برآورد خسارت‌های وارد شده به شهرها و آثار تاریخی تا این لحظه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

برآورد خسارت‌های وارد شده به شهرها و آثار تاریخی تا این لحظه

آسیب ۳۰۰ میلیاردی سیل به میراث فرهنگی

ایسناخبرگزاری ایسنا
آسیب ۳۰۰ میلیاردی سیل به میراث فرهنگی
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌گوید: ۷۳۰ اثر تاریخیِ ۲۵ استان کشور در اثر بارش باران و سیلاب آسیب دیده‌اند که براساس بررسی‌ها و پایش‌های انجام شده تا کنون، به اعتباری معادل ۳۰۰ میلیارد تومان برای مرمت و نجات‌بخشی این آثار نیاز است.

محمدحسن طالبیان که دو روز قبل را برای بررسی آثار تاریخی استان لرستان مانند فلک‌الافلاک و پل‌های تاریخی این استان در سیل، در شهرها و مناطق مختلف لرستان گذارنده است، در گفت‌وگویی با ایسنا، استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، زنجان، اردبیل، آذربایجان شرقی و گیلان را ۶ استانی در کشور اعلام می‌کند که از آن‌ها هیچ گزارشی مبنی بر تخریب یا آسیب بناهای تاریخی در اثر سیل گزارش نشده و می‌گوید: متأسفانه سیل به آثار تاریخی برخی از استان‌ها آسیب‌های زیادی را وارد کرده است، حتی هنوز برخی از آثار زیر آب و در بستر رودخانه هستند و بعد از گذشت حدود ۱۰ روز از اتفاقات رخ داده در این استان‌ها، سیلاب در برخی نقاط بار دیگر افزایش داشته و حتی بارندگی‌ها در استان گلستان نیز بیش از گذشته گزارش شده است.

وی اما محوطه‌ها و تپه‌های تاریخی را شامل اعداد و ارقام اعلام شده نمی‌داند و تاکید می‌کند: به دلیل قرار داشتن این محوطه‌ها در آب، هنوز کارشناسان موفق به بررسی و پایش آن‌ها نشده‌اند.

او با اشاره به وضعیت کرخه در استان خوزستان که استان را با مشکلاتی مواجه کرده، نسبت به پایش محوطه‌های مهم و باستانی تاکید می‌کند و می‌گوید: در حال حاضر آن‌چه برای ما اهمیت دارد، پایش بناها، سازه‌ها یا پل‌های در بستر رودخانه است. با توجه به وجود محوطه‌های تاریخی زیاد خوزستان و قرارگرفتن بخشی از آن‌ها در کنار کرخه، بررسی آن‌ها بعد از فروکش کردن آب انجام می‌شود.

ساختار اصلی پل‌های تاریخی آسیب ندیده‌اند

وی بناهای تاریخی قرار گرفته در بستر رودخانه را به دو بخش تقسیم می‌کند و می‌گوید: این سازه‌ها یا پل‌های سالمی هستند که هنوز اجزای خود را حفظ کرده و یک پارچه‌اند که آسیب کمتری دیده‌اند، مانند پل «گپ» در لرستان که دچار فرسایش شده و تخریب‌های کوچکی در آن رخ داده، اما خوشبختانه ساختار بنا آسیب ندیده است.

طالبیان بخش دوم این آثار تاریخی را براساس وضعیت پل ساسانی «دزفول» توضیح می‌دهد و با بیان این‌که مشکلاتی برای این پل در سیلاب ایجاد شده، بیان می‌کند: از سوی دیگر برخی از سازه‌ها نیز از ساختار قدرتمندی برخوردار بوده‌اند، مثل پل «گاومیشان» که بزرگترین دهانه‌ی ساختاری در مرز ایلام و لرستان را دارد.

او هر چند در حال حاضر وضعیت اکثر پل‌های تاریخی را سالم تشریح می‌کند اما ادامه می‌دهد: با این وجود قطعه‌هایی از این پل‌ها یا از بدنه یالایه‌هایی از آن‌ها جدا شده‌اند و به مرمت اضطراری نیاز دارند. البته «پل تاریخی کشکان» به جز پایه قاجاری که سیلاب آن را برد و یکی از پایه‌های اصلی که زیر آن به واسطه آب شسته و کج شده و به اقدامات مهندسی فنی نیاز دارد، وضعیت بهتر و ثابت قدم‌تری دارد.

