اخبار روز بازار خودرو - سه‌شنبه 20 فروردین‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار خودرو - سه‌شنبه 20 فروردین‌ماه

تغییر اندک قیمت محصولات سایپا در بازار + جدول

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
تغییر اندک قیمت محصولات سایپا در بازار + جدول
بر اساس مشاهدات میدانی امروز قیمت محصولات سایپا در بازار با افزایش یک میلیون تومانی همراه شده است.

آخرین قیمت خودرو در بازار تهران +جدول

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
آخرین قیمت خودرو در بازار تهران +جدول
اقتصاد آنلاین - محمد نقدی: آنچه در زیر می‌آید قیمت روز برخی از انواع پرفروش‌ترین خودروها در سطح بازار پایتخت طی فروردین ماه ۹۸ است که ممکن است تا ۵ درصد در مناطق مختلف تهران دارای نوسان باشد.

آخرین قیمت خودرو در بازار تهران +جدول - 2

لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

کم مصرف‌ترین خودرو‌های بازار آمریکا در سال ۲۰۱۹

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
کم مصرف‌ترین خودرو‌های بازار آمریکا در سال ۲۰۱۹
وقتی به رکورد‌های خودرویی مانند میتسوبیشی میراژ نگاه کرده و از میزان مصرف سوخت بسیار پایین این محصول ژاپنی مطلع می‌شوند؛ قید خرید خودرو‌های الکتریکی را زده و خیال خود را راحت می‌کنند.

قطعا خودرو‌های هیبریدی و برقی کم مصرف‌ترین خودرو‌های جهان هستند و از نظر میزان مصرف سوخت هیچ رقیبی ندارند. با این وجود خودرو‌های هیبریدی و برقی کارایی کافی را نداشته و خریداران و مشتریان کمپانی‌های بزرگ خودروسازان جهان؛ خرید یک خودروی معمولی و کم مصرف را ترجیح می‌دهند. در حقیقت از نظر آن‌ها خرید یک خودروی بنزینی و دیزلی مدرن؛ بسیار مناسب‌تر از خرید یک خودروی الکتریکی و هیبریدی است. این افراد وقتی به رکورد‌های خودرویی مانند میتسوبیشی میراژ نگاه کرده و از میزان مصرف سوخت بسیار پایین این محصول ژاپنی مطلع می‌شوند؛ قید خرید خودرو‌های الکتریکی را زده و خیال خود را راحت می‌کنند.

بنابراین اگر کسی به دنبال صرفه‌جویی در مصرف سوخت بوده و از خودرو‌های هیبریدی و الکتریکی هم دل‌خوشی ندارد؛ قطعا به سراغ خودرو‌های کم مصرف بنزینی و دیزلی خواهد رفت. این موضوع ساده باعث شد که ما در ادامه ۱۰ خودروی کم مصرف بنزینی و دیزلی را که در بازار ایالات‌متحده آمریکا طرفداران زیادی دارند به شما معرفی کنیم تا از خرید خودرو‌های هیبریدی و الکتریکی پشیمان شوید!

کیا فورته (سراتو) EF

کم مصرف‌ترین خودرو‌های بازار آمریکا در سال ۲۰۱۹ - 4

کیا فورته در سال ۲۰۱۹ با تغییرات زیادی همراه بوده و به خاطر مصرف سوخت پایین خود در جمع ۱۰ خودروی برتر و کم مصرف ما قرار می‌گیرد. این خودرو از یک پیشرانه ۲ لیتری چهار سیلندر با توان ۱۴۷ اسب‌بخار استفاده می‌کند. میزان مصرف سوخت ترکیبی کیا فورته EF تنها ۶٫۷ لیتر با هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش است.

جگوار XF دیزلی

کم مصرف‌ترین خودرو‌های بازار آمریکا در سال ۲۰۱۹ - 7

جگوار XF یکی از محصولات جادار و دوست داشتنی کمپانی جگوار است. مدل دیزلی این خودرو از توان یک پیشرانه ۲ لیتری توربوشارژ با قدرت ۱۸۰ اسب‌بخار استفاده کرده و میزان مصرف سوخت ترکیبی آن به ۳۵ مایل در هر گالن ایالات‌متحده آمریکا می‌رسد. تحقیقات نشان داده است که استفاده از نسخه دیزلی XF باعث کاهش هزینه‌های پرداختی شما برای تهیه سوخت مورد نیازتان شده و ۱۳۰۰ دلار صرفه‌جویی خواهید کرد.

