آخرین تحولات در سودان؛ ارتش می‌گوید کودتا نکردیم
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آخرین تحولات در سودان؛ ارتش می‌گوید کودتا نکردیم

۱۶ کشته از زمان برکناری البشیر در سودان

ایلناخبرگزاری ایلنا
۱۶ کشته از زمان برکناری البشیر در سودان
پلیس سودان اعلام کرد که در جریان اعتصاب‌ها و حملات اعتراض آمیز دو روز گذشته در این کشور ۱۶ نفر کشته شده‌اند.

۱۶ کشته از زمان برکناری البشیر در سودان - 1

به گزارش اینا به نقل از روسیا الیوم، در جریان اعتصاب‌ها و اعتراضات دو روز گذشته در سودان به دنبال سقوط نظام حاکم و برکناری «عمر البشیر» رئیس‌جمهوری این کشور از قدرت ۱۶ نفر کشته شده‌اند.

«هشام علی» سخنگوی پلیس سودان با انتشاربیانیه‌ای در اواخر شب گذشته اعلام کرد که دست کم ۱۶ نفر در روزهای پنج شنبه و جمعه گذشته از طریق تیراندازی به تجمعات اعتراض‌آمیز کشته شده‌اند.

صدها هزار معترض روز گذشته- جمعه- یک روز پس از سقوط البشیر در خیابان‌های سودان تظاهرات بر پا کرده و از ارتش خواستند که قدرت را به یک دولت مدنی انتقالی تحویل دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

پیاده‌سازی مدل شبه نظامی مصر در سودان

تسنیمخبرگزاری تسنیم
پیاده‌سازی مدل شبه نظامی مصر در سودان
هنوز ابعاد تحولات سودان روشن نشده است و جعبه سیاه این تحولات به طور کامل باز نشده و امکان دارد همانند سایر کشور‌هایی که در معرض موج اول خیزش‌های مردمی یا به عبارت بهتر پروژه موسوم به بهار عربی قرار گرفتند، تا مدت‌ها در پرده ابهام باقی بماند.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، هنوز ابعاد و زوایای کامل تحولات سودان روشن نشده است و جعبه سیاه این تحولات به طور کامل باز نشده و امکان دارد همانند سایر کشور‌هایی که در معرض موج اول خیزش‌های مردمی یا به عبارت بهتر پروژه موسوم به بهار عربی قرار گرفتند، تا مدت‌ها در پرده ابهام باقی بماند، اما بر اساس روندی که این تحولات طی کرد، به چند نتیجه می‌توان دست یافت.

نخست اینکه موج جدید اعتراضات در سودان همانند الجزایر بعد از آن رخ داد که مرکز تحقیقات بگین- سادات در فلسطین اشغالی از موج دوم بهار عربی خبر داد و این می‌تواند نشانه‌ای از نقش مدیریتی این رژیم در دامن زدن به موج دوم این خیزش‌ها باشد کما اینکه این رژیم از موج اول هم از تونس شروع و به سایر کشور‌های عربی در شمال آفریقا و خاورمیانه عربی تسری پیدا کرد بیشترین نفع را برد و با درحاشیه قرار دادن بحران فلسطین طرح‌های توسعه‌طلبانه جدیدی را در راستای تشکیل دولت خالص یهودی در دستور کار قرار داد که در صورت انفعال جاری حاکم بر رفتار فلسطینی‌ها و کشور‌های اسلامی و عربی می‌تواند به حذف فلسطین از نقشه بینجامد. با توجه به اینکه اجرای بخش‌های مهم این طرح‌ها در چارچوب طرح موسوم به معامله قرن به بعد از انتخابات اخیر فلسطین اشغالی واگذار شده بود لذا از این جهت می‌توان نوعی ارتباط معنادار را بین خیز برای تحقق این اهداف توسعه‌طلبانه و اجرای فاز دوم موسوم به پروژه بهار عربی مشاهده کرد. آنچه در این میان مسلم است اینکه رژیم صهیونیستی در این قضیه تنها نیست و عربستان و امارات و همچنین دولت راستگرای ترامپ را در کنار خود دارد و بر همین اساس می‌توان حدس زد که کودتای اخیر در سودان با حمایت و چراغ سبز این دسته از بازیگران آشوب‌ساز صورت گرفته است که برای تقسیم ارضی در منطقه به ائتلاف هم دست زده‌اند.

