مردم آق‌قلا روزهای خوبی را تجربه نمی‌کنند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. حوادث
پوشش خبری

مردم آق‌قلا روزهای خوبی را تجربه نمی‌کنند

وضعیت آق‌قلا هم‌چنان بحرانی است

ایسناخبرگزاری ایسنا
وضعیت آق‌قلا هم‌چنان بحرانی است
فرماندار شهرستان آق قلا با بیان این‌که وضعیت آق‌قلا هم‌چنان بحرانی است، ‌گفت: با وجود تمام تلاش‌هایی که توسط دستگاه‌های اجرایی و نیروهای مسلح انجام می‌گیرد، ولی باز هم بخشی از شهر آق قلا همچنان دچار آبگرفتگی است.

به گزارش ایسنا، امانگلدی ضمیر در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: با گذشت ۱۸ روز از آبگرفتگی در این شهر و همه تلاش‌های صورت گرفته، بدلیل ورود آب‌های ناشی از سرریز سدهای استان و رواناب‌های منطقه زرین گل نتوانستیم روند کاهشی که تا چهار روز گذشته ادامه داشت را پایدار کنیم و از این بابت شرمنده مردم هستیم.

وی افزود: برای کاهش روند ورود آب به شهر آق‌قلا تصمیم گرفته شد که خندق و خاکریز بزرگی در بالادست شهر آق‌قلا ایجاد شود. این کار از روز گذشته با بکارگیری ۱۲ دستگاه بیل مکانیکی آغاز شد.

ضمیر بیان کرد: ‌ با این اقدام در صورت طغیان رودخانه در روزهای آینده، می‌توان روند ورود به شهر را کاهش داد.

فرماندار شهرستان آق قلا تصریح کرد: در پنج محله شهر آق‌قلا هم‌چنان بین نیم متر تا بیش از یک متر آب وجود دارد.

وی با بیان این‌که‌ شیب کم زمین در این محلات روند تخلیه آب را با کندی مواجه کرده است، گفت: با اقداماتی که در نظر گرفته شده به دنبال کاهش ورود آب گرگانرود به شهر و کاهش میزان سر ریز سد وشمگیر هستیم.

ضمیر تاکید کرد: ساکنان محلاتی که ۱۸ روز درگیر آبگرفتگی هستند، برای بازگشت عجله نکنند و در خانه‌های خود ساکن نشوند زیرا احتمال نشست در آنها وجود دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

توزیع کمک‌های هلال احمر «ترکیه» در روستای «تازه آباد» آق قلا

فارسخبرگزاری فارس
توزیع کمک‌های هلال احمر «ترکیه» در روستای «تازه آباد» آق قلا
محموله بشردوستانه هلال احمر کشور ترکیه با مشارکت جمعیت هلال احمر استان گلستان در میان سیل زدگان روستای «تازه آباد چن سبلی» از توابع شهرستان آق قلا توزیع شد.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، محموله بشر دوستانه هلال احمر کشور ترکیه حاوی چادر، بسته‌های غذایی و بهداشتی، پتو و موکت بود که پس از انتقال از ترکیه به ایران و سپس استان گلستان؛ بر اساس ارزیابی‌های از پیش تعیین شده و با نظارت جمعیت هلال احمر استان گلستان در میان سیل زدگان روستای «تازه آباد چن سبلی» از توابع شهرستان آق قلا توزیع شد.

لازم به ذکر است، اقلام زیستی و بهداشتی هلال احمر کشور ترکیه در کمک به سیل زدگان کشورمان توسط ۵ کامیون شامل ۳۲۰ دستگاه چادر، ۱۰۰۰ عدد ملحفه، ۱۰۰ عدد کیت بهداشتی، ۱۶۲۵ تخته پتو، ۳۶۰ ست آشپزخانه و ۶۰ عدد چراغ والور ارسال شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

وضعیت مدارس پلدختر، آق قلا و گمیشان نگران کننده است

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
وضعیت مدارس پلدختر، آق قلا و گمیشان نگران کننده است
یک نماینده مجلس تاکید کرد: اولویت سازمان‌ها در مناطق سیل زده، نوسازی مدارس است.

