وضعیت بارش‌ها در روزهای آینده؛ سامانه بارشی جدید در راه است
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

وضعیت بارش‌ها در روزهای آینده؛ سامانه بارشی جدید در راه است

سامانه بارشی قوی وارد خوزستان می‌شود

مهرخبرگزاری مهر
سامانه بارشی قوی وارد خوزستان می‌شود
اهواز-مدیرکل هواشناسی خوزستان از ورود یک سامانه بارشی قوی به استان از اواسط امروز خبر داد.

محمد سبزه‌زاری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: بررسی نقشه‌های پیش‌یابی نشان‌دهنده ورود سامانه بارشی از اواسط وقت امروز به استان است.

وی ادامه داد: این سامانه بارشی به صورت دو موج جداگانه از اواسط پنجشنبه تا اوایل شنبه هفته آینده و سپس از اواسط یکشنبه تا اواسط سه‌شنبه هفته آینده به تناوب سبب رگبار و رعد و برق به ویژه در مناطق شمال و شمال شرق و ارتفاعات استان خواهد شد.

مدیرکل هواشناسی خوزستان تصریح کرد: طی روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه در بعضی ساعات وزش بادهای قابل ملاحظه تا شدید به ویژه در مناطق جنوبی و مرکزی پیش بینی‌می شود.

سبزه‌زاری عنوان کرد: در شبانه‌روز گذشته آبادان با ۳۷ درجه سانتیگراد و ایذه با ۱۲ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و سردترین شهر استان بودند. همچنین طی این مدت حداکثر دمای اهواز ۳۶ درجه سانتی و حداقل دمای اهواز ۲۰ درجه سانتیگراد است.

خواندن خبر در سایت منبع

ورود سامانه سرد و بارشی به گلستان

ایسناخبرگزاری ایسنا
ورود سامانه سرد و بارشی به گلستان
مدیرکل هواشناسی استان گلستان از ورود سامانه جدید سرد و بارشی به استان و کاهش 13 تا 15 درجه ای دما خبرداد.

نوربخش داداشی در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: از بامداد فردا پنجشنبه ۲۹ فروردین ماه تا بامداد روز دوشنبه استان گلستان به تدریج تحت تاثیر سامانه سرد و بارشی قرار می‌گیرد.

وی افزود: پیامد این سامانه بارش باران، رعد و برق، مه غلیظ، در برخی نقاط وزش باد نسبتا شدید، مواج شدن دریا وکاهش دما ۱۳ تا ۱۵ درجه سلسیوس خواهد بود.

داداشی با بیان اینکه اوج فعالیت بارشی این سامانه در روزهای شنبه و یکشنبه خواهد بود، تصریح کرد: در این بازه زمانی، آبگرفتگی معابر عمومی در برخی از شهرها و افزایش روان‌آب در رودخانه‌های استان پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل هواشناسی استان گلستان خاطرنشان کرد: از بعد از ظهر روز دوشنبه هفته بعد سامانه بارشی دیگری به استان نفوذ می‌کند و پیامد آن نیز بارش باران و در نواحی کوهستانی بارش برف خواهد بود که جزئیات بیشتر راجع به این سامانه متعاقبا اعلام می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

سامانه بارشی وارد چهارمحال و بختیاری می‌شود

مهرخبرگزاری مهر
سامانه بارشی وارد چهارمحال و بختیاری می‌شود
شهرکرد- مدیر کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری گفت: یک سامانه بارشی وارد چهارمحال و بختیاری می شود.

شاهرخ پارسا در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه سامانه بارشی وارد چهارمحال و بختیاری می‌شود، اظهار داشت: بر اساس آخرین خروجی مدل‌های هواشناسی برای امروز افزایش ابر و گاهی وزش باد شدید و در برخی مناطق غربی بارش پراکنده پیش بینی می‌شود.

وی تاکید کرد: از روز پنجشنبه تا روز جمعه رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید در سطح استان به ویژه برای نواحی غربی استان کوهرنگ، اردل، لردگان انتظار می‌رود.

مدیر کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: دمای شهرکرد به پنج درجه سانتی گراد رسیده است.

