1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. حوادث
پوشش خبری

مردم آق‌قلا روزهای خوبی را تجربه نمی‌کنند

وضعیت آق‌قلا هم‌چنان بحرانی است

ایسناخبرگزاری ایسنا
وضعیت آق‌قلا هم‌چنان بحرانی است

به گزارش ایسنا، امانگلدی ضمیر در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: با گذشت ۱۸ روز از آبگرفتگی در این شهر و همه تلاش‌های صورت گرفته، بدلیل ورود آب‌های ناشی از سرریز سدهای استان و رواناب‌های منطقه زرین گل نتوانستیم روند کاهشی که تا چهار روز گذشته ادامه داشت را پایدار کنیم و از این بابت شرمنده مردم هستیم.

وی افزود: برای کاهش روند ورود آب به شهر آق‌قلا تصمیم گرفته شد که خندق و خاکریز بزرگی در بالادست شهر آق‌قلا ایجاد شود. این کار از روز گذشته با بکارگیری ۱۲ دستگاه بیل مکانیکی آغاز شد.

ضمیر بیان کرد: ‌ با این اقدام در صورت طغیان رودخانه در روزهای آینده، می‌توان روند ورود به شهر را کاهش داد.

فرماندار شهرستان آق قلا تصریح کرد: در پنج محله شهر آق‌قلا هم‌چنان بین نیم متر تا بیش از یک متر آب وجود دارد.

وی با بیان این‌که‌ شیب کم زمین در این محلات روند تخلیه آب را با کندی مواجه کرده است، گفت: با اقداماتی که در نظر گرفته شده به دنبال کاهش ورود آب گرگانرود به شهر و کاهش میزان سر ریز سد وشمگیر هستیم.

ضمیر تاکید کرد: ساکنان محلاتی که ۱۸ روز درگیر آبگرفتگی هستند، برای بازگشت عجله نکنند و در خانه‌های خود ساکن نشوند زیرا احتمال نشست در آنها وجود دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

توزیع کمک‌های هلال احمر «ترکیه» در روستای «تازه آباد» آق قلا

فارسخبرگزاری فارس
توزیع کمک‌های هلال احمر «ترکیه» در روستای «تازه آباد» آق قلا

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، محموله بشر دوستانه هلال احمر کشور ترکیه حاوی چادر، بسته‌های غذایی و بهداشتی، پتو و موکت بود که پس از انتقال از ترکیه به ایران و سپس استان گلستان؛ بر اساس ارزیابی‌های از پیش تعیین شده و با نظارت جمعیت هلال احمر استان گلستان در میان سیل زدگان روستای «تازه آباد چن سبلی» از توابع شهرستان آق قلا توزیع شد.

لازم به ذکر است، اقلام زیستی و بهداشتی هلال احمر کشور ترکیه در کمک به سیل زدگان کشورمان توسط ۵ کامیون شامل ۳۲۰ دستگاه چادر، ۱۰۰۰ عدد ملحفه، ۱۰۰ عدد کیت بهداشتی، ۱۶۲۵ تخته پتو، ۳۶۰ ست آشپزخانه و ۶۰ عدد چراغ والور ارسال شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

وضعیت مدارس پلدختر، آق قلا و گمیشان نگران کننده است

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
وضعیت مدارس پلدختر، آق قلا و گمیشان نگران کننده است

به گزارش گروه اجتماعی خبر فوری، معضل مدرسه و نوسازی آن همچنان یکی از مسائل جدی و گاه بحرانی در کشور بوده است. بحرانی که هر از چندگاهی با اتفاقاتی مانند سیل و زلزله خودش را بیش از پیش نمایان می‌کند. سیل سراسری نوروز ۹۸ فارغ از تمام خساراتی که به جا گذاشت، تعداد زیادی از مراکز آموزشی را هم تخریب کرد. به حدی که وزیر آموزش و پرورش روز گذشته اعلام کرد که حدود ۸۱ مدرسه در مناطق سیل زده تخریب شده است و ۵۵۰ مدرسه در این مناطق هم نیاز به تعمیر فوری دارند. این آمار و تلاش برای نوسازی و بهسازی مدارس در مناطق سیل زده شاید محکی باشد برای دانستن این موضوع که وزارت آموزش و پرورش، دولت و مجلس تا چه حد می‌توانند نوسازی مدارس را جدی بگیرند و فارغ از جدل به حوزه آموزش در مناطق سیل زده ورود کنند. اما مجلس چه تصمیمی برای بهبود شرایط دارد؟ آیا اولویت مجلس و وزارت آموزش و پرورش در مناطق سیل زده یکی است؟ داود محمدی، از اعضای کمیسیون آموزشی مجلس در این راستا به خبرنگار اجتماعی خبر فوری گفت: اولویت اساسی ما در مناطق سیل زده، نوسازی مدارس است.