به گزارش گروه اجتماعی خبر فوری، معضل مدرسه و نوسازی آن همچنان یکی از مسائل جدی و گاه بحرانی در کشور بوده است. بحرانی که هر از چندگاهی با اتفاقاتی مانند سیل و زلزله خودش را بیش از پیش نمایان می‌کند. سیل سراسری نوروز ۹۸ فارغ از تمام خساراتی که به جا گذاشت، تعداد زیادی از مراکز آموزشی را هم تخریب کرد. به حدی که وزیر آموزش و پرورش روز گذشته اعلام کرد که حدود ۸۱ مدرسه در مناطق سیل زده تخریب شده است و ۵۵۰ مدرسه در این مناطق هم نیاز به تعمیر فوری دارند. این آمار و تلاش برای نوسازی و بهسازی مدارس در مناطق سیل زده شاید محکی باشد برای دانستن این موضوع که وزارت آموزش و پرورش، دولت و مجلس تا چه حد می‌توانند نوسازی مدارس را جدی بگیرند و فارغ از جدل به حوزه آموزش در مناطق سیل زده ورود کنند. اما مجلس چه تصمیمی برای بهبود شرایط دارد؟ آیا اولویت مجلس و وزارت آموزش و پرورش در مناطق سیل زده یکی است؟ داود محمدی، از اعضای کمیسیون آموزشی مجلس در این راستا به خبرنگار اجتماعی خبر فوری گفت: اولویت اساسی ما در مناطق سیل زده، نوسازی مدارس است.

محمدی تصریح کرد: در ابتدا باید در مجلس میزان کلی خسارات را تعیین کنیم تا بعد بتوانیم برای آن تامین اعتبار کنیم.

وی درباره میزان تخریب مدارس در شهرهای سیل زده کشور گفت: مدارس پلدختر در لرستان، آق قلا و گمیشان در گلستان نگران کننده است و تعداد زیادی از مدارس این ۳ شهر غیر قابل استفاده هستند.

این عضو کمیسیون آموزشی مجلس درباره عملکرد وزارت آموزش و پرورش در زمینه بهسازی و نوسازی مدارس نیز اضافه کرد: در وزارت آموزش و پرورش کمیته‌ای تشکیل شده، ما نیز در کمیسیون آموزشی به بررسی این مساله میپردازیم مدارس باید هرچه سریعتر به حالت اولیه بازگردند، اگر نیاز به تامین اعتبار باشد، باید هرچه سریعتر این اعتبار تامین شود.

محمدی همچنین درباره سرنوشت کنکوریهای سیل زده در این روزها گفت: باید در ابتدا آمار دقیق درباره تعداد دانش آموزان کنکوری داده شود تا بتوان درباره آن‌ها تصمیم گیری شود.

وی درخصوص تغییر زمان کنکور در پایان اعلام کرد: کنکور مساله کشوری است، تغییر زمان آن امکان پذیر نیست، ما تنها می‌توانیم شرایط را به لحاظ روحی مطلوب کنیم و امکاناتی برای این دانش آموزان فراهم کنیم تا این مدت عقب افتادن از تحصیل را جبران کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

توزیع روزانه ۳۰۰۰ پرس غذا در آق‌قلا

فارسخبرگزاری فارس
توزیع روزانه ۳۰۰۰ پرس غذا در آق‌قلا
مسئول هیأت یا مهدی (عج) اسلامشهر با اشاره به امداد‌رسانی اعضای این هیأت در آق‌قلا گفت: اعضای هیأت در محله تازه‌آباد آق‌قلا مسقر شده‌ و ضمن امداد‌رسانی روزانه ۳۰۰۰ پرس غذای گرم بین سیل‌زدگان توزیع می‌کنند.

