مردم آق‌قلا روزهای خوبی را تجربه نمی‌کنند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. حوادث
پوشش خبری

مردم آق‌قلا روزهای خوبی را تجربه نمی‌کنند

وضعیت آق‌قلا هم‌چنان بحرانی است

ایسناخبرگزاری ایسنا
وضعیت آق‌قلا هم‌چنان بحرانی است
فرماندار شهرستان آق قلا با بیان این‌که وضعیت آق‌قلا هم‌چنان بحرانی است، ‌گفت: با وجود تمام تلاش‌هایی که توسط دستگاه‌های اجرایی و نیروهای مسلح انجام می‌گیرد، ولی باز هم بخشی از شهر آق قلا همچنان دچار آبگرفتگی است.

به گزارش ایسنا، امانگلدی ضمیر در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: با گذشت ۱۸ روز از آبگرفتگی در این شهر و همه تلاش‌های صورت گرفته، بدلیل ورود آب‌های ناشی از سرریز سدهای استان و رواناب‌های منطقه زرین گل نتوانستیم روند کاهشی که تا چهار روز گذشته ادامه داشت را پایدار کنیم و از این بابت شرمنده مردم هستیم.

وی افزود: برای کاهش روند ورود آب به شهر آق‌قلا تصمیم گرفته شد که خندق و خاکریز بزرگی در بالادست شهر آق‌قلا ایجاد شود. این کار از روز گذشته با بکارگیری ۱۲ دستگاه بیل مکانیکی آغاز شد.

ضمیر بیان کرد: ‌ با این اقدام در صورت طغیان رودخانه در روزهای آینده، می‌توان روند ورود به شهر را کاهش داد.

فرماندار شهرستان آق قلا تصریح کرد: در پنج محله شهر آق‌قلا هم‌چنان بین نیم متر تا بیش از یک متر آب وجود دارد.

وی با بیان این‌که‌ شیب کم زمین در این محلات روند تخلیه آب را با کندی مواجه کرده است، گفت: با اقداماتی که در نظر گرفته شده به دنبال کاهش ورود آب گرگانرود به شهر و کاهش میزان سر ریز سد وشمگیر هستیم.

ضمیر تاکید کرد: ساکنان محلاتی که ۱۸ روز درگیر آبگرفتگی هستند، برای بازگشت عجله نکنند و در خانه‌های خود ساکن نشوند زیرا احتمال نشست در آنها وجود دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

توزیع کمک‌های هلال احمر «ترکیه» در روستای «تازه آباد» آق قلا

فارسخبرگزاری فارس
توزیع کمک‌های هلال احمر «ترکیه» در روستای «تازه آباد» آق قلا
محموله بشردوستانه هلال احمر کشور ترکیه با مشارکت جمعیت هلال احمر استان گلستان در میان سیل زدگان روستای «تازه آباد چن سبلی» از توابع شهرستان آق قلا توزیع شد.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، محموله بشر دوستانه هلال احمر کشور ترکیه حاوی چادر، بسته‌های غذایی و بهداشتی، پتو و موکت بود که پس از انتقال از ترکیه به ایران و سپس استان گلستان؛ بر اساس ارزیابی‌های از پیش تعیین شده و با نظارت جمعیت هلال احمر استان گلستان در میان سیل زدگان روستای «تازه آباد چن سبلی» از توابع شهرستان آق قلا توزیع شد.

لازم به ذکر است، اقلام زیستی و بهداشتی هلال احمر کشور ترکیه در کمک به سیل زدگان کشورمان توسط ۵ کامیون شامل ۳۲۰ دستگاه چادر، ۱۰۰۰ عدد ملحفه، ۱۰۰ عدد کیت بهداشتی، ۱۶۲۵ تخته پتو، ۳۶۰ ست آشپزخانه و ۶۰ عدد چراغ والور ارسال شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

وضعیت مدارس پلدختر، آق قلا و گمیشان نگران کننده است

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
وضعیت مدارس پلدختر، آق قلا و گمیشان نگران کننده است
یک نماینده مجلس تاکید کرد: اولویت سازمان‌ها در مناطق سیل زده، نوسازی مدارس است.