محمدی تصریح کرد: در ابتدا باید در مجلس میزان کلی خسارات را تعیین کنیم تا بعد بتوانیم برای آن تامین اعتبار کنیم.

وی درباره میزان تخریب مدارس در شهرهای سیل زده کشور گفت: مدارس پلدختر در لرستان، آق قلا و گمیشان در گلستان نگران کننده است و تعداد زیادی از مدارس این ۳ شهر غیر قابل استفاده هستند.

این عضو کمیسیون آموزشی مجلس درباره عملکرد وزارت آموزش و پرورش در زمینه بهسازی و نوسازی مدارس نیز اضافه کرد: در وزارت آموزش و پرورش کمیته‌ای تشکیل شده، ما نیز در کمیسیون آموزشی به بررسی این مساله میپردازیم مدارس باید هرچه سریعتر به حالت اولیه بازگردند، اگر نیاز به تامین اعتبار باشد، باید هرچه سریعتر این اعتبار تامین شود.

محمدی همچنین درباره سرنوشت کنکوریهای سیل زده در این روزها گفت: باید در ابتدا آمار دقیق درباره تعداد دانش آموزان کنکوری داده شود تا بتوان درباره آن‌ها تصمیم گیری شود.

وی درخصوص تغییر زمان کنکور در پایان اعلام کرد: کنکور مساله کشوری است، تغییر زمان آن امکان پذیر نیست، ما تنها می‌توانیم شرایط را به لحاظ روحی مطلوب کنیم و امکاناتی برای این دانش آموزان فراهم کنیم تا این مدت عقب افتادن از تحصیل را جبران کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

توزیع روزانه ۳۰۰۰ پرس غذا در آق‌قلا

فارسخبرگزاری فارس
توزیع روزانه ۳۰۰۰ پرس غذا در آق‌قلا

حجت‌الاسلام سید حسین موسوی مسئول هیأت یا مهدی (عج) واوان اسلامشهر در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس در تشریح فعالیت‌های این هیأت درزمینهٔ کمک‌رسانی به سیل‌زدگان گلستان اظهارداشت: به دنبال حادثه تأسف‌برانگیز سیل در برخی استان‌های کشور که به از دست دادن جان تعدادی از مردم و تخریب اموال و مزارع در ایام عید نوروز انجامید؛ هیأت‌های حسینی سراسر کشور ضمن ابراز تأثر و اندوه از این حادثه ویرانگر، با لبیک به پیام رهبر معظم انقلاب در کمک به سیل‌زدگان در همه استان‌های کشور، مانند تمام حوادث مشابه، تلاش برای کمک به مردم را وظیفه خود دانسته و فعالیت‌های خود را آغاز کرده‌اند.

وی اضافه کرد: هیأت یا مهدی (عج) واوان اسلامشهر ابتدا تصمیم گرفت در شهرستان آق‌قلا، ‌ منطقه‌ای را شناسایی کند تا به‌صورت متمرکز اقدام به کمک‌رسانی کند که پس از تفحص‌های صورت گرفته در این شهرستان به محله تازه‌آباد که منطقه‌ای حاشیه‌نشین با ۱۵۰ خانوار است، رسیده‌ایم.

موسوی با اشاره به اینکه تازه‌آباد محله‌ای حاشیه‌نشین در آق‌قلاست که آسیب‌های اجتماعی بسیاری نیز در آن وجود داشت، افزود: به‌طور مثال در این منطقه با خانواده‌ای مواجه شدیم که پدر ازکارافتاده است و باوجود دارا بودن سه دختر، سرویس بهداشتی ندارند و از سرویس همسایه استفاده می‌کردند که نشان از محرومیت افراد این محله است.

مسئول هیأت یا مهدی (عج) واوان اسلامشهر با اشاره به اینکه هم‌اکنون اعضای این هیأت در حال شناسایی و رصد منزل‌به‌منزل این محله هستند، تصریح کرد: این محله حاشیه‌ای، در نقطه گود قرار دارد و علی‌رغم تدابیر اندیشیده شده مسئولین و نیروهای مسلح برای فروکش کردن آب، همچنان در این محله آب به ارتفاع یک متر وجود دارد و هنوز فروکش نکرده است لذا باوجوداین آب‌گرفتگی که مانع خدمت‌رسانی است، تلاش‌های هیأت‌های مذهبی در این منطقه به اطعام خانوارها خلاصه‌شده است.

