اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه 19 فروردین‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه 19 فروردین‌ماه

دشواری‌های جست‌وجوی آپارتمان نقلی + جدول قیمت

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب
دشواری‌های جست‌وجوی آپارتمان نقلی + جدول قیمت
بازار نیمه‌تعطیل مسکن در فروردین ماه اگرچه شرایط جست‌وجوی ملک مناسب خرید را برای همه متقاضیان مسکن دشوار کرده اما یک گروه در ...

بازار نیمه‌تعطیل مسکن در فروردین ماه اگرچه شرایط جست‌وجوی ملک مناسب خرید را برای همه متقاضیان مسکن دشوار کرده اما یک گروه در این بازار با دشواری بیشتری برای یافتن آپارتمان موردنظر خود روبه‌رو هستند.

به گزارش ایران جیب از دنیای‌اقتصاد، متقاضیان آپارتمان‌های کوچک‌متراژ با مساحت تا ۶۰ مترمربع گروهی از جست‌وجوگران هستند که اگر اصرار به معامله در فروردین دارند، احتمالا دشواری بیشتری برای یافتن ملک مناسب متحمل می‌شوند. فقدان عرضه جدید در بازار آپارتمان‌های ریزمتراژ از شب عید تاکنون موضوعی است که مشاوران املاک نیز در توصیف وضعیت کنونی بازار مسکن به آن اذعان می‌کنند. بخشی از فایل‌های عرضه شده در اسفند در همان بازارگرمی نسبی شب عید فروخته شد و اکنون متقاضیان این گروه متراژی که عمدتا خانه‌اولی هستند، برای یافتن فایل مناسب باید بیشتر جست‌وجو کنند. توصیه واسطه‌ها این است که اگر خریداران مسکن به خرید در فروردین با توجه به شرایط فعلی عرضه اصرار دارند، منطقه مورد جست‌وجوی خود را وسیع‌تر کنند تا دایره انتخاب آنها گسترده‌تر شود.

طبیعی است عده‌ای از خانه‌اولی‌ها که موعد دریافت تسهیلات صندوق یکم آنها فرارسیده در زمره همان گروهی هستند که به خرید زودتر آپارتمان‌های نقلی و ریزمتراژ اصرار دارند، چراکه از دست دادن زمان علاوه بر اینکه آنها را از تورم ماهانه ملکی متاثر خواهد کرد، سبب می‌شود از بابت سپرده خود در حساب صفردرصدی بانک عامل بخش مسکن نیز متضرر شوند. واسطه‌ها معتقدند از آنجا که اردیبهشت ماه با ایام ماه رمضان همزمان می‌شود، احتمال رونق عرضه در ماه آتی نیز بعید است و از این‌رو تفاوت چندانی میان قصد خرید در فروردین و اردیبهشت قائل نیستند.

دشواری‌های جست‌وجوی آپارتمان نقلی + جدول قیمت - 5

خواندن خبر در سایت منبع

برای خرید آپارتمان در منطقه بریانک چقدر باید هزینه کرد؟ + جدول

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
برای خرید آپارتمان در منطقه بریانک چقدر باید هزینه کرد؟ + جدول
اقتصاد نیوز: برای خرید واحد ۴۶ متری با عمر بنا ۴ سال در سبلان شمالی به سرمایه ۳۸۵ میلیون تومانی نیاز است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از میزان، برای خرید آپارتمان در بریانک با توجه به عمر بنا و موقعیت دسترسی باید هزینه‌های متفاوتی پرداخت کرد که در جدول زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

برای خرید آپارتمان در منطقه بریانک چقدر باید هزینه کرد؟ + جدول - 2

خواندن خبر در سایت منبع

امسال وضعیت بازار مسکن چگونه خواهد بود؟

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
امسال وضعیت بازار مسکن چگونه خواهد بود؟
اقتصاد نیوز: برخی گمانه زنی‌ها از بازار مسکن امسال امیدوار کننده به نظر نمی‌رسد، عرصه‌ای که بخش قابل توجهی از هزینه کَردِ خانوار‌های ایرانی را به خود اختصاص می‌دهد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مسکن یکی از نیاز‌های اساسی انسان به شمار می‌رود، به واقع داشتن سرپناه و اسکان برای هر فردی در هر رتبه و درجه اجتماعی و فارغ از تعلق او به طبقات اجتماعی و دهک اقتصادی تعریف شده در جامعه، یک امر اجتناب ناپذیر خواهد بود.

