1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

برآورد خسارت‌های وارد شده به شهرها و آثار تاریخی تا این لحظه

آسیب ۳۰۰ میلیاردی سیل به میراث فرهنگی

ایسناخبرگزاری ایسنا
آسیب ۳۰۰ میلیاردی سیل به میراث فرهنگی

محمدحسن طالبیان که دو روز قبل را برای بررسی آثار تاریخی استان لرستان مانند فلک‌الافلاک و پل‌های تاریخی این استان در سیل، در شهرها و مناطق مختلف لرستان گذارنده است، در گفت‌وگویی با ایسنا، استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، زنجان، اردبیل، آذربایجان شرقی و گیلان را ۶ استانی در کشور اعلام می‌کند که از آن‌ها هیچ گزارشی مبنی بر تخریب یا آسیب بناهای تاریخی در اثر سیل گزارش نشده و می‌گوید: متأسفانه سیل به آثار تاریخی برخی از استان‌ها آسیب‌های زیادی را وارد کرده است، حتی هنوز برخی از آثار زیر آب و در بستر رودخانه هستند و بعد از گذشت حدود ۱۰ روز از اتفاقات رخ داده در این استان‌ها، سیلاب در برخی نقاط بار دیگر افزایش داشته و حتی بارندگی‌ها در استان گلستان نیز بیش از گذشته گزارش شده است.

وی اما محوطه‌ها و تپه‌های تاریخی را شامل اعداد و ارقام اعلام شده نمی‌داند و تاکید می‌کند: به دلیل قرار داشتن این محوطه‌ها در آب، هنوز کارشناسان موفق به بررسی و پایش آن‌ها نشده‌اند.

او با اشاره به وضعیت کرخه در استان خوزستان که استان را با مشکلاتی مواجه کرده، نسبت به پایش محوطه‌های مهم و باستانی تاکید می‌کند و می‌گوید: در حال حاضر آن‌چه برای ما اهمیت دارد، پایش بناها، سازه‌ها یا پل‌های در بستر رودخانه است. با توجه به وجود محوطه‌های تاریخی زیاد خوزستان و قرارگرفتن بخشی از آن‌ها در کنار کرخه، بررسی آن‌ها بعد از فروکش کردن آب انجام می‌شود.

ساختار اصلی پل‌های تاریخی آسیب ندیده‌اند

وی بناهای تاریخی قرار گرفته در بستر رودخانه را به دو بخش تقسیم می‌کند و می‌گوید: این سازه‌ها یا پل‌های سالمی هستند که هنوز اجزای خود را حفظ کرده و یک پارچه‌اند که آسیب کمتری دیده‌اند، مانند پل «گپ» در لرستان که دچار فرسایش شده و تخریب‌های کوچکی در آن رخ داده، اما خوشبختانه ساختار بنا آسیب ندیده است.

طالبیان بخش دوم این آثار تاریخی را براساس وضعیت پل ساسانی «دزفول» توضیح می‌دهد و با بیان این‌که مشکلاتی برای این پل در سیلاب ایجاد شده، بیان می‌کند: از سوی دیگر برخی از سازه‌ها نیز از ساختار قدرتمندی برخوردار بوده‌اند، مثل پل «گاومیشان» که بزرگترین دهانه‌ی ساختاری در مرز ایلام و لرستان را دارد.

او هر چند در حال حاضر وضعیت اکثر پل‌های تاریخی را سالم تشریح می‌کند اما ادامه می‌دهد: با این وجود قطعه‌هایی از این پل‌ها یا از بدنه یالایه‌هایی از آن‌ها جدا شده‌اند و به مرمت اضطراری نیاز دارند. البته «پل تاریخی کشکان» به جز پایه قاجاری که سیلاب آن را برد و یکی از پایه‌های اصلی که زیر آن به واسطه آب شسته و کج شده و به اقدامات مهندسی فنی نیاز دارد، وضعیت بهتر و ثابت قدم‌تری دارد.

به گفته‌ی وی پل «افرینه» در لرستان هر چند تا کنون خود را نگه داشته اما دچار فرسایش شده است، همچنین قسمت ساسانی پل شکسته یا «پل دختر» که در سیلاب بوده‌اند، واژگون شده و آسیب دیده‌اند.

