میزان بارش در استان‌ها طی فروردین‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

میزان بارش در استان‌ها طی فروردین‌ماه

ثبت ۱۷ میلیمتر بارش در یاسوج طی روز گذشته

مهرخبرگزاری مهر
ثبت ۱۷ میلیمتر بارش در یاسوج طی روز گذشته
یاسوج- کارشناس هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد از ثبت ۱۷ میلیمتر بارش در مرکز استان خبر داد.

ولی بهره مند در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: سامانه بارشی که از عصر جمعه بر جو استان حاکم شده بود، سبب بروز بارش‌هایی در نقاط مختلف استان شد.

بهره مند با بیان اینکه تا ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه صبح شنبه بارش ۳۰ میلیمتری باران در منطقه چاه پازنان دشتروم بویراحمد به ثبت رسیده است، عنوان داشت: در موشمیزیلایی ۲۷، دیشموک ۲۶، سرفاریاب ۲۳، جاورده ۲۱٫۲، باشت ۲۰، سی سخت ۱۹٫۳، منصورخانیکاکان ۱۹ و سرآسیاب یوسفی ۱۸ میلیمتر بارندگی داشتیم.

کارشناس هواشناسی با اشاره به بارش ۱۶٫۳ میلیمتری باران در شهر دهدشت و ثبت ۱۶ میلیمتر باران در بوستان، گفت: در مناطق گنجه‌ای، آبده گاه و تنگ رواق هر کدام ۱۶ میلیمتر بارش ثبت شد.

وی افزود: امام زاده جعفر ۱۴٫۲، مارگون ۱۴، چرام ۱۴، لنده ۱۴، دوگنبدان ۱۳٫۹، قلعه رئیسی ۱۳، لوداب ۶ و لیکک ۳ میلیمتر بارندگی داشتند.

خواندن خبر در سایت منبع

سیستان و بلوچستان کم بارش‌ترین و لرستان پربارش‌ترین استان‌های کشور

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
سیستان و بلوچستان کم بارش‌ترین و لرستان پربارش‌ترین استان‌های کشور
خبرگزاری میزان- دربین استان‌های کشور لرستان با ۱۰۶۰ میلیمتر بارش پربارش‌ترین و سیستان و بلوچستان با ۶۹ میلیمتر بارندگی کم بارش‌ترین استان کشور تا به امروز بوده است.
سیستان و بلوچستان کم بارش‌ترین و لرستان پربارش‌ترین استان‌های کشور - 0

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، بارش‌های جوی از ابتدای سال آبی جاری در بیشتر شهر‌های کشور با رشد چشمگیر روبرو بوده و همچنان ادامه دارد.

براساس آخرین وضعیت بارش‌های جوی در استان‌های مختلف کشور حاکی از آن است که در لرستان، کهکیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، ایلام و گیلان بیشترین بارش‌ها رخ داده است.

دراین میان لرستان با ۱۰۶۰ میلیمتر بارش در صدر استان‌ها قرار دارد به طوری که در سال آبی گذشته فقط ۲۷۸ میلیمتر بارش در این استان گزارش شده و با رشد ۲۸۱ درصدی بارش‌ها روبرو بوده است.

پس از لرستان، استان کهکیلویه و بویر احمد با ۹۶۸ میلیمتر بارش در رده دوم قرار دارد و نسبت به سال گذشته با ۲۲۷ میلیمتر بارش با رشد ۳۲۶ درصدی بارش‌ها روبرو بوده است.

سومین استان پربارش کشور چهارمحال و بختیاری با ۸۷۹ میلیمتر بارش بوده که نسبت به سال گذشته با ۲۱۱ میلیمتر بارش، افزایش ۳۱۶ درصدی را تجربه کرده است.

همچنین ایلام با ۸۶۷ میلیمتر بارش نسبت به سال گذشته با ۲۳۹ میلیمتر بارش رشد ۲۶۲ درصدی بارش‌ها را به خود اختصاص داده است.

در‌این میان استان گیلان پنجمین استان پربارش تاکنون بوده که میزان بارش‌های آن به ۸۴۸ میلیمتر بارش رسیده و نسبت به سال آبی گذشته با رشد ۵۸ درصدی بارش روبرو بوده است.

