تحولات الجزایر و بازداشت ده‌ها تن در خلال تظاهرات
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

تحولات الجزایر و بازداشت ده‌ها تن در خلال تظاهرات

مردم الجزایر خواستار برکناری تمامی افراد منتصب به بوتفلیقه شدند

موجخبرگزاری موج
مردم الجزایر خواستار برکناری تمامی افراد منتصب به بوتفلیقه شدند
روز جمعه(24 فروردین ماه)، صدها هزار نفر از مردم الجزایر در شهرهای مختلف این کشور به خیابان ها ریختند و خواستار برکناری تمامی افراد منتصب به عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور سابق الجزایر شدند.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از ینی شفق، روز جمعه (۲۴ر فروردین ماه)، صدها هزار نفر از مردم الجزایر در شهرهای مختلف این کشور به خیابان‌ها ریختند و خواستار برکناری تمامی افراد منتصب به عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور سابق الجزایر شدند. بوتفلیقه، هفته گذشته پس از دو دهه حضور در قدرت، از صحنه سیاسی الجزایر کناره گیری کرد.

در هشتمین جمعه پیاپی، شمار زیادی از معترضان الجزایری به خیابان‌های الجزیره ریختند و خواستار اصلاحات اساسی در کشورشان شدند. تظاهرات روز جمعه تنها ۳ روز پس از آن انجام می‌شود که عبدالکبار بن صالحرئیس پارلمان الجزایر به عنوان رئیس جمهور موقت الجزایر سوگند یاد کرده و قول داده تا انتخابات آزاد و شفاف را در ۳ ماه آینده در این کشور برگزار کند.

عبدالعزیز بوتفلیقه ۸۲ ساله، هفته گذشته پس از هفته‌ها تظاهرات مردمی بر علیه حاکمیت ۲۰ ساله وی بر الجزایر، از قدرت کناره گیری کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

بازداشت ده‌ها تن در هشتمین تظاهرات جمعه الجزایر

ایسناخبرگزاری ایسنا
بازداشت ده‌ها تن در هشتمین تظاهرات جمعه الجزایر
پلیس الجزایر اعلام کرد، در اعتراضات روز جمعه به دنبال درگیری‌ها با کسانی که آنها را "نفوذی" خواند، ۱۰۸ تن بازداشت و ۲۷ پلیس زخمی شدند. "انجمن قضات آزاده" نیز از نظارت بر انتخاباتی که قرار است به دستور رئیس جمهور موقت اجرایی شود، امتناع کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، «انجمن قضات آزاده» الجزایر در بیانیه‌ای اعلام کرد، بازنگری فوق‌العاده لیست‌های انتخاباتی را تحریم می‌کند که عبدالقادر بن صالح، رئیس جمهوری موقت این کشور برگزاری آن در ماه ژوئیه را اعلام کرده است.

این انجمن در این بیانیه‌ گفت: بر این انتخابات که دولت کنونی سازمان‌دهی کرده نظارت نخواهد کرد؛ دولتی که مردم مخالف آن هستند.

پیش از این هم انجمن مذکور از جنبش مردمی صلح ‌آمیز علیه ادامه نظام سیاسی قدیم ابراز حمایت و اعلام کرده بود در کنار آنها قرار دارد.

همچنین پارلمان الجزایر بن صالح را به عنوان رئیس جمهوری موقت به مدت ۹۰ روز تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در چهار ژوئیه منصوب کرد.

پس از نماز جمعه صدها معترض برای هشتمین جمعه متوالی جهت مطالبه رفتن بازمانده‌های سران نظام عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری مستعفی این کشور به خیابان‌های پایتخت رفتند. شاهدان عینی می‌گویند، پلیس ضد شورش برای متفرق کردن این تظاهرکنندگان به سمت آنها گاز اشک‌آور پرتاب کرد. تظاهر کنندگان پلاکاردهایی با محتوای «ما خواستار محاکمه همه شخصیت‌های فاسد هستیم» و «نه به باند و گروه» در دست داشته و اشخاص دیگر نیز پرچم الجزایر را به همراه داشتند. تلویزیون رسمی این کشور هم از ادامه راهپیمایی‌های مشابه در اکثر شهرهای الجزایر خبر داد.

