یک مبلغ ۵ میلیارد تومان و برای هر یک از استانها ۱۵ میلیون تومان برای شروع عملیات ساخت مدارس تأمین اعتبار کردیم و در حال ابلاغ این عدد هستیم و امیدواریم مشابه مدارس زلزله زده کرمانشاه بزودی شاهد بازسازی و تعمیرات اساسی مدارس باشیم. وی با تأکید بر اینکه خیرین مدرسه ساز هیچگاه دولت را رها نکردند و سازمان نوسازی مدارس نیز هیچگاه متکی به کمکهای دولتی نبوده گفت: خیرین همیشه کمک کردند، سال ۹۶ و ۹۷ بیش از ۵۰ درصد مدارسی را که تحویل آموزش و پرورش شد خیرین ساختند، در موارد بحران هم حضور خیرین بسیار چشمگیر بود و ۱۶۰ مدرسه را در استان کرمانشاه یا تحویل آموزش پرورش دادند و یا در مراحل پایانی ساخت و تحویل قرار دارد. رئیس سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: در سه استان سیل زده هم حضور مردم را به صورت چشمگیر شاهد هستیم و تماسها، جلسات و تفاهم نامه‌های زیادی میان ما و جامعه خیرین مدرسه ساز و همین طور دیگر خیرین در حال انجام است و ان شاءالله به کمک آنها مدارس سیل زده را دوباره می‌سازیم.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز19 ساعت قبل
«هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها» در حالی که تجربه هیأت مربوط به حادثه پلاسکو را پشت سر خود دارد، اما مأموریت بسیار دشوارتری را بر عهده دارد. حادثه سیل بسیار گسترده‌تر از رخداد آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکو است و تقریبا نیمی از ایران را در بر گرفته است. هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها تمهیدی است که برای تولید گزارشی معتبر که بر این فضای بی‌اعتمادی غلبه کند اندیشیده شده است. توجه در ۱۱۰ سؤال پیوست حکم رئیس هیأت مشخص می‌کند که حسن روحانی ابدا به این رویکردهای تک‌متغیری باور نداشته و ۱۴ بعد متکثر سیل را برشمرده‌ و از آنها خواسته است به همه سؤالات پاسخ گویند. هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها، مأموریت دشوار تدوین گزارشی دقیق و توأم با پاسخگویی به سؤالات رئیس جمهوری را مد نظر دارد که البته طبق حکم، نتایج آن به مردم نیز ارائه خواهد شد.

اخبار بیشتر