1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آشوب‌ و عملیات نظامی در نزدیکی شهر طرابلس لیبی

گروه هفت خواستار پایان درگیری‌های لیبی شد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
گروه هفت خواستار پایان درگیری‌های لیبی شد

اعتمادآنلاین| وزرای خارجه کشورهای عضو گروه هفت که به منظور برگزاری نشست در فرانسه حضور دارند، بر لزوم پایان هر چه زودتر درگیری‌ها در لیبی تاکید کردند.

وزرای خارجه گروه هفت ضمن درخواست از گروه‌ها و احزاب سیاسی لیبی برای فراهم آوردن زمینه‌های لازم به منظور تسریع در پایان درگیری‌ها در این کشور خاطر‌نشان کردند: شورای امنیت سازمان ملل باید با ورود به موقع در جریانات لیبی از گسترش دامنه ناآرامی‌ها در این کشور بکاهد.

گفتنی است «خلیفه حفتر» روز پنجشنبه در پیامی صوتی که در شبکه فیس‌بوک منتشر شد، به واحدهای ارتش دستور داد خود را برای حمله به سوی طرابلس آماده کنند تا پایتخت را از لوث «تروریست‌ها» پاک کنند.

این دستور ساعتی پس از ورود ارتش لیبی به شهر غریان واقع در ۱۰۰ کیلومتری جنوب طرابلس صادر شد. وی همچنین از نیروهای تحت فرمانش خواست امنیت و سلامتی شهروندان خارجی، غیرنظامیان و کسانی که خود را تسلیم ارتش می‌کنند را تضمین کنند.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

رئیس شورای امنیت خواستار توقف تحرکات نظامی در لیبی شد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
رئیس شورای امنیت خواستار توقف تحرکات نظامی در لیبی شد

اعتمادآنلاین| «کریستوف هویسگن» سفیر آلمان در سازمان ملل که کشورش در حال ریاست دوره‌ای شورای امنیت را نیز بر عهده دارد در واکنش به تحولات اخیر در لیبی اظهار داشت: تحرکات نظامی در لیبی باید هر چه زودتر متوقف شود.

وی در ادامه سخنان خود افزود: اعضای شورای امنیت سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی نسبت به رویدادهای لیبی بر این باور هستند که ثبات در این کشور به خطر افتاده است.

رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل همچنین از نیروهای نظامی در لیبی خواست تا از هرگونه فعالیت تحریک‌آمیز خودداری کرده و تا حد امکان دست به اقدام نظامی نزنند.

هویسگن ضمن بیان اینکه شورای امنیت سازمان ملل هیچگونه راهکار نظامی برای لیبی ندارد، خاطرنشان کرد: اعضای شورای امنیت بر لزوم گفتگو میان طرف‌های درگیر در لیبی تاکید داشته و راهکار سیاسی را بهترین راه برای حل مناقشات لیبی قلمداد می‌کنند. ‌

خلیفه حفتر روز پنجشنبه در یک فایل صوتی به نظامیان تحت امر خود فرمان حمله به طرابلس را صادر کرد.

لیبی از زمان سقوط «معمر قذافی» دیکتاتور سابق این کشور شاهد درگیری میان شبه نظامیان مختلف است.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

مخالفت جی ۷ و اتحادیه اروپا با عملیات نیروهای نظامی شرق لیبی علیه طرابلس

ایسناخبرگزاری ایسنا
مخالفت جی ۷ و اتحادیه اروپا با عملیات نیروهای نظامی شرق لیبی علیه طرابلس

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، وزرای خارجه هفت کشور شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و کانادا و نیز فدریکا موگرینی، مسؤول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در بیانیه مشترکی که پس از نشست خود در فرانسه منتشر کردند، نگرانی عمیق خود را از عملیات نظامی جاری در نزدیکی شهر طرابلس لیبی اعلام کردند.

