وضعیت پلدختر و راه‌های ارتباطی به اطراف آن پس از سیل اخیر
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. حوادث
پوشش خبری

وضعیت پلدختر و راه‌های ارتباطی به اطراف آن پس از سیل اخیر

محور پلدختر- خرم‌آباد قابل بازسازی نیست؛ احداث جاده جایگزین

تسنیمخبرگزاری تسنیم
محور پلدختر- خرم‌آباد قابل بازسازی نیست؛ احداث جاده جایگزین
استاندار لرستان گفت: محور پلدختر- خرم‌آباد قابل ‌ترمیم یا مرمت نیست و باید یک جاده جایگزین دیگر احداث شود.

- اخبار استانها -

سید موسی خادمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر اظهار داشت: مهم‌ترین مسئله شهر سیلاب زده پل‌دختر بحث پاک‌سازی است که در حال کار با سرعت خوبی هستند ولی یک مقدار به دلیل حجم زیاد رسوبات و اینکه رسوبات داخل منازل مسکونی مردم است کار زمان‌بری است که مسئولان قول دادند ظرف یک هفته آینده شهر را تمیز و رسوبات را جمع‌آوری کنند که امیدواریم بتوانند این کار را انجام دهند‌.

وی افزود: به اکثر روستاهای سیلاب زده امدادرسانی صورت گرفته و خدمات اولیه به دست آن‌ها رسیده است ولی کامل نیست چون به دلیل قطع راه ارتباطی ما اطلاعی از میزان خسارت روستاها نداریم که ممکن است به برخی روستاها چادر کمتری رسیده باشد.

استاندار لرستان عنوان کرد: برق بیشتر مناطق سیلاب زده پل‌دختر وصل شده و در بحث گازرسانی نیز فقط چندین روستا مشکل‌دارند که با سرعت زیادی دستگاه‌ها در حال کار هستند و امیدواریم هر چه سریع‌تر مشکلات برطرف شود.

وی بیان کرد: مهم‌ترین مشکل شهر معمولان قطع آب بود که برق پمپاژها وصل شده و اگر در مسیر لوله‌ها دچار شکستگی نباشد آب به منبع خواهد رسید.

خادمی گفت: روی جاده پل‌دختر به خرم‌آباد حساب نمی‌کنیم که ‌ترمیم یا مرمت شود و باید سراغ یک جاده جایگزین دیگر برویم.

خواندن خبر در سایت منبع

مردم معمولان و پلدختر تا ۴۸ ساعت آینده از آب بطری یا جوشیده سرد شده استفاده کنند

ایسناخبرگزاری ایسنا
مردم معمولان و پلدختر تا ۴۸ ساعت آینده از آب بطری یا جوشیده سرد شده استفاده کنند
دانشگاه علوم پزشکی لرستان با توجه به ترکیدگی لوله آب شرب و انجام عملیات تعویض این لوله‌ها در شهرهای سیل‌زده معمولان و پلدختر که خطر آلودگی آب وجود دارد، اطلاعیه‌ای صادر کرد.

به گزارش ایسنا و بنابر اعلام وبدا، این دانشگاه از تمامی شهروندان شهرهای پلدختر و معمولان خواست که نهایتا تا ۴۸ ساعت آینده که عملیات تعویض لوله‌های تخریب شده به اتمام می‌رسد، برای مصرف شرب از آب‌های بطری شده یا تا حد امکان آب جوشیده سرد شده استفاده کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

ارتباط مردم پلدختر با ۱۱۵ قطع است

تابناکخبرگزاری تابناک
ارتباط مردم پلدختر با ۱۱۵ قطع است

رئیس سازمان اورژانس کشور، گفت: به رغم تجهیز و اعزام تعداد ۱۱ آمبولانس اورژانس به شهر پل‌دختر ارتباط تلفنی مردم با ۱۱۵ قطع است.

به گزارش مهر، پیرحسین کولیوند، افزود: در شرایط بحرانی کنونی که هر لحظه ممکن است مردم به خدمات فوریت‌هایی پزشکی نیاز داشته باشند متأسفانه هنوز خط‌های مرکز ۱۱۵ وصل نشده است.

وی ادامه داد: نیروهای اورژانس مجبور هستند مرتبط در کوچه‌های و خیابان بچرخند و مصدومان و بیماران احتمالی را به مراکز درمانی منتقل کنند.

کولیوند تاکید کرد: در برخی موارد هم مردم با مراجعه به ایستگاه‌های اورژانس درخواست کمک می‌کنند.

وی گفت: درخواست ما از مسئولان امر این است که برای ارائه خدمات بهتر و سریع‌تر به هموطنان سیل زده نسبت به وصل هرچه سریع‌تر خطوط تلفنی، امکان ارتباط مردم با مراکز فوریت‌های پزشکی را فراهم کنند.