به گفته‌ی وی پل «افرینه» در لرستان هر چند تا کنون خود را نگه داشته اما دچار فرسایش شده است، همچنین قسمت ساسانی پل شکسته یا «پل دختر» که در سیلاب بوده‌اند، واژگون شده و آسیب دیده‌اند.

آسیب ۳۰۰ میلیاردی سیل به میراث فرهنگی - 9

ریزش بخش‌هایی از دیوارهای حفاظتی اطراف فلک الافلاک

ترَک در برخی نقاط از دیوار حفاظتی اطراف فلک‌الافلاک

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی همچنین به ریزش خاک‌های دستی تپه باستانی اطراف قلعه فلک‌الافلاک اشاره می‌کند و می‌گوید: دیوارهای حفاظتی قلعه نیز در برخی نقاط ترک خورده‌اند و هنوز نمی‌توان درباره‌ی ساختار برج و وضعیت احتمالاً نگران‌کننده‌ی آن حرف زد، البته اطراف آن نیاز به اقدامات اضطراری، پایش و تثبیت دارد و باید آزمایش‌های خاصی روی آن انجام داد.

طالبیان با اشاره به همراهی تیمی شامل مدیر کل حفظ و احیا و مدیر امور پایگاه‌های جهانی و یک هیأت خبره از سازه و ژئوفیزیک و عمران در بررسی‌هایش روی بناهای تاریخی استان لرستان و ارزیابی کارشناسانه‌ی تیمی این بناها می‌گوید: براساس مشورت‌های انجام شده با کارشناسان، باید بلافاصله اقدامات مطالعاتی و اجرائی- مرمتی و نجات‌بخشی و سپس تثبیت بناهای تاریخی را در دستور کار قرار داد.

آسیب ۳۰۰ میلیاردی سیل به میراث فرهنگی - 14

پل کشکان بعد از سیل

برخی آثار تاریخی هر چه بیشتر در آب باشند، محکم‌تر می‌شوند

وی اما سازه‌های آبی که این روزها زیر آب رفته‌اند را بناهایی با ملات و ساختار تاریخی می‌داند و می‌گوید: بسیاری از این بناها با ساروج هستند و ریشه‌ی اصلی آن‌ها با آب در ارتباط است که معمولا هر چه در آب باشند، محکم‌تر می‌شوند، بنابراین خوشبختانه برای آن‌ها مسأله‌ای به وجود نمی‌آید، مگر اینکه زیر پایه شسته شده یا برای بستر رودخانه مشکلی ایجاد شده یا اثر کج شده باشد.

او «پل کشکان» را در این شرایط توصیف می‌کند و ادامه می‌دهد: تمام سنگ‌های تراش خرده‌ی رو و سنگ‌های پایه، به هیچ وجه تکان نخورده‌اند، یعنی این پل تاریخی در ارتباط با این همه سیلاب با هیچ مسأله‌ای مواجه نشده است.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی؛ همچنین این آسیب را متوجه آثار تاریخی می‌داند که با مصالح غیر تاریخی مانند ملات‌های سیمانی مرمت شده و اجراهای ضعیفی داشته‌اند و بیان می‌کند: قطعاً این آثار، با مشکلات بیشتری همراه خواهند بود، چون هر اثر تاریخی در هر نقطه با مصالح خود هماهنگ باشد، می‌تواند یکپارچگی خود را حفظ کند، چون در ارتباط با آب است.

او با اشاره به انجام دخالت‌های نادرست در بخش‌هایی از برخی آثار تاریخی در طول زمان، اضافه می‌کند: فقط پایه‌هایی از این آثار به جا مانده که آن‌ها نیز یکپارچه نیستند. در این موارد باید منتظر فروکش شدن آب باشیم تا بتوانیم وضعیت آن‌ها را دقیق‌تر بررسی کنیم.

