1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آخرین تحولات در سودان؛ ارتش می‌گوید کودتا نکردیم

۱۶ کشته از زمان برکناری البشیر در سودان

ایلناخبرگزاری ایلنا
۱۶ کشته از زمان برکناری البشیر در سودان

۱۶ کشته از زمان برکناری البشیر در سودان - 1

به گزارش اینا به نقل از روسیا الیوم، در جریان اعتصاب‌ها و اعتراضات دو روز گذشته در سودان به دنبال سقوط نظام حاکم و برکناری «عمر البشیر» رئیس‌جمهوری این کشور از قدرت ۱۶ نفر کشته شده‌اند.

«هشام علی» سخنگوی پلیس سودان با انتشاربیانیه‌ای در اواخر شب گذشته اعلام کرد که دست کم ۱۶ نفر در روزهای پنج شنبه و جمعه گذشته از طریق تیراندازی به تجمعات اعتراض‌آمیز کشته شده‌اند.

صدها هزار معترض روز گذشته- جمعه- یک روز پس از سقوط البشیر در خیابان‌های سودان تظاهرات بر پا کرده و از ارتش خواستند که قدرت را به یک دولت مدنی انتقالی تحویل دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

پیاده‌سازی مدل شبه نظامی مصر در سودان

تسنیمخبرگزاری تسنیم
پیاده‌سازی مدل شبه نظامی مصر در سودان

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، هنوز ابعاد و زوایای کامل تحولات سودان روشن نشده است و جعبه سیاه این تحولات به طور کامل باز نشده و امکان دارد همانند سایر کشور‌هایی که در معرض موج اول خیزش‌های مردمی یا به عبارت بهتر پروژه موسوم به بهار عربی قرار گرفتند، تا مدت‌ها در پرده ابهام باقی بماند، اما بر اساس روندی که این تحولات طی کرد، به چند نتیجه می‌توان دست یافت.

نخست اینکه موج جدید اعتراضات در سودان همانند الجزایر بعد از آن رخ داد که مرکز تحقیقات بگین- سادات در فلسطین اشغالی از موج دوم بهار عربی خبر داد و این می‌تواند نشانه‌ای از نقش مدیریتی این رژیم در دامن زدن به موج دوم این خیزش‌ها باشد کما اینکه این رژیم از موج اول هم از تونس شروع و به سایر کشور‌های عربی در شمال آفریقا و خاورمیانه عربی تسری پیدا کرد بیشترین نفع را برد و با درحاشیه قرار دادن بحران فلسطین طرح‌های توسعه‌طلبانه جدیدی را در راستای تشکیل دولت خالص یهودی در دستور کار قرار داد که در صورت انفعال جاری حاکم بر رفتار فلسطینی‌ها و کشور‌های اسلامی و عربی می‌تواند به حذف فلسطین از نقشه بینجامد. با توجه به اینکه اجرای بخش‌های مهم این طرح‌ها در چارچوب طرح موسوم به معامله قرن به بعد از انتخابات اخیر فلسطین اشغالی واگذار شده بود لذا از این جهت می‌توان نوعی ارتباط معنادار را بین خیز برای تحقق این اهداف توسعه‌طلبانه و اجرای فاز دوم موسوم به پروژه بهار عربی مشاهده کرد. آنچه در این میان مسلم است اینکه رژیم صهیونیستی در این قضیه تنها نیست و عربستان و امارات و همچنین دولت راستگرای ترامپ را در کنار خود دارد و بر همین اساس می‌توان حدس زد که کودتای اخیر در سودان با حمایت و چراغ سبز این دسته از بازیگران آشوب‌ساز صورت گرفته است که برای تقسیم ارضی در منطقه به ائتلاف هم دست زده‌اند.