کولیوند افزود: با وجود همین کمبودها از ابتدای سیل در منطقه پلدختر، بیش از ۲۰۰ سورتی پرواز و جابه جایی ۴۰۰ مصدوم بد حال انجام شده است. همچنین تعداد ۱۳۰۰ ویزیت توسط پزشکان عملیاتی مرکز اورژانس انجام شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

مبادلات پستی با پلدختر رایگان شد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
مبادلات پستی با پلدختر رایگان شد
خبرگزاری میزان- مدیرعامل شرکت ملی پست گفت: در راستای ایجاد امکان ارتباط مستقیم میان شهرستان پلدختر با سراسر کشور، ارسال مرسولات از این شهرستان به تمامی مقاصد داخل کشور و برعکس، تا یک ماه آینده رایگان است.
مبادلات پستی با پلدختر رایگان شد - 0

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، حسین نعمتی در خصوص ارسال محموله پستی به شهر پلدختر گفت: در راستای ایجاد امکان ارتباط مستقیم میان شهرستان پلدختر با سراسر کشور، ارسال مرسولات از این شهرستان به تمامی مقاصد داخل کشور و برعکس، تا یک ماه آینده رایگان است.معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: این خدمت در قالب پست سفارشی و تا سقف ۳۰ کیلوگرم انجام می‌شود، بنابراین هم وطنان می‌توانند بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای، مرسولات خود را به مردم این شهرستان ارسال کنند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های شبکه پستی کشور و امکان ارایه انواع خدمات، اظهار داشت: در هر شهر و منطقه‌ای، نامه رسان‌ها شناخت دقیقی از محله‌ها و مردم دارند به همین خاطر، علاوه بر ارایه خدمت به صورت سفارشی، ارسال مراسلات در قالب پست رستانت (بدون ذکر آدرس گیرنده) نیز انجام می‌شود.

به گفته وی، با وجود وارد آمدن آسیب‌های جدی به شهرستان پلدختر به دنبال وقوع سیل، پست از همان ابتدا با راه اندازی باجه سیار و سپس استقرار در محل ساختمان پست بانک؛ به ارایه خدمات پستی مورد نیاز مردم ادامه داد.

خواندن خبر در سایت منبع

عکس/ بازگشایی جاده پلدختر - معمولان

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
عکس/ بازگشایی جاده پلدختر - معمولان

به گزارش مشرق، در نخستین هفته‌های سال جدید بارش‌های شدید در استان لرستان باعث به راه افتادن سیلاب شدیدی در این استان شد که به دنبال آن خسارات شدیدی به انواع منابع و سرمایه‌های این استان از جمله راه‌ها وارد شد و راه‌های ارتباطی بسیاری از روستاها بر اثر این سیلاب تخریب، رانش و یا بر اثر آب گرفتگی شدید مسدود شدند. در این روزها راهداران استان‌های همجوار لرستان به همراه مردم در تلاش هستند که با ترمیم جاده‌ها از راه‌های مختلف، مسیر دسترسی به روستاهای سیل زده را بازگشایی کنند.

عکس/ بازگشایی جاده پلدختر - معمولان - 1عکس/ بازگشایی جاده پلدختر - معمولان - 3عکس/ بازگشایی جاده پلدختر - معمولان - 4عکس/ بازگشایی جاده پلدختر - معمولان - 5عکس/ بازگشایی جاده پلدختر - معمولان - 6عکس/ بازگشایی جاده پلدختر - معمولان - 7عکس/ بازگشایی جاده پلدختر - معمولان - 8عکس/ بازگشایی جاده پلدختر - معمولان - 9عکس/ بازگشایی جاده پلدختر - معمولان - 10عکس/ بازگشایی جاده پلدختر - معمولان - 11عکس/ بازگشایی جاده پلدختر - معمولان - 13عکس/ بازگشایی جاده پلدختر - معمولان - 14عکس/ بازگشایی جاده پلدختر - معمولان - 15عکس/ بازگشایی جاده پلدختر - معمولان - 16عکس/ بازگشایی جاده پلدختر - معمولان - 17عکس/ بازگشایی جاده پلدختر - معمولان - 18عکس/ بازگشایی جاده پلدختر - معمولان - 19عکس/ بازگشایی جاده پلدختر - معمولان - 20عکس/ بازگشایی جاده پلدختر - معمولان - 21عکس/ بازگشایی جاده پلدختر - معمولان - 22عکس/ بازگشایی جاده پلدختر - معمولان - 23

خواندن خبر در سایت منبع

پلدختر زیر آوار گل

رکناخبرگزاری رکنا
پلدختر زیر آوار گل
رکنا: سیل همچون لشکری فاتح در کوچه پس‌کوچه‌های پلدختر می‌چرخد و ویرانی به جا مانده از «جنگ طبیعت» را به رخ می‌کشد. در اینجا، طبیعت یک جنگ تمام عیار را برده و به تماشا ایستاده است. پلدختری‌ها پا در گِل توسعه ناپایدار، مات و مبهوت مانده‌اند!

