1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

درگیری‌ها در لیبی شدت یافت؛ بمباران در طرابلس

جنگ داخلی در لیبی شدت گرفت؛ از حمله هوایی به طرابلس تا فرار آمریکایی‌ها

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور
جنگ داخلی در لیبی شدت گرفت؛ از حمله هوایی به طرابلس تا فرار آمریکایی‌ها

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

جنگ داخلی در لیبی شدت گرفت؛ از حمله هوایی به طرابلس تا فرار آمریکایی‌ها - 1

به گزارش نامه نیوز، روز گذشته «ارتش ملی لیبی» مستقر در شرق عملیات هوایی خود بر فراز پایتخت را آغاز کرد. جنگنده‌های ارتش ملی لیبی مواضع و تجمعات وابسته به نیروهای دولت وفاق ملی در طرابلس را بمباران کردند. همچنین براساس گزارش‌های رسانه‌ای، خالد حفتر پسر خلیفه حفتر عملیات طرابلس را هدایت می‌کند.

پس از درگیری‌های شدید نیروهای دولت وفاق ملی لیبی (مستقر در غرب) با نیروهای موسوم به «ارتش ملی» (مستقر در شرق این کشور) در جنوب طرابلس، نیروهای دولت وفاق حمله نیروهای حفتر را دفع کردند در این میان اخبار متناقضی از کنترل دولت وفاق و نیروهای حفتر بر فرودگاه شهر طرابلس منتشر شده‌اند.

همچنین امروز مایک پمپئو پس از گذشت یک هفته از جنگ داخلی لیبی بالاخره بیانیه‌ای صادر کرد و طی آن مواضع صریح ایالات متحده را بیان داشت این در حالی است که مواضع واشنگتن نقطه مقابل مسکو در لیبی است چرا که روسیه درباره توقف عملیات داخلی در این کشور رای منفی داد

ترکیه نیز به دنبال حملات هوایی به حفتر هشدار داد.

جنگ داخلی در لیبی شدت گرفت؛ از حمله هوایی به طرابلس تا فرار آمریکایی‌ها - 7

در همین حال روز گذشته همزمان با آغاز این عملیات، فرماندهی نظامی آمریکا در آفریقا (آفریکام) از خارج کردن نیروهای خود و کارمندان خارجی از لیبی از طریق دریا خبر داد.

توماس والدهاوزر، سخنگوی فرماندهی نظامی آمریکا در آفریقا در بیانیه‌ای اعلام کرد، واقعیات امنیتی در لیبی اوضاع این کشور را بسیار پیچیده کرد و اینکه چه رخ خواهد داد غیرقابل پیش‌بینی است.

فرماندهی مرکزی آمریکا در آفریقا (آفریکام) اعلام کرده که مأموریت ناوهای آمریکا خارج کردن سربازان آمریکایی از ساحل جنزور در غرب طرابلس بوده است.

به گزارش روسیاالیوم در بیانیه این فرماندهی آمده است که آمریکا این سربازان را به صورت موقت و با توجه به شرایط امنیتی از طرابلس لیبی خارج کرده است.

یک نوار ویدیویی منتشر شده نشان می‌دهد دو ناوچه آمریکایی در سایه تداوم عملیات نیروهای ارتش مستقر در شرق این کشور و پیشروی به سمت طرابلس در حال خارج کردن نیروهای نظامی در غرب طرابلس هستند.

آفریکام در بیانیه خود آورده است، متعهد به حمایت نظامی از هیئت‌های دیپلماتیک و نیروهای ضد ترور خود و تقویت همکاری و بهبود اوضاع امنیتی در سراسر منطقه است.

آفریکام در حالی این بیانیه را صادر کرده است که جنگنده‌های دولت وفاق ملی لیبی مناطق تجمع نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی تحت فرماندهی خلیفه حفتر در منطقه "مزده" در جنوب شهر غریان را هدف قرار دادند. همزمان گروهی از گردان ویژه نیروهای بازدارنده دولت وفاق وارد محورهای درگیری در جنوب طرابلس شدند.