هیوندای النترا ECO

کم مصرف‌ترین خودرو‌های بازار آمریکا در سال ۲۰۱۹ - 10

نسخه ECO هیوندای النترا ۲۰۱۹ یکی از کم مصرف‌ترین خودرو‌های جهان است. این خودرو از یک پیشرانه ۱٫۴ لیتری چهار سیلندر توربوشارژ با توان ۱۲۸ اسب‌بخار استفاده کرده و یک گیربکس ۷ سرعته دوکلاچه وظیفه انتقال قدرت موتور به چرخ‌ها را برعهده دارد. میزان مصرف سوخت ترکیبی هیوندای النترا ECO به ۳۵ مایل در هر گالن رسیده و باعث کاهش ۱۰۵۰ دلاری هزینه‌های پرداختی شما برای تهیه سوخت و … خواهد شد.

تویوتا یاریس سدان

کم مصرف‌ترین خودرو‌های بازار آمریکا در سال ۲۰۱۹ - 13

تویوتا یاریس سدان شبیه به سایر محصولات تویوتا نیست؛ اما مانند اکثر خودرو‌های تویوتا، مصرف سوخت آن بسیار پایین و قابل توجه است. در این خودرو از توان یک پیشرانه ۱٫۵ لیتری چهار سیلندر استفاده شده است. حداکثر توان پیشرانه مذکور حدود ۱۰۶ اسب‌بخار بوده و یک گیربکس ۶ سرعته دستی و یا اتوماتیک، نیروی پیشرانه مذکور را به چرخ‌ها منتقل می‌کند. میزان مصرف سوخت ترکیبی تویوتا یاریس سدان به ۳۲ مایل در هر گالن رسیده و باعث صرفه‌جویی ۱۰۵۰ دلاری صاحبانش خواهد شد.

هوندا فیت

کم مصرف‌ترین خودرو‌های بازار آمریکا در سال ۲۰۱۹ - 16

هوندا فیت از همان ابتدای عرضه در ایالات‌متحده آمریکا با استقبال فراوانی مواجه شد و هم اکنون نسخه ۲۰۱۹ آن را باید یکی از محبوب‌ترین و کارآمدترین خودرو‌ها در آمریکا دانست. این خودرو از یک پیشرانه ۱٫۵ لیتری چهار سیلندر با توان ۱۳۰ اسب‌بخار استفاده کرده و قیمت آن در حال حاضر بین ۱۶ تا ۱۷ هزار دلار است. مصرف سوخت ترکبیی هوندا فیت ۳۶ مایل در هر گالن بوده و در هر سال باعث صرفه‌جویی ۱۰۵۰ دلاری صاحبانش خواهد شد!

جگوار XE دیزل

کم مصرف‌ترین خودرو‌های بازار آمریکا در سال ۲۰۱۹ - 20

براساس تحقیقات جگوار XE دیزل یکی از بهترین خودرو‌های موجود در بازار ایالات‌متحده آمریکا در سال ۲۰۱۹ بوده و کارایی و محبوبیت بالایی دارد. این سدان بزرگ به یک پیشرانه ۲ لیتری با توان ۱۸۰ اسب‌بخار مجهز شده و میزان مصرف سوخت ترکیبی آن به ۳۶ مایل در هر گالن می‌رسد. خریداری جگوار XE موجب می‌شود که صاحبان آن در هر سال نزدیک به ۱۳۰۰ دلار صرفه‌جویی کنند.

هوندا Civic

کم مصرف‌ترین خودرو‌های بازار آمریکا در سال ۲۰۱۹ - 23

هوندا یک نماینده دیگر در لیست ما دارد و پس از هوندا فیت باید به نسخه ۱٫۵ لیتری و توربوشارژ هوندا Civic توجه کرد. این خودر در بهترین نسخه خود به انواع و اقسام آپشن‌های گوناگون مجهز شده و میزان مصرف سوخت ترکیبی آن تنها ۳۶ مایل در هر گالن است. اما میزان مصرف سوخت هوندا Civic در شهر به ۳۲ مایل رسیده و همین کافی است که با خرید آن به طور سالانه حدود ۱۰۵۰ دلار در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید!

