شب تلخ پاریس؛ نوتردام در آتش سوخت
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. حوادث
پوشش خبری

شب تلخ پاریس؛ نوتردام در آتش سوخت

ظریف: برای نوتردام غمگین شدم/عکس

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
ظریف: برای نوتردام غمگین شدم/عکس
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در واکنش به حریق در کلیسای نوتردام پاریس، نسبت به تخریب بخشی از این بنای تاریخی ابراز تاسف کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، ظریف در توئیتر نوشت: غمگین شدم وقتی بخشی از نوتردام – بنای برجسته مختص عبادت پروردگار یکتا و بنایی که از طریق شاهکار ادبی هوگو همه ما را به هم نزدیک‌تر کرد – پس از ۸۰۰ سال سر پا ماندن در پی جنگ‌ها و انقلاب تخریب شد. فکر ما با فرانسوی‌ها و همه کاتولیک هاست.

ظریف: برای نوتردام غمگین شدم/عکس - 2

همچنین جواد بعیدی نژاد سفیر کشورمان در انگلیس در توئیتی نوشت: فروریختن بخشی از کلیسای نوتردام که نماد تاریخ و معماری پاریس است و بنایی است که با شاهکار ویکتور هوگو به یک نماد ویژه تبدیل شده، باورنکردنی است. روزی غم انگیز برای فرانسه و هنردوستان سراسر دنیاست.

کلیسای نوتردام شب گذشته دچار حریق شد و سقف و یکی از برج‌های آن فرو ریخت. مقام‌های فرانسوی اعلام کردند که توانسته‌اند ساختمان این بنا را از نابودی کامل حفظ کنند.

قدمت کلیسای نوتردام به قرن دوازدهم میلادی بازمی گردد و هر ساله میزبان میلیون‌ها گردشگر است. این کلیسا در رمان «گوژپشت نوتردام» نوشته 'ویکتور هوگو' نویسنده فرانسوی جایگاه مهمی یافته و از این جهت معروف شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

مهار آتش‌سوزی در کلیسای نوتردام پاریس

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
مهار آتش‌سوزی در کلیسای نوتردام پاریس
رئیس‌جمهور فرانسه آتش‌سوزی در کلیسای ۹۰۰ ساله نوتردام را یک تراژدی وحشتناک توصیف کرد و ضمن اعلام مهار آتش‌سوزی گفت به لطف تلاش‌های صورت‌گرفته، بنای اصلی ساختمان فرو نریخت.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه آتش‌سوزی در کلیسای ۹۰۰ ساله نوتردام را یک تراژدی وحشتناک توصیف کرد و گفت: به لطف تلاش‌های صورت‌گرفته، بنای اصلی ساختمان فرو نریخت.

او کلیسای نوتردام را قلب پاریس خواند و با بیان اینکه از وقوع بدترین اتفاق یعنی ریزش تمام ساختمان و سرایت آتش به ستون‌های اصلی کلیسا جلوگیری شده، گفت فرانسه از روز سه‌شنبه پویشی را برای جمع‌آوری کمک‌های بین‌المللی آغاز می‌کند تا کلیسا را بازسازی کند.

سخنگوی اداره آتش نشانی پاریس گفت یک آتش‌سوزی بعدازظهر روز دوشنبه در کلیسای نوتردام در مرکز پاریس رخ داد. شهردار پاریس این آتش‌سوزی را «بسیار مهیب» توصیف کرد و گفت آثار هنری فراوانی در زمان آتش‌سوزی در داخل کلیسای نوتردام بود.

دفتر دادستانی پاریس هم اعلام کرد تحقیقات را درباره آتش‌سوزی کلیسای نوتردام آغاز کرده است. یک مقام دولت فرانسه نیز گفت هنوز هیچ گونه موارد جرح و صدمه از آتش‌سوزی کلیسای نوتردام گزارش نشده است و مقامات هنوز در حال بررسی علت آتش‌سوزی هستند.

هنگام بروز آتش‌سوزی کارگری در محل حادثه حضور نداشت. ارتفاع برج کلیسا ۹۶ متر است سقف ۸۰۰ ساله این کلیسا کاملا نابود شده است. به گفته شاهدان، شوک عظیمی پاریسی‌ها را فراگرفته است. بر اساس این گزارش پلیس فرانسه اعلام کرد که عملیات تروریستی علل بروز این آتش نبوده است.

روزنامه گاردین گزارش داده است که نتایج اولیه تحقیقات نشان می‌دهد که آتش‌سوزی در این کلیسا عمدی نبوده و احتمالا هنگام تعمیرات در این ساختمان رخ داده است.

