تصمیم دادگاه انگلیس درباره جولیان آسانژ چه خواهد بود؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

تصمیم دادگاه انگلیس درباره جولیان آسانژ چه خواهد بود؟

درخواست پدر آسانژ از استرالیا: پسرم را به خانه برگردانید

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
درخواست پدر آسانژ از استرالیا: پسرم را به خانه برگردانید
پدر مؤسس پایگاه افشاگر ویکی‌لیکس امروز (یک‌شنبه) از استرالیا خواست تا پسرش را به خانه برگرداند.

جان شیپتون، پدر جولیان آسانژ، مؤسس وب‌سایت ویکی‌لیکس از سال ۲۰۱۲ بدین سو هر کریسمس با پسرش که در سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده بود، ملاقات داشته است.

وی در گفت‌وگو با روزنامه ساندی هرالد سان گفت، وزارت امور خارجه استرالیا و نخست‌وزیر این کشور باید برای بازگرداندن پسرش به استرالیا کاری کنند.

پدر آسانژ تصریح کرد: می‌توان با رضایت همه به ماجرا فیصله داد. مذاکراتی در سطح نشست بین یک سناتور و یک مقام ارشد وزارت خارجه برای استرداد جولیان به استرالیا برگزار شده است.

وی ادامه داد: زمانی که پسرم را روز پنج‌شنبه در سفارت دستگیر کردند، شوکه شدم. من شاهد بودم که چگونه او را از پله‌های سفارت پایین آوردند. او اصلا خوب نبود. من ۷۴ ساله از جولیان ۴۷ ساله وضعیتم بهتر است. این واقعا بهت‌آور است. برای چندین ماه شبیه به یک زندانی با امنیت بسیار بالا زندگی کرده و نمی‌تواند حتی از سرویس بهداشتی استفاده کند. همه جا دوربین بوده است.

اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا روز جمعه گفته بود که دولت این کشور هیچ برخورد خاصی با ماجرای آسانژ ندارد.

جولیان آسانژ سوم ژوئیه ۱۹۷۱ پس از جدایی مادرش، کریستین هاوکینز و پدرش، جان شیپتون به دنیا آمد. وقتی جولیان یک ساله بود، مادرش با ریچارد برت آسانژ ازدواج کرد و بدین ترتیب او نام خانوادگی پدرخوانده‌اش را گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

«اکوادور بعد از بازداشت آسانژ با حملات هکری مواجه شده است»

ایسناخبرگزاری ایسنا
«اکوادور بعد از بازداشت آسانژ با حملات هکری مواجه شده است»
دولت اکوادور اعلام کرد، در پی بازداشت موسس ویکی‌لیکس مورد حملات هکری قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ماریا پائولا رومو، وزیر کشور اکوادور روز شنبه بدون مسؤول دانستن طرف خاصی اعلام کرد: در جلوگیری از حمله هکری به صفحه یکی از شهرداری‌ها موفق عمل کردیم.

وی افزود: به رغم این حملات طی روزهای اخیر بعد از بازداشت جولیان آسانژ موسس ویکی‌لیکس، هیچ یک از سایت‌های دولت مرکزی و ارگان‌های اصلی بخش خصوصی در معرض حمله هکری یا عملیات سایبری قرار نگرفته‌اند.

بعد از بازداشت آسانژ روز شنبه برای ساعاتی تصویر او صفحه سایت شهرداری لامانا (در مرکز) را اشغال کرد. این صفحه تصویر موسس ویکی‌لیکس را بعد از بازداشتش در سفارت اکوادور در لندن در روز پنج‌شنبه نشان می‌داد.

ماریا پائولا رومو همچنین افزود، مقامات کشورش اطلاعات جدیدی درباره فعالیت‌های هکرهای وابسته به ویکی‌لیکس ندارند اما هنوز آنها در این کشور فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: ما تاکنون اطلاعاتی را با دفتر دادستان تبادل کرده‌ایم. ممکن است تدابیر محدود کننده علیه اعضای ویکی‌لیکس صادر شود.

وزیر کشور اکوادور ادامه داد که این کشور در معرض خطر حمله سایبری قرار دارد و ممکن است ویکی‌لیکس بخواهد اقدام در پاسخ به پایان پناهندگی آسانژ انجام دهد.