دوم اینکه بررسی روند تحولاتی که در موج اول خیزش‌های عربی در کشور‌های عربی طی شد مدل‌های مختلفی را رقم زد که در مواردی هرچند اندک مانند تونس به انتقال نسبتا مسالمت آمیز قدرت و در برخی دیگر مانند لیبی، یمن و سوریه به جنگ‌های داخلی خانمانسوز و در برخی مانند مصر به روند کنترل شده اوضاع منجر شد و از این دید مدل سودان تا حدود زیادی به مدل مصر شبیه است و بر همین اساس می‌توان همان روند که در مصر طی شد را به نوعی در سودان هم سراغ داشت و نکته قابل تأمل در این میان دخالت کشور‌هایی مانند عربستان و امارات است کما اینکه پیش از برکناری عمر البشیر در سودان، ژنرال حفتر در لیبی نیز به تحرکاتی برای تصرف طرابلس دست زده بود که از حمایت مستقیم امارات، مصر و عربستان برخورداراست و احتمال دارد همین قضیه در الجزایر نیز تکرار شود.

سوم اینکه بررسی روند تحولات نشان می‌دهد که عمر البشیر در چند دهه اخیر برای حفظ قدرت به تلاش‌های گسترده دست زد و امتیازات بی‌سابقه و کلانی به طرف‌های مختلف داد که از جمله آن‌ها می‌توان به تن دادن به جدایی جنوب سودان و تجزیه آن و یا مشارکت در تجاوز عربستان و امارات به یمن اشاره کرد، اما در نهایت با حمایت مستقیم و غیرمستقیم همین بازیگران از قدرت کنار گذاشته شد و به اصطلاح می‌توان گفت: هم پیاز را خورد و هم چوب را؛ و در نهایت می‌توان گفت که اشاره به نقش عوامل خارجی در هدایت و مدیریت خیزش‌های اعتراضی در کشور‌های عربی به هیچ وجه به مفهوم نادیده گرفتن نقش مردم در این خیزش‌ها و یا نادیده گرفتن عوامل داخلی اعتراضات از جمله ناکارآمدی دولت‌های حاکم در پاسخ به مطالبات مردمی و یا شکاف‌های اقتصادی و اجتماعی داخلی و همچنین بروز و شیوع فساد در این کشور‌ها نیست بلکه تأکید بر این واقعیت است که بازیگران آشوب ساز خارجی و به طور مشخص راستگرایان امریکایی و صهیونیستی و کودتاگرایان سعودی و اماراتی از این اعتراضات برای تحقق اهداف و برنامه‌های توسعه‌طلبانه خود در چارچوب طرح موسوم به معامله قرن فرصت‌سازی می‌کنند که باید برای مقابله با آن چاره اندیشی شود.

یادداشت: احمد کاظم زاده

منبع: روزنامه جوان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

ابراز امیدواری «بوگدانوف» نسبت به برقراری ثبات در سودان

مهرخبرگزاری مهر
ابراز امیدواری «بوگدانوف» نسبت به برقراری ثبات در سودان
معاون وزیر خارجه روسیه در سخنانی نسبت به برقراری ثبات در سودان پس از تحولات اخیر در این کشور، ابراز امیدواری کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، «میخائیل بوگدانوف» معاون وزیر خارجه روسیه مواضعی را در قبال تحولات اخیر در سودان اتخاذ کرد.

بر اساس این گزارش، وی در خصوص آخرین تحولات سودان گفت: مسکو امیدوار است که ثبات هرچه سریع‌تر در سودان برقرار شود.

بوگدانوف اظهارات خود درخصوص تحولات سودان را در جریان دیدار با «نادر بابکر» سفیر سودان در مسکو مطرح کرد.

گفتنی است، سودان اخیرا شاهد یک کودتای نظامی و برکنار عمر البشیر از سمت ریاست جمهوری بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

ارتش: عمر البشیر در سودان محاکمه می‌شود؛ کودتا نکردیم

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور
ارتش: عمر البشیر در سودان محاکمه می‌شود؛ کودتا نکردیم
ارتش سودان اعلام کرد که عمر البشیر را تحویل دادگاه لاهه نمی‌دهد بلکه او را در سودان محاکمه می‌کند. ارتش اقدام خود در به‌دست گرفتن قدرت را کودتا ندانست.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

ارتش: عمر البشیر در سودان محاکمه می‌شود؛ کودتا نکردیم - 1

به‌گزارش نامه نیوز؛ سرهنگ عمر زین‌العابدین از فرماندهان ارتش و از مقامات بلندپایه شورای نظامی انتقالی سودان که از سوی ارتش موظف شده با گروه‌های سیاسی وارد گفت‌وگو شود در مورد تحویل عمر البشیر به دادگاه کیفری لاهه گفت: «این اقدام عمل زشتی برای سودان خواهد بود، حتی برای شورشیانی که سلاح در دست دارند، ما او را تحویل نمی‌دهیم. (…) البشیر در سودان در برابر دادگاه قرار خواهد گرفت.»

