1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

آیا تعرفه‌های پزشکی افزایش می‌یابند؟

امکان افزایش تعرفه‌های پزشکی وجود ندارد

فارسخبرگزاری فارس
امکان افزایش تعرفه‌های پزشکی وجود ندارد

حیدرعلی عابدی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس در خصوص اعتراض‌های وارد شده به تعرفه‌های پزشکان گفت: امسال شورای عالی بیمه بر اساس وضعیت اقتصادی کشور اقدام به تعرفه‌گذاری کرده است، پزشکان کشور همیشه در شرایط سخت اقتصادی در کنار مردم بوده‌اند و امسال نیز توقع می‌رود با درک کردن شرایط اقتصادی فعالیت خود را ادامه دهند.

وی افزود: برای عبور از تنگناهای اقتصادی لازم است تمام اقشار جامعه از جمله پزشکان همراهی‌های لازم را داشته باشند.

عابدی با اشاره به اظهارات عضو شورای عالی نظام پزشکی در خصوص مغایرت میزان افزایش تعرفه‌ها با مصوبات قانونی برنامه پنجم و ششم توسعه گفت: براساس این برنامه قرار نبود کشور در محاصره اقتصادی قرار گیرد اما در حال حاضر فشارهای اقتصادی بر جامعه وارد شده و لازم است پزشکان با درک این موضوع باری از دوش مردم بردارند.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: با توجه به شرایط اقتصادی موجود امکان افزایش تعرفه‌ها وجود ندارد.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

نمکی: تعرفه‌های پزشکی در بخش‌های خصوصی و دولتی افزایش می‌یابد

ایرناخبرگزاری ایرنا
نمکی: تعرفه‌های پزشکی در بخش‌های خصوصی و دولتی افزایش می‌یابد

سعید نمکی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا در مورد افزایش تعرفه‌های پزشکی و اعترضات صورت گرفته در این زمینه، افزود: امسال اولین سالی بود که تعرفه ‌های پزشکی قبل از پایان سال به تصویب هیات دولت رسید و همچنین اولین سالی بود که بین تعرفه بخش دولتی و خصوصی تفاوت قائل شدیم زیرا قسمتی از هزینه‌های بخش دولتی توسط دولت و از منابع عمومی پرداخت می‌ شود و این هزینه ‌ها در بخش خصوصی باید توسط خودشان پرداخت شود و در نتیجه تعرفه بخش خصوصی بیشتر در نظر گرفته شد.

وی ادامه داد: در زمینه تعیین تعرفه‌‌ها نیز جلسه‌‌های متعددی با بخش خصوصی گذاشتیم و «سید محمود طباطبایی» مشاور و نماینده تام الاختیار وزیر در بخش خصوصی است، جلسه‌ هایی برگزار و نتایج را بررسی کردند که در نهایت حداکثر افزایشی که می‌‌شد با توجه به شرایط اقتصادی کشور انجام داد، افزایش ۱۳ درصدی برای بخش خصوصی و ۱۰ درصدی برای بخش دولتی بود.

وزیر بهداشت گفت: البته نمی‌‌توان تصور کرد که افزایش تعرفه‌‌های پزشکی با افزایش سایر هزینه‌‌ها هماهنگ است، اما با توجه به اینکه مدت ‌ها بود تعرفه ‌ها افزایش پیدا نکرده بود، حداکثر میزان قابل افزایش را در نظر گرفتیم تا با توجه به شرایط اقتصادی موجود، فشاری به مردم وارد نشود.

*پرونده الکترونیک سلامت تا پایان بهار تکمیل می‌شود

وزیر بهداشت در مورد تکمیل پرونده الکترونیک سلامت، گفت: تکمیل این پرونده تا پایان بهار پابرجاست و هر قولی که بدهیم انجام می‌دهیم زیرا پرونده الکترونیک سلامت مهمترین ریل برای عبور خدمات سلامت مانند نظام ارجاع و پزشکی خانواده است.

وی اضافه کرد: پرونده الکترونیک سلامت مدت‌ها بر زمین مانده بود و از زمانی که فعالیت خود را به عنوان سرپرست وزارت بهداشت آغاز کردم، به دنبال تکمیل پرونده الکترونیک سلامت بودم و این کار را تا پایان بهار به سرانجام می‌ رسانیم.