دوم اینکه بررسی روند تحولاتی که در موج اول خیزش‌های عربی در کشور‌های عربی طی شد مدل‌های مختلفی را رقم زد که در مواردی هرچند اندک مانند تونس به انتقال نسبتا مسالمت آمیز قدرت و در برخی دیگر مانند لیبی، یمن و سوریه به جنگ‌های داخلی خانمانسوز و در برخی مانند مصر به روند کنترل شده اوضاع منجر شد و از این دید مدل سودان تا حدود زیادی به مدل مصر شبیه است و بر همین اساس می‌توان همان روند که در مصر طی شد را به نوعی در سودان هم سراغ داشت و نکته قابل تأمل در این میان دخالت کشور‌هایی مانند عربستان و امارات است کما اینکه پیش از برکناری عمر البشیر در سودان، ژنرال حفتر در لیبی نیز به تحرکاتی برای تصرف طرابلس دست زده بود که از حمایت مستقیم امارات، مصر و عربستان برخورداراست و احتمال دارد همین قضیه در الجزایر نیز تکرار شود.

سوم اینکه بررسی روند تحولات نشان می‌دهد که عمر البشیر در چند دهه اخیر برای حفظ قدرت به تلاش‌های گسترده دست زد و امتیازات بی‌سابقه و کلانی به طرف‌های مختلف داد که از جمله آن‌ها می‌توان به تن دادن به جدایی جنوب سودان و تجزیه آن و یا مشارکت در تجاوز عربستان و امارات به یمن اشاره کرد، اما در نهایت با حمایت مستقیم و غیرمستقیم همین بازیگران از قدرت کنار گذاشته شد و به اصطلاح می‌توان گفت: هم پیاز را خورد و هم چوب را؛ و در نهایت می‌توان گفت که اشاره به نقش عوامل خارجی در هدایت و مدیریت خیزش‌های اعتراضی در کشور‌های عربی به هیچ وجه به مفهوم نادیده گرفتن نقش مردم در این خیزش‌ها و یا نادیده گرفتن عوامل داخلی اعتراضات از جمله ناکارآمدی دولت‌های حاکم در پاسخ به مطالبات مردمی و یا شکاف‌های اقتصادی و اجتماعی داخلی و همچنین بروز و شیوع فساد در این کشور‌ها نیست بلکه تأکید بر این واقعیت است که بازیگران آشوب ساز خارجی و به طور مشخص راستگرایان امریکایی و صهیونیستی و کودتاگرایان سعودی و اماراتی از این اعتراضات برای تحقق اهداف و برنامه‌های توسعه‌طلبانه خود در چارچوب طرح موسوم به معامله قرن فرصت‌سازی می‌کنند که باید برای مقابله با آن چاره اندیشی شود.

یادداشت: احمد کاظم زاده

منبع: روزنامه جوان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

ابراز امیدواری «بوگدانوف» نسبت به برقراری ثبات در سودان

مهرخبرگزاری مهر
ابراز امیدواری «بوگدانوف» نسبت به برقراری ثبات در سودان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، «میخائیل بوگدانوف» معاون وزیر خارجه روسیه مواضعی را در قبال تحولات اخیر در سودان اتخاذ کرد.

بر اساس این گزارش، وی در خصوص آخرین تحولات سودان گفت: مسکو امیدوار است که ثبات هرچه سریع‌تر در سودان برقرار شود.

بوگدانوف اظهارات خود درخصوص تحولات سودان را در جریان دیدار با «نادر بابکر» سفیر سودان در مسکو مطرح کرد.

گفتنی است، سودان اخیرا شاهد یک کودتای نظامی و برکنار عمر البشیر از سمت ریاست جمهوری بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

ارتش: عمر البشیر در سودان محاکمه می‌شود؛ کودتا نکردیم

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور
ارتش: عمر البشیر در سودان محاکمه می‌شود؛ کودتا نکردیم

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

ارتش: عمر البشیر در سودان محاکمه می‌شود؛ کودتا نکردیم - 1

به‌گزارش نامه نیوز؛ سرهنگ عمر زین‌العابدین از فرماندهان ارتش و از مقامات بلندپایه شورای نظامی انتقالی سودان که از سوی ارتش موظف شده با گروه‌های سیاسی وارد گفت‌وگو شود در مورد تحویل عمر البشیر به دادگاه کیفری لاهه گفت: «این اقدام عمل زشتی برای سودان خواهد بود، حتی برای شورشیانی که سلاح در دست دارند، ما او را تحویل نمی‌دهیم. (…) البشیر در سودان در برابر دادگاه قرار خواهد گرفت.»

