1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. ورزشی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - شنبه 31 فروردین‌ماه

وام مسکن افزایش می‌یابد؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
وام مسکن افزایش می‌یابد؟
تسنیم نوشت: رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان این‌که بهبود بخش مسکن به عملکرد وزارت راه و شهرسازی در این حوزه ارتباط مستقیمی دارد، گفت: با افزایش تسهیلات بانکی، حرکتی که در سمت تقاضای بازار برای خروج از رکود لازم است اتفاق می افتد.

محمدرضا رضایی کوچی با بیان این‌که وضعیت بخش مسکن با عملکرد وزارت راه و شهرسازی در این حوزه ارتباط مستقیم دارد و اگر سمت و سوی برنامه های این وزارتخانه صحیح باشد، این بخش امسال بهبود پیدا خواهد کرد، اظهار کرد:‌ برای بهبود شرایط بخش مسکن لازم است ضمن افزایش سقف تسهیلات خرید به منظور تقویت قدرت خرید متقاضیان مسکن متناسب با نرخ تورم، طرف عرضه نیز به شکل موثر تقویت شود.

وام مسکن افزایش می‌یابد؟ - 2

وی با بیان این‌که یکی از جهت های برنامه ریزی برای بخش مسکن باید معطوف به هدایت سرمایه‌ها به سمت تولید مسکن باشد، افزود: اگر نیاز متقاضیان مصرفی به مسکن متوسط متراژ در ساخت و سازها مبنا قرار گیرد و در مقابل قدرت خرید آنها نیز تقویت شود، بازار مسکن از وضعیت رکود خلاصی خواهد یافت.

وی با اشاره به اهمیت و نقش بانک‌ها در تقویت بنیه مالی خریداران مسکن، تصریح کرد: با افزایش تسهیلات بانکی، حرکتی که در سمت تقاضای بازار برای خروج از رکود لازم است اتفاق می‌افتد. در صورت هدایت نقدینگی کشور به سمت تولید، از تلاطم و نابه سامانی در بخش‌های مختلف اقتصادی جلوگیری خواهد شد؛ چراکه رها شدن نقدینگی عامل اصلی بسیاری از نابسامانی‌های اقتصادی است، در صورتی که هدایت نقدینگی به سمت تولید به منزله سدی مقابل بروز تورم عمل می‌کند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر ضرورت عملکرد موثر در زمینه نوسازی بافت‌های فرسوده توسط دولت، یادآور شد: تحریک ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده می‌تواند هم باعث تولید مسکن ارزان قیمت متناسب با توان خرید مردم شود و هم مشکل این بافت ها و مخاطراتی که برای ساکنان آن دارد را حل کند.

خواندن خبر در سایت منبع

وزارت مسکن به بازار رهن و اجاره ورود کند

جهان نیوزخبرگزاری جهان نیوز
وزارت مسکن به بازار رهن و اجاره ورود کند
بازار اجاره بهای سال ۹۸ برای مستأجران نگرانی جدی ایجاد کرده‌است، زیرا تا پیش از این، مبنای افزایش قیمت‌ها تقریباً تورم‌های اعلامی از سوی مراجع رسمی بود، اما هم اکنون تغییرات شکل گرفته در بازار ارز و سکه و طلا و مسکن طی سال گذشته مبنای تعیین قیمت‌ها از سوی برخی مالکان قرار گرفته و بازار اجاره با رشد‌های غیر منتظره و غیرمنطقی روبه‌رو شده است.

به گزارش جهان نيوز، بازار اجاره بهای سال ۹۸ برای مستأجران نگرانی جدی ایجاد کرده‌است، زیرا تا پیش از این، مبنای افزایش قیمت‌ها تقریبا تورم‌های اعلامی از سوی مراجع رسمی بود، اما هم اکنون تغییرات شکل گرفته در بازار ارز و سکه و طلا و مسکن طی سال گذشته مبنای تعیین قیمت‌ها از سوی برخی مالکان قرار گرفته و بازار اجاره با رشد‌های غیر منتظره و غیرمنطقی روبه‌رو شده است. از این رو انتظار می‌رود برای ایجاد یک اثر روانی بازدارنده وزارت راه و شهر‌سازی در بازار اجاره ورود داشته‌باشد.

به گزارش «جوان»، هر چند برخی از کارشناسان اقتصادی افزایش قیمت در بازار‌ها را به دلیل افزایش حجم نقدینگی از محدوده ۵۰۰ هزار میلیارد تومان به محدوده ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان طی بازه زمانی سال‌های ۹۲ الی ۹۸ طبیعی عنوان می‌کنند؛ چراکه این رشد حجم پول و مشتقاتش در اقتصاد با رشد تولید همراه نبوده‌است، اما مسئله اینجا است که قیمت در بازار کار همانند ارز و سکه و طلا دو تا سه برابر نشده‌است از همین‌رو دارندگان درآمد‌های کارگری و کارمندی با ریزش قدرت خرید روبه‌رو شده‌اند، حال آن دسته از مستأجرانی که قدرت خریدشان ریزش داشته‌است نگران بازار اجاره بهای سال ۹۸ هستند.