دولت اکوادور نمی‌خواهد که این کشور به یک مرکز حملات سایبری بین‌المللی تبدیل شود. همچنین دو هکر روس شناسایی شده‌اند. ما اطلاعات و شواهد کافی در این باره داریم اما نمی‌توانیم آنها را منتشر کنیم.

وزیر کشور اکوادور در ادامه اظهاراتش از وزیر خارجه این کشور که پناهندگی به آسانژ در سال ۲۰۱۲ داده بود، انتقاد و او را به ایجاد بی‌ثباتی در کشور با همدستی هکرهای روسی متهم کرد.

همچنین وزیر خارجه اکوادور در پاسخ به این اتهامات اعلام کرد که اتهامات وارده را رد می‌کند.

وی در پیامی در توییتر نوشت: من هیچ هکر روسی را نمی‌شناسم و تنها روس‌هایی که می‌شناسم ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری، سرگئی لاوروف وزیر خارجه و سفیر روسیه در اکوادور هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

آسانژ، مشکل دیپلماتیک استرالیا و انگلیس

ایرناخبرگزاری ایرنا
آسانژ، مشکل دیپلماتیک استرالیا و انگلیس
تهران - ایرنا - همزمان با درخواست پدر جولیان آسانژ موسس بازداشت شده تارنمای افشاگر ویکی لیکس ،برای استرداد به زادگاهش استرالیا و اعلام پیگیری وضعیت وی توسط برخی از رهبران احزاب سیاسی استرالیا، موضوع بازداشت آسانژ به یک مساله دیپلماتیک میان کانبرا و لندن تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا، آسانژ پس از هفت سال پناهندگی در سفارت اکوادور در لندن، پنجشنبه گذشته بلافاصله پس از خروج از این سفارت بازداشت شد و اکنون قرار است به اتهامات خود درباره مشارکت در توطئه هک کردن در آمریکا و آزار جنسی در سوئد پاسخ دهد.

آسانژ روزنامه نگار، برنامه نویس رایانه و کنشگر اینترنت که ویکی لیکس را به عنوان یک رسانه افشاگر برای ایجاد شفافیت در عملکرد دولت‌ها و افشاگری اخبار سیاسی و اجتماعی تاسیس کرد، پیش از برنامه نویسی رایانه یک هکر بود.

ویکی لیکس تاکنون هزاران سند محرمانه را فاش کرده است که موضوعات مختلفی از صنعت فیلم گرفته تا امنیت ملی و جنگ را در بر می‌گیرد.

آسانژ همچنین با اتهام توطئه برای هک کردن رایانه‌های نظامی در آمریکا مواجه است و ممکن است به آمریکا استرداد شود.

'هرالد سان' استرالیا روز یکشنبه دراین زمینه گزارش داد: 'جان شیپتون' John Shipton پدر جولیان آسانژ که در ملبورن زندگی می‌کند، از دولت استرالیا خواسته است تا برای بازگرداندن فرزندش از انگلستان کمک کند.

وی در گفت وگو با هرالد سان استرالیا از اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا خواست تا برای بازگرداندن آسانژ به زادگاهش، گام‌های موثری بردارد.

وی خواستار جلوگیری از استرداد آسانژ به آمریکا شد و از کانبرا خواست که از این اقدام احتمالی جلوگیری کند.

برخی مقامات قضایی آمریکا با ایجاد کیفرخواستی علیه وی، بنیانگذار ویکی لیکس را به همدستی با «چلسی مانینگ» تحلیلگر سابق اطلاعاتی ارتش برای سرقت و انتشار مجموعه عظیمی از اسناد طبقه بندی متهم کرده‌اند که براساس آن مانینگ در مدت ۴ ماه در سال ۲۰۱۰میلادی صدها هزار گزارش محرمانه را درباره جنگ‌های عراق و افغانستان دانلود کرد که شامل اطلاعات وزارت امورخارجه آمریکا درباره بازداشت شدگان در زندان گوانتاناموی کوبا نیز می‌شود. وی سپس این اسناد را در اختیار ویکی لیکس گذاشت و این تارنما نیز آن را در اینترنت منتشر کرد.

مقامات قضایی آمریکا این اقدام را یکی از مهمترین و وسیع‌ترین موارد درز اطلاعات محرمانه در تاریخ آمریکا ذکر کرده‌اند.