وی امیدوار است تا ساختارِ سازه‌ی پل‌های تاریخی مانند «آق‌قلا» و دیگر پل‌ها، بعد از فروکش‌کردن سیلاب، حفظ شده باشد و می‌افزاید: با کمتر شدن سیلاب باید بررسی دقیق‌تر انجام شود تا اگر پایه و ملاتی سست شده، اقدامات اضطراری نحات‌بخشی انجام شود.

آسیب ۳۰۰ میلیاردی سیل به میراث فرهنگی - 23

پل دختر لرستان بعد از فروکش کردن طغیان رودخانه کشکان

چند بنای تاریخی در سیل کاملا تخریب شده‌اند؟

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی؛ در پاسخ به این پرسش که تا کنون گزارش تخریب کامل چند بنای تاریخی در بخش‌های سیل‌زده به این معاونت اعلام شده، می‌گوید: هر چند تا کنون گزارشی در این زمینه نداشته‌ایم، اما در حال حاضر نمیدقیق نمی‌توان گفت اما در برخی از بناهای خشتی که مثلا رسیدگی به آن نمی‌توان به صورت دقیق در این زمینه صحبت کرد.

به گفته‌ی او، در برخی از روستاها یا نقاطی که تخریب بیشتری اتفاق افتاده، مثلا یک دیوار خشتی یا سقف خشتی یک بنا ریزش داشته است.

وی درباره‌ی تخریب ۷۰ درصدری یخچال «میرفتاح» در همدان نیز می‌گوید: باید در زمان اعلام بحرانی مانند سیلاب، سیستم‌های هدایت آب در یخچال تاریخی همدان بررسی می‌کردند، بارندگی از بالا و حجم آب به صورت ناگهانی باعث تخریب بخش زیادی از بنا شده است.

هنوز مشکل حادی از شوشتر گزارش نشده

طالبیان اما درباره‌ی وضعیت آثار تاریخی و جهانی خوزستان به ایسنا می‌گوید: هنوز از شوشتر مشکل حادی گزارش نشده است، اما خطر همچنان وجود دارد، چون امکان بررسی موشکافانه صخره را که قبلا رانش داشته و ترک دارد، نداشته‌ایم.

او با این وجود از حضور کارشناسی از یونسکو در پایان هفته‌ی جاری در شوشتر خبر می‌دهد که مدت‌ها قبل از وقوع سیلاب درخواستِ حضور وی برای کمک در سطح بین‌الملل را داشته‌اند و ادامه می‌دهد: هر چند مطالعات انجام شده در گذشته وجود دارد، اما با این وجود همه اتفاقات رخ داده روی سازه‌های آبیِ دزفول و شوشتر نیاز به یک شور مشورتی و کارشناسی دارد.

وی می‌افزاید: هر چند مصالح آسیاب‌های آبی دزفول از ساروج ساخته شده، اما هنوز اطلاعات جدیدی از آخرین وضعیت این سازه نداریم، از سوی دیگر چون این سازه بخش باقی مانده از آسیاب است و سازه‌ی کاملی نیست، احتمال فرسایش یا خالی شدن زیر سازه وجود دارد که باید وضعیت آن بررسی شود.

به گفته‌ی او گروه کارشناسی شوشتر، وضعیت سازه‌های آبی دزفول را نیز بررسی می‌کند. وی همچنین درباره‌ی وضعیت خانه‌های تاریخی دزفول و شوشتر که احتمالا در باران‌های سیل‌آسای استان دچار مشکل یا تخریب‌هایی شده‌اند، بیان می‌کند: باید با بررسی ساختار و فندانسیون سازه‌ها، برنامه‌ریزی کاملی روی این بناها انجام شود.

آسیب ۳۰۰ میلیاردی سیل به میراث فرهنگی - 34

پل گاومیشان در مرز استان‌های ایلام و لرستان

درخواست یونسکو از ایران برای ارائه گزارش از وضعیت آثار جهانی

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به درخواست یونسکو از سازمان میراث فرهنگی برای ارائه‌ی گزارش از وضعیت آثار جهانی ایران در سیل اخیر، بیان می‌کند: تا کنون نیز گزارشی از طریق دفتر منطقه‌ای برای یونسکو ارسال کرده‌ایم. احتمالاً کارشناسِ یونسکو که در پایان هفته جاری - ۲۳ فروردین- به شوشتر می‌آید نیز موظف به ارائه‌ی گزارش به سازمان یونسکو خواهد بود.