اگر همزمان با رشد قیمت کالا و خدمات در اقتصاد‌ها درآمد‌های کلیه مردم جامعه افزایش یابد، ملالی نیست، زیرا قدرت خرید حفظ شده‌است و فقط اعداد به شکل دسته‌جمعی رشد داشته‌است،، اما از آنجایی که در اقتصاد ایران بیکار و فاقد شغل و درآمد وجود دارد و در عین حال جمعیت قابل‌ملاحظه‌ای در بخش کارگری، کارمندی و بازنشستگی و مستمری‌بگیری و وظیفه‌بگیری وجود دارد، عملا با افزایش قیمت‌ها به دلایلی، چون افزایش مستمر و ماهانه حجم نقدینگی (منبعث از بودجه‌ریزی غلط، کج‌روی نظام بانکی و تحریم‌های ناعادلانه امریکا) قیمت در بازار‌ها رشد می‌کند و ارزش پول ملی نیز افت می‌کند و جمعیت فاقد درآمد یا درآمد‌های ریالی ثابت قدرت خریدشان پیوسته محدود و محدود‌تر می‌شود.

با توجه به اینکه تورم عمومی اعلامی بانک مرکزی در محدوده ۲۰ درصد است و بازار‌های موازی اجاره بها همچون ارز، سکه و طلا طی یکسال گذشته دو تا سه برابر شده‌است و حجم نقدینگی نیز در فاصله اسفندماه سال ۹۶ از محدوده ۱۵۲۹ هزار میلیارد تومان به محدوده ۱۷۶۴ در آذرماه ۹۷ رسیده‌است و بر مبنای اندک معاملاتی پراکنده افزایش قیمت مسکن در تهران در سال ۹۷ تقریبا با صددرصد رشد گزارش شده‌است، این نگرانی در میان مستأجران شکل گرفته‌است که نکند بازار رهن و اجاره سال ۹۸ با جهش بسیار غیر‌منتظره همراه شود.

هر چند به دلیل تضعیف شدید حوزه سیاستگذاری عمومی نهاد دولت در اقتصاد ایران که در تاریخ بی‌سابقه است، مداخله و عدم مداخله دولت در بازار‌ها هر یک برای خود با معایب و مزایایی همراه است، اما حداقل انتظار می‌رود وزارت راه و شهرسازی ورودی در بازار رهن و اجاره داشته باشد تا شاید به واسطه این حضور بازار ثبات داشته باشد، در عین حال از رسانه ملی نیز انتظار می‌رود در رابطه با انصاف در بازار رهن و اجاره برنامه‌هایی داشته باشد تا ۵ میلیون مستأجر در جامعه از ناحیه رشد بهای این بازار با افزایش تنگنای مالی مواجه نشوند.

در عین حال از دستگاه قضایی و دادستان کل کشور و تهران درخواست می‌شود تا معاملات مسکنی را که در سال ۹۷ در تهران انجام گرفته‌است، مورد راستی‌آزمایی قرار دهند، زیرا در برخی از مناطق بالا شهر قیمت‌های نجومی در برخی از معاملات قید شده‌است که امکان دارد این معاملات باهدف دستکاری در قیمت مسکن و ارائه سیگنال رشد بها به بازار مسکن انجام گرفته‌باشد، از این‌رو ورود جدی نهاد‌های نظارتی به این حوزه الزامی است؛ چراکه حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ الی ۳ میلیون مسکن خالی از سکنه در کشور وجود دارد و امکان دارد صاحبان این خانه‌ها برای رشد قیمت و اقدام به سازماندهی معاملات و دستکاری قیمت‌ها کنند.

همانطور که گفته شد طی سال‌های گذشته به‌طور معمول مبنای افزایش رهن و اجاره تورم مبتنی بر آمار‌های رسمی اعلامی از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار بود، اما هم اکنون موجران مبنای تعیین رهن و اجاره را تغییرات در بازار‌های موازی، چون ارز و سکه و طلا و همچنین تغییرات حجم نقدینگی در جامعه قرار می‌دهند با توجه به این وضعیت انتظار می‌رود وزارت راه و شهرسازی به همراه سازمان امور مالیاتی فشار بر خانه‌های خالی را جهت فروش یا اجاره را با ابزار مالیاتی وارد کنند، نشر خبر اخذ مالیات بر عایدی سرمایه و همچنین خانه‌های خالی هم در شرایط کنونی از سوی مسئولان می‌تواند بخشی از رشد اجاره بها را خنثی کند.