عوض بن‌عوف، وزیر دفاع سودان که اکنون رئیس شورای نظامی انتقالی است، پنج‌شنبه ۲۲ فروردین / ۱۱ آوریل بیانیه ارتش مبنی بر آغاز انتقال قدرت در این کشور را خواند. او در این بیانیه «سرنگونی رژیم»، دستگیری عمرالبشیر و انتقال او به یک «مکان امن» و تشکیل دولتی متشکل از نظامیان را اعلام کرد.

فادی العبدالله، سخنگوی دادگاه کیفری بین‌المللی لاهه در باره وضعیت البشیر گفت که اگر یکی از کشورهای عضو دادگاه لاهه او را بپذیرد، این دادگاه ناگزیر است نام این کشور را به شورای امنیت سازمان ملل اعلام کند.

سودان بر اساس قطعنامه ۱۵۹۳ ملزم به همکاری با دادگاه شورای امنیت است. بر اساس قطعنامه ۱۵۹۳ متهمان به جنایات جنگی در دارفور سودان باید در دادگاه کیفری بین‌المللی در لاهه محاکمه شوند. دادگاه بین‌المللی لاهه ۴ فوریه ۲۰۰۹ حکم بازداشت عمر البشیر را به اتهام ارتکاب «جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت» در جنگ دارفور صادر کرد. در جنگ دارفور نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر کشته و ۲، ۷ میلیون نفر آواره شدند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز خواستار تحویل عمر البشیر به دادگاه لاهه شده است. کومی نایدو، دبیرکل عفو بین‌الملل گفته است که البشیر باید به دلیل «برخی از زشت‌ترین تخطی‌ها از حقوق بشر در عصر ما»، محاکمه شود.

عمر زین‌العابدین در ادامه سخنان خود به قدرت‌گیری نظامیان و آینده سودان پرداخت و گفت: «ما کودتا نکرده‌ایم بلکه به خواسته تظاهرکنندگان عمل کرده‌ایم.»لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

رئیس شورای نظامی انتقالی سودان از قدرت کناره گیری کرد

ایلناخبرگزاری ایلنا
رئیس شورای نظامی انتقالی سودان از قدرت کناره گیری کرد

رئیس شورای نظامی انتقالی سودان از قدرت کناره گیری کرد - 1

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، «عوض بن عوف» رئیس شورای نظامی انتقالی در سودان عصر روز گذشته- جمعه- درست ۲۴ ساعت پس از ادای سوگند قانونی، از قدرت کناره گیری کرد.

بن عوف در نطقی که از تلویزیون رسمی سودان پخش شد، اعلام کرد که از سمت ریاست شورای انتقالی نظامی این کشور کنار می‌رود. وی بلافاصله اعلام کرد که «کمال عبدالمعروف» را نیز از سمت معاونت این شورا برکنار می‌کند اما جایگزینی برای او معرفی نکرد.

برخی منابع پیش از این اعلام کرده بودند که بن عوف در پاسخ به درخواست مردم خشمگین کنار خواهد رفت تا عرصه را برای انجام گفت‌وگو بین قدرت‌های سیاسی و نیروهای خیابانی با نظارت این شورا به منظور توافق بر سر دولت مدنی باز کند.

به دنبال این اعلامیه قابل انتظار صدها نفر از مردم سودان به خیابان‌ها آمدند و شعارهایی را برای سرنگونی بن عوف سر دادند.

اتحادیه غیر رسمی مشاغل سودان بیانیه‌هایی را برای دعوت مردم به حضور در خیابان‌های پایتخت و سراسر کشور صادر کرد و از اعتصاب کنندگان مقابل مقر فرماندهی ارتش این کشور خواست که محل را ترک نکنند.

بن عوف عصر روز پنج شنبه چند ساعت پس از عزل «عمر البشیر» رئیس‌جمهوری سودان توسط ارتش به عنوان رئیس شورای نظامی انتقالی این کشور سوگند یاد کرد.

