کمک‌رسانی و برنامه‌ریزی برای بازسازی مناطق سیل‌زده در چه مرحله‌ای است؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. حوادث
پوشش خبری

کمک‌رسانی و برنامه‌ریزی برای بازسازی مناطق سیل‌زده در چه مرحله‌ای است؟

سیل خدمات گروه‌های جهادی به ۲۷۰ روستای خوزستان

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
سیل خدمات گروه‌های جهادی به ۲۷۰ روستای خوزستان
مسئول بسیج دانشجویی خوزستان گفت: گروه‌های جهادی از دو هفته پیش خدمات خود را معطوف به 270 روستای سیل‌زده خوزستان کردند.

حسین شادمان‌فر، مسؤول ستاد حرکت‌های جهادی شهید علی هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز، با تاکید بر تشکیل ۳ قرارگاه خدمت رسانی گروه‌های جهادی در استان خوزستان به تشریح اقدامات انجام شده و پیش روی دانشجویان بسیجی در خدمت رسانی به مردم سیل زده این استان پرداخت.

وی با بیان اینکه بر اثر مشکل ایجاد شده در استان خوزستان ۱۲ شهرستان به‌صورت مستقیم درگیر و بیش از ۵۷۰ روستا در معرض بروز سیلاب قرار دارند، گفت: ۲۷۰ روستا به صورت مستقیم تحت تأثیر سیل قرار گرفته‌اند و گروه‌های بسیج دانشجویی مثل همیشه براساس ضرورت نقش آفرینی تخصصی خود با حضور و اقدام به موقع، مشغول فعالیت‌های مختلف جهادی و امدادرسانی در این مناطق شده‌اند.

وی افزود: در حال حاضر زیارتگاه شهدای هویزه به‌عنوان قرارگاه مرکزی خدمت رسانی به مردم سیل زده استان، با حضور دانشجویان جهادگر و تشکیل اسکان اضطراری و پذیرایی بیش از ۱۳۰۰ نفر از مردم منطقه، به ارائه خدمات بهداشت و درمان، بسته بندی و پخش اقلام و مایحتاج ضروری مردم در روستاهای مناطق حمیدیه، هویزه، بستان، رفیع و سوسنگرد می‌پردازند.

شادمان‌فر با بیان اینکه علاوه بر مردم منطقه، دام‌های در معرض خطر نیز در این مناطق شناسایی شده‌اند، بیان کرد: جهت جلوگیری از افزایش زیان مالی به مردم سیل زده منطقه اقدامات مناسبی جهت جابه‌جایی دام آنها و تامین علوفه مورد نیاز شان صورت گرفته است.

وی با اشاره به تشکیل یک تیم مشترک میان دانشجویان بسیجی استان‌های خوزستان و تهران برای ارائه طرح برون رفت از وضعیت موجود، گفت: تیم شهید تهرانی مقدم با نظارت قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی در نظر دارد با کار مطالعاتی میدانی خود در حوزه رودخانه کرخه و آبراه‌های منتهی به آن، طرح ایجاد شکست در رودخانه نیسان را برنامه ریزی و اجرایی کند.

مسئول قرارگاه جهادی شهید علی هاشمی اظهار کرد: براساس این طرح با استفاده از زه کش‌های طبیعی موجود در آبراه‌های منتهی به کرخه و همچنین استفاده از ظرفیت آبراه‌های کرخه نور (کور) که سال‌ها از آن استفاده نشده است، یک عملیات ویژه جهت حل مسئله آب گرفتگی در استان خوزستان طراحی خواهد شد.

مسول ناحیه بسیج دانشجویی استان خوزستان گفت: با گذشت دو هفته از آغاز فعالیت‌های جهادی دانشجویان در استان خوزستان، نیروهای جوان و جهادی دانشگاه‌ها با شور و نشاط وصف ناپذیر خود تا زمان عادی شدن شرایط استان در کنار مردم بوده و به فعالیت‌های خود ادامه خواهند داد.

خواندن خبر در سایت منبع

اتحادمردم و نیروهای مسلح در سیل خوزستان در جهان کم نظیر است

ایرناخبرگزاری ایرنا
اتحادمردم و نیروهای مسلح در سیل خوزستان در جهان کم نظیر است
اهواز - ایرنا - فرماندهی قرارگاه منطقه ای و ارشد آجا در جنوب غرب گفت:همدلی و اتحاد بین نیروهای مسلح و مردم در زمینه خدمت رسانی به مناطق سیل زده خوزستان کم نظیر است.

