1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

تحولات الجزایر و بازداشت ده‌ها تن در خلال تظاهرات

مردم الجزایر خواستار برکناری تمامی افراد منتصب به بوتفلیقه شدند

موجخبرگزاری موج
مردم الجزایر خواستار برکناری تمامی افراد منتصب به بوتفلیقه شدند

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از ینی شفق، روز جمعه (۲۴ر فروردین ماه)، صدها هزار نفر از مردم الجزایر در شهرهای مختلف این کشور به خیابان‌ها ریختند و خواستار برکناری تمامی افراد منتصب به عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور سابق الجزایر شدند. بوتفلیقه، هفته گذشته پس از دو دهه حضور در قدرت، از صحنه سیاسی الجزایر کناره گیری کرد.

در هشتمین جمعه پیاپی، شمار زیادی از معترضان الجزایری به خیابان‌های الجزیره ریختند و خواستار اصلاحات اساسی در کشورشان شدند. تظاهرات روز جمعه تنها ۳ روز پس از آن انجام می‌شود که عبدالکبار بن صالحرئیس پارلمان الجزایر به عنوان رئیس جمهور موقت الجزایر سوگند یاد کرده و قول داده تا انتخابات آزاد و شفاف را در ۳ ماه آینده در این کشور برگزار کند.

عبدالعزیز بوتفلیقه ۸۲ ساله، هفته گذشته پس از هفته‌ها تظاهرات مردمی بر علیه حاکمیت ۲۰ ساله وی بر الجزایر، از قدرت کناره گیری کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

بازداشت ده‌ها تن در هشتمین تظاهرات جمعه الجزایر

ایسناخبرگزاری ایسنا
بازداشت ده‌ها تن در هشتمین تظاهرات جمعه الجزایر

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، «انجمن قضات آزاده» الجزایر در بیانیه‌ای اعلام کرد، بازنگری فوق‌العاده لیست‌های انتخاباتی را تحریم می‌کند که عبدالقادر بن صالح، رئیس جمهوری موقت این کشور برگزاری آن در ماه ژوئیه را اعلام کرده است.

این انجمن در این بیانیه‌ گفت: بر این انتخابات که دولت کنونی سازمان‌دهی کرده نظارت نخواهد کرد؛ دولتی که مردم مخالف آن هستند.

پیش از این هم انجمن مذکور از جنبش مردمی صلح ‌آمیز علیه ادامه نظام سیاسی قدیم ابراز حمایت و اعلام کرده بود در کنار آنها قرار دارد.

همچنین پارلمان الجزایر بن صالح را به عنوان رئیس جمهوری موقت به مدت ۹۰ روز تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در چهار ژوئیه منصوب کرد.

پس از نماز جمعه صدها معترض برای هشتمین جمعه متوالی جهت مطالبه رفتن بازمانده‌های سران نظام عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری مستعفی این کشور به خیابان‌های پایتخت رفتند. شاهدان عینی می‌گویند، پلیس ضد شورش برای متفرق کردن این تظاهرکنندگان به سمت آنها گاز اشک‌آور پرتاب کرد. تظاهر کنندگان پلاکاردهایی با محتوای «ما خواستار محاکمه همه شخصیت‌های فاسد هستیم» و «نه به باند و گروه» در دست داشته و اشخاص دیگر نیز پرچم الجزایر را به همراه داشتند. تلویزیون رسمی این کشور هم از ادامه راهپیمایی‌های مشابه در اکثر شهرهای الجزایر خبر داد.

تظاهرات روز جمعه در واقع نخستین واکنش تند معترضان علیه بن صالح بود و معترضان به رغم محدودیت‌هایی که نیروهای امنیتی از شب پنجشنبه از طریق بستن راه‌ها برای ممانعت از ورود تظاهرکنندگان به پایتخت اعمال کردند، به صورت متحد حضور داشتند. آنها از صبح روز جمعه در میدان البرید المرکزی تجمع کرده و پس از اقامه نماز جمعه تعداد آنها افزایش یافت. معترضان شعارهایی سر داده و خواستار استعفای بن صالح و اعضای لیست «باها» (اشاره به شخصتی‌های نظام سابق که اول اسامی‌شان «ب» است) شدند که شامل الطیب بلعیز، رئیس شورای قانون اساسی و نورالدین بدوی، نخست وزیر هستند. آنها همچنین خواستار محاکمه مسؤولان فاسد و تحت پیگرد قرار گرفتن اعضای «باند و گروه» شدند.