وی ادامه داد: البته مشکلاتی در زمینه شبکه اینترنت کشور در مراکز روستایی وجود دارد که در جلسه اخیر با وزیر ارتباطات مطرح شد، همچنین کمیته مشترکی نیز بین وزارت بهداشت و وزارت ارتباطات تشکیل شد که به صورت هفتگی و مستمر جلسه خواهند داشت و مشکلات را به من و وزیر ارتباطات منعکس می‌کنند تا پیگیری کنیم.

*کاهش کیفیت خدمات پزشکی هرگز قابل توجیه نیست

نمکی درباره احتمال کاهش کیفیت خدمات پزشکی که در نامه رئیس کل سازمان نظام پزشکی به معاون اول رئیس جمهوری مطرح شده بود، گفت: کاهش کیفیت خدمات پزشکی هرگز قابل توجیه نیست و جامعه پزشکی نیز هرگز این کار را انجام نمی‌‌دهد و در کنار مردم می‌ماند زیرا جامعه پزشکی هیچ وقت به خاطر پول کنار مردم نبوده است و پزشکان حتی در شرایط سخت دفاع مقدس هیچ وقت مردم را به خاطر تعرفه و درآمد تنها نگذاشتند.

*سرنوشت ۵۰۰ میلیون یورو

وزیر بهداشت درباره بررسی ‌های انجام شده مبنی بر محل هزینه کرد ۵۰۰ میلیون یورو صندوق توسعه ملی، گفت: گزارش ‌ها درباره مبلغ ۵۰۰ میلیون یورو صندوق توسعه ملی به دست ما رسید و مشاهده کردیم قسمت اعظم آن به بخش دارو و تجهیزات پزشکی تخصیص یافته و قسمت دیگری نیز به بدهی ‌های بیمه سلامت تخصیص یافت که آن هم مربوط به بقیه فعالیت‌‌های حوزه سلامت است در نتیجه این مبلغ در مسیری خارج از هزینه ‌های سلامت هزینه نشده است، اما برای قطعی شدن موضوع، گروه بازرسی در نظر گرفتم تا گزارش‌ها را بررسی کنند.

اجتمام*۹۴۸۲*۹۱۰۵

خواندن خبر در سایت منبع

سازمان‌های بیمه‌گر ورشکسته هستند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
سازمان‌های بیمه‌گر ورشکسته هستند

محمد اکبری، اقتصاددان حوزه سلامت درباره انتقادهای وارده از سوی سازمان نظام پزشکی نسبت به افزایش تعرفه‌های تشخیصی – درمانی در سال ۹۸ گفت: اگر مسئله افزایش تعرفه را بخواهیم از منظر تورم حاکم بر جامعه بررسی کنیم مطمئنا تعرفه‌ها بر اساس تورم تعدیل نشده‌اند. در این خصوص وزیر بهداشت و درمان نیز اظهار کرده بود که این افزایش تعرفه‌ها کمتر از نرخ تورم سالیانه است. با این حال باید به یک نکته مهم توجه کرد؛ شرایط سال ۹۸ شرایط متفاوت و بسیار سختی است. به همین دلیل اگر بخواهیم افزایش تعرفه‌ها را به مانند یک سال عادی در نظر بگیریم کاملا بی‌انصافی است!

اکبری در ادامه افزود: طبق همان تعبیری که مقام معظم رهبری درباره شرایط اقتصادی داشتند که در حال حاضر گرفتار «جنگ اقتصادی» هستیم، اگر قرار باشد تعرفه بیش از این اندازه تعیین شده افزایش پیدا کند، بیشترین آسیب به مردم وارد می‌شود و آنها زیر این فشار له می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه این افزایش تعرفه‌ها معقولانه است، اظهار داشت: اگر قرار باشد افزایش تعرفه‌ها بر اساس نرخ تورم باشد، باید یک مرجع رسمی را مدنظر قرار داد، یعنی اگر بانک مرکزی یک عدد ثابت را اعلام کند می‌توان افزایش تعرفه‌ها را بر اساس آن عدد ثابت بررسی کرد. اما همین روند نیز برای شرایط عادی قابل اجرا است نه شرایط کنونی که شرایطی غیرعادی است.