آتش‌سوزی مهیب باعث فروریختن برج ناقوس این کلیسای متعلق به قرون وسطی شد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به آتش‌سوزی در کلیسای نوتردام پاریس در پیامی در توئیتر نوشت: مشاهده آتش‌سوزی وسیع در کلیسای نوتردام در پاریس بسیار وحشتناک است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز در واکنش به فرو ریختن کلیسای نوتردام فرانسه اعلام کرد نوتردام نماد فرهنگ فرانسه و فرهنگ اروپای ما بود.

مدیر کل یونسکو نیز با ابراز ناراحتی شدید از آتش‌سوزی در نوتردام گفت: یونسکو همراه و همدرد فرانسه است.

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر نیز در واکنش به آتش‌سوزی کلیسای نوتردام پاریس در توییتی آن را خسارتی جبران ناپذیر برای تمامی بشریت دانست.

السیسی ضمن اعلام همبستگی مصر با فرانسه گفت امیدوارم عواقب منفی حادثه آتش‌سوزی در این اثر تاریخی که خسارتی جبران ناپذیر برای تمامی بشریت است هرچه سریعتر تحت کنترل درآید.

ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس هم گفت فکر‌ها با مردم فرانسه و نیرو‌های اورژانس است که در حال نبرد با آتش در کلیسای نوتردام هستند. ­

وزارت کشور فرانسه نیز اعلام کرد که آتش کلیسا توسط هواپیما خاموش نخواهد شد، چون به بخش‌های دیگر این ساختمان صدمه میرسد.

نکته جالب اینجاست که شانزده مجسمه با ارزش گوتیک این کلیسا را پنج روز پیش به دلیل تعمیرات از کلیسا خارج کردند.

کلیسای جامع نوتردام در جزیره سیته بر روی رود سن و در مرکز پاریس واقع شده‌ است. هر سال ۱۳ میلیون نفر از این کلیسا بازدید می‌کنند.

مهار آتش‌سوزی در کلیسای نوتردام پاریس - 18

خواندن خبر در سایت منبع

آتش سوزی در کلیسای نوتردام پاریس‎

مهرخبرگزاری مهر
آتش سوزی در کلیسای نوتردام پاریس‎
کلیسای نوتردام پاریس که قدمتی ۸۵۰ ساله داشت و آثار هنری بسیار گرانبهایی را در خود جای داده بود که بر اثر وقوع یک آتش سوزی گسترده سقف آن کاملاً تخریب شد.

کلیسای نوتردام آتش گرفت؛ بنای اصلی ساختمان فرو نریخت

موجخبرگزاری موج
کلیسای نوتردام آتش گرفت؛ بنای اصلی ساختمان فرو نریخت
روزنامه «گاردین» گزارش داده است که نتایج اولیه تحقیقات نشان می‌دهد که آتش‌سوزی در این کلیسا عمدی نبوده و احتمالا هنگام تعمیرات در این ساختمان رخ داده است.

به گزارش خبرگزاری موج، به نوشته خبرگزاری فرانسه، امانوئل ماکرونرئیس‌جمهور فرانسهآتش‌سوزی در کلیسای ۹۰۰ ساله نوتردام را «یک تراژدی وحشتناک» توصیف کرد و گفت: «به لطف تلاش‌های صورت‌گرفته، بنای اصلی ساختمان فرو نریخت.»

ماکرون بامداد سه‌شنبه (به وقت تهران) با حضور در برابر کلیسای سوخته «نوتردام» در پاریس، گفت: فرانسه با جلب کمک‌های بین‌المللی، این کلیسای تاریخی را بازسازی خواهد کرد.

او کلیسای نوتردام را «قلب پاریس» خواند و با بیان اینکه از وقوع «بدترین اتفاق» یعنی ریزش تمام ساختمان و سرایت آتش به ستون‌های اصلی کلیسا جلوگیری شده، گفت فرانسه از روز سه‌شنبه پویشی را برای جمع‌آوری کمک‌های بین‌المللی آغاز می‌کند تا کلیسا را بازسازی کند.

روزنامه «گاردین» گزارش داده است که نتایج اولیه تحقیقات نشان می‌دهد که آتش‌سوزی در این کلیسا عمدی نبوده و احتمالا هنگام تعمیرات در این ساختمان رخ داده است.

بنا بر اعلام اداره آتش‌نشانی پاریس، در عملیات مهار این آتش‌سوزی بیش از ۵۰۰ آتش‌نشان شرکت داشته‌اند که یک نفر از آن‌ها به شدت مجروح شده است. از آنجا که آتش‌سوزی در ساعت تعطیلی کلیسا رخ داده، در این حادثه به بازدیدکنندگان آسیبی نرسیده است.