وی ظهر همان روز از عزل البشیر و حفاظت از او در یک مکان امن خبر داد و اعلام کرده بود که ریاست دوره دو ساله شورای نظامی را آغاز و با برگزاری انتخابات به آن پایان می‌دهد.

بن عوف هعمچنین برای مدت سه ماه در کشور حالت فوق العاده اعلام کرده بود.

خواندن خبر در سایت منبع

رئیس جدید شورای نظامی سودان سوگند یاد کرد

مهرخبرگزاری مهر
رئیس جدید شورای نظامی سودان سوگند یاد کرد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الرساله، «عبدالفتاح البرهان» بازرس کل ارتش سودان که جمعه شب به عنوان رئیس جدید شورای نظامی سودان به جای «عوض بن عوف» منصوب شد، ادای سوگند کرد.

«عوض بن عوف» وزیر دفاع سودان که روز پنجشنبه پس از اعلام برکناری «عمر البشیر» رئیس جمهوری این کشور به عنوان رئیس شورای نظامی انتخاب شده بود، یک روز پس از مراسم ادای سوگند از سمت خود به عنوان رئیس این شورای در دوره انتقالی استعفا کرد.

بن عوف پس از اعلام استعفا و برکناری «کمال عبدالمعروف» معاون خود، «عبد الفتاح البرهان» بازرس کل ارتش سودان را به عنوان رئیس شورای نظامی سودان منصوب کرد.

هزاران نفر از مردم سودان جمعه شب با تجمع در مقابل مقر ستاد ارتش در خارطوم پایتخت این کشور به مخالفت با شورای نظامی انتقالی پرداختند.

معترضان معتقدند که با وجود سقوط حکومت البشیر، هیچ تغییری در حکومت و منتصبان آن روی نداده است. درهمین حال اتحادیه اصناف سودان نیز در بیانیه‌ای خواستار انتقال سریع قدرت به یک دولت غیر نظامی شد.