وی افزود: بنا داریم با تکمیل شناسایی‌ها و همچنین فروکش آب که ان شاء الله تا دو روز آینده محقق خواهد شد، عملیات‌های متنوعی ازجمله عملیات عمرانی مانند احداث سرویس بهداشتی، عملیات بازسازی مانند بازسازی دیوارها و همچنین عملیات تعمیری مانند تعمیر لوازم‌خانگی آسیب‌دیده را در دستورکار خواهیم داشت.

موسوی گفت: بنا داریم تعمیرات لوازم‌خانگی خانوارهای این محله را با کمک جمعی از هیأت‌ها عملیاتی کنیم و همچنین هم‌اکنون نیز در حال جمع‌آوری پول نقد، لوازم منزل و مصالح ساختمانی هستیم تا پس از فروکش آب در این منطقه عملیات را آغاز کنیم.

مسئول هیأت یا مهدی (عج) واوان اسلامشهر گفت: در این محله با مواردی مواجه هستیم که آب، فرش منازل را با خود برده است لذا مردم عزیز حتی می‌توانند با اهدای لوازم‌خانگی نو و یا در حد نو به کمک مردم سیل‌زده آق‌قلا بیایند.

وی با اشاره به اینکه در شناسایی منزل‌به‌منزل این منطقه تلاش شده است تا آمار دقیقی از افراد هر خانواده اعم از کودک شیرخوار، دانش‌آموز، زنان و … داشته باشیم تا با آغاز فرایند خدمت‌رسانی توزیع عادلانه‌ای از خدمات داشته باشیم، گفت: تاکنون ۱۰۰ هیأت مذهبی کشور برای کمک‌رسانی در این منطقه اعلام آمادگی کرده‌اند که بر اساس شناسایی‌های صورت گرفته و همچنین ظرفیت‌های هیأت‌های مذهبی در امر خدمت‌رسانی این منطقه به کار گرفته خواهند شد.

موسوی بابیان اینکه گاهی براساس نیاز مردم یک منطقه نیازمند خانه‌سازی هستیم لذا باید از ظرفیت هیأت هایی بهره‌برداری شود که توان و ظرفیت لازم را دارند، گفت: در زلزله کرمانشاه، هیأت یا مهدی (عج) واوان اسلامشهر باتوجه به ظرفیت خود، توانست ۵ خانه مسکونی احداث کند، در این حادثه نیز هیأت‌های مذهبی براساس توان و ظرفیت خود می‌توانند کمک‌های مردمی را جمع‌آوری کنند.

مسئول هیأت یا مهدی (عج) واوان اسلامشهر با اشاره به اینکه در زمان فعلی با توجه به عدم فروکش آب در محله تازه‌آباد، هیأت‌های مذهبی مشغول اطعام مردم هستند، تصریح کرد: برخی از هیأت‌های مذهبی ظرفیت طبخ غذا و آشپزخانه خود را در این منطقه فعال کرده‌اند، ازجمله هیات کافه شهدای شیراز که تاکنون روزانه ۳ هزار پرس غذا میان مردم توزیع می‌کند.

وی افزود: علاقه‌مندان می‌توانند کمک‌های نقدی هیأت خود را برای تعمیر و نوسازی منازل و مزارع به شماره‌حساب قرارگاه هیأتی خدمت‌رسانی «میاندار خدمت» واریز و همچنین با تشکیل ستادهای شهری به جمع‌آوری مصالح ساختمانی در راستای تعمیر منازل و کمک‌های غیر‌نقدی به‌ویژه لوازم‌خانگی موردنیاز مردم سیل‌زده همانند پتو، موکت، فرش، یخچال، تلویزیون و سایر اقلام ضروری زندگی اقدام کنند.