شبکه اسکای نیوز گزارش داد که یک جنگنده دولت توافق ملی پایگاه «ارتش ملی» وابسته به خلیفه حفتر در جنوب طرابلس را هدف قرار داد.

همچنین اسماعیل شکری، عضو اتاق عملیات نظامی مرکزی وابسته به ستاد مشترک وابسته به دولت وفاق از به اسارت درآمدن خواهرزاده خلیفه حفتر در درگیری‌های رخ داده در جنوب شهر العزیزیه خبر داد.

در مقابل احمد المسماری، سخنگوی نیروهای حفتر ضمن اعتراف به کشته شدن ۱۵ تن از این نیروها از زمان آغاز درگیری‌ها در پنج‌شنبه گذشته، اینکه نیروهای حفتر کنترل فرودگاه قدیمی طرابلس را از دست داده باشند را تکذیب کرد.

المسماری گفت: به یگان هوایی وابسته به حفتر دستور داده شد هر جنگنده‌ای بر فراز منطقه عملیات در طرابلس و اطراف آن و فرودگاهی که از آنجا به پرواز درآمدند را هدف قرار بدهند.

جنگ داخلی در لیبی شدت گرفت؛ از حمله هوایی به طرابلس تا فرار آمریکایی‌ها - 20

مکرون و گوترش در یک تماس تلفنی بر اهمیت حل سیاسی بحران فعلی لیبی طبق قوانین حقوق بشری و قطعنامه شورای امنیت تاکید کردند.

در همین راستا گروه هفت کشور بزرگ صنعتی غرب با انتشار بیانیه‌ای به گروه‌های درگیر در لیبی نسبت به  سوء استفاده از تاسیسات نفتی در درگیری‌ها هشدار داده و تاکید کردند، این تاسیسات، تولیدات و درآمدهای نفتی لیبی متعلق به مردم این کشور است و هیچ گروهی حق ندارد از آنها در راستای تحقق منافع سیاسی خود استفاده کند.

وزرای خارجه این گروه به خلیفه حفتر در مورد ادامه عملیاتش علیه طرابلس و تهدید دولت وفاق هشدار داده و از او خواستند به این حمله پایان دهد، در غیر این صورت با اقدامی بین‌المللی مواجه خواهد شد.

گفتنی است ساعاتی پس از انتشار این بیانیه از سوی گروه هفت، هیئت سازمان ملل در لیبی اعلام کرد که به رغم درخواست این سازمان برای آتش‌بس انسانی دو ساعته در طرابلس، درگیری‌ها در جنوب این استان همچنان ادامه دارد.

جنگ داخلی در لیبی شدت گرفت؛ از حمله هوایی به طرابلس تا فرار آمریکایی‌ها - 25

آتش بس در حالی انجام نمی شود که خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت بهداشت دولت تحت حمایت سازمان ملل در لیبی اعلام کرد: دستکم 21 نفر از ابتدای یورش جناح ژنرال حفتر کشته شده اند.  ۲۷ نفر نیز در همین مدت زخمی شده‌اند.

در همین حال وخامت اوضاع لیبی به استعفای نایب رئیس شورای ریاست جمهوری لیبی در اعتراض به عملکرد فایز السراج رئیس این شورا، انجامید.

به گزارش العربیه، علی القطرانی در اعتراض به آنچه «تکروی فایز السراج در تصمیم گیری‌ها» نامید از مقام خود استعفا کرد.

وی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد رفتارهای السراج که به تحریک شبه نظامیان صورت می‌گیرد، لیبی را با مشکلات بیشتری روبرو می‌کند و به دودستگی‌های بیشتر منجر می‌شود.

