بارش‌ها هنوز ادامه دارد + جدول میزان بارندگی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

بارش‌ها هنوز ادامه دارد + جدول میزان بارندگی

هشدار هواشناسی درباره بارش برف در برخی استان‌ها

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
خبرگزاری میزان- کارشناس هواشناسی وضعیت جوی کشور را در روز‌های آینده تشریح کرد که در ادامه مشاهده می‌کنید.

کد ویدیو دانلود

هشدار هواشناسی درباره بارش برف در برخی استان‌ها - 3

خواندن خبر در سایت منبع

کسری بارش‌های سیستان و بلوچستان جبران شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
کسری بارش‌های سیستان و بلوچستان جبران شد
زاهدان- ایرنا- معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: فعالیت سامانه بارشی اخیر جدول تغییرات بارش سال زراعی این استان را که 20 میلی متر کسری داشت جبران و حتی بیشتر از شرایط نرمال بارش دریافت کرده است.

دوست محمد کلیم روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: قبل از فعالیت این سامانه تنها بارش‌های ۲ استان کشور یعنی سیستان و بلوچستان و کرمان کمتر از نرمال بود اما این استان که حدود ۲۰ میلی متر کسری بارش داشت ضمن جبران کسری‌ها، بیشتر از شرایط نرمال بارش دریافت کرده است.

وی خاطرنشان کرد: به طور کلی میزان بارش‌های سیستان و بلوچستان از ابتدای سال زراعی (اول مهرتا ۲۶ فروردین) نسبت به سال گذشته جهش فوق العاده‌ای داشته و به طور مشخص بیش از ۴۰۰ درصد رشد کرده این در حالیست که تمام بارش‌های دریافتی استان در ۱۲ ماه سال زراعی گذشته ۲۹ میلی متر بود اما تا امروز حدود ۱۰۶ میلی متر باران باریده است.

معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان با اشاره به ویژگی‌های سامانه بارشی اخیر از نظر شدت و مساحت تحت تاثیر، گفت: یکی از ویژگی‌های اقلیمی استان بارش‌های بهاره آنست که امری طبیعی در آب و هوای منطقه محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه شدت بارندگی اخیر قابل توجه بوده است، افزود: در برخی نقاط شمالی سیستان و بلوچستان میزان بارش‌ها در حدود ۱۰ تا ۱۵ سال اخیر بی سابقه بوده اما برخی سالها میزان بارش‌ها در شهرهای این استان بیش از این مقدار نیز بوده است.

کلیم ادامه داد: برای نمونه مجموع بارش‌های فروردین سال ۱۳۸۸در نیکشهر به بیش از ۱۱۰میلی متر رسید که ۷۵ میلی متر آن مربوط به یک روز بود اما مجموع بارندگی فروردین امسال این شهر حدود ۶۴ میلی متر است.

**بارندگی زابل در ۱۴ سال اخیر بی سابقه بود

معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: در برخی نقاط شمال این استان به صورت موردی بارش‌ها کم سابقه بود برای مثال زابل سنگین‌ترین بارش خود در حدود ۱۴ سال اخیر را تجربه کرد.

وی با بیان اینکه سامانه بارشی روزهای اخیر به لحاظ وسعت تحت تأثیر یا همان گستره فعالیت نیز شرایط طبیعی داشت، افزود: به طور معمول بارش‌های زمستان و فروردین ماه نه تنها یک استان بلکه چندین استان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

کلیم تصریح کرد: نیکشهر در اوج فعالیت این سامانه با دریافت ۵۲ میلی متر باران؛ سومین شهر پرباران کشور شد.

وی با اشاره به اینکه به طور کلی در این سامانه از حدود ۱۵۰ ایستگاه هواشناسی و بارانسنجی سیستان و بلوچستان گزارش بارندگی دریافت شده است، گفت: بارندگی‌های ۸۰ ایستگاه ۲۰ میلی متر و بیشتر، ۵۰ ایستگاه ۳۰ میلی متر و بیشتر و ۱۵ ایستگاه بیش از ۵۰ میلی متر بوده است.