پایان پیام/

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با سیل ۹۸، سیل نوروز و سیل از تلگرام

♦️ سونامی سیل در ایران

🔹چندنفر در حوادث سیل نوروز ۱۳۹۸ جان باختند؟ / ایرنا

خسارات سیل و طوفان غرب 👇


➖سال سیل/ ویژه‌نامه‌ی خبری و تحلیلی سازندگی درباره سیل نوروز ۱۳۹۸

▫️جلد روزنامه سازندگی، شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸


کشته‌های سیل نوروز به ۷۰ نفر رسید

🔹رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با اعلام آخرین آمار تلفات حوادث سیل پایان سال ۹۷ و نوروز ۹۸ گفت: جمعا در ۱۳ استان کشور، ۷۰ نفر بر اثر سیل و حوادث مرتبط با آن، جان خود را از دست دادند.


نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
رئیس سازمان مدیریت بحران تهران: شهروندان از توقف در حاشیه و بستر رود‌ها و روددره‌ها جدا خودداری کنندرضا کرمی در مصاحبه تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به پیش بینی سازمان هواشناسی درباره تداوم بارندگی‌ها در پایتخت گفت: شهروندان از توقف در حاشیه و بستر رود‌ها و روددره‌ها جدا خودداری کنند. وی افزود: به سازمان‌های تخصصی، شهرداران مناطق و سایر دستگاه‌های مرتبط با حوادث غیرمترقبه در تهران اطلاع رسانی شامل توصیه‌هایی برای جلوگیری از خطرات ناشی از بارش باران و تمهیدات لازم صورت گرفته است. کرمی گفت: به ستاد مدیریت بحران مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران نیز در ابلاغیه‌های متعددی با موضوع آمادگی‌های لازم و پیشگیری خطرات ناشی از وقوع سیل و همچنین بازدید‌های مستمر از انهار، کانال‌ها و مسیل‌های روبسته و روباز و رودخانه‌های موجود در مناطق مختلف داده شده است. رئیس سازمان مدیریت بحران تهران افزود: در این حال با توجه به حوادث گذشته نظیر سقوط افراد در رودخانه‌ها و کانال‌ها ضروری است شهروندان تهرانی برای پیشگیری از وقوع حوادث ناگوار از مکان‌ها و مسیر‌های ایمن و قابل رویت تردد کنند.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، اردوی جهادی مسئولان و خیرین اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی سراسر کشور جهت خدمت رسانی به مناطق سیل زده استان خوزستان برگزار و اعلام شد طرح «هر بازاری یک کالای اساسی» برای کمک به سیل زدگان در حال ساماندهی است. این اردوی جهادی صبح امروز با حضور سردار حسن شاهوارپور فرمانده سپاه حضرت، ولی عصر (عج) استان خوزستان، سرهنگ پاسدار دکتر حسن پور ریاست سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور، دکتر سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف ایران، اعضای هییت رئیسه اتاق اصناف ایران، نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران، فرهاد نیکزاد دبیر شورای بسیج تجار و فعالان اقتصادی کشور، سرهنگ عسکری مسئول سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی خوزستان و جمعی از روسای اتاق‌های سراسر کشور در محل مجتمع فرهنگی فجر اهواز آغاز شد. در این مراسم، سرهنگ پاسدار دکتر غلارضا حسن پور، ضمن قدردانی از همدلی اصناف سراسر کشور با سیل زدگان گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف برپایی دومین مرحله از اردوی بزرگ جهادی، هدف مندی انتخاب هدایای غیر نقدی جهت تقدیم به آسیب دیدگان و سیل زدگان است که با خرد جمعی و همت مسوولین اصناف، بازاریان، فعالان اقتصادی و سازمان بسیج اصناف و بازاریان کشور، به لطف خداوند متعال گامی موثر در جهت کمک به مردم عزیز سیل زده انجام خواهیم داد. وی افزود: طرح «هر بازاری یک کالای اساسی» هم اکنون در حال ساماندهی است و جهت هماهنگی بیشتر با روسای اتحادیه‌ها، اصناف و متمرکز کردن بیشتر کمک رسانی‌ها ۲ جلسه در استان گلستان و جلسه امروز در استان خوزستان در قالب اردوی جهادی با حضور همه مسئولان مرتبط استان‌ها برگزار شد. رئیس سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور خاطرنشان کرد: راه اندازی واحد‌های صنفی که به دلیل خسارت‌های سیل از چرخه بازار خارج شده‌اند با تنفس شش ماهه و تامین کالا‌های اساسی زندگی سیل زدگان دو موضوعی است که با قید فوریت در دستور کار بسیج اصناف قرار گرفت که با لطف خدا که این طرح با استقبال خوبی روبرو شد. حسن پور در پایان با اشاره به طرح یک مسجد یک خانه گفت: این طرح به همت بسیج محلات در حال اجراست البته بسیج اصناف هم تاکنون با جلساتی که با ائمه جماعت مساجد بازار تهران برگزار کرد که تا بتواند از تمامی روزنه‌های یاری رسان مردم سیل زده کشور باشد.
ایسناایسنا22 ساعت قبل
سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع (توان) محموله‌ای از اقلام بهداشتی و مواد غذایی مورد نیاز مردم مناطق سیل زده کشور را ارسال کرد. به گزارش ایسنا به نقل از سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع (توان)، در پی وقوع سیل‌های اخیر در کشور و گسیل هماهنگ کمک رسانی وزارت دفاع به مناطق سیل زده، سازمان توان نسبت به ارسال اقلام ضروری و مورد نیاز سیل زدگان از قبیل تأمین ۱۱ هزار غذای بسته بندی در قالب کنسروجات و همچنین ارسال ۱۰ هزار بسته لوازم بهداشت سلامت اقدام کرد. برابر این گزارش ارسال ۱۲۵ هزار گونی، ۳۸ چادر اسکلتی و ۳۱۰ تخته پتو و بالشت از دیگر اقدامات سازمان توسعه منابع انرژی در خدمت رسانی به هم میهنان سیل زده بوده است. این سازمان علاوه بر کمک رسانی‌های فوق، تبلیغات گسترده و برپایی ایستگاه‌های مختلف، نسبت به جمع آوری و ارسال کمک‌های نقدی و غیر نقدی کارکنان در ستاد، گروه‌ها و شهرک شهید درخشان اقدام کرد که در این خصوص تا کنون مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال کمک نقدی و سایر اقلام غیر نقدی جمع آوری و ارسال شده است. انتهای پیام