ارتش سودان روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای که ارتشبد بن عوف وزیر دفاع این کشور آن را قرائت کرد، برکناری عمر البشیر رئیس جمهوری این کشور را پس از ۳۰ سال حکومت، تائید و سه ماه حالت فوق العاده و یک ماه محدودیت رفت و آمد در این کشور شمال آفریقا اعلام کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
آمار اولیه حاکی از ۲۰ کشته و ۲۸۰ زخمی در این انفجارهاست‌. ۶ انفجار همزمان امروز در چند کلیسا و هتل در پایتخت و دیگر شهرهای سریلانکا روی داد. به گزارش عصرایران، آمار اولیه حاکی از ۲۰ کشته و ۲۸۰ زخمی در این انفجارهاست‌. هنوز جزییات و اطلاعات زیادی درباره این حوادث منتشر نشده است. ‎
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کار ایران (ایران جابکس) با هدف نزدیک کردن کارجویان، کارفرمایان و کاریابی‌های سراسر کشور از ۲ تا ۵ اردیبهشت در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود‎به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی مرکز کار ایران؛ دومین نمایشگاه بین‌المللی کار ایران با حضور ده‌ها شرکت داخلی و خارجی و همچنین وزارتخانه‌ها، نهاد‌ها و سازمان‌های دولتی و تعداد زیادی از استارت آپ‌ها برپا خواهد شد. سعید سمیعی رئیس مرکز کار ایران با بیان اینکه این نمایشگاه با مشارکت و حمایت ویژه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار می‌شود، گفت: دومین نمایشگاه بین المللی کار ایران (ایران جابکس) در سالن‌های ضلع غربی نمایشگاه بین المللی برگزار می‌شود و در کنار شرکت‌های داخلی نمایندگانی از کشور‌های آلمان، هلند، ایرلند، مالزی، قزاقستان، ارمنستان، چین و سنگاپور نیز در آن حضور خواهند داشت. به گفته سعید سمیعی رییس مرکز کار ایران، برگزاری چند همایش، نشست تخصصی، کارگاه‌های آموزشی یک‌روزه و چند روزه با حضور استادان دانشگاه و مقامات دولتی از برنامه‌های جانبی دومین نمایشگاه بین المللی کار ایران خواهد بود. سمیعی افزود: کارجویانی که به دنبال فرصت‌های شغلی منحصر بفردی در همه رده‌های سازمانی در داخل و خارج از کشورند می‌توانند فرصت ملاقات و ارسال درخواست همکاری بااین موسسات را در نمایشگاه کار ایران داشته باشند. علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر این نمایشگاه با شماره تلفن ۸۸۸۸۳۶۵۳ ستاد برگزاری نمایشگاه تماس بگیرند و یا به پایگاه اینترنتی www. iranjobex. com مراجعه کنند.
مهرمهر4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، دبیر شورای عالی امنیت ملی با صدور پیامی انتصاب سرلشکر سلامی به عنوان فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به وی تبریک گفت. متن پیام دریابان علی شمخانی به شرح زیر است: انتصاب جنابعالی را به عنوان فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صمیمانه تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. بی شک حسن اعتماد فرماندهی معظم کل قوا به جناب عالی و واگذاری این مسئولیت خطیر و راهبردی، نشأت گرفته از تقوی، مشی جهادی و انقلابی، دانش و تجربیات موفق شما در عرصه‌های مختلف مدیریتی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده است و می‌تواند به عنوان سرمایه‌ای ارزنده مسیر تعالی مستمر نهاد مقدس سپاه را، پرشتاب‌تر کند. امید است به برکت روز میلاد مولایمان حضرت ولی عصر (عج) این انتصاب شایسته منشأ برکت و خیر کثیر برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروهای مسلح و کشور عزیزمان، ایران پرافتخار باشد.
خبرآنلاینخبرآنلاین13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مراسم نیایش یکشنبه عید پاک در سریلانکا به خون کشیده شد. در چند حمله به کلیساها و هتل‌های این کشور، دست‌کم ۱۵۰ نفر کشته شده‌اند. ۲۵ نفر دیگر نیز در حمله به کلیسایی در «باتیکائولا» (Batticaloa) در شرق سریلانکا کشته شده‌اند. دو کلیسای سنت آنتونی در کلمبو و سنت سباستین در نگمبو، واقع در شمال کلمبو جزو نخستین آماج حملات بودند. به گفته رسانه‌های سریلانکایی، احتمالا تعدادی از توریست‌های خارجی نیز در این حملات کشته شده‌اند.
همشهریهمشهری15 ساعت قبل
این آمارها را خبرگزاری‌ها به نقل از منابع بیمارستانی و پلیس منتشر کرده‌اند. حدود ۱۶۰ نفر تنها در یکی از کلیساهای مورد حمله به نام سنت آنتونی مجروح شدند. سه انفجار در سه هتل لوکس در کلمبو، پایتخت سریلانکا و و دو انفجار نیز در دو کلیسا در نزدیکی این شهر روی داد. یک بمب نیز در کلیسایی دیگر واقع در نگومبو در شمال کلمبو منفجر شد. روآن گوناسکارا، سخنگوی پلیس سریلانکا می‌گوید همه انفجارها تقریبا همزمان و در حدود ساعت ۸ و ۴۵ دقیقه به وقت محلی روی داده است.
مهرمهر14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، «سامی ابوزهری» یکی از رهبران برجسته جنبش حماس در پست توئیتری خود در واکنش به مانور نظامی مشترک میان امارات و رژیم صهیونیستی تاکید کرد: این مانور مشترک در یونان دردناک و شوک آور است. وی در ادامه افزود: برگزاری این مانور مشترک ننگ بزرگی بوده و اقدامی برای تشویق هرچه بیشتر صهیونیست‌های قاتل به شمار می‌رود. ابوزهری تاکید کرد: این مانور ضربه بزرگی به امت اسلامی و ملت فلسطین محسوب می‌شود. پیشتر تلویزیون رژیم صهیونیستی از مانور نظامی مشترک میان این رژیم و امارات با حضور آمریکا و ایتالیا در یونان خبر داده بود.

اخبار بیشتر