تحولات الجزایر و بازداشت ده‌ها تن در خلال تظاهرات
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

تحولات الجزایر و بازداشت ده‌ها تن در خلال تظاهرات

مردم الجزایر خواستار برکناری تمامی افراد منتصب به بوتفلیقه شدند

موجخبرگزاری موج
مردم الجزایر خواستار برکناری تمامی افراد منتصب به بوتفلیقه شدند
روز جمعه(24 فروردین ماه)، صدها هزار نفر از مردم الجزایر در شهرهای مختلف این کشور به خیابان ها ریختند و خواستار برکناری تمامی افراد منتصب به عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور سابق الجزایر شدند.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از ینی شفق، روز جمعه (۲۴ر فروردین ماه)، صدها هزار نفر از مردم الجزایر در شهرهای مختلف این کشور به خیابان‌ها ریختند و خواستار برکناری تمامی افراد منتصب به عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور سابق الجزایر شدند. بوتفلیقه، هفته گذشته پس از دو دهه حضور در قدرت، از صحنه سیاسی الجزایر کناره گیری کرد.

در هشتمین جمعه پیاپی، شمار زیادی از معترضان الجزایری به خیابان‌های الجزیره ریختند و خواستار اصلاحات اساسی در کشورشان شدند. تظاهرات روز جمعه تنها ۳ روز پس از آن انجام می‌شود که عبدالکبار بن صالحرئیس پارلمان الجزایر به عنوان رئیس جمهور موقت الجزایر سوگند یاد کرده و قول داده تا انتخابات آزاد و شفاف را در ۳ ماه آینده در این کشور برگزار کند.

عبدالعزیز بوتفلیقه ۸۲ ساله، هفته گذشته پس از هفته‌ها تظاهرات مردمی بر علیه حاکمیت ۲۰ ساله وی بر الجزایر، از قدرت کناره گیری کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

بازداشت ده‌ها تن در هشتمین تظاهرات جمعه الجزایر

ایسناخبرگزاری ایسنا
بازداشت ده‌ها تن در هشتمین تظاهرات جمعه الجزایر
پلیس الجزایر اعلام کرد، در اعتراضات روز جمعه به دنبال درگیری‌ها با کسانی که آنها را "نفوذی" خواند، ۱۰۸ تن بازداشت و ۲۷ پلیس زخمی شدند. "انجمن قضات آزاده" نیز از نظارت بر انتخاباتی که قرار است به دستور رئیس جمهور موقت اجرایی شود، امتناع کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، «انجمن قضات آزاده» الجزایر در بیانیه‌ای اعلام کرد، بازنگری فوق‌العاده لیست‌های انتخاباتی را تحریم می‌کند که عبدالقادر بن صالح، رئیس جمهوری موقت این کشور برگزاری آن در ماه ژوئیه را اعلام کرده است.

این انجمن در این بیانیه‌ گفت: بر این انتخابات که دولت کنونی سازمان‌دهی کرده نظارت نخواهد کرد؛ دولتی که مردم مخالف آن هستند.

پیش از این هم انجمن مذکور از جنبش مردمی صلح ‌آمیز علیه ادامه نظام سیاسی قدیم ابراز حمایت و اعلام کرده بود در کنار آنها قرار دارد.

همچنین پارلمان الجزایر بن صالح را به عنوان رئیس جمهوری موقت به مدت ۹۰ روز تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در چهار ژوئیه منصوب کرد.

پس از نماز جمعه صدها معترض برای هشتمین جمعه متوالی جهت مطالبه رفتن بازمانده‌های سران نظام عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری مستعفی این کشور به خیابان‌های پایتخت رفتند. شاهدان عینی می‌گویند، پلیس ضد شورش برای متفرق کردن این تظاهرکنندگان به سمت آنها گاز اشک‌آور پرتاب کرد. تظاهر کنندگان پلاکاردهایی با محتوای «ما خواستار محاکمه همه شخصیت‌های فاسد هستیم» و «نه به باند و گروه» در دست داشته و اشخاص دیگر نیز پرچم الجزایر را به همراه داشتند. تلویزیون رسمی این کشور هم از ادامه راهپیمایی‌های مشابه در اکثر شهرهای الجزایر خبر داد.

تظاهرات روز جمعه در واقع نخستین واکنش تند معترضان علیه بن صالح بود و معترضان به رغم محدودیت‌هایی که نیروهای امنیتی از شب پنجشنبه از طریق بستن راه‌ها برای ممانعت از ورود تظاهرکنندگان به پایتخت اعمال کردند، به صورت متحد حضور داشتند. آنها از صبح روز جمعه در میدان البرید المرکزی تجمع کرده و پس از اقامه نماز جمعه تعداد آنها افزایش یافت. معترضان شعارهایی سر داده و خواستار استعفای بن صالح و اعضای لیست «باها» (اشاره به شخصتی‌های نظام سابق که اول اسامی‌شان «ب» است) شدند که شامل الطیب بلعیز، رئیس شورای قانون اساسی و نورالدین بدوی، نخست وزیر هستند. آنها همچنین خواستار محاکمه مسؤولان فاسد و تحت پیگرد قرار گرفتن اعضای «باند و گروه» شدند.