آسیب ۳۰۰ میلیاردی سیل به میراث فرهنگی - 9

ریزش بخش‌هایی از دیوارهای حفاظتی اطراف فلک الافلاک

ترَک در برخی نقاط از دیوار حفاظتی اطراف فلک‌الافلاک

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی همچنین به ریزش خاک‌های دستی تپه باستانی اطراف قلعه فلک‌الافلاک اشاره می‌کند و می‌گوید: دیوارهای حفاظتی قلعه نیز در برخی نقاط ترک خورده‌اند و هنوز نمی‌توان درباره‌ی ساختار برج و وضعیت احتمالاً نگران‌کننده‌ی آن حرف زد، البته اطراف آن نیاز به اقدامات اضطراری، پایش و تثبیت دارد و باید آزمایش‌های خاصی روی آن انجام داد.

طالبیان با اشاره به همراهی تیمی شامل مدیر کل حفظ و احیا و مدیر امور پایگاه‌های جهانی و یک هیأت خبره از سازه و ژئوفیزیک و عمران در بررسی‌هایش روی بناهای تاریخی استان لرستان و ارزیابی کارشناسانه‌ی تیمی این بناها می‌گوید: براساس مشورت‌های انجام شده با کارشناسان، باید بلافاصله اقدامات مطالعاتی و اجرائی- مرمتی و نجات‌بخشی و سپس تثبیت بناهای تاریخی را در دستور کار قرار داد.

آسیب ۳۰۰ میلیاردی سیل به میراث فرهنگی - 14

پل کشکان بعد از سیل

برخی آثار تاریخی هر چه بیشتر در آب باشند، محکم‌تر می‌شوند

وی اما سازه‌های آبی که این روزها زیر آب رفته‌اند را بناهایی با ملات و ساختار تاریخی می‌داند و می‌گوید: بسیاری از این بناها با ساروج هستند و ریشه‌ی اصلی آن‌ها با آب در ارتباط است که معمولا هر چه در آب باشند، محکم‌تر می‌شوند، بنابراین خوشبختانه برای آن‌ها مسأله‌ای به وجود نمی‌آید، مگر اینکه زیر پایه شسته شده یا برای بستر رودخانه مشکلی ایجاد شده یا اثر کج شده باشد.

او «پل کشکان» را در این شرایط توصیف می‌کند و ادامه می‌دهد: تمام سنگ‌های تراش خرده‌ی رو و سنگ‌های پایه، به هیچ وجه تکان نخورده‌اند، یعنی این پل تاریخی در ارتباط با این همه سیلاب با هیچ مسأله‌ای مواجه نشده است.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی؛ همچنین این آسیب را متوجه آثار تاریخی می‌داند که با مصالح غیر تاریخی مانند ملات‌های سیمانی مرمت شده و اجراهای ضعیفی داشته‌اند و بیان می‌کند: قطعاً این آثار، با مشکلات بیشتری همراه خواهند بود، چون هر اثر تاریخی در هر نقطه با مصالح خود هماهنگ باشد، می‌تواند یکپارچگی خود را حفظ کند، چون در ارتباط با آب است.

او با اشاره به انجام دخالت‌های نادرست در بخش‌هایی از برخی آثار تاریخی در طول زمان، اضافه می‌کند: فقط پایه‌هایی از این آثار به جا مانده که آن‌ها نیز یکپارچه نیستند. در این موارد باید منتظر فروکش شدن آب باشیم تا بتوانیم وضعیت آن‌ها را دقیق‌تر بررسی کنیم.

وی امیدوار است تا ساختارِ سازه‌ی پل‌های تاریخی مانند «آق‌قلا» و دیگر پل‌ها، بعد از فروکش‌کردن سیلاب، حفظ شده باشد و می‌افزاید: با کمتر شدن سیلاب باید بررسی دقیق‌تر انجام شود تا اگر پایه و ملاتی سست شده، اقدامات اضطراری نحات‌بخشی انجام شود.