در نهایت باید توجه داشت که افزایش حجم نقدینگی در جامعه روند افزایش داشته است و برای کنترل تورم و ممانعت از ریزش ارزش پول ملی مجموعه بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد باید فکر اساسی برای اصلاح بودجه و بانک‌ها و نظام مالیاتی کنند به ویژه آنکه بسیاری از مردم جامعه فاقد شغل و درآمد هستند و این رشد قیمت‌ها عملا اجحاف جدی به این بخش از جامعه و همچنین کارگران، کارمندان و بازنشستگان و مستمری‌بگیران با حقوق ثابت است.

منبع: جوان

خواندن خبر در سایت منبع

تازه‌ترین قیمت خانه‌های معامله شده در تهران/جدول

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
تازه‌ترین قیمت خانه‌های معامله شده در تهران/جدول
روزنامه دنیای اقتصاد جدولی از قیمت آپارتمانهای فروش رفته در روزهای اخیر را منتشر کرده است. در حال حاضر بازارمسکن راکد گزارش می شود.

قیمت آپارتمان در نارمک+ جدول قیمت

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
قیمت آپارتمان در نارمک+ جدول قیمت
خبرگزاری میزان- برای خرید واحد ۱۰۲ متری با عمر بنا ۶ سال در نارمک میدان ۲۲ به سرمایه ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومانی نیاز است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، برای خرید آپارتمان در نارمک با توجه به عمر بنا و موقعیت دسترسی باید هزینه‌های متفاوتی پرداخت کرد که در جدول زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

قیمت آپارتمان در نارمک+ جدول قیمت - 2

خواندن خبر در سایت منبع

عوارض ساخت مسکن از دوشنبه چگونه تغییر می‌کند؛ جزئیات دفترچه ارزش معاملاتی سال۹۷ املاک شهر تهران

افتصادنیوزخبرگزاری افتصادنیوز
عوارض ساخت مسکن از دوشنبه چگونه تغییر می‌کند؛ جزئیات دفترچه ارزش معاملاتی سال۹۷ املاک شهر تهران
اقتصادنیوز:تعرفه‌های جدید برای عوارض ساخت و ساز در تهران از دوشنبه این هفته در فرآیند صدور پروانه‌های ساختمانی سال ۹۸ اعمال می‌شود. قیمت پایه محاسبه عوارض ساخت و ساز ۹۸، دفترچه ارزش معاملاتی سال ۹۷ -جدیدترین نسخه - خواهد بود و قرار است این قیمت‌ها با ضریب ۳۶ درصد اعمال شود.

به گزارش اقتصادنیوزبه این ترتیب مبلغ عوارض ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش می‌یابد. در هفته‌های اخیر نوعی عملیات روانی در بازار مسکن با چاشنی «تدارک ارقام نجومی برای دریافت عوارض ساخت» به راه افتاده بود.

عوارض ساخت مسکن از دوشنبه چگونه تغییر می‌کند؛ جزئیات دفترچه ارزش معاملاتی سال۹۷ املاک شهر تهران - 1

دو ماه عملیات روانی ذی‌نفعان شوک‌‌ قیمت در بازار مسکن تهران برای «التهاب‌آفرینی با چاشنی عوارض ۹۸ ساخت و ساز»، از دوشنبه خاتمه پیدا می‌کند. تصمیم مدیریت شهری تهران در نیمه زمستان سال گذشته برای اعمال فرمول مشخص در محاسبه و تعیین تعرفه صدور پروانه ساختمانی، به دلیل «سکوت و ناتوانی مدیران در تشریح اصل موضوع» باعث دامن زدن به یکسری شایعات تورم‌ساز ابتدا در بازار ساخت و ساز و این اواخر در بازار معاملات خرید مسکن شد. طی هفته‌های اخیر پیشگوهای بازار مسکن با طرح موضوع «افزایش دو برابری عوارض ساخت و ساز در سال جدید»، جو روانی بازار ملک را تحت تاثیر قرار دادند. در همین بستر، سفته‌بازهای ملکی نیز از طریق برخی واسطه‌های بازار معاملات مسکن، با القای ترس در متقاضیان خرید آپارتمان، افزایش قریب‌الوقوع هزینه صدور پروانه ساختمانی در تهران را به معنی در پیش بودن جهش دوباره در قیمت فروش مسکن تعبیر کردند تا از این طریق، هیجان خرید در بازار به‌وجود بیاورند و بتوانند جلوی شکل‌گیری دوره ثبات قیمتی را تا حد امکان سلب کنند.

اما این فضای غبارآلود از دوشنبه برطرف خواهد شد.