این کلیسا که اغاز ساخت آن به سال ۱۱۶۳ میلادی بازمی‌گردد و در جریان جنگ‌های جهانی نیز از آسیب مصون مانده بود، عصر روز دوشنبه دچار آتش‌سوزی شد. به گفته مقام‌های فرانسوی، آتش گنبد، سقف و دستکم یکی از پنجره‌های بزرگ کلیسا را به کلی نابود کرده، اما آثار تاریخی و هنری موجود در این ساختمان پیش از سرایت آتش به محل نگهداری آن‌ها، از کلیسا خارج شده است.

کلیسای نوتردام آتش گرفت؛ بنای اصلی ساختمان فرو نریخت - 8

 کلیسای نوتردام از نمادهای اصلی پایتخت فرانسه به شمار می‌آید و به همین دلیل آتش‌سوزی در این ساختمان واکنش‌های گسترده‌ای در جهان داشته است. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا هم به این حادثه واکنش نشان داد و در اظهاراتی که توسط کاربران شبکه‌های اجتماعی به تمسخر گرفته شد، از مقام‌های فرانسوی خواست سریعا وارد عمل شده و هواپیماهای آب‌پاش را به محل آتش‌سوزی اعزام کنند. اداره آتش‌نشانی پاریس در واکنش گفته است که ریختن چنین حجم آبی از ارتفاع بالا، کلیسا را به کلی نابود می‌کند.

کلیسای نوتردام آتش گرفت؛ بنای اصلی ساختمان فرو نریخت - 10کلیسای نوتردام آتش گرفت؛ بنای اصلی ساختمان فرو نریخت - 11

خواندن خبر در سایت منبع

تصاویر: آتش سوزی مهیب در کلیسای ۸۵۰ ساله نوتردام

انتخابخبرگزاری انتخاب
تصاویر: آتش سوزی مهیب در کلیسای ۸۵۰ ساله نوتردام
یک آتش سوزی عمده بخش بزرگی از کلیسای نوتردام در پاریس که یکی از مهم ترین بناهای فرانسه است را سوزانده است. ماموران آتش نشانی همچنان برای مهار این آتش سوزی که سقف و منار مخروطی این کلیسای ۸۵۰ ساله را سوزاند تلاش می کنند به این امید که بتوانند از نابودی آثار هنری داخل کلیسا جلوگیری کنند. با این حال مقام ها می گویند که اصل بنا از جمله دو برج کلیسا سالم مانده است. علت آتش سوزی هنوز معلوم نیست، اما مقام ها می گویند می تواند ناشی از عملیات مرمت کلیسا بوده باشد که بعد از ترک خوردن بدنه کلیسا شروع شده بود.

فیلم/ بهت فرانسوی‌ها از سوختن کلیسای نوتردام

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
بهت مردم پاریس از آتش سوزی در کلیسای تاریخی نوتردام فرانسه.گفتنی است این کلیسا سالانه 14 میلیون بازدید کننده از سراسر جهان داشت.