تویوتا کرولا هاچ‌بک

کم مصرف‌ترین خودرو‌های بازار آمریکا در سال ۲۰۱۹ - 26

تویوتا کرولا هاچ‌بک یکی از ستاره‌های سال‌های اخیر کمپانی تویوتا است. این خودروی پنج درب به یک پیشرانه ۲ لیتری چهار سیلندر با توان ۱۶۸ اسب‌بخار مجهز شده و میزان مصرف سوخت آن در شهر به ۳۲ مایل در هر گالن می‌رسد. این میزان در صورت پیمایش ترکیبی به ۳۶ مایل در هر گالن رسیده و در هر سال موجب صرفه‌جویی ۱۰۵۰ دلاری خریداران خود خواهد شد!

شورلت کروز سدان دیزل

کم مصرف‌ترین خودرو‌های بازار آمریکا در سال ۲۰۱۹ - 29

این روز‌ها شورلت کروز دیزل در آمریکای شمالی فراموش شده و شاید اکنون ما روز‌های پایانی تولید این خودرو را شاهد هستیم. با این وجود نسخه ۲۰۱۹ این خودرو در دو نسخه سدان و هاچ‌بک دیزلی به تولید رسیده و یکی از کم مصرف‌ترین خودرو‌های حاضر در بازار آمریکا است. شورلت برای تولید کروز سدان از یک پیشرانه ۱٫۵ لیتری دیزلی با توان ۱۳۷ اسب‌بخار استفاده کرده و میزان مصرف سوخت آن را در شهر به ۳۱ مایل در هر گالن رسانده است. مصرف سوخت ترکیبی شورلت کروز سدان به ۳۷ مایل در هر گالن رسیده و در مجموعه این ارقام به ما می‌گویند که شورلت کروز باعث صرفه‌جویی ۱۲۵۰ دلاری خریدارانش خواهد شد!

میتسوبیشی میراژ

کم مصرف‌ترین خودرو‌های بازار آمریکا در سال ۲۰۱۹ - 32

مدل ۲۰۱۹ میتسوبیشی میراژ یکی از ارزان‌ترین خودرو‌های موجود در لیست ما است. این خودروی ارزان قیمت از یک پیشرانه ۱٫۳ لیتری با توان ۷۸ اسب‌بخار استفاده می‌کند. ولی با این وجود مصرف سوخت این خودرو از سایر محصولاتی که ذکر کردیم کمی بیشتر است. میزان مصرف سوخت میتسوبیشی میراژ در شهر به ۳۶ مایل در هر گالن رسیده و این میزان در صورت پیمایش ترکیبی به ۳۹ مایل در هر گالن خواهد رسید؛ بنابراین خریدارن این خودرو تنها ۹۵۰ دلار صرفه‌جویی خواهند کرد؛ ولی برای خرید این خودرو، فقط مبلغی نزدیک به ۱۴ هزار دلار پرداخت کرده و لذت می‌برند!

خواندن خبر در سایت منبع

عملکرد ضعیف خودروساز پرادعای آمریکایی

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
عملکرد ضعیف خودروساز پرادعای آمریکایی
به نظر می‌رسد که میزان فروش خودروهای برقی تسلا در سه ماهه نخست سال جاری میلادی از همه پیش بینی‌های انجام شده کمتر بوده است.

تسلاموتورز که یکی از موفق‌ترین و پیشگام‌ترین شرکت‌های خودروسازی در جهان به شمار می‌رود و اهداف و برنامه‌های بلندپروازانه و جاه‌طلبانه‌ای برای اختصاص سهم بزرگی از بازارهای جهانی فروش خودروهای برقی و الکتریکی دارد، حالا به نظر می‌رسد که در زمینه فروش محصولات پاک و دوستدار محیط زیست خود کمتر از حد تصور عمل کرده است چراکه پیش‌تر تحلیلگران پیش بینی کرده بودند که تسلاموتورز تحت تأثیر فروش خوب و استقبال بی نظیر مشتریان و طرفداران محیط زیست از خودروهای برقی تسلا در مدل‌های مختلف آن با سودآوری و درآمدزایی قابل ملاحظه‌ای در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی روبرو خواهد شد و این امر در افزایش سهام آن تأثیرات مثبت فراوانی را خواهد گذاشت.