جنگ داخلی در لیبی شدت گرفت؛ از حمله هوایی به طرابلس تا فرار آمریکایی‌ها - 30

لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

از آغاز حمله نیروهای حفتر به طرابلس ۳۲ نفر کشته شده‌اند

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاري صدا و سيما؛ ­به نقل از خبرگزاری فرانسه از طرابلس، دولت وفاق ملی لیبی که جامعه بین الملل آن را به رسمیت می‌شناسد روز دوشنبه اعلام کرد از آغاز حمله نیروهای وابسته به ژنرال خلیفه حفتر به طرابلس پایتخت این کشور، ۳۲ نفر کشته شده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

آمریکا خواستار توقف فوری عملیات علیه طرابلس شد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
آمریکا خواستار توقف فوری عملیات علیه طرابلس شد

اعتمادآنلاین| «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: واشنگتن عمیقا نگران درگیری‌ها در نزدیکی طرابلس است و می‌خواهد برای توقف جنگ مذاکره انجام بگیرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا تاکید کرد: با شرکای بین‌المللی برای اعمال فشار بر رهبران لیبی جهت بازگشت به میز مذاکراتی که با وساطت غسان سلامه نماینده سازمان ملل در امور لیبی انجام خواهد گرفت، تلاش می‌کنیم.

پامپئو در بیانیه خود آورده است: صراحتا اعتراض خود را به حمله نظامی که نیروهای خلیفه حفتر فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی به طرابلس شروع کرده‌اند، اعلام کرده‌ایم و خواهان توقف فوری عملیات نظامی علیه پایتخت لیبی هستیم.

پامپئو یادآور شد: حمله نظامی به طرابلس غیرنظامیان را در معرض خطر قرار داده و تمامی احتمالات آینده بهتر برای تمامی شهروندان لیبیایی را از بین می‌برد.

در مقابل روسیه روز گذشته از صدور بیانیه‌ شورای امنیت درباره اوضاع لیبی میان تداوم عملیات نیروهای تحت امر سرتیپ بازنشسته علیه طرابلس، پایتخت، ممانعت به عمل آورد.

عملیات حفتر موسوم به» طوفان کرامت» با عملیات دولت وفاق مستقر در غرب لیبی که جامعه جهانی آن را به رسمیت می‌شناسد با آغاز عملیات «آتشفشان خشم» روبه‌رو شده است.

یک منبع دیپلمات تاکید کرد: روسیه با ذکر نام نیروهای حفتر در این بیانیه مخالفت کرد و اصرار داشت این بیانیه خطاب به همه طرف‌ها باشد.

بنا به اظهارات این دیپلمات، آمریکا نیز در مقابل با هر بیانیه‌ای که شامل نامی از نیروهای حفتر نباشد، مخالفت کرد.

این دیپلمات ادامه داد: پیش‌نویس بیانیه‌ای که روسیه در شورای امنیت جلوی آن را گرفت خواستار مواخذه و مجازات عاملان نابودی امنیت و ثبات در لیبی شده بود.

به گفته این منبع، این پیش‌نویس بیانیه از نیروهای حفتر خواسته بود تمامی اقدامات نظامی اضافی را کنار بگذارند و در عین حال تمامی طرف‌ها را به توقف فعالیت‌های نظامی فراخوانده بود.

خبرنگار الجزیره نیز گزارش داد، پیش‌نویس بیانیه اقدام نظامی در نزدیکی طرابلس را تهدیده کننده ثبات لیبی و چشم اندازهای میانجی‌گری سازمان ملل و حل سیاسی فراگیر بحران این کشور خوانده بود.

در این پیش‌نویس همچنین از تمامی طرف‌ها خواسته شده بود هرگونه اظهارات تند و تنش‌آمیز را متوقف کرده و مذاکره را از سر بگیرند و برای فراهم سازی شرایط مناسب جهت برگزاری مذاکرات ملی طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، وارد عمل شوند.

از سوی دیگر، جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس اعلام کرد: هیچ توجیهی برای تحرکات ارتش ملی لیبی وجود ندارد.

او توییت کرد: امروز (دوشنبه) وضعیت لیبی را با مقامات اتحادیه اروپا در میان می‌گذارد و این مذاکرات روی ترغیب به خویشتن‌داری و اجتناب از خونریزی‌ها متمرکز خواهد بود.