به گزارش ایرنا امر سرتیپ دوم حمزه بیدادی روز پنجشنبه در آیین رژه خودرویی ارتش به مناسبت ۲۹ فروردین روز ارتش، در اهواز بیان کرد: باتدبیری که امیر فرماندهی ارتش در استان‌های سیل زده داشتند ظاهر رژه ارتش در خوزستان نسبت به سایر استان‌ها متفاوت بود.

وی افزود: ارتش و نیروهای مسلح در کنار انجام وظیفه ذاتی خود که همان حفظ مرزهای کشور و این نظام اسلامی است در کنار مردم نیز با تمام ظرفیت خود در صحنه حضور دارد.

فرماندهی قرارگاه منطقه‌ای و ارشد آجا در جنوب غرب ادامه داد: در سیلاب اخیر تمامی نیروهای مسلح به ویژه ارتش در جنوب غرب با تمامی نیروها و تجهیزات سبک و سنگین خود پای کار آمدند و تا بهبود شرایط خوزستان در این میدان حضور دارند.

وی گفت: یگان‌های امدادی و کمک رسان ارتش در ۱۰ نقطه خوزستان به تشخیص مدیریت بحران و هلال احمر به کمک مردم سیل زده رفته‌اند.

امیر سرتیپ بیدادی افزود: امروز به نمایندگی از ارتش و نیروهای مسلح اعلام می‌کنیم که تا آخرین لحظه در کنار مردم مناطق سیل زده حضور داریم تا بتوانیم آلام مردم را تسکین دهیم.

وی گفت: با تمامی کاستی‌ها و گرفتاری‌های مردم، هر زمانی نیاز باشد در هر نقطه‌ای وارد عمل می‌شویم.

رژه خودرویی ارتش جمهوری اسلامی روز پنجشنبه با حضور جمعی از فرماندهان نظامی و انتظامی و مسئولان خوزستان در بلوار قدس اهواز برگزار شد و بیش از یکصد خودروی ارتش حامل کمک به مناطق سیل زده خوزستان از مقابل جایگاه عبور کردند. قرار است این کمک‌ها در ۱۰ نقطه سیل زده خوزستان توزیع شوند.

۷۱۵۲/ ۶۰۳۷

خواندن خبر در سایت منبع

طرح 'هر دهیاری یک همراهی' برای کمک به روستاهای سیل زده اجرا می‌شود

ایرناخبرگزاری ایرنا
طرح 'هر دهیاری یک همراهی' برای کمک به روستاهای سیل زده اجرا می‌شود
کاشان - ایرنا - معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور از اجرای طرحی برای کمک به روستاهای سیل زده با عنوان 'هر دهیاری یک همراهی' خبر داد.

به گزارش ایرنا، سعید جندقیان بیدگلی روز پنجشنبه در حاشیه نشست تخصصی با عنوان مردم نگاری و هویت در کاشان به خبرنگاران گفت: نزدیک به چهار هزار و ۵۰۰ روستای کشور در نتیجه بارندگی‌های فرودین ماه درگیر سیل شدند و به کمک نیاز دارند.

وی افزود: خانواده‌های روستایی و دهیاری‌های کشور دارای ظرفیت‌های زیادی از ماشین آلات، تجهیزات و منابع مالی هستند و می‌توانند در هنگام ضرورت به کمک یکدیگر بشتابند.

بارندگی‌های شدید و سیل که از بیست و هشتم اسفندماه گذشته آغاز شد، نزدیک ۴۰۰ هزار میلیارد ریال خسارت به ۲۵ استان وارد کرد و از جمله گلستان، مازندران، ایلام، کرمانشاه، لرستان، خوزستان، چهارمحال بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد را در شرایط اضطراری قرار داد.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور همچنین از اختصاص ۵۵ هزار میلیارد ریال به دهیاری‌ها در سال جاری خبر داد و بیان کرد: این اعتبارها به نسبت سال گذشته نزدیک ۲ برابر شده است.

وی با اشاره به اختصاص ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال از محل طرح‌های بند و تبصره ۶ به ۲۸۰ روستا در سال گذشته تصریح کرد: برخی از دهیاران از حوزه گردشگری اطلاعاتی ندارند، ابتدایی‌ترین برنامه برای روستاهای هدف گردشگری حتی پیش از تخصیص اعتبار و تسهیلات، آموزش است و این کار از امسال آغاز خواهد شد.

