1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. حوادث
پوشش خبری

اخبار مرتبط با سیل‌زدگان استان‌ها و یاری‌دهندگانشان

ارائه وام اشتغال به ایثارگران خسارت‌دیده در سیل‌های اخیر

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
ارائه وام اشتغال به ایثارگران خسارت‌دیده در سیل‌های اخیر

به گزارش خبرآنلاین به نقل از سایت «ایثار»، سید منصور میرمرادی روز شنبه ۲۴ فروردین ماه در جلسه ستاد مدیریت بحران بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به بهبود نسبی شرایط اولیه سیل‌زدگان در چند استان از جمله گلستان و مازندران، گفت: وضعیت در سایر استان‌ها همچنان نیاز به رسیدگی ویژه دارد تا مشکلات هرچه سریع‌تر حل شوند.

معاون توسعه مدیریت بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: در حال حاضر مذاکراتی با وزارت جهاد و کشاورزی برای جبران خسارت ایثارگران آسیب‌دیده در بخش کشاورزی انجام شده است. خوشبختانه در استان مازندران مبالغی که توسط بنیاد مسکن درنظر گرفته شده در آستانه پرداخت قرار دارد و البته در حوزه وزارت مسکن و شهرسازی باید از تمام ظرفیت‌های موجود استفاده شود.

وی درباره تخصیص وام اشتغال به ایثارگران خسارت‌دیده گفت: ایثارگرانی که قبلا از صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران وام دریافت کرده‌اند و در سیل اخیر دچار خسارت شده‌اند برای راه‌اندازی مجدد کسب‌وکار خود می‌توانند درخواست وام مجدد ارائه کنند و صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران برای این منظور مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان را برای استان‌های سیل‌زده پیش‌بینی کرده است. همچنین ایثارگرانی که در سیل آسیب دیده‌اند و قبلا وام اشتغال از صندوق اشتغال و کار آفرینی ایثارگران دریافت نکرده‌اند نیز می‌توانند طرح‌های اشتغالی خود را ارائه و از وام صندوق مذکور استفاده کنند.

معاون توسعه مدیریت بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به تخلیه ساختمان بنیاد شهید و امور ایثارگران در شهرهای پل‌دختر و چگنی گفت: اسناد ایثارگران در این ساختمان‌ها نیز منتقل شده است و با به‌کارگیری ساختمان استیجاری خدمات‌رسانی به ایثارگران از سر گرفته می‌شود.

میرمرادی با اشاره به وجود روحیه بالای ایثار بین مردم و به خصوص ایثارگران گفت: خوشبختانه مانند همیشه مردم با همدلی در حال کمک به یکدیگر هستند و حتی در موردی مشاهده کردیم که جانباز ۵۰ درصد منزل خود را در اختیار نیروهای امدادی گذاشته بود.

محمود پاکدل معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز با ارائه گزارشی از سفر خود در استان ایلام گفت: تاکنون حدود ۲۵۰ خانواده ایثارگر در این استان دچار آسیب شده‌اند و سطح تخریب منازل مسکونی در استان ایلام زیاد نیست و با توجه به اینکه منازل ایثارگران تحت پوشش بیمه حوادث قرار دارد و پس از ارزیابی میزان خسارت وارد توسط شرکت بیمه کوثر تا سقف ۳۵ میلیون تومان خسارت پرداخت می‌شود. بخشی از این خسارت‌ها به دلیل بالا آمدن آب سد سیمره به وجود آمده که جبران خسارت آن از طریق وزارت نیرو پیگیری می‌شود.

معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز ضمن ارائه گزارشی از سفر خود به استان کرمانشاه گفت: افزایش سقف جبران خسارت در بیمه ایثارگران اقدامی است که می‌تواند در آینده با جلب مشارکت ایثارگران انجام شود تا در اتفاقات بعدی امکان بهتری برای پوشش خسارت وجود داشته باشد.

عبدالرضا عباسپور افزود: در کل استان کرمانشاه تاکنون ۹۸ منزل مسکونی خسارت‌دیده شناسایی‌شده و با توجه به شرایط موجود احتمالا تا ۲۰۰ منزل قابل افزایش است و خوشبختانه در اکثر مناطق آسیب و خسارت کلی بروز نکرده است. بخشی از گلزارهای این منطقه نیز دچار آسیب شده‌اند که بازسازی آن‌ها از طریق کارگروه گلزار شهدای استان و ستاد مرکزی بنیاد پیگیری می‌شود.