آسیب ۳۰۰ میلیاردی سیل به میراث فرهنگی - 23

پل دختر لرستان بعد از فروکش کردن طغیان رودخانه کشکان

چند بنای تاریخی در سیل کاملا تخریب شده‌اند؟

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی؛ در پاسخ به این پرسش که تا کنون گزارش تخریب کامل چند بنای تاریخی در بخش‌های سیل‌زده به این معاونت اعلام شده، می‌گوید: هر چند تا کنون گزارشی در این زمینه نداشته‌ایم، اما در حال حاضر نمیدقیق نمی‌توان گفت اما در برخی از بناهای خشتی که مثلا رسیدگی به آن نمی‌توان به صورت دقیق در این زمینه صحبت کرد.

به گفته‌ی او، در برخی از روستاها یا نقاطی که تخریب بیشتری اتفاق افتاده، مثلا یک دیوار خشتی یا سقف خشتی یک بنا ریزش داشته است.

وی درباره‌ی تخریب ۷۰ درصدری یخچال «میرفتاح» در همدان نیز می‌گوید: باید در زمان اعلام بحرانی مانند سیلاب، سیستم‌های هدایت آب در یخچال تاریخی همدان بررسی می‌کردند، بارندگی از بالا و حجم آب به صورت ناگهانی باعث تخریب بخش زیادی از بنا شده است.

هنوز مشکل حادی از شوشتر گزارش نشده

طالبیان اما درباره‌ی وضعیت آثار تاریخی و جهانی خوزستان به ایسنا می‌گوید: هنوز از شوشتر مشکل حادی گزارش نشده است، اما خطر همچنان وجود دارد، چون امکان بررسی موشکافانه صخره را که قبلا رانش داشته و ترک دارد، نداشته‌ایم.

او با این وجود از حضور کارشناسی از یونسکو در پایان هفته‌ی جاری در شوشتر خبر می‌دهد که مدت‌ها قبل از وقوع سیلاب درخواستِ حضور وی برای کمک در سطح بین‌الملل را داشته‌اند و ادامه می‌دهد: هر چند مطالعات انجام شده در گذشته وجود دارد، اما با این وجود همه اتفاقات رخ داده روی سازه‌های آبیِ دزفول و شوشتر نیاز به یک شور مشورتی و کارشناسی دارد.

وی می‌افزاید: هر چند مصالح آسیاب‌های آبی دزفول از ساروج ساخته شده، اما هنوز اطلاعات جدیدی از آخرین وضعیت این سازه نداریم، از سوی دیگر چون این سازه بخش باقی مانده از آسیاب است و سازه‌ی کاملی نیست، احتمال فرسایش یا خالی شدن زیر سازه وجود دارد که باید وضعیت آن بررسی شود.

به گفته‌ی او گروه کارشناسی شوشتر، وضعیت سازه‌های آبی دزفول را نیز بررسی می‌کند. وی همچنین درباره‌ی وضعیت خانه‌های تاریخی دزفول و شوشتر که احتمالا در باران‌های سیل‌آسای استان دچار مشکل یا تخریب‌هایی شده‌اند، بیان می‌کند: باید با بررسی ساختار و فندانسیون سازه‌ها، برنامه‌ریزی کاملی روی این بناها انجام شود.

آسیب ۳۰۰ میلیاردی سیل به میراث فرهنگی - 34

پل گاومیشان در مرز استان‌های ایلام و لرستان

درخواست یونسکو از ایران برای ارائه گزارش از وضعیت آثار جهانی

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به درخواست یونسکو از سازمان میراث فرهنگی برای ارائه‌ی گزارش از وضعیت آثار جهانی ایران در سیل اخیر، بیان می‌کند: تا کنون نیز گزارشی از طریق دفتر منطقه‌ای برای یونسکو ارسال کرده‌ایم. احتمالاً کارشناسِ یونسکو که در پایان هفته جاری - ۲۳ فروردین- به شوشتر می‌آید نیز موظف به ارائه‌ی گزارش به سازمان یونسکو خواهد بود.

او در پاسخ به این پرسش که یونسکو و کشورهای عضو این سازمان جهانی تا کنون اعلام کمک به ایران برای نجات‌بخشی آثار تاریخی کشور را داشته‌اند یا خیر؟ می‌گوید: برای آثار ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو می‌توانیم کمک جهانی بگیریم، شاید با ارائه‌ی گزارش از طریق کارشناس متخصص ژئوفیزیک یونسکو نیز بتوانیم از کمک‌های جهانی بهره بگیریم.