وی بیان کرد: افزایش دمای هوا موجب آب شدن برف‌ها در ارتفاعات استان شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

بارشهای رگباری خراسان رضوی را فرا می‌گیرد

ایرناخبرگزاری ایرنا
بارشهای رگباری خراسان رضوی را فرا می‌گیرد
مشهد- ایرنا- مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی با صدور اطلاعیه از پیش بینی آغاز بارشهای رگباری از عصر فردا 29 فروردین ماه در این استان خبر داد.

در اطلاعیه اداره کل هواشناسی خراسان رضوی آمده است، طبق تحلیل نقشه‌ها و مدلهای هواشناسی از عصر پنجشنبه این استان تحت تأثیر امواج سامانه فعال جوی در نواحی غربی کشور قرار می‌گیرد که پیامد آن وقوع بارشهای رگباری بهاره است.

بر این اساس بارندگی که همراه با افزایش شدت وزش باد پیش بینی شده تا روزهای میانی هفته آتی در خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. بیشترین حجم بارش ناشی از فعالیت این سامانه جدید جوی برای روز دوشنبه دوم اردیبهشت ماه پیش بینی شده است.

هواشناسی خراسا رضوی همچنین آسمان استان برای روز شنبه آتی در اغلب نقاط کمی ابری و در ساعات عصر همراه با افزایش ابر پیش بینی کرد. در برخی نقاط رگبار پراکنده باران و با حجمی بیشتر در شمال غرب خراسان رضوی رخ می‌دهد.

همچنین برای روز شنبه وزش باد به نسبت شدید گاهی شدید همراه با گرد و خاک به ویژه در نوار شرقی و شمالی خراسان رضوی پیش بینی شده است.

جمعه ۳۰ فروردین جای نیز آسمان خراسان رضوی قسمتی ابری توام با افزایش ابر پیش بینی شده و بارشهای رگباری در نواحی مرتفع همراه با رعد و برق و احتمال بارش تگرگ رخ خواهد داد.

بر این اساس در طول روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه هفته آتی آسمان خراسان رضوی قسمتی تا نیمه ابری همراه با وزش باد شدید لحظه ‌ای، افزایش ابر و رگبار باران توام با رعد و برق و در نواحی مستعد بارش تگرگ را شاهد خواهد بود.

۳۰۲۷/۱۸۵۸

خواندن خبر در سایت منبع

جزئیات میزان بارش‌‌ ‌در شهرهای مختلف تا دوم اردیبهشت‌

فارسخبرگزاری فارس
جزئیات میزان بارش‌‌ ‌در شهرهای مختلف تا دوم اردیبهشت‌
فردا ‌بارش باران بین 15 تا 25 میلیمتر در کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، مرکزی، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان شمالی و ارتفاعات البرز در استان‌های گلستان و سمنان، پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بر اساس تحلیل آخرین داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، امروز در شمال غرب و غرب کشور رگبار و رعد و برق و وزش باد را شاهدیم و به تدریج در دامنه‌های البرز مرکزی و غربی در برخی ساعات افزایش ابر، بارش پراکنده باران و رعد و برق و وزش باد شدید موقت‌ خواهد داشت.

فردا در جنوب‌غرب، غرب، دامنه‌های زاگرس مرکزی و مرکز کشور و به تدریج دامنه‌های البرز مرکزی، سواحل خزر و شمال شرق کشور، بارش باران، گاهی رگبار و رعد و برق و وزش باد خواهیم داشت.

روز جمعه‌ در شمال غرب، غرب، دامنه‌های زاگرس مرکزی و جنوبی، دامنه‌های البرز، سواحل خزر، شمال شرق و شرق کشور بارندگی رخ خواهد داد.

‌روز چهارشنبه دمای هوا در شمال شرق کشور بین ۷ تا ۱۰ درجه افزایش یافته و سپس از اواخر وقت فردا و روز جمعه کاهش مجدد دما در این مناطق داریم.

روزهای پنجشنبه و جمعه در سواحل شمالی کشور افت محسوس دما بین ۶ تا ۱۰ درجه نسبت به امروز پیش‌بینی می‌شود.