گفتنی است در این جلسه اعضای ستاد مدیریت بحران بنیاد شهید و امور ایثارگران ۳ روز از حقوق خود را برای کمک به سیل‌زدگان اختصاص دادند.

خواندن خبر در سایت منبع

اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به سیل زده‌ها

مهرخبرگزاری مهر
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به سیل زده‌ها

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، کیوان کثیریان مدیر رسانه و ارتباطات سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: به دنبال وقوع سیل در تعطیلات نوروز در چندین شهر از نقاط مختلف کشور، جشنواره جهانی فیلم فجر ضمن ابراز همدردی با هموطنان آسیب‌دیده وظیفه خود دانست که برای کمک به این افراد قدمی بردارد.

وی ادامه داد: با هماهنگی‌هایی که بین جشنواره جهانی و سازمان هلال احمر انجام گرفت، قرار شد که جشنواره جهانی فیلم فجر به عنوان «سفیر مهربانی» در حوزه بلایای طبیعی با هلال احمر همکاری کند و ضمن معرفی هلال احمر ایران در محافل سینمایی از طریق نمایش آثار تصویری مرتبط از سال آینده نیز توجه ویژه‌ای در انتخاب و نمایش فیلم‌های خارجی با موضوعات مرتبط در جشنواره جهانی داشته باشد و از این طریق به تبادل تجربیات بشری در مواجهه با بلایای طبیعی بپردازد.

کثیریان درباره اقدام عملی جشنواره برای کمک به سیل زدگان توضیح داد: هنگامی که این حوادث رخ داد، رضا میرکریمی دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر تصمیم گرفت که تمامی عواید بلیت فروشی این رویداد را از طریق هلال احمر به هموطنان سیل‌زده اهدا کند.

وی گفت: همچنین مقرر شد که عواید حاصل از فروش هدایای جشنواره نیز برای تامین نیازهای هموطنان سیل‌زده در اختیار هلال احمر قرار گیرد.

همچنین اسماعیل رمضانی مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه این جمعیت استفاده از بسترهای فرهنگی و هنری برای ترویج مفاهیم مورد نظر، انجام ماموریت‌ها و تقویت اعتماد مردمی به این نهاد را در دستور کار دارد، گفت: با توجه به ظرفیت گسترده داخلی و بین المللی جشنواره جهانی فیلم فجر در تعامل با عوامل برگزاری این جشنواره قرار شد در یک فضای همکاری دوسویه، اقدامات مفیدی را ساماندهی کند که تخصیص عواید بلیط فروشی جشنواره به هموطنان سیل زده، یکی از آنهاست.

کثیریان با بیان اینکه فراتر از همکاری‌های که منجر به جمع آوری کمک‌های مالی شود، اقدامات فرهنگی مورد توجه ۲ طرف است، عنوان کرد: امیدواریم با حسن همکاری آقای میرکریمی، عوامل جشنواره و جامعه هنری بتوانیم از این ظرفیت به سود صلح و بشردوستی استفاده کنیم.

سی و هفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از ۱۸ تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ برابر با ۲۹ فروردین تا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ به دبیری رضا میرکریمی در تهران برگزار می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

رنج زنان در سیل؛ بیماری‌های عفونی مهم‌ترین مشکل

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
رنج زنان در سیل؛ بیماری‌های عفونی مهم‌ترین مشکل
رنج زنان در سیل؛ بیماری‌های عفونی مهم‌ترین مشکل - 0

بیماری‌های عفونی و کمبود وسایل بهداشتی و پزشکی مهم‌ترین مشکل زنان و کودکان در مناطق سیل‌زده استهمشهری نوشت: سیل و خساراتش در روزهای گذشته بخش وسیعی از خوزستان، لرستان و گلستان را محاصره کرده است. خسارت‌های ناشی از سیل بارها اعلام شده است، ‌ اما «زنان» و مشکلات بهداشتی‌شان کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. هرچند فضای مجازی پر شده از توصیه‌هایی درباره ارسال اقلام مورد نیاز زنان، اما مشکلات این قشر گسترده‌تر از این حرف‌هاست.