به دنبال این تظاهرات و اعتراض‌ها و استفاده پلیس از گاز اشک آور چندین تن از غیرنظامیان مصدوم شدند که برخی از آنها در همان مکان درمان و برخی دیگر به بیمارستان منتقل شدند.

پلیس روز جمعه تلاش کرد، میدان البرید را که طی هفته‌های اخیر به مرکز تجمع معترضان تبدیل شده، تخلیه کند اما ناکام ماند و برای اولین بار طی هشت هفته گذشته، پلیس الجزایر با کلاهخود و سپر از صبح روز جمعه برای ممانعت از ورود معترضان به این میدان مستقر شده و نیز برای نخستین بار از زمان آغاز اعتراضات که در کل صلح آمیز بود، خودروهای پلیس روز پنجشنبه میدان البرید را محاصره کرده و مانع از ورود تظاهرکنندگان شدند.

از سوی دیگر، بخش امنیتی الجزایر از بازداشت یک گروه تروریستی مسلح خبر داد که برای مورد هدف قرار دادن مردم این کشور و سوءاستفاده از تظاهرات برای انجام اقدامات جنایتی برنامه‌ریزی می‌کردند.

در بیانیه این بخش امنیتی آمده است، سلاح‌هایی در حوزه این گروه تروریستی پیدا کردند که در جنایت‌های ترور نیروهای منافع امنیتی الجزایر طی «۱۰ روز سیاه» مورد استفاده قرار گرفته بود و این باند تروریستی که خارجی‌ها هم بخش از اعضای آن را تشکیل می‌دهند برای شعله ور کردن تنش‌ها برنامه‌ریزی می‌کرده‌اند.

بخش منافع امنیتی الجزایر نسبت به گفت‌وگوهای ملی با هدف سوءاستفاده از کاربران شبکه‌های اجتماعی جهت جذب شبکه‌های تروریستی فراملی و تلاش برای به خدمت گرفتن نیروهای جدید از طریق سوءاستفاده از موارد نارضایتی اجتماعی به بهانه انجام اقدامات افراط گرا هشدار داد.