پلدختر زیر آوار گل - 1

انگار گریزی از روزهای ابری ندارند. لباس‌های گلی تعجب کسی را بر نمی‌انگیزد. شهر یک روز و به ناگاه حالت فوق‌العاده می‌گیرد. لباس‌ها خاکی می‌شود و زندگی خاکستری! از همه گل و لای می‌چکد! به کفش زندگی همه چسبیده است. همین که خودشان زنده مانده‌اند خدا را شکر. دعا و صدایی است که از همه کوچه‌های شهر شنیده می‌شود. پلدختر محل زندگی خوزستانی‌هایی است که از جنگ و بمباران تحمیلی گریخته بودند و امروز بعد از چند دهه اسیر سیل شده‌اند. پل دولت محل گذر چکمه‌پوش‌هایی است که آمده‌اند به کمک. لباس خاکی و سبز ارتشی‌ها و سپاهی‌ها شهری را نشان می‌دهد. می‌آیند و می‌روند. پلدختر را می‌برند به روزهای جنگ تحمیلی و بمباران هوایی! اما کدام جنگ چنین ویرانی را به جا می‌گذارد؟ حجم خسارت‌ها هنوز مشخص نیست. تپه‌های اطراف شهر توان ایستادن در مقابل روان‌آب‌ها را ندارند. خاک سست است و بی‌جان. طبیعت، خاکی که از او غصب شده را پس گرفته!

هیچ کس با گل و لایی که بر پایش چسبیده، کاری ندارد. اتفاقی که افتاده است! مثل دردی که همه شهر را زخمی کرده باشد. زخم وقتی همه گیر می‌شود، قابل تحمل‌تر است. نسخه درمانش هم در همت جمعی است، اگر همت جمعی نباشد، شهر بیمار می‌شود. احوالپرسی‌ها در شهر حول محور سیل است!

خاک خواهی کشکان رود

«کشکان رود» حصار ساحلی خود در پلدختر را هم ویران کرده تا بتواند از هر سو به شهر حمله کند. به خاک خواهی و دفن خانه‌ها آمده است! همه خانه‌ها را خراب نکرده اما همه را خانه خراب کرده است! ۱۳خیابان محله سازمانی‌ها از زندگی خالی است. دو سوم شهر همین وضعیت را دارند. از چمن زمین فوتبال و ورزشگاه شهر نامی مانده و خاطره‌ای. لودرها و بولدوزرها آمده‌اند برای پاک کردن گل و لای باقی مانده از سیلی که از پای سیل‌زده‌ها کنده نمی‌شود.

امتحان سخت زندگی از پشت کنکوری‌ها

ناهید سرپرست خانوار است. پنج روز است که سیل خانه‌اش را از او گرفته و پس نمی‌دهد. در خانه‌ها را ذرات «ریز رسی» گل گرفته و اجازه نمی‌دهد صاحبخانه‌ها به محل زندگی‌شان برگردند. بچه‌اش پشت کنکوری است. گاهی با خبرنگار و گاهی با خودش حرف می‌زند، بغضش می‌شکند. با گریه می‌گوید: حالا بچه‌ها کجا درس بخوانند؟ اصلا کجا کنکور بدهند؟ «وضعیت بچه‌های کنکوری ما چه می‌شود؟»

یادش می‌آید با سه بچه‌اش هنوز از هلال‌احمر چادر نگرفته است. همه چیزش زیر گل رفته است. به هر خانواده یک دفترچه توزیع اقلام امدادی آسیب‌دیدگان داده‌اند تا امروز همه بسته غذایی را گرفته‌اند. قرار است این بسته‌ها تا یک ماه جوابگو باشد. پلدختری‌ها قرن‌هاست در کنار کشکان طغیانی زیسته‌اند اما مثل سایر ساحل‌نشینان کشکان رود، ذات مرموز سیل را نمی‌شناسند. زن جوان می‌گوید: «سیل اول تا سر کوچه آمد، گول خوردیم!»