بلوغ زودرس در میان دختران سیل‌‌زده

مسئولان اردوگاه‌های سیل‌زدگان در خوزستان چندان تمایلی به مصاحبه ندارند، اما این مشکلات را تکذیب نمی‌کنند.یکی از ماماهایی که در مدرسه‌ای در شهرستان حمیدیه مستقر است کمبود وسایل بهداشتی را مهم‌ترین مشکل این قشر می‌داند و می‌گوید: «اغلب زنان و دختران اسکان داده‌شده در این مدرسه اهل روستاهای منطقه هستند.آنها روستاها را نیمه‌شب و به یک‌باره در زمانی که آب به محل زندگی‌شان رسیده بود، ‌ تخلیه کردند.به همین دلیل هر که هر چه دستش می‌رسید به تن کرده و از خانه بیرون زده است. حواس کسی به چیزی جز نجات جانش نبوده و به همین دلیل حالا به شدت از نظر لباس به‌ویژه لباس زیر برای بانوان دچار کمبود هستیم.»

او نکته دیگری را هم مطرح می‌کند؛ ‌ شروع زودرس سیکل ماهانه در میان دختران کم‌سن ‌و سالی که در روزهای گذشته با ترس و اضطراب دست و پنجه نرم کرده‌اند.همین مساله نیاز به پدهای بهداشتی بانوان را در میان سیل‌زده‌ها به شکل قابل ‌توجهی افزایش داده است.مشکلی که این ماما مطرح می‌کند در اردوگاه‌های دیگر هم گزارش شده است؛. بخشی از اهالی روستاهای شمال اهواز در محدوده شهر الهایی اسکان داده‌ شده‌اند و فقط با مشاهده میدانی خبرنگار همشهری بیش از ۲۰ مورد شروع زودرس سیکل ماهانه در میان دختران کم ‌سن و سال اسکان داده‌شده در این اردوگاه‌ها گزارش شده است؛ آماری که با افزایش جمعیت سیل‌زدگان هر روز در حال افزایش است و حضور مشاور و روانشناس را در این اردوگاه‌ها ضروری می‌کند.

هرچند مامای حاضر در مدرسه محل اسکان سیل‌زدگان در حمیدیه تاکید می‌کند روان‌شناسان بعد از اعلام درخواست از سوی مسئولان مدرسه در این مکان حاضر شده‌اند، اما در همه اردوگاه‌ها چنین امکانی وجود ندارد. نکته دیگر این‌که بسیاری از این موارد به دلیل شرم یا احساس بی‌اهمیت بودن موضوع در مقابل دیگر مشکلات گزارش نمی‌شود.

نیازهای به ظاهر کم‌اهمیت

ترس و اضطراب فقط خود را در بلوغ زودرس دختران نشان نداده. گزارش‌ ماماها و متخصصان زنان و زایمان مستقر در اردوگاه‌ها از بر هم خوردن سیکل ماهانه، فشار زیاد بر زنان باردار یا خونریزی‌ در نتیجه قطع مصرف قرص‌های ضد بارداری و مشکلات عفونی در میان زنان هم خبر می‌دهد. همه این موارد نیاز به بسته‌های بهداشتی را در این مناطق دوچندان کرده است.آمارها نشان می‌دهد مهم‌ترین شیوه جلوگیری از بارداری در میان زنان این منطقه مصرف قرص است؛ ‌ تخلیه یک‌باره روستاها و اولویت نجات جان موجب شده است بسیاری از زنان وسایل مورد نیاز خود را همراه نداشته باشند و این بار هم به دلیل همان احساس شرم یا ظاهر بی‌اهمیت موضوع، از امدادگران درخواستی نداشته باشند.

اضطراب زنان باردار

«ریحان جنادله» یکی از زنان بارداری است که در مدرسه‌ای در حمیدیه اسکان داده شده. او ۹ ماهه باردار است و به همراه فرزند خردسالش در میان زنان و کودکان دیگر روز و شب را با نگرانی می‌گذراند. می‌گوید: «ترس و نگرانی مهم‌ترین چیزی است که به جانمان افتاده. ترس از روزهای آینده که زندگی‌مان چه می‌شود؟»

«ساهره» هم همین نظر را دارد. علاوه بر همه مشکلات بهداشتی که دامن‌گیرشان شده، نگران سرنوشت شوهرش هم است: «ما را شبانه و یک‌باره از روستا به اینجا آوردند.نتوانستیم حتی دام‌هایمان را از روستا خارج کنیم. روز بعد شوهرم برای سرکشی به روستا رفت. راه‌ها را آب گرفته و همه جا بسته است. حالا چند روزی است از او خبر ندارم.»