به دنبال این تظاهرات و اعتراض‌ها و استفاده پلیس از گاز اشک آور چندین تن از غیرنظامیان مصدوم شدند که برخی از آنها در همان مکان درمان و برخی دیگر به بیمارستان منتقل شدند.

پلیس روز جمعه تلاش کرد، میدان البرید را که طی هفته‌های اخیر به مرکز تجمع معترضان تبدیل شده، تخلیه کند اما ناکام ماند و برای اولین بار طی هشت هفته گذشته، پلیس الجزایر با کلاهخود و سپر از صبح روز جمعه برای ممانعت از ورود معترضان به این میدان مستقر شده و نیز برای نخستین بار از زمان آغاز اعتراضات که در کل صلح آمیز بود، خودروهای پلیس روز پنجشنبه میدان البرید را محاصره کرده و مانع از ورود تظاهرکنندگان شدند.

از سوی دیگر، بخش امنیتی الجزایر از بازداشت یک گروه تروریستی مسلح خبر داد که برای مورد هدف قرار دادن مردم این کشور و سوءاستفاده از تظاهرات برای انجام اقدامات جنایتی برنامه‌ریزی می‌کردند.

در بیانیه این بخش امنیتی آمده است، سلاح‌هایی در حوزه این گروه تروریستی پیدا کردند که در جنایت‌های ترور نیروهای منافع امنیتی الجزایر طی «۱۰ روز سیاه» مورد استفاده قرار گرفته بود و این باند تروریستی که خارجی‌ها هم بخش از اعضای آن را تشکیل می‌دهند برای شعله ور کردن تنش‌ها برنامه‌ریزی می‌کرده‌اند.

بخش منافع امنیتی الجزایر نسبت به گفت‌وگوهای ملی با هدف سوءاستفاده از کاربران شبکه‌های اجتماعی جهت جذب شبکه‌های تروریستی فراملی و تلاش برای به خدمت گرفتن نیروهای جدید از طریق سوءاستفاده از موارد نارضایتی اجتماعی به بهانه انجام اقدامات افراط گرا هشدار داد.

پایتخت الجزایر در هشتمین جمعه جنبش مردمی شاهد تشدید تدابیر امنیتی بی‌سابقه بوده و این منطقه از طریق ایجاد ایست‌های بازرسی در همه ورودی‌های آن، محاصره شده است. پلیس به اتوبوس‌هایی که از شهرهای مجاور قصد ورود به پایتخت را دارند، اجازه ورود نمی‌دهد اما با این وجود هزاران معترض در مرکز پایتخت و به ویژه در میدان البرید تجمع کرده و خواستار برکناری سران رژیم بوتفلیقه هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
وی تصریح کرد: این کاری است که من با آن به‌شدت مخالفم؛ همان‌طور که با خروج آمریکا از برجام مخالف بوده و هستم. آمریکای دونالد ترامپ، جان بولتون و مایک پمپئو سعی می‌کند تا حد ممکن به اقتصاد ایران ضربه بزند. چراکه اگر ایران از برجام خارج شود، هم صدمه اقتصادی خواهد خورد و هم صدمه سیاسی، ولی صدمات سیاسی بسیار جدی خواهد بود. ' استراو در خاتمه گفت: 'پیشنهاد من به ایران، ادامه صبر و شکیبایی است. ' کاخ سفید روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که معافیت خریداران نفت ایران را دیگر تمدید نمی‌کند و به عبارتی هیچ کشوری حق ندارد از ایران نفت بخرد.

۱۰خبر پربازدید هفته/ از روایت احمد توکلی از بی‌محلی روحانی به رئیس جمهور چین تا احضار سعید قاسمی به دادسرا و نرخ‌های نجومی اجاره‌ مسکن/ شغلی عجیب با درآمد میلیونی، غیرقانونی اعلام شد