برآورد‌های موجود از میزان هزینه کرد خانوار‌های ایرانی برای تامین نیاز‌های اساسی خود حاکی از این واقعیت است که بخش قابل توجهی از درآمد‌ها مصروف حوزه مسکن می‌شود، در این برآورد، مالک و مستاجر هر دو مشمول این قاعده می‌شوند.

به واقع مالک با صرف هزینه‌های بسیار سنگین باید به خرید و تهیه منزل مسکونی مبادرت ورزد و از دیگر سو مستاجر نیز هزینه بالایی را به عنوان رهن و اجاره بها به موجر پرداخت می‌کند.

در این قاعده، هر دو طرف معادله برای سکونت بر زیر سقف و یا حفظ آن، ناچار به صرف هزینه‌های سنگینی هستند.

بازار مسکن و بخصوص اجاره بهای آن، در سال گذشته با تلاطمات بسیاری همراه بود تا جایی که بخش قابل توجهی از مردم برای عبور از تورم بخش مسکن، به ناچار، مهاجرت را در دستور کار قرار دادند و از کلان شهر‌ها به سمت شهر‌های حاشیه‌ای عزیمت کردند.

مصداق بازر این امر، در مهاجرت بسیاری از مستاجران تهرانی در سال ۱۳۹۷ از پایتخت به غرب استان تهران و شهر‌هایی همچون ملارد و شهریار متجلی شد.

استمرار مهاجرت، افزایش اجاره بها در مناطق حاشیه نشین را در پی داشت

مراد خزائی، یکی از مشاوران املاک فعال در غرب استان تهران با اشاره به افزایش اجاره بهای مسکن در اقصی نقاط کشور و بخصوص شهر تهران و عزیمت بسیاری از مردم به مناطق حاشیه نشین اظهار کرد: همین پدیده باعث افزایش تقاضا برای مسکن شد و برهم خوردن نظام عرضه و تقاضا در مناطق مذکور به سیر صعودی نرخ اجاره بها و رهن انجامید.

وی افزود: در برخی مناطق، نرخ‌ها با چنان افزایشی همراه شد که تصور آن در مخیله کمتر کسی می‌گنجید.

این فعال در حوزه مشاوره مسکن در ادامه بیان کرد: افزایش قیمت‌ها حتی در مناطق روستانشین نیز، نمود قابل توجهی داشت، واقعه‌ای که سیگنال‌های موجود در بازار، موید تکرار آن در سال جدید است.

خزائی گفت: دلایل متعددی در خصوص علل افزایش اجاره بها در بازار مسکن و تورم صعودی آن مطرح می‌شود، اما آنچه که می‌باید به عنوان اولویتی جدی در دستور کار دستگاه‌های ذی ربط قرار گیرد، ناظر برا این امر است که نهاد‌های متولی می‌باید از هم اکنون در صدد چاره اندیشی باشند در غیر اینصورت بهار و تابستان سختی در انتظار مستاجران خواهد بود.

افزایش ۸۵ درصدی نرخ معاملات در شهر تهران

بنابر گزارش و مطالعات موجود، (آمار بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی) منعکس شده در رسانه‌ها، متوسط قیمت فروش یک متر مربع زیر بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملاتی شهر تهران، در بهمن سال ۱۳۹۷، به ۱۰ میلیون تومان رسید که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال ما قبل آن (۱۳۹۶)، رشد ۸۵ درصدی را نشان می‌دهد.

در این میان، از یکسو شاهد افزایش قیمت معاملات و از سویی دیگر کاهش کمی تعداد معاملات در پایتخت هستیم، بصورتی که میزان معاملات در ماه مذکور (بهمن ۹۷) عدد ۹ هزار و ۳۰۰ واحد را نشان می‌دهد که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل، تقریبا نصف شده است.

کارشناسان از این پدیده، تحت عنوان رکود تورمی یاد می‌کنند که معضلی جدی در اقتصادی و بخصوص حوزه مسکن به شمار می‌رود.

طبق معمول، آسیب پذیرترین اقشار در این وضعیت همان دهک‌های پایین و ضعیف جامعه هستند که قادر به تامین هزینه‌های رو به رشد بوجود آمده نیستند.