وکلای آسانژ می‌گویند که موسس ویکی لیکس در مقابل درخواست‌ها برای استرداد او به آمریکا مقاومت خواهد کرد. این اقدام رویه خطرناکی را آغاز خواهد کرد که به موجب آن هر روزنامه نگاری می‌تواند به دلیل انتشار اطلاعات درست درباره آمریکا با اتهاماتی از سوی این کشور مواجه شود.

از سوی دیگر 'بیل شورتن' رهبر حزب کارگر و مخالفان دولت آمریکا در بحبوبه رقابت‌های انتخاباتی در استرالیا که قرار است اواخر اردیبهشت ما برگزار شود اعلام کرد که نمایندگان وی بزودی با وکلای آسانژ دیدار و گفت وگو خواهند کرد.

'ریچارد دی ناتال ' رهبر حزب سبزهای استرالیا نیز در گفت وگو با شبکه‌ای بی سی این کشور گفت که آسانژ اطلاعات مهمی را در مورد آمریکا و جنایت جنگی در عراق منتشر کرده و این اطلاعات از منظر منافع عمومی و دموکراسی باز وشفاف بسیار مهم بود.

درانگلیس جرمی کوربین رهبرحزب کارگر گفته است که آسانژ باید در مورد اتهام اخلاقی خود به سوالات پاسخ دهد اما هر اقدام در مورد استرداد وی به آمریکا باید به چالش کشیده شود.

کوربین با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: استرداد آسانژ به آمریکا به دلیل افشای شواهد مربوط به جنایت‌های آمریکا در عراق و افغانستان باید از سوی دولت انگلیس مخالفت شود.

'دیانا آبوت' وزیر کشور کابینه در سایه (حزب کارگر) هم در مجلس عوام، به کلیپ افشاشده توسط ویکی‌لیکس اشاره کرد که در آن نشان می‌دهد حمله موشکی آمریکا در سال ۲۰۰۷ در عراق ۱۸ غیرنظامی و دو خبرنگار رویترز را کشت.

وی تصریح کرد: مجموعه این افشاگری‌ها بود که پرده را از ابعاد عملیات ارتش آمریکا که هیچکدام به نفع مردم آن کشورها نبود برداشت.

آبوت افزود که استرداد آسانژ، نه برای حفاظت از امنیت ملی آمریکا بلکه به دلیل سرپوش گذاشتن بر اشتباهات و جنایت‌های این کشور در خاورمیانه است.

بر اساس اعلام 'ساجد جاوید' وزیر کشور انگلیس، آمریکا زیر دو ماه فرصت دارد تا مدارک درخواست استرداد وی را به قاضی پرونده تسلیم کند.

این درخواست به گفته او باید در ابتدا به تایید وزارت کشور رسیده و از این طریق به دادگاه ارائه خواهد شد.

این درحالی است که ۷۰ نماینده مجلس انگلیس، در نامه‌ای به وزیر کشور، خواستار استرداد 'جولیان آسانژ' بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس به سوئد شده تا به پرونده او درباره اتهام آزار جنسی در این کشور رسیدگی شود.

آسانژ به اتهام آزار جنسی در سوئد پرونده دارد که دو سال پیش توسط دادستان این کشور به دلیل عدم دسترسی شاکیان به متهم لغو شد.

گزارش: مریم شفیعی

آساق**۱۵۹۹**۱۶۶۳**

خواندن خبر در سایت منبع

چرا اکوادور پشت جولیان آسانژ را خالی کرد؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
چرا اکوادور پشت جولیان آسانژ را خالی کرد؟
انتشار تصاویر خصوصی لنین مورنو، رئیس‌‌‌‌جمهوری اکوادور که در تلفن شخصی‌‌‌‌اش ثبت شده بود آن هم توسط سایتی ناشناس از یک طرف مورد استقبال مردم قرار گرفت و از طرفی دیگر به چالش جدی برای رئیس‌‌‌‌جمهوری اکوادور تبدیل شد...

چهره‌‌‌‌ای که در برابر ملتش به اهرم ریاضت متوسل شده بود؛ حالا در تصاویر منتشر شده در جمع خانوادگی تعطیلاتش را می‌گذراند و در اتاق خوابش و روی تخت در حال خوردن خرچنگ به تصویر کشیده شد. طبیعتا انتشار چنین عکس‌‌‌‌هایی رئیس‌‌‌‌جمهوری اکوادور را در موضع ضعف قرار داد اما مورنو تلاش کرد تا به جای دفاع از خود نقش قربانی را ایفا کند، قربانی ویکی لیکس. همان سایتی که بنیانگذارش یعنی جولیان آسانژ هفت سالی بود که در سفارت اکوادور در لندن به سر می‌‌‌‌برد. انتشار این تصاویر شروع ماجرا بود.