تظاهرات روز جمعه در واقع نخستین واکنش تند معترضان علیه بن صالح بود و معترضان به رغم محدودیت‌هایی که نیروهای امنیتی از شب پنجشنبه از طریق بستن راه‌ها برای ممانعت از ورود تظاهرکنندگان به پایتخت اعمال کردند، به صورت متحد حضور داشتند. آنها از صبح روز جمعه در میدان البرید المرکزی تجمع کرده و پس از اقامه نماز جمعه تعداد آنها افزایش یافت. معترضان شعارهایی سر داده و خواستار استعفای بن صالح و اعضای لیست «باها» (اشاره به شخصتی‌های نظام سابق که اول اسامی‌شان «ب» است) شدند که شامل الطیب بلعیز، رئیس شورای قانون اساسی و نورالدین بدوی، نخست وزیر هستند. آنها همچنین خواستار محاکمه مسؤولان فاسد و تحت پیگرد قرار گرفتن اعضای «باند و گروه» شدند.

به دنبال این تظاهرات و اعتراض‌ها و استفاده پلیس از گاز اشک آور چندین تن از غیرنظامیان مصدوم شدند که برخی از آنها در همان مکان درمان و برخی دیگر به بیمارستان منتقل شدند.

پلیس روز جمعه تلاش کرد، میدان البرید را که طی هفته‌های اخیر به مرکز تجمع معترضان تبدیل شده، تخلیه کند اما ناکام ماند و برای اولین بار طی هشت هفته گذشته، پلیس الجزایر با کلاهخود و سپر از صبح روز جمعه برای ممانعت از ورود معترضان به این میدان مستقر شده و نیز برای نخستین بار از زمان آغاز اعتراضات که در کل صلح آمیز بود، خودروهای پلیس روز پنجشنبه میدان البرید را محاصره کرده و مانع از ورود تظاهرکنندگان شدند.

از سوی دیگر، بخش امنیتی الجزایر از بازداشت یک گروه تروریستی مسلح خبر داد که برای مورد هدف قرار دادن مردم این کشور و سوءاستفاده از تظاهرات برای انجام اقدامات جنایتی برنامه‌ریزی می‌کردند.

در بیانیه این بخش امنیتی آمده است، سلاح‌هایی در حوزه این گروه تروریستی پیدا کردند که در جنایت‌های ترور نیروهای منافع امنیتی الجزایر طی «۱۰ روز سیاه» مورد استفاده قرار گرفته بود و این باند تروریستی که خارجی‌ها هم بخش از اعضای آن را تشکیل می‌دهند برای شعله ور کردن تنش‌ها برنامه‌ریزی می‌کرده‌اند.

بخش منافع امنیتی الجزایر نسبت به گفت‌وگوهای ملی با هدف سوءاستفاده از کاربران شبکه‌های اجتماعی جهت جذب شبکه‌های تروریستی فراملی و تلاش برای به خدمت گرفتن نیروهای جدید از طریق سوءاستفاده از موارد نارضایتی اجتماعی به بهانه انجام اقدامات افراط گرا هشدار داد.

پایتخت الجزایر در هشتمین جمعه جنبش مردمی شاهد تشدید تدابیر امنیتی بی‌سابقه بوده و این منطقه از طریق ایجاد ایست‌های بازرسی در همه ورودی‌های آن، محاصره شده است. پلیس به اتوبوس‌هایی که از شهرهای مجاور قصد ورود به پایتخت را دارند، اجازه ورود نمی‌دهد اما با این وجود هزاران معترض در مرکز پایتخت و به ویژه در میدان البرید تجمع کرده و خواستار برکناری سران رژیم بوتفلیقه هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

افشاگری درباره «گاندو» | پشت‌پرده سریال‎سازی علیه دولت روحانی چه کسانی هستند؟ +فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
«یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد» یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد. این ویدئو را ببینید تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد. حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهور درباره سریال «گاندو» نوشت: دولت در شش سال گذشته با تمام نیرو از هیچ خدمتی فروگذار نکرد و برای اعتلای ایران و ایرانی چوب حراج بر حیثیت سیاسی خود زد. وی افزود: اما یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد. این ویدئو را ببینید تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد.