اگر بخواهیم شرایط جوی را جزئی‌تر مطرح کنیم باید گفت از امروز به تناوب تا اوایل هفته آینده، بارش باران، گاهی رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت و در مناطق مستعد بارش تگرگ در مناطق مختلف کشور ‌پیش‌بینی می‌شود‌.

امروز چهارشنبه‌ بارش باران، گاهی رگبار و رعدوبرق در آذربایجان غربی، نیمه شمالی آذربایجان شرقی (بارش ۱۰ تا ۲۵ میلی‌متر برآورد می‌شود) پیش‌بینی می‌شود، همچنین وزش باد شدید موقت در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، مرکزی، اصفهان، قم، البرز، تهران، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی، بارش باران، گاهی رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت و در مناطق مستعد بارش تگرگ را شاهدیم، همچنین سرعت باد بین ۴۵ تا ۷۰ کیلومتر بر ساعت پیش بینی می‌شود‌.

فردا ‌بارش باران، گاهی با رگبار و رعدوبرق و وزش باد در نیمه جنوبی کردستان، کرمانشاه، زنجان، نیمه جنوبی همدان، غرب مرکزی، ایلام، لرستان، غرب چهارمحال و بختیاری، شمال کهگیلویه و بویراحمد، خراسان شمالی، ارتفاعات البرز در استان‌های گلستان و سمنان پیش‌بینی می‌شود که ‌بارش ۱۵ تا ۲۵ میلیمتر برآورد می‌شود‌.

روز جمعه ۹۸/۰۱/۳۰‌ بارش باران، گاهی با رگبار و رعدوبرق و وزش باد در جنوب و شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، غرب مازندران، غرب کردستان، شرق کرمانشاه، شمال زنجان، همدان، شمال مرکزی، شمال لرستان، خراسان شمالی، قزوین، البرز، تهران ارتفاعات البرز در استانهای گلستان و سمنان پیش‌بینی می‌شود، ‌بارش ۱۵ تا ۲۵ میلیمتر برآورد می‌شود‌.

روز شنبه ۹۸/۰۱/۳۱‌ بارش باران گاهی با رگبار و رعدوبرق و وزش باد در شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، غرب گیلان پیش‌بینی می‌شود.

روز یکشنبه ۹۸/۰۲/۰۱‌ بارش باران گاهی با رگبار و رعدوبرق و وزش باد در شمال آذربایجان شرقی، شمال خوزستان، شرق و شمال بوشهر، جنوب شرق فارس و ارتفاعات کرمان پیش‌بینی می‌شود.

روز دوشنبه ۹۸/۰۲/۰۲‌ بارش باران، گاهی با رگبار و رعدوبرق و وزش باد در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، غرب مازندران، غرب کردستان، شمال کرمانشاه، زنجان، جنوب لرستان، خراسان شمالی، قزوین، البرز، تهران، شمال سمنان، شمال خوزستان، غرب و جنوب خراسان رضوی، غرب چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ارتفاعات البرز در استان گلستان پیش‌بینی می‌شود.

از جمعه شب تا اواخر روز دوشنبه دوم اردیبهشت در مسیرهای کوهستانی و گردنه‌های برفگیر شمال‌غرب و دامنه‌های البرز بارش برف پیش بینی می‌شود، بنابراین اختلال در تردد جاده‌های کوهستانی وجود دارد.

با توجه به شرایط فصلی و محلی و ماهیت رگباری بارش‌های بهاری، طی این مدت احتمال آبگرفتگی معابر عمومی وجود دارد.

به هموطنان مناطق هشدار داده شده توصیه می‌شود از آخرین پیش بینی و هشدارهای جوی اطلاع یافته و با رعایت نکات ایمنی از خسارات احتمالی اجتناب ‌کنند.

با توجه به افزایش لحظه‌ای سرعت وزش باد، در سه روز آینده بخش‌های غربی خلیج فارس، مواج و متلاطم خواهد بود و ارتفاع موج بین یک تا ۱٫۵ متر برآورد می‌شود.