نظرها

در ادامه بخوانید

ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
ستاره استقلال در دهه هشتاد و نود اعلام کرد که با اهدای پیراهن خود به کمپین ورزش سه برای کمک به سیل زدگان پیوسته است. به گزارش «ورزش سه»، آرش برهانی آقای گل و شماره ۹ محبوب استقلالی‌ها که چهره درخشان خط حمله این تیم در سال‌های گذشته بود به کمپین ورزش سه برای کمک به سیل زدگان پیوست. آرش برهانی در تشریح این اقدام خود گفت: با اهدای پیراهن، به کمپین ورزش سه برای کمک به سیل زدگان عزیز شرکت می‌کنم. برهانی در ادامه صحبت‌های خود پیرامون این اقدام توضیحاتی ارائه کرد و افزود: امیدوارم با فروش ایران پیراهن و اهدا عواید آن به کمپین کمک به سیل زدگان، بتوانیم کمک کوچکی به سیل زدگان کرده باشیم. این کمپین از ۲۲ اردیبهشت آغاز شده و به مدت ۶ ماه در وب سایت ورزش سه ادامه می‌یابد و کلیه کمک‌ها بی تصرف مستقیما به حساب جمعیت هلال احمر واریز خواهد شد.
فراروفرارو5 ساعت قبل
کار‌هایی که همسرم می‌کرد من را خیلی اذیت می‌کرد، اما من او را دوست داشتم و دلم نمی‌خواست طلاقش بدهم. او طرف مادرش را می‌گرفت و هربار که من و ملیحه دعوا می‌کردیم، او هم من را تحقیر می‌کرد. متهم در پاسخ به این سؤال که دلیل این رفتار‌های همسرش چه بوده، توضیح داد: او من را به‌خاطر اعتیادم تحقیر می‌کرد. پدرم همه درآمدش را هزینه مواد می‌کرد و درگیری مادر و پدرم بیشتر به همین خاطر بود. از اینکه در خانه مواد می‌کشید ناراحت بودیم.
رکنارکنا14 ساعت قبل
به گفته این رسانه، نام ۳۵۰ تن در لیست مفقودی‌های این حادثه ثبت شده است و اطلاعی از وضعیت آنها در دست نیست. پس از این حادثه ۴۵ هزار نفر از ساکنین این منطقه ناچار به ترک منازل و تخلیه محل شدند. شاهدان عینی این حادثه ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند که نشان می‌دهد پس از صدای انفجار دود غلیظی در هوا پخش شد و دست کم سه بار صدای انفجار شنیده شده است. معاون وزارت دفاع قزاقستان در بیانیه‌ای جداگانه اعلام کرد که ممکن است علت این انفجار سلاح‌های به‌جامانده از دوران حکومت شوروی بوده باشد. طبق ارزیابی‌های انجام شده توسط پلیس، آتش سوزی و انفجار ناشی از استفاده نادرست از تجهیزات گاز طبیعی بوده است.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین16 ساعت قبل
پیام خوزستان - آبادان - معاون راه‌های فرعی و روستایی سازمان راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای با بیان اینکه تلاش دولت تامین اعتبار برای بازسازی و بهسازی جاده‌های آسیب دیده از سیل اوایل امسال است گفت که با تامین اعتبار این کار در استان‌های خسارت دیده آغاز می‌شود. طغیان رودخانه‌های کارون، کرخه و دز ناشی از بارش‌های سنگین در مناطق بالادست در فروردین ماه امسال موجب وقوع سیلاب در مناطقی از استان خوزستان و تخلیه ده‌ها روستا شد. شادگان با حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت در ۷۰ کیلومتری اهواز مرکز استان خوزستان واقع است. طغیان رودخانه کارون و هدایت سیلاب ناشی از آن به سمت تالاب شادگان موجب آبگرفتگی تعدادی از روستاهای این شهرستان در جنوب استان خوزستان شد. بیش از ۲۷۰ روستای خوزستان در سیل امسال به صورت کلی یا جزئی تخلیه شدند و بیش از ۴۰۰ هزار نفر در خوزستان متأثر از سیلاب شدند.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشجلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران درخصوص حادثه تصادف در مسیر جنوب به شمال اتوبان تهران_قم گفت: این حادثه در ساعت ۰۰:۲۶ بامداد اتفاق افتاد. این محدوده خارج از حوزه استحفاظی شهرداری و آتش نشانی تهران است. تقریبا مقابل خروجی رباط کریم این حادثه روی داد، اما از آتش نشانی تهران از ایستگاه ۵۰ نیرو به عنوان کمک اعزام شد. اخبار اجتماعی- وی در ادامه گفت: در این حادثه ۳ دستگاه خودرو شامل دو دستگاه خودرو ۴۰۵ و یک دستگاه پرشیا با یکدیگر برخورد کردند. آتش نشانان بلافاصله آتش را خاموش کردند و جسد مجهول الهویه را پیدا کردند.

ویدیو/ کشف اسلحه شاه‌کش در برخورد پلیس با اراذل و اوباش در تهران

انتخابانتخاب1 روز قبل

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

سخنان روحانی در نشست امروز هیئت دولت + فیلم

خبری15 ساعت قبل

ماجرای کودک‌آزاری در بوشهر که برای آن پرونده قضایی تشکیل شد چیست؟

خبری16 ساعت قبل

از مدرسه تا مسجد؛ استخراج هر واحد بیت‌کوین، معادل مصرف برق سالانه 24 واحد مسکونی!

خبری17 ساعت قبل

تصویری دردناک از دختران وزنه‌بردار/ تمرین با سیمان و لاستیک موتورسیکلت در خانه!

خبرآنلاین6 دقیقه قبل

چرخش ناگهانی نظرات کاربران اینستاگرام درباره رامبد جوان

خبرآنلاین13 دقیقه قبل

تظاهرات در انگلیس در اعتراض به سیاست‌های ضد ایرانی آمریکا

مهر24 دقیقه قبل

خستگی عضلانی از مهم‌ترین عوامل اختلال و کاهش عملکرد ورزشی

الف25 دقیقه قبل

مارکا: ایسکو، انتخاب منچسترسیتی برای جانشینی داوید سیلوا؛ برچسب ۸۰ میلیون یورویی رئال مادرید روی هافبک اسپانیایی

طرفداری26 دقیقه قبل

معامله قرن؛ فرصتی وحدت آفرین برای فلسطین

مهر30 دقیقه قبل

سه اصل مهم برای کنکوری‌ها در هفته پایانی

فارس34 دقیقه قبل