معاون رئیس‌‌‌‌جمهوری اکوادور طی سخنانی در تلویزیون رسمی این کشور ویکی لیکس را نهادی نفرت انگیز توصیف کرد. پس از آن بود که حادثه رخ داد، روز پنجشنبه ماموران پلیس بریتانیا آسانژ را در داخل سفارت بازداشت کردند. پیش از آن اکوادور تابعیت اعطایی به بنیانگذار ویکی لیکس را به حالت تعلیق درآورده بود. از همان لحظه بازی موش و گربه بین‌المللی آغاز شد، سرقت داده‌‌‌‌های اطلاعاتی و متهم کردن آسانژ به داشتن ایمیلی سیاه بخشی از این بازی بود.

با اینکه آسانژ و حتی سایت ویکی لیکس تحت لوای قوانین بین‌المللی مصون بودند اما به واسطه افشای اطلاعاتی که به ادعای مقام‌‌‌‌های اکوادور تهدیدی جدی علیه دولت قلمداد می‌‌‌‌شد، این مصونیت لغو شد. از همین رو جولیان آسانژ و وکلایش می‌‌‌‌گویند بازداشت بنیانگذار ویکی لیکس برمبنای دلایل سیاسی انجام شده است و نمی‌‌‌‌توان برای توجیه‌‌‌‌اش به اهرم‌‌‌‌های حقوقی و قانونی متوسل شد. ناظران حقوقی نیز بر این باورند که استرداد آسانژ زمان‌بر است و به‌راحتی محقق نمی‌‌‌‌شود. بازداشت جولیان آسانژ صدای فعالان مدنی و حامیان آزادی بیان را درآورد.

نقش واشنگتن در بازداشت آسانژ

دسامبر ۲۰۱۶ زمانی که ویکی لیکس هزاران ایمیلی را که توسط هکرها از حساب اینترنتی دموکرات‌‌‌‌ها و جان پودتسا، رئیس کمپین انتخاباتی کلینتون افشا کرد، اکوادور به بهانه دخالت آسانژ و سایتش در فرآیند برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری دولت خارجی دسترسی بنیانگذار این سایت افشاگر به اینترنت را محدود کرد. از همین رو می‌‌‌‌توان گفت شاید ایالات متحده در بازداشت جولیان آسانژ نقش برجسته‌‌‌‌ای داشته است.

تنش میان آسانژ و ایالات متحده به پرونده «برادلی مانینگ» بازمی‌‌‌‌گردد، سربازی که ۲۶۰ هزار گزارش محرمانه دیپلماتیک ایالات متحده، نوارهای ویدئویی از عملکرد خونین آمریکا در عراق و افغانستان و زندان گوانتانامو را در برهه زمانی ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ در اختیار ویکی لیکس قرار داد و این سایت آنها را افشا کرد. پس از این رخداد سال ۲۰۱۶ و در آستانه کارزار ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ افشای ایمیل‌‌‌‌های اعضای حزب دموکرات، کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون که گفته می‌‌‌‌شود توسط هکرهای روس در اختیار ویکی لیکس قرار گرفت، تنش‌‌‌‌ها میان این سایت و دولت و وزارت دفاع آمریکا را افزایش داد تا جایی که واشنگتن آسانژ را به توطئه و تبانی با روسیه برای خرابکاری در فرآیند انتخابات ریاست‌جمهوری متهم کرد.

درحال‌‌‌‌حاضر فارغ از اینکه بریتانیا تن به استرداد آسانژ به آمریکا بدهد یا خیر، وزارت دادگستری ایالات متحده، بنیانگذار سایت ویکی لیکس جولیان آسانژ را به دلیل «توافق با هدف هک کامپیوتری» متهم شناخته و به پنج سال حبس محکوم کرده است.