براساس تاکید وزیر خارجه انگلیس، لندن از نزدیک اوضاع لیبی را تحت نظر دارد و بعد از برگزاری جلسه روز جمعه شورای امنیت به رهبری انگلیس و صدور بیانیه گروه ۷ گام‌های آتی با اتحادیه اروپا را امروز در بروکسل برمی‌دارد.

او خاطرنشان کرد: به هر شیوه‌ای به خویشتن‌داری دعوت خواهیم کرد.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

هشدار ترکیه نسبت به پیامدهای عملیات حفتر در طرابلس

ایسناخبرگزاری ایسنا
هشدار ترکیه نسبت به پیامدهای عملیات حفتر در طرابلس

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که تشدید خطرناک اوضاع در لیبی به دلیل عملیات نظامی علیه طرابلس، بسیار نگران کننده است. چنین تلاش‌هایی فقط به ساکنان غیرنظامی آسیب نمی‌رساند و بی ثباتی در کشور را بیشتر نمی‌کند، بلکه مانع از روند سیاسی سازمان ملل در لیبی می‌شود.

وزارت خارجه ترکیه تاکید کرد، بسیار اهمیت دارد که در این شرایط منطق سلیم و عقلانیت حکم فرما شود تا تنش کاهش یافته و برقراری آرامش تضمین شود.

ترکیه حمایت خود را از تلاش‌های آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل و غسان سلامه، فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی جهت حل و فصل سیاسی نزاع در این کشور اعلام کرد و از جامعه بین الملل خواست تا موضعی یکپارچه برای تایید این روش اتخاذ کند.

وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای دیگر تاکید کرد که آنکارا به شهروندان ترکیه‌ای نسبت به سفر به لیبی به دلیل تشدید اوضاع در این کشور هشدار می‌دهد.

وزارت خارجه ترکیه با این وجود اعلام کرد که سفارت ترکیه در طرابلس و کنسولگری این کشور در مصراته به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

خواندن خبر در سایت منبع

مشارکت نیروهای اماراتی و مصر در عملیات تهاجمی حفتر علیه طرابلس

تسنیمخبرگزاری تسنیم
مشارکت نیروهای اماراتی و مصر در عملیات تهاجمی حفتر علیه طرابلس

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه لبنانی «الاخبار» اعلام کرد بازدید اخیر «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهوری مصر با همراهی «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی از پایگاه نظامی «محمد نجیب» در مصر، با هدف اطمینان‌بخشی به نیروهای مصری و اماراتی انجام شد که در عملیات نیروهای ژنرال خلیفه حفتر در پایتخت لیبی مشارکت خواهند کرد. در این پایگاه، شماری از خلبانان اماراتی به همراه همقطاران مصری‌شان حضور دارند که قرار است در حمایت از تحرکات نظامی این ژنرال شورشی لیبیایی در طرابلس حملات هوایی صورت دهند.

گزارش رسانه‌های محلی در لیبی حاکی‌ست که نیروهای ژنرال حفتر و نیروهای دولت وفاق ملی نخستین عملیات هوایی در حومه طرابلس را صورت دادند. هواپیماهای حفتر حملات در نزدیکی فرودگاه متروکه طرابلس را از خاک مصر، و مشخصا از پایگاه نظامی «محمد نجیب» آغاز کردند.

پایگاه «محمد نجیب»، که مشرف به ساحل دریای مدیترانه است، بزرگ‌ترین پایگاه نظامی در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود.