گزارش «دنیای اقتصاد» در این باره حاکی است: مقرر شده از دوشنبه تعرفه‌های جدید برای صدور پروانه ساختمانی در تهران، مبنای عمل شهرداری قرار بگیرد. تعرفه‌های جدید در قالب عوارض ملکی سال ۹۸ با توجه به قیمت پایه محاسبه آن که همان «ارزش معاملاتی املاک شهر تهران» است، در سطحی تعیین شده است که برخلاف آنچه پیشگوهای بازار مسکن آن را «تغییر نجومی نسبت به عوارض سال ۹۷» عنوان کرده‌اند، «نه چندان شدید اما در عین حال محسوس» تغییر پیدا کرده است. عوارض ساخت مسکن در تهران از دوشنبه بین ۱۰ تا ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا می‌کند؛ به‌طوری که در مناطق بالای شهر - یک تا ۸- قرار است سطح حداکثری افزایش و در مناطق پایین شهر سطح حداقلی اعمال شود. از دوشنبه برای محاسبه عوارض و تعرفه‌های صدور پروانه ساختمانی در تهران، دفترچه ۱۹۸ صفحه‌ای «ارزش معاملاتی سال ۹۷ املاک شهر تهران»، ‌ مبنای عمل قرار می‌گیرد. پیش‌تر قرار بود عوارض سال ۹۸ براساس دفترچه قدیمی ارزش معاملاتی املاک –دفترچه سال ۹۶- محاسبه شود.

بررسی‌های «دنیای اقتصاد» درباره جزئیات ارزش معاملاتی سال ۹۷ املاک شهر تهران حاکی است: متوسط قیمت هر مترمربع بنای مسکونی در این دفترچه نسبت به دفترچه سال ۹۶ حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است. در دفترچه جدید، ارزش معاملاتی هر مترمربع واحد مسکونی ۸۰ هزار تومان تعیین شده است. همچنین ارزش معاملاتی هر مترمربع زمین نیز در دفترچه سال ۹۷ از حدود ۱۰۰ هزار تومان در مناطق جنوبی شهر تا ۵۰۰ هزار تومان در منطقه یک تهران، تعیین شده است. در منطقه یک، ارزش معاملاتی زمین حدود ۶۴ درصد نسبت به دفترچه سال ۹۶ افزایش پیدا کرده است. در منطقه ۵ نیز میزان افزایش حدود ۷۵ درصد است؛ اما در منطقه ۱۴ این افزایش تا حد ۱۴ درصد و در منطقه ۱۸ نیز تا حد ۴۵ درصد بوده است. ارزش معاملاتی زمین (عرصه املاک)، ملاک عمل شهرداری برای محاسبه عوارض ساخت و ساز است. از دوشنبه قرار است عوارض ساخت و سازهای سال ۹۸ براساس اعمال ضریب ۳۶ درصدی نسبت به قیمت‌های دفترچه سال ۹۷، محاسبه و در پروانه‌های ساختمانی قید شود.

سال گذشته، ضریب اعمال شده بر روی ارزش معاملاتی، نرخ ۴۵ درصد بود؛ اما امسال با تصمیم دولت، میزان ضریب به ۳۶ درصد کاهش پیدا کرد.

با لحاظ تغییرات ارزش معاملاتی در دفترچه سال ۹۷ نسبت به دفترچه سال ۹۶ املاک شهر تهران و همچنین کاهش ضریب قابل اعمال، محاسبات اولیه نشان می‌دهد مبالغی که امسال سازنده‌ها در پایتخت برای ساخت و سازهای مسکونی مقیاس متوسط (در زمین‌های با مساحت کمتر از ۵۰۰ مترمربع و کمتر از ۲۰۰۰ مترمربع زیربنا) پرداخت خواهند کرد بین ۱۰ تا ۲۰ درصد بیشتر از سال گذشته خواهد بود. سال گذشته در منطقه یک تهران، مبلغ عوارض ساخت در هر مترمربع برای برخی از محله‌های این منطقه ۳۳۵ هزار تومان بود. این مبلغ در منطقه ۲ حدود ۲۵۰ هزار تومان و در منطقه ۵ حدود ۱۶۰ هزار تومان لحاظ شد.