در کنار رسیدگی به خانه‌های مردم، پرداخت اعتبار به میراث در اولویت است

وی تاکید می‌کند: آنچه که مسلم است، قرار است ستادهای بحران در استان‌ها در کنار رسیدگی به وضعیت خانه‌های مردم، خسارت میراث فرهنگی را نیز در اولویت قرار دهند تا بتوانیم اقدامات مرمتی را سریع‌تر انجام دهیم.

طالبیان می‌گوید: به هیچ عنوان متأسفانه در اکثر نقاطی که دیدیم حریم خانه‌ها در مسیل ها رودخانه‌ها قرار دارد، اما بخش‌های تاریخی به جز سازه‌های آبی، یعنی بناهایی که در شهرهای تاریخی و نقاط مهم ساخته شده‌اند، فقط از طریق باران‌های سیل آسا دچار تخریب و گرفتاری شده‌اند.

آسیب ۳۰۰ میلیاردی سیل به میراث فرهنگی - 42

مسجد جامع سلطانی بروجرد لرستان

خواندن خبر در سایت منبع

سیل به ۳۰ هزار مسکن مددجویان کمیته امداد کشور خسارت زد

ایرناخبرگزاری ایرنا
سیل به ۳۰ هزار مسکن مددجویان کمیته امداد کشور خسارت زد

ابراهیم بازیان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در ساری افزود: از این تعداد واحدهای مسکونی، یک سوم تخریب و نیاز به ساخت دوباره آنها است و دو سوم دیگر نیاز به تعمیرات جزیی و کلی دارند.

وی بیشترین خسارت‌های وارده را به مسکن مددجویان استان‌های لرستان و خوزستان عنوان کرد و ادامه داد: ساخت و تعمیر این منازل با اعتبارات دولتی و تسهیلات قرض الحسنه و مشارکت‌های مردمی انجام می‌شود.

مشاور رئیس کمیته امداد امام خمینی کشور اظهار داشت: تلاش بر این است تا تعمیرات این واحدها طی سه ماه و احداث آنها هم ظرف ۹ ماهه انجام شود تا هر چه زودتر این افراد صاحب سقف شوند.

وی با اشاره به پایان عملیات ساخت ۱۰ هزار مسکن مددجویان کمیته امداد در مناطق زلزله زده کرمانشاه، ادامه داد: امسال و با شعار ' یک یا حسین دیگر ' ساخت مسکن مددجویان سیلزده نیز به سرعت انجام می‌شود.

به گفته بازیان با توجه به فروکش کردن سیلاب در استان مازندران، عملیات ساخت مسکن مددجویان کمیته امداد در این استان آغاز شده است.

بیشتر از یکصد واحد مسکونی مددجویان کمیته امداد در مازندران در سیلاب‌های اخیر خسارت دید و همچنین یکصد و ۳۰ طرح اشتغال مددجویان این نهاد نیز بیش از ۱۰ میلیارد ریال خسارت دید.

** ساخت ۸۰ هزار مسکن در سال ۹۸

مدیر دفتر مسکن کمیته امداد کشور برنامه امسال این نهاد را شکستن صف انتظار برای صاحب خانه شدن مددجویان عنوان کرد و گفت: برای این منظور برنامه ریزی شده است که امسال ۸۰ هزار خانوار زیر پوشش این نهاد از خدمات خرید، احداث و تعمیرات مسکن برخوردار شوند.

وی اضافه کرد: یکهزار میلیارد تومان به صورت کمک و مشارکت در قالب تسهیلاتی همچون قرض الحسنه برای این منظور صرف خواهد شد.

بازیان گفت: همچنین امسال تمام ایتام زیر پوشش این نهاد با کمک کمیته امداد مسکن مناسب برای آنها تامین می‌شود که این کمک‌ها در قالب کمک به رهن، اجاره، خرید و احداث بنا می‌باشد.

۲۰۹۶/۱۶۵۴

خواندن خبر در سایت منبع

برآورد خسارت اولیه سیل در کرمانشاه بیش از ۳۴۵ میلیارد تومان است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
برآورد خسارت اولیه سیل در کرمانشاه بیش از ۳۴۵ میلیارد تومان است

- اخبار استانها -

فضل‌الله رنجبر در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: اقدامات انجام گرفته برای مهار و به حداقل رساندن خسارت‌های سیلاب در تعطیلات نوروز در شهرستان کرمانشاه نتیجه بخش بود و این سیلاب تلفات جانی و مصدومیت به دنبال نداشت.