چندی پیش، مجتبی بیگدلی، رئیس کانون سراسری انبوه سازان ایران با اشاره به ضرورت تامین یک میلیون واحد مسکونی در سال (برای حفظ تعادل و تناسب میان عرضه وتقاضا) بیان می‌کند: به تبع در صورت پایین‌تر بودن میزان عرضه، تقاضا فزونی می‌گیرد و همین امر به افزایش فزاینده قیمت‌ها منتهی می‌شود.

وی در گفت و گویی با رسانه‌ها در ادامه بیان می‌کند: پیش از این به کرات به مراجع و دستگاه‌های ذی ربط، مساله مذکور گوشزد شد، اما برخی با اتکای به آمار‌های منازل و واحد‌های مسکونی خالی، این تصور را ایجاد کردند که کشور نیاز چندانی به احداث مسکن برای تامین تقاضا ندارد و به تبع استمرار این وضعیت، شرایط دشوار کنونی را بوجود آورده است.

دبیر جامعه اسلامی کارآفرینان کشور در ادامه تصریح می‌کند: سرمایه گذاران و فعالان حوزه ساخت و ساز مسکن آمادگی دارند در صورت برخورداری از زمین رایگان به ساخت و احداث مسکن مبادرت ورزند و شرایط بگونه‌ای است که برای متعادل سازی بخش عرضه و تقاضا، می‌باید ظرف مدت ۱۸ ماه، یک میلیون واحد مسکونی احداث و ساخته شود.

اخذ مالیات از سوداگران و کمک به متقاضیان مصرف کننده با فوریت و جدیت در دستور کار قرار گیرد

مجتبی آل احمد، یکی از مشاوران املاک فعال در حوزه مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن، در تشریح راهکار‌های موثر و منطقی برای عبور احتمالی از شرایط سخت و دشوار بازار مسکن در سال آینده گفت: یکی از عوامل اصلی بروز تشنج قیمتی در بازار مسکن را باید در فعالیت و تحرکات سوداگرانه دلالان جستجو کرد.

وی افزود: به اعتقاد بنده، در گام نخست می‌باید اخذ مالیات در یک چارچوب و ساز و کاری دقیق و تعریف شده از دلالان و سوداگران بخش مسکن که به این حوزه به عنوان بخش سرمایه‌ای می‌نگرند نه مصرفی، در اولویت اجرایی قرار گیرد.

آل احمد در ادامه بیان کرد: تعریف تسهیلات و وام‌هایی مناسب برای متقاضیان بخش مسکن، بخصوص مستاجران از دیگر الزاماتی است که می‌توان آن را در قالب طرح‌هایی حمایتی به اجرا گذاشت.

وی افزود: البته ارائه تسهیلات به متفاضیان باید با در نظر گرفتن شرایط سخت اقتصادی و تلاش برای تسهیل بروکراسی اداری صورت بگیرد در غیر اینصورت طرح مذکور نتایج و ثمرات مطلوب و مورد نظر را در پی نخواهد داشت.

صدای گوش خراش افزایش اجاره بها/از کام شیرین مالکان تا استرس و نگرانی مستاجران

اگرچه هنوز فصل نقل و انتقالات مسکن بصورت جدی آغاز نشده است، اما بنابر یک قاعده نانوشته در هفته‌ها و روز‌های پایانی سال و حتی روز‌ها و هفته‌های نخستین سال جدید، می‌توان گمانی زنی و پیش بینی نسبتا دقیقی، در ارتباط با وضعیت بازار اجاره بها در فصل نقل و انتقالات داشت.

در این میان، موجران و مالکان منازل مسکونی بر این موضوع تاکید می‌کنند که به موازات افزایش قیمت مسکن باید نرخ اجاره بها و رهن نیز ارتقاء پیدا کند، افزایشی که کام مالکان را شیرین و استرس و نگرانی مستاجران در شرایط فعلی اقتصادی کشور را تشدید می‌کند.

به واقع با یک بررسی میدانی در بنگاه‌های مشاور املاک، بصورتی رسا، صدای گوش خراش افزایش اجاره بها به گوش می‌رسد.

اگرچه در گام نخست، استدلال موجران برای افزایش رهن و اجاره بها صحیح به نظر می‌رسد، اما آنچه که مبهم است چگونگی تامین هزینه‌های اجاره و رهن مسکن در اواخر بهار و شروع تابستان امسال است.