جندقیان بیدگلی در ادامه اضافه کرد: هم اکنون ۵۰۰ روستای هدف گردشگری در کشور وجود دارد که دهیاران آنها باید آموزش‌های مرتبط با زبان، مبانی گردشگری و آینده پژوهی را فرا بگیرند.

افزون بر ۲۰ میلیون و ۷۳۰ هزار نفر از جمیعت کشور بر اساس سرشماری سال ۹۵ در بیش از ۶۲ هزار روستا ساکن هستند.

۶۱۳۶/۸۱۲۳/۶۰۲۶

خواندن خبر در سایت منبع

تشریح وضعیت بهداشتی مناطق سیل‌زده به نقل از رئیس کمیسیون بهداشت مجلس

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
تشریح وضعیت بهداشتی مناطق سیل‌زده به نقل از رئیس کمیسیون بهداشت مجلس
رئیس کمیسیون بهداشت مجلس از تهیه گزارش این کمیسیون از وضعیت بهداشتی مناطق سیل زده خبر داد.

حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به منتشر شدن اخباری در فضای مجازی مبنی بر شیوع بیماری‌های عفونی در مناطق سیل زده، گفت: تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر شیوع بیماری‌های عفونی و واگیردار در استان‌های سیل زده وجود ندارد.

وی با بیان اینکه طبق استعلامی که بنده از وزارت بهداشت و سایر دستگاه‌های ذیربط در این زمینه داشتم هیچ نشانه‌ای از شیوع اینگونه بیماری‌ها در مناطق وجود ندارد افزود: همچنین اعضای کمیسیون بهداشت نیز در زمان بازدید میدانی از این مناطق شاهد شیوع چنین بیماری‌هایی نبوده‌اند.

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس با تاکید بر اینکه نگرانی کنونی ما در حوزه بهداشتی و درمانی مناطق سیل‌زده مربوط به وضعیت آنها بعد از فروکش کردن سیل است، اضافه کرد: لازم است که وضعیت فاضلاب شهر اهواز به طور صحیح مدیریت شود. همچنین لاشه حیواناتی که تلف شده‌اند به موقع جمع‌آوری و محیطی که در آن بوده‌اند، ضدعفونی شود.

شهریاری با بیان اینکه بی‌توجهی به بهداشت محیط، مردم مناطق سیل‌زده را در معرض ابتلا به بیماری‌های عفونی قرار می‌دهد، تاکید کرد: هم‌ اکنون پیشگیری از بروز بیماری‌های عفونی بعد از رفع بحران ناشی از سیل نیازمند هماهنگی بین بخشی است که سازمان نظام دامپزشکی کشور باید در جهت جمع‌آوری لاشه حیواناتی که از بین رفته‌اند و مسئولان دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه تامین بهداشت محیط، تلاش کنند.

نماینده مردم زاهدان در مجلس تصریح کرد: نبود سرویس بهداشتی یکی از مشکلات موجود در برخی مناطق سیل‌زده است که طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار است حل شود و دستگاه‌هایی که در این راستا خدمات رسانی می‌کنند این مشکلات را حل کنند. همچنین ضروریست که وضعیت فاضلاب شهر اهواز به طور صحیح مدیریت شود.

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس با تاکید بر اینکه اعضای کمیسیون بهداشت به عنوان کمیسیون تخصصی در این زمینه به استان‌های سیل‌زده سفر کرده و در جریان نحوه ارائه خدمات درمانی و وضعیت بهداشتی در این مناطق قرار گرفته‌اند، گفت: قرار است اعضای کمیسیون هفته آینده نیز به استان گلستان سفر کنند و در نهایت گزارشی از روند ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در این مناطق تهیه کرده و در کمیسیون ارائه دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

خسارت ۷ میلیارد ریالی سیلاب به مدارس عشایری چهارمحال و بختیاری

مهرخبرگزاری مهر
خسارت ۷ میلیارد ریالی سیلاب به مدارس عشایری چهارمحال و بختیاری
شهرکرد- رئیس اداره آموزش و پرورش عشایر استان چهارمحال وبختیاری از خسارت هفت میلیارد ریالی به مدارس عشایری چهارمحال و بختیاری در پی وقوع سیلاب در سالجاری خبر داد.