زنان حاضر در اردوگاه چشم‌هایی نگران دارند. از آوارگی و بلاتکلیفی خسته‌اند. خانه‌و زندگی‌شان را می‌خواهند. به همین دلیل هم اغلب در پاسخ به این سوال که چه نیاز دارند، به عربی می‌گویند: «عوده». یعنی بازگشت.منظورشان روشن است، حتی اگر وضع بعضی‌ها که مثلا در مدرسه‌ای اسکان‌ داده شده‌اند، بهتر باشد. هجمه همین نگرانی‌ها هم هست که روز گذشته یکی از زنان باردار را پیش از موعد فارغ کرد؛ زایمانی زودهنگام که البته دیگر حاضران در اردوگاه آن را به فال نیک گرفتند.

کمبود وسایل بهداشتی و پزشکی در روستاها

یک کارشناس بهداشت که با تیمی پزشکی در حال امدادرسانی به مناطق سیل‌زده است با تایید همه این مشکلات از مسئولان گلایه می‌کند. دانیال باوی به همشهری می‌گوید: «گویا مسئولان مردم سیل‌زده را فراموش کرده‌اند. ما گاهی به روستاهایی می‌رویم که از هیچ نهادی کمک دریافت نکرده‌اند و وضعشان خیلی بد است.» او البته از کمک‌های مردمی بسیاری می‌گوید که به مناطق سیل‌زده می‌رسد، اما از آنجا که بدون اطلاع و فرهنگ‌سازی است اولویت‌های بهداشتی و پزشکی را در نظر نگرفته‌اند.باوی می‌افزاید: «بیماری‌های عفونی و خونریزی‌های نامنظم در میان زنان، حساسیت‌های پوستی، عقرب، مار و پشه‌گزیدگی در میان کودکان مهم‌ترین مشکلات بهداشتی هستند که در روستاها مشاهده می‌کنیم.» او ادامه می‌دهد: «روز گذشته به همراه تیم پزشکی، بعد از ۴۰ دقیقه و با قایق، به یکی از روستاهای‌ سوسنگرد رسیدیم که تقریبا به جز اندکی کمک‌های مردمی، کمکی دریافت نکرده بود.این روستا ۲۵۰ تا۳۰۰ نفر جمعیت داشت. حدود ۵۰ نفر از بانوان این روستا به قرص‌های پیشگیری از بارداری نیاز داشتند در حالی که ما فقط ۱۰ بسته همراهمان بود.» باوی با ذکر این نمونه، از همه افرادی که قصد کمک‌رسانی دارند درخواست می‌کند بیش از هر چیز به نیازهای بهداشتی و پزشکی توجه کنند، زیرا کمبود غذایی آن‌چنان دیده نمی‌شود.او همچنین از مردم می‌خواهد در صورتی که خودشان امکان خرید وسایل بهداشتی و پزشکی را ندارند، کمک‌ نقدی کنند تا امدادرسان‌های حاضر در خوزستان وسایل مورد نیاز را تهیه کنند.

آنچه نیاز است …

گویا در روزهای گذشته در لرستان با ورود سازمان‌های مردم‌نهاد و دفتر امور بانوان استانداری، توزیع بسته‌های بهداشتی برای بانوان با نظم بهتری انجام می‌شود و اوضاع در این استان مانند خوزستان بحرانی نیست.بسیاری از امدادرسان‌های حاضر در خوزستان لباس زیر یک‌بار مصرف، پدهای بهداشتی، ‌ ژل ضدعفونی‌کننده به‌ویژه برای بانوان، دستمال مرطوب، قرص‌های ضد بارداری، پوشک بچه و پمادهای ضد حساسیت پوستی را از مهم‌ترین اقلام مورد نیاز برای مناطق سیل‌زده استان می‌دانند.نیازهایی که در روزهای بحرانی گذشته کمتر مورد توجه قرار گرفته و در صورت ادامه بی‌توجهی، تبعات جبران‌ناپذیری خواهدداشت.