اما حالا تازه‌ترین گزارش‌های منتشر شده در خلیج تایمز، از سوی این غول تکنولوژی جاه طلب و شرکت نوظهور آمریکایی نشان می‌دهد که خودروهای برقی تسلا نتوانسته‌اند به میزان موفقیت آمیزی همانطور که تحلیلگران و کارشناسان پیش‌تر پیش بینی و برآورد کرده بودند، عمل کرده و به فروش خوبی دست پیدا کنند که این امر تردیدهای جدی را نسبت به موفقیت آن در فصول آتی سال‌های آینده ایجاد کرده و موجب شده که تحلیلگران فعال در حوزه خودروهای پاک با دقت و بررسی‌های دقیق‌تری وضعیت فروش و موفقیت تسلا و خودروهای مشابه آن را در بازارهای جهانی مورد مطالعه قرار داده و پیش بینی کنند.

با توجه به عملکرد ضعیف و خارج از انتظار این خودروساز پر ادعای آمریکایی، سهام تسلاموتورز ۱۱ درصد کاهش یافت و شیب پیشرفت این شرکت بزرگ را که برای مدت‌ها صعودی بود، باری دیگر در سه ماهه نخست سال جاری میلادی نزولی کرد.

در این بازه زمانی سه ماهه، تسلاموتورز تنها توانسته است بالغ بر ۵۰ هزار دستگاه از مدل تسلا ۳ اس خود را در بازارهای جهانی به فروش برساند این در حالیست که برآورد قبلی تحلیلگران بر اساس آمار و داده‌های مؤسسه تحقیقاتی IBES، فروش ۵۹ هزار دستگاه بوده است.

این در حالیست که این خودروساز پیش‌تر اعلام کرده بود که قصد دارد تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی، حدود ۴۰۰ هزار دستگاه خودروی خود را به بازارهای جهانی عرضه کرده و به فروش برساند و حالا به نظر می‌رسد با آمارهایی که به تازگی از عملکرد و فروش واقعی آن منتشر شده، تسلاموتورز راه دشوار و درازی را تا رسیدن به هدف اعلام شده خود در پیش خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

رکورد معاینه فنی خودرو شکسته شد

برناخبرگزاری برنا
رکورد معاینه فنی خودرو شکسته شد
با هدف رفع ایراد آلایندگی؛

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ حسینی منش در توضیح افزایش مراجعات در سال ۹۷ وثبت یک رکورد جدید در مقایسه با سایر سال‌ها اظهار داشت: با عنایت به آغاز مرحله دوم طرح کاهش از ابتدای آذر ماه و کنترل مکانیزه معاینه فنی توسط دوربین در تمام ایام و ساعات شبانه روز در سطح شهر و همچنین تعهد شهروندان گرامی به مشارکت اجتماعی و رعایت قانون موجب شد میزان مراجعات به مراکز شهر تهران در سال ۹۷ در مقایسه با سال ۹۶، ۱۸ درصد و در مقایسه با سال ۹۵ بالغ بر ۶۰ درصد افزایش داشته و شهروندان به صورت محسوس شاهد نتایج مثبت این مشارکت و کاهش چشمگیر آلودگی هوا در سال ۹۷ باشند.