این اقتصاددان حوزه سلامت در ادامه با بیان اینکه حتی فرض بر این بگیریم که افزایش تعرفه‌ها طبق خواست سازمان نظام پزشکی تا ۷۰ درصد رشد داشته باشد، تصریح کرد: پرداخت تعرفه‌های نظام پزشکی بر عهده مردم و سازمان‌های بیمه‌گر است. این در حالی است که سازمان‌های بیمه‌گری چون سازمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت در وضعیت ورشکستگی قرار دارند و بدهی‌های کلانی از سال‌های گذشته به همراه دارند. از سوی دیگر مردم نیز در شرایط سخت اقتصادی به سر می‌برند. بنابراین جامعه پزشکی باید این مسئله را در نظر داشته باشد که حتی اگر تعرفه‌های پزشکی طبق خواست آنها افزایش پیدا کند، پولی بدستشان نخواهد رسید.

اکبری همچنین عنوان کرد: اگر جامعه پزشکی رویکردش را مردم قرار دهد این تعرفه‌های اعلام شده مناسب است. امروز مردم به دلیل مدیریت ضعیف دولت در بحران ارزی دچار مشکلات فراوانی شده‌اند و در تامین ساده‌ترین ملزومات زندگی‌شان دچار مشکل هستند بنابراین جامعه پزشکی باید در سال ۹۸ با مردم همراه شوند و کمک کنند تا بتوانیم از این جنگ اقتصادی عبور کنیم.

وی در ادامه با اشاره به هشدارهای سازمان نظام پزشکی مبنی بر بازگشت پدیده زیرمیزی و کاهش کیفیت خدمات ارائه شده از سوی پزشکان، گفت: شاخص دقیقی مبنی بر کاهش زیر میزی وجود ندارد و نمی‌توان گفت که با اجرای طرح تحول سلامت هم حتی این پدیده کاهش یافته است. این در حالی است که اگر چه طرح تحول سلامت با نیت خیر اجرا شد اما به نظام سلامت ضربه سنگینی را وارد کرد و رویه‌های بسیار بدی را نهادینه کرد. با این حال اگر وزارت بهداشت پیش از اجرای این طرح به چند نکته مهم که اتفاقا وظیفه قانونیش بود عمل می‌کرد، امروز جامعه پزشکی معترض به افزایش تعرفه‌ها نبود.

اکبری اضافه کرد: بر اساس برنامه‌های پنجم و ششم توسعه و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری وزارت بهداشت باید پیش از اجرای طرح زیر ساخت‌هایی را ایجاد می‌کرد. یکی از این زیر ساخت‌ها راهنماهای بالینی یا همان گایدلاین‌ها بودند تا پزشکان بتوانند بر اساس آن تشخیص و درمان را دنبال کنند. در نظر داشته باشیم که اگر این راهنماها اجرایی می‌شد دیگر شاهد پدیده تقاضای القایی که موجب افزایش هزینه‌ها می‌شد، نبودیم. مسئله دیگر پرونده الکترونیک سلامت بود که با گذشت ۴ سال از اجرای طرح تحول همچنان بی سرانجام مانده است. مسئله دیگر نظام ارجاع و پزشک خانواده بود که اگر اجرا می‌شد هزینه‌ها قابل مدیریت بود. با این شرایط باید گفت نظام سلامت کشور یک نظام رها است.

