1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

تظاهرات ضد مادورو در ونزوئلا ادامه دارد؛ درخواست کمک مادورو از حامیانش

تظاهرات مردم ونزوئلا علیه مادورو

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
تظاهرات مردم ونزوئلا علیه مادورو

اعتمادآنلاین| مردم ونزوئلا که با کم‌آبی، قطعی برق و دسترسی کم به خدمات بهداشتی و کمبود مواد غذایی روبرو هستند، گفتند که بحران موجود در ماه گذشته وخامت بیشتری داشته است.

خوان گوایدو، رهبری اپوزیسیون ونزوئلا که خود را رئیس جمهوری خودخوانده این کشور اعلام کرده است، از شرکت‌کنندگان در راهپیمایی خواست تا موج جدیدی از اعتراضات را برای سرنگونی نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور آغاز کنند.

در کاراکاس، هزاران تن از حامیان اپوزیسیون در منطقه ال مارکز، واقع در شرق پایتخت گردهم آمدند. معترضان گفتند که خانه‌هایشان چندین روز است که بدون آب مانده و بسیاری هم از آب‌های غیرآشامیدنی از کوهستان آویلا استفاده می‌کنند.

معترضان همچنین شعار «آب و برق نداریم و مادورو هم باید برود» سر دادند.

گوایدو در جریان اعتراضات در کاراکاس گفت: ما اینجا تنها برای آب و برق دست به راهپیمایی نزده‌ایم. ما خواستار آزادی و دموکراسی هستیم. ما نمی‌توانیم به خود اجازه دهیم که چنین اتفاقی ادامه داشته باشد و نمی‌توانیم آزادی و دموکراسی نداشته باشیم. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم چنین کلاه‌بردارانی کشور را اداره کنند.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

شیلی، آمریکا و کلمبیا در نظام توزیع برق ونزوئلا اختلال ایجاد می‌کنند

ایلناخبرگزاری ایلنا
شیلی، آمریکا و کلمبیا در نظام توزیع برق ونزوئلا اختلال ایجاد می‌کنند

شیلی، آمریکا و کلمبیا در نظام توزیع برق ونزوئلا اختلال ایجاد می‌کنند - 1

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری تاس، «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری ونزوئلا، روز گذشته -شنبه- در کاراکاس، شیلی، ایالات متحده و کلمبیا را متهم به حمله به نظام توزیع برق در این کشور کرد.

وی در جمع هوادارانش گفت: «پیش‌تر گفته بودم که تحقیقات نشان از آن دارد که مرکز این حملات در تگزاس و شیکاگو است. به تازگی دریافته‌ایم که پاره‌ای از این حملات از شیلی و کلمبیا سازماندهی شده است و نظام توزیع برق کشورمان را هدف قرار داده است.»

مادورو همچنین از مکزیک، بولیوی و کشورهای عضو جامعه و بازار مشترک کارائیب (کاریکوم) خواست تا در جهت گفت‌وگو میان دولت ونزوئلا و مخالفان این کشور قدم بردارند و کاراکاس را در این راستا یاری کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

مدیرکل آمریکای وزارت خارجه ایران امشب به ونزوئلا می‌رود

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
مدیرکل آمریکای وزارت خارجه ایران امشب به ونزوئلا می‌رود

اعتمادآنلاین| «محسن بهاروند» دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل آمریکای وزارت امور خارجه، در تداوم رایزنی‌های سیاسی در خصوص وضعیت ونزوئلا امشب در صدر هیاتی عازم کاراکاس خواهد شد.

در این سفر راه‌های تقویت و گسترش هر چه بیشتر روابط و همکاری‌های سیاسی و اقتصادی بین ایران و ونزوئلا به عنوان دو کشور دوست نیز بررسی خواهد شد.

منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

کوبا «اقدام مداخله‌جویانه» آمریکا درباره ونزوئلا را محکوم کرد

ایسناخبرگزاری ایسنا
کوبا «اقدام مداخله‌جویانه» آمریکا درباره ونزوئلا را محکوم کرد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ایالات متحده روز جمعه ۳۴ کشتی مرتبط با شرکت نفت ونزوئلا موسوم به پترولئوس دی ونزوئلا را که تحت کنترل دولت نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا است، به همراه دو شرکتی که گفته می‌شود در انتقال نفت از ونزوئلا به کوبا همکاری می‌کنند، تحریم کرد. علاوه بر این، یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت تازه‌ترین دور از تحریم‌ها به درخواست مجلس ملی تحت کنترل اپوزیسیون ونزوئلا انجام شده است.

