1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. حوادث
پوشش خبری

سد کرخه در آستانه جاری شدن در اهواز

سیلاب کرخه به مناطقی از شهر اهواز نفوذ کرد

همشهریخبرگزاری همشهری
سیلاب کرخه به مناطقی از شهر اهواز نفوذ کرد

جمال عالمی نیسی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون بخشی از ماشین آلات دستگاه‌های اجرایی منطقه به همراه گروه‌های جهادی و جوانان در حال انسداد سرریز سیلاب سد تنظیمی کرخه از طریق کانال چمران هستند تا از نفوذ بیشتر آب به این بخش از کلانشهر اهواز جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه هیچ گاه تصور نمی‌شد شهر اهواز از سوی رودخانه کرخه نیز تهدید شود و همه نگاه‌ها به سمت تحکیم سیل بندهای کنار کارون متمرکز شده بود افزود: هم اکنون از ۲ جبهه با احداث سیل بندها مشغول جلوگیری از نفوذ آب به بخش هایی از شهر اهواز هستیم.

فرماندار اهواز با بیان اینکه آب به منطقه پلیس راه قدیم و بخش هایی از کیانشهر اهواز رسیده ولی شدت آن زیاد نیست افزود: در این راستا برای حفظ جان شهروندان محدودیت هایی از سوی راهنمایی و رانندگی در پل روگذر کیانشهر برقرار شده است.

محدودیت تردد به شهرک صنعتی شماره ۲ اهواز

مدیر شهرک صنعتی شماره ۲ اهواز گفت: به دلیل آبگرفتگی مسیر دسترسی به این شهرک که ناشی از سرریز رودخانه کرخه است، محدودیت تردد به این شهرک صنعتی شماره ۲ اهواز از صبح روز دوشنبه اعمال شده است.

عیدی فعال در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه باید تدابیر اندیشیده شود تا از محدودیت تردد کامیون‌ها که حامل مواد اولیه کارخانجات در شهرک صنعتی شماره ۲ اهواز هستند جلوگیری یا حداقل کاسته شود خواستار همراهی و مساعدت فرماندهی راهنمایی و رانندگی اهواز برای ورود کامیون‌های حامل کالا و مواد اولیه به داخل این شهرک صنعتی شد.

وی با این حال گفت: واحدهای تولیدی واقع در شهرک صنعتی شماره ۲ اهواز به علت ارتفاع نسبتا' مناسب از سطح زمین، در معرض آبگرفتگی نیستند.

از سوی دیگر با بالا آمدن سطح آب کارون به بیش از سه هزار و ۲۰۰ متر مکعب در ثانیه، تدابیری جدیدی از سوی پلیس برای ممنوعیت تردد کامل شهروندان در سواحل کارون اعمال شده است.

با ممنوعیت تردد خودروها از سواحل کارون، ترافیک سنگینی بر بخش‌های مرکزی کلانشهر اهواز حاکم شده است، این درحالی است مدارس این شهر همچنان تعطیل است و پیش بینی می‌شود با بازگشایی مدارس از روز شنبه ۲۴ فروردین، ترافیک شهری اهواز با گره‌های کور و سنگین رو به رو شود.

به گزارش ایرنا سیلاب مهیب و طغیان رودخانه‌های کرخه، دز و کارون سبب آبگرفتگی مناطق وسیعی از شهرهای دشت آزادگان، شوش، شوشتر (شعیبیه)، حمیدیه، بستان و بخش‌های الهایی و اسماعیلیه اهواز شده است.

بیش از ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شمال، مرکز، غرب و جنوب خوزستان دچار آبگرفتگی شده است و بیش از ۴۰۰هزار نفر در معرض سیلاب طغیانگر قرار گرفته‌اند.

بر اساس اعلام جمعیت هلال احمر خوزستان ۱۵۲ تیم برای امداد رسانی به سیل زدگان تشکیل شده است. همچنین تاکنون ۴۷ اردوگاه برای اسکان سیل زدگان در استان ایجاد شده است و ۳۰ هزار و ۴۰۰ نفر در این اردوگاه‌ها اسکان داده شده‌اند. کد خبر ۴۳۶۶۰۶

خواندن خبر در سایت منبع

ورودی آب کرخه از حمیدیه به شهر اهواز بسته شد

فارسخبرگزاری فارس
ورودی آب کرخه از حمیدیه به شهر اهواز بسته شد

علیرضا عالی پور معاون خدمات شهری شهرداری اهواز ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز، اظهار کرد: شب گذشته به دلیل افزایش خروجی سد کرخه سرریز آب کانال چمران و برخی جوی‌ها و مسیل‌های طبیعی از طریق الباجی به میدان پلیس‌راه قدیم وارد شد که در نهایت این آب به سمت سه‌راه خرمشهر و استادیوم الغدیر سرریز شد.