**بارش‌های فروردین و اسفند ناجی سیستان و بلوچستان شد

معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در مجموع بارش‌های فروردین و اسفند امسال منجی استان شد زیرا تا قبل از اسفند تنها ۳۵ میلی متر باران باریده بود اما بارش‌های این دو ماه میانگین کسری بارش‌های منطقه را تا حد قابل قبولی پوشش داد.

وی ادامه داد: نکته‌ای که در این میان وجود دارد بارش‌های سنگین تأثیر زیادی در جبران کسری آب‌های زیر زمینی ندارد زیرا این بارش‌ها در محدوده زمانی بسیار کوتاهی رخ می‌دهد که بخش زیادی از آن جذب سفره‌های آب زیرزمینی نمی‌شود.

کلیم گفت: به طور کلی نیاز سیستان و بلوچستان به فعالیت این سامانه‌ها جدی بود چراکه چندین سال است استان با کم بارشی انباشته و خشکسالی‌های پی در پی مواجه است.

وی ادامه داد: با این وجود نمی‌توان انتظار داشت تمام خشکسالی‌های اخیر با فعالیت یک سامانه بارشی خاتمه یابد.

معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت خاطر نشان کرد: در مجموع این استان همچنان با درجات مختلفی با خشکسالی درگیر است.

۹۹۰۸**۳۲۱۳

خواندن خبر در سایت منبع

بارش باران بهاری ادامه دارد؛ پیش‌بینی احتمال بروز سرمازدگی درباغات

مهرخبرگزاری مهر
بارش باران بهاری ادامه دارد؛ پیش‌بینی احتمال بروز سرمازدگی درباغات
سنندج- بررسی الگوها و نقشه های هواشناسی، تداوم فعالیت سامانه بارشی را تا بعدازظهر امروز نشان می دهد و ب دنبال آن از شدت فعالیت سیستم بارشی کاسته می شود و روز یکشنبه هوا نسبتا آرام خواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر، براساس آخرین پیش بینی‌های اداره کل هواشناسی استان کردستان، مجددا از روز دوشنبه استان تحت تأثیر امواج فعال و سرد بارشی قرار می‌گیرد که با توجه به ماهیت رگباری بارش‌ها در برخی نقاط آبگرفتگی معابر رخ می‌دهد.

همچنین بر اساس این پیش بینی در مدت یاد شده، مخصوصا در ساعات بعدازظهر وزش باد شدید و تندبادهای موقتی پیش بینی می‌شود و از امشب با نفوذ جریانات سرد شمالی به استان روند کاهشی دما نیز آغاز می‌شود.

مدیر کل هواشناسی استان کردستان در گفت و گو با خبرنگار مهر، در خصوص آخرین وضعیت شرایط جوی این استان گفت: با توجه به ورود سامانه بارشی جدید از دوشنبه به آسمان کردستان و همچنین کاهش دما برای ارتفاعات، گردنه‌ها و نواحی سردسیر استان مانند شهرهای زرینه، هزارکانیان، دیواندره، بیجار، بانه، سقز و ارتفاعات جنوبی استان بارش برف دور از انتظار نیست.

رحیم صدیقی اظهار داشت: ریزش برف در روز دوشنبه با کولاک در گردنه‌ها و کاهش محسوس دید همراه خواهد شد و همچنین از روز دوشنبه موج سرما، شدیدتر خواهد بود که تا روز چهارشنبه تداوم دارد.

وی افزود: بر اساس آخرین پیش بینی‌های این اداره کل صبح روزهای سه شنبه و چهارشنبه کاهش قابل ملاحظه دما و وقوع یخبندان در سطح استان را شاهد خواهیم که بود و این شرایط، یخزدگی محصولات باغی و کشاورزی را در پی خواهد داشت و لازم است برای مقابله با خسارات احتمالی تمهیدات لازم صورت گیرد.