براساس آخرین آمار منتشره از دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران در بین استان‌های کشور، سیستان و بلوچستان با ۶۹ میلیمتر بارندگی کم بارش‌ترین استان تا به امروز بوده و پس از آن استان‌های یزد، خراسان جنوبی، کرمان و سمنان نیز از بارش‌های کمی برخوردار بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

بارش‌های جوی در گلپایگان به بیش از ۳۹۸ میلی متر رسید

ایرناخبرگزاری ایرنا
بارش‌های جوی در گلپایگان به بیش از ۳۹۸ میلی متر رسید
اصفهان- ایرنا- رئیس اداره هواشناسی گلپایگان گفت : 398.9 میلی متر بارش در سال زراعی در این شهرستان ثبت شده که نسبت به زمان مشابه سال قبل 357.1 میلی متر افزایش نشان می دهد.

سید مهدی حسینی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: ۱۲۶ میلی متر این بارش مربوط به بارش‌های بهاری تا ۱۷فروردین ماه امسال است که نسبت به مشابه قبل ۱۱۶ میلی متر افزایش دارد.

وی خاطر نشان کرد: در ۲۴ساعته گذشته نیز ۶٫۱ میلی متر بارش تا ساعت ۷، ۳۰ صبح امروز در شهرستان گلپایگان ثبت شد.

سال گذشته زراعی در گلپایگان در مجموع ۴۱٫۸ سال زراعی ۹۴-۹۵ در مجموع ۲۳۵٫۹ و سال قبل از آن ۱۷٫۴ میلی متر باران ثبت شده است.

میانگین بارش بلند مدت در این شهرستان ۱۹۵٫۵ میلی متر اندازه گیری شده است.

شهرستان گلپایگان در ۱۸۰ کیلومتری شمال غرب اصفهان قرار دارد.

/۶۰۲۲ ت/۷۱۳۸

خواندن خبر در سایت منبع

بارش برف در محور چالوس و دیزین و احتمال سقوط بهمن

مهرخبرگزاری مهر
بارش برف در محور چالوس و دیزین و احتمال سقوط بهمن
کرج - هواشناسی استان البرز با توجه به ورود سامانه بارشی به استان برای محور کرج - چالوس و منطقه دیزین بارش برف پیش‌بینی کرد.

منصور رحمانیان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به بررسی آخرین الگوهای پیش‌یابی هواشناسی اظهار کرد: امروز شاهد گذر امواج ناپایدار از منطقه البرز مرکزی هستیم.

مدیرکل هواشناسی استان البرز تأکید کرد: پیش‌بینی می‌شود با گذر امواج ناپایدار شاهد افزایش ابر، رگبار و رعدوبرق و وزش باد باشیم.

وی بابیان اینکه امروز و فردا یک سامانه بارشی استان را تحت تأثیر قرار خواهد داد، گفت: در بعدازظهر و شب افزایش ابر و رگبار و رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود.

رحمانیان کمینه دمای هوای امروز استان را ۸ درجه سانتی‌گراد اعلام کرد و گفت: بیشینه دما به ۱۶ درجه سانتی‌گراد خواهد رسید.

احتمال ریزش سنگ در محور چالوس

مدیرکل هواشناسی استان البرز وضعیت کیفی هوای شهرستان‌ها را سالم اعلام کرد و گفت: برای منطقه دیزین بارش برف و احتمال ریزش سنگ و سقوط بهمن پیش‌بینی می‌شود.

وی با اشاره به وضعیت جوی محور کرج – چالوس، گفت: برای این محور بارش برف پیش‌بینی می‌شود.

رحمانیان با تأکید بر اینکه آسمان در این محور نیمه‌ابری است، گفت: مه آلودگی و ریزش سنگ و سقط بهمن نیز پیش‌بینی می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

دبی آب چشمه‌ها و سراب‌های اورامانات افزایش یافت

فارسخبرگزاری فارس
دبی آب چشمه‌ها و سراب‌های اورامانات افزایش یافت
مدیر امور آب منطقه‌ای اورامانات، از دبی بالای آب در چشمه هانه کوان‌، سراب هولی‌، سراب روانسر در منطقه اورامانات خبر داد.