حجت‌الاسلام سید حسین موسوی مسئول هیأت یا مهدی (عج) واوان اسلامشهر در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس در تشریح فعالیت‌های این هیأت درزمینهٔ کمک‌رسانی به سیل‌زدگان گلستان اظهارداشت: به دنبال حادثه تأسف‌برانگیز سیل در برخی استان‌های کشور که به از دست دادن جان تعدادی از مردم و تخریب اموال و مزارع در ایام عید نوروز انجامید؛ هیأت‌های حسینی سراسر کشور ضمن ابراز تأثر و اندوه از این حادثه ویرانگر، با لبیک به پیام رهبر معظم انقلاب در کمک به سیل‌زدگان در همه استان‌های کشور، مانند تمام حوادث مشابه، تلاش برای کمک به مردم را وظیفه خود دانسته و فعالیت‌های خود را آغاز کرده‌اند.

وی اضافه کرد: هیأت یا مهدی (عج) واوان اسلامشهر ابتدا تصمیم گرفت در شهرستان آق‌قلا، ‌ منطقه‌ای را شناسایی کند تا به‌صورت متمرکز اقدام به کمک‌رسانی کند که پس از تفحص‌های صورت گرفته در این شهرستان به محله تازه‌آباد که منطقه‌ای حاشیه‌نشین با ۱۵۰ خانوار است، رسیده‌ایم.

موسوی با اشاره به اینکه تازه‌آباد محله‌ای حاشیه‌نشین در آق‌قلاست که آسیب‌های اجتماعی بسیاری نیز در آن وجود داشت، افزود: به‌طور مثال در این منطقه با خانواده‌ای مواجه شدیم که پدر ازکارافتاده است و باوجود دارا بودن سه دختر، سرویس بهداشتی ندارند و از سرویس همسایه استفاده می‌کردند که نشان از محرومیت افراد این محله است.

مسئول هیأت یا مهدی (عج) واوان اسلامشهر با اشاره به اینکه هم‌اکنون اعضای این هیأت در حال شناسایی و رصد منزل‌به‌منزل این محله هستند، تصریح کرد: این محله حاشیه‌ای، در نقطه گود قرار دارد و علی‌رغم تدابیر اندیشیده شده مسئولین و نیروهای مسلح برای فروکش کردن آب، همچنان در این محله آب به ارتفاع یک متر وجود دارد و هنوز فروکش نکرده است لذا باوجوداین آب‌گرفتگی که مانع خدمت‌رسانی است، تلاش‌های هیأت‌های مذهبی در این منطقه به اطعام خانوارها خلاصه‌شده است.

وی افزود: بنا داریم با تکمیل شناسایی‌ها و همچنین فروکش آب که ان شاء الله تا دو روز آینده محقق خواهد شد، عملیات‌های متنوعی ازجمله عملیات عمرانی مانند احداث سرویس بهداشتی، عملیات بازسازی مانند بازسازی دیوارها و همچنین عملیات تعمیری مانند تعمیر لوازم‌خانگی آسیب‌دیده را در دستورکار خواهیم داشت.

موسوی گفت: بنا داریم تعمیرات لوازم‌خانگی خانوارهای این محله را با کمک جمعی از هیأت‌ها عملیاتی کنیم و همچنین هم‌اکنون نیز در حال جمع‌آوری پول نقد، لوازم منزل و مصالح ساختمانی هستیم تا پس از فروکش آب در این منطقه عملیات را آغاز کنیم.

مسئول هیأت یا مهدی (عج) واوان اسلامشهر گفت: در این محله با مواردی مواجه هستیم که آب، فرش منازل را با خود برده است لذا مردم عزیز حتی می‌توانند با اهدای لوازم‌خانگی نو و یا در حد نو به کمک مردم سیل‌زده آق‌قلا بیایند.