او در پاسخ به این پرسش که یونسکو و کشورهای عضو این سازمان جهانی تا کنون اعلام کمک به ایران برای نجات‌بخشی آثار تاریخی کشور را داشته‌اند یا خیر؟ می‌گوید: برای آثار ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو می‌توانیم کمک جهانی بگیریم، شاید با ارائه‌ی گزارش از طریق کارشناس متخصص ژئوفیزیک یونسکو نیز بتوانیم از کمک‌های جهانی بهره بگیریم.

در کنار رسیدگی به خانه‌های مردم، پرداخت اعتبار به میراث در اولویت است

وی تاکید می‌کند: آنچه که مسلم است، قرار است ستادهای بحران در استان‌ها در کنار رسیدگی به وضعیت خانه‌های مردم، خسارت میراث فرهنگی را نیز در اولویت قرار دهند تا بتوانیم اقدامات مرمتی را سریع‌تر انجام دهیم.

طالبیان می‌گوید: به هیچ عنوان متأسفانه در اکثر نقاطی که دیدیم حریم خانه‌ها در مسیل ها رودخانه‌ها قرار دارد، اما بخش‌های تاریخی به جز سازه‌های آبی، یعنی بناهایی که در شهرهای تاریخی و نقاط مهم ساخته شده‌اند، فقط از طریق باران‌های سیل آسا دچار تخریب و گرفتاری شده‌اند.

آسیب ۳۰۰ میلیاردی سیل به میراث فرهنگی - 42

مسجد جامع سلطانی بروجرد لرستان

خواندن خبر در سایت منبع

سیل به ۳۰ هزار مسکن مددجویان کمیته امداد کشور خسارت زد

ایرناخبرگزاری ایرنا
سیل به ۳۰ هزار مسکن مددجویان کمیته امداد کشور خسارت زد
ساری – ایرنا – مدیر کل دفتر مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد امام خمینی (ره) کشور با اشاره به سیلاب اخیر در استان های کشور گفت که این سیلاب ها تاکنون به 30 هزار واحد مسکن مددجویان این نهاد خسارت وارد کرد .

ابراهیم بازیان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در ساری افزود: از این تعداد واحدهای مسکونی، یک سوم تخریب و نیاز به ساخت دوباره آنها است و دو سوم دیگر نیاز به تعمیرات جزیی و کلی دارند.

وی بیشترین خسارت‌های وارده را به مسکن مددجویان استان‌های لرستان و خوزستان عنوان کرد و ادامه داد: ساخت و تعمیر این منازل با اعتبارات دولتی و تسهیلات قرض الحسنه و مشارکت‌های مردمی انجام می‌شود.

مشاور رئیس کمیته امداد امام خمینی کشور اظهار داشت: تلاش بر این است تا تعمیرات این واحدها طی سه ماه و احداث آنها هم ظرف ۹ ماهه انجام شود تا هر چه زودتر این افراد صاحب سقف شوند.

وی با اشاره به پایان عملیات ساخت ۱۰ هزار مسکن مددجویان کمیته امداد در مناطق زلزله زده کرمانشاه، ادامه داد: امسال و با شعار ' یک یا حسین دیگر ' ساخت مسکن مددجویان سیلزده نیز به سرعت انجام می‌شود.

به گفته بازیان با توجه به فروکش کردن سیلاب در استان مازندران، عملیات ساخت مسکن مددجویان کمیته امداد در این استان آغاز شده است.

بیشتر از یکصد واحد مسکونی مددجویان کمیته امداد در مازندران در سیلاب‌های اخیر خسارت دید و همچنین یکصد و ۳۰ طرح اشتغال مددجویان این نهاد نیز بیش از ۱۰ میلیارد ریال خسارت دید.