ایوب زائبی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه، اظهار داشت: در پی بارش‌های اخیر و با احتساب بارش ۱۸۸٫۱ میلی‌متری فروردین‌ماه سال جاری، بارش سال زراعی در روانسر به ۷۹۵٫۷ میلی‌متر رسیده است.

مدیر امور آب منطقه‌ای اورامانات تصریح کرد: این بارندگی در شهرستان روانسر موجب شد که دبی آب سراب روانسر به حدود ۶ هزار و ۱۰۰ لیتر در ثانیه برسد.

وی عنوان کرد: بر این اساس و با احتساب وضعیت بارش در فروردین‌ماه سال‌جاری تا امروز صبح، بارش سال آبی و زراعی به مدیر امور آب منطقه‌ای اورامانات به یک‌هزار و ۳۲۶ میلی‌متر رسیده است.

ذائبی گفت: با توجه به اینکه سراب‌ها و چشمه‌سار‌های پاوه اغلب از تشکیلات آهکی و سازند سخت منطقه تغذیه می‌شوند، بنابراین بارش برف در ارتفاعات بسیار مفیدتر و تاثیرگذارتر در آبدهی چشمه‌ها و دوام آبدهی آن‌ها در تابستان است.

وی با ابراز امیدواری نسبت به تغذیه یخچال‌ها و فروچاله‌های طبیعی کوه‌های شاهو، افزود: کاهش دما در ارتفاعات و بارش برف از جمله نعمات و برکات در فروردین‌ماه بود.

ذائبی تصریح کرد: جوشش دوباره چشمه سار‌ها، سراب‌ها و طغیان آب رودخانه‌های سیروان، پاوه‌رود و مره‌خیل اتفاق افتاده آبدهی لحظه‌ای سراب هانی کوان ۲ هزار و ۹۸۷ لیتر و سراب هولی ۴۹۵ لیتر در ثانیه اندازه‌گیری شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش میزان بارش‌ها نسبت به سال گذشته

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
افزایش میزان بارش‌ها نسبت به سال گذشته
از مجموع ۲۸۰.۳ میلی‌متر بارش ثبت‌شده در ۱۹۴ روز ابتدایی سال آبی جاری، ۹۲.۱ میلی‌متر سهم پاییز، ۱۳۱.۹ میلی‌متر سهم زمستان و ۵۶.۳ میلیمتر سهم ۱۵ روز نخست بهار است.

به گزارش افکارنیوز،

بر اساس آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهر ۹۷ تا پانزدهم فروردین ۹۸ (۱۹۴ روز ابتدایی سال آبی جاری) بالغ بر ۲۸۰٫۳ میلی‌متر است.

این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۱۹۴٫۴ میلی‌متر) ۴۴ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۱۰۰ میلی‌متر) ۱۸۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

افزایش میزان بارش‌ها نسبت به سال گذشته - 6

از مجموع ۲۸۰٫۳ میلی‌متر بارش ثبت‌شده در ۱۹۴ روز ابتدایی سال آبی جاری، ۹۲٫۱ میلی‌متر سهم پاییز، ۱۳۱٫۹ میلی‌متر سهم زمستان و ۵۶٫۳ میلیمتر سهم ۱۵ روز نخست بهار است.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با بارندگی، بارش، بارش جوی، لرستان و سیل از تلگرام

تاکید مجدد پلیس بر لغو سفرهای غیرضروری

رئیس پلیس راهور:

🔸 ناجا طی دو روز آینده شرایط سفر مهیا نیست و اگر شهروندان به قصد تفریح قصد سفر دارند، دست نگه دارند تا وضعیت جوی تا حدی به پایداری برسد

🔸 در استان‌های غربی کشور شاهد بارش برف هستیم؛ بارش برف و مه‌گرفتگی باعث کاهش میدان دید رانندگان می‌شود

🔸 بیشترین حوادث جاده‌ای طی ۴۸ ساعت گذشته، برای استان‌های آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان و قزوین بوده است / ایسنا

جزئیات در👇👇

entekhab. ir/۰۰۱xVL


#وضعیت_راهها

🚙🚗محورهای دارای ترافیک سنگین:

١) محور کرج-چالوس در برخی از مقاطع

٢) محور فیروزکوه-قائمشهر محدوده جوارم

٣) آزادراه کرج-قزوین محدوده‌های زیاران و کاسپین

🌧آخرین وضعیت جوی:

-بارش برف و باران در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، اصفهان، البرز، تهران، زنجان، قزوین، لرستان، مرکزی، مازندران و همدان

-بارش باران در استان‌های ایلام، بوشهر، خوزستان، سمنان، فارس، قم، چهارمحال و بختیاری، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان و گیلان

⛔️محورهای مسدود شریانی:

١) هراز

٢) شاهرود - آزادشهر

٣) آق قلا - گرگان

٤) بندرلنگه-بندر خمیر

٥) قدیم خرم آباد-پل دختر


تاکید مجدد پلیس بر لغو سفرهای غیرضروری

🔹رئیس پلیس راهور: ناجا طی دو روز آینده شرایط سفر مهیا نیست و اگر شهروندان به قصد تفریح قصد سفر دارند، دست نگه دارند تا وضعیت جوی تا حدی به پایداری برسد

🔹در استان‌های غربی کشور شاهد بارش برف هستیم؛ بارش برف و مه‌گرفتگی باعث کاهش میدان دید رانندگان می‌شود

🔹بیشترین حوادث جاده‌ای طی ۴۸ ساعت گذشته، برای استان‌های آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان و قزوین بوده است


وضعیت راهها

🔹محور دارای ترافیک سنگین:

محور تهران-آمل حدفاصل پلور تا گزنک (رفت و برگشت)

🔹آخرین وضعیت جوی:

-بارش برف و باران در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، اصفهان، البرز، تهران، زنجان، قزوین، لرستان، مرکزی، مازندران و همدان

-بارش باران در استان‌های ایلام، بوشهر، خوزستان، سمنان، فارس، قم، چهارمحال و بختیاری، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان و گیلان

-مه گرفتگی در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، اصفهان، البرز، زنجان، قزوین، لرستان، مرکزی، مازندران، همدان و کردستان

🔹محورهای مسدود شریانی:

١) شاهرود - آزادشهر

٢) آق قلا - گرگان

٣) بندرلنگه-بندر خمیر

٤) محور قدیم خرم آباد-پل دختر


➖️تاکید دوباره پلیس بر لغو سفرهای غیرضروری

رئیس پلیس راهور:

▫️ناجا طی دو روز آینده شرایط سفر مهیا نیست و اگر شهروندان به قصد تفریح قصد سفر دارند، دست نگه دارند تا وضعیت جوی تا حدی به پایداری برسد

▫️در استان‌های غربی کشور شاهد بارش برف هستیم؛ بارش برف و مه‌گرفتگی باعث کاهش میدان دید رانندگان می‌شود

▫️بیشترین حوادث جاده‌ای طی ۴۸ ساعت گذشته، برای استان‌های آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان و قزوین بوده است