یکی از بزرگ‌ترین معضلات بازار مسکن به نرخ‌های سلیقه‌ای باز می‌گردد که از سوی برخی موجران و عده‌ای از مشاوران املاک (با هدف اخذ پورسانت هر چه بیشتر) انجام می‌پذیرد و شوربختانه هیچگاه دستور کار و ساز و کاری جدی برای ساماندهی این وضعیت تعریف، طراحی و اجرایی نشده است.

امید آن می‌رود، با فوریت، دستگاه‌های متولی نسبت به بهبود شرایط حاکم، تلاش و تعجیل کنند، در غیر اینصورت امسال، سالی سخت و بسیار دشوار برای مستاجران خواهد بود، قشری که زمانی سکونت در منازل مسکونی را به خوش نشینی تعبیر می‌کردند، اما روزگار گذشت و شرایط بگونه‌ای رقم خورد که بسیاری از مستاجران، ناخوشی را تجربه می‌کنند، ناخوشی‌هایی که نقطه پایان آن نیز نامشخص است.

خواندن خبر در سایت منبع

آپارتمان در منطقه صادقیه چند؟

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
آپارتمان در منطقه صادقیه چند؟
آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در صادقیه تهران طی فروردین ماه ۹۸ می باشد.

به گزارش افکارنیوز،

لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه اطلاعات بازار املاک ایران می‌باشد:

آپارتمان در منطقه صادقیه چند؟ - 4

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با آپارتمان، بازار املاک، منطقه صادقیه، ساخت و ساز و مسکن از تلگرام

💠هفت ماه تشدید و استمرار رکود تورمی در بخش مسکن

افزایش نزدیک به دو برابری قیمتها و در مقابل کاهش ۶۲ درصدی معاملات مسکن در آذر ماه ۱۳۹۷ نسبت به ماه مشابه در سال قبل

🌀 میانگین قیمت آپارتمان مسکونی تهران در آذر ۹۷: ۹۵٫۵ میلیون ریال در متر مربع (۹۲ درصد افزایش نسبت به

ماه مشابه در سال قبل)

🌀 تعداد معاملات آپارتمان مسکونی تهران در آذر ۹۷: ۶۸۱۴ واحد

◀️ نظر به استمرار روند تورم، در ماههای آتی و همچنین سال آینده قیمت مسکن کاهش نخواهد یافت و انتظار افزایش قیمت‌ها نیز می‌رود. بایستی توجه داشت که هزینه تولید مسکن به ۲ تا ۳ برابر افزایش یافته است. نظر به کاهش شدید قدرت خرید مردم معاملات در رکود باقی خواهد ماند.

#مسکن #تورم


💠تشدید و استمرار رکود تورمی در بخش مسکن

افزایش نزدیک به دو برابری قیمتها و در مقابل کاهش معاملات مسکن به کمتر از نصف در یک سال منتهی به آبان ۱۳۹۷

🌀 میانگین قیمت آپارتمان مسکونی تهران در آبان ماه ۱۳۹۷: ۹۱٫۷ میلیون ریال در متر مربع (۹۲ درصد افزایش نسبت به

ماه مشابه در سال قبل)

🌀 تعداد معاملات آپارتمان مسکونی تهران در آبان ماه ۱۳۹۷: ۶۸۵۵ واحد (۵۴ درصد کاهش نسبت به

ماه مشابه در سال قبل) /احسان سلطانی


♨️قیمت مسکن در بهمن ماه باز هم افزایش یافت

🔹 دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در معاملات بهمن ماه در تهران را در حالی ۱۰ میلیون و ۶۶ هزار تومان اعلام کرد که قیمت‌ها رشد و معاملات مسکن ۴۹ درصد کاهش یافته است

====


💢گمانه زنی‌ها از #قیمت_مسکن در سال ۹۸

🔹برخی کارشناسان معتقدند که در سال جاری تلاطم قیمتی بازار مسکن فروکش می‌کند و این موضوع می‌تواند چشم‌انداز روشن‌تری به سازندگان مسکن بدهد؛ از سوی دیگر دولت طرح احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را در دستور کار قرار داده که درصورت اجرا می‌تواند رونق نسبی در اشتغال و ساخت و ساز ایجاد کند.