** ساخت ۸۰ هزار مسکن در سال ۹۸

مدیر دفتر مسکن کمیته امداد کشور برنامه امسال این نهاد را شکستن صف انتظار برای صاحب خانه شدن مددجویان عنوان کرد و گفت: برای این منظور برنامه ریزی شده است که امسال ۸۰ هزار خانوار زیر پوشش این نهاد از خدمات خرید، احداث و تعمیرات مسکن برخوردار شوند.

وی اضافه کرد: یکهزار میلیارد تومان به صورت کمک و مشارکت در قالب تسهیلاتی همچون قرض الحسنه برای این منظور صرف خواهد شد.

بازیان گفت: همچنین امسال تمام ایتام زیر پوشش این نهاد با کمک کمیته امداد مسکن مناسب برای آنها تامین می‌شود که این کمک‌ها در قالب کمک به رهن، اجاره، خرید و احداث بنا می‌باشد.

۲۰۹۶/۱۶۵۴

خواندن خبر در سایت منبع

برآورد خسارت اولیه سیل در کرمانشاه بیش از ۳۴۵ میلیارد تومان است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
برآورد خسارت اولیه سیل در کرمانشاه بیش از ۳۴۵ میلیارد تومان است
فرماندار کرمانشاه گفت: برآورد خسارت اولیه سیلاب اخیر در شهرستان کرمانشاه بیش از ۳۴۵ میلیارد تومان است.

- اخبار استانها -

فضل‌الله رنجبر در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: اقدامات انجام گرفته برای مهار و به حداقل رساندن خسارت‌های سیلاب در تعطیلات نوروز در شهرستان کرمانشاه نتیجه بخش بود و این سیلاب تلفات جانی و مصدومیت به دنبال نداشت.

فرماندار کرمانشاه همدلی و هم‌افزایی مردم، مسوولان و رسانه‌ها را مهمترین عامل موفقیت در کنترل و مهار سیلاب و به حداقل رساندن خسارتها در شهرستان کرمانشاه دانست و گفت: کارشناسان دستگاه‌های مختلف اجرایی هم اکنون در حال برآورد کارشناسانه از خسارات وارد آمده به منازل مسکونی شهرک کرناچی و روستاهای در محاصره سیل شهرستان کرمانشاه در نقاط مختلف هستند.

وی اظهار کرد: برآورد خسارت اولیه سیلاب اخیر در شهرستان کرمانشاه در بخشهای مختلف تأسیسات شهری، آب و فاضلاب، برق، ابینه، راه‌ها، پلها، کشاورزی، اراضی زراعی بیش از ۳۴۵ میلیارد تومان است.

فرماندار کرمانشاه با اشاره به اینکه بیشترین خسارت در اراضی کشاوری و به حوزه کشاورزی با برآورد ۸۴ میلیارد تومان وارد شده است عنوان کرد: بیش از ۵۶ میلیارد تومان به معابر شهری، راه‌های اصلی و پلهای کرمانشاه خسارت وارد شد.

وی از تلفات ۳۰ رأس دام سبک در شهرستان کرمانشاه خبر داد و افزود: ۱۳۰۰ واحد مسکونی شهرستان دچار آبگرفتگی شده و البته اکنون سطح آبگرفتگی در شهرک کرناچی پایین رفته است اما هنوز در برخی منازل آب وجود دارد.

رنجبر با اشاره به اینکه در شهرستان آب شرب مورد استفاده شهروندان مشکل خاصی ندارد افزود: آب شرب محله مراد آباد قطع شده بود که با هماهنگی مسئولان آب و فاضلاب روستایی آب این منطقه وصل شد.

وی با بیان اینکه اکنون راه ارتباطی اکثر جاده‌های روستایی برقرار شده است بیان کرد: اکنون نیروهای راهداری مشغول بازگشایی راه‌های ارتباطی علی‌آباد علیا و سفلی در ماهیدشت، شورابه در کوزران، روستای شیرازی سفلی و شیرزازی گوری و پایروند در بخش مرکزی هستند.

فرماندار کرمانشاه با اشاره به اینکه در شرایط کنونی ارزیابی خسارتها در سطح روستاها در حال انجام است بیان کرد: در این بحران نیروهای شهرداری، نیروهای انتظامی، سپاه، ارتش و اعضای ستاد مدیریت بحران با یک هماهنگی بسیار مناسب اقدامات ارزشمندی در حوزه پیشگیری انجام دادند.