میگوئل دیاز-کانل، رئیس‌جمهوری کوبا شنبه در پیامی توییتری نوشت: آمریکا همین جمعه تحریم‌هایی را علیه شرکت‌ها و کشتی‌هایی وضع کرد که در امر انتقال محموله‌های نفتی میان کوبا و ونزوئلا دخیل هستند؛ انتقالاتی که طبق قراردادهای تجاری کاملا قانونی هستند. این تدابیر یک اقدام فراسرزمینی، مداخله‌جویانه و تکبر امپریالیستی است.

وزارت خارجه ونزوئلا هم با محکوم کردن اقدام آمریکا تاکید کرد کاراکاس به شکل حقوقی مناسب به این تحریم‌ها واکنش نشان می‌دهد.

بحران اقتصادی ونزوئلا با تحریم‌های آمریکا علیه این کشور آمریکای لاتین شدت گرفته است. در همین حال بحران سیاسی این کشور از ماه ژانویه که خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا خودش را رئیس‌جمهوری خودخوانده توصیف کرد، بالا گرفت. همچنین واشنگتن اموال شرکت ملی نفت ونزوئلا را برای وارد آورد فشار به مادورو بلوکه کرده است.

دولت سوسیالیست مادورو که تحت حمایت چین و روسیه و دیگر کشورهاست، به نوبه خود تحرکات امپریالیستی آمریکا را محکوم کرده و گوآیدو را به توطئه برای سرنگونی خودش با حمایت آمریکا متهم می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

مقام آمریکایی: ترامپ به فکر استفاده از گزینه نظامی علیه ونزوئلا است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
مقام آمریکایی: ترامپ به فکر استفاده از گزینه نظامی علیه ونزوئلا است

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، یک مقام ارشد دولت ایالات متحده آمریکا می‌گوید که واشنگتن به صورت جدی استفاده از نیروی نظامی علیه ونزوئلا را مدنظر قرار داده است؛ این مقام ارشد دولتی آمریکا مدعی شده مسئله استفاده از گزینه نظامی علیه ونزوئلا در پی ناکارآمد شدن اقدامات دیپلماتیک علیه کاراکاس مطرح شده است.

به گفته این مقام ارشد دولت ترامپ، [کارایی] ابزارهای دیپلماتیک ایالات متحده به علت اقدامات اخیر مادورو - رئیس جمهوری ونزوئلا - در حال کاهش است. به گفته وی؛ «این ابزارها در حال کاهش [تضعیف] هستند» مسئله‌ای که به زعم وی موجب می‌شوند برای مقابله با دولت ونزوئلا مجموعه‌ای از ابزارهای اقتصادی، فشار اقتصادی و گزینه نظامی برای دولت ترامپ باقی بماند.

به نوشته تاس، این مقام آمریکایی در سخنانی تهدیدآمیز علیه دولت ونزوئلا مدعی شد که «جامعه اروپایی، ایالات متحده و گروه لیما به صراحت گفته‌اند که پیامد هرگونه آسیب به یا بازداشت خوان گوایدو برای مادورو ویران‌کننده خواهد بود و این بدترین اشتباهی است که مادورو می‌تواند مرتکب شود و بر این اساس ما از نزدیک نظاره‌گر [تحولات] هستیم.»

خواندن خبر در سایت منبع

درخواست مادورو از حامیان ونزوئلا برای کمک به برگزاری گفت‌وگوی ملی

برناخبرگزاری برنا
درخواست مادورو از حامیان ونزوئلا برای کمک به برگزاری گفت‌وگوی ملی

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، «نیکولاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا در سخنرانی در جریان یک تجمع بزرگ مردمی در شهر کاراکاس گفت: من از روسای جمهور مکزیک، اروگوئه، بولیوی و نخست وزیران جامعه کشورهای حوزه کارائیب (CARICOM) می‌خواهم تا دوباره در فرآیند برگزاری گفت‌وگو که دو ماه پیش در شهر مونته‌ویدیو مورد توافق قرار گرفت، مشارکت کنند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، نیکولاس مادورو در ادامه سخنرانی خود تاکید کرد، ونزوئلا می‌تواند با مشارکت و حمایت مکزیک، اروگوئه و بولیوی و کشورهای کارائیب، مجددا فرآیند گفت‌وگوی ملی را با همه بخشهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی خود به جریان بیندازد.