در این بیانیه مشترک از همه طرف‌های مربوطه خواسته شد، تمامی فعالیت‌های نظامی و تحرکات به سوی طرابلس را که افق‌های روند سیاسی تحت هدایت سازمان ملل را از بین برده و غیرنظامیان را به خطر انداخته و مشکلات مردم لیبی را بیشتر می‌کند، فورا متوقف کنند.

همچنین این چهره‌های دیپلمات در ادامه اظهار کردند: ما کاملا اطمینان داریم درگیری‌های لیبی راه‌حل نظامی ندارد و ما به شدت با هرگونه عملیات جنگی در لیبی مخالف هستیم.

همچنین در این بیانیه آمده است، هر طرف یا گروه لیبیایی که بر آتش درگیری‌های داخلی بیفزاید، با این کار به غیرنظامیان بی‌دفاع آزار رسانده و در مقابل صلحی قرار می‌گیرد که شایسته مردم لیبی است.

کشورهای گروه هفت و اتحادیه اروپا همچنین بر حمایت خود از تلاش‌های آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل و غسان سلامه، فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی در راستای کمک به مردم این کشور برای عبور از این تنگنای سیاسی، ادامه مسیر برای برگزاری انتخاباتی مورد اطمینان و مسالمت‌آمیز در اسرع وقت مطابق با آنچه در مه ۲۰۱۸ در پاریس و نوامبر ۲۰۱۸ در پالرمو توافق شد، تاکید کردند.

همچنین آنها تمامی مردم لیبی را به حمایت سازنده از عملیات تحت هدایت سازمان ملل دعوت کرده و از جامعه جهانی خواستند اتحاد و همبستگی خود را برای دستیابی به هدف مشترک یعنی برقراری ثبات پایدار در لیبی حفظ کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

مسکو از تلاش­‌های سازمان ملل برای حل بحران لیبی حمایت می‌­کند

ایلناخبرگزاری ایلنا
مسکو از تلاش­‌های سازمان ملل برای حل بحران لیبی حمایت می‌­کند

مسکو از تلاش­‌های سازمان ملل برای حل بحران لیبی حمایت می‌­کند - 1

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در گفت‌وگو با روزنامه «الاهرام» گفت: «مسکو از تلاش‌­های سازمان ملل و نقشه راه پیشنهادی غسان سلامه، فرستاده این سازمان در لیبی با هدف عادی‌سازی اوضاع در این کشور از طریق برگزاری انتخابات آزاد و انجام اصلاحات قانون اساسی حمایت می­‌کند».

لاوروف در ادامه توضیح داد که وقایع و اوضاع کنونی در لیبی نتیجه دخالت غیر قانونی ناتو است و این دخالت‌ها لیبی را در آشوب و هرج و مرج فرو برده و عامل بی‌ثباتی در منطقه و زمینه‌ساز حضور تروریسم شده است.

وزیر خارجه روسیه با اشاره به هماهنگی مسکو و قاهره با هدف حل بحران لیبی تأکید کرد که مأموریت ما یاری کردن تیم­‌های لیبیائی برای کنار گذاشتن اختلافات و رسیدن به توافق استوار بر اساس منافع ملی است.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اتحادیه اروپا، خلیفه حفتر، طرابلس، لیبی و سازمان ملل از تلگرام

♦️فرمان کودتا در لیبی

🔹خلیفه حفتر ژنرال سابق ارتش لیبی با انتشار یک فایل صوتی خطاب به نظامیان تحت امر خود، فرمان حمله به طرابلس پایتخت رسمی لیبی را صادر کرد.

🔹او از ساکنان این شهر خواسته مقاومت نکرده و در برابر نیروهای او تسلیم شوند /فارس


فرمان کودتا در لیبی

🔹خلیفه حفتر ژنرال سابق ارتش لیبی با انتشار یک فایل صوتی خطاب به نظامیان تحت امر خود، فرمان حمله به طرابلس پایتخت رسمی لیبی را صادر کرد.