وی در خصوص انجام معاینه فنی برتر در مراکز شهر تهران در سال ۹۷ تصریح کرد: در سال گذشته بالغ بر ۳۶۵ هزار دستگاه خودرو موفق به اخذ معاینه فنی برتر شده‌اند. در مراکز معاینه فنی شهر تهران برای کلیه خودرو‌ها معاینه فنی برتر انجام می‌شود. خودرو‌ها می‌توانند در صورت قبولی در معاینه فنی برتر گواهی معاینه فنی برتر و در صورت عدم قبولی و احراز شرایط معاینه فنی معمولی با تمایل مالک گواهی معاینه فنی عادی دریافت کنند. در سال ۹۷، ۲۹ درصداز خودرو‌ها از آزمون آلایندگی مردودو نقص آلایندگی ۳۷۴ هزار دستگاه خودرو تشخیص و رفع ایراد شده است.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی در خصوص عملکرد واحد سیار تست کنار جاده‌ای که با مشارکت پلیس با هدف پایش مستمر و کنترل مضاعف آلایندگی خودرو‌های سنگین در شهر تهران از ابتدای مهرماه ۹۷ راه اندازی گردیده، اظهار داشت: این واحد نسبت به کنترل وضعیت آلایندگی ۵۳۸۸ دستگاه خودروی سنگین در سطح شهر اقدام کرده که از این تعداد ۸۹ درصد از آن دارای معاینه فنی و ۱۱ درصد فاقد معاینه فنی بوده است. قابل ذکر است پس از بررسی مجدد وضعیت آلایندگی خودرو‌ها، معاینه فنی ۱۰۹۶ دستگاه خودرو به علت مردودی از آزمون آلایندگی ابطال و در مجموع ۱۶۵۷ دستگاه خودرو به علت نداشتن معاینه فنی و یا مردودی در تست آلایندگی جریمه و اعمال قانون شده‌اند. با عنایت به اهمیت تاثیر آلایندگی خودرو‌های سنگین در تشدید آلودگی هوا و بالا بودن عمر میانگین خودرو‌های سنگین و به طبع عدم ایستایی این خودرو‌ها در حفظ شرایط استاندارد‌های تعیین شده از لحاظ تولید آلایندگی و نیاز مبرم به کنترل مستمر این خودرو‌ها بدون تردید اجرای این طرح با همراهی پلیس در سال ۹۸ با جدیت بیشتری انجام شده و تعداد این اکیپ‌ها افزایش خواهد یافت.

وی در خصوص اهم برنامه‌های سال ۹۸ اظهار داشت: جهت رفاه حال شهروندان گرامی یکی از برنامه‌های اصلی این ستاد در سال جدید توسعه کمی مراکز و افزایش تعداد خطوط معاینه فنی است. این مجموعه تمام تلاش خود را خواهد کرد تا نسبت به احداث و راه اندازی مرکز معاینه فنی ده خطه آسمان آبی به عنوان بزرگترین مرکز در کشور در این سال اقدام نماید. در حال حاضر مراکز معاینه فنی در شهر تهران دارای ۵۴ خط معاینه فنی است که امیدوارم با برنامه ریزی انجام شده در سال ۹۸ این تعداد خطوط به ۶۴ خط افزایش یابد. امسال مراجعه حداقل ۲٫۵ میلیون دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران پیش بینی گردیده و کلیه واحد‌های این مجموعه برای ایجاد این ظرفیت آماده و تجهیز خواهند شد. از دیگر برنامه‌ها در این سال احداث و راه اندازی یک خط ویژه با تجهیزات مدرن جهت پذیرش خودرو‌های دارای تکنولوژی جدید در مرکز معاینه فنی نیایش می‌باشد. توسعه کیفی خدمات و بحث پیاده سازی فاز‌های دیگر مدیریت امور مشتریان، افزایش اکیپ‌های تست کنار جاده‌ای، بهسازی مراکز معاینه فنی در راستای مشتری مداری و ارائه خدمات بهتر و توسعه کشوری بحث آموزش معاینه فنی از دیگر برنامه‌های ستاد در سال ۹۸ خواهد بود که با اجرای آن به صورت تفصیلی به شهروندان اطلاع رسانی خواهد شد. ضمنا"، در حال حاضر روزانه در حدود ۸۵۰۰ دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه می‌نمایند که با توجه به افزایش ساعت کاری و تعداد خطوط معاینه فنی و پیاده سازی مدیریت امور مشتریان (سیستم نوبت دهی، سامانه اعلام مدت انتظار) خودرو‌ها می‌توانند بدون معطلی نسبت به اخذ معاینه فنی خودروی خود اقدام کنند.

حسینی منش در خصوص درصد فراوانی خودرو‌های مراجعه کننده به مراکز گفت: بیشترین درصد مراجعه به مراکز مربوط به خودروی پراید با ۲۷٫۷ درصد می‌باشد و خودروی پژو ۲۰۶ با ۱۶٫۸۲ درصد و پژو ۴۰۵ با ۹٫۵ درصد در رتبه دوم و سوم قرار دارند.