ماه ژانویه گذشته خوآن گوآیدو، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا به صورت یکجانبه خودش را رئیس جمهور موقت ونزوئلا اعلام کرده و پیروزی نیکولاس مادورو رئیس جمهور این کشور را در انتخابات ریاست جمهوری ماه مه سال گذشته میلادی مردود دانست.

به دنبال این اقدام، آمریکا و کشورهای غربی فورا گوآیدو را به رسمیت شناخته و از مادورو خواستند که از سمتش کناره گیری کند.

مادورو آمریکا را متهم به تلاش برای سازماندهی کودتایی علیه دولت خود به منظور منصوب کردن گوآیدو به عنوان عنصر دست نشانده‌اش در ونزوئلا کرد. روسیه، چین، کوبا، بولیوی، ترکیه و تعدادی از کشورهای دیگر از مادورو حمایت کرده و او را تنها رئیس جمهور مشروع در ونزوئلا خوانده‌اند.

ما فوریه گذشته نیز دولتهای مکزیک و اروگوئه و جامعه کشورهای CARICOM طرحی را تحت عنوان مکانیسم مونته ویدیو به منظور حل بحران در ونزوئلا طی چهار مرحله شامل ایجاد شرایط گفت‌وگوی مستقیم میان طرفهای معارض در ونزوئلا، فرآیند مذاکرات، تهیه پیش نویس یک توافق و اجرای توافق پیشنهاد دادند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با قطعی برق، دولت ونزوئلا، تظاهرات در ونزوئلا، بحران در ونزوئلا و حامیان از تلگرام

آمریکا: در صورت سقوط رژیم کنونی، به ونزوئلا دلار تزریق می‌کنیم

دولت آمریکا در نظر دارد در صورت سقوط رژیم مادورو به بانکهای این کشور دلار تزریق کند.

به نوشته وبسایت بلومبرگ یک مشاور ارشد اقتصادی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده با اعلام این خبر گفت که مقامات این کشور از پیش با خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا وارد گفتگو شده‌اند تا در صورت سقوط دولت نیکلاس مادورو راه‌حلی اقتصادی را برای برون‌رفت از شرایط کنونی این کشور پیدا کنند که بتوان آن را فورا به اجرا درآورد/ یورونیوز


دیروز – جمعه - خطوط مترو شهر کاراکاس ونزوئلا پس از بیش از یک هفته تعطیلی دوباره آغاز به کار کرد. مترو کاراکاس به دلیل بحران قطعی برق تعطیل شده بود. دولت ونزوئلا، ایالات متحده آمریکا را به حمله سایبری به زیرساخت‌های حیاتی خود از جمله شبکه توزیع برق این کشور متهم کرده است. / ایتارتاس


🔹ونزوئلا در تاریکی/ «مادورو»: دلیل قطع برق، حملات سایبری آمریکاست

«نیکولاس مادورو» رییس جمهوری ونزوئلا دولت ایالات متحده آمریکا را متهم به انجام حملات سایبری به منظور قطع شبکه برق سراسری کشورش کرد.

به گزارش عصرایران به نقل از رویترز، مادورو دیروز – شنبه- در اجتماع طرفداران خود در شهر کاراکاس سخنرانی کرد و علت قطعی برق و اختلال در بازگرداندن جریان برق به شبکه سراسری کشورش را حملات سایبری آمریکا دانست.

ونزوئلا از جمعه گذشته در بی‌برقی سراسری به سر می‌برد …

ادامه گزارش: 👇


💢دولت ونزوئلا با اشاره به «جنگ برق» آمریکا با این کشور، از تعطیل بودن مدارس و فعالیتهای تجاری در روز دوشنبه به دلیل تداوم قطعی برق خبر داد.


📸 حضور «نیکولاس مادورو» رییس جمهوری ونزوئلا و همسرش در یک گردهمایی موافقان دولت ونزوئلا در شهر کاراکاس


♨️ آمریکا: در صورت سقوط رژیم کنونی، به ونزوئلا دلار تزریق می‌کنیم

🔹دولت آمریکا در نظر دارد در صورت سقوط رژیم مادورو به بانکهای این کشور دلار تزریق کند.

🔹به نوشته وبسایت بلومبرگ یک مشاور ارشد اقتصادی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده با اعلام این خبر گفت که مقامات این کشور از پیش با خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا وارد گفتگو شده‌اند تا در صورت سقوط دولت نیکلاس مادورو راه‌حلی اقتصادی را برای برون‌رفت از شرایط کنونی این کشور پیدا کنند که بتوان آن را فورا به اجرا درآورد.