بررسی‌های تحقیقاتی و میدانی از چگونگی انعکاس فرمول اصلاح شده مسیر اخذ عوارض ساختمانی از سازنده‌ها بر وضعیت ساخت‌وساز مسکن پایتخت در سال ۹۸ نشان می‌دهد شکل اثرگذاری فرمول جدید عوارض ساختمانی بر مسیر تحولات بازار مسکن در قالب دو سناریو محتمل است. جو روانی شکل گرفته در بازار معاملاتی مسکن پایتخت طی روزهای ابتدایی سال ۹۸ به ایجاد یک تصور نادرست از «افزایش دو برابری هزینه‌های ساخت‌وساز ناشی از افزایش عوارض ساختمانی» شد. رمزگشایی از چگونگی اعمال ضرایب بر فرمول جدید محاسبه عوارض ساختمانی نشان می‌دهد فرضیه التهاب قیمتی در بازار مسکن از این محل به واقعیت نزدیک نیست؛ چرا که سهم عوارض ساخت و ساز از هزینه ساخت مسکن حدود ۱۰ درصد و از قیمت فروش مسکن در کل شهر تهران حدود ۷/ ۲ درصد است. بنابراین افزایش محسوس عوارض ساخت –نه نجومی- چنانچه جو روانی بازار ملک از کنترل پیشگوها خارج شود، نمی‌تواند اثر چندانی روی تورم ملکی داشته باشد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، زمستان سال گذشته پارلمان محلی پایتخت فرمول محاسبه عوارض ساختمانی را با دو هدف ایجاد شفافیت و واقعی‌سازی نرخ پایه عوارض، تغییر و به‌روزرسانی کرد. بر مبنای این تصمیم شورای شهر تهران، بنا شد از ابتدای سال جاری سازنده‌ها برای اخذ جواز ساخت‌وساز از شهرداری تهران از طریق فرمت جدید تعریف‌شده اقدام کنند. یکی از مهم‌ترین تغییرات اعمال شده در فرمول جدید «به روزرسانی تعرفه ارزش معاملاتی املاک» به‌عنوان پایه انواع ساخت‌وساز بود. اعضای شورای شهر در قالب مصوبه «عوارض ارزش بهینه قانونی ناشی از طرح‌های توسعه شهری و ساخت پارکینگ محله‌ای» تصمیم گرفتند برای محاسبه عوارض ساختمانی در سال ۹۸، ارزش معاملاتی املاک بر مبنای دفترچه معاملاتی جدید اعمال شود.

به این ترتیب در سال ۹۸، پایه انواع عوارض ساخت‌وساز (ارزش معاملاتی املاک) که توسط کمیسیونی در سازمان امور مالیاتی تعیین و در قالب دفترچه تقویم املاک منتشر می‌شود از سال ۹۳ به سال ۹۷ تغییر کرد. به‌روزرسانی نرخ پایه عوارض ساختمانی سبب شد تا میانگین ارزش معاملاتی املاک در فرمول پایه محاسبه عوارض ساخت‌وساز از حدود ۳۶ هزار تومان برمبنای دفترچه معاملاتی سال ۹۳، به حدود ۸۰ هزار تومان برسد. هرچند براساس قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم در سال ۹۶ بنا بود ارزش معاملاتی املاک معادل ۲ درصد میانگین قیمت روز املاک در شهر تهران شود؛ اما با توجه به افزایش قیمت مسکن طی یک سال اخیر این نسبت در حال حاضر برقرار نیست؛ اما مهم‌ترین نتیجه تغییر پایه ارزش معاملاتی املاک در فرمول عوارض ساختمانی آن است نرخ انواع عوارض ساخت‌وساز شامل کاربری، پذیره، بنا و … به‌روز و واقعی و تا حدودی متناسب با ارزش روز املاک خواهد بود.

علاوه بر این، «امکان محاسبه ساده و شفاف عوارض تراکم مازاد»، «محاسبه عوارض ارزش افزوده ناشی از اجرای طرح‌های توسعه شهری مطابق با وضعیت منطقه و شرایط ملک» و «عوارض حذف پارکینگ» در فرمول جدید با تحول اساسی مواجه شده‌اند. به این معنا که برخلاف گذشته به دلیل گنگ و نامفهوم بودن فرمول عوارض ساختمانی، امکان محاسبه ساده و شفاف رقم ریالی عوارض برای سازنده‌ها وجود نداشت، اکنون شهرداری‌های مناطق مکلف به محاسبه نرخ عوارض براساس یک فرمول یکسان و واحد شده‌اند. براساس این الگو، عوارض ساخت‌وساز برای ساختمان‌های ۳ تا ۶ طبقه بین ۵/ ۲ تا ۲/ ۶ برابر ارزش معاملاتی املاک در هر مترمربع محاسبه خواهد شد و برای ساختمان‌های از ۶ طبقه به بالا، به ازای هر طبقه ضریب ۵/ ۰ واحد برای بهای عوارض اضافه می‌شود. پیش از این ارقام پرداخت‌شده از سوی سازنده‌ها به شهرداری‌های مناطق بابت صدور مجوز ساختمانی به حجم تخلفات و توان رایزنی و مذاکره با مراجع صدور پروانه ساختمانی بستگی داشت.