عوض بن‌عوف، وزیر دفاع سودان که اکنون رئیس شورای نظامی انتقالی است، پنج‌شنبه ۲۲ فروردین / ۱۱ آوریل بیانیه ارتش مبنی بر آغاز انتقال قدرت در این کشور را خواند. او در این بیانیه «سرنگونی رژیم»، دستگیری عمرالبشیر و انتقال او به یک «مکان امن» و تشکیل دولتی متشکل از نظامیان را اعلام کرد.

فادی العبدالله، سخنگوی دادگاه کیفری بین‌المللی لاهه در باره وضعیت البشیر گفت که اگر یکی از کشورهای عضو دادگاه لاهه او را بپذیرد، این دادگاه ناگزیر است نام این کشور را به شورای امنیت سازمان ملل اعلام کند.

سودان بر اساس قطعنامه ۱۵۹۳ ملزم به همکاری با دادگاه شورای امنیت است. بر اساس قطعنامه ۱۵۹۳ متهمان به جنایات جنگی در دارفور سودان باید در دادگاه کیفری بین‌المللی در لاهه محاکمه شوند. دادگاه بین‌المللی لاهه ۴ فوریه ۲۰۰۹ حکم بازداشت عمر البشیر را به اتهام ارتکاب «جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت» در جنگ دارفور صادر کرد. در جنگ دارفور نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر کشته و ۲، ۷ میلیون نفر آواره شدند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز خواستار تحویل عمر البشیر به دادگاه لاهه شده است. کومی نایدو، دبیرکل عفو بین‌الملل گفته است که البشیر باید به دلیل «برخی از زشت‌ترین تخطی‌ها از حقوق بشر در عصر ما»، محاکمه شود.

عمر زین‌العابدین در ادامه سخنان خود به قدرت‌گیری نظامیان و آینده سودان پرداخت و گفت: «ما کودتا نکرده‌ایم بلکه به خواسته تظاهرکنندگان عمل کرده‌ایم.»لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

رئیس شورای نظامی انتقالی سودان از قدرت کناره گیری کرد

ایلناخبرگزاری ایلنا
رئیس شورای نظامی انتقالی سودان از قدرت کناره گیری کرد
رئیس شورای نظامی انتقالی سودان یک روز پس از ادای سوگند قانونی از قدرت کناره گیری کرد.

رئیس شورای نظامی انتقالی سودان از قدرت کناره گیری کرد - 1

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، «عوض بن عوف» رئیس شورای نظامی انتقالی در سودان عصر روز گذشته- جمعه- درست ۲۴ ساعت پس از ادای سوگند قانونی، از قدرت کناره گیری کرد.

بن عوف در نطقی که از تلویزیون رسمی سودان پخش شد، اعلام کرد که از سمت ریاست شورای انتقالی نظامی این کشور کنار می‌رود. وی بلافاصله اعلام کرد که «کمال عبدالمعروف» را نیز از سمت معاونت این شورا برکنار می‌کند اما جایگزینی برای او معرفی نکرد.

برخی منابع پیش از این اعلام کرده بودند که بن عوف در پاسخ به درخواست مردم خشمگین کنار خواهد رفت تا عرصه را برای انجام گفت‌وگو بین قدرت‌های سیاسی و نیروهای خیابانی با نظارت این شورا به منظور توافق بر سر دولت مدنی باز کند.

به دنبال این اعلامیه قابل انتظار صدها نفر از مردم سودان به خیابان‌ها آمدند و شعارهایی را برای سرنگونی بن عوف سر دادند.

اتحادیه غیر رسمی مشاغل سودان بیانیه‌هایی را برای دعوت مردم به حضور در خیابان‌های پایتخت و سراسر کشور صادر کرد و از اعتصاب کنندگان مقابل مقر فرماندهی ارتش این کشور خواست که محل را ترک نکنند.

بن عوف عصر روز پنج شنبه چند ساعت پس از عزل «عمر البشیر» رئیس‌جمهوری سودان توسط ارتش به عنوان رئیس شورای نظامی انتقالی این کشور سوگند یاد کرد.

وی ظهر همان روز از عزل البشیر و حفاظت از او در یک مکان امن خبر داد و اعلام کرده بود که ریاست دوره دو ساله شورای نظامی را آغاز و با برگزاری انتخابات به آن پایان می‌دهد.