سیل دوم اما غافلگیرشان کرد! ابتدا می‌گوید: «چنین سیلی سابقه نداشت.» سؤالات درباره چرایی وقوع چنین سیلی، البته رهایش نمی‌کند. اقتصاد شهر کشاورزی است. کشاورزان دیم کارند و گندم می‌کارند. می‌پرسند: «شهر دیمی چه نسبتی با این همه باران دارد؟»

«محمدرضا کریمی» سرایدار مدرسه شهید بهشتی است. می‌گوید: «میز و نیمکت‌های مدرسه زیر ماسه دفن شده.» مدرسه‌ها به اجبار، زنگ تعطیل را به صدا درآورده‌اند. آموزش و پرورش به والدین گفته است تا ۲۴ فروردین کلاس‌های درس تعطیل است اما پدر و مادرها می‌گویند: «بعد از آن هم معلوم نیست چه می‌شود.» حرف او دل مادران و پدران زیادی را در شهر خالی می‌کند. انگاری اتفاقی تلخ را در ذهن دوره کرده باشد می‌گوید: «بچه‌ها لوازم‌التحریر و کتاب ندارند، تکلیف آنها چیست؟» کوچه‌ها زیر تپه‌های شن، محو شده است. زنی دارد با خودش حرف می‌زند. خانه‌ام کجاست؟ با بی‌حوصلگی می‌گوید: «زیر تپه‌ها.» سیل کپه کپه خاک را به در و دیوار شهر چسبانده! خانه‌های دو سوم شهر بلااستفاده شده‌اند و اجاره‌خانه‌ها هم سیل دیگری را به سوی شهر گسیل داشته. بهمن شهسواری می‌گوید: «رهن خانه ۱۰ میلیونی در شهر ۳۰ میلیون شده.۷۰ درصد شهر خراب شده و خانه‌ای برای اجاره نیست.»

افزایش اجاره‌خانه به‌دنبال سیل

صاحبخانه «مرید عباسی» هم شبیخون سیل را فرصتی دانسته برای افزایش کرایه‌خانه. عباسی می‌گوید: «خانه را به ماهی ۳۰۰ هزار تومان گرفته‌ام اما الان صاحبخانه می‌گوید یا برو یا ۸۰۰ هزار تومان بده. در حالی که هنوز مهلت قراردادم تمام نشده است!» او حالا مانده درآمد ماهیانه ۸۰۰ هزار تومانی‌اش را به کدام زخم ناسور این زندگی سیل‌زده بزند؟ کرمعلی هم راننده تاکسی بود، تاکسی‌اش را آب برد. حالا یک نفر به خیل بیکاران شهر اضافه شده‌است.

بیشتر مردم شهر به‌دنبال چکمه هستند. هلال‌احمر چکمه درست توزیع نکرده است. یک مزدا سوار می‌آید و به اندازه‌ای که در توانش است به مردم چکمه هدیه می‌کند. زنی از کنارمدرسه امام علی می‌گذرد و می‌گوید: «بچه‌ها اینجا درس می‌‌خواندند.» به پشت دستش می‌زند و می‌گوید: «لا اله الا الله.» تا بهتش و ناباوری‌ای‌اش را به رسم لرها از آنچه برسرشان آمده، نشان بدهند. زندگی در باتلاق شن‌ها گیر کرده است. شن‌هایی که بزودی به سیمانی سخت و سفت بدل می‌شوند! زن و شوهر فرهنگی هستند. شوهر یک پایش معلول است.

می‌گوید: «۳۰ سال زندگی را آب برد. وقتی سیل در مدرسه‌ها را گل گرفت، فقط بچه‌ها از درس جا نماندند، سرایدارها هم بیکار و بی‌خانمان شده‌اند. لودرها می‌آیند و می‌روند. در حال دست و پنجه نرم کردن با گل‌های تلنبار شده در کوچه‌ها هستند تا اهالی را از راهبندان سیل بگذرانند. از بیل و زور مردانه کاری پیش نمی‌رود. روفتن گل و لای‌ها به کوچه‌ها و خیابان‌ها محدود است، خانه‌ها اما به حال خود رها شده‌اند. گل و لای در خانه‌ها در حال سفت شدن و سخت شدن است، خانه‌ها هم در حال خفه شدن! سیل‌زده‌ها شب را به خانه اقوام می‌روند.

البته اگر چادر امدادی باشد، سیاهی شب را به داخل آن می‌برند، روزها اما برمی‌گردند به خانه‌هایی که پنجره‌هایشان با ماسه کور شده، بی‌نور و بی‌روشنایی! زن از نماینده شهر گله‌مند است. می‌گوید: «وقتی اسحاق جهانگیری به استان آمد، نماینده همه شهرهای استان با او جلسه داشتند غیر از نماینده شهر ما!» زن می‌پرسد: «نماینده ما تعطیلات نوروزی کجا بود؟» روز سیل خودش و بچه خانه اقوام می‌روند اما شوهرش در خانه می‌ماند. سیل در را از جا می‌کند و خانه را به تصرف در می‌آورد. «ایرج صدر» به طبقه دوم می‌رود. سیل از پله‌های طبقه دوم هم بالا می‌کشد. مرد خود را به پشت بام می‌برد.