وی در پایان در خصوص خودرو‌های مشمول معاینه فنی در سال ۹۸ اظهار داشت: خودرو‌های داخلی از سال ۹۳ و ماقبل خودرو‌های خارجی از سال ۲۰۱۴ و ماقبل و خودرو‌های عمومی از سال ۹۶ و ماقبل مشمول معاینه فنی هستند. در سال ۹۷، ۴ میلیون ۷۵۰ هزار فقره تخلف خودرو‌های فاقد معاینه فنی توسط دوربین ثبت و اعمال قانون شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

سرعت گیر مالیاتی فروش خودرو

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
سرعت گیر مالیاتی فروش خودرو
بازار خودروی ایران از سال گذشته با موجی بزرگ از افزایش قیمت مواجه شده و با توجه به التهاب و آشفتگی رخ داده، دلالی و واسطه‌گری نیز اوج گرفته است. در این شرایط، برخی کارشناسان، وضع مالیات‌های بیشتر بر فروش خودرو را راهکاری مناسب برای کنترل بازار و کاهش دلالی در آن عنوان می‌کنند.

به گزارش افکارنیوز،

افزایش مالیات بر فروش خودرو می‌تواند تقاضای کاذب و به اصطلاح سفته‌بازی را در بازار خودرو کاهش دهد و این موضوع در نهایت به نفع مصرف‌کننده واقعی خواهد بود، زیرا قیمت را نزولی خواهد کرد.

البته اجرای این راهکار مالیاتی، مشروط به حذف فاصله فاحش موجود میان قیمت کارخانه و بازار خودروها است، در غیر این صورت، وضع مالیات‌های بیشتر نیز نمی‌تواند التهاب قیمتی و تقاضای کاذب را پایین بیاورد. پیش از آنکه به بررسی جزئیات راهکار مالیاتی کارشناسان برای کاهش التهاب بازار خودرو بپردازیم، ابتدا مروری می‌کنیم بر آنچه در بازار طی سال گذشته رخ داد. طی سال ۹۷ به خصوص در ماه‌های پایانی، بازار خودرو با انفجار قیمتی مواجه شد و دلالی و سفته‌بازی نیز اوج گرفت. کاهش شدید تولید در کناررشد قیمت ارز و سکه و همچنین تورم انتظاری مشتریان، از جمله اصلی‌ترین دلایل صعود شدید منحنی قیمت خودرو در بازار بود، عواملی که در سال جاری نیز همچنان برقرار هستند. در کنار اینها البته سیاست قیمت‌گذاری دستوری نیز بی‌تاثیر در رشد قیمت‌ها نبود و میدان را برای فعالیت دلالان و واسطه‌گران فراخ کرد.

دولت تا ابتدای بهمن سال گذشته سیاست قیمت‌گذاری دستوری را ادامه داد و پس از آن، خودروسازان مجاز شدند محصولات خود را با فرمول حاشیه بازار به فروش برسانند. طبق این فرمول، قرار شد قیمت کارخانه‌ای خودروها پنج‌درصد زیر نرخ بازار تعیین شود تا به این واسطه فاصله فاحش قیمت کارخانه و بازار خودروها به سمت صفر میل کند. دولت البته اجازه نداد فرمول حاشیه بازار به‌صورت تمام و کمال به اجرا در بیاید و از همین رو دلالان و سفته‌بازان باز هم فرصت جولان پیدا کردند. در نتیجه، در حال حاضر بازار خودرو کماکان با قیمت‌هایی بسیار بالاتر نسبت به نرخ کارخانه‌ای محصولات، مواجه است. یکی از مسائلی که به رشد قیمت در بازار خودرو دامن زد، ایجاد تقاضای کاذب از سوی دلالان بود، به نحوی که با وجود در نظر گرفتن راهکارهای مختلف از سوی خودروسازان برای کنترل فروش (رساندن خودرو به دست مصرف‌کنندگان واقعی و حذف دلال‌ها)، واسطه‌گران حضور فعال خود را حفظ کردند. به‌عنوان مثال، خودروسازان از ابزار «هر کارت ملی یک خرید» برای کنترل فروش‌های خود استفاده کردند که اگرچه به نوبه خود اثرگذار بود، اما نتوانست مانع دلالی و واسطه‌گری شود. در این شرایط کارشناسان راهکاری مالیاتی برای کنترل فروش توسط خودروسازان ارائه می‌دهند. به اعتقاد آنها، می‌توان با وضع مالیات‌های بیشتر، بازار خودرو را به سمت پاکسازی دلالی و سوداگری هدایت کرد و ضمن آن، قیمت‌ها را نیز کاهش داد.