الفالف18 ساعت قبل
اخبار پربازدید الف در هفته‌ای که گذشت در ادامه آمده است؛ برای مشاهده متن کامل خبر می‌توان بر روی عنوان خبر کلیک کرد تا در صفحه‌ای آن را مطالعه کرد. بر اساس بیانیه منتشر شده هدف به صفر رساندن صادرات نفت است تا منابع درآمدی ایران از بین برود. FATF‎‏ هم از طرف آمریکا حمایت می‌شود ‏و منشأ خباثت هر دو یکجاست‎. ۱۰- سعید قاسمی به دادسرا احضار شد/ توهین علی مطهری به مجمع تشخیص/ بی‌تاثیری عدم تمدید معافیت‌های نفتی توسط ترامپهر روز اخبار مهمی در رسانه‌ها در حوزه‌های مختلف منتشر می‌شود. بعضا این اخبار توسط خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد و تحلیل می‌شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آیت الله محمد امامی کاشانی در خطبه اول نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به تولد امام زمان (عج) در نیمه شعبان تصریح کرد: برای تبلور ارزش‌ها و زیبایی‌های دنیا به انسان کامل و معلم انسانیت نیاز است تا این جلوه‌های زیبا را به جهان بشریت عرضه کند. وی افزود: نه تنها مکتب اسلام بلکه تمام مکتب‌ها وجود انسان کامل را در عالم قبول دارند که اسلام از وی با نام حضرت مهدی (عج) یاد کرده است. خطیب نمازجمعه تهران با اشاره به نامه حضرت ولی عصر (عج) و ذکر وظایف امت اسلامی در زمان غیبت کبری گفت: ایشان در بخشی از این نامه می‌فرمایند؛ گرچه ما از مکان ظالمان دور هستیم ولی به شما نزدیکیم، خداوند متعال به ما دستور داده است که شیعیان را کمک و یاری کنیم لذا شما را رها نمی‌کنیم، اخبار شما از ما مخفی نیست و بر رنج‌ها و مصیبت‌های شما آگاه هستیم که اگر پشتیبان شما نبودیم مشکلات تان بیشتر می‌شد و دشمن ریشه شما را برمی چید. آیت الله امامی کاشانی افزود: این سخن برای ما روشن است چراکه اگر در این ۴۰ سال عمر جمهوری اسلامی دست مبارک ولی عصر (عج) بر سر ملت ایران و امت اسلامی نبود همین می‌شد که ایشان فرمودند. وی با تاکید بر لزوم تقوای امت اسلامی در زمان غیبت کبری گفت: امام عصر (عج) می‌فرمایند راه خدا و تقوا را بروید تا خدا به شما الهام کند که چه کنید، لذا راه درست را طی کنید. امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه تمام نکته در همین قول نهفته است، ادامه داد: ما باید حقوق را رعایت کنیم، مسایل مختلف و شرایط کشور را ببینیم و بدانیم که چه وظایفی داریم و در دامن چه حجت خدایی بسر می‌بریم که اگر این مهم را فهمیده و درک کنیم آن زمان خدمت به ملت برای ما با ارزش می‌شود. آیت الله امامی کاشانی گفت: اگر چنین باشد؛ سرمایه‌ها را در کشور به کار خواهیم انداخت نه اینکه به خاطر سود بیشتر، ​سرمایه را از کشور خارج کنیم، اگر بدانیم که در این کشور مهمان امام زمان (عج) هستیم سرمایه را در خارج از ایران و برای دشمنان اسلام و انسانیت خرج نخواهیم کرد.

حرکات عجیب یک مرد مقابل دیوار ندبه یهودیان

مهرمهر23 ساعت قبل
یک مرد که حرکات عجیبی را در مقابل دیوار براق (ندبه)، از مقدس‌ترین مکان‌های برای یهودیان در قدس انجام می‌داد، به تازگی به سوژه رسانه‌ها تبدیل شده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴10 ساعت قبل
این کارشناس نکاتی را یادآوری کرده است که به نظر می‌رسد برای علاقمندان به نبرد ایران و آمریکا جذاب است. نوشته وی را به نقل از دیپلماسی ایرانی می‌خوانید: اعمال فشار حداکثری با حداقل صبر و تحمل توامان در حال رخ دادن است. دولت ترامپ با خودداری از تمدید معافیت مشتریان نفتی ایران از تحریم‌ها، یک قدم دیگر به سمت بر هم زدن شرایط موجود در رابطه با این کشور برداشته است. این تصمیم ایالات متحده را در مسیر مواجهه با چین، هند و ترکیه قرار می‌دهد. در دیگر بازه‌های زمانی پس از انقلاب اسلامی هم در موارد اعمال فشار تهران را به قائل شدن امتیازات غیر قابل تصوری وا داشته است.

اخبار بیشتر