فرماندار کرمانشاه همدلی و هم‌افزایی مردم، مسوولان و رسانه‌ها را مهمترین عامل موفقیت در کنترل و مهار سیلاب و به حداقل رساندن خسارتها در شهرستان کرمانشاه دانست و گفت: کارشناسان دستگاه‌های مختلف اجرایی هم اکنون در حال برآورد کارشناسانه از خسارات وارد آمده به منازل مسکونی شهرک کرناچی و روستاهای در محاصره سیل شهرستان کرمانشاه در نقاط مختلف هستند.

وی اظهار کرد: برآورد خسارت اولیه سیلاب اخیر در شهرستان کرمانشاه در بخشهای مختلف تأسیسات شهری، آب و فاضلاب، برق، ابینه، راه‌ها، پلها، کشاورزی، اراضی زراعی بیش از ۳۴۵ میلیارد تومان است.

فرماندار کرمانشاه با اشاره به اینکه بیشترین خسارت در اراضی کشاوری و به حوزه کشاورزی با برآورد ۸۴ میلیارد تومان وارد شده است عنوان کرد: بیش از ۵۶ میلیارد تومان به معابر شهری، راه‌های اصلی و پلهای کرمانشاه خسارت وارد شد.

وی از تلفات ۳۰ رأس دام سبک در شهرستان کرمانشاه خبر داد و افزود: ۱۳۰۰ واحد مسکونی شهرستان دچار آبگرفتگی شده و البته اکنون سطح آبگرفتگی در شهرک کرناچی پایین رفته است اما هنوز در برخی منازل آب وجود دارد.

رنجبر با اشاره به اینکه در شهرستان آب شرب مورد استفاده شهروندان مشکل خاصی ندارد افزود: آب شرب محله مراد آباد قطع شده بود که با هماهنگی مسئولان آب و فاضلاب روستایی آب این منطقه وصل شد.

وی با بیان اینکه اکنون راه ارتباطی اکثر جاده‌های روستایی برقرار شده است بیان کرد: اکنون نیروهای راهداری مشغول بازگشایی راه‌های ارتباطی علی‌آباد علیا و سفلی در ماهیدشت، شورابه در کوزران، روستای شیرازی سفلی و شیرزازی گوری و پایروند در بخش مرکزی هستند.

فرماندار کرمانشاه با اشاره به اینکه در شرایط کنونی ارزیابی خسارتها در سطح روستاها در حال انجام است بیان کرد: در این بحران نیروهای شهرداری، نیروهای انتظامی، سپاه، ارتش و اعضای ستاد مدیریت بحران با یک هماهنگی بسیار مناسب اقدامات ارزشمندی در حوزه پیشگیری انجام دادند.

وی افزود: اگر اقدامات پیشگرانه قبل از بروز سیل به خوبی از سوی دستگاه‌ها انجام نمی‌شد به طور قطع میزان خسارات به منازل مردم بیشتر از این بود و حتی شاید شاهد تلفات جانی بودیم.

خواندن خبر در سایت منبع

هشدار به اصناف در پی احتمال وقوع سیل

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
هشدار به اصناف در پی احتمال وقوع سیل

محمود بنانژاد با اشاره به درج اخطاریه اداره کل هواشناسی خراسان رضوی مبنی بر ورود سامانه‌ای ناپایدار و بارش‌زا به استان، نکات ایمنی لازم جهت جلوگیری از خطرات احتمالی برای واحدهای صنفی را اعلام و اظهار کرد: مدیران واحدهای صنفی، اسناد و اوراق بهادار خود را در کیف یا جعبه‌های ضد آب قرار داده و در مکانی مطمئن قرار دهند.

وی افزود: وسایل ضروری، اسناد و اشیاء قیمتی را در طبقات بالاتر قرار دهند و هیأت مدیره مجتمع‌های تجاری تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خطر را پیش‌بینی نمایند.

بنانژاد گفت: واحدهای صنفی حاشیه خیابان‌ها جهت جلوگیری از ورود سیلاب به مغازه‌ها تمهیدات لازم را در نظر گرفته و همچنین خودروهای شخصی یا باربری را در محل‌های مناسب و دور از خطر پارک نمایند.