وی افزود: اگر اقدامات پیشگرانه قبل از بروز سیل به خوبی از سوی دستگاه‌ها انجام نمی‌شد به طور قطع میزان خسارات به منازل مردم بیشتر از این بود و حتی شاید شاهد تلفات جانی بودیم.

خواندن خبر در سایت منبع

هشدار به اصناف در پی احتمال وقوع سیل

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
هشدار به اصناف در پی احتمال وقوع سیل
رئیس اتاق اصناف مشهد در پی احتمال وقوع سیل در خصوص رعایت نکات ایمنی به واحدهای صنفی هشدار داد.

محمود بنانژاد با اشاره به درج اخطاریه اداره کل هواشناسی خراسان رضوی مبنی بر ورود سامانه‌ای ناپایدار و بارش‌زا به استان، نکات ایمنی لازم جهت جلوگیری از خطرات احتمالی برای واحدهای صنفی را اعلام و اظهار کرد: مدیران واحدهای صنفی، اسناد و اوراق بهادار خود را در کیف یا جعبه‌های ضد آب قرار داده و در مکانی مطمئن قرار دهند.

وی افزود: وسایل ضروری، اسناد و اشیاء قیمتی را در طبقات بالاتر قرار دهند و هیأت مدیره مجتمع‌های تجاری تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خطر را پیش‌بینی نمایند.

بنانژاد گفت: واحدهای صنفی حاشیه خیابان‌ها جهت جلوگیری از ورود سیلاب به مغازه‌ها تمهیدات لازم را در نظر گرفته و همچنین خودروهای شخصی یا باربری را در محل‌های مناسب و دور از خطر پارک نمایند.

رئیس اتاق اصناف مشهد با تأکید بر تغییر محل استقرار کالاهای آسیب‌پذیر در انبارهای مواد غذایی، لوازم خانگی و غیره، عنوان کرد: در هنگام وقوع سیل نسبت به قطع کلید اصلی برق، شیر‌‌‌ اصلی گاز و آب اقدام نموده و پس از وقوع سیل لوازم برقی را قبل از استفاده کنترل و خشک نمایند.

خواندن خبر در سایت منبع

خسارت سیل و بارندگی به بخش کشاورزی کردستان اعلام شد

ایسناخبرگزاری ایسنا
خسارت سیل و بارندگی به بخش کشاورزی کردستان اعلام شد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان، گفت: سیل و بارندگی‌های اخیر ۵۹ میلیارد و ۷۱۶ میلیون تومان به بخش‌های مختلف کشاورزی استان خسارت وارد کرده است.

خالد جعفری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: براساس آخرین برآوردهای انجام شده تاکنون، وقوع سیل و بارندگی‌های اخیر ۵۹ میلیارد و ۷۱۶ میلیون تومان به بخش‌های مختلف کشاورزی استان کردستان خسارت وارد کرده است.

وی افزود: بیشترین خسارت وارده به محصولات بخش کشاورزی مربوط به شهرستان‌های قروه، مریوان و دیواندره بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، تصریح کرد: براساس بروآدرهای اولیه تاکنون به بیش از ۶۰۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان، زمین‌ها در پایاب سدها و رودخانه‌ها، باغات و زمین‌های زراعی خسارت وارد شده است.

جعفری خاطرنشان کرد: همچنین بارندگی‌های اخیر تعدادی از واحدهای دامداری را تخریب کرده و ۲۰ رأس دام سبک و سنگین نیز زیر آوار ماندند.

وی در پایان از اتخاذ تمهیدات جدی برای جبران خسارت‌های وارده به بخش کشاورزی و دامپروری استان خبر داد و یادآور شد: جزئیات نحوه جبران این خسارات بعد از نهایی شدن، اطلاع‌رسانی می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

آخرین اخبار از بالا آمدن آب در اهواز

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
خبرگزاری میزان- با افزایش حجم خروجی آب سد کرخه در خوزستان و رسیدن آب به نزدیکی برخی نقاط شهر اهواز موجب آبگرفتگی و بالا آمدن |آب شده است.