وی با اشاره به اینکه در شناسایی منزل‌به‌منزل این منطقه تلاش شده است تا آمار دقیقی از افراد هر خانواده اعم از کودک شیرخوار، دانش‌آموز، زنان و … داشته باشیم تا با آغاز فرایند خدمت‌رسانی توزیع عادلانه‌ای از خدمات داشته باشیم، گفت: تاکنون ۱۰۰ هیأت مذهبی کشور برای کمک‌رسانی در این منطقه اعلام آمادگی کرده‌اند که بر اساس شناسایی‌های صورت گرفته و همچنین ظرفیت‌های هیأت‌های مذهبی در امر خدمت‌رسانی این منطقه به کار گرفته خواهند شد.

موسوی بابیان اینکه گاهی براساس نیاز مردم یک منطقه نیازمند خانه‌سازی هستیم لذا باید از ظرفیت هیأت هایی بهره‌برداری شود که توان و ظرفیت لازم را دارند، گفت: در زلزله کرمانشاه، هیأت یا مهدی (عج) واوان اسلامشهر باتوجه به ظرفیت خود، توانست ۵ خانه مسکونی احداث کند، در این حادثه نیز هیأت‌های مذهبی براساس توان و ظرفیت خود می‌توانند کمک‌های مردمی را جمع‌آوری کنند.

مسئول هیأت یا مهدی (عج) واوان اسلامشهر با اشاره به اینکه در زمان فعلی با توجه به عدم فروکش آب در محله تازه‌آباد، هیأت‌های مذهبی مشغول اطعام مردم هستند، تصریح کرد: برخی از هیأت‌های مذهبی ظرفیت طبخ غذا و آشپزخانه خود را در این منطقه فعال کرده‌اند، ازجمله هیات کافه شهدای شیراز که تاکنون روزانه ۳ هزار پرس غذا میان مردم توزیع می‌کند.

وی افزود: علاقه‌مندان می‌توانند کمک‌های نقدی هیأت خود را برای تعمیر و نوسازی منازل و مزارع به شماره‌حساب قرارگاه هیأتی خدمت‌رسانی «میاندار خدمت» واریز و همچنین با تشکیل ستادهای شهری به جمع‌آوری مصالح ساختمانی در راستای تعمیر منازل و کمک‌های غیر‌نقدی به‌ویژه لوازم‌خانگی موردنیاز مردم سیل‌زده همانند پتو، موکت، فرش، یخچال، تلویزیون و سایر اقلام ضروری زندگی اقدام کنند.

پایان پیام/

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با سیل ۹۸، سیل نوروز و سیل از تلگرام

♦️ سونامی سیل در ایران

🔹چندنفر در حوادث سیل نوروز ۱۳۹۸ جان باختند؟ / ایرنا

خسارات سیل و طوفان غرب 👇


➖سال سیل/ ویژه‌نامه‌ی خبری و تحلیلی سازندگی درباره سیل نوروز ۱۳۹۸

▫️جلد روزنامه سازندگی، شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸


کشته‌های سیل نوروز به ۷۰ نفر رسید

🔹رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با اعلام آخرین آمار تلفات حوادث سیل پایان سال ۹۷ و نوروز ۹۸ گفت: جمعا در ۱۳ استان کشور، ۷۰ نفر بر اثر سیل و حوادث مرتبط با آن، جان خود را از دست دادند.


نظرها

در ادامه بخوانید

لحظه درآغوش کشیدن فرزندان بعد از ۲ سال نگهداری در مراکز پناهندگی آمریکا + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران20 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، نه خانواده‌‌ای که در پی سیاست‌های مهاجرتی دولت دونالد ترامپ از آمریکا اخراج شده‌ بودند اجازه یافتند از گواتمالا عازم فرودگاه بین‌المللی لس‌‌آنجلس شوند و بعد از یک سال و نیم بچه‌هایشان را از نزدیک ببینند. بر اساس تصمیم مهاجرتی دولت ترامپ هزاران خانواده از فرزندانشان جدا شده و فرزندانشان در مراکز پناهندگی و به دور از خانواده نگهداری می‌شوند. بیشتر بخوانید: حقایقی شنیدنی از قوانین ایالات متحده در یک کلاس درس آمریکایی! + فیلمانتهای پیام/