رئیس اتاق اصناف مشهد با تأکید بر تغییر محل استقرار کالاهای آسیب‌پذیر در انبارهای مواد غذایی، لوازم خانگی و غیره، عنوان کرد: در هنگام وقوع سیل نسبت به قطع کلید اصلی برق، شیر‌‌‌ اصلی گاز و آب اقدام نموده و پس از وقوع سیل لوازم برقی را قبل از استفاده کنترل و خشک نمایند.

خواندن خبر در سایت منبع

خسارت سیل و بارندگی به بخش کشاورزی کردستان اعلام شد

ایسناخبرگزاری ایسنا
خسارت سیل و بارندگی به بخش کشاورزی کردستان اعلام شد

خالد جعفری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: براساس آخرین برآوردهای انجام شده تاکنون، وقوع سیل و بارندگی‌های اخیر ۵۹ میلیارد و ۷۱۶ میلیون تومان به بخش‌های مختلف کشاورزی استان کردستان خسارت وارد کرده است.

وی افزود: بیشترین خسارت وارده به محصولات بخش کشاورزی مربوط به شهرستان‌های قروه، مریوان و دیواندره بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، تصریح کرد: براساس بروآدرهای اولیه تاکنون به بیش از ۶۰۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان، زمین‌ها در پایاب سدها و رودخانه‌ها، باغات و زمین‌های زراعی خسارت وارد شده است.

جعفری خاطرنشان کرد: همچنین بارندگی‌های اخیر تعدادی از واحدهای دامداری را تخریب کرده و ۲۰ رأس دام سبک و سنگین نیز زیر آوار ماندند.

وی در پایان از اتخاذ تمهیدات جدی برای جبران خسارت‌های وارده به بخش کشاورزی و دامپروری استان خبر داد و یادآور شد: جزئیات نحوه جبران این خسارات بعد از نهایی شدن، اطلاع‌رسانی می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با خسارت کشاورزی، سیل، منطقه کردستان، سد خوزستان و اهواز از تلگرام

🔻بیم خروج از ثبت مسجد صبحگاهی آلایی

🔹چهارم اسفند ۱۳۹۶ با امضای محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کل کشور و رئیس کمیته ثبت و حریم، فرهاد نظری مدیرکل وقت دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی طبیعی و دبیر کمیته‌ی ثبت و حریم، غلامرضا میثاقیان مدیرکل حفظ و احیای بافت و بناهای محوطه‌های تاریخی و سایر اعضای این کمیته، مسجد صبحگاهی آلایی دارای ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شد.

🔹به گزارش #اسکان_نیوز، فعالان میراث فرهنگی خبر می‌دهند که در جلسه شورای ثبت که این هفته برگزار می‌شود بیم آن می‌رود که این مسجد که اهالی دل در گرو حفظ و مرمت آن دارند بار دیگر به بهانه‌ی نداشتن لوح ثبتی (که مشخص نیست چرا رجبعلی خسروآبادی در زمان مدیریت خود بر اداره کل میراث فرهنگی استان تهران در صدور و ابلاغ آن تعلل کرده) و فشارهای بیرونی از ثبت خارج شود.

جزییات بیشتر:


🔻کشف ۴ تدفین در محدود زیرگذر شوش/ جزئیات جدیدترین کشفیات و تصمیمات درباره زیرگذر شوش

🔹محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشورمی‌گوید: در کاوش‌های محدوده زیرگذر شوش چهار تدفین کشف شده که ممکن است بیشتر شود.

🔹پیش از این پل روگذر این منطقه بدون بررسی‌های جایگزین آن به طور ضربتی جمع‌آوری شد و حالا مسئولان شهر شوش به دنبال اجرا زیرگذر بدون بررسی‌های میراثی در این محدوده هستند. /چمدان

جزییات بیشتر:


🔻خطر در کمین سازه‌های آبی شوشتر؛

🔹 آماده‌باش در حاشیه رود دز/ آخرین وضعیت ترک‌های نقش رستم

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور درباره آخرین وضعیت آثار تاریخی مناطق گرفتار شده در سیل گفت:

▫️ترک‌های نقش رستم از قبل به دلیل فرونشست زمین ایجاد شده بود که بارندگی آن‌ها را تشدید می‌کرد

▫️ پس از بارندگی اخیر ترک‌ها پر شده است. در زمان بارندگی شدید مجبور هستیم که محوطه نقش رستم را تعطیل کنیم.