به گزارش گروه اجتماعی خبر فوری، معضل مدرسه و نوسازی آن همچنان یکی از مسائل جدی و گاه بحرانی در کشور بوده است. بحرانی که هر از چندگاهی با اتفاقاتی مانند سیل و زلزله خودش را بیش از پیش نمایان می‌کند. سیل سراسری نوروز ۹۸ فارغ از تمام خساراتی که به جا گذاشت، تعداد زیادی از مراکز آموزشی را هم تخریب کرد. به حدی که وزیر آموزش و پرورش روز گذشته اعلام کرد که حدود ۸۱ مدرسه در مناطق سیل زده تخریب شده است و ۵۵۰ مدرسه در این مناطق هم نیاز به تعمیر فوری دارند. این آمار و تلاش برای نوسازی و بهسازی مدارس در مناطق سیل زده شاید محکی باشد برای دانستن این موضوع که وزارت آموزش و پرورش، دولت و مجلس تا چه حد می‌توانند نوسازی مدارس را جدی بگیرند و فارغ از جدل به حوزه آموزش در مناطق سیل زده ورود کنند. اما مجلس چه تصمیمی برای بهبود شرایط دارد؟ آیا اولویت مجلس و وزارت آموزش و پرورش در مناطق سیل زده یکی است؟ داود محمدی، از اعضای کمیسیون آموزشی مجلس در این راستا به خبرنگار اجتماعی خبر فوری گفت: اولویت اساسی ما در مناطق سیل زده، نوسازی مدارس است.

محمدی تصریح کرد: در ابتدا باید در مجلس میزان کلی خسارات را تعیین کنیم تا بعد بتوانیم برای آن تامین اعتبار کنیم.

وی درباره میزان تخریب مدارس در شهرهای سیل زده کشور گفت: مدارس پلدختر در لرستان، آق قلا و گمیشان در گلستان نگران کننده است و تعداد زیادی از مدارس این ۳ شهر غیر قابل استفاده هستند.

این عضو کمیسیون آموزشی مجلس درباره عملکرد وزارت آموزش و پرورش در زمینه بهسازی و نوسازی مدارس نیز اضافه کرد: در وزارت آموزش و پرورش کمیته‌ای تشکیل شده، ما نیز در کمیسیون آموزشی به بررسی این مساله میپردازیم مدارس باید هرچه سریعتر به حالت اولیه بازگردند، اگر نیاز به تامین اعتبار باشد، باید هرچه سریعتر این اعتبار تامین شود.

محمدی همچنین درباره سرنوشت کنکوریهای سیل زده در این روزها گفت: باید در ابتدا آمار دقیق درباره تعداد دانش آموزان کنکوری داده شود تا بتوان درباره آن‌ها تصمیم گیری شود.

وی درخصوص تغییر زمان کنکور در پایان اعلام کرد: کنکور مساله کشوری است، تغییر زمان آن امکان پذیر نیست، ما تنها می‌توانیم شرایط را به لحاظ روحی مطلوب کنیم و امکاناتی برای این دانش آموزان فراهم کنیم تا این مدت عقب افتادن از تحصیل را جبران کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

توزیع روزانه ۳۰۰۰ پرس غذا در آق‌قلا

فارسخبرگزاری فارس
توزیع روزانه ۳۰۰۰ پرس غذا در آق‌قلا
مسئول هیأت یا مهدی (عج) اسلامشهر با اشاره به امداد‌رسانی اعضای این هیأت در آق‌قلا گفت: اعضای هیأت در محله تازه‌آباد آق‌قلا مسقر شده‌ و ضمن امداد‌رسانی روزانه ۳۰۰۰ پرس غذای گرم بین سیل‌زدگان توزیع می‌کنند.

حجت‌الاسلام سید حسین موسوی مسئول هیأت یا مهدی (عج) واوان اسلامشهر در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس در تشریح فعالیت‌های این هیأت درزمینهٔ کمک‌رسانی به سیل‌زدگان گلستان اظهارداشت: به دنبال حادثه تأسف‌برانگیز سیل در برخی استان‌های کشور که به از دست دادن جان تعدادی از مردم و تخریب اموال و مزارع در ایام عید نوروز انجامید؛ هیأت‌های حسینی سراسر کشور ضمن ابراز تأثر و اندوه از این حادثه ویرانگر، با لبیک به پیام رهبر معظم انقلاب در کمک به سیل‌زدگان در همه استان‌های کشور، مانند تمام حوادث مشابه، تلاش برای کمک به مردم را وظیفه خود دانسته و فعالیت‌های خود را آغاز کرده‌اند.

وی اضافه کرد: هیأت یا مهدی (عج) واوان اسلامشهر ابتدا تصمیم گرفت در شهرستان آق‌قلا، ‌ منطقه‌ای را شناسایی کند تا به‌صورت متمرکز اقدام به کمک‌رسانی کند که پس از تفحص‌های صورت گرفته در این شهرستان به محله تازه‌آباد که منطقه‌ای حاشیه‌نشین با ۱۵۰ خانوار است، رسیده‌ایم.

موسوی با اشاره به اینکه تازه‌آباد محله‌ای حاشیه‌نشین در آق‌قلاست که آسیب‌های اجتماعی بسیاری نیز در آن وجود داشت، افزود: به‌طور مثال در این منطقه با خانواده‌ای مواجه شدیم که پدر ازکارافتاده است و باوجود دارا بودن سه دختر، سرویس بهداشتی ندارند و از سرویس همسایه استفاده می‌کردند که نشان از محرومیت افراد این محله است.