وی افزود: مدیران حوزه سلامت بدون توجه به این مسائل طرح تحول سلامت را اجرا کردند که نتیجه‌اش امروز مشکلات فراوان حوزه سلامت است. در حالی که اگر موارد ذکر شده پیش از اجرای طرح رعایت می‌شد شاهد مشکلات فراوان کنونی در نظام سلامت کشور نبودیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تابناکتابناک14 ساعت قبل
صکوک چیست؟ اصطلاح صکوک برگرفته از واژه عربی صک به معنای چک، نوشته بدهکار، سفته و قبض بدهی است و به طور معمول، به عنوان اوراق قرضه اسلامی تعریف می‌شود. • امین: نیز شخص حقوقی است که به نمایندگی از سرمایه‌گذاران و به منظور حفظ منافع آنان در چارچوب ضوابط اجرایی انتشار صکوک اجاره مسئولیت نظارت برکل فرآیند عملیاتی صکوک اجاره را بر عهده دارد. ۶- چنانچه برای دادوستد اوراق صکوک یک بازار ثانویه فراهم می‌شود، آنگاه قابلیت نقدشوندگی این اوراق هم افزایش می‌‌یابد. تفاوت اساسی صکوک با اوراق قرضه مرسوم در بازارهای مالی۱- صکوک بیانگر مالکیت یک دارایی مشخص است در حالی که اوراق قرضه فقط حاکی از تعهد بدهی هستند. در حالی که در اوراق قرضه دارایی‌هایی که از نظر اسلام پذیرفته نیست نیز می‌تواند پشتوانه اوراق قرار بگیرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
اساسی‌ترین مشکل در تولید نقدینگی و نوسانات واردات صادرات در کشور است که به دلیل نبود کنترل لازم در واردات ضربه سنگینی به تولید کشور وارد می‌کند. مصری گفت: فاصله بین ظرفیت تولید و ظرفیت اسمی در کشور بیش از ۳ برابر است که یک راهکار برای استفاده از ظرفیت‌های خالی می‌تواند با استفاده از تولید برندهای دیگر در کارخانه تولیدی با ظرفیت خالی ظرفیت‌های خالی را پرکرد و تولید را رونق بخشید. حمیدرضا غزنوی دبیرکل مجمع کارآفرینان گفت: برای تقویت تولید و به فعلیت رساندن ظرفیت‌های تولید، اول باید به استراتژی صنعتی و مزیت تولید در کشور توجه کرد. غزنوی گفت: باید اکوسیستم اقتصادی کشور و صنعتی شدن و تولید از زوایای مختلف بررسی شود که با دیده شدن ظرفیت‌های تولید به رونق خوبی خواهیم رسید. او افزود: در ۴ سال آینده ۲۵ میلیون تن به ظرفیت تولید فعلی کشور اضافه خواهد شد تا شرایط برای تامین خوراک و کارخانه‌ها فراهم شود.
فردا نیوزفردا نیوز16 ساعت قبل
با مدیریت بانک مرکزی دیروز با تزریق درهم و دلار روبرو شدیم و کاهش‌های منطقی صرافی ملی روند بازار را کنترل کرد. در صورتی که حتی دلار هرات زیر ۱۳۶۸۰ معامله شدبا توجه به کاهش انس جهانی طلا و بیشتر بودن حباب ابشده و سکه و پایین بودن نرخ دلار هرات انتظار روند کاهشی را برای امروز میتوان پیش بینی کرد. در همین روزها هر زمان احتمال شروع بازار متشکل ارزی میباشد و خریدار با احتیاط و کم حجم وارد خرید میشود. توجه داشته باشید با شروع بازار متشکل ارزی حتی بازار به شما اجازه فروش نخواهد داد. چون در اون صورت خریداری نخواهد بود. امروز مدیریت بانک مرکزی نرخ دهی صرافی ملی میزان تزریق درهم و امنیتی بودن بازار نرخ ارز را تعیین خواهد کرد. اما ابشده و سکه با توجه به کاهش انس جهانی و بیشتر بودن بیش از حد حباب از روند افزایشی کاسته و به سمت پایین میتواند حرکت کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین9 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایبنا، پرداخت سود سهام عدالت عملکرد سال ۹۶ مشمولان سهام عدالت مربوط به گروه‌های تحت عنوان سایرمشمولان شامل وراث جدید تعیین تکلیف شده، مددجویان تغییر وضعیت یافته، ایثارگران و