متن کامل گزارش:

#اسکان_نیوز


🎥 بارش شدید باران در اندیمشک-خوزستان

🔹 سازمان هواشناسی درخصوص احتمال وقوع سیل در استان خوزستان هم هشدار داده است.


🔻آسیب ۳۰۰ میلیاردی سیل به میراث فرهنگی

معاون میراث فرهنگی:

🔹۷۳۰ اثر تاریخی ۲۵ استان کشور در اثر بارش باران و سیلاب آسیب دیده‌اند که براساس بررسی‌ها و پایش‌های انجام شده تا کنون، به اعتباری معادل ۳۰۰ میلیارد تومان برای مرمت و نجات‌بخشی این آثار نیاز است. /ایسنا

#اجتماعی


نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از حکم قلع و تخریب بام فروشی‌های پایتخت خبر دادعبدالرضا گلپایگانی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: متاسفانه در برخی نقاط شرق و شمال شرق تهران همچون مناطق شمیران نو و سیمین قلعه و دیگر نقاط، اسکان غیررسمی ایجاد شده و شهرداری در قالب بافت فرسوده و تامین خدمات با این تخلفات ساختمانی مواجه است. وی افزود: آمار کل ساختمان‌هایی که تخلف از قوانین وضوابط دارند از طریق کمیسیون ماده ۱۰۰ حکم قلع و تخریب آن‌ها در حال تکمیل است و برخورد قضایی می‌شود. گلپایگانی گفت: شرکت حریم بان و شهربان شهرداری نیز به صورت جدی وارد عمل شده است و از ساخت وساز‌هایی اینچنینی جلوگیری می‌کند. وی افزود: متاسفانه ما هنوزبه طورکامل در این موضوع فائق نیامده‌ایم چرا که یک شبکه گسترده است که سود خوبی از چنین ساخت وساز‌هایی عایدشان می‌شود و اغلب افرادی که در این ماجرا هستند طبقه فقیر و کم درآمد جامعه را تشکیل می‌دهند که تبعات اجتماعی بسیاری نیز در بردارد، اما وظیفه شهرداری این است که با این تخلفات برخورد جدی کنند.
فارسفارس9 ساعت قبل
مدیرکل اجتماعی و فرهنگی معاونت اجتماعی و پیشگیری ازوقوع جرم قوه قضاییه از راه‌اندازی ۱۳۲ مرکز ملاقات با فرزندان طلاق خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس، علی محمد زنگانه در دوازدهمین نشست ستاد کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی افزود: طبق توافق با شورای اجتماعی کشور قرار شد ۱۶۰ مرکز ملاقات با فرزند تا پایان سال ۱۴۰۰ راه اندازی شود که تاکنون ۱۳۲ مرکز فعالیت خود را شروع کرده و بیش از ۸۰درصد هدف توافق شده با شورای اجتماعی کشور با راه اندازی این مراکز محقق شده است. وی ادامه داد: حدو ۷۰ هزار ملاقات در این مراکز صورت گرفته و ۷۴۰ مورد صلح و سازش بین والدین طلاق گرفته اتفاق افتاده است. در بقیه استان‌ها هم قرار شد یک شهر از هر استان به صورت پایلوت اجرا شود. به ازای هر ۵۰۰ نفر جمعیت هر شهرستان، دست کم یک حکم قرآن و مصلح تربیت می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محمد اکبرنیا در گفتگو با رادیو اقتصاد با بیان اینکه نرخ بیکاری در میان فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور بیشتر است، استقبال از دومین نمایشگاه بین المللی کار ایران را مثبت ارزیابی کرد. وی افزود: برگزاری موفقیت آمیز نخستین نمایشگاه بین المللی کار ایران در اردیبهشت ماه ۹۷ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران مقرر شد که دومین دوره این نمایشگاه در اردیبهشت ماه ۹۸ در محل مزبور برگزار شود. وی افزود: هدف از برگزاری این نمایشگاه آشنا شدن بازدیدکنندگان با شرکت‌های جدید و کاریابی داخلی و بین المللی است. اکبرنیا گفت: نمایشگاه کار یک نمادی که می‌خواهد ارتباطی بین کارجویان، کارفرمایان وکاریابی‌ها برقرار تا این سه ضلع بازار کار همدیگر را بیشتر بشناسند. اکبرنیا گفت: نرخ بیکاری در فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور امروز بیشتر از سایر سطوح است زیرا افراد دارای مهارت فنی کمتر منتظر کار می‌مانند تا این قشر!