کد ویدیو دانلود

آخرین اخبار از بالا آمدن آب در اهواز - 3

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با خسارت کشاورزی، سیل، منطقه کردستان، سد خوزستان و اهواز از تلگرام

🔻بیم خروج از ثبت مسجد صبحگاهی آلایی

🔹چهارم اسفند ۱۳۹۶ با امضای محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کل کشور و رئیس کمیته ثبت و حریم، فرهاد نظری مدیرکل وقت دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی طبیعی و دبیر کمیته‌ی ثبت و حریم، غلامرضا میثاقیان مدیرکل حفظ و احیای بافت و بناهای محوطه‌های تاریخی و سایر اعضای این کمیته، مسجد صبحگاهی آلایی دارای ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شد.

🔹به گزارش #اسکان_نیوز، فعالان میراث فرهنگی خبر می‌دهند که در جلسه شورای ثبت که این هفته برگزار می‌شود بیم آن می‌رود که این مسجد که اهالی دل در گرو حفظ و مرمت آن دارند بار دیگر به بهانه‌ی نداشتن لوح ثبتی (که مشخص نیست چرا رجبعلی خسروآبادی در زمان مدیریت خود بر اداره کل میراث فرهنگی استان تهران در صدور و ابلاغ آن تعلل کرده) و فشارهای بیرونی از ثبت خارج شود.

جزییات بیشتر:


🔻کشف ۴ تدفین در محدود زیرگذر شوش/ جزئیات جدیدترین کشفیات و تصمیمات درباره زیرگذر شوش

🔹محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشورمی‌گوید: در کاوش‌های محدوده زیرگذر شوش چهار تدفین کشف شده که ممکن است بیشتر شود.

🔹پیش از این پل روگذر این منطقه بدون بررسی‌های جایگزین آن به طور ضربتی جمع‌آوری شد و حالا مسئولان شهر شوش به دنبال اجرا زیرگذر بدون بررسی‌های میراثی در این محدوده هستند. /چمدان

جزییات بیشتر:


🔻خطر در کمین سازه‌های آبی شوشتر؛

🔹 آماده‌باش در حاشیه رود دز/ آخرین وضعیت ترک‌های نقش رستم

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور درباره آخرین وضعیت آثار تاریخی مناطق گرفتار شده در سیل گفت:

▫️ترک‌های نقش رستم از قبل به دلیل فرونشست زمین ایجاد شده بود که بارندگی آن‌ها را تشدید می‌کرد

▫️ پس از بارندگی اخیر ترک‌ها پر شده است. در زمان بارندگی شدید مجبور هستیم که محوطه نقش رستم را تعطیل کنیم.

متن کامل گزارش:

#اسکان_نیوز


🎥 بارش شدید باران در اندیمشک-خوزستان

🔹 سازمان هواشناسی درخصوص احتمال وقوع سیل در استان خوزستان هم هشدار داده است.


🔻آسیب ۳۰۰ میلیاردی سیل به میراث فرهنگی

معاون میراث فرهنگی:

🔹۷۳۰ اثر تاریخی ۲۵ استان کشور در اثر بارش باران و سیلاب آسیب دیده‌اند که براساس بررسی‌ها و پایش‌های انجام شده تا کنون، به اعتباری معادل ۳۰۰ میلیارد تومان برای مرمت و نجات‌بخشی این آثار نیاز است. /ایسنا

#اجتماعی


نظرها

در ادامه بخوانید

لحظه درآغوش کشیدن فرزندان بعد از ۲ سال نگهداری در مراکز پناهندگی آمریکا + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران20 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، نه خانواده‌‌ای که در پی سیاست‌های مهاجرتی دولت دونالد ترامپ از آمریکا اخراج شده‌ بودند اجازه یافتند از گواتمالا عازم فرودگاه بین‌المللی لس‌‌آنجلس شوند و بعد از یک سال و نیم بچه‌هایشان را از نزدیک ببینند. بر اساس تصمیم مهاجرتی دولت ترامپ هزاران خانواده از فرزندانشان جدا شده و فرزندانشان در مراکز پناهندگی و به دور از خانواده نگهداری می‌شوند. بیشتر بخوانید: حقایقی شنیدنی از قوانین ایالات متحده در یک کلاس درس آمریکایی! + فیلمانتهای پیام/