وی افزود: با تلاش عوامل سازمان آب و برق و ستاد مدیریت بحران ساعاتی قبل ورودی آب کرخه از حمیدیه به کانال سلمان و شهر اهواز بسته شد.

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز عنوان کرد: آب باقی‌مانده در بخش‌هایی از شهر از طریق کانال چمران به یکی از خروجی‌های زهکش آب در مسیر تالاب هورالعظیم هدایت شد و سطح آب وارد شده به اهواز در حال کاهش است.

وی گفت: افزایش خروجی سد کرخه مشکلاتی ایجاد می‌کند که سازمان آب و برق با مدل‌سازی باید مناطقی که ممکن است مورد تهدید قرار بگیرد را مشخص کند.

عالی پور گفت: در مقطع کریشان نیز آب از روی سیل‌بند عبور کرد و بخشی از آب وارد زمین‌های کشاورزی شد که در تلاش هستیم گستردگی و مسیر جریان آب را بررسی کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با خوزستان، سیل، سیل خوزستان و کرخه از تلگرام

❌سیل خوزستان

مزارع روستای خسرج روستای شیخ زویر که در حاشیه رودخانه کرخه قرار دارند زیر آب رفتند/ اگزار

صرفا جهت اطلاع:

www. sje. ir


سیل خوزستان

ضرورت تخلیه روستاهای حاشیه کرخه در دشت آزادگان

فرمانداری دشت آزادگان:

ساکنان روستاهای حاشیه رودخانه کرخه (بخش مرکزی) لازم است در اسرع وقت برای در امان ماندن از سیلاب احتمالی، روستاهای خود را تخلیه و دام‌های خود را به مکان امن انتقال دهند/ ایسنا


سیل خوزستان

آماده‌باش در دشت‌آزادگان با خروش رودخانه کرخه

🔹در پی بارش‌های اخیر و تکمیل مخزن سد کرخه، به تدریج بر دبی رودخانه کرخه افزوده می‌شود و مناطق مختلف شهرستان دشت‌آزادگان در معرض سیل قرار گرفته است/ دورق


⭕️ سیل خوزستان/ اهالی روستای «خلیفه حیدر» شوش در محاصره سیل هستند

🔸بیش از ۱۰۰ نفر از اهالی روستای «خلیفه حیدر» از توابع شوش چهار روز است که در محاصره سیلاب کرخه گرفتار شده و با توجه به افزایش خروجی سد دز درخواست اعزام قایق و امدادرسانی دارند.


سیل خوزستان

وضعیت اهالی روستای سیل‌زده عبدالخان پایین در شوش/افزایش یک متری آب

سیلاب کرخه از شامگاه گذشته وارد روستای عبدالخان پایین در شوش شد، سیلاب در این روستا به ارتفاع یک متر افزایش یافته است. /جریده


سیل خوزستان

مزارع روستای #خسرج روستای #شیخ_زویر که در حاشیه رودخانه کرخه قرار دارند زیر آب رفتند. /اگزار


نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
نخستین جلسه کمیته فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده به ریاست شجاعان مسئول کارگروه فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه برگزار شدبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ نخستین جلسه کمیته فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده به ریاست شجاعان رئیس مرکز توسعه دولت الکترونیک، فناوری و آمار وزارت کشور و مسئول کمیته فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده و حضور ناصریان معاون توسعه مدیریت و منابع و نمایندگان تام الاختیار دستگاه‌های راه و شهرسازی، نیرو، جهادکشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام خمینی، جمعیت هلال احمر، سازمان بهزیستی و سازمان نقشه برداری کشور روز سه شنبه سوم فروردین ماه در وزارت کشور تشکیل شد. در این جلسه نیاز‌های اطلاعاتی جهت ایجاد سامانه امداد و بازسازی دولت (سجاد) ارائه شده و مورد بحث و بررسی قرار گرفت. این کمیته به منظور راه اندازی سامانه جامعی برای ثبت اطلاعات خسارات ناشی از سیل و افراد حادثه دیده، هزینه‌ها و نحوه تخصیص و توزیع منابع به دستور دکتر رحمانی فضلی رئیس قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده تشکیل شده است.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
جلسه هماهنگی و استفاده از توان فکری کار آفرینان و بزرگان صنعت کشور در حوادث سیل اخیر با حضور اکبری معاون مشارکت‌های اجتماعی وزارت کشور برگزار شدبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ در این نشست که با موضوع چگونگی کمک به سیل زدگان برگزار شد اکبری معاون مشارکت‌های اجتماعی بر نقش آفرینی صنعتگران و کار آفرینان در کمک به سیل زدگان تأکید کرد. معاون مشارکت‌های اجتماعی وزارت کشور گفت: کارآفرینان می‌توانند با تمرکز بر ایجاد شغل در مناطق آسیب دیده و باز توانی نقش مهمی ایفا کنند. اکبری ضمن تشریح وضعیت سیل زدگان و خسارات وارده بر جمعیت زیادی از هموطنان گفت: کارآفرینان و صنعتگران از ظرفیت‌های خود برای کمک به هموطنان استفاده کنند و وزارت کشور آمادگی این را دارد که این اقدامات را تسهیل کند. در ادامه این نشست، نمایندگان انجمن‌ها و مجامع صنعت نیز به بیان دید گاه‌های خود پرداختند و برای کمک به سیل زدگان اعلام آمادگی کردند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴14 ساعت قبل
ساعت۲۴ -سرپرست مدیریت بحران استانداری بوشهر: نیمه شب گذشته کشتی باری ایران در خلیج فارس غرق و ۴ نفر از سرنشینان آن مفقود شده‌اند. دهقانی افزود: این مرکز با وجود وزش تندباد و مواج بودن خلیج فارس، یک فروند شناور ناجی را به منطقه مورد نظر اعزام می‌کند. سرپرست مدیریت بحران استانداری بوشهر بیان کرد: آن طور که گفته شده این لنج نیمه شب غرق شده است. این روز‌ها خلیج فارس به علت وزش تند باد مواج است و سرعت وزش باد امروز در منطقه‌ای که لنج دچار حادثه شده ۷۰ کیلومتر در ساعت بوده است. هواشناسی از هفته پیش درباره طوفانی بودن خلیج فارس هشدار داده بود.
خبر فوریخبر فوری8 ساعت قبل
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از تشکیل پرونده تعمیر و بازسازی ۹۸ هزار واحد مسکونی در مناطق سیل زده خبر داد. اسماعیل نجار معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه ۱۷۹ هزار و ۶۷۰ واحد مسکونی در مناطق سیل زده دچار خسارت شده‌اند، گفت: از این تعداد ۱۰۴ هزار و ۳۰۵ واحد تعمیری دارند که تا کنون برای ۹۸ هزار واحد از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پرونده تشکیل شده و کار پرداخت خسارت‌ها آغاز و در حال انجام است. رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از آغاز رسمی فعالیت قرارگاه بازسازی و مدیریت جامع بحران سیل خبر داد و گفت: از آنجایی که موضوع بازسازی، نوسازی و تامین خسارت به عنوان اصلی ‌ترین دغدغه مردم مناطق سیل زده می‌باشد این قرارگاه تشکیل شد تا سلسله عملیات بازسازی‌ و نوسازی‌ در مناطق سیل ‌زده زیر نظر این قرارگاه با فرماندهی وزیر کشور، انجام ‌شود و همه دستگاه‌ها، وزارتخانه‌ها، نیروهای مسلح و نیروهای مردمی دست به دست هم داده و در این راستا برای کاهش مشکلات سیل زدگان کمک کنند. نجار گفت: همچنین کمک‌‌های جمع آوری شده با توجه به نیاز جدی سیل زدگان به سرعت به مناطق سیل زده ارسال می‌شود تا با توزیع سریع در کاهش آلام و مشکلات سیل زدگان توزیع شود.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