سارقانی که از راننده نماینده مجلس سرقت کرده بودند دستگیر شدند+ فیلم لحظه سرقت

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، سردار حمید هداوند در تشریح این خبر بیان داشت: با انتشار خبری مبنی بر مصدومیت راننده نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در مواجهه با دو سارق گوشی قاب، تیم هایی از کارگاه کارآگاهان پلیس پایتخت به بررسی موضوع پرداختند. این مقام ارشد انتظامی عنوان داشت: در بررسی‌های انجام شده این دو سارق گوشی قاپ شناسایی شده و لحظاتی قبل در یک عملیات ضربتی از سوی کارآگاهان دستگیر شدند. سردار هداوند تصریح کرد: در تحقیقات انجام شده از متهمان هر دو متهم به جرم خود اعتراف کردند. جانشین رییس پلیس پایتخت در پایان خاطرنشان کرد: متهمان اذعان داشتند که گوشی مسروقه را به یک مالخر اموال مسروقه فروختند که دستگیری این مالخر نیز در دستور کار است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم/ حامی مالی نتانیاهو: ایران باید نابود شود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

نظر ظریف در مورد روند غنی‌سازی ایران +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

آمریکا سازمان ملل را گروگان گرفته است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی با بیان اینکه آمریکا سازمان‌های بین المللی از جمله «سازمان ملل متحد» را به گروگان گرفته است، گفت: طبق قانونی که در چارچوب مصوبه شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۷ بین آمریکا و سازمان ملل وضع شده، «بند یازدهم» می‌گوید «هیچ یک از دولت‌های ایالتی، فدرال و محلی آمریکایی حق اخلال در تردد نمایندگان سیاسی و کسانی را که به دعوت سازمان ملل متحد به مقر این سازمان در نیویورک می‌روند ندارند». در دروه قبل هم شاهد بودیم که جمهوری اسلامی نام سفیری را به عنوان نماینده دائم جمهوری اسلامی نزد سازمان ملل اعلام کرد، اما دولت اوباما آن را رد کرد و الان هم محدودیت‌های گسترده‌ای را برای دیپلمات‌های و خبرنگاران ایرانی قائل شده‌اند. این کارشناس سیاست خارجی با اشاره به اینکه این اقدام، تنها نقض قوانین و عرف بین‌المللی از سوی ایالات متحده نیست، گفت: آمریکایی‌ها الان در تهران ۱۶ نهاد اطلاع‌رسانی دارند؛ از جمله «سی. اس» و بسیاری از رسانه‌های دیداری و نوشتاری و حتی سه آژانس عکس در تهران دارند؛ اما در برابر دو خبرنگار «خبرگزاری جمهوری اسلامی» و «خبرگزاری صداوسیما» محدودیت‌های بسیار شدیدی را اعمال کردند. پیش از این محدودیت ۴۰ کیلومتری بود و الان تبدیل به محدودیت یک کیلومتری برای تردد شده است.

اروپا در وقت اضافه …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ دو روز پیش بود که خانم موگرینی پیش از آغاز نشست شورای وزرای خارجه اروپا در مصاحبه با خبرنگاران گفت: احتمالا امروز شاهد طولانی‌ترین نشست وزرای خارجه اروپا طی ۵ سال اخیر خواهیم بود و اولین محور این نشست درباره ایران است. جرمی هانت در پاسخ به این سئوال که آیا شما توافق ایران را مرده می‌دانید؟ می‌گوید: معتقدم این توافق هنوز نمرده است. خانم موگرینی هم می‌گوید: توافق ایران در وضعیت سلامت قرار ندارد، اما همچنان زنده است. وزرای امور خارجه اروپا هیچ اشاره‌ای به تعهدات خود در قبال ایران و اینکه این تعهدات انجام نشده، نکردند. به عبارتی، بازی، به وقت اضافه رسیده و اکنون توپ در زمین اروپایی هاست.

اخبار بیشتر