قربانی بازی بزرگان

دولت اکوادور در زمان ریاست مورنو بنیانگذار ویکی لیکس را تحت فشار شدیدی قرار داده بود، به عنوان نمونه درست چند هفته بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا زمانی که نزدیکان کلینتون و چهره‌‌‌‌هایی چون جان کری، وزیر امور خارجه پیشین ایالات متحده در ضیافت شامی در سفارت اکوادور جمع شده بودند، دسترسی آسانژ به اینترنت محدود شد. با این حال کنش اکوادور بدون واکنش نماند، آسانژ در جریان مصاحبه‌‌‌‌ای گفت که به واسطه محدودیت‌‌‌‌ها راهکاری برای دسترسی مطلوب به اینترنت اتخاذ کرده است.

نیکلاس کاسی و جو بیکر طی گزارشی که به بهانه بازداشت آسانژ در نیویورک تایمز منتشر کردند، ضمن اشاره به چنین محدودیت‌‌‌‌هایی در این باره نوشتند: «آسانژ توسط بسیاری از بازیگران جامعه جهانی به عنوان قهرمان آزادی بیان و شفافیت‌‌‌‌سازی رسانه‌‌‌‌ای قلمداد می‌‌‌‌شود، همانی که اسرار دولت و فعالان سیاسی را هویدا می‌‌‌‌کند، از همین رو تحت فشار قرار دادن چنین چهره‌‌‌‌ای و اجازه بازداشتش می‌‌‌‌تواند برای بازیگرانی که در چنین بازی نقش‌آفرینی کردند، تبعات بدی داشته باشد». به نوشته این دو نویسنده بنیانگذار سایت ویکی لیکس قربانی بازی بزرگان شد.

در شرایط کنونی ایالات متحده از بریتانیا خواسته تا آسانژ را تحویل مقام‌‌‌‌های قضایی این کشور دهد، جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر با استرداد آسانژ مخالف است، بازگرداندن بنیانگذار سایت ویکی لیکس به کشوری که آسانژ متهم به هک داده‌‌‌‌های اطلاعاتی وزارت دفاع‌‌‌‌اش در سال ۲۰۱۰ است و به دلیل افشای اسناد مربوط به جنایت عراق و افغانستان تحت فشار قرار دارد، می‌‌‌‌تواند نام بریتانیا را خدشه‌دار کند. داین ابوت، یکی از اعضای حزب کارگر نیز با کوربین هم‌عقیده است، از منظر او آسانژ به دلیل افشای اطلاعاتی که به باور دولت آمریکا و وزارت دفاع این کشور نادرست بوده تحت تعقیب قرار گرفته بود، استردادش به ایالات متحده می‌‌‌‌تواند نتایج منفی گسترده‌‌‌‌ای به دنبال داشته باشد.

با این حال اکوادور استدلال چنین چهره‌‌‌‌هایی را قبول ندارد، از منظر مقام‌‌‌‌های دولتی این کشور آسانژ از حدود مشخص‌شده برای فعالیت‌هایش تجاوز کرده او رفتارهایش غیر قابل تحمل شده بود. مورنو برای توجیه عملکردش می‌‌‌‌گوید آسانژ با نصب تجهیزات الکترونیکی در سفارت دسترسی به تصاویر دوربین‌‌‌‌های امنیتی را مختل کرد و با آزار دادن مقام‌‌‌‌های امنیتی سفارت و دستیابی بدون مجوز به فایل‌‌‌‌های امنیتی دولت را ناچار کرد چنین تصمیمی را اتخاذ کند. دولت اکوادور فراتر از آن، آسانژ را به دخالت در امور داخلی این کشور متهم می‌‌‌‌کند. با این حال سایت ویکی‌لیکس اتهام‌‌‌‌های وارده را رد کرده است و می‌‌‌‌گوید در انتشار تصاویر خصوصی رئیس‌‌‌‌جمهوری اکوادور نقشی نداشته است، اعضای این سایت بر این باورند که اتهام‌‌‌‌های مطرح شده بهانه‌‌‌‌ای است دروغ برای توجیه بازداشت آسانژ.

آسانژ با خودش دشمنی کرد

جو بیکر در گزارشش می‌‌‌‌نویسد: «‌بر کسی پنهان نیست که ایالات متحده مدت‌‌‌‌هاست خواهان استرداد آسانژ است، در این میان مورنو، رئیس‌‌‌‌جمهوری اکوادور دلایل کافی برای انجام این مهم داشت، مورنو مشتاق دریافت وام‌‌‌‌های بین‌المللی و بهبود روابط با آمریکا بود آن هم پس از گذشت یک دوره تنش که اسلاف چپش به واسطه پناه دادن به آسانژ با آمریکا رقم زده بودند.» فرناندو کوتس، مشاور ارشد مک مستر این تحلیل را تایید کرد و در این باره از رایزنی‌‌‌‌های مخفیانه مقام‌‌‌‌های آمریکا و اکوادور دراین باره پرده برداشت.