معجزه در رانندگی به سبک زن روس! + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک راننده زن روس هنگام شروع رانندگی، پدال‌های گاز و ترمز را جابجا فشار داد و با این اشتباه، به جلو و پشت خودرو آسیب وارد کرد. انتهای پیام/

پرواز وحشتناک یک کامیون در خیابان! + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران22 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، راننده یک کامیون به دلیل از دست دادن کنترل خودروی خود به طرز وحشتناکی با خودروهای پارک شده در خیابان تصادف کرد. در این حادثه یک عابر پیاده مصدوم شد. بیشتر بخوانید: زجرکش کردن یک الاغ با کامیون + فیلمانتهای پیام/

هر نیم ساعت یک نفر در کشور براثر تصادف فوت می‌کند

رکنارکنا21 ساعت قبل
رئیس پلیس راهور کشور اظهار داشت: نقش خانواده در نهادینه کردن فرهنگ ترافیک از همان اوایل کودکی از طریق کارکردهای آموزشی و فرهنگ سازی بسیار موثر است. وی افزود: ۸۲درصد از تصادفات در کشور تحت تاثیر سرعت غیر مجاز، سبقت غیر مجاز، نداشتن توجه به جلو و خستگی و خواب آلودگی است. وی، ۱۵درصد از تصادفات کشور به دلیل سرعت غیر مجاز است، گفت: متاسفانه در استان فارس این میانگین به ۱۶ درصد رسیده است. رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه بستن کمربند ایمنی در جاده‌های برون شهری برای همه سرنشینان الزامی است، عنوان کرد: ۱۲ درصد از جان باختگان حوادث جاده‌ای، کودکان هستند که هیچ نقشی در تصادف نداشته‌اند. وی تصریح کرد: ۹۲ درصد علت وقوع حوادث رانندگی عامل انسانی است که نیازمند آموزش و فرهنگ سازی است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
فرمانده انتظامی شهرستان فردیس گفت: زنی که به دلیل اختلافات خانوادگی همسر ۳۵ ساله‌اش را به قتل رسانده بود، توسط پلیس این شهرستان دستگیر شد. سرهنگ بیژن جنتی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در پی اعلام مفقودی یک ماهه مردی ۳۵ ساله توسط همسر و مادرش، رسیدگی به موضوع در دستورکار ماموران کلانتری ۱۱ مرکزی شهرستان فردیس قرار گرفت. وی اظهار داشت: در تحقیقات اولیه ماموران مشخص شد فرد مفقود شده اختلاف خانوادگی با همسرش داشته که این موضوع احتمال قتل وی توسط همسرش افزایش داد. فرمانده انتظامی شهرستان فردیس گفت: ماموران با انجام اقدامات پلیسی متوجه شدند شب قبل از مفقودی، مقتول با همسرش دچار اختلاف شده و با هم درگیر شده‌اند. جنتی افزود: در ادامه همسر مقتول به کلانتری دعوت و در تحقیقات ابتدا منکر وجود هرگونه اختلاف و درگیری با همسرش شد، اما با مشاهده مستندات به ناچار لب به اعتراف گشود و بیان کرد که از ابتدای ازدواج با همسرش اختلاف داشتند و طبق معمول در شب حادثه با همسرش درگیری لفظی پیدا کرده‌اند که این درگیری منجر به قتل همسرش شده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴21 ساعت قبل
روی دست راستش یک گل تتو شده می‌پرسم تتو کرده‌ای؟ می‌گوید برای الان نیست سال ۸۷، ۸۸ بود که پیش از یکی از دوستام رفتم که بدنم را تتو کند. به مهرداد گفتم داری می‌آیی تخم‌مرغ و نان بخر، قبل از اینکه مهرداد بیاید پلیس ریخته بود. اما میلاد می‌گوید راحت بگو. افسر پرونده که می‌آید در خصوص مهرداد و میلاد می‌پرسم. ستوان یوسفی با دست به مهرداد و میلاد اشاره می‌کند و می‌گوید: این دو نفر اعضای اصلی باند سرقت هستند.

اخبار بیشتر