سیل به لب بام سرک می‌کشد، بعد در خانه لم می‌دهد تا هر چه را می‌تواند بکوباند و خرد کند! مرد از ۸ صبح تا فردا ساعت ۴ روی پشت بام می‌ماند. او تنها نیست. پشت بام‌های دیگر هم جان‌پناه افراد دیگری می‌شوند. آب تا لب سقف طبقه دوم خانه‌ها می‌آید و برمی‌گردد! کسانی که آژیر قرمزی که از خطری قریب الوقوع خبر می‌داد را جدی نگرفتند. در نهایت هم مردم شهر آنها را نجات می‌دهند.

سیل اما کار خانه را می‌سازد. هم کف آشپزخانه را فرو می‌برد و هم اتاق خواب را فرو می‌نشاند! سیل و رانش هر دو با هم کار خانه را می‌سازند.

همسر صدر می‌گوید: «هیچ کس از ما سراغی نمی‌گیرد. سه تا بچه دارم. نمی‌دانیم کجا برویم. نه چادری می‌دهند و نه پتویی. صاحبخانه‌ها باید زودتر گل و لای را از خانه بروبند! گل دارد مثل سیمان سخت می‌شود. برای پاکسازی رد پای سمج و سخت سیل در پلدختر همین امروز هم دیر است اما مردم می‌گویند: «منتظریم تا خسارت‌ها کارشناسی شود.» برخی از خانه‌ها در حال فرونشست‌اند اما ساکنان دل از خانه نمی‌کنند، این دلبستگی می‌تواند فاجعه بیافریند. مبل‌ها توی کوچه رها شده‌اند. دخترک‌های شهر سراغی از عروسک‌هایشان در میان گل‌ها نمی‌گیرند.

قرار است در منطقه سازمانی‌های شهر درمانگاه دایر شود. این خبر را زنی در هنگام عبور به همسایه‌ها می‌دهد. مردی معلم می‌گوید: «خانه‌ها دیگر قابل سکونت نیست. این منطقه به سیل عادت دارد، دولت خانه‌ها را بخرد و منطقه را به فضای سبز تبدیل کند. ما حساب کردیم، هزینه خرید خانه‌های ۱۳ خیابان این منطقه ۵ میلیارد هم نمی‌شود.» البته سیل فقط این سیزده خیابان را نشانه نرفته، البته دو سوم شهر را وارد بحران کرده! برخی از خانه‌ها نشست کرده، دیوار برخی از خانه‌ها سست شده و هر آن ممکن است روی سر کسی خراب شود! باید کاری کرد.

ماشین‌ها و امدادگران توی کوچه می‌آیند و می‌روند. رفت و آمد‌ها آرام نمی‌شود. شهر شلوغ است. گروه‌های مردمی غذاهای طبخ شده را میان سیل‌زدگان توزیع می‌کنند. هر لحظه بطری‌های خالی آب‌ معدنی‌ بیشتری در شهر رها می‌شوند. ابراهیم ابراهیم‌زاده می‌گوید: «دو تا پراید را پارسال خریدیم. یکی را برج یک و یکی را برج سه سال ۹۷.» هر دو را قسطی خریده‌اند. یکی خودش را، یکی را هم دامادشان. وقتی سیل پا می‌کشد، هر دو پراید در میان گل‌ها زنجیر می‌شوند. ابراهیم می‌گوید: «ده مرد نتوانستیم ماشین را تکان بدهیم.» او و خانواده‌اش هم سیل را جدی نمی‌گیرند، ۱۴ ساعت روی پشت بام می‌مانند تا همسایه‌ها به دادشان می‌رسند. ابراهیم می‌گوید: «تمام جهیزیه خانمم توی کارتن بود و همه زیر گل ماند.» فامیل‌هایشان از خرم‌آباد و دره‌شهر به سمت پلدختر در حرکتند تا بیایند کمک، شاید توانستند گلی که خانه را صاحب شده، بیرون بیندازند!

برخی خانه‌ها تا سقف در گل مانده‌اند. انگار دهه‌هاست که خانه رها شده و اهالی‌اش رفته باشند. این ویرانی اما کار چند ساعت سیلاب کشکان است.