بن عوف هعمچنین برای مدت سه ماه در کشور حالت فوق العاده اعلام کرده بود.

خواندن خبر در سایت منبع

رئیس جدید شورای نظامی سودان سوگند یاد کرد

مهرخبرگزاری مهر
رئیس جدید شورای نظامی سودان سوگند یاد کرد
به دنبال استعفای رئیس شورای نظامی سودان، رئیس جدید این شورا سوگند یاد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الرساله، «عبدالفتاح البرهان» بازرس کل ارتش سودان که جمعه شب به عنوان رئیس جدید شورای نظامی سودان به جای «عوض بن عوف» منصوب شد، ادای سوگند کرد.

«عوض بن عوف» وزیر دفاع سودان که روز پنجشنبه پس از اعلام برکناری «عمر البشیر» رئیس جمهوری این کشور به عنوان رئیس شورای نظامی انتخاب شده بود، یک روز پس از مراسم ادای سوگند از سمت خود به عنوان رئیس این شورای در دوره انتقالی استعفا کرد.

بن عوف پس از اعلام استعفا و برکناری «کمال عبدالمعروف» معاون خود، «عبد الفتاح البرهان» بازرس کل ارتش سودان را به عنوان رئیس شورای نظامی سودان منصوب کرد.

هزاران نفر از مردم سودان جمعه شب با تجمع در مقابل مقر ستاد ارتش در خارطوم پایتخت این کشور به مخالفت با شورای نظامی انتقالی پرداختند.

معترضان معتقدند که با وجود سقوط حکومت البشیر، هیچ تغییری در حکومت و منتصبان آن روی نداده است. درهمین حال اتحادیه اصناف سودان نیز در بیانیه‌ای خواستار انتقال سریع قدرت به یک دولت غیر نظامی شد.