بررسی‌ها از سهم عوارض ساختمانی از مجموع هزینه‌های ساخت‌وساز یک آپارتمان مسکونی در هر مترمربع نشان می‌دهد تا پایان سال گذشته هزینه عوارض ساختمانی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از هزینه‌های ساخت‌وساز‌ در مناطق مصرفی شهر تهران را تشکیل می‌داد، اما با اعمال فرمول جدید محاسبه عوارض ساختمانی این انتظار از سوی فعالان ساختمانی وجود داشت که سهم این عوارض از مجموع هزینه‌های ساخت‌وساز افزایش پیدا کند. کارشناسان شهری معتقدند شکل جدید محاسبه عوارض ساختمانی در دو سناریو قابل بررسی است. سناریوی اول احتمال افزایش قیمت ساخت‌وساز وبه تبع آن مسکن ناشی از افزایش هزینه‌های ساخت‌وساز از محل به‌روزرسانی نرخ پایه عوارض ساختمانی است؛ به این معنا که به دلیل افزایش ۵۰ درصدی میانگین ارزش معاملاتی در دفترچه تقویم املاک سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶، هزینه عوارض ساختمانی برای سازنده‌ها نسبت به سال گذشته با افزایش قابل توجهی مواجه خواهد شد و به تبع آن ردپای افزایش هزینه‌های ساخت و ساز از این محل بر قیمت مسکن مشاهده می‌شود.

در حال حاضر طبق برآورد سازنده‌های مختلف در مناطق شهر تهران، هزینه عوارض ساختمانی از مجموع هزینه‌های ساخت‌وساز برای یک آپارتمان مسکونی متعارف به‌طور میانگین بین ۸۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است. برخی از فعالان بازار معتقدند افزایش نرخ پایه عوارض ساختمانی برای سال ۹۸ می‌تواند بخشی از هزینه ساخت که جزو کوچکی در مقابل هزینه تامین مصالح ساختمانی را دارد، افزایش دهد. تحقیقات میدانی از وضعیت بازار معاملاتی مسکن حاکی از آن است که به دلیل عملیات روانی پیشگوها، فعالان بازار تحت تاثیر سناریوی اول قرار گرفته‌اند. به‌طوری‌که بخش عمده متقاضیان در جست‌و‌جوی خرید ملک با این فرضیه از سوی فعالان بازار مواجه می‌شوند که احتمال اثرگذاری نرخ عوارض ساختمانی بر مبنای فرمول جدید بر قیمت مسکن در ماه‌های آتی از سال ۹۸ جدی و چشمگیر خواهد بود. جو روانی در حال شارژ از سوی گروهی از فعالان بازار مسکن در حالی طی روزهای ابتدایی سال جاری ایجاد شده است که تعیین ضرایب جدید برای ارزش معاملاتی املاک سبب شده تا نرخ عوارض ساختمانی برای سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ با تغییر چندانی مواجه نشود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد ضریب اعمال شده برای ارزش معاملاتی املاک در سال ۹۸ معادل ۳۶/ ۰ است. این در حالی است که ضریب اعمال شده برای ارزش معاملاتی املاک در سال گذشته معادل ۴۵/ ۰ بود. به این ترتیب هر چند ارزش معاملاتی املاک در دفترچه تقویم املاک افزایش یافته است اما به دلیل اعمال ضریب کمتر می‌توان گفت نرخ عوارض ساختمانی برای سال ۹۸ تغییر شدید نمی‌کند، اما در عین حال میزان تغییر به نوبه خود، محسوس است. این در حالی است که اعمال ضریب سال گذشته به ارزش معاملاتی املاک سال ۹۶ به معنای افزایش دو برابری نرخ عوارض ساختمانی در سال ۹۸ بود. از این رو می‌توان گفت بر خلاف جو روانی ایجاد شده در بازار معاملاتی املاک درمورد افزایش چشمگیر قیمت مسکن ناشی از افزایش نرخ پایه عوارض ساختمانی در ماه‌های آتی، در حال حاضر اعمال فرمول جدید به شکل فعلی این سناریو را منتفی خواهد کرد.