مسئول هیأت یا مهدی (عج) واوان اسلامشهر با اشاره به اینکه هم‌اکنون اعضای این هیأت در حال شناسایی و رصد منزل‌به‌منزل این محله هستند، تصریح کرد: این محله حاشیه‌ای، در نقطه گود قرار دارد و علی‌رغم تدابیر اندیشیده شده مسئولین و نیروهای مسلح برای فروکش کردن آب، همچنان در این محله آب به ارتفاع یک متر وجود دارد و هنوز فروکش نکرده است لذا باوجوداین آب‌گرفتگی که مانع خدمت‌رسانی است، تلاش‌های هیأت‌های مذهبی در این منطقه به اطعام خانوارها خلاصه‌شده است.

وی افزود: بنا داریم با تکمیل شناسایی‌ها و همچنین فروکش آب که ان شاء الله تا دو روز آینده محقق خواهد شد، عملیات‌های متنوعی ازجمله عملیات عمرانی مانند احداث سرویس بهداشتی، عملیات بازسازی مانند بازسازی دیوارها و همچنین عملیات تعمیری مانند تعمیر لوازم‌خانگی آسیب‌دیده را در دستورکار خواهیم داشت.

موسوی گفت: بنا داریم تعمیرات لوازم‌خانگی خانوارهای این محله را با کمک جمعی از هیأت‌ها عملیاتی کنیم و همچنین هم‌اکنون نیز در حال جمع‌آوری پول نقد، لوازم منزل و مصالح ساختمانی هستیم تا پس از فروکش آب در این منطقه عملیات را آغاز کنیم.

مسئول هیأت یا مهدی (عج) واوان اسلامشهر گفت: در این محله با مواردی مواجه هستیم که آب، فرش منازل را با خود برده است لذا مردم عزیز حتی می‌توانند با اهدای لوازم‌خانگی نو و یا در حد نو به کمک مردم سیل‌زده آق‌قلا بیایند.

وی با اشاره به اینکه در شناسایی منزل‌به‌منزل این منطقه تلاش شده است تا آمار دقیقی از افراد هر خانواده اعم از کودک شیرخوار، دانش‌آموز، زنان و … داشته باشیم تا با آغاز فرایند خدمت‌رسانی توزیع عادلانه‌ای از خدمات داشته باشیم، گفت: تاکنون ۱۰۰ هیأت مذهبی کشور برای کمک‌رسانی در این منطقه اعلام آمادگی کرده‌اند که بر اساس شناسایی‌های صورت گرفته و همچنین ظرفیت‌های هیأت‌های مذهبی در امر خدمت‌رسانی این منطقه به کار گرفته خواهند شد.

موسوی بابیان اینکه گاهی براساس نیاز مردم یک منطقه نیازمند خانه‌سازی هستیم لذا باید از ظرفیت هیأت هایی بهره‌برداری شود که توان و ظرفیت لازم را دارند، گفت: در زلزله کرمانشاه، هیأت یا مهدی (عج) واوان اسلامشهر باتوجه به ظرفیت خود، توانست ۵ خانه مسکونی احداث کند، در این حادثه نیز هیأت‌های مذهبی براساس توان و ظرفیت خود می‌توانند کمک‌های مردمی را جمع‌آوری کنند.

مسئول هیأت یا مهدی (عج) واوان اسلامشهر با اشاره به اینکه در زمان فعلی با توجه به عدم فروکش آب در محله تازه‌آباد، هیأت‌های مذهبی مشغول اطعام مردم هستند، تصریح کرد: برخی از هیأت‌های مذهبی ظرفیت طبخ غذا و آشپزخانه خود را در این منطقه فعال کرده‌اند، ازجمله هیات کافه شهدای شیراز که تاکنون روزانه ۳ هزار پرس غذا میان مردم توزیع می‌کند.

وی افزود: علاقه‌مندان می‌توانند کمک‌های نقدی هیأت خود را برای تعمیر و نوسازی منازل و مزارع به شماره‌حساب قرارگاه هیأتی خدمت‌رسانی «میاندار خدمت» واریز و همچنین با تشکیل ستادهای شهری به جمع‌آوری مصالح ساختمانی در راستای تعمیر منازل و کمک‌های غیر‌نقدی به‌ویژه لوازم‌خانگی موردنیاز مردم سیل‌زده همانند پتو، موکت، فرش، یخچال، تلویزیون و سایر اقلام ضروری زندگی اقدام کنند.