سؤال‌های مردم درباره چرایی میزان و شدت سیل از این خانه به آن خانه می‌رود و بی‌جواب به کوچه برمی‌گردد. در نهایت هم بهمنی می‌شود و توی خیابان می‌ریزد. کسی باید جواب این همه سؤال را درست و کارشناسی شده بدهد! پلدختری‌ها سیلاب را نتیجه سدی می‌دانند که شکسته و رسوب‌گیری نشده! …

از سیل گریزان در پناه کوه

سه روز است که خود و پسرش، بیل بیل گل از خانه بیرون می‌آورند اما گل تمام نمی‌شود. زن می‌گوید: «انگاری هیچ کاری نکرده‌ایم.» یک موتورسیکلت گیر کرده در گل را نشان می‌دهد و می‌گوید: «موتور شوهرم است. قند دارد. به خرم‌آباد فرستادمش تا هر لحظه این شرایط را نبیند و سکته بزند.»

بعضی از پلدختری‌ها گوششان بدهکار هشدار‌ها نبود. تیم هشدار مجبور می‌شود روز حادثه درها را بکوبد و مردم را به زور بیرون بیاورد. مادر بزرگ می‌گوید: «در را محکم زدند و گفتند فرار کنید.» مردم سوار ماشین می‌شوند و به کوه پناه می‌برند.

خوشحال است که شناسنامه و مدارک شناسایی‌اش را با خود برده. گوشه پیراهن بلندش را تکان می‌دهد و می‌گوید: حتی لباس ندارم تا این پیراهن گلی را عوض کنم! اشاره می‌کند به آن سوی کشکان و می‌گوید: «آن طرف خانه داشتم، توی بمباران‌ها تخریب شد، آمدم این سو، سیل هم این خانه را خراب کرد.» آن روز هم همه چیز بر باد رفت و ماند پیراهن تنش! از خانه‌اش، ساختمانی بی‌حصار مانده با پنجره‌هایی که نیمه در گل شده‌اند! شب‌ها را توی چادر اهدایی می‌خوابد. چادر هیچ وسیله گرمایی ندارد. روز می‌آید توی خانه نیمه ویرانش.

می‌گوید: «یک چادر بدهند روی پشت بام خانه‌ام بمانم.» سیل‌زده‌ها از رفتن به خانه فامیل خجالت می‌کشند. می‌گویند: «موضوع یکی دو روز که نیست. یک کمپ بزنند تا اسکان پیدا کنیم.» گرانی هم آنها را شرمگین می‌کند. علی می‌گوید: «مردم توی این گرانی، توی خرج خودشان هم مانده‌اند، چقدر میهمان‌داری کنند.» البته فامیلی هم نمانده که بخواهند در خانه‌اش مستقر شوند، سیل همه خانه‌های فامیل را خراب کرده است! بحث مردم در کوچه‌های مسدود شهر به سوی وام و کمک‌های دولتی می‌رود؛ ۱۲ میلیون کمک بلاعوض و ۵۰ میلیون تومان وام. یکی می‌گوید: «با ۱۲ میلیون تومان نمی‌توان یک یخچال خرید.» آن یکی می‌گوید: «۵۰ میلیون قیمت در خانه‌ام هم نمی‌شود.» مردجوانی هم از راه می‌رسد و می‌گوید: «مگر تهیه چند سرویس بهداشتی سیار چقدر زمان و هزینه می‌برد.» از ۱۳ فروردین تا به امروز حمام نرفته است. ماشین‌های سنگین می‌آیند و می‌روند.

برخی از جوانان شهر می‌گویند: «ادوات سنگین اینجا به چشم می‌آید، اما استفاده نمی‌شود.»

شهر ادوات سنگین می‌خواهد

پلدختری‌ها انتظار دارند شهرداران کلانشهرهایی چون تهران، مشهد، تبریز و … با ادوات سنگین بیایند وبه شهر کمک کنند. پلدختر دو هفته دیگر گرم می‌شود و داغ. مردم از آن روز که بیماری‌ها همه‌گیر شوند، می‌ترسند. می‌گویند: «نه از چادر خبری است نه از پتو.» یکی از اعضای هلال‌احمر شهر هم شاکی است.

می‌گوید: «الان باید اورژانس اجتماعی توی شهر باشد اما نیست. ما کف‌کش می‌خواهیم اما نداریم.» هر کس می‌خواهد برای خودش کار کند. سؤال دیگری هم دارد می‌پرسد: «چرا تانکر آب را برده‌اند آن سوی کشکان!» پای برادرش توی سیل صدمه دیده است، با آمبولانس هلال‌احمر او را به بیمارستان امام خمینی شهر می‌برند. او می‌گوید: «توی این شرایط نباید از مصدوم پول بگیرند، ولی از ما پول می‌خواهند! همه چیز ما دفن شده، پولی نداریم.»