اما سناریوی دوم به شکل اثر‌گذاری محسوس بر وضعیت بازار ساخت‌وساز مطرح شده است. برخی از کارشناسان اقتصاد شهری با توجه به تغییر ضریب اعمال شده در فرمول ارزش معاملاتی املاک عنوان می‌کنند به دلیل افزایش دو برابری قیمت مسکن طی یک سال گذشته و ثابت باقی ماندن هزینه‌های عوارض ساختمانی از مجموع هزینه‌های ساخت‌وساز، نسبت به سال گذشته تغییر چشمگیری در مسیر بازار ساخت‌وساز به وجود نخواهد آمد. با این حال برخی سازنده‌های ساختمانی با رد این فرضیه عنوان می‌کنند برخی فاکتورهای فیش جواز ساخت همچون «حذف تخفیف پرداخت نقدی عوارض» و «افزایش جرایم مربوط به تخلفات ساختمانی» در پایان سال گذشته هزینه عوارض ساختمانی را با رشد چند درصدی مواجه کرده است و به این ترتیب این فرضیه کاملا قابل اتکا نیست. نکته مهم آنکه یکی از پیش‌بینی‌های مدیریت شهری برای اعمال نرخ جدید ارزش معاملاتی املاک در فرمول محاسبه عوارض ساختمانی جبران کسری احتمالی منابع درآمدی شهرداری به دلیل رکود مسکن از این محل بود، به این معناکه اگرچه با توجه به رکود احتمالی پیش آمده، تیراژ ساخت‌وساز کاهش و به تبع آن درآمد حاصل از این محل برای صدور مجوزهای ساختمانی برای شهرداری در سال جاری با کاهش مواجه می‌شود؛ اما در مقابل به‌دلیل افزایش نرخ پایه عوارض، این کسری تا حدودی جبران شود. چراکه بخش عمده منابع نقدی شهرداری برای اداره پایتخت از محل اخذ انواع عوارض ساختمانی تامین می‌شود. با بررسی هر دو سناریو به نظر می‌رسد آنچه از میزان اثرگذاری فرمول جدید محاسبه عوارض ساختمانی بر وضعیت بازار مسکن قابل وقوع باشد، یک حالت مابین خفیف و شدید است. به این صورت که اگرچه اثرگذاری فرمول جدید عوارض ساختمانی بر هزینه‌های ساخت‌وساز محتمل است، اما این اثرگذاری به معنای ایجاد یک التهاب و جهش قیمتی نیست؛ به ویژه آنکه اگر مدیریت شهری با اقدام به موقع و اطلاع‌رسانی هدفمند به فعالان و سازنده‌ها و همینطور شهروندان، بتواند جو روانی ایجادشده در بازار معاملاتی مسکن را مدیریت کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

مرگ ناگهانی داور بولیویایی هنگام بازی

الفالف7 ساعت قبل

ژاوی به خبرنگار اسپانیایی درباره بازی خداحافظی‌اش در آزادی: شگفت‌زده می‌شوید!