ارتش با همه وجود پای کار سیل‌زدگان در بازسازی

4+
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مهرمهر16 ساعت قبل
امسال ۲۹ فروردین، روز ارتش، همزمان شده است با تلاش‌ها و از خودگذشتگی‌های نیروهای مسلح به ویژه ارتش در امدادرسانی به هموطنان سیل زده که با تمام وجود پای کار خدمت به مردم هستند. جانشین معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح در این برنامه با اشاره به تلاش نیروهای مسلح در امدادرسانی به مردم سیل زده گفت: در کمک به سیل‌زدگان، با ۲۹ فروند بالگرد ارتش در ۴۲۰ سورتی پرواز به سیل‌زدگان امدادرسانی شد، همچنین از ۸ فروند هواپیما در امدادرسانی اخیر استفاده شده است. وی در این زمینه، کارنامه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را در مقایسه با سایر کشورهای دنیا بی‌نظیر دانست و گفت: نیروهای مسلح، برای مرحله بازسازی مناطق سیل زده نیز آمادگی کامل دارند. امیر گلفام تاکید کرد: ان‌شاءالله در این مرحله نیز درصورت درخواست دولت، نیروهای مسلح این آمادگی را دارند تا در بازسازی بافت‌های آسیب دیده مشارکت کنند. معاون هماهنگ‌کننده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به برنامه‌های ارتش در مرحله بازسازی مناطق سیل زده به‌ویژه بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران افزود: ان‌شاءالله حتما برنامه‌هایی را در مرحله بازسازی در سطح نیروهای مسلح خواهیم داشت که به محض ابلاغ ستاد کل نیروهای مسلح و در صورت درخواست دولت با همه وجود پای کار بازسازی بافت‌های آسیب دیده در مناطق سیل‌زده نیز خواهیم آمد.
الفالف6 ساعت قبل
برخی ادعا کرده‌اند در عکس‌هایی که به طور تصادفی درون هتل گرفته شده، چهره استنلی نمایان شده است. کینگ حس و حالش را این‌گونه توصیف می‌کند که فضای هتل، راهرو‌های طولانی و خلوت هتل که انگار بی‌انت‌ها شده بودند، او را در خلسه فکری برده بودند. پس از اکران این فیلم و محبوب شدن آن، هتل استنلی بار دیگر مطرح شد. در واقع مهمانان این هتل به این منظور به این هتل می‌آیند تا اتفاقی فراتر از دنیای روزمره و عادی را تجربه کنند. در همین زمینه از دیگر امکانات هتل استنلی این است که در آن تور‌های گردشگری با موضوع محوریت فعالیت‌های ماورائی و ترسناک برگزار می‌شود.

اخبار بیشتر