مدیر کل هواشناسی استان کردستان یادآور شد: با توجه به تحلیل و بررسی آخرین نقشه‌های پیشیابی و خروجی مدل‌های هواشناسی، در مدت فعالیت این سامانه دمای هوا به طور متوسط دو تا چهار درجه سانتیگراد کاهش می‌یابد.

پیش بینی احتمال بروز سرمازدگی در باغات

سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان نیز بر همین اساس بر ضرورت انجام اقدامات پیشگیرانه در مقابل سرما زدگی تاکید کرد و نکاتی را در خصوص مقابله با این پدیده به کشاورزان، دامداران و باغداران استان بیان کرد.

مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان در گفت و گو با خبرنگار مهر، در این خصوص بیان کرد: بر اساس اعلام سازمان هواشناسی کشور که بر اساس الگوهای جوی و خروجی مدل‌های عددی عنوان می‌شود یک سامانه جوی به تدریج از دوشنبه آینده از غرب وارد کشور شده و به تدریج روز چهارشنبه از شرق کشور خارج می‌شود.

مهدی فتحی ادامه داد: انتظار می‌رود طی روزهای دوشنبه و سه شنبه شاهد باران به ویژه در صبح سه شنبه در سطح استان باشیم و همچنین به احتمال زیاد حداقل دما به محدوده کمتر از پنج درجه سلسیوس برسد و از همین رو از کشاورزان و کارشناسان بخش کشاورزی درخواست می‌شود نسبت به اقدامات پیشگیرانه جهت مبارزه با سرمازدگی تدابیر لازم را اتخاذ کنند.

وی گفت: لازم است فعالان این حوزه تأمین سوخت و کنترل دما و رطوبت و بستن دریچه‌های گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها را انجام دهند و در باغات و مزارع کوهپایه ایی موارد پیشگیری را لحاظ کنند و همچنین از تأسیسات و سیستم‌های آبیاری تحت فشار باتوجه به پایین بودن دمای سطح زمین محافظت و مراقبت کنند.

مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان اظهار داشت: اماده سازی وسایل مورد نیاز برای مواجهه با سرمازدگی بهاره، اطراف مزارع و باغات اقداماتی نظیر بخاری باغی، سوزاندن کاه و کلش نیز نباید فراموش شود.

فتحی افزود: ایجاد پوشش پلاستیکی بروی نهال‌های جوان و درختان آسیب پذیر، خودداری از انجام هرس درختان، برداشت محصولات آماده برداشت نظیر سبزیجات، صیفی جات و انتقال به مکان امن و انبارهای استاندارد همچنین استفاده از ریز مغذی‌های توصیه شده به منظور تقویت درختان و باغات از اقدامات دیگر برای مقابله با سرما زدگی است که باید انجام شود.

وی ادامه داد: خودداری از انجام عملیات شخم و پاکنی تاکستان‌ها همچنین آبیاری به موقع مزارع و باغات قبل از ورود موج سرما به منظور تعدیل دمای محیط ضروری است.

مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان یادآور شد: محافظت از کندوهای زنبور عسل در مقابل کاهش دما از دیگر اقدامات مهم برای جلوگیری و کاهش آسیب‌های ناشی از سرمازدگی به بخش کشاورزی است که باید در زمان اعلام شده اجرایی شود.

خواندن خبر در سایت منبع

بارش‌های رگباری در خراسان رضوی در ۷۲ ساعت آینده

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
بارش‌های رگباری در خراسان رضوی در ۷۲ ساعت آینده
هواشناسی خراسان رضوی برای 72 ساعت آینده در سطح استان بارش‌های رگباری با احتمال آب‌گرفتگی و ایجاد روان‌آب و وزش باد شدید با احتمال بروز خسارت پیش‌بینی کرده است.