ایسناایسنا10 ساعت قبل
خبرنگار اسپورت کاتالونیا که برای پوشش بازی خداحافظی ژاوی ارناندس به تهران سفر کرده است اعلام کرد این اتفاق شور هواداران ایرانی بیدار کرده است. خبرنگار اسپانیایی در این گزارش ویدئویی گفت: دوران ورزشی ژاوی فردا در اینجا و در تهران به پایان می‌رسد. در گزارش این خبرنگار اسپانیایی، پس از صحبت‌های ماسنو، ژاوی از اتاق هتل به بیرون می‌آید و با هواداران عکس یادگاری می‌گیرد. همچنین سایت اسپورت درباره بازی خداحافظی ستاره اسپانیایی نوشت: پس از انجام ۱۰۴۲ بازی و ۲۰ فصل بازی حرفه‌ای او از فوتبال خداحافظی می‌کند. اسپورت تنها رسانه اسپانیایی حاضر در تهران برای پوشش بازی خداحافظی ژاوی است.
افتصادنیوزافتصادنیوز12 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از خبر ورزشی، سیدجلال حسینی، شجاع خلیل‌زاده، مهدی شیری، محمد انصاری، شایان مصلح، حسین ماهینی و سیداحسان حسینی ترکیب مدافعان پرسپولیس برای فصل آینده را می‌سازند که محمد نادری نیز قرار است به این جمع با قرارداد قطعی و دریافت رضایتنامه از باشگاه کورتریک اضافه شود. با این حال باشگاه به دنبال یک گزینه دیگر است تا فصل آینده با خیال راحت‌تری به سمت چهارمین قهرمانی خود حرکت کند. این گزینه، یک چهره سرشناس است که همه مردم ایران، نامش را می‌دانند و با مدل فوتبالش آشنایی کامل دارند. مرتضی پورعلی گنجی. پور علی گنجی بازیکنی است که البته برای بازگشت به فوتبال ایران، با یک مشکل بسیار بزرگ مواجه است؛ او با باشگاه خودش برای دو فصل دیگر قرارداد دارد و طبق شنیده‌های ما، باشگاه پرسپولیس برای این بازیکن شرط گذاشته که اگر بتواند رضایتنامه‌اش را بگیرد، فصل آینده با یک رقم خوب، پیراهن پرسپولیس را تصاحب می‌کند در غیر این صورت، باشگاه پرسپولیس توانایی پرداخت پول برای دریافت رضایتنامه این بازیکن را ندارد و این پروژه به سال‌های بعد موکول می‌شود. فعلا باید بنشینیم و منتظر اتفاقات بعدی باشیم، اما این بازیکن در روز‌های پایانی فصل گذشته لیگ ستارگان، برای مدتی مصدوم شد و در تمرینات شرکت نکرد تا شایعه جدایی اش به گوش برسد ولی تا وقتی این موضوع قطعی نشود، باشگاه پرسپولیس علاقه‌ای به اعلام نام بازیکن مورد نظر ندارد!
ورزش ۱۱ورزش ۱۱7 ساعت قبل
اختصاصی | ستارۀ خارجی لیگ برتر ایران نسبت به حضور در پرسپولیس ابراز علاقه کرد. کریستین اوساگوناحال اوساگونا نسبت به تمجید خلیل‌زاده از خودش واکنش نشان داده است و در جمعی خصوصی از علاقه به حضور در پرسپولیس و پیوستن به این تیم سخن به میان آورد. با توجه به عملکرد ضعیف بودیمیر و علیپور در فصل گذشته در امر گل‌زنی و آمادگی بالای اوساگونا احتمال حضور این مهاجم نیجریه‌ای در پرسپولیس کم نیست و این انتقال می‌تواند یکی از اخبار داغ نقل‌وانتقالاتی در تابستان پیش‌رو باشد. بیشتر بخوانیدفاش شد؛ ستاره‌ای که پرسپولیس را دور زد تا پیراهن استقلال را بپوشد! پیام باشگاه استقلال به دروازه‌بان جنجالیصید بزرگ قلعه‌نویی از تبریز؛ فوق‌ستاره تراکتور در راه سپاهان + عکستیکه سنگین فرهاد مجیدی به پرسپولیستیر برانکو به سنگ خورد؛ دست پرسپولیس از ستاره سپاهان کوتاه ماند!
ایمناایمنا5 ساعت قبل
به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی فدراسیون ووشو، تیم ملی ووشوی جوانان ایران، رقابت‌های قهرمانی آسیا را پیش روی دارد. این مسابقات طی روزهای ۲۵ مرداد تا ۲ شهریورماه به میزبانی برونئی برگزار می‌شود. در این رقابت‌ها، پسران تالوکار در رده‌های سنی نونهالان، نوجوانان و جوانان حضور دارند و در بخش ساندا نیز مبارزات در رده‌های سنی نوجوانان و جوانان برگزار می‌شود. بر این اساس مرحله نخست اردوی آماده سازی تیم پسران ایران از امروز (دوشنبه) در آکادمی ووشو آغاز شد و تا هفتم خردادماه ادامه می‌یابد. تالو: نونهالان: امیرعلی میلابی (تهران)، پویا حاتمی (اصفهان) و یونس خدایی (اصفهان) نوجوانان: شاهین بنی طالبی (اصفهان)، ابوالفضل قره باغی (زنجان) و حسین قبله نمای (گیلان) جوانان: محمدعلی مجیری (اصفهان)، علی شکروی (اصفهان)، توحید هدایت پور (زنجان) و طاها بدیعی (اصفهان) هدایت تالوکاران جوان را «فرشاد عربی» به عنوان سرمربی و «علیرضا بهرمن» به عنوان مربی برعهده دارند.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
*انرژی ذوبی‌ها روی آسیاکارشناس فوتبال ایران گفت: می‌شود روی این تیم حساب باز کرد چون تغییر و تحولات خوب در این باشگاه علیرضا منصوریان سرمربی این تیم شد. *بهترین خارجی لیگ در ذوب آهنوی به موارد فنی ذوب آهن اشاره کرد و افزود: این تیم از بازیکنی به نام «کریستین اوساگونا» استفاده می‌کند که یکی از بهترین خارجی‌های لیگ ایران بوده و به عنوان یک بازیکن کلیدی با تنوعات تاکتیکی سازگار است. وی افزود: ذوبی‌ها در هر بازی آمادگی خوبی نشان می‌دهند و باید آمادگی جسمانی آنها حفظ شود. *ذوب آهن چیزی برای از دست دادن نداشتصالح گفت: سرخابی‌ها برای لیگ قهرمانان باید خیلی چیزها را فدا می‌کردند اما ذوب آهن چیزی برای از دست دادن نداشت و تمام تمرکز خود را برای آسیا گذاشت و چون از مرکز فوتبال ایران دور بود با آرامش به موفقیت رسید. امیدواریم این تیم ایرانی در ادامه تورنمنت مسابقات خوبی انجام دهد و تا پایان در لیگ قهرمانان آسیا حضور داشته باشد.

اخبار بیشتر