خانواده‌های آنان، دست‌اندرکاران امر واگذاری سهام عدالت، خبرنگاران، طلاب، بیماران خاص، کارکنان ستادهای نماز جمعه، خدام مساجد و اماکن متبرکه، امامزاده‌ها و حسینه‌ها، زندانیان آزاد شده، تاکسیرانان، قالیبافان، کارکنان موسسات خیریه و فعالان قرآنی طی روزهای جاری خاتمه می‌یابد. در این مرحله حدود دو میلیون نفر از آخرین سری از مشمولان سهام عدالت سایر گروه‌ها سود سهام عدالت خود را در مجموع به ارزش بالغ بر ۱۶۵ میلیارد تومان دریافت خواهند کرد و بدین ترتیب واریز سود سهام عدالت مشمولان سایر اقشار خاتمه می‌یابد. گفتنی است، با احتساب سودهای پرداخت شده به این گروه باقیمانده از مشمولان، تا کنون سود سهام عدالت مربوط به مشمولان نهادهای حمایتی شامل کمیته امداد و سازمان بهزیستی، روستائیان و عشایر و کارگران فصلی و ساختمانی و مشمولان سایر گروه‌های ذکر شده که در مجموع تعداد آنان بالغ بر سی و یک میلیون نفر می‌باشد به طور کامل پرداخت شده است و تنها گروه باقی مانده از مشمولان شامل کارکنان و کارمندان دستگاه‌های اجرایی و بازنشستگان صندوق‌های بازنشستگی کشوری، تامین اجتماعی و نیروهای مسلح که بالغ برده میلیون نفر هستند، سود عملکرد سال ۱۳۹۶ خود را دریافت نکرده‌اند که این اقشار نیز پس از دریافت سود سهام عدالت توسط سازمان خصوصی سازی از شرکت‌های سرمایه پذیر و در طی دو ماه آینده به مرور سود دریافت می‌کنند و مبالغ سود به حساب اعلام شده توسط این افراد که در سامانه سهام عدالت ثبت و تایید شده، واریز خواهد شد. این گزارش می‌افزاید صرفا سود گروه‌های مختلف مشمولان با عنوان سایر اقشار که بانک عامل معرفی شده آنان بانک ملی ایران بوده تاکنون سود خود را دریافت نکرده بودند که با واریز وجوه لازم به حساب بانک ملی طی روز دوشنبه هفته جاری و پرداخت توسط این بانک، سود تمامی اقشار به استثنای کارکنان و بازنشستگان در کلیه بانک‌های عامل بابت عملکرد سال ۱۳۹۶ واریز شده تلقی می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سلطانی در استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: معافیت هایی که برای ۶ ماه به ۸ کشور خریدار نفت ایران ارائه شد در راستای واقعیت‌های بازار نفت و پایین بودن قدرت ایالات متحده در بازار نفت بوده است. سلطانی گفت: برنامه ریزی آمریکا بر این پایه است که اگر بخواهد دوره معافیت ۶ ماهه را تمدید کند شاید آثار منفی عدم حضور نفت ایران در بازار جهانی با توجه به نزدیک بودن به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بتواند پررنگ‌تر و غیر قابل جبران‌تر باشد آمریکا ۶ ماه جلوتر اقدام به تحریم نفتی ایران کرد که آثار ناشی از خروج نفت ایران از بازار بر انتخاباتش را کنترل کند. این کارشناس به صفر رساندن صادرات نفت ایران را شعار دانست و افزود: آمریکایی‌ها توان مدیریت بازار جهانی نفت بدون نفت ایران را ندارد البته ایران هم از توانمندی‌های لازم در این خصوص برخوردار است و علی رغم تحریم‌های آمریکا توانسته در بازارهای جهانی حضور داشته باشد و نفتش را حتی بالاتر از انتظار جهانیان عرضه نماید. صمد عزیز نژاد کارشناس بازار ارز و پول نیز گفت: اقتصاد ایران از قبل آمادگی ورود به دوره اقتصاد بدون نفت را داشت به این علت از اواسط سال ۹۷ رویکردهای بانک مرکزی تغییر و شروع به مدیریت ریسک بازار ارز کرد. سلطانی هم با اشاره به تاثیرات ژئوپولیتیکی در ماه‌های اخیر بر بازار نفت ادامه داد: این تغییرات خلاف انتظار آمریکایی‌ها بود.

اخبار بیشتر