حاتم خالدی در گفت وگو با خبرنگار مهر با اشاره به خسارت هفت میلیارد ریالی به مدارس عشایری چهارمحال و بختیاری در پی وقوع سیلاب در سالجاری، اظهار داشت: برخی از دیوارها و فضاهای آموزشی مدارس عشایری چهارمحال و بختیاری در پی وقوع سیلاب در سالجاری تخریب شده است.

رئیس اداره آموزش و پرورش عشایر استان چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: بیشترین تخریب مدارس عشایری در شهرستان‌های لردگان، اردل و کیار گزارش شده است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر ۲۴ کلاس درس سیار برای دانش آموزان عشایر در استان چهارمحال و بختیاری استقرار یافته است.

رئیس اداره آموزش و پرورش عشایر استان چهارمحال و بختیاری ادامه داد: برخی از کلاس‌های درس در کانکس و برخی دیگر در چادر تشکیل می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

تشریح اوضاع شهرستان الیگودرز پس از سیل از زبان نماینده آن

ایسناخبرگزاری ایسنا
تشریح اوضاع شهرستان الیگودرز پس از سیل از زبان نماینده آن
نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از کم توجهی برخی مسئولین به سیل‌زدگان الیگودرز، خاطرنشان کرد که این بی‌توجهی موجب افزایش خسارات وارده به مردم خواهد شد.

محمد خدابخشی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به سیل شهرستان الیگودرز و خسارات وارد شده به زیر ساخت‌های این شهرستان با تاکید براین‌که «به دنبال سیل در الیگودرز خسارت‌های زیادی به حوزه‌های مختلف شهرستان وارد شده است» اظهار کرد: یکی از شهرهای در گیر سیل شهرستان الیگودرز بوده است که در این شهرستان بیش از سیصد روستا دچار خسارت شدند، ۳۵۰کیلومتر از جاده‌ها شهرستان تخریب شده و بسیاری از پل‌ها را آب برده است، با توجه به سفر معاون وزیر راه و بازدیدهای میدانی ستاد مدیریت بحران براورد شد که بیش از ۱۶۹ میلیارد تومان به جاده‌های الیگودرز خسارت وارد شده است.

وی افزود: ما در حوزه کشاورزی و همچنین در زمینه پرورش ماهی متحمل خسارت‌های زیادی شده‌ایم، سه هزار تا سه هزار و ۵۰۰ تن ماهی پرورشی از دست داده‌ایم و شاهد تخریب مزارع پرورش ماهی، کندو‌های عسل، مزارع، کانال‌های انتقال آب، جاده‌های میان مزارع و همچنین شاهد تلف شدن بسیاری از دام‌های روستایی بوده‌ایم، به دلیل سیل و هم به دلیل مسدود بودن جاده‌ها و نرسیدن علوفه دام‌های زیادی در روستاهای مختلف تلف شده‌اند.

وی تصریح کرد: در حوزه‌های زیر ساختی دیگر هم آسیب‌های جدی به این شهرستان وارد شده است، زیر ساخت‌های مخابراتی و شبکه توزیع برق به خصوص در محور الیگودرز به شول آباد دچار آسیب جدی شده است. در این محور الیگودرز به شول آباد دکل‌های زیادی به موجب رانش زمین و به دلیل ریزش کوه از بین رفته‌اند وبه تاسیسات انتقال آب شرب نیز خسارت هایی وارد شده است، بر اساس آمار بنیاد مسکن شهرستان نزدیک به سه هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی تخریب شده و یا نیاز به بازسازی دارد.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی با تاکید براین‌که «بیش از هزا رو ۵۰۰ میلیار تومان به شهرستان الیگودز خسارت وارد شده است» عنوان کرد: به دلیل این‌که عمده این خسارت‌ها در روستاهای الیگودرز بوده و در همین روستاها زیر ساخت مخابراتی تخریب و جاده‌ها مسدود شده است، مردم امکان ارسال تصاویر خسارت‌ها و بیان مسائل مشکلات خود به مسئولین را در فضای مجازی نداشتند و به همین دلیل صدای این مردم محروم کمتر به گوش مسئولین رسید.