🔹او از ساکنان این شهر خواسته مقاومت نکرده و در برابر نیروهای او تسلیم شوند


حمله نظامی ژنرال سابق ارتش لیبی به پایتخت

خلیفه حفتر ژنرال سابق ارتش لیبی با انتشار یک فایل صوتی خطاب به نظامیان تحت امر خود، فرمان حمله به طرابلس پایتخت رسمی لیبی را صادر کرد.

او از ساکنان این شهر خواسته مقاومت نکرده و در برابر نیروهای او تسلیم شوند/ فارس


💢زلزله سیاسی در لیبی

❗️خلیفه حفتر ژنرال سابق ارتش لیبی با انتشار یک فایل صوتی خطاب به نظامیان تحت امر خود، فرمان حمله به طرابلس پایتخت رسمی لیبی را صادر کرد.

❗️او از ساکنان این شهر خواسته مقاومت نکرده و در برابر نیروهای او تسلیم شوند.


بحران لیبی

دستور حمله ژنرال ارتش به پایتخت

ژنرال خلیفه حفتر (ژنرال بازنشسته ارتش لیبی) و نیروهایش در ۶۰ کیلومتری پایتخت (طرابلس) قرار دارند.

او در پیامی فرمان حمله به طرابلس را صادر کرد و از مقامات پایتخت خواست تسلیم شوند.

وی گفت که حمله در پاسخ به درخواست اهالی طرابلس صورت می‌گیرد.

دولت قانونی لیبی در طرابلس حالت فوق العاده اعلام کرده و از ارتش و نیروهای امنیتی خواسته با مهاجمان مقابله کنند‌.

دولت طرابلس از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته می‌شود.

خلیفه حفتر خود را دولت قانونی لیبی می‌داند.

عربستان سعودی و امارات و مصر مهمترین حامیان حفتر هستند/ عصرایران


لیبی/ نیروهای ژنرال «خلیفه حفتر» فرودگاه طرابس را گرفتند

ژنرال خلیفه حفتر (ژنرال بازنشسته ارتش لیبی) اعلام کردند فرودگاه طرابلس را تصرف کردند.

نیروهای حفتر حمله به پایتخت (طرابلس) را از دیروز آغاز کردند.

دولت قانونی لیبی در طرابلس حالت فوق العاده اعلام کرده و از ارتش و نیروهای امنیتی خواسته با مهاجمان مقابله کنند‌.

دولت طرابلس از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته می‌شود.

خلیفه حفتر خود را دولت قانونی لیبی می‌داند.