با این حال به باور کوتس اکوادور صرفا با هدف بهبود روابط اقتصادی اکوادور با آمریکا مصونیت آسانژ را لغو نکرد؛ آنها خود می‌‌‌‌خواستند از دست این افشاگر خلاص شوند. با این حال برخی ناظران براین باورند که تلاش آمریکا برای استرداد بنیانگذار ویکی‌لیکس و توضیحات اکوادور برای لغو مصونیتش صرفا محرک‌‌‌‌هایی برای آغاز این بازی بود؛ دشمن اصلی آسانژ خودش بود. آسانژ در فوریه ۲۰۱۱ در دادگاه بریتانیا برای بازپس فرستاده شدن به سوئد به منظور پاسخگویی به پرس‌‌‌‌وجو درباره‌ اتهام جنسی حضور یافت.

او در پاسخ به بازجویان اظهار داشت‌ نسبت‌‌‌‌هایی که به او داده شده بی‌‌‌‌پایه هستند و با قرار وثیقه آزاد شد. در ۱۹ ژوئن ۲۰۱۲ او به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد. در ۱۶ اوت ۲۰۱۲ نیز اکوادور تحت ریاست رافائیل کوریا تقاضای پناهندگی‌‌‌‌اش را پذیرفت‌؛ آن هم در شرایطی که این بازیگر در آن برهه زمانی به واسطه اعمال محدودیت بر رسانه‌‌‌‌ها تحت فشار بود، با این حال کوریا به آسانژ پناه داد تا آنگونه که خود مدعی شد قدرت امپریالیستی ایالات متحده را به چالش بکشد. تغییرات معادلات قدرت در ایالات متحده و اکوادور در سال ۲۰۱۶ به چالشی جدی برای آسانژ تبدیل شد، او به خوبی می‌‌‌‌دانست نتیجه انتخابات می‌‌‌‌تواند زندگی‌‌‌‌اش را در سفارت ‌تحت تاثیر قرار دهد.

در این میان برخی تحلیلگران بازداشت آسانژ را از منظر دیگری مورد ارزیابی قرار می‌‌‌‌دهند، از منظر آنها بنیانگذار سایت ویکی‌لیکس داده‌‌‌‌های محرمانه‌‌‌‌ای را از فعالیت اکوادور در دست دارد‌ تا با توسل به آنها بتواند در زمانی مناسب با این دولت مصالحه کند. به باور فرناندو ویولاویچنسیو، روزنامه‌نگار سیاسی اکوادور ویکی‌لیکس اسناد محرمانه‌‌‌‌ای درباره برنامه نظارتی و جاسوسی اکوادور بر فعالیت روزنامه‌نگاران و دشمنان خارجی در دست دارد، این روزنامه‌نگار می‌‌‌‌گوید داده‌هایش در این مورد را در اختیار ویکی لیکس قرار داده است، چرا که آسانژ؛ خود یکی از قربانی‌‌‌‌های این پروژه بود اما فعلا این سایت از افشای این داده‌‌‌‌ها خودداری کرده است، این مهم می‌‌‌‌تواند این تحلیل را تقویت کند که آسانژ با نگهداری این داده‌‌‌‌ها می‌‌‌‌خواست در شرایطی خاص بدان‌‌‌‌ها متوسل شود.

از همین رو ویولاویچنسیو در گفت‌‌‌‌وگو با نیویورک تایمز از بازی دو‌گانه آسانژ می‌‌‌‌گوید، به باورش بنیانگذار ویکی لیکس از سال ۲۰۱۱ درباره کورینا داده‌‌‌‌های افشاگرایانه‌‌‌‌ای را در اختیار داشت اما از انتشارش خودداری کرد، این مهم خلاف اصل استقلال در روزنامه‌نگاری است. با این حال به گفته این روزنامه نگار آسانژ شاید تصورش را هم نمی‌‌‌‌کرد که می‌‌‌‌تواند نخستین قربانی تغییر معادلات قدرت باشد، همان قدرتی که روزی به او پناه داد روزی دیگر از او تحت عنوان وجه مصالحه سوء‌استفاده کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

آسانژ حدود ۷ میلیون دلار خرج روی دست اکوادور گذاشت

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
آسانژ حدود ۷ میلیون دلار خرج روی دست اکوادور گذاشت
دولت اکوادور سالانه یک میلیون دلار بابت میزبانی از موسس سایت افشاگر ویکی‌لیکس در سفارتخانه کشورش در لندن هزینه می‌کرده است.