یورونیوز

====


نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف15 ساعت قبل
امروز آئین معارفه سردار سرلشکر حسین سلامی بعنوان فرمانده جدید کل سپاه برگزار شد. یکی از تصاویر این مراسم درخشید و رسانه‌ها تیتر زدند؛ ۴ فرمانده کل سپاه در یک قاب! سپاه علاوه بر اینکه از سرمایه انسانی برخوردار است، نسبت به این دارایی گرانقیمت و شیوه به گردش درآوردن آن آگاه است. سپاه «نمایش» این سرمایه انسانی را کمتر از نمایش جدیدترین دستاوردهای تکنولوژیک دفاعی نمی‌داند و برای نمایش اقتدار سرمایه انسانی خود از یک برنامه ریزی موثر و خلاقانه برخوردار است. سپاه به یک معادله مدیریتی و الگوریتم سازنده بین سرمایه انسانی و سرمایه پولی (طبق نظرات مدیریت اقتصادی نئولفت) دست یافته است.
الفالف11 ساعت قبل
آمریکا کشورهای مختلفی را ویران کرد، اما نگرانی اسرائیل روز به روز افزایش یافت. واقعیت آن است که منابع خطر اصلی که اسرائیل را تهدید می‌کند، در دست کسانی نیست که در جنگ‌ها شراکت خود با واشنگتن و تل آویو را اعلام می‌کنند. در سوی دیگر، اسرائیل نمی‌تواند از امضای آمریکا در راستای واداشتن مردم سوریه به خروج از جولان استفاده کند، همانطور که امکان بیرون راندن فلسطینی‌ها از قدس نیز برایش فراهم نیست. در واقع، یکی از اهداف جنگ سوریه، ایجاد یک راه جایگزین برای تنگه هرمز بود، به نحوی که لوله‌های نفت و گازی که از خلیج به سمت مدیترانه می‌رود، پس از سیطره بر سوریه، از این کشور عبور کند؛ چرا که آمریکا و اسرائیل هر دو می‌دانند تا زمانی که ایران برگه برنده خود یعنی نگهبانی از هرمز را در دست دارد، مقابله با آن فایده‌ای ندارد. اما آیا این هدف تل آویو و واشنگتن در مورد سوریه محقق شد؟!
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین6 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- معاون سیاسی وزیر کشور در بازدید از مناطق سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان بر عزم دولت و وزارت کشور برای تداوم امدادرسانی، بازسازی مناطق سیل‌زده و جبران خسارات سیلاب اخیر تاکید کرد. گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛، در جریان سفر استانی معاونت سیاسی به استان سیستان و بلوچستان، ضمن بازدید از برخی مناطق سیل‌زده سیستان از جملهدر نقطه صفر مرزی، از نزدیک در جریان وضعیت این مناطق و هم چنین اقدامات و امدادرسانی‌های تمامی دستگاه‌ها و نهاد‌های شورای مدیریت بحران قرار گرفت. عرف با تمجید از اقدامات انجام شده، ضمن اشاره به ضرورت حضور و فعالیت موثر احزاب، تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در مدیریت شرایط و امدادرسانی به مردم، بر عزم دولت و وزارت کشور برای تداوم امدادرسانی، بازسازی مناطق سیل‌زده و جبران خسارات سیلاب اخیر تاکید نمود. معاون سیاسی وزیر کشور هم چنین با حضور در پایانه مرزی میلک، از وضعیت این پایانه بازدید کرد. انتهای پیام/
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: قهرمانی مقتدرانه تیم ملی کشتی آزاد ایران⁩ در قاره آسیا را صمیمانه به اعضای این تیم و مردم ایران تبریک عرض می‌کنم.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
فرزانه صادق مالواجرد در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود: کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها​ محل جریمه کردن و ترمیم درآمد شهرداری‌ها شده است که در این رویه باید تغییراتی انجام گیرد که دولت در این باره لایحه‌ای را به مجلس تقدیم خواهد کرد. معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی گفت: برخی ساخت و ساز‌ها غیر مجاز هستند، اما این تخلفات به دلیل وجود کمیسیون ماده ۱۰۰ با پرداخت جریمه، تخریب نمی‌شوند از این رو تغییر کمیسیون ماده ۱۰۰ در دستور کار دولت قرار گرفته است. وی اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور درخصوص این لایحه پیشنهاداتی داشتند تا با آسیب شناسی، معضلاتی را که کمیسیون ماده ۱۰۰ ایجاد کرده حل و فصل شود. لایحه تغییر این کمیسیون در حال بررسی و جمع بندی نهایی است تا به مجلس برود. وی ادامه داد: البته آنچه مصوبه می‌شود باید ضمانت اجرایی هم داشته باشد که این کار قطعا همکاری و حمایت قوه قضائیه و قوه مقننه را می‌طلبد. مالواجرد گفت: ساخت و ساز‌هایی که در کنار بستر رودخانه‌ها انجام شده است بیانگر ورود به طبیعت و دستکاری آن است که منجر به اتفاقات نا خوشایندی شده است. وی با بیان اینکه افزایش بی رویه سطوح اشغالی در شهر‌ها از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد گفت: زمانی که سطع اشغال زمین در شهر‌ها بدلیل افزایش ساخت و ساز‌ها بیشترمی شود نفوذپذیری آب در خاک کمتر می‌شود و آب جاری می‌شود. مالواجرد افزود: باید جانمایی درستی برای ساخت و ساز‌ها و طرح‌های توسعه‌ای و عمرانی صورت گیرد و ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها ممنوع شود. ضمن اینکه باید توجه ویژه به آبخیزداری و بازنگری در برنامه ریزی‌ها داشته باشیم. وی با اشاره به اینکه باید حریم بستر رودخانه‌ها در مناطقی که دچار سیل شدند دوباره بازنگری شود، گفت: طرح جامع حفاظت از سیلاب باید با همکاری وزارتخانه‌ها به جدیت دنبال شود. همچنین باید پهنه‌هایی در همه شهر‌ها ایجاد و سایت‌های بحران در شهر‌ها تجهیز شوند. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه برخورد‌ها و پیگیری‌ها درباره تخلف در حریم رودخانه‌ها پررنگ‌تر شده است، افزود: باید جرم انگاری تخلفات شهرسازی صورت گیرد تا زمانی که تخلفات جرم نباشد ضمانت اجرایی آن تقویت نخواهد شد و این امر نیازمند همکاری بین قوا است. وی ادامه داد: با توجه به سیل اخیر، جابجایی در مکان یابی سایت‌ها و طرح‌های شهرسازی انجام می‌شود. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه آئین نامه کنترل شهرسازی را آغاز کردیم، گفت: در نقشه کاربری اراضی، ​ هر اتفاقی که در شهر‌ها می‌افتد مشخص می‌شود و طرح‌ها همه باید در قالب طرح فرادست اجرا شود. مالواجرد با اشاره به اینکه نخستین جلسه شورای عالی شهرسازی با موضوع «آسیب شناسی و بررسی سیل» برگزار شد، گفت: میزان بارش‌ها و حجم آب در پشت سد‌ها بررسی شد این میزان از حجم آب از زمانی که خشکسالی داشتیم بیشتر بود و به دلیل افزایش میزان آب در بستر رودخانه‌ها، ​سیل ایجاد شد. وی با بیان اینکه سیلاب گل آلود بیانگر شسته شدن خاک بدلیل نبود پوشش گیاهی است، تأکید کرد: باید توجه ویژه به آبخیزی داری، حفظ و صیانت از جنگل‌ها، مراتع و اراضی بالادست داشته باشیم. وظیفه کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری، رسیدگی به تخلفات ساختمانی از لحاظ عدم رعایت ضوابط شهرسازی و ایمنی است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
ظریف گفته که «شش ماه پیش به آمریکا پیشنهاد تبادل زندانی دادیم اما پاسخی ندادند» او گفت: "شش ماه پیش به آمریکایی‌ها گفتیم آماده تبادل زندانیان آمریکایی در ایران با ایرانیانی که به خاطر قوانین تحریم در آمریکا یا به خواست آمریکا در کشورهایی دیگر حبس شدند، هستیم. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، گفته است که ایران شش ماه پیش به آمریکا پیشنهاد تبادل زندانی داده است. او گفت: "شش ماه پیش به آمریکایی‌ها گفتیم آماده تبادل زندانیان آمریکایی در ایران با ایرانیانی که به خاطر قوانین تحریم در آمریکا یا به خواست آمریکا در کشورهایی دیگر حبس شدند، هستیم. به نوشته بی بی سی، ظریف گفت که ایران اتهامات زندانیان خود در آمریکا را «ساختگی» می‌داند و آمریکا هم اتهام زندانیان خود را در ایران. او خطاب به آمریکا گفت: "بیاید تبادل (زندانی) کنیم.

اخبار بیشتر