تدوین قانون مالیات بر خودروی دوم هر خانواده، قانون مالیات بر معاملات مکرر خودرو و همچنین قانون مالیات بر عایدی سرمایهدر خودرو، سه مسیری است که از دید کارشناسان، به واسطه آنها امکان کاستن از تقاضای کاذب و حذف دلالی از بازار خودرو وجود دارد. البته در حال حاضر از مشتریان مالیات اخذ می‌شود، منتها حرف کارشناسان این است که تعداد و مقدار آن بیشتر شود تا میل به خرید (از سمت دلالان و سفته‌بازان) کاهش یابد. در این بین، تدوین قانون مالیات بر خودروی دوم هر خانواده، موضوعی است که اگر اجرایی شود، به نوبه خود می‌تواند در کنترل فروش موثر واقع شود. با تدوین این قانون، از مشتریانی که مالک خودرو هستند و قصد دارند خودروی دیگری را خریداری کنند، مالیات اضافی دریافت خواهد شد، بنابراین این موضوع شاید بتواند انگیزه خرید را کاهش دهد.

راهکار دیگر یعنی قانون مالیات بر معاملات مکرر خودرو نیز از دید کارشناسان می‌تواند از تقاضای کاذب و دلالی و سفته‌بازی در بازار خودرو بکاهد. این مالیات که احتمالا در صورت وضع، به‌صورت پلکانی بالا خواهد رفت، بار مالی برای خریداران خواهد داشت و بنابراین می‌تواند به‌عنوان سرعت‌گیر عمل کرده و از حجم تقاضای کاذب بکاهد. اما مسیر سوم اخذ مالیات نیز به عایدی سرمایه مربوط می‌شود که به نظر می‌رسد منظور از آن، مالیات‌گیری از فروش خودروهای خریداری شده با نرخ کارخانه‌ای، در بازار آزاد است. به عبارت بهتر، کارشناسان پیشنهاد می‌دهند اگر فرد یا افرادی خودرو با نرخ کارخانه‌ای تحویل گرفتند، در صورت فروش در بازار آزاد، مشمول اخذ مالیات (از ما‌به‌التفاوت قیمت کارخانه و بازار خودروها) شوند. این راهکار از دید کارشناسان می‌تواند انگیزه خرید خودرو به قصد فروش در بازار آزاد و کسب سود هنگفت را کاهش دهد.

راهکارهای مالیاتی اما در شرایطی از سوی کارشناسان مطرح می‌شود که اجرای آنها مشروط و منوط به اجرای روشی قطعی در قیمت‌گذاری است، روشی که البته به کاهش قیمت کارخانه و بازار خودروها منجر شود. در حال حاضر به دلیل سیاست‌های دولتی، فرمول قیمت‌گذاری خودرو در حاشیه بازار به درستی اجرا نمی‌شود و در نتیجه همچنان فاصله‌ای زیاد بین نرخ کارخانه و بازار خودروها وجود دارد و کارشناسان معتقدند تا معضل حل نشود، راهکارهای مالیاتی آنها جواب نخواهد داد. در واقع وضع مالیات‌های بیشتر بر خودرو زمانی می‌تواند راهگشا بوده و به حذف دلالی و کاهش قیمت منجر شود که چیزی به اسم فاصله قیمت کارخانه و بازار خودرو وجود نداشته یا بسیار کمرنگ باشد. کارشناسان معتقدند با توجه به حاشیه سود فعلی در بازار خودرو (ناشی از شکاف بزرگ بین قیمت فروش خودرو در کارخانه با نرخ بازار)، هرگونه افزایش ضرایب مالیاتی می‌تواند به راحتی قابل تحمل باشد و از سوی دیگر، بار اضافی مالی روی دوش مصرف‌کنندگان واقعی بگذارد. بنابراین در شرایط فعلی که هنوز قیمت‌گذاری خودرو در حاشیه بازار به درستی انجام نمی‌شود، راه‌حل مالیاتی اثرگذار نخواهد بود، اما اگر دولت این معضل را حل کند، می‌توان روی تبعات مثبت آن حساب باز کرد.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با خودرو، مالیات، فروش خودرو، کم مصرف‌ترین خودرو‌ها و خودروهای امریکایی از تلگرام

🔺قیمت خودرو امروز

🔹کاهش ۲ تا ۵ میلیون تومانی قیمت‌ها

همچنان کاهش قیمت خودرو ادامه دارد


🚘 آخرین قیمت خودرو در بازار

🔸کاهش ۱ تا ۳ میلیون تومانی برخی خودروها

✅روند کاهش قیمت خودرو امروز هم ادامه داشت


اصلی‌ترین عامل افزایش قیمت خودرو

کارشناس مسائل اقتصادی:

🔹بازار خودرو یکی از آشفته‌ترین روزهای خود را پشت سر می‌گذارد.