نظرها

در ادامه بخوانید

برترین‌هابرترین‌ها2 روز قبل
همزمان با شیوع ویروس کرونا در قم و دیگر نقاط کشور جمعی از طلاب حوزه علمیه برای کمک به پرستاران و یاری بیماران وارد بیمارستان‌های اختصاص یافته به این بیماری شدند.
عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور، در نامه‌ای به وزیر بهداشت از آمادگی روان‌شناسان برای کنترل اضطراب کرونا خبر داد. به گزارش ایلنا، محمد حاتمی در نامه رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور خطاب به سعید نمکی وزیر بهداشت آمده است: ترس، استرس، اضطراب و نگرانی ناشی از ویروس کرونا تمام شهروندان و خانواده‌ها را درگیر کرده است، صد البته این شرایط عوارض خطرناک‌تر از ویروس کرونا دارد که متعاقبا گزارشی در این باره ارائه می‌شود. سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره با سرمایه اجتماعی بیش از ۳۰ هزار عضو رسمی کارشناسی ارشد و دکتری در سراسر کشور آماده است، به هر گونه ستاد مقابله با بحران صلاح می‌داند؛ اقدامات عملی از جمله تدوین بسته‌های آموزشی مقابله با استرس و اضطراب، شیوه‌های آرام سازی روانی و سایر مداخلات روانشناختی جهت عادی سازی شرایط موجود را انجام دهد. در شرایط کنونی باید با حضور دائمی روان‌شناسان و مشاوران در شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی مردم را به سوی مدیریت استرس سوق داد. در صورت صلاحدید، جلسه‌ای با حضور نمایندگان سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره با آن وزارتخانه صورت گیرد تا بتوانیم از تمام ظرفیت‌های موجود در سازمان جهت پیشگیری و کنترل ترس، اضطراب و استرس مردم استفاده شود.
عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
«عصر آقای کنگرلو آمد و گزارش مذاکره با آمریکایی‌ها را داد [آمریکایی‌ها] اطلاعات چندان مهمی نداده‌اند و خواستار آمدن به ایران به‌طور سری برای بررسی نیازهای جنگی ما بودند …» «محسن کنگرلو، مشاور امنیتی میرحسین موسوی و یکی از چهره‌های کلیدی ماجرای مک‌فارلین (ایران کنترا)، بعد از یک دوره بیماری درگذشت. او مبتلا به سرطان ریه بود.» به گزارش عصر ایران روزنامه شرق در گزارشی به بهانه درگذشت محسن کنگرلو نوشت: شروع ماجرای مک‌فارلین در واقع با محسن کنگرلو آغاز می‌شود. کنگرلو پنج سال پیش برای نخستین بار در دو گفت‌وگو برخی از ناگفته‌هایش از ماجرای مک‌فارلین را شرح داد. چند موضوع باعث شد کار خراب شود؛ یکی خود شخصیت «مک‌فارلین» بود که فرد عجول، عصبانی و کم‌صبری بود. محسن کنگرلو هنگامی که درگذشت بازنشسته وزارت کشور بود.
انتخابانتخاب5 ساعت قبل
فرمانده پلیس راه کشور از کاهش محسوس ترددها در معابر برون شهری خبر داد. سردار سید تیمور حسینی درباره وضعیت ترددهای بین شهری در راه‌های کشور در روزهای اخیر اظهار کرد: رصد دوربین‌های تردد شمار نشان می‌دهد که در روزهای اخیر آمار سفرهای بین شهری و ترددهای جاده‌ای کاهش محسوسی داشته است. فرمانده پلیس راه کشور اظهار کرد: به نظر می‌رسد توصیه‌ها و هشدارهای مسئولان وزارت بهداشت در مورد عدم انجام سفرهای غیر ضروری در این روزها در کاهش سفرها موثر بوده است. پلیس راه نیز از شهروندان می‌خواهد که به هیچ عنوان اقدام به سفرهای غیر ضروری نکنند.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علی باقری‌کنی در دیدار با الیزابت تیچی فیسلبرگر رئیس شورای حقوق بشر که در ژنو برگزار شد، با اشاره به ترور سردار سپهبد شهید سلیمانی، گفت: جنایت آمریکایی فقط یک فرمانده شجاع را از ملت ایران نگرفت، بلکه بزرگترین مدافع حقوق ملت‌های منطقه را مورد هدف قرار داد، لذا ساختارهای حقوق بشری دنیا باید در ردیف نخستین مدعیان خون شهید سلیمانی باشند و آمریکایی‌ها را به خاطر این جنایت رها نکنند. معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران، گفت: مراجع حقوق بشری دنیا نباید با سکوت در برابر تحریم به مشروعیت بخشی جنایت ضدانسانی آمریکا کمک کنند. وی با ارائه تصاویری از وضعیت فاجعه‌بار مصدومان شیمیایی جنگ تحمیلی به رئیس شورای حقوق بشر، گفت: از طنزهای تلخ تاریخ این است که کشورهای اروپایی که چند سال قبل سلاح شیمیایی در اختیار دیکتاتور بغداد قرار دادند تا مردم ایران و عراق را هدف قرار دهد، امروز مدعی حمایت از حقوق بشر شده و حامی قطعنامه حقوق بشری علیه ایران هستند! رئیس شورای حقوق بشر نیز در این دیدار با اشاره به نقش و جایگاه این شورا، گفت: تعامل میان کشورهای عضو سازمان ملل هدف اساسی شکل‌گیری شورای حقوق بشر است. انتهای پیام/

اخبار بیشتر