روسیه، عربستان سعودی، امارات و مصر مهمترین حامیان ژنرال حفتر هستند

قطر و ترکیه مهمترین مخالفان ژنرال حفتر هستند/ عصرایران


نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف14 ساعت قبل
امروز آئین معارفه سردار سرلشکر حسین سلامی بعنوان فرمانده جدید کل سپاه برگزار شد. یکی از تصاویر این مراسم درخشید و رسانه‌ها تیتر زدند؛ ۴ فرمانده کل سپاه در یک قاب! سپاه علاوه بر اینکه از سرمایه انسانی برخوردار است، نسبت به این دارایی گرانقیمت و شیوه به گردش درآوردن آن آگاه است. سپاه «نمایش» این سرمایه انسانی را کمتر از نمایش جدیدترین دستاوردهای تکنولوژیک دفاعی نمی‌داند و برای نمایش اقتدار سرمایه انسانی خود از یک برنامه ریزی موثر و خلاقانه برخوردار است. سپاه به یک معادله مدیریتی و الگوریتم سازنده بین سرمایه انسانی و سرمایه پولی (طبق نظرات مدیریت اقتصادی نئولفت) دست یافته است.
الفالف10 ساعت قبل
آمریکا کشورهای مختلفی را ویران کرد، اما نگرانی اسرائیل روز به روز افزایش یافت. واقعیت آن است که منابع خطر اصلی که اسرائیل را تهدید می‌کند، در دست کسانی نیست که در جنگ‌ها شراکت خود با واشنگتن و تل آویو را اعلام می‌کنند. در سوی دیگر، اسرائیل نمی‌تواند از امضای آمریکا در راستای واداشتن مردم سوریه به خروج از جولان استفاده کند، همانطور که امکان بیرون راندن فلسطینی‌ها از قدس نیز برایش فراهم نیست. در واقع، یکی از اهداف جنگ سوریه، ایجاد یک راه جایگزین برای تنگه هرمز بود، به نحوی که لوله‌های نفت و گازی که از خلیج به سمت مدیترانه می‌رود، پس از سیطره بر سوریه، از این کشور عبور کند؛ چرا که آمریکا و اسرائیل هر دو می‌دانند تا زمانی که ایران برگه برنده خود یعنی نگهبانی از هرمز را در دست دارد، مقابله با آن فایده‌ای ندارد. اما آیا این هدف تل آویو و واشنگتن در مورد سوریه محقق شد؟!
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین5 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- معاون سیاسی وزیر کشور در بازدید از مناطق سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان بر عزم دولت و وزارت کشور برای تداوم امدادرسانی، بازسازی مناطق سیل‌زده و جبران خسارات سیلاب اخیر تاکید کرد. گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛، در جریان سفر استانی معاونت سیاسی به استان سیستان و بلوچستان، ضمن بازدید از برخی مناطق سیل‌زده سیستان از جملهدر نقطه صفر مرزی، از نزدیک در جریان وضعیت این مناطق و هم چنین اقدامات و امدادرسانی‌های تمامی دستگاه‌ها و نهاد‌های شورای مدیریت بحران قرار گرفت. عرف با تمجید از اقدامات انجام شده، ضمن اشاره به ضرورت حضور و فعالیت موثر احزاب، تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در مدیریت شرایط و امدادرسانی به مردم، بر عزم دولت و وزارت کشور برای تداوم امدادرسانی، بازسازی مناطق سیل‌زده و جبران خسارات سیلاب اخیر تاکید نمود. معاون سیاسی وزیر کشور هم چنین با حضور در پایانه مرزی میلک، از وضعیت این پایانه بازدید کرد. انتهای پیام/
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: قهرمانی مقتدرانه تیم ملی کشتی آزاد ایران⁩ در قاره آسیا را صمیمانه به اعضای این تیم و مردم ایران تبریک عرض می‌کنم.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