🔹عدم تحویل خودروهای پیش‌فروش شده و افزایش بی‌محابای قیمت‌ها، صدای مشتریان این بازار را درآورده است.

🔹وجود حباب قیمت در بازار خودرو عمده‌ترین و اصلی‌ترین عامل افزایش قیمت خودرو است.

🔹مشاهده نوسانات بسیار گسترده در بازار خودرو ناشی از افزایش نقدینگی است.

اقتصادنیوز👇


✅روحانی با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرد

🗣 سبحانی‌فر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس

🔹 بنا بر اعلام مسئولان وزارت صنعت، رئیس جمهور با افزایش قیمت خودرو مخالف است /تسنیم


نظرها

در ادامه بخوانید

بازار‌های مالی در هفته‌ای که گذشت

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اجرای عملیات بازار باز در نظام بانکی به تازگی کلید خورد، در این روش بانک مرکزی با خرید و فروش اوراق بهادار دولتی به بانک‌ها، عرضه و تقاضای پول، میزان نقدینگی و تورم را کنترل می‌کند. در تالار شیشه‌ای، زنگ پایان معاملات با رشد ۵ هزار و ۲۰۲ واحدی زده شد. اگرچه شاخص کل بورس اوراق بهادار در تهران، در دو روز گذشته با کاهش روبرو بود، اما دماسنج شاخص در آخرین روز معاملات هفتگی بر روی رقم ۴۱۱ هزار و ۲۱۱ واحد ایستاد. بانک‌ها، خوروسازان و صنایع فلزی از جمله نماد‌های پربیننده تالار شیشه‌ای این هفته بودند.

بفرمایید نان ۲ میلیون تومانی/فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز21 ساعت قبل

(ویدئو) تصادف مرگبار در اتوبان نیایش

فراروفرارو17 ساعت قبل
سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران، از وقوع یک حادثه رانندگی در بزرگراه نیایش خبر داد که دو کشته و سه مصدوم داشت. ملکی گفت: آتش نشانان با استفاده از تجهیزات هیدرولیکی و استفاده از سه دستگاه جرثقیل دستی تیفور عملیات رهاسازی را آغاز کردند و بعد از دقایقی هر سه نفر را خارج کردند و تحویل عوامل اورژانس دادند. به گفته وی، خانمی که از داخل خودرو خارج شد زنده بود، اما آسیب‌های وارده شدید بود و دو نفر مرد جوان که در قسمت جلوی خودرو بودند بر اثر شدت جراحات وارده به تأیید عوامل اورژانس جان خود را از دست داده بودند. ملکی اعلام کرد: در نهایت در این حادثه دو مرد جوان فوت شده و سه نفر دچار مصدومیت شدند. خودرو به محل امن منتقل شد و محل ایمن‌سازی و تحویل عوامل راهور شد.
سلامت نیوزسلامت نیوز23 ساعت قبل
سلامت نیوز: سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران، از وقوع یک حادثه رانندگی در بزرگراه نیایش خبر داد که دو کشته و سه مصدوم داشت. ملکی گفت: آتش نشانان با استفاده از تجهیزات هیدرولیکی و استفاده از سه دستگاه جرثقیل دستی تیفور عملیات رهاسازی را آغاز کردند و بعد از دقایقی هر سه نفر را خارج کردند و تحویل عوامل اورژانس دادند. ملکی اعلام کرد: در نهایت در این حادثه دو مرد جوان فوت شده و سه نفر دچار مصدومیت شدند. خودرو به محل امن منتقل شد و محل ایمن‌سازی و تحویل عوامل راهور شد. جدای از روند حقوقی خواهش می‌کنیم برای اینکه عملیات امدادرسانی مختل نشود و تأخیر در کار آتش‌نشانان ایجاد نشود مسیر حرکت خودروها و محل حادثه را خالی و خلوت نگه دارند تا نیروها بتوانند امدادرسانی کنند.

صادرات چاقوهای چینی با نام چاقوی زنجان از ایران (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل

اخبار بیشتر