خلیفه حفتر، که از اسلام برگشته و مبارزه با اسلام‌گرایان را بر پرچم خود درج کرده است، رویای فتح آسان و فوری طرابلس را دارد. در واقع، این ژنرال شورشی در لیبی حمله به طرابلس را پس از دریافت چراغ سبز از سوی عربستان سعودی، امارات و مصر آغاز کرده است. این حکومت‌های عربی در واقع همان سیاستی را در لیبی علیه اخوان‌المسلمین دنبال می‌کنند که در یمن علیه جنبش مردمی «انصارالله» به‌کار برده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اخبار «لیبی»، لیبی، روسیه، شورای امنیت و ایالات متحده آمریکا از تلگرام

💢 خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع نظامی در طرابلس گزارش داد که گروه شبه‌نظامی موسوم به «ارتش ملی لیبی» به رهبری خلیفه حفتر، به ۳۰ کیلومتری این شهر رسیده‌اند.


مخالفت سازمان ملل با حملات نیروهای ژنرال حفتر به پایتخت لیبی

شورای امنیت سازمان ملل متحد از نیروهای ژنرال خلیفه حفتر خواست تا همه تحرک‌های نظامی را متوقف کند.


لیبی/ نیروهای ژنرال «خلیفه حفتر» فرودگاه طرابس را گرفتند

ژنرال خلیفه حفتر (ژنرال بازنشسته ارتش لیبی) اعلام کردند فرودگاه طرابلس را تصرف کردند.

نیروهای حفتر حمله به پایتخت (طرابلس) را از دیروز آغاز کردند.

دولت قانونی لیبی در طرابلس حالت فوق العاده اعلام کرده و از ارتش و نیروهای امنیتی خواسته با مهاجمان مقابله کنند‌.

دولت طرابلس از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته می‌شود.

خلیفه حفتر خود را دولت قانونی لیبی می‌داند.

روسیه، عربستان سعودی، امارات و مصر مهمترین حامیان ژنرال حفتر هستند

قطر و ترکیه مهمترین مخالفان ژنرال حفتر هستند/ عصرایران


💢جلسه شورای امنیت درباره لیبی پشت درب‌های بسته

❗️شورای امنیت سازمان ملل بامداد شنبه برای بررسی وضعیت لیبی و حمله شبه‌نظامیان گروه موسوم به «ارتش ملی لیبی» به شهر «طرابلس»، به درخواست بریتانیا جلسه اضطراری و غیرعلنی تشکیل داد.

❗️نماینده انگلیس در سازمان ملل به نیروهای ارتش ملی لیبی به رهبری ژنرال «خلیفه حفتر» هشدار داد که هرچه سریع‌تر دست از حمله به طرابلس کشیده و به مواضع قبلی خود در شرق این کشور بازگردند.

❗️نماینده فرانسه در شورای امنیت نیز با تأکید بر اینکه هیچ راهکار نظامی برای بحران لیبی وجود ندارد، ضمن دعوت از تمام طرف‌ها به آرامش، از آنها خواست که خویشتن‌داری از خود نشان دهند.


جلسه شورای امنیت درباره لیبی پشت درب‌های بسته

🔹 شورای امنیت سازمان ملل بامداد شنبه برای بررسی وضعیت لیبی و حمله شبه‌نظامیان گروه موسوم به «ارتش ملی لیبی» به شهر «طرابلس»، به درخواست بریتانیا جلسه اضطراری و غیرعلنی تشکیل داد.

🔸 نماینده انگلیس در سازمان ملل به نیروهای ارتش ملی لیبی به رهبری ژنرال «خلیفه حفتر» هشدار داد که هرچه سریعتر دست از حمله به طرابلس کشیده و به مواضع قبلی خود در شرق این کشور بازگردند.

🔹 نماینده فرانسه در شورای امنیت نیز با تاکید بر اینکه هیچ راهکار نظامی برای بحران لیبی وجود ندارد، ضمن دعوت از تمام طرف‌ها به آرامش، از آنها خواست که خویشتن‌داری از خود نشان دهند.

#تحولات_منطقه


💢روسیه مانع انتشار بیانیه شورای امنیت علیه نیروهای حفتر در لیبی شد

❗️روسیه مانع از انتشار یک بیانیه سازمان ملل شده است که به طور خاص، خواستار توقف پیشروی نیروهای ژنرال حفتر به سوی طرابلس پایتخت لیبی بوده است.