عصر بهاری پلدختر غمگین است. امدادگران به محل اسکانشان می‌روند. شهر از ماشین‌های سنگین و رفت و آمدها خالی می‌شود. می‌ماند مردمی که توی کوچه‌ها زل زده‌اند به خانه‌های مدفون در گل به امید گشایشی که آنها را برهاند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

زهرا کشوری

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با جنگ، سیل، طبیعت، گل و زیر آوار از تلگرام

💢 رئیس سازمان امداد و نجات: گروه‌های واکنش سریع هلال احمر وارد پلدختر شدند

🔸رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از ورود گروه‌های واکنش سریع امدادی به منطقه سیل زده پلدختر استان لرستان خبر داد.

🔸این تیم‌های امداد و نجات با ورود خود به منطقه یادشده با تمام توان در حال امدادرسانی به سیل زدگان و متاثرین از سیلاب هستند.

همچنین ۶ فروند بالگرد هم برای کمک به سیل زدگان پلدختر به لرستان اعزام شدند.

🔸 همه اقلام امدادی، زیستی و مواد غذایی به اندازه کافی در انبارهای استان لرستان وجود دارد و بالگردهای هلال احمر به تیم‌های تخصصی امداد و نجات کوهستان برای فرود و صعود احتمالی و نجات جان حادثه دیدگانی که به خاطر سیلاب به پشت بام‌ها و ارتفاعات بلند پناه برده‌اند مجهز شده‌اند.

🔸 یک اردوگاه جدید هم برای اسکان اضطراری و موقت سیل زدگان پلدختر استان لرستان پیش بینی و برپا شده است

🔸 مردم از تردد بی مورد در مناطق سیل زده استان لرستان خودداری کنند تا امدادرسانی به سیل زدگان با سرعت بیشتری انجام شود.

ایرنا

====


رئیس سازمان امداد و نجات:

گروه‌های واکنش سریع هلال احمر وارد پلدختر شدند

🔸رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از ورود گروه‌های واکنش سریع امدادی به منطقه سیل زده پلدختر استان لرستان خبر داد.

🔸این تیم‌های امداد و نجات با ورود خود به منطقه یادشده با تمام توان در حال امدادرسانی به سیل زدگان و متاثرین از سیلاب هستند.

همچنین ۶ فروند بالگرد هم برای کمک به سیل زدگان پلدختر به لرستان اعزام شدند.

🔸 همه اقلام امدادی، زیستی و مواد غذایی به اندازه کافی در انبارهای استان لرستان وجود دارد و بالگردهای هلال احمر به تیم‌های تخصصی امداد و نجات کوهستان برای فرود و صعود احتمالی و نجات جان حادثه دیدگانی که به خاطر سیلاب به پشت بام‌ها و ارتفاعات بلند پناه برده‌اند مجهز شده‌اند.

🔸 یک اردوگاه جدید هم برای اسکان اضطراری و موقت سیل زدگان پلدختر استان لرستان پیش بینی و برپا شده است

🔸 مردم از تردد بی مورد در مناطق سیل زده استان لرستان خودداری کنند تا امدادرسانی به سیل زدگان با سرعت بیشتری انجام شود/ ایرنا


رییس سازمان اورژانس کشور عنوان کرد:

🔹 ارائه خدمات فوریتهای پزشکی به ۲۵ استان درگیر سیل

🔹۱۲ نفر از اهالی ۳ روستای استان لرستان توسط اورژانس هوایی ایلام نجات پیدا کردند

🔹امدادرسانی از طریق اورژانس هوایی به مددجویان در پل دختر ادامه دارد


✴️ رئیس سازمان #اورژانس کشور عنوان کرد:

🔹 خدمات فوریت‌های #پزشکی به ۲۵ استان درگیر سیل ارائه شد.

🔹۱۲ نفر از اهالی ۳ روستای استان لرستان توسط اورژانس هوایی ایلام نجات پیدا کردند.

🔹امدادرسانی از طریق اورژانس هوایی به مددجویان در پل دختر ادامه دارد.


واکنش وزیر کشور به پخش شایعات تلگرامی درباره سیل زدگان معمولان و پل دختر


نظرها

در ادامه بخوانید

معجزه در رانندگی به سبک زن روس! + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک راننده زن روس هنگام شروع رانندگی، پدال‌های گاز و ترمز را جابجا فشار داد و با این اشتباه، به جلو و پشت خودرو آسیب وارد کرد. انتهای پیام/