معاون رئیس جمهور بابیان اینکه بر اساس گزارش‌های دریافتی ۲۱۵۰ خانواده ایثارگر در استان‌های مختلف دچار آسیب شده‌اند، گفت: با اقدامات صورت گرفته پرونده ۱۸۷۰ منزل خسارت دیده ایثارگران تشکیل و به بیمه کوثر ارجاع شده است که ارزیابی خسارت ۱۴۶۰ پرونده توسط کارشناسان بیمه انجام شده و تاکنون خسارت مربوط به ۱۸۰ پرونده نیز پرداخت شده است. وی با تأکید بر ضرورت تسریع در فرایند پرداخت خسارت ایثارگران افزود: مهم‌ترین مشکل در روند ارزیابی و پرداخت خسارت منازل ایثارگران این است که متأسفانه هنوز گل و لای برخی منازل تخلیه نشده و ارزیابی دقیق میزان خسارت زمانبر است که این روند باید با سرعت بیشتری پیگیری شود. حجت الاسلام والمسلمین شهیدی درباره دیگر اقدامات صورت گرفته بنیاد برای جبران خسارت ایثارگران گفت: ارائه تسهیلات مسکن، اعطای وام به اعضای خسارت دیده صندوق قرض‌الحسنه شاهد و اعطای وام اشتغال توسط صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران نیز در دستور کار قرار دارد و مطالبات معوق خانواده معظم شهدای آسیب دیده در استان‌های سیل زده به زودی پرداخت می‌شود. وی گفت: هرچند بیش از صدنفر از ایثارگران آسیب دیده در مجتمع‌های فرهنگی و توانبخشی متعلق به بنیاد اسکان داده شده‌اند، اما با تداوم این وضعیت مشکلات آنان حل نمی‌شود، بنابراین پیگیری حل اسکان موقت ضرورت دارد. حجت الاسلام والمسلمین شهیدی در پایان ضمن قدردانی از تلاش‌های اعضای ستاد بحران بنیاد شهید و امور ایثارگران بر ادامه فعالیت‌های مستمر این ستاد برای کمک به ایثارگران سیل زده تأکید کرد.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
دکتر رخشانی مهر در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: در حوزه مدارس تصمیم وزارت خانه بر این بود که هر چه زودتر کلاس‌های مناطق سیل زده دایر شود زیرا مادامی که دانش آموزان به کلاس درس نروند زندگی به حالت عادی برنگشته و این حضور می‌تواند باعث ایجاد شور و نشاط در جامعه شود. وی ادامه داد: در استان گلستان با استفاده از کمک‌های جامعه خیرین بلافاصله کانکس‌ها و حداقل‌های مورد نیاز کلاس‌های آموزشی شامل تجهیزات الکترونیکی، میز، نیمکت، وایت بردها و کامپیوتر و لپ تاپ مورد نیاز را فراهم و به منطقه ارسال کردیم؛ در استان لرستان نیز ۱۰۰ کانکس و تجهیزات مورد نیاز تأمین و در اختیار همکاران قرار گرفته است؛ در استان خوزستان هم ۱۵۰ کانکس و تجهیزات سرمایشی مورد نیاز این استان که درگیر گرماست در اختیار آموزش و پرورش استان قرار گرفت. رئیس سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به گردهمایی بزرگ خیرین کشور در مورخ ۹ اردیبهشت گفت: در این همایش برای ساخت مدارس در مناطق سیل زده تصمیم گیری می‌شود و ما امیدواریم بتوانیم نخستین دستگاهی باشیم که عملیات ساخت و ساز مدارس را در مناطق سیل زده اجرا کنیم و طبق برنامه ریزی‌های انجام شده قرار است کلنگ زنی نمادین ساخت مدارس را در سه استان سیل زده قبل از ماه مبارک رمضان در استان گلستان با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار کنیم. رخشانی مهر با اشاره به اعتبارات دولتی برای برگزاری کلاسهای آموزشی در مناطق سیل زده گفت: برای خرید تجهیزات و اصلاح سیستمهای سرمایشی و گرمایشی هر یک از استانهای گلستان، لرستان و خوزستان هر یک مبلغ ۵ میلیارد تومان و برای هر یک از استانها ۱۵ میلیون تومان برای شروع عملیات ساخت مدارس تأمین اعتبار کردیم و در حال ابلاغ این عدد هستیم و امیدواریم مشابه مدارس زلزله زده کرمانشاه بزودی شاهد بازسازی و تعمیرات اساسی مدارس باشیم. وی با تأکید بر اینکه خیرین مدرسه ساز هیچگاه دولت را رها نکردند و سازمان نوسازی مدارس نیز هیچگاه متکی به کمکهای دولتی نبوده گفت: خیرین همیشه کمک کردند، سال ۹۶ و ۹۷ بیش از ۵۰ درصد مدارسی را که تحویل آموزش و پرورش شد خیرین ساختند، در موارد بحران هم حضور خیرین بسیار چشمگیر بود و ۱۶۰ مدرسه را در استان کرمانشاه یا تحویل آموزش پرورش دادند و یا در مراحل پایانی ساخت و تحویل قرار دارد. رئیس سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: در سه استان سیل زده هم حضور مردم را به صورت چشمگیر شاهد هستیم و تماسها، جلسات و تفاهم نامه‌های زیادی میان ما و جامعه خیرین مدرسه ساز و همین طور دیگر خیرین در حال انجام است و ان شاءالله به کمک آنها مدارس سیل زده را دوباره می‌سازیم.

اخبار بیشتر