به نوشته روزنامه نیویورک پست، اکوادور در مجموع برای تامین هزینه‌های جولیان آسانژ، موسس ویکی‌لیکس که پنج‌شنبه پس از هفت سال بازداشت شد، ۶٫۵ میلیون دلار پرداخته است.

آسانژ از اوت ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور در لندن پناه گرفته بود. براساس گزارش‌ها، آسانژ ۴۷ ساله رفتاری توهین‌آمیز در قبال کارکنان این سفارتخانه داشته است. براساس گزارش دیلی‌میل، قسمت اعظم ۶٫۵ میلیون دلار صرف امور امنیتی شده است و مابقی آن برای هزینه‌های درمانی، غذا و شست و شوی لباس‌های آسانژ هزینه شد.

این افشاگر تیمی از وکلای آمریکایی و انگلیسی استخدام کرده است تا مانع استرداد او به آمریکا و مواجهه با اتهامات هک شوند. دولت سوئد هم تلاش دارد تا دوباره اتهامات وارده آسانژ درباره تجاوز را که ملغی شده بود، به جریان بیندازد. انتظار می‌رود بیشتر صورت حساب وکلا از طرف ویکی‌لیکس پرداخت شود.

دولت اکوادور با لغو پناهندگی سیاسی آسانژ به بازداشت این چهره جنجالی از سوی پلیس متروپولیتن لندن کمک کرد. به گفته آنها، لنین مورنو، رئیس‌جمهوری اکوادور از دسامبر گذشته هزینه‌های او را پرداخت می‌کرده است.

در همین حال روزنامه دیلی‌میل در گزارشی این سوال را مطرح کرد که آیا اخراج آسانژ در سفارت اکوادور ارتباطی به افشای تصویر یک خرچنگ داشته است یا خیر. براساس این گزارش، تصاویری از رئیس‌جمهوری اکوادور در حال خوردن شاه میگو در تختخواب هتلی، آن هم در شرایطی که شهروندان کشورش از ریاضت اقتصادی رنج می‌کشند، منتشر شده است.

رئیس‌جمهوری اکوادور آسانژ را مسبب این رسوایی دانست اما ویکی‌لیکس تکذیب کرد. ماه فوریه هم بیش از ۲۰۰ پیام خصوصی و ایمیل مورنو و همسرش و همچنین تصاویری از تعطیلات تجملی خانوادگی به اروپا در سایت آی‌ان‌ای‌پیپرز فاش شده بود.

خواندن خبر در سایت منبع

خوابی که آمریکا برای آسانژ دیده است

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
خوابی که آمریکا برای آسانژ دیده است
معاون دونالد ترامپ اعلام کرد واشنگتن برای محاکمه موسس پایگاه اطلاع‌رسانی ویکی‌لیکس به اتهام انتشار اخبار و اطلاعات طبقه‌بندی شده آمریکا مصمم است.

به گزارش افکارنیوز،

در حالیکه آسانژ یازدهم آوریل در لندن بازداشت شد، معاون رئیس جمهور آمریکا در گفتگو با سی ان ان تاکید کرد آسانژ باید به علت انتشار اطلاعات طبقه‌بندی شده آمریکا محاکمه شود. وی افزود وزارت دادگستری آمریکا قصد دارد استرداد آسانژ را به منظور محاکمه در آمریکا خواستار شود.

پنس خاطر نشان کرد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هرگز حمایت خود را از پروژه ویکی‌لیکس که در انتشار اخبار و اطلاعات طبقه‌بندی شده آمریکا دست داشته، اعلام نکرده است.

آسانژ که از سال دو هزار و دوازده از بیم بازداشت به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد سرانجام یازدهم آوریل به موجب درخواست آمریکا و همچنین انگلیس بازداشت شد. دستگاه قضایی آمریکا موسس ویکی‌لیکس را به اتهام سرقت اینترنتی تحت پیگرد قرار داده و استرداد وی را خواستار شده است.