لحظه درآغوش کشیدن فرزندان بعد از ۲ سال نگهداری در مراکز پناهندگی آمریکا + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران22 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، نه خانواده‌‌ای که در پی سیاست‌های مهاجرتی دولت دونالد ترامپ از آمریکا اخراج شده‌ بودند اجازه یافتند از گواتمالا عازم فرودگاه بین‌المللی لس‌‌آنجلس شوند و بعد از یک سال و نیم بچه‌هایشان را از نزدیک ببینند. بر اساس تصمیم مهاجرتی دولت ترامپ هزاران خانواده از فرزندانشان جدا شده و فرزندانشان در مراکز پناهندگی و به دور از خانواده نگهداری می‌شوند. بیشتر بخوانید: حقایقی شنیدنی از قوانین ایالات متحده در یک کلاس درس آمریکایی! + فیلمانتهای پیام/

پرواز وحشتناک یک کامیون در خیابان! + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، راننده یک کامیون به دلیل از دست دادن کنترل خودروی خود به طرز وحشتناکی با خودروهای پارک شده در خیابان تصادف کرد. در این حادثه یک عابر پیاده مصدوم شد. بیشتر بخوانید: زجرکش کردن یک الاغ با کامیون + فیلمانتهای پیام/

هر نیم ساعت یک نفر در کشور براثر تصادف فوت می‌کند

رکنارکنا23 ساعت قبل
رئیس پلیس راهور کشور اظهار داشت: نقش خانواده در نهادینه کردن فرهنگ ترافیک از همان اوایل کودکی از طریق کارکردهای آموزشی و فرهنگ سازی بسیار موثر است. وی افزود: ۸۲درصد از تصادفات در کشور تحت تاثیر سرعت غیر مجاز، سبقت غیر مجاز، نداشتن توجه به جلو و خستگی و خواب آلودگی است. وی، ۱۵درصد از تصادفات کشور به دلیل سرعت غیر مجاز است، گفت: متاسفانه در استان فارس این میانگین به ۱۶ درصد رسیده است. رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه بستن کمربند ایمنی در جاده‌های برون شهری برای همه سرنشینان الزامی است، عنوان کرد: ۱۲ درصد از جان باختگان حوادث جاده‌ای، کودکان هستند که هیچ نقشی در تصادف نداشته‌اند. وی تصریح کرد: ۹۲ درصد علت وقوع حوادث رانندگی عامل انسانی است که نیازمند آموزش و فرهنگ سازی است.
فراروفرارو23 ساعت قبل
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران با اشاره به تصادف بامدادی در بزرگراه نیایش تهران، گفت: این حادثه دو کشته و سه مصدوم برجای گذاشت. وی در خصوص محل وقوع حادثه، اظهار کرد: این حادثه مرگبار در مسیر غرب به شرق بزرگراه نیایش حد فاصل بین محله فرحزاد و بزرگراه یادگارامام به وقوع پیوسته است. وی افزود: بلافاصله پس از وقوع حادثه طی تماس با سامانه ۱۲۵ سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران، دو ایستگاه به محل حادثه اعزام شدند. همچنین یک مرد جوان لحظاتی قبل از واژگونی خودرو از ماشین خارج شده بود که از ناحیه مچ پای چپ، دچار جراحت شدید شده بود. ملکی ادامه داد: خودور به محل امنی منتقل شد وایمن سازی محل حادثه نیز صورت گرفت و محل برای بررسی علت حادثه تحویل عوامل پلیس راهور شد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
فرمانده انتظامی شهرستان فردیس گفت: زنی که به دلیل اختلافات خانوادگی همسر ۳۵ ساله‌اش را به قتل رسانده بود، توسط پلیس این شهرستان دستگیر شد. سرهنگ بیژن جنتی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در پی اعلام مفقودی یک ماهه مردی ۳۵ ساله توسط همسر و مادرش، رسیدگی به موضوع در دستورکار ماموران کلانتری ۱۱ مرکزی شهرستان فردیس قرار گرفت. وی اظهار داشت: در تحقیقات اولیه ماموران مشخص شد فرد مفقود شده اختلاف خانوادگی با همسرش داشته که این موضوع احتمال قتل وی توسط همسرش افزایش داد. فرمانده انتظامی شهرستان فردیس گفت: ماموران با انجام اقدامات پلیسی متوجه شدند شب قبل از مفقودی، مقتول با همسرش دچار اختلاف شده و با هم درگیر شده‌اند. جنتی افزود: در ادامه همسر مقتول به کلانتری دعوت و در تحقیقات ابتدا منکر وجود هرگونه اختلاف و درگیری با همسرش شد، اما با مشاهده مستندات به ناچار لب به اعتراف گشود و بیان کرد که از ابتدای ازدواج با همسرش اختلاف داشتند و طبق معمول در شب حادثه با همسرش درگیری لفظی پیدا کرده‌اند که این درگیری منجر به قتل همسرش شده است.

اخبار بیشتر