بنا بر اطلاعیه اداره کل هواشناسی خراسان رضوی نقشه‌ها و مدل‌های هواشناسی نشان‌دهنده تقویت نسبی سامانه بارشی و جریانات ناپایدار جوی بر روی استان است. انتظار می‌رود از عصر امروز و طی ۷۲ ساعت آینده در غالب نقاط استان شاهد وقوع بارش‌های رگباری توأم با رعدوبرق و در نواحی مستعد بارش تگرگ همراه با آب‌گرفتگی و ایجاد روان‌آب، هم‌چنین وزش باد شدید با احتمال بروز خسارت باشیم.

بر اساس مدل‌های پیش‌یابی بیش‌ترین حجم بارش طی این مدت و از امشب در شهرستان‌ها و توابع «کلات»، «قوچان»، «چناران»، «درگز»، «فریمان»، «نواحی شمالی سبزوار»، «نواحی غربی سرخس»، مناطقی از «کوه‌سرخ» و «بردسکن»، ارتفاعات و دامنه‌های «بینالود» و «هزار مسجد» هم‌چنین توابع شهرستان مشهد پیش‌بینی می‌شود.

بر این اساس در روز شنبه، ۳۱ فروردین، حجم بارش‌ها برای نیمه شمالی استان پیش‌بینی می‌شود.

در این اطلاعیه از دستگاه‌ها و مسئولان ذیربط خواسته شده است تمهیدات لازم جهت جلوگیری از بروز خسارات احتمالی را اتخاذ کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

آخرین وضعیت بارش‌ها در کشور + جدول

الفخبرگزاری الف
آخرین وضعیت بارش‌ها در کشور + جدول
از مجموع ۳۰۹.۵ میلی‌متر بارش ثبت‌شده در ۲۰۸ روز ابتدایی سال آبی جاری، ۹۲.۱ میلی‌متر سهم پاییز، ۱۳۱.۹ میلی‌متر سهم زمستان و ۸۵.۵ میلی‌متر سهم ۲۹ روز نخست بهار است.

تسنیم نوشت: بر اساس آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهر ۹۷ تا بیست و نهم فروردین ۹۸ (۲۰۸ روز ابتدایی سال آبی جاری) بالغ بر ۳۰۹٫۵ میلی‌متر است.

این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۲۰۷٫۶ میلی‌متر) ۴۹ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۱۱۹٫۸ میلی‌متر) ۱۵۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

آخرین وضعیت بارش‌ها در کشور + جدول - 4

از مجموع ۳۰۹٫۵ میلی‌متر بارش ثبت‌شده در ۲۰۸ روز ابتدایی سال آبی جاری، ۹۲٫۱ میلی‌متر سهم پاییز، ۱۳۱٫۹ میلی‌متر سهم زمستان و ۸۵٫۵ میلی‌متر سهم ۲۹ روز نخست بهار است.

خواندن خبر در سایت منبع

بارش باران در چهارمحال و بختیاری شدت می‌گیرد

مهرخبرگزاری مهر
بارش باران در چهارمحال و بختیاری شدت می‌گیرد
شهرکرد- مدیر کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری با اشاره به ادامه فعالیت سامانه بارشی گفت: بارش باران در استان چهارمحال و بختیاری شدت می گیرد.

شاهرخ پارسا در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بر اساس آخرین خروجی مدل‌های هواشناسی با ادامه فعالیت سامانه بارشی برای امروز در بعضی ساعات رگبار گاهی همراه با رعد و برق و احتمال تگرگ به ویژه برای مناطق غربی و جنوبی استان پیش بینی می‌شود.

مدیر کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: برای فردا بارش‌ها ی رگباری در شمال غرب و غرب استان پیش بینی می‌شود و از شدت بیشتری برخوردار است.

وی اظهار داشت: سرعت وزش باد در سطح استان چهارمحال و بختیاری شدید خواهد بود که در برخی نقاط سرعت وزش باد بیش از صد کیلومتر بر ساعت پیش بینی می‌شود.