در سه روز آینده دریای خزر به‌ویژه مناطق شرقی آن طوفانی خواهد بود، ارتفاع موج به‌ویژه در نواحی شرقی آن بین یک تا ۱٫۵ متر پیش بینی می‌شود، از این رو توصیه می‌شود در این مدت در مناطق ذکر شده احتیاط لازم در تردد شناورهای سبک، نیمه سبک و تفریحی به‌عمل آید.

فردا‌ اهواز با بیشینه دمای ۳۲ درجه بالای صفر گرمترین مرکز استان و همدان و زنجان و اردبیل با کمینه دمای ۴ درجه بالای صفر خنک‌ترین ‌مرکز استان خواهند بود.

میانگین بارندگی کل کشور از ابتدای سال زراعی (مهر‌ماه ۹۷) تا ۲۵ فروردین ماه سال جاری، ۲۷۴٫۸ میلیمتر ثبت شد، میزان بارش در سال زراعی گذشته در این بازه زمانی ۱۰۵ میلی‌متر بوده است، بنابراین بارش سال جاری تا این تاریخ ۱۶۱٫۷ درصد بیشتر از سال زراعی گذشته است.

میانگین بلندمدت بارندگی کشور در بازه زمانی مذکور ۱۹۲٫۲ میلیمتر است که بارش سال جاری ۴۳ درصد بیشتر از سال بلندمدت است.

بیشترین میزان بارش در هفته بیست و نهم سال زراعی متعلق به منطقه کلات نادر در استان خراسان رضوی به میزان ۴۹ میلی‌متر بوده است.

میانگین گرم‌ترین منطقه راسک در استان سیستان و بلوچستان به میزان ۳۶٫۷ درجه سلسیوس و میانگین سردترین منطقه دیزین پایین در استان البرز به میزان‌ منفی سه‌دهم درجه سلسیوس بوده است.

کاربران همچنین می‌توانند جزئیات بیشتری از خبرنامه هفتگی هواشناسی کشاورزی را از اینجا مشاهده کنند.

انتهای پیام/ب

خواندن خبر در سایت منبع

بارش باران در کهگیلویه و بویراحمد پیش بینی می‌شود

ایرناخبرگزاری ایرنا
بارش باران در کهگیلویه و بویراحمد پیش بینی می‌شود
یاسوج- ایرنا- کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: فردا پنجشنبه با گذر امواج کم دامنه ناپایدار ، ناپایداری هایی به صورت بارش باران، در نقاط مستعد تگرگ، گاهی رگبار پراکنده همراه با رعد و برق و وزش باد به نسبت شدید ، در این استان پیش بینی می شود.

ولی بهره مند روز چهارشنبه در این باره در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بررسی نقشه‌ها و مدل‌های هواشناسی بیانگر جو نسبتأ پایدار در امروز چهارشنبه و همچنین در برخی ساعات افزایش ابر و وزش باد خواهد بود.

وی افزود: روزهای پنجشنبه تا اواخر روز جمعه ناپایداری هایی به صورت بارش باران، در نقاط مستعد تگرگ، گاهی رگبار پراکنده همراه با رعد و برق و وزش باد به نسبت شدید در این استان وجود خواهد داشت.

بهره مند بیان کرد: ظرف ۲۴ ساعت گذشته گرمترین و سردترین نقاط کهگیلویه و بویراحمد درجه سانتی گراد به ترتیب لیکک با دمای ۳۰٫۴ و یاسوج با دمای ۴٫۳ درجه سانتی گراد بوده‌اند.

دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران کهگیلویه و بویراحمد را در سال زراعی ۹۷و ۹۸ از نظر میانگین بارندگی استان‌ها در رتبه دوم پربارش‌ترین‌ها اعلام کرده است.

سال هایی که کمتر از میانگین بلند مدت در منطقه‌ای باران ببارد را خشکسالی و بیشتر از این میانگین را ترسالی می‌خوانند.

کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.

این استان یک درصد مساحت کشور را در اختیار دارد.

۹۸۶۸/۱۶۶۲

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم/ لحظه خطرناک سقوط جنگنده عمودپرواز

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
جنگنده هریر، یک جنگنده عمودپرواز ساخت بریتانیا است و در یک نمایش هوایی با سانحه مواجه شده و در نزدیکی مردم در دریا سقوط کرد. خلبان این جنگنده به سرعت اجکت کرده و جان خود را نجات داد.