خبری از شیوع بیماری‌های واگیردار نیست

رئیس مرکز بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت، درمان وعلوم پزشکی کشور به همشهری می‌گوید: گزارشی مبنی بر شیوع بیماری واگیردار در هیچ یک از مناطق سیل‌زده دریافت نکرده‌ایم. همه اقدامات پیشگیرانه در حال انجام است و وزارتخانه و دانشگاه‌های علوم پزشکی مناطق سیل‌زده، به دلیل فیزیک بدنی آسیب‌پذیر، تمرکز ویژه‌ای بر زنان و کودکان دارند. محمدمهدی گویا آب آشامیدنی ناسالم، مواد غذایی فاسد یا آلوده، زباله‌های موجود در محل‌های اسکان، حضور افرادی که ممکن است از پیش مبتلا به بیماری بوده باشند، آب آلوده به لاشه احشام، ورود آب فاضلاب به آب سیلاب و همچنین دسترسی اندک به حمام را از موادی می‌داند که ممکن است بهداشت مناطق سیل‌زده را با خطر مواجه کند.

خواندن خبر در سایت منبع

گزارش کمک‌های خارجی به سیل‌زدگان

همشهریخبرگزاری همشهری
گزارش کمک‌های خارجی به سیل‌زدگان

به گزارش ایرنا علی اصغر پیوندی در نشست خبری تشریح خدمات و اقدامات جمعیت هلال احمر در استان‌های سیل زده، کمک‌ها و محموله‌های بشردوستانه خارجی و همچنین اقدامات آینده این جمعیت در این مناطق اظهار داشت: فقط شماری از کشورها از جمله آلمان، کویت، آذربایجان، فرانسه، پاکستان، ترکیه و ارمنستان و همچنین آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جائیکا) محموله کمک‌های بشردوستانه را برای سیل زدگان ارسال کرده‌اند.

وی افزود: هلال احمر قطر، صلیب سرخ دانمارک، صلیب سرخ اتریش، سازمان غیردولتی کمک‌های مردمی فرانسه، صلیب سرخ هندوستان، هلال احمر فلسطین و جمهوری اسلامی پاکستان نیز برای کمک به سیل زدگان ایران اعلام آمادگی کرده‌اند.

رئیس جمعیت هلال احمر ادامه داد: همچنین افغانستان پیام همدری ارسال کرد و سفارت هندوستان هم طی تماسی اطلاع داد که تمایل دارند کمک‌های بشردوستانه برای سیل زدگان ایران ارسال کنند.

پیوندی اظهار داشت: تاکنون کمک‌های داخلی و نقدی واریزی از سوی مردم نوعدوست ایران هم تا صبح امروز شنبه، ۲۴ فروردین، ۱۰۰ میلیارد تومان بوده که انتظار داریم با توجه به گستردگی سیل در استان‌های خوزستان، لرستان و گلستان این کمک‌ها ادامه داشته باشد.

رئیس جمعیت هلال احمر توضیح داد: تاکنون امدادگران و نجات گران هلال احمر در بعد امداد و نجات به بیش از ۴۴۵ هزار نفر امدادرسانی کرده و همچنین در بعد اسکان اضطراری و موقت هم ۲۲۷ هزار نفر اسکان داده شده‌اند که فقط ۱۰۰ هزار نفر از آنان در استان خوزستان ساکن شده‌اند.

پیوندی اضافه کرد: در بعد تغذیه اضطراری هم تاکنون بیش از ۴۰ هزار بسته و سبد غذایی یکماهه و ۷۲ ساعته در بین سیل زدگان توزیع شده است.

وی اظهار داشت: در زمینه بهداشت و درمان اضطراری نیز اکنون تیم‌های یادشده در مناطق سیل زده حضور دارند و مشغول ارائه خدمات متنوع و مختلف بهداشتی و درمانی از جمله ویزیت سرپایی، خدمات پرستاری، خدمات مادر و کودک و خدمات بهداشت روان هستند.

رئیس جمعیت هلال احمر افزود: همچنین تیم‌های حمایت روانی و اجتماعی به منظور همراهی اجتماعی سیل زدگان به این استان‌ها اعزام شدند که یکی از اقدامات مهم این گروه‌ها، تلطیف فضای کمپ‌های اسکان اضطراری برای کودکان و نوجوانان و بازگرداندن روحیه شادی و نشاط به آنها از طریق انجام بازی‌های گروهی، نقاشی، موسیقی و نمایش است که باعث کاهش دغدغه بزرگسالان و سایر افراد خانواده نیز می‌شود.