وی با تاکید براین‌که «عمده خسارت‌ها در دو بخش زز و ماهرو و ذلقی بوده است»، اظهار کرد: مهم‌ترین شاخص در خصوص ارزیابی بحران‌ها شاخص‌های مرتبط با جان انسان‌هاست، در شهرستان الیگودرز ۵ نفر جان خود را از دست دادند که بیشترین تعداد کشته شدگان در بین شهرستان‌های استان لرستان است.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد برخی مسئولین در بسیج امکانات کافی برای کمک به برخی مناطق آسیب دیده اظهار کرد: در دو منطقه زز و ماهرو و ذلقی الیگودرز شاهد بیشترین مشکلات بودیم در صورتی که کمترین توجه به این مناطق صورت گرفته است.

وی با تاکید بر لزوم پاسخگویی وزیر کشور و ستاد مدیریت بحران در خصوص برخی مناطق سیل زده بیان کرد: من به عنوان نماینده مردم الیگودرز که بار‌ها مشکلات این مردم را به مسئولین انتقال دادم از عملکرد مدیریت بحران کشور انتقاد دارم. باید در این زمینه پاسخگو باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری21 ساعت قبل
اینها را مجید طبایی، امدادگر اورژانس شهرستان عقدای استان یزد می‌گوید؛ مردی که با کمک همکارش و با فداکاری توانست پسربچه‌ای ۸ساله را از مرگ حتمی در سیل نجات دهد. هر لحظه زیر پای یکی از ما خالی می‌شد اما دیگری اجازه نمی‌داد که داخل آب بیفتد. با نجات پسربچه ۸ساله معلوم شد که پدرش سبزی‌فروش است و از کوهپایه اصفهان سبزی بار زده تا در یزد بفروشد که قبل از رسیدن به یزد دچار این حادثه شده است. مرگ خواهر و برادرهر چند نجات ابوالفضل ۸ساله در سیل یزد اشک‌شوق بر گونه‌ها جاری کرد اما در میبد و در حادثه‌ای دردناک، خواهر و برادری قربانی سیل شدند. به گفته مدیرکل مدیریت بحران استان یزد، بامداد چهارشنبه و به‌دنبال جاری شدن سیل در استان یزد، خانواده‌ای ۴ نفره که در مسیر درین به میبد بودند، با دیدن سیل، گوشه‌ای توقف کرده و برای تماشای آن از ماشین خارج می‌شوند.

دومین مناره خشتی جهان در خطر سیل

مهرمهر8 ساعت قبل
منار جام، دومین مناره بلند خشتی جهان که درمنطقه تاریخی فیروزکوه از توابع استان غور در مرکز افغانستان قرار دارد، براثر جاری شدن سیل، هرلحظه ممکن است تخریب شود.

معرفی شخصیت لوبو، آخرین پسر زارنیا

5+
زوم‌جیزوم‌جی22 ساعت قبل

نقد سریال Game of Thrones؛ قسمت نهایی فصل هشتم

10+
زوم‌جیزوم‌جی21 ساعت قبل
فراروفرارو7 ساعت قبل
دست او را گرفته بود و به پشت‌بام ساختمان می‌رفت. به محض این‌که همسرش از خانه خارج شد، دست پسر ٦ ساله خود را گرفت و به طبقه ششم ساختمان برد و به زندگی خود و پسرش برای همیشه پایان داد. مادر، اما بدون توجه به فریاد‌ها و وحشت پسرش او را به پشت‌بام ساختمان برد. دست پسرش را لحظه‌ای رها نمی‌کرد. آن‌ها از طبقه ششم ساختمان به پایین سقوط کرده و جان خود را از دست داده بودند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین6 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- سردیس مرحوم جمشید مشایخی پس از شبیه سازی و رفع ایرادات قبلی، امروز در ابتدای خیابانی که به تازگی به نام این هنرمند پیشکسوت نام گذاری شده است، نصب شد. به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، فرآیند شبیه‌سازی سردیس استاد مشایخی با چهره وی در کارگاه هنری استاد حسن‌زاده روز گذشته به اتمام رسید و سردیس جدید امروز در ابتدای خیابان استاد مشایخی (ج سابق) جانمایی شد. تصویر سردیس قبلی که از سوی خانواده انتخاب شده بود به دلیل نداشتن شباهت چندان با مرحوم مشایخی، گلایه‌مندی مردم و اعضای شورای شهر را به همراه داشت. این بار، اما تصویر تندیس از سوی استاد مجسمه ساز انتخاب شد و خانواده مرحوم مشایخی همچون مرتبه گذشته در جریان تمامی مراحل ساخت قرار داشته و از محصول نهایی رضایت کامل داشتند. انتهای پیام/

اخبار بیشتر