فرزانه صادق مالواجرد در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود: کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها​ محل جریمه کردن و ترمیم درآمد شهرداری‌ها شده است که در این رویه باید تغییراتی انجام گیرد که دولت در این باره لایحه‌ای را به مجلس تقدیم خواهد کرد. معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی گفت: برخی ساخت و ساز‌ها غیر مجاز هستند، اما این تخلفات به دلیل وجود کمیسیون ماده ۱۰۰ با پرداخت جریمه، تخریب نمی‌شوند از این رو تغییر کمیسیون ماده ۱۰۰ در دستور کار دولت قرار گرفته است. وی اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور درخصوص این لایحه پیشنهاداتی داشتند تا با آسیب شناسی، معضلاتی را که کمیسیون ماده ۱۰۰ ایجاد کرده حل و فصل شود. لایحه تغییر این کمیسیون در حال بررسی و جمع بندی نهایی است تا به مجلس برود. وی ادامه داد: البته آنچه مصوبه می‌شود باید ضمانت اجرایی هم داشته باشد که این کار قطعا همکاری و حمایت قوه قضائیه و قوه مقننه را می‌طلبد. مالواجرد گفت: ساخت و ساز‌هایی که در کنار بستر رودخانه‌ها انجام شده است بیانگر ورود به طبیعت و دستکاری آن است که منجر به اتفاقات نا خوشایندی شده است. وی با بیان اینکه افزایش بی رویه سطوح اشغالی در شهر‌ها از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد گفت: زمانی که سطع اشغال زمین در شهر‌ها بدلیل افزایش ساخت و ساز‌ها بیشترمی شود نفوذپذیری آب در خاک کمتر می‌شود و آب جاری می‌شود. مالواجرد افزود: باید جانمایی درستی برای ساخت و ساز‌ها و طرح‌های توسعه‌ای و عمرانی صورت گیرد و ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها ممنوع شود. ضمن اینکه باید توجه ویژه به آبخیزداری و بازنگری در برنامه ریزی‌ها داشته باشیم. وی با اشاره به اینکه باید حریم بستر رودخانه‌ها در مناطقی که دچار سیل شدند دوباره بازنگری شود، گفت: طرح جامع حفاظت از سیلاب باید با همکاری وزارتخانه‌ها به جدیت دنبال شود. همچنین باید پهنه‌هایی در همه شهر‌ها ایجاد و سایت‌های بحران در شهر‌ها تجهیز شوند. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه برخورد‌ها و پیگیری‌ها درباره تخلف در حریم رودخانه‌ها پررنگ‌تر شده است، افزود: باید جرم انگاری تخلفات شهرسازی صورت گیرد تا زمانی که تخلفات جرم نباشد ضمانت اجرایی آن تقویت نخواهد شد و این امر نیازمند همکاری بین قوا است. وی ادامه داد: با توجه به سیل اخیر، جابجایی در مکان یابی سایت‌ها و طرح‌های شهرسازی انجام می‌شود. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه آئین نامه کنترل شهرسازی را آغاز کردیم، گفت: در نقشه کاربری اراضی، ​ هر اتفاقی که در شهر‌ها می‌افتد مشخص می‌شود و طرح‌ها همه باید در قالب طرح فرادست اجرا شود. مالواجرد با اشاره به اینکه نخستین جلسه شورای عالی شهرسازی با موضوع «آسیب شناسی و بررسی سیل» برگزار شد، گفت: میزان بارش‌ها و حجم آب در پشت سد‌ها بررسی شد این میزان از حجم آب از زمانی که خشکسالی داشتیم بیشتر بود و به دلیل افزایش میزان آب در بستر رودخانه‌ها، ​سیل ایجاد شد. وی با بیان اینکه سیلاب گل آلود بیانگر شسته شدن خاک بدلیل نبود پوشش گیاهی است، تأکید کرد: باید توجه ویژه به آبخیزی داری، حفظ و صیانت از جنگل‌ها، مراتع و اراضی بالادست داشته باشیم. وظیفه کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری، رسیدگی به تخلفات ساختمانی از لحاظ عدم رعایت ضوابط شهرسازی و ایمنی است.
مهرمهر5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، ابو وارث الموسوی سخنگوی جنبش النجباء اعلام کرد: آنچه برخی پایگاه‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی درباره آماده شدن این جنبش برای هدف قرار دادن منافع آمریکا مخابره کرده‌اند کذب محض و ساخته دنباله روهای سفارت آمریکاست. وی افزود: بعید نیست که برخی شرکت‌ها یا منافع آمریکایی از سوی خود آمریکایی‌ها هدف قرار گیرد تا به گروههای مقاومت (حشد شعبی) اتهام وارد شود. هر چیزی از آمریکا بر می‌آید. الموسوی تاکید کرد: ما از چیزی نمی‌ترسیم و اگر قصد حمله به آمریکایی‌ها را داشته باشیم به شکل مستقیم و آشکارا آنرا اعلام می‌کنیم. وی افزود: ما با حضور نظامی آمریکا در عراق مخالفیم زیرا از حجم جنایات این نظامیان و خطر آنها برای غیرنظامیان آگاهیم.

اخبار بیشتر