پایتخت الجزایر در هشتمین جمعه جنبش مردمی شاهد تشدید تدابیر امنیتی بی‌سابقه بوده و این منطقه از طریق ایجاد ایست‌های بازرسی در همه ورودی‌های آن، محاصره شده است. پلیس به اتوبوس‌هایی که از شهرهای مجاور قصد ورود به پایتخت را دارند، اجازه ورود نمی‌دهد اما با این وجود هزاران معترض در مرکز پایتخت و به ویژه در میدان البرید تجمع کرده و خواستار برکناری سران رژیم بوتفلیقه هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایران، یک - آمریکا، هیچ؛ بلوف‌های «نورثروپ گرومن» سازنده پهپاد ساقط‌شده RQ-۴ درباره جنگ با جمهوری اسلامی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
توضیح، این‌که «گلوبال هاک» (Global Hawk) به معنای «شاهین جهانی» نامی است که معمولا برای اشاره به سری پهپادهای خانواده RQ-۴ از آن استفاده می‌شود و «نورثروپ گرومن» نیز ابرکمپانی نظامی-صنعتی سازنده این پهپادهاست (جزئیات بیش‌تر). اما برای درک بهتر این‌که نورثروپ گرومن چگونه پنتاگون و اکنون ترامپ را فریب داده است، ادامه این گزارش را بخوانید. در آن سند که تبلیغ نورثروپ گرومن برای محصولش به شمار می‌رفت، جنگ «در آن زمان تخیلی» با ایران به شدت پررنگ شده بود. روی هم رفته، نورثروپ گرومن به پنتاگون پیشنهاد کرده است تا ۱۵۷ پهپاد گلوبال هاک از این کمپانی خریداری کند. این‌بار نیویورک‌تایمز گزارش داد که ترامپ دستور حمله به ایران را صادر کرده، اما ناگهان این دستور را پس گرفته است [۷].
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
اسکای نیوز عربی اعلام کرد تحریم‌های وعده داده شده آمریکا که از دوشنبه علیه ایران آغاز می‌شود، بسیار سنگین خواهد بود. به گزارش خبر فوری، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پیامی توئیتری از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در روز دوشنبه خبر داد. برخی منابع عربی هم می‌گویند محصولات کشاورزی و خشکبار ممکن است فهرست روز دوشنبه ترامپ علیه ایران باشد. در این میان، برخی نیز گمان دارند که این تحریمها شامل فضای مجازی و کاربری رایانه‌ها و اینترنت است و می‌تواند کاربری ایرانیان در اینستاگرام و یا حتی گوگل را شامل شود. اکنون باید صبر کرد و دید که تحریمهای ترامپ شامل چه چیزهایی می‌شود.
الفالف1 روز قبل
گروه جهان الف، ۲ تیر ۱۳۹۸، ۰۹:۱۷ ۳۹۸۰۴۰۲۰۴۲العام نوشت: در حالی که تقریبا کمتر مقوله‌ای را در ایران می‌توان یافت که مشمول تحریم آمریکا واقع نشده باشد ترامپ مجددا از تحریم‌های جدید علیه ایران از فردا دوشنبه خبر داد. تحلیل: نفس تاکید بر اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران یعنی انکه برنامه اعمال تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی به نتیجه مطلوب کاخ سفید نرسیده است. معنای دیگر اعلام تحریم‌های جدید علیه ایران این است که از یک سو تهدید به گزینه نظامی علیه ایران کارساز نیست و از دیگر سو همچنان گزینه تحریم اقتصادی نسخه نجات بخش ترامپ از باتلاقی به نام ایران محسوب می‌شود. ترامپ علی رغم گذشت بیش از یک سال از بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران همچنان امیدوار به این سیاست است. درچنین شرایطی بدیهی است که بر میزان عصبانیت ترامپ افزوده شود و تنها راه باقیمانده فراروی خود یعنی تشدید تحریم علیه ایران را حداقل با هدفی تبلیغاتی توسعه دهد هر چند هیچ فضایی برای اعمال تحریم جدید باقی نمانده باشد.
خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
اگر دختران ما حجاب و عفاف را فهم و به قول شما فرهنگ آن را درک کرده باشند، با مشکل مواجه نخواهیم شد. وی ادامه داد: دستگاه‌های حاکمیتی بر اساس ضوابط و قانون باید درباره عفاف و حجاب عمل کنند. نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش دستگاه‌های نظارتی، گفت: قوانینی باید باشد که نه به صورت سلبی بلکه به صورت ایجابی که همان فرهنگ‌سازی است باعث ملزم شدن مردم شود. وی افزود: فرهنگ‌سازی ضرورت دارد، حوزه‌های علمیه، تریبون‌های نمازهای جمعه، رسانه‌ها و رسانه ملی باید برای ترویج عفاف و حجاب ارزشی و حفظ ناموس این مملکت دست به کار شوند تا اتفاق خاصی نیفتد. نماینده مردم اصفهان افزود: ‌ جوانی که آن را می‌بیند باخودش می‌گوید که این خانم قرآن را تفسیر می‌کند و بر اساس مشاهداتش نتیجه می‌گیرد.
فراروفرارو1 روز قبل
نکته همین‌جاست؛ تأکید بر استفاده از زنان در کادر درمانی و خدماتی بیمارستان‌های تخصصی زنان. چند ‌سال پیش بود که بیمارستان مهدیه که یک بیمارستان تخصصی زنان است، با مشکل جذب نیرو مواجه شد. قدمت بیمارستان‌های تخصصی زنان و زایمان به قبل از انقلاب می‌رسد. برای توسعه بیمارستان‌های زنان تکلیفی نداریممسئولان وزارت بهداشت می‌گویند که بیمارستان‌های جامع زنان، با توجه به فرهنگ کشور، برای تأمین آرامش زنان ایجاد می‌شوند. تأکید دستجردی بر راه‌اندازی بیمارستان‌های جامع زنان بود؛ بیمارستان‌هایی که به ‌طور کامل و در همه تخصص‌ها مربوط به زنان است و فقط زنان در آن تردد می‌کنند؛ یعنی یک بیمارستان زنانه تمام‎‌عیار.
برنابرنا1 روز قبل
یک پایگاه خبری ساعاتی قبل در گزارشی مدعی شد که در پی بروز مباحثه‌ای در جلسه‌ای در روز شنبه، بین روحانی و جهانگیری معاون اول رییس جمهور تصمیم به ترک جلسه مذکور گرفت که علی لاریجانی او را منصرف کرد. براساس گزارش ادعایی این پایگاه خبری، جهانگیری بعد از این ماجرا در محل کار خود حاضر نشد. همچنین حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور در توئیتی که به نظر می‌رسد بی ارتباط با این ماجرا نباشد، نوشت: "جلسات عالی کشور نه جای بله قربان گویی است، نه جای خطاب و عتاب و نه جای قهر و ناسازگاری. بزرگان کشور در این جلسات، دیدگاه‌های سازمانی مختلف و گاه متعارض را با صراحت تمام مطرح و تبادل نظر را تا رسیدن به بهترین تصمیم برای بهبود زندگی مردم دنبال می‌کنند. " جلسات هیئت وزیران هر هفته عصر روزهای یکشنبه و صبح روزهای چهارشنبه در ساختمان ریاست جمهوری و به ریاست رئیس جمهوری و با حضور معاون اول رئیس جمهوری و اعضای کابینه برگزار می‌شود.

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

4 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

3 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

4 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

4 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

5 روز قبلصدا و سیما1