پیوندی با اشاره به اینکه بر اساس گزارش‌های رسمی سازمان پزشکی قانونی کشور به دنبال سیل اخیر حدود ۷۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند، تصریح کرد: جمعیت هلال احمر به خانواده هر کدام از این افراد ۱۰ میلیون تومان برای جبران خسارات اولیه پرداخت می‌ کند.

وی با اشاره به اینکه با توجه به گستردگی سیل داشتن ۷۰ نفر تلفات رقم بالایی محسوب نمی‌شود، گفت: فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال احمر نیز اذعان داشتند که این تعداد تلفات حاکی از عملکرد خوب تیم ‌های امدادی و سایر دستگاه‌های متولی در امر مدیریت بحران و سوانح است که اطلاع رسانی در تخلیه منازل و سرعت بالای امدادرسانی در گام نخست باعث شد تا تعداد این تلفات افزایش نیابد.

رئیس جمعیت هلال احمر تصریح کرد: مجموع این اقدامات باعث شد تا در لحظات اولیه امدادرسانی سرعت عمل نیروهای امدادرسان بیشتر باشد و همدلی مسئولان وزارتخانه‌های مختلف و حضور نیروهای سپاه و بسیج در کنار جمعیت هلال احمر به عنوان ارگان اصلی امدادرسانی باعث شد که سلسله علمیات امداد و نجات، اسکان و تغذیه اضطراری سریع ‌تر انجام شود.

رئیس جمعیت هلال احمر با اعلام دوباره این موضوع که اقلام امدادی از جمله چادرهای امدادی با نشان هلال احمر و نظایر آن به هیچ عنوان قابل فروش نیست، افزود: هرگونه خرید و فروش این اقلام که نشان رسمی هلال احمر روی آنها حک شده و فقط به منظور استفاده از یک خانواده آسیب دیده از حوادث در مناطق سیل زده از سوی نیروهای امدادرسان هلال احمر توزیع می‌شود، جرم است چرا که هزینه تهیه و تولید این چادرهای امدادی بین یک میلیون و ۷۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومان است و نیروی انتظامی و قوه قضائیه با کسانی که نسبت به فروش این اقلام اقدام کنند، برخورد خواهد کرد.

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه این نشست خبری به تشریح عملکرد این جمعیت در طرح امدادی و نجات نوروزی سال ۹۸ پرداخت و گفت: این طرح ملی از روز ۲۵ اسفند ۹۷ تا ۱۷ فروردین ۹۸ به مدت ۲۲ روز در سراسر کشور در دو بخش امداد و نجات و ایمنی و سلامت به ارائه خدمات امدادی و ایمنی به مسافران برگزار شد که در بخش امداد و نجات ۱۴۰۰ پایگاه ثابت و غیردائم با ۵۵۰۰ امدادگر و نجاتگر و در بخش ایمنی و سلامت ۱۰ هزار جوان فعال و داوطلب در ۱۲۰۰ پایگاه به منظور خدمت‌رسانی و فرهنگ‌سازی به مسافران نوروزی فعالیت داشتند.

پیوندی با اشاره به اینکه بر اساس اعلام پلیس راهور ناجا امسال تلفات جاده‌ای نسبت به سال گذشته ۳۷ درصد کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: امسال تصادفات رانندگی از ۵۷ نفر در روز به ۳۷ نفر در روز نسبت به سال گذشته رسیده است.

وی افزود: در اجرا و برگزاری این دو طرح ملی امداد و نجات و ایمنی و سلامت مسافران نوروزی در سراسر کشور سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به پست ‌های ثابت و سایر هلال احمر مراجعه کردند که از این شمار مراجعه کننده ۲۴۰ هزار نفر از آنان نمازهای خود را خیمه نماز اقامه و ۷۷۴ هزار نفر از ایستگاه‌های سلامت هلال احمر خدمات متنوع دریافت کرده‌اند. کد خبر ۴۳۷۱۳۶

خواندن خبر در سایت منبع

چهار وزیر درمورد سیل اخیر به مجلس گزارش می‌دهند

همشهریخبرگزاری همشهری
چهار وزیر درمورد سیل اخیر به مجلس گزارش می‌دهند

اکبر رنجبرزاده در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت: رضا اردکانیان وزیر نیرو، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی فردا به مجلس می‌آیند.

وی افزود: همچنین اسماعیل نجار رییس سازمان مدیریت بحران و سحر تاج بخش رییس سازمان هواشناسی کشور با حضور در جلسه علنی فردا گزارشی از آخرین وضعیت سیل به نمایندگان ارائه می‌کنند.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس خاطرنشان کرد: قرار بود این وزیران و مسئولان هفته گذشته در مجلس حضور یابند ولی به دلیل جلسات اضطراری و حضور آنان در مناطق سیل زده، شرکت آنها در خانه ملت به جلسه فردا موکول شد.

وی خاطرنشان کرد: جلسه فردا به صورت علنی برگزار می‌شود و در این جلسه نمایندگان نیز گزارشی از آخرین وضعیت مناطق سیل زده ارائه می‌کنند. کد خبر ۴۳۷۱۳۵

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

زنده ماندن باورنکردنی راننده جوان در تصادف شدید رانندگی!

الفالف16 ساعت قبل
گروه ویدئو الف، ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۱:۱۱ ۳۹۸۰۲۰۱۰۵۶به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، راننده جوانی که پس از یک تصادف شدید رانندگی ماشینش توسط دو کامیون کاملا مچاله شده بود از لاشه ماشین زنده بیرون کشیده شد. اگرچه این پسر جوان در این تصادف شدید دچار جراحت شدید شد، اما گفته می‌شود که خطری جانش را تهدید نمی‌کند. قربانی از محل کارش عازم خانه بود که در منطقه «بلو هوریزونته» دچار تصادف شدید شد. راننده کامیونی که در پشت سر خودروی سواری حرکت می‌کرد نیز قادر به کنترل کامیون نشد و به خودروی سواری برخورد کرد. ضمن اینکه خودروی سواری و خودروی کامیون سوم فاصله طولی با خودرو‌های مقابل خود را رعایت نکرده بودند و همین عدم رعایت فاصله موجب تصادف شدید شد. "
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران؛ محسن هاشمی صبح امروز در بازدیدی از مناطق سیل زده خوزستان و لرستان گفت: حضور در استان سرفراز خوزستان در نیمه شعبان که روز امید مستضعفین و رنج کشیدگان جهان است، باعث افتخار ماست. رئیس شورای اسلامی مهمترین عنصر مهدویت را تلاش مستمر انسان‌ها در جهت جبران بی عدالتی‌ها دانست که سرانجام با حضور منجی عالم بشریت به اکمال خواهد رسید. رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: وقتی موضوعی بصورت گسترده در تبلیغات رسانه‌ای و فضای مجازی مطرح می‌شود، بصورت طبیعی پس از مدت کوتاهی به فراموشی سپرده شده و تحت الشعاع حوادث جدید قرار می‌گیرد، اما باید توجه داشته باشیم بحران در زندگی هموطنان سیل زده بخصوص در استان‌های خوزستان و لرستان، پس از فروکش کردن بحران سیل، آغاز می‌شود و صدمات سنگین وارد شده به محل سکونت، کشاورزی و دامداری و زیرساخت‌های این مناطق، با فروکش کردن آب، تازه نمایان می‌شود. وی افزود: اگر قرار باشد، دولت و مردم در توجه و یاری رساندن به این استانها، در هفته‌های آینده دچار سستی و اختلال شوند، شاهد بروز فجایع انسانی بزرگی در این مناطق خواهیم بود که قطعا تلفات و آسیب‌های آن از سیل کمتر نیست. رئیس شورای اسلامی شهر توجه به وضعیت بهداشتی مردم، تامین تغذیه و ترمیم زیرساخت‌های جاده‌ای، نیرورسانی و امکان تجدید فعالیت در کسب و پیشه‌های دچار آسیب شده، را بسیار ضروری برشمرد.
ایرناایرنا14 ساعت قبل
رئیس دیوان عدالت اداری در این نامه آورده است: اگرچه به تعبیر رهبر معظم انقلاب وقوع سیل را نمی‌توان مانع شد اما می‌توان اقداماتی انجام داد تا خسارت‌ها به حداقل برسد. بناها، ساختمان‌ها و تأسیساتی که در بستر و حریم رودخانه‌ها در استان‌های سیل‌زده دچار آسیب شدند، بخشی از موضوع ساخت‌وسازهای بی‌رویه‌ای است که طی سال‌های گذشته مورد بحث بوده و با درخواست دیوان عدالت اداری و بخشنامه‌ها و پیگیری‌های مجدانه وزارت کشور تا حدی کنترل ‌شده است. در ادامه نامه رئیس دیوان عدالت اداری به وزیر کشور آمده است؛ حقیقتا برخورد با این معضل و چاره‌اندیشی برای آن اقدامی جهادی و پیگیر می‌طلبد که خوشبختانه با همت دستگاه‌های ذی‌ربط در حال پیگیری است. حجت‌الاسلام ‌والمسلمین بهرامی افزود: طی سال گذشته کارگروهی مرکب از نمایندگان وزارت کشور، دیوان عدالت اداری، شورای عالی استان‌ها و شهرداری‌های کلان‌شهرها برای اصلاح ماده ۱۰۰ قانون شهرداری و تبصره‌های آن تشکیل شد و پیش‌نویسی را تهیه‌ کرده‌اند. دیوان عدالت اداری با استفاده از تجارب قضات محترم نقاط ضعف و قوت پیش‌نویس مذکور را برای اصلاح نهایی به وزارت کشور منعکس خواهد کرد.

۴۰ هزار میلیارد تومان برآورد خسارت اولیه ناشی از سیل/ پیش‌بینی بارش باران و برف در مناطق وسیعی از کشور/ قطع برق خرمشهر با یک انفجار

تابناکتابناک16 ساعت قبل
همزمان با فروکش کردن آب در بخش‌هایی از استان خوزستان و بازگشت مردم به روستاهایشان در مناطق سیل زده، نگرانی‌های جدیدی توجه همگان را به خود جلب می‌کند؛ نگرانی‌هایی گاه مهم‌تر از تلاقی مد اکبر و سیلاب در آبادان و خرمشهر. این را هشدار‌های بهداشتی نشان می‌دهد که تأکید دارد راکد شدن آب‌های به دام افتاده در سطح زمین‌ها و مزارع و مجاورت شهر‌ها و روستاها، بستر مناسبی برای رشد بیماری‌ها و انگل‌ها و حشرات است و سلامت مردم را تهدید می‌کند. سلامت مردمی که هنوز برخی شان از خطر سیلاب هم رهایی نیافته‌اند. اوضاع و احوال عجیبی که ظاهرا تمامی هم ندارد، چون پیش بینی‌های هواشناسی حکایت از ورود دو جبهه بارشی در روز‌های آتی به کشورمان دارد که اولی قرار است مناطق شمال غربی کشورمان را به دمای صفر درجه ببرد و زمستانی کند و دومی احتمالا به وقوع سیلاب‌هایی در مناطق شمال شرقی تا جنوب کشور منجر خواهد شد! این خبر تکمیل می‌شود …
تابناکتابناک16 ساعت قبل
موج باران و برف در راه کشورترکیب دو موج بارشی از سمت خلیج فارس و ابر‌های بالاتر از فردا موجب بارش‌های خوبی در کشور می‌شود. اصغری، کارشناس هواشناسی با اعلام این مطلب گفت: شمال غرب نشینان کشور منتظر برف باشند بطوری که در استان‌های اردبیل، ارتفاعات آذربایجان شرقی و غربی، کردستان دما به زیر صفر می‌رسد. همچنین برای امروز در شمال شرق کشور، استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، کرانه‌های دریای خزر و شمال غرب انتظار وقوع رگبار‌های خفیف و پراکنده را داریم. یکی از هسته‌های بارش در خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی مستقر می‌شود و بارندگی خوبی برای گلستانی‌ها هم ظاهر خواهد شد. وی افزود: برای خوزستان، ایلام و کرمانشاه بارش‌ها قابل توجه نخواهد بود، اما آب‌های جنوبی به دلیل وزش باد مواج می‌شوند و صاحبان شناور‌های سبک حتما به این نکته توجه کنند.

عکس/ طبخ غذا برای سیل زدگان خوزستان

21+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز14 ساعت قبل

اخبار بیشتر