🔹اغلب کارشناسان می‌گویند که نرخ رشد قیمت مسکن در سال ۱۳۹۸ کاهش می‌یابد و متناسب با نرخ تورم خواهد بود. مصطفی قلی خسروی - رئیس اتحادیه مشاوران املاک - بیان می‌کند که رشد قیمت مسکن در سال جاری پایین‌تر از تورم عمومی قرار می‌گیرد. محمد اسلامی - وزیر راه و شهرسازی - نیز در پیام نوروزی خود وعده داد که سال ۹۸ را به سال رونق ساخت و ساز و تولید مسکن تبدیل می‌کنیم. در این زمینه وزارت راه و شهرسازی برنامه تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را در دستور کار قرار داده که ۲۰۰ هزار در شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار در بافت‌های ناکارآمد و ۱۰۰ هزار در مناطق هدف بنیاد مسکن خواهد بود. اسلامی، مهمترین عامل کنترل قیمت مسکن را تعادل بخشی به عرضه و تقاضا می‌داند/بانک اول


شتاب فروش آپارتمان در ۱۳ منطقه پایتخت

💢انتخاب مناطق نیمه جنوبی پایتخت توسط متقاضیان شب عید بازار مسکن باعث شده سهم ۱۰ منطقه‌ای که متوسط قیمت آپارتمان در آنها حدود ۴۰ درصد ارزان‌تر از میانگین قیمت کل شهر است، در معاملات زمستانی مسکن تقویت شود.

💢بهمن امسال ۱۳ منطقه باعث رشد ۴۰ درصدی حجم کل معاملات مسکن در پایتخت نسبت به دی شد. غالب این مناطق در جنوب و بافت فرسوده قرار دارد؛ به‌طوری‌که معدل فروش آپارتمان در آنها در همین فاصله ۶۰ درصد افزایش یافت.

اقتصادنیوز👇


✅ سودهای بادآورده از فروش مسکن چقدر است؟

با درج قیمت واقعی معاملات مسکن در سند تک برگ امکان محاسبه مالیات بر عایدی سرمایه بر اساس ارزش واقعی آپارتمان فراهم می‌شود …

این طرح از ابتدای سال گذشته تا کنون در مجلس مشغول مراحل بررسی برای تصویب است و آنچه سرعت تصویب را کاهش داده و احتمال لغو آن را نیز افزایش داده است مخالفت وزارت راه و شهرسازی با محتوای طرح است …

🔗 ادامه مطلب …


نظرها

در ادامه بخوانید

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
مهرمهر14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دو کشتی باری ایران چند هفته است که در برزیل به دلیل تحریم‌های آمریکا قادر به سوختگیری و بازگشت به ایران نیستند. شرکت نفت دولتی برزیل، پتروبراس به دلیل تحریم‌های آمریکا از سوخت رسانی به این دو کشتی باری ایرانی خودداری کرده است. آمریکا اخیرا محصولات شیمیایی ایران را تحریم کرده است، اما رویترز می‌گوید یک شرکت محلی برزیلی اقدام به خرید اوره از ایران کرده است. یک خریدار محصولات شیمیایی هم به رویترز گفته است: دو کشتی باری گیر افتاده‌اند. طبق این گزارش، کشتی باوند ۵۰ هزار تن ذرت بارگیری کرده و قرار است کشتی ترمه هم ۶۶ هزار تن ذرت بارگیری کند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
دو میلیون تومان کاهش قیمت، اتفاقی است که امروز برای پژو پارس افتاده و قیمت آن را از ۹۷ میلیون تومان به ۹۵ میلیون تومان رسانده. پژو ۴۰۵ GLX امروز ۷۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد و مدل دوگانه‌سوز آن با فاصله یک میلیون تومان و با قیمت ۷۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. هرچند امروز تغییری در قیمت سمند EF۷ مشاهده نمی‌شود، اما سمند LX حدود یک میلیون تومان ارزان شده و با قیمت ۷۷ میلیون تومان فروخته می‌شود. امروز دنا پلاس توربو ۱۷۰ میلیون تومان قیمت دارد که حدود ۸۰ میلیون تومان بالاتر از قیمت مصوب کارخانه است. همچنین امروز پژو ۲۰۷ دنده‌ای با کاهش قیمت یک میلیونی به ۱۲۱ میلیون تومان رسیده و پژو ۲۰۷ اتوماتیک همچنان با قیمت ۱۶۰ میلیون تومان فروخته می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ قدیری ابیانه با اشاره به سایت بدهی لحظه‌ای امریکا افزود: بدهی دولت فدرال امریکا حدود ۲۲ تریلیون دلار معادل ۴۴۰ سال درآمد نفت ایران است، جمع بدهی دولت، شرکت‌ها و مردم امریکا نیز حدود ۷۲ تریلیون دلار معادل هزار و ۴۴۰ سال درآمد نفت ایران است. سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با بیان اینکه امریکا در حال سقوط است، گفت: ​ از نظر توزیع ثروت هم اکنون ۳ نفر بیش از نیمی از جمعیت امریکا ثروت دارند. امریکا ۳۲۰ میلیون نفر جمعیت دارد که این ۳ نفر بیش از ۱۶۰ میلیون نفر ثروت دارند. قدیری ابیانه با بیان اینکه هرچند اقتصاد امریکا بزرگ است، اما میزان بدهی امریکا به اندازه اقتصادش خیلی بزرگ‌تر است، گفت: این امر برای اقتصاد امریکا بسیار شکننده است. یک زمانی بیش از ۴۰ درصد اقتصاد جهان در دست امریکا بود، اما اکنون میزان اقتصاد امریکا به زیر ۱۵ درصد رسیده است.