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ برنامه این هفته بحث روز گروه سیاسی رادیو ایران با موضوع رویکرد جدید سپاه و ویژگی‌های فرمانده جدید آن با حضور سردار علیرضا افشار، مشاور فرماندهی کل سپاه و متولیان کارشناس مسائل راهبردی روی آنتن رفت. در این برنامه دکتر متولیان به ویژگی‌های بارز فرمانده جدید سپاه اشاره کرد و گفت: باید سردار سلامی را عباس بن علی نظام دانست که همچون آن بزرگوار برای دشمنان عبوس و برای دوستان مهربان است. وی تاکید کرد: فرمانده هان نیروهای مسلح ما برخلاف قهرمانان خیالی غربی‌ها، مردان واقعی جهاد هستند. متولیان افزود: سردار سلامی دارای ویژگی‌های برجسته‌ای همچون هوشمندی، ولایت مداری، انقلابی‌گری، ساده زیستی و شجاعت است و استراتژیستی متفاوت از سایر استراتژیست‌های دنیاست. وی تاکید کرد: نیازهای دهه پنجم انقلاب و ویژگی هایی که برای بیانیه گام دوم آن بر شمرده شده است می‌طلبد فرمانده‌ای عاشورایی بر سپاه فرماندهی ‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی اداره کل زندان‌های استان تهران؛ مصطفی محبی مدیر کل زندان‌های استان با حضور در میان کارکنان ندامتگاه شهرری طی جلسه‌ای با اهداء هدایایی از کارکنان برجسته این ندامتگاه تجلیل کرد. وی با بیان این که خدمت در زندان‌ها امری شبانه روزی است به اتفاقات رخ داده در سال ۹۷ در زندان‌های استان خصوصا در ندامتگاه شهرری اشاره داشت و افزود: مفتخریم اعلام کنیم که در جریان کنترل مسائل اتفاق افتاده در زندان‌های استان در سال گذشته؛ بدون دخالت سایر ارگان‌ها و نهاد‌های برون سازمانی و با مداخله مستقیم کارکنان زندان‌های استان به بهترین نحو مدیریت شد که نشان از درایت و نقاط قابل تمجید کارکنان این اداره کل است. محبی با تاکید بر این مهم که کارمندان زندان در هر جایگاهی نقش خود را در روند اجرای زندانبانی موفق کم اهمیت ندانند؛ گفت: هر کارمندی حتی پرسنل وظیفه با عملکرد خود می‌تواند نقشی سازنده در پیشبرد اهداف سازمان داشته باشد. در پایان محبی با اهدا هدایایی به تعدادی از کارمندان بارز از تلاش آنان تجلیل کرد.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
نخستین جلسه کمیته فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده به ریاست شجاعان مسئول کارگروه فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه برگزار شدبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ نخستین جلسه کمیته فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده به ریاست شجاعان رئیس مرکز توسعه دولت الکترونیک، فناوری و آمار وزارت کشور و مسئول کمیته فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده و حضور ناصریان معاون توسعه مدیریت و منابع و نمایندگان تام الاختیار دستگاه‌های راه و شهرسازی، نیرو، جهادکشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام خمینی، جمعیت هلال احمر، سازمان بهزیستی و سازمان نقشه برداری کشور روز سه شنبه سوم فروردین ماه در وزارت کشور تشکیل شد. در این جلسه نیاز‌های اطلاعاتی جهت ایجاد سامانه امداد و بازسازی دولت (سجاد) ارائه شده و مورد بحث و بررسی قرار گرفت. این کمیته به منظور راه اندازی سامانه جامعی برای ثبت اطلاعات خسارات ناشی از سیل و افراد حادثه دیده، هزینه‌ها و نحوه تخصیص و توزیع منابع به دستور دکتر رحمانی فضلی رئیس قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده تشکیل شده است.

اخبار بیشتر