مدیر کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: حداقل دمای هوای شهرکرد پنج درجه سانتی گراد است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل

اگر باور دارید رفاه در ایران بهتر از اروپاست این گزارش را نبینید/ گرسنگی در ایران واقعی‌ است (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
طی ماه‌های اخیر با قیمت مهار نشدنی گوشت و مواد غذایی دیگر مواجه بودیم. با این‌کار معده پر می‌شود و گرسنگی برای مدتی از بین می‌رود اما در صورت نرسیدن مواد غذایی لازم برای بدن، گرسنگی حقیقی که همان فقر غذایی است رخ می‌دهد و امکان مرگ فرد هم وجود دارد. در چنین شرایطی او قادر به تامین خوراک نیست و بیشتر درآمد خود را صرف تهیه مواد غذایی ارزان قیمت می‌کند. انجمن مقابله با گرسنگی طی دو دهه گذشته تلاش کرده تا بر اساس این تعریف، گام بزرگی در جهت رفع گرسنگی در مناطق ناامن غذایی بردارد. این اطلاعات اکنون در این گزارش منتشر شده که همه آن‌ها بر اساس مشاهدات، مطالعات و پیگیری‌های اعضای انجمن مقابله با گرسنگی به دست آمده‌است.
فارسفارس10 ساعت قبل
به گزارش گروه شهری خبرگزاری فارس، در سالروز شهادت سردار سرلشکر پاسدار محمد بروجردی در کردستان شهر حال و هوای رشادت و دلاوری این شهید بزرگوار را به خود گرفت. شهید بروجردی فرمانده محبوب و شجاع جنگ تحمیلی در کردستان بود. پس از انقلاب و در جنگ تحمیلی نیز با نبوغ خود به خصوص در منطقه کردستان نقش پر رنگی در پیشبرد اهداف انقلاب داشت و به همین مناسبت به او مسیح کردستان می‌گویند. سازمان زیباسازی با اکران طرح‌هایی از تصاویر محمد بروجردی در سطح شهر تلاش نموده‌است یاد و خاطره دلاوری‌ و رشادت این شهید جلیل القدر را در خاطره‌ها زنده نگه دارد. مقام معظم رهبری در مورد شهید بروجردی فرموده‌اند: شهید بروجردی هیچ‌گونه حرکتی که از آن حرکت آدم احساس کند که در آن کارشکنی یا مخالفتی است، انجام نمی‌داد و این علاقه من به این شهید عزیز را خیلی بیشتر کرد.
تسنیمتسنیم9 ساعت قبل
تعامل و همکاری با دستگاه‌های مختلف یکی دیگر از سیاست‌های این معاونت محسوب می‌شود تا ما بتوانیم علاوه بر افزایش درآمدها، درآمدهای جدیدی را نیز برای شهرداری تهران داشته باشیم. وی به پرداخت برخی از بدهی‌های شهرداری تهران به پیمانکاران اشاره کرد و گفت: سال گذشته مبلغ قابل توجهی بدون تنش و استرس فراهم کردیم و در پایان اسفند سال گذشته بخشی از بدهی‌های شهرداری تهران به پیمانکاران پرداخت شد. برهمین اساس عملکرد سال گذشته شهرداری تهران در بخش بودجه نقد ۱۰۶ درصد و در بخش بودجه غیرنقد ۵۴ درصد محقق شده است و در سال جاری با توجه به افزایش ۷ درصدی بودجه شهرداری تهران قطعا عملکرد بهتری را نسبت به سال گذشته خواهیم داشت. وی افزود: بر اساس آخرین آمار حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان شهرداری تهران از دولت و شرکت‌های وابسته به دولت طلب دارد. وی از بازپس‌گیری ساختمان روزنامه اطلاعات خبر داد و گفت: این ساختمان چندی پیش در اختیار شهرداری قرار گرفته شد و به زودی برخی از واحدهای شهرداری تهران در این ساختمان مستقر خواهند شد.

اخبار بیشتر