ساختمان‌های عجیبی که هوش از سرتان می‌برد+ تصاویر

4+
الفالف1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
شتابدهنده‌های صادراتی در راه مناطق آزادبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، این تفاهم نامه در راستای توسعه فعالیت‌های مرتبط با صنایع فرهنگی و خلاق در مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی، استفاده از توانمندی‌های علمی، تخصصی و اجرایی طرفین و افزایش همکاری‌های مشترک و با موضوع هم افزایی و افزایش همکاری‌های مشترک برای تبدیل مناطق آزاد تجاری صنعتی به الگوی توسعه صنایع فرهنگی و خلاق برای سرزمین اصلی، منعقد شد. تبدیل مناطق آزاد به قطب ‏های صنایع خلاق در کشور، ایجاد مزیت ‏های ویژه و تأمین بستر‌ها و زیرساخت‏‌های موردنیاز برای سهولت فعالیت‌های اقتصادی در حوزه صنایع خلاق، تلاش و همکاری مشترک برای جذب سرمایه ‏گذاران و متخصصان ایرانی خارج از کشور برای حضور در مناطق آزاد و ایجاد زمینه سرمایه‌گذاری‌های جدید در حوزه صنایع خلاق و نیز استفاده از تجارب ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز در توسعه صنایع خلاق مناطق آزاد از جمله مهم‌ترین اهداف این تفاهم نامه است. هم چنین برنامه ریزی برای تأسیس شتاب دهنده‌های حوزه صنایع خلاق در مناطق آزاد برای حمایت بیشتر از فعالان این بخش و نیز جلب همکاری شتاب‌دهنده‌های فعال کشور برای فعالیت در مناطق آزاد تجاری صنعتی با هماهنگی و تصویب کارگروه مشترک میان دو سازمان و هدایت و راهبری آن به سمت و سوی فعالیت‌های صرفا صادراتی و صادرات کالا‌های خلاق محور، از دیگر اهداف این تفاهم نامه است. تهیه فرصت‌ها و بسته‌های پیشنهادی برای فعالان حوزه صنایع خلاق و فراهم کردن امکان استفاده از تسهیلات مالی برای طرح‌های سرمایه گذاری بخش خصوصی، همکاری و برنامه ریزی مشترک برای اجرای رویداد‌های منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی در حوزه صنایع فرهنگی و خلاق و انتقال میزبانی رویداد‌های ریشه دار به مناطق آزاد، استفاده از ظرفیت صندوق‌های پژوهش و فناوری و تبیین و گسترش مزیت‌های موجود در مناطق آزاد و تهیه بسته‌های پیشنهادی برای فعالان حوزه صنایع خلاق برای جذب فعالان این حوزه به مناطق آزاد؛ عناوین مهم‌ترین محور‌های همکاری مشترک بین این دو سازمان در این تفاهم نامه خواهد بود. این تفاهم نامه همکاری میان «محمدرضا رستمی» معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و «سید محمدحسین سجادی نیری» دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز امضاء شد. معان فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، از تاسیس شتابدهنده‌های صادراتی در مناطق آزاد خبر داد. ​محمدرضا رستمی با اشاره به اینکه در حوزه صنایع خلاق در بخش شتابدهنده‌های صادراتی، مناطق آزاد ارس و اروند پیشرو هستند، افزود: ظرفیت‌های خوبی در زمینه فعالیت شتابدهنده‌ها با رویکرد صادرات در مناطق آزاد وجود دارد و اقدامات اولیه هم برای تاسیس آن‌ها انجام شده است. وی گفت: در