فیلمی از نجفی بعد از قتل میترا استاد

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل
دومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد همسر دوم شهردار پیشین تهران صبح امروز چهارشنبه ۲۶ تیرماه به صورت علنی در سالن اجتماعات امام خمینی (ره) به ریاست قاضی محمدی کشکولی برگزار شد.

فیلم/ عاقبت جوگیرشدن جلوی ماشین عروس

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

یک اتفاق عجیب در شمال غرب ایران/ دریاچه ارومیه زنده ماند اما … (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
آنچه دریاچه نیاز داشت آب بود که رساندند؛ از کنترل مصرف گرفته تا تونل آب، ‌ اما یک ترس همچنان باقی مانده‌است. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ حسن ظهوری فاطمه خسروی ستاد احیاء دریاچه ارومیه دو سال است که خبرنگاران را به ارومیه می‌آورد تا از اقدامات انجام گرفته برای احیاء بزرگترین دریاچه داخلی ایران بگوید. اما بزرگترین بلای دریاچه ارومیه توسعه زمین‌های کشاورزی بود. این زمین‌‌ها هرآنچه آب در سفره‌های زیرزمینی و آبخوان‌ها بود را مصرف کردند و دریاچه که دیگر هیچ حق‌آبه‌ای نداشت روز به روز خشک‌تر شد. اما حالا قرار است هر دو باشند؛ هم زمین‌های کشاورزی و هم دریاچه، اما هر دو آب می‌خواهند؛ درست همان چیزی که هنوز علم نمی‌تواند تولیداش کند.

فیلمی از رد کردن قتل عمد توسط نجفی

مهرمهر1 روز قبل
دومین جلسه دادگاه محمدعلی نجفی شهردار سابق تهران، به جرم قتل همسر دومش درحال برگزاری است. وی با قرار گرفتن در جایگاه متهم، قتل عمد را رد کرد.

نجفی: قتل عمد را قبول ندارم! / وکیل خانواده میترا حق توهین به من را ندارد!

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، محمدعلی نجفی در ادامه جلسه رسیدگی به پرونده قتل عمد میترا استاد با اجازه قاضی کشکولی رئیس شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران برای ارائه دفاعیات در جایگاه قرار گرفت. رئیس دادگاه در ابتدا اتهامات نجفی دائر بر قتل عمد میترا استاد ۳۶ ساله، حمل و نگهداری غیرمجاز سلاح و مهمات مربوطه و ایراد جنایات عمدی غیرمنتهی به فوت به واسطه شلیک گلوله به کف دست چپ مقتوله را عنوان کرد و خطاب به متهم گفت: ‌ آیا اتهامات خود را قبول دارید؟ نجفی در ابتدا با قرائت آیه‌ای از قرآن کریم گفت: آنچه اتفاق افتاده را قبول دارم اما اتهام قتل عمد را به هیچ عنوان قبول ندارم و از این حادثه دردناک و جانسوز بسیار متأسف هستم و مجددا به خانواده محترم استاد تسلیت می‌گویم و امیدوارم خداوند به آنها صبر بدهد. نجفی افزود: ‌آنچه در کیفرخواست آمد، بخشی نادرست بود. نجفی در ادامه به اشاره به اظهارات وکیل اولیای دم گفت: در ابتدا از رئیس دادگاه تشکر دارم که براساس قانون به وکیل اولیای دم تذکر داد زیرا وکیل حق توهین ندارد و استفاده از الفاظی ناجوانمردانه درباره من و صحبت کردن درباره دوران وزارت من در آموزش و پرورش با طعنه درست نیست. وی همچنین با اشاره به اظهارات مهیار صفری فرزند میترا استاد گفت: شرایط روحی و روانی مهیار را درک می‌کنم و به مطالبی که اشاره شد زیاد وارد نمی‌شوم زیرا شرایط روحی و روانی او را درک می‌کنم اما در هیچ زمانی همسر مرحومه خود را به قتل تهدید نکردم. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

اخبار بیشتر