نظرها

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
به تازگی و پس از تودیع سردار نصیری از فرماندهی حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و معارفه سردار سرتیپ فتح‌الله جمیری شایعه‌ای در فضای مجازی با عنوان فرار یک فرمانده سپاه در کانا‌ل‌ها و رسانه‌های معاند منتشر شد. سردار علی نصیری فرمانده سابق حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیرامون شایعات منتشر شده در رسانه‌های ضدانقلاب مبنی بر خروج وی از کشور گفت: مراسم تودیع بنده در روز شنبه انجام شد و این مسئله‌ی عادی سازمانی است. سردار نصیری افزود: آن چیزی که اعلام شد صرفا یک شیطنت رسانه‌ای بوده است. ما پاسدار نظام و سرباز ولایت هستیم و جانمان را برای نظام و انقلاب و رهبرمان گذاشته و هرگز از این مسیر کنار نخواهیم رفت. دشمنان علاقه دارند از هر موضوعی به نفع خود بهره‌برداری کنند، اما ماه هم‌چنان پاسدار این نظام و انقلاب هستیم.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد قائم تاجگردون در اختتامیه نشست ارزیابی استقرار دولت الکترونیک در این سازمان افزود: الزامات دولت الکترونیک و همچنین تجربه بنادر موفق در جهان، دو الگو اصلی سازمان بنادر در ارائه خدمات پیشرفته الکترونیکی به ذی نفعان محسوب می‌شود. وی اضافه کرد: ​ رویکرد این سازمان، رقابت پذیری و برخورداری از برنامه مشخص در توسعه زیرساخت‌های دولت الکترونیک است. مدیرکل فناور اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر ابراز امیدواری کرد در این راستا با تغییر نگرش‌ها، برنامه ریزی منسجم و ایجاد طرح‌های کاربردی، به دستاورد‌های تازه‌ای دست یابیم. تاجگردون از پنج هدف اختصاصی و دوازده برنامه طراحی شده برای پیشبرد ۱۱ پروژه مصوب در نقشه راه هوشمندسازی بنادر خبر داد و آن را راهکاری عملگرا در جهت رفع مشکلات اساسی در بنادر دانست و گفت: به نظر می‌رسد با اجرای این برنامه‌ها در قالب یک بسته کامل، ظرف سه سال پیشرفت قابل ملاحظه‌ای را در بنادر کشور شاهد باشیم. مدیرکل فاوا سازمان بنادر نیز تاکید کرد: برای «نقاط قابل بهبود» برنامه داریم؛ چراکه سازمان بنادر خودش را با سایر بنادر دنیا مقایسه می‌کند.
الفالف21 ساعت قبل
روز گذشته نیز برخی دیگر از رسانه‌های آمریکایی از افزایش بهای بنزین در آمریکا در پی اقدام اخیر دولت ترامپ علیه کشورمان خبر دادند. مصرف‌کنندگان آمریکایی در آبان ماه گذشته نیز که دولت ترامپ تحریم‌های نفتی ایران را پس از خروج از برجام بازگرداند، شاهد افزایش بهای بنزین بودند. در آن زمان حتی تصاویری در رسانه‌های آمریکایی منتشر شد که نشان می‌داد رانندگان وسایل نقلیه از بیم افزایش احتمالی قیمت نفت و گران‌تر شدن قیمت بنزین در آمریکا، به جایگاه‌های عرضه سوخت در این کشور هجوم برده‌اند. طبق آنچه که رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند، به نظر می‌رسد دولت ترامپ با خودداری از صدور معافیت مجدد برای خریداران نفت ایران یکبار دیگر باید خود را برای افزایش بهای جهانی نفت خام و گران شدن سوخت در داخل آمریکا آماده کند. بلومبرگ اواسط تیرماه گذشته پس از انتقاد ترامپ از اوپک به خاطر بالا رفتن قیمت نفت در گزارشی نوشت اگر ترامپ واقعا می‌خواهد قیمت بنزین را در آمریکا پایین نگه‌دارد، تنها راهش این است که سیاست خود را در قبال ایران تغییر دهد.
فارسفارس21 ساعت قبل