منطقه آزاد کیش فرآیند‌های شکل گیری یکی از این شتابدهنده‌ها و مراکز نوآوری و فناوری در حال انجام است. هم چنین در حال تدوین برنامه نظام صنایع خلاق در مناطق آزاد کشور هستیم و نخستین همایش بین المللی صنایع خلاق نیز در سالجاری در جزیره کیش برگزار خواهد شد. رستمی همکاری مناطق آزاد با سازمان‌های دولتی و غیر دولتی را که در حوزه صنایع خلاق فعالیت دارند مورد تاکید قرار داد و گفت: با وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه تجارت همکاری و تعامل نزدیکی در حوزه صنایع خلاق داریم و اختصاص میز تخصصی صادرات صنایع خلاق به مناطق آزاد نیز در همین راستا بوده است. به گفته معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ​ کارآفرینی و رونق اقتصادی در مناطق آزاد در سایه مشارکت‌های اجتماعی و توجه به ظرفیت‌های جامعه محلی اتفاق می‌افتد. وی افزود: یکی از رویکرد‌های معاونت‌های فرهنگی در سازمان‌های مناطق آزاد حمایت از کارآفرینی و رونق اقتصادی در سایه مشارکت اجتماعی و نیز استفاده حداکثری از مشارکت‌های نهادی و مردمی است. رستمی اضافه کرد: در این راستا با همکاری وزارت کشور، سند مسئولیت اجتماعی مناطق آزاد تدوین شده و به زودی به مرحله اجرا و تصویب خواهد رسید. وی همچنین از امضاء دو تفاهم نامه برای توسعه صنعت گردشگری و اعطاء تسهیلات به سرمایه گذاران و فعالان حوزه گردشگری در مناطق آزاد خبر داد و گفت: تخصیص یکهزار میلیارد تومان تسهیلات در این بخش در دستور کار قرار گرفته است. هم چنین امسال ۷ مجموعه فرهنگی و گردشگری از جمله هتل و مرکز تفریحی و تجاری در مناطق آزاد با همت سرمایه گذاران خارجی به بهره برداری می‌رسد. رستمی افزود: قرار است تفاهم نامه‌ای هم میان سازمان‌های مناطق آزاد اروند و ماکو با محوریت تبادل گردشگر و گردشگری ترکیبی متشکل از گردشگران داخلی و خارجی امضاء شود. معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هم چنین از امضاء تفاهم نامه دیگری در حوزه گردشگری خبر داد و در این باره گفت: نشست‌هایی با مدیران سازمان صدا و سیما به منظور برقراری همکاری‌های مشترک در حوزه تبلیغات و معرفی ظرفیت‌های گردشگری در مناطق آزاد برگزار شد و در این راستا تفاهم نامه‌ای با سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران منعقد شد تا تبلیغات مناطق آزاد و ظرفیت‌های گردشگری این مناطق به صورت ملی و بین المللی و بدون هیچ هزینه‌ای معرفی شوند. وی به ظرفیت‌های فراوان گردشگری در منطقه آزاد ماکو و ساخت هتل‌ها و مراکز اقامتی جدید در این منطقه اشاره کرد و گفت: با بهره برداری از فرودگاه ماکو امکان افزایش پرواز‌ها از سایر نقاط کشور به این منطقه فراهم شده و با توجه به وجهه سرمایه گذاری و تجارت و نیز توسعه گردشگری در منطقه، بهره وری بیشتر از ظرفیت‌های فرودگاه می‌تواند به توسعه روز افزون ماکو کمک کند. وی توسعه همکاری‌های آموزشی و دانشگاهی را از دیگر اقدامات بیان کرد و گفت: همکاری‌های بین المللی با دانشگاه‌های امیر کبیر (پلی تکنیک) و نا

اخبار بیشتر