معجزه در رانندگی به سبک زن روس! + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک راننده زن روس هنگام شروع رانندگی، پدال‌های گاز و ترمز را جابجا فشار داد و با این اشتباه، به جلو و پشت خودرو آسیب وارد کرد. انتهای پیام/

پرواز وحشتناک یک کامیون در خیابان! + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران22 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، راننده یک کامیون به دلیل از دست دادن کنترل خودروی خود به طرز وحشتناکی با خودروهای پارک شده در خیابان تصادف کرد. در این حادثه یک عابر پیاده مصدوم شد. بیشتر بخوانید: زجرکش کردن یک الاغ با کامیون + فیلمانتهای پیام/

زجرکش کردن یک الاغ با کامیون + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران23 ساعت قبل

پرستار شجاع

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما احمد محمدی سال ۹۴ به عنوان پرستار برای امداد و کمک به مدافعان حرم عازم سوریه میشود و در اذر همان سال در پست امداد به اسارت داعشی‌ها در می‌اید. تعداد بازدید: ۱۳ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

هر نیم ساعت یک نفر در کشور براثر تصادف فوت می‌کند

رکنارکنا21 ساعت قبل
رئیس پلیس راهور کشور اظهار داشت: نقش خانواده در نهادینه کردن فرهنگ ترافیک از همان اوایل کودکی از طریق کارکردهای آموزشی و فرهنگ سازی بسیار موثر است. وی افزود: ۸۲درصد از تصادفات در کشور تحت تاثیر سرعت غیر مجاز، سبقت غیر مجاز، نداشتن توجه به جلو و خستگی و خواب آلودگی است. وی، ۱۵درصد از تصادفات کشور به دلیل سرعت غیر مجاز است، گفت: متاسفانه در استان فارس این میانگین به ۱۶ درصد رسیده است. رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه بستن کمربند ایمنی در جاده‌های برون شهری برای همه سرنشینان الزامی است، عنوان کرد: ۱۲ درصد از جان باختگان حوادث جاده‌ای، کودکان هستند که هیچ نقشی در تصادف نداشته‌اند. وی تصریح کرد: ۹۲ درصد علت وقوع حوادث رانندگی عامل انسانی است که نیازمند آموزش و فرهنگ سازی است.

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

اعترافات قطره چکانی آمریکا ادامه دارد: ۳۴ نفر ضربه مغزی شده‌اند

قدس آنلاین11 ساعت قبل

۷۰ درصد برنامه پنجم توسعه اجرا نشد/ نیازمند مجلس خواص هستیم

مهر1 روز قبل

مصاحبه طوفانی و غیرمنتظره فرهاد مجیدی علیه مدیران استقلال

کرد آنلاین21 ساعت قبل

قرارداد کادرفنی پرسپولیس ثبت شد/ نعمتی به بازی با تراکتور نمی‌رسد

میزان‌آنلاین1 روز قبل

تظاهرات میلیونی عراق قدرت ایران را محک می‌زند

ایرنا20 ساعت قبل

آیت‌الله سیستانی: تشکیل دولت بسیار به طول انجامیده است

آفتاب‌نیوز15 ساعت قبل

روایت تاریخ سینمای معاصر ایران در «سینما شهر قصه» / درامی عاشقانه‌

رکنا8 ساعت قبل

فرکی: اتفاقی رخ نداد و AFC کاری را که می‌خواست انجام داد

فوتبالی20 ساعت قبل

ناگفته‌های پرونده فساد ۳ هزار میلیاردی از زبان رئیس سازمان بازرسی کل کشور + فیلم

باشگاه خبرنگاران13 ساعت قبل

هشدار شرکت فرودگاهی امام خمینی به مسافران / ۳ ساعت زودتر از پرواز در فرودگاه حضور یابند

رکنا1 روز قبل