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در جریان سفر خود به نیویورک، مقر دائمی سازمان ملل متحد، در نشست «جامعه آسیا» سخن گفت. به گزارش مانیتورینگ گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به نیویورک سفر کرده است، امروز (چهارشنبه)، در نشست موسسه «جامعه آسیا» شرکت کرد. وی در ابتدا در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آمریکایی‌ها گفته‌اند که تحریم‌ها را ادامه می‌دهند تا ایران به صورت یک کشور عادی رفتار کند، تصریح کرد که این آمریکاست که با خروج از توافقات مختلف رفتار غیرعادی از خود نشان می‌دهد. وی با اشاره به اینکه در حصول برجام کشورهای مختلف دارای منافع متخاصم در برابر هم قرار گرفته بودند، تاکید کرد که این بهترین توافقی بود که طرف‌ها می‌توانستند به آن دست پیدا کنند. در حال تکمیل …
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
وی افزود: رویداد‌های سه نفره زیادی داریم که بحث همگانی بیشتر در آن مطرح است. حتی با وجود بحث همگانی ایونت‌ها، باز هم با نگاهی به ظرفیت‌های موجود به بازیکنان مستعد توجه می‌شود. رئیس کمیته بسکتبال سه نفره و همگانی تاکید کرد: ​ امسال تلاش می‌کنیم لیگ سه نفره را راه اندازی کنیم و تور‌های باکیفیت بهتر داشته باشیم؛ لیگ و تور‌هایی که بازیکنان پنج نفره در آن کمتر بازی می‌کنند و فرصت خوبی برای بازیکنان دیگر وجود دارد که خود را در این مسابقات نشان دهند و بیشتر شناسایی شوند. بر طبق قوانین برای کاپ آسیا، ​مسابقات کوئست غرب آسیا، المپیک و جهانی باید از یک ماه زودتر، اسامی ابتدایی چهار بازیکن ثبت شود. این قانون برای همه کشور‌ها وجود دارد و فیبا سه به سه نیز به آن توجه دارد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ افزود: این مرحله برای ۵۰ سال آینده در حال کار فکری و اندیشه‌ای است تا با مشارکت همه ملت‌های اسلامی تحقق یابد و جمهوری اسلامی ایران پرچمدار این حرکت است و امروز از دولت سازی در مسیر تمدن سازی اسلامی در حال حرکت هستیم. وی در خصوص برگزاری نخستین همایش بین المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴» با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران پرچمدار مرحله دوم تمدن سازی در جهان اسلام است، گفت: این همایش با هدف نزدیک کردن افکار و اندیشه‌های دانشمندان جهان اسلام، هشتم اردیبهشت به مدت دو روز برگزار می‌شود. رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ افزود: آیین گشایش این همایش که با همکاری مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام و دانشگاه تهران برگزار می‌شود با حضور دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، تعدادی از اعضای هیئت دولت و بیش از ۱۵ نفر از اندیشمندان برجسته کشور‌های اسلامی و اروپایی برگزار خواهد شد. رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴، موضوعات آینده تحولات اجتماعی، آینده فرهنگ و تمدن اسلامی و آینده سیاست و امنیت در ۵۷ کشور اسلامی را از موضوعات این همایش بیان کرد و افزود: چگونگی توسعه علم و فناوری، آینده محیط زیست و آینده اقتصاد در جهان اسلام از دیگر موضوعات اصلی این همایش بین المللی است. دکتر رحیم صفوی همچنین با تاکید بر ظرفیت بالای گردشگری در جهان اسلام، افزود: سالانه بیش از ۵ تا ۶ میلیون گردشگر خارجی از جمله گردشگران مذهبی به ایران سفر می‌کنند و توجه به این ظرفیت مهم از مباحث همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ خواهد بود.

اخبار بیشتر