پایان پیام/

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با سیل ۹۸، سیل نوروز و سیل از تلگرام

♦️ سونامی سیل در ایران

🔹چندنفر در حوادث سیل نوروز ۱۳۹۸ جان باختند؟ / ایرنا

خسارات سیل و طوفان غرب 👇


➖سال سیل/ ویژه‌نامه‌ی خبری و تحلیلی سازندگی درباره سیل نوروز ۱۳۹۸

▫️جلد روزنامه سازندگی، شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸


کشته‌های سیل نوروز به ۷۰ نفر رسید

🔹رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با اعلام آخرین آمار تلفات حوادث سیل پایان سال ۹۷ و نوروز ۹۸ گفت: جمعا در ۱۳ استان کشور، ۷۰ نفر بر اثر سیل و حوادث مرتبط با آن، جان خود را از دست دادند.


نظرها

در ادامه بخوانید

صاعقه‌ای وحشتناک که قایقی بزرگ را در یک چشم بهم زدن پودر کرد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از خطرناک‌ترین بلایای طبیعی به رعد و برق اختصاص دارد و قدرت ولتاژ برق به حدی زیاد است که می‌تواند یک شی یا حتی یک انسان را در کمتر از یک ثانیه آتش بزند. بیشتر بخوانید: لحظه ترسناک عبور کشتی از مثلث برموداانتهای پیام/

فرودی عجیب که در تاریخ هواپیمایی جهان ثبت شد! + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران14 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، خلبان جوان هنگام فرود در ارتفاعات نتوانست به خوبی هواپیمای شخصی اش را هدایت کند و به شیوه‌ای خطرناک از حرکت ایستاد. بیشتر بخوانید: وضعیت مصدومان تصادف مرگبار کامیون و تریلی در کاشانانتهای پیام/حرکت عجیب خلبان + فیلم

فیلم/ آنچه از جبل الطارق تا تنگه هرمز اتفاق افتاد

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

ابرخودروی بوگاتی پا به خیابان گذاشت/ قیمت گران‌ترین خودوری صفرکیلومتر جهان چند است؟ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران2 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، ابرخوردوی جدید بوگاتی، با قیمت ۱۱ میلیون یورو (معادل ۱۲٫۴۵ میلیون دلار) رسما گران‌ترین مدل صفر کیلومتر تاریخ خودروسازی جهان است. استفان وینکلمن، مدیر بوگاتی در مراسم رونمایی اعلام کرد، تنها نمونه از لا واچو نوار با احتساب مالیات در کشور میزبان، به قیمت ۱۶٫۵ میلیون یورو (معادل ۱۸٫۶۸ میلیون دلار)، فروخته شده است. نام و مشخصات خریدار این خودرو اعلام نشد. بیشتر بخوانید: مراحل مونتاژ خودرو لوکس + فیلم
ساعت ۲۴ساعت ۲۴22 ساعت قبل
دهقان بیان کرد: هنگامی که با یکی از پسران صحبت کردم متوجه شدم که دو نفر از آن‌ها مست هستند، اما من سعی کردم با نگاه معناداری به آن‌ها بفهمانم که رفتارهایشان نامتعارف است. وی افزود: یکی از آن پسران چند بار مرا هوی خطاب کرد، اما من پاسخی ندادم برای بار سوم با لفظی نامناسب مرا خطاب کرد و من به او گفتم که اینجا خانواده نشسته لطفا رعایت کن. وی ادامه داد: بار بعد با تیزی صندلی به سرم زدند و با مشت، چوب و قمه به جان من افتادند که پهلو و کمرم زخمی شد حتی پیرمردی که برای جدا کردن ما جلو آمد را سیلی و لگد زدند. وی افزود: ۱۰ سانت پارگی در سرم ایجاد شده که بخیه زدند و پارگی در پهلو دارم، البته زیاد حاد نبود و با پانسمان رفع شد که بعد از ۴ ساعت در بیمارستان به خانه آمدم. باشگاه خبرنگاران
ساعت ۲۴ساعت ۲۴21 ساعت قبل
به گفته پلیس، یک دختر نوجوان آمریکایی که در شبکه‌های اجتماعی مشهور شده بود توسط شخصی که اخیرا از طریق اینستاگرام با او آشنا شده بود به قتل رسیده و همین شخص بعدا عکس‌هایی از جنازه‌ وی منتشر کرده است. بیانکا دوینز اهل شهر یوتیکا، واقع در بخش شمالی ایالت نیویورک با ضربات چاقوی براندون کلارک ۲۱ ساله به قتل رسیده است. کلارک تصاویر خون‌آلود این قتل را در کنار پیام متاسفم بیانکا در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده است. ستوان برایان کوروکامتو از پلیس یوتیکا می‌گوید این پرونده تحت عنوان قتل عمد و اقدام به خودکشی در دست بررسی است. پلیس یوتیکا اعلام کرده که آنها در تلاش هستند تا با همکاری رسانه‌های اجتماعی مختلف موضوع به اشتراک گذاشتن عکس‌ها را حل و فصل کنند.

اخبار بیشتر