ارتش سودان روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای که ارتشبد بن عوف وزیر دفاع این کشور آن را قرائت کرد، برکناری عمر البشیر رئیس جمهوری این کشور را پس از ۳۰ سال حکومت، تائید و سه ماه حالت فوق العاده و یک ماه محدودیت رفت و آمد در این کشور شمال آفریقا اعلام کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایران، یک - آمریکا، هیچ؛ بلوف‌های «نورثروپ گرومن» سازنده پهپاد ساقط‌شده RQ-۴ درباره جنگ با جمهوری اسلامی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
توضیح، این‌که «گلوبال هاک» (Global Hawk) به معنای «شاهین جهانی» نامی است که معمولا برای اشاره به سری پهپادهای خانواده RQ-۴ از آن استفاده می‌شود و «نورثروپ گرومن» نیز ابرکمپانی نظامی-صنعتی سازنده این پهپادهاست (جزئیات بیش‌تر). اما برای درک بهتر این‌که نورثروپ گرومن چگونه پنتاگون و اکنون ترامپ را فریب داده است، ادامه این گزارش را بخوانید. در آن سند که تبلیغ نورثروپ گرومن برای محصولش به شمار می‌رفت، جنگ «در آن زمان تخیلی» با ایران به شدت پررنگ شده بود. روی هم رفته، نورثروپ گرومن به پنتاگون پیشنهاد کرده است تا ۱۵۷ پهپاد گلوبال هاک از این کمپانی خریداری کند. این‌بار نیویورک‌تایمز گزارش داد که ترامپ دستور حمله به ایران را صادر کرده، اما ناگهان این دستور را پس گرفته است [۷].
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
اسکای نیوز عربی اعلام کرد تحریم‌های وعده داده شده آمریکا که از دوشنبه علیه ایران آغاز می‌شود، بسیار سنگین خواهد بود. به گزارش خبر فوری، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پیامی توئیتری از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در روز دوشنبه خبر داد. برخی منابع عربی هم می‌گویند محصولات کشاورزی و خشکبار ممکن است فهرست روز دوشنبه ترامپ علیه ایران باشد. در این میان، برخی نیز گمان دارند که این تحریمها شامل فضای مجازی و کاربری رایانه‌ها و اینترنت است و می‌تواند کاربری ایرانیان در اینستاگرام و یا حتی گوگل را شامل شود. اکنون باید صبر کرد و دید که تحریمهای ترامپ شامل چه چیزهایی می‌شود.
الفالف1 روز قبل
گروه جهان الف، ۲ تیر ۱۳۹۸، ۰۹:۱۷ ۳۹۸۰۴۰۲۰۴۲العام نوشت: در حالی که تقریبا کمتر مقوله‌ای را در ایران می‌توان یافت که مشمول تحریم آمریکا واقع نشده باشد ترامپ مجددا از تحریم‌های جدید علیه ایران از فردا دوشنبه خبر داد. تحلیل: نفس تاکید بر اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران یعنی انکه برنامه اعمال تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی به نتیجه مطلوب کاخ سفید نرسیده است. معنای دیگر اعلام تحریم‌های جدید علیه ایران این است که از یک سو تهدید به گزینه نظامی علیه ایران کارساز نیست و از دیگر سو همچنان گزینه تحریم اقتصادی نسخه نجات بخش ترامپ از باتلاقی به نام ایران محسوب می‌شود. ترامپ علی رغم گذشت بیش از یک سال از بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران همچنان امیدوار به این سیاست است. درچنین شرایطی بدیهی است که بر میزان عصبانیت ترامپ افزوده شود و تنها راه باقیمانده فراروی خود یعنی تشدید تحریم علیه ایران را حداقل با هدفی تبلیغاتی توسعه دهد هر چند هیچ فضایی برای اعمال تحریم جدید باقی نمانده باشد.
خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
اگر دختران ما حجاب و عفاف را فهم و به قول شما فرهنگ آن را درک کرده باشند، با مشکل مواجه نخواهیم شد. وی ادامه داد: دستگاه‌های حاکمیتی بر اساس ضوابط و قانون باید درباره عفاف و حجاب عمل کنند. نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش دستگاه‌های نظارتی، گفت: قوانینی باید باشد که نه به صورت سلبی بلکه به صورت ایجابی که همان فرهنگ‌سازی است باعث ملزم شدن مردم شود. وی افزود: فرهنگ‌سازی ضرورت دارد، حوزه‌های علمیه، تریبون‌های نمازهای جمعه، رسانه‌ها و رسانه ملی باید برای ترویج عفاف و حجاب ارزشی و حفظ ناموس این مملکت دست به کار شوند تا اتفاق خاصی نیفتد. نماینده مردم اصفهان افزود: ‌ جوانی که آن را می‌بیند باخودش می‌گوید که این خانم قرآن را تفسیر می‌کند و بر اساس مشاهداتش نتیجه می‌گیرد.
فراروفرارو1 روز قبل
نکته همین‌جاست؛ تأکید بر استفاده از زنان در کادر درمانی و خدماتی بیمارستان‌های تخصصی زنان. چند ‌سال پیش بود که بیمارستان مهدیه که یک بیمارستان تخصصی زنان است، با مشکل جذب نیرو مواجه شد. قدمت بیمارستان‌های تخصصی زنان و زایمان به قبل از انقلاب می‌رسد. برای توسعه بیمارستان‌های زنان تکلیفی نداریممسئولان وزارت بهداشت می‌گویند که بیمارستان‌های جامع زنان، با توجه به فرهنگ کشور، برای تأمین آرامش زنان ایجاد می‌شوند. تأکید دستجردی بر راه‌اندازی بیمارستان‌های جامع زنان بود؛ بیمارستان‌هایی که به ‌طور کامل و در همه تخصص‌ها مربوط به زنان است و فقط زنان در آن تردد می‌کنند؛ یعنی یک بیمارستان زنانه تمام‎‌عیار.
برنابرنا1 روز قبل
یک پایگاه خبری ساعاتی قبل در گزارشی مدعی شد که در پی بروز مباحثه‌ای در جلسه‌ای در روز شنبه، بین روحانی و جهانگیری معاون اول رییس جمهور تصمیم به ترک جلسه مذکور گرفت که علی لاریجانی او را منصرف کرد. براساس گزارش ادعایی این پایگاه خبری، جهانگیری بعد از این ماجرا در محل کار خود حاضر نشد. همچنین حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور در توئیتی که به نظر می‌رسد بی ارتباط با این ماجرا نباشد، نوشت: "جلسات عالی کشور نه جای بله قربان گویی است، نه جای خطاب و عتاب و نه جای قهر و ناسازگاری. بزرگان کشور در این جلسات، دیدگاه‌های سازمانی مختلف و گاه متعارض را با صراحت تمام مطرح و تبادل نظر را تا رسیدن به بهترین تصمیم برای بهبود زندگی مردم دنبال می‌کنند. " جلسات هیئت وزیران هر هفته عصر روزهای یکشنبه و صبح روزهای چهارشنبه در ساختمان ریاست جمهوری و به ریاست رئیس جمهوری و با حضور معاون اول رئیس جمهوری و اعضای کابینه برگزار می‌شود.

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

4 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

3 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

4 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

4 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

5 روز قبلصدا و سیما1