در پی بازداشت آسانژ، دونالد ترامپ اعلام کرد هیچ چیز درباره ویکی‌لیکس نمی‌داند و هیچ نظری درباره بازداشت موسس آن ندارد. با این حال ترامپ در مبارزات انتخاباتی خود در سال دو هزار و شانزده پس از آن که آسانژ پیام‌های مدیر ستاد تبلیغاتی هیلاری کلینتون (رقیب دموکرات ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری) را منتشر کرد، عملکرد ویکی‌لیکس را ستود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

افشاگری درباره «گاندو» | پشت‌پرده سریال‎سازی علیه دولت روحانی چه کسانی هستند؟ +فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
«یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد» یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد. این ویدئو را ببینید تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد. حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهور درباره سریال «گاندو» نوشت: دولت در شش سال گذشته با تمام نیرو از هیچ خدمتی فروگذار نکرد و برای اعتلای ایران و ایرانی چوب حراج بر حیثیت سیاسی خود زد. وی افزود: اما یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد. این ویدئو را ببینید تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد.

سارقانی که از راننده نماینده مجلس سرقت کرده بودند دستگیر شدند+ فیلم لحظه سرقت

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، سردار حمید هداوند در تشریح این خبر بیان داشت: با انتشار خبری مبنی بر مصدومیت راننده نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در مواجهه با دو سارق گوشی قاب، تیم هایی از کارگاه کارآگاهان پلیس پایتخت به بررسی موضوع پرداختند. این مقام ارشد انتظامی عنوان داشت: در بررسی‌های انجام شده این دو سارق گوشی قاپ شناسایی شده و لحظاتی قبل در یک عملیات ضربتی از سوی کارآگاهان دستگیر شدند. سردار هداوند تصریح کرد: در تحقیقات انجام شده از متهمان هر دو متهم به جرم خود اعتراف کردند. جانشین رییس پلیس پایتخت در پایان خاطرنشان کرد: متهمان اذعان داشتند که گوشی مسروقه را به یک مالخر اموال مسروقه فروختند که دستگیری این مالخر نیز در دستور کار است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم/ حامی مالی نتانیاهو: ایران باید نابود شود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

نظر ظریف در مورد روند غنی‌سازی ایران +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

آمریکا سازمان ملل را گروگان گرفته است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی با بیان اینکه آمریکا سازمان‌های بین المللی از جمله «سازمان ملل متحد» را به گروگان گرفته است، گفت: طبق قانونی که در چارچوب مصوبه شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۷ بین آمریکا و سازمان ملل وضع شده، «بند یازدهم» می‌گوید «هیچ یک از دولت‌های ایالتی، فدرال و محلی آمریکایی حق اخلال در تردد نمایندگان سیاسی و کسانی را که به دعوت سازمان ملل متحد به مقر این سازمان در نیویورک می‌روند ندارند». در دروه قبل هم شاهد بودیم که جمهوری اسلامی نام سفیری را به عنوان نماینده دائم جمهوری اسلامی نزد سازمان ملل اعلام کرد، اما دولت اوباما آن را رد کرد و الان هم محدودیت‌های گسترده‌ای را برای دیپلمات‌های و خبرنگاران ایرانی قائل شده‌اند. این کارشناس سیاست خارجی با اشاره به اینکه این اقدام، تنها نقض قوانین و عرف بین‌المللی از سوی ایالات متحده نیست، گفت: آمریکایی‌ها الان در تهران ۱۶ نهاد اطلاع‌رسانی دارند؛ از جمله «سی. اس» و بسیاری از رسانه‌های دیداری و نوشتاری و حتی سه آژانس عکس در تهران دارند؛ اما در برابر دو خبرنگار «خبرگزاری جمهوری اسلامی» و «خبرگزاری صداوسیما» محدودیت‌های بسیار شدیدی را اعمال کردند. پیش از این محدودیت ۴۰ کیلومتری بود و الان تبدیل به محدودیت یک کیلومتری برای تردد شده است.

بی‌فایده بودن خط و نشان کشیدن طرف‌های غربی برجام برای ایران + فیلم

رکنارکنا4 ساعت قبل
مسیر کاهش تعهدات برجامی ایران غیرقابل بازگشت است. تنها راه باقی مانده برای اتحادیه اروپا به منظور جلوگیری از نابودی توافق هسته‌ای عملی کردن تعهداتی است که